De broederschap van Sint-Wivina HOFSTADE STELT TWINTIG WIJZIGINGEN AAN HET GEWESTPLAN VOOR! T NACHTEGAELSTRAAT: BEZIENSWAARDIG FENOMEEN n C.C.O.D. VIERDE FEEST 6 - 30-4-76 - De Voorpost Religieuze genootschappen en broederschappen klagen steen en been. De jonge generatie interesseert zich niet meer voor dergelijke verenigingen. Ook de religieuze overtuiging isf el gedaald. De geschiedenis toont overduidelijk aan dat de religie zeer felle opflakkeringen kent in tijden van oorlog, van krisis. Nochtans zijn er ten allen tijde religieuze groeperingen geweest die nooit tenvolle de ganse religieuze gemeenschap hebben aangesproken. Een van deze broederschappen is de Broederschap van Sint-Wivina. Hoeveel van onze bijna 50.000, meestal christelijk ingestelde, inwoners kent deze Broederschap? Nochtans is deze organisatie reeds meer dan honderd jaar aktief in Aalst. HEIUGE WIVINA In 1974 schreef de volkskun dige Drs. R. Van der Linden onder de titel «De Broeder schap van Sint-Wivina te Aalst» een korte studie over dit genootschap. De heilige Wivina leefde in de loop van de twaalfde eeuw. Ze werd priorin van het Benedikti- nessenklooster dat de hertog Godfried van Lotharingen te Bijgaarden voor haar liet bou wen. Dit klooster was afhanke lijk van de abdij van Affligem. Bij de opheffing van het kloos ter, in 1805, bracht de laatste abdis de relieken van de heilige naar de kerk van Onze- Lieve-Vrouw op de Zavel te Brussel. De heilige wordt veelal voorge steld met een staf in de ene hand en een boek en een kaars in de andere. Een engel daalt uit de hemel neer om de kaars aan testeken. Deze afbeelding steunt op een legende. Hier voor grijpen we terug naar het boek «Het leven ende miraec- kelen», verschenen te Antwer pen in 1632. om dat zy seer geerne in Godts dienste waeckte... so heeft hy sijne ghetrouwe dienstmaeghdt dese gratie ver leent dat haer licht in duyster- nisse ghebreken en soude. Want het is eens gheschiet op eenen nacht als zy met haere Religieusen te Mettenen op- ghetaen was (ghelijck alle nachten doen de ghewoonte was) den boosen vyandt die Oeffeninge der Gordtvrucht- cheydt niet konnende ver- draeghen heeft alle het licht uytgheblaesen ende wech ghenomen allen vonckende vierslach op dat zy gheen licht en soude konnen slaen. De Heylighe Wivina hier inne seer verslaegen ende verbaest zijnde en vreesende dat den Goddelijcken dienst waer op zy seer nauw lettende was soude achterghelaeten wor den ter aerden vallende heeft ootmoedelijcke de Goddelijcke hulpe aangeroepen d'welck ghedaen zijnde siet de keersse die in den kandelaer was naest haer is door een Enghel ontstoken... Tot ghe- denckenisse van dit Miraeckel wort den selven kandelaar nu ter tijdt noch bewaert ende in eere ghehouden in 't Clooster van grooten Bygaerden.» De heilige Wivina is gedurende veertig jaar de eerste priorin van het klooster geweest. Nooit is ze abdis geworden. De traditionele voorstelling met de kromstaf in de hand doet dus in feite de historie geweld aan. BROEDERSCHAP Te Aalst bestaat reeds meer dan honderd jaar een Broeder schap van Sint-Wivina. Deze gaat jaarlijks, op de eerste zondag van de maand mei, op bedevaart naar Groot- Bijgaarden. Op de achterzijde van het de votieboekje, verschenen in 1970, naar aanleiding van het «Achtste Eeuwfeest van de za lige dood van Sint Wivina» kunnen we hetvolgende lezen: «Hedentendage gaat er geen zondag van het jaar voorbij of er komen pelgrims uit Bijgaar den zelf en aangrenzende dor pen, uit gans de Denderstreek, het hele Pajottenland en Edin- gen, het Hageland en Haspen- gouw. Het zijn misschien wel de Brusselaars en de Aalste- naars die het trouwst naar de Wivinabron komen. En Wallo nië blijft niet achter, met men sen uit Binche en omliggende, Tubize en Charleroi». Voor de inwoners van de Dirk Maartensstede klinkt het woord «de Aalstenaars» zeker en vast overdreven. Van de bijna 50.000 inwoners weten er maar weinig dat er te Aalst een broederschap is die deze hei lige vereert. De broederschap zelf telt anno 1976 nog amper 50 leden, voornamelijk oudere mensen. De broederschap bezit reeds 90 jaar een geschilderd en in gekaderd reglement, dat bew aard wordt in het kafee op de hoek de Pieter Coeckestraat en de Valerius De Saedeleer- straat. Het kader mag uit dit lo kaal niet weg, om het even wie het kafee openhoudt. Mevrouw Leopold Wauters die vroeger het lokaal open hield maakte wezenlijk deel uit van de vrome groepering. DE daaropvol gende eigenaars maakten er het Cafe Alma en Marleen van. Het werd een kaf eet je van het lichtere genre, maar het regle ment bleef. Nu momenteel op 1 mei opent een nieuwe eige naar terug het lokaal, het is P. Van Der Meers die zijn kafee op de Zeshoek moest verlaten. HET REGLEMENT Het reglement van de broeder schap werd geschilderd in 1887 door Louis Gits, een Aals- terse huisschilder. Deze man was uiterst «katholiek» en be hoorde tot de kring van de «bokken» en «waterratten». Het reglement zelf is mer kwaardig. Het bestaat uit twaalf artikels. De inhoud weerspie geld uitstekend de geest van de bedevaarders in het laatste kwartaal van de vorige eeuw. We citeren: 1) De Maatschappij bestaat in eenen Voorzitter, ondervoorzit ter, zangmeester en schtabe- waarder, allen door de leden gekozen. 2) De Maatschappij zal voor doel hebben jaarlijks een be devaart te doen naar Grooten Bijgaarden op den eersten zondag der maand Mei. 3) De bedevaart zal stoetsge wijze geschieden van aan de grote kapel, vergezeld door den Raad. leder lid is verplicht den stoet te volgen op straf van boete. 4) De Raad gelast zich gedu rende de bedevaart met het le zen van het Rozenhoedje en het zingen van Godvruchtige Liederen ter eere van de Hei lige Wivina. 5) leder lidt betaalt maande lijks Een frank waarvan er jaar lijks twee frank voor offerande en andere onkosten gehouden wordt. 6) Er zullen twee vergaderin gen gehouden worden binnen den loop van elk jaar voor het bekend maken der maatrege len en het nazien der gestorte gelden, leder lid is verplicht ze bij te wonen op straf van boet. 7) Gedurende de vergadering is het streng verboden min def tige gesprekken te houden op straf van boete. 8) Bij sterfgeval van een lid is de Maatschappij verplicht eene mis te doen lezen tot lafenis der afgestorven ziel; elk lid of per soonlijk of door een lid van zijn huisgezin is verplicht ze bij te wonen op straf van vijftig cen tiem boet. 9) De Maatschappij kan niet scheiden zolang er dertien le den bestaan. 10) Het Reglement en al de toebehoorsels blijven haar ei gendom, bij ontbinding der Maatschappij heeft ieder lid die vijf jaar ingeschreven is, het recht zich te doen gelden in een afloting. 11) De Maatschappij zal haar lokaal vestigen bij d' heer Leo pold Wauters. 12) Al de geschillen die zou- De jongste gemeenteraad die werd voorgezeten door eerste schepen Luden Van de Neste, die tot de fusies burgemeester De Smedt (ziek) op de zittingen zal vervangen, werd voornamelijk gekenmerkt door de goedkeuring van een viertal administratieve puntjes, ook de aanpassing van politiereglementen in verband met brandpreventie kwam aan bod evenals het voorstellen van een twintigtal wijzigin gen aan het voorlopig ontwerp van gewestplan voor onze gemeente. Administratieve punten Het huidige vermogen van de KOO werd na kasnazicht defini tief vastgesteld op 3.076.000 F. Ook de dienstjaarrekening van de kerkfabriek voor het jaar 1975 werd goedgekeurd: de inkomsten werden op 660.977 F en de uitga ven op 660.894 F vastgesteld zo dat het dienstjaar 1975 kon afge sloten worden met het batig saldo van 83 F. Het derde en vierde puntje betrof de aanpassing van het geldelijk statuut van gemeentesekretaris, respektievelijk gemeenteperso- neel: er werd overeengekomen dat nuttige ervaringen in het privé- bedrijfsleven in aanmerking kun nen genomen worden bij het vast stellen van het aantal dienstjaren voor deze onderscheiden perso nen. Brandpreventie In verband met de brandpreventie in dancings en dansloialen werd een nieuw politiereglement inge voerd: de Hof&taadse raad heeft het ontwerp door de provincie diensten voorgelegd, getoetst aan het bestaande reglement in Aalst en heeft dit laatste grotendeels overgenomen. De raad zal aan de Aalsterse brandweer vragen de vier be staande lokalen waar normaal ge danst wordt Pal ma, Welkom. Ons Huis en 't Duifken) te bezoe ken en de eigenaars aan te duiden welke voorzorgsmaatregelen noodzakelijk en dringend bin nen de zes maanden) dienen ge nomen te worden. Voornamelijk het aanwezig zijn van brandblusapparaten, nood uitgang en noodverlichting zal nagegaan worden. Ook het brandbaar materiaal zal tot het minimum dienen beperkt te wor den: wij denken dat voornamelijk dit laatste puntje voor de zaaluit baters opofferingen zal noodzake lijk maken: heeft één zaal niet een houten plafond en een andere licht ontvlambare versieringen aan haar wanden? Gewestplan Door sommige leden van de ge meenteraad werd vooraf een twee tal studievergaderingen ingericht, waarvan één doorging in het bij zijn van de urbanist. In gemeen schappelijk overleg werd nu door de gemeenteraadsleden unaniem een twintigtal wijzigingen aan het huidig plan voorgesteld. Het dient gezegd dat de meeste wijzigingen eerder een aktualiseren zijn van de huidige toestand eerder dan een volledig nieuwe optie. De raad ging er van uit dat men vooreerst moet respekteren wat al bestaat: de Koningshofbaan stond bijv. als weg aangeduid met be bouwing aan de rechterkant on danks het feit dat het een geasfal teerde weg betreft met ook aan de linkerkant een rij villa's. De raad meende hier dus de benaming weg in straat te moeten suggereren. Ook de Kortenhoekstraat staat als landbouwgrond aangegeven den kunnen ontstaan, en in het Reglement niet voorzien zijn, zullen door den Raad beslist worden. Deze beslissingen werden ge nomen door de onderteke naars van het reglement op 20 maart 1886. De onderteke naars zijn: de schatbewaarder Leopold Wauters, een herber gier en dakdekker, de zang meester, Petrus Wereld, een fabrieksarbeider, de onder voorzitter Camiel Meert, een schaliedekker en de voorzitter Jean Wailly, bakker van be roep. DE BEDEVAART De bedevaart op de eerste zondag van mei wordt nog jaar lijks gehouden. De manier waarop dit gebeurt is echter in de loop van de tijd gewijzigd. Voor 1914 begaven enkele le den zich steeds te voet op weg Een tijd lang is de trein ge bruikt. Eerst met overstappen in het Noordstation, later via de direkte lijn naar Dilbeek. Vroeger gebeurde het vaak dat de pastoor van Groot- Bijgaarden de bedevaarders in Aalst kwam afhalen. De we duwe van Leopold Wauters bestempelt deze gebeurtenis als een «een ontroerende plechtigheid: een stoet van meer dan honderd mannen en vrouwen die zingend en bid dend door de straten trok». Op het einde van vorige eeuw en bij het begin van deze eeuw was er bij de plechtigheid ook een «muziek» betrokken. Drie muzikanten stapten vooraan, elk met een ander instalment: een trombone, een piston en een tuba. Na de trein is de periode van de bussen gekomen. Het was veel gemakkelijker. Men werd bij het lokaal opgehaald en terug afgezet. Het gebed in de voer tuigen werd stipt in ere gehou den. Vroeger baden de deel nemers van het begin tot het einde. Tans bidt Frans Smekens, de sekretaris en bode van de broederschap, een paar tien tjes van de paternoster bij de heen- en terugtocht. Vandeaag de dag is het ver voer ook reeds gedeeltelijk vervangen door de personen wagens. Maar, elke deelnemer betreedt eerst het lokaal om te zien of zijn lidgeld vereffend is. Tot voor een vipental jaar droegen de pelgrims uit de Ajuinenstad jaarlijks een kleine attentie mee voor de pastoor van Groot-Bijgaarden. Ge woonlijk was dat een korf bloemen, een vlaggetje en een zelf gesneden beeld. Nu is dat een som geld geworden. De bus vertrekt op de eerste zondag van mei, stipt om 7 u. 's morgens. Om 8 u.. begint im mers de mis in de Sint- Egidiuskerk. Deze mis wordt speciaal opgedragen voor de bedevaarders uit Aalst. Voor of na de H. Mis schuiven de bedevaarders met de an dere pelgrims drie of meermaal rond het beeld van de H. Wi vina dat achteraan in de kerk is opgesteld. Nadat men het be eld of het kleed aangeraakt heeft maakt men zich een kruisteken. VERERING Waarom wordt de H. Wivina aanroepen. In de litanie, te Groot Bijgaarden verspreid, le zen we het volgende: «Heilige Wivina, aangeroepen tegen pleuris, koortsen, oogpijn, keelpijn, kroep, gezwellen, zweren, alsook tegen alle veez iekten». Ook in het reeds geciteerde werk van 1632 «Het leven ende Miraekelen» vinden we iets ge lijkaardigs: «veel sijnder door haer intercessie verlost sijn van gheswillen der kelen (wae- rom sy hedens-daechts seer wordt ghedient) korsten pijne der ooghen ende oock vande hoestige sieckte... weest ons een verbidderesse aan die Hei lige Dryvuldicheydt dat zy ons wilt bewaeren van haestige sieckte van pleursie van ghe- raeckheyt van die onvoorsie- nighe doodt staet ons by in die ure van onser doodt...» Van hun bedevaart brengen de pelgrims soms een litanie mee, een medaille of een flesje Heilige Wivina (illustratie uit de broederschap van de heilige Wivit te Aalst door Renaat Van Der Linden) wtaer. Kleinnoden waardoor hun geloof in de heilige verste vigd wordt. In geval van oogpijn giet men wat water uit het flesje op een doekje en duwt dit te gen het oog om de genezende kracht te laten werken. HUIDIGE BROEDERSCHAP Anno 1976 bestaat de broe derschap van Sint-Wivina te Aalst nog uit amper 50 leden, voornamelijk oudere mensen. Steunpilaar en manusje doet- alles van deze aftakelende vereniging is Frans Smekens, een gepensioneerd bediende die in de Korte Sint-Jansstraat nr. 11 woont. Als sekretaris en bode is hij nu de leidende figuur van de broederschap. Het het met de broederschap in de toekomst gaat verlopen blijft een open vraag. De mense)e die deze traditie nu nog i ran stand houden worden outrfat Gaan ze opvolgers krijger lor Momenteel zit de broede jen schap zonder voorzitter. Dev< ;ter rige voorzitter de heer Jan Va )ve der Donck, gewezen winkelie ter is overleden. Het bestuur be en staat nog uit twee mensen. D jer reeds eerder genoemde Frar iar Smekens, en de ondervoorzi we ter Viktor van Geest, fabrielfOc sarb eider. De broederschap van SinLve Wivina is geen klan of religieu nel wijkgenootschap. De leden zijiwer verspreid over gans Aalst. A len zijn ze godvruchtigegelovfcec gen die hun hoop stellen op d ng Heilige Wivina. Moge de Heilige Wivina dez broederschap van een «or(An< voorsienighe doodt» redden S.ljrr jit Dez ■Ut! kwe aan zor< aan Ooi ed< con den »r/ )e er). Iele ner Op de laatste gemeenteraad stond er o.a. het doortrekken vn de Nachtegaelstraat tot in de Paepestraat. Wanneer we deze straat eens onder de loepe nemen, mogen we met een gerust geweten zeggen dat ze zonder twijfel een van de meest bezienswaardige fenomenen van de gemeente aan het worden is. Wij zeggen wel «aan het worden is» omdat ze nog niet volledig aangelegd is. Nu schijnt er echter wel schot in de zaak te komen, zodat we eerlang de machines kunnen verwachten. vanaf het huis De Lathouwer tot het begin van de Noenstraat, on danks het feit dat de rechterkant bebouwd is: men stelt voor deze strook langs beide kanten voor bouwgrond voor te behouden. Ook de rechterkant van de Mo- lenkouterstraat tussen Blekte straat en De Nayerstraat is voor rekreatieve zone voorbestemd. Men besloot de zone twintig me ter te verschuiven (naar de Mo lenhoek) zodat ook hier kan ge bouwd worden. Ook klachten uit gaande van partikulieren werden welwillend overgenomen: eige naars van woningen in Sint- Annastraat en Mottantstraat ver loren volgens het plan hun hovin gen en dokter De Backer zelfs een stuk van zijn huis: de zone die voor sociale woningbouw voor behouden werd, besloot men in te krimpen zodat de eigendommen konden gerespekteerd worden Ook de groene gordel rechts van de Nieuwe Baan heeft men opge schoven zodat het ambachtelijk terrein tot de steenweg komt te liggen: indien dit niet gebeurde, dan dienden de landbouwers hun land te bereiken langs de rijks weg, wat niet mogelijk is! Supplementair punt Als zevende punt werd nog een extra-onderwerp aan de dagorde toegevoegd: men besloot over te gaan tot de uitvoering van werken voor het aanleggen van een par keerterrein, vooraan in de Zijp straat en dit opnieuw met una nieme stemmen. Kortom, een op bouwende vergadering waarin meerderheid en oppositie plichts getrouw hun ambtstermijn krea- tief trachten te beëindigen. Waarin ze momenteel bijzonder goed slagen!! Dirk DAELEMANS Wanneer we deze nieuwe weg «straat» noemen, be handelen we ze onrechtvaar dig. In feite heeft ze op be paalde plaatsen de allures van een autosnelweg. De straatbreedte varieer} van zeven tot achttien (zegge en schrijve 18) meter. Nu kun nen we ons wel afvragen wie het zich in het hoofd ge haald heeft om zo'n gek plan van eerlang te bedenken. Doch eerlijkheidshalve moe ten we zeggen dat hier voor al een samenloop van onge lukkige omstandigheden gespeeld heeft en dat we zodoende moeilijk de ge- meenteoverheid kunnen aansprakelijk stellen voor dit urbanistisch misbaksel dat we binnenkort dagelijks zullen kunnen gebruiken. Om de oorzaken hiervan op te sporen, moeten we enkele jaren terug gaan. AFKEURING Oorspronkelijk had men het lovenswaardige plan opge vat om een straat aan te leggen evenwijdig met de dikwijls overbelaste Dorps straat. De verbinding zou er komen tussen de Paepe straat en de Verenigde na- tiënstraat. Hierbij zou men de gelegenheid te baat ne men om tussen School st o m. straat en Paepestraat een villawijk aan te leggen. Men zou daar immers over een prachtige laan beschikken! Misschien was men echter wat al te doordravend toen men heel brede weg plande met in het midden ervan par keergelegenheid voor een massa auto's. In alle geval werd er met de aanleg be gonnen. Men was reeds ta melijk ver gevorderd (de par keerplaatsen waren zelfs al aangeduid) toen er van ho gerhand het verbod kwam op deze wijze nog verder te werken. De parkeergelegen heid moest verdwijnen! Zo gezegd zo gedaan. Het re sultaat was echtereen acht tien meter brede straat PASTORIE Een tweede struikelblok was de pastorij. De oude en bouwvallige gebouw stond in het verlengde van de Nachtegaelstraat en belem merde hierdoor het door trekken van deze laatste tot in de Paepestraat. Geen nood, redeneerde men, we breken ze af en bouwen een nieuwe pastorie die iets meer achteruit zal gelegen zijn. Men rekende echter buiten de waard! Entoesias- telingen van oude monu menten en gebouwen waren er niet over te spreken dat dit meer dan tweehonderd jaar oude gebouw zou moeten verdwijnen. Men dreigde, maakte ruzie en haalde er tenslotte de Koninklijke Kommissie voor Monumen ten en Landschappen bi Deze laatste, waarschijnlij wakker geschoten door h< Monumentenjaar (waari heel deze gebeurteni plaatsgreep) haastte zich t voldoen aan de smeekbede van enkelen en beschermd het gebouw! Het gevolg wa dat men met een tweed obstruktie zat. De gans zaak dreigde op een fiask uit te draaien toen er da toch na heel veel heen ei weer gépraat de toelating gekregen werd de weg doo de voortuin van de pastori tetrekken. Maar...erzat no( een staartje aanmen moes 5 (vijf) meter van de voorge vel van het gebouw bl ijven EIGENAARDIG Eerlang zal nu toch de verf wezenlijking van dit plain volgen. Op bijgaande schetll is de toestand heel duidelijfl aangegeven. Op de plaats is de nieuw aangeleg]' de straat geschikt om te diej.|- nen als autosnelweg, op eerT andere plaats kunnen er men moeite twee karren elkaaf voorbijrijden. Het is hie: wellicht op zijn plaats om ni| reeds de automobilisten té] waarschuwen opdat zij nief teveel de voortuin van d(| pastorie zouden gebruiker als rijbaan. Hopelijk ver f mijdt men eveneens de ge vel zelf en bezigt men deztEe niet als plaats om tot stil stand te komen zonder hoe ven te remmen! Dirk De Pauw Nachtegaalstraat Nieu werkerken Op zaterdag 24.4.1976 had in het Groen Kruis te Aalst het jaarfeest plaats van de C.C.O.D.afdeling Gemeente en COO-personeel der stad Aalst. In een barstensvol gevulde feest zaal werd vooreerst het woord ge voerd door Hilaire Lievens, de plaatselijke voorzitter, waarna er een korte gelegenheidstoespraak werd gehouden door de nationale sekretaris Hervé De Cuyper. Vervolgens werden enkele ver dienstelijke werkers onderschei den, en kon heffeest beginnen. Er was vooreerst het optreden van de ongeëvenaarde Urbanus van Anus, die een fantastische bijval kende en aan het slot van zijn op treden door de heer burgemeester van Aalst, Marcel De Bisschop, bedacht werd met een aandenken. Er werden hem ook bloemen overhandigd.

De Voorpost | 1976 | | pagina 6