Oude charme bij nieuw bnlwerk WEERSPANNIG RAADSLID OP GEMEENTERAAD OUDE DENDERBRUG VERPLAATST VALT DEKLUIS IN GRUIS? 8 - 30-4-76 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Dat de Davidsfondsafdeling Herdersem, onder voorzitterschap van de dynamische Jaak Hutsebaut, veel hooi op haar vork neemt, is inderdaad niet te loochenen. Onmiddellijk dient er echter aan toegevoegd dat ze haar soms gedurfde plannen steeds tot volledige realisatie weet te brengen, al kost zulks uiteraard tijd, moeite veel spanning en inspanning. ALFONS DE COCKJAAR Zo was 1975. 125 jaar na de geboorte van de Herdersemse folklorist, stichter van de weten schappelijke folklore in Vlaan deren. een topjaar voor genoem de afdeling. In het voorjaar was er een plechtigheid aan het geboorte huis met tentoonstelling van werken van Alfons De Cock en werd de gedenkplaat aan het geboortehuis in een nieuw kleedje gestoken. Verder was er de opening van het wandelpad Alfons De Cock in aanwezigheid o.a. VTB- Voorzitter J. Van Overstraeten en in het najaar kwam dan de grote dag met akademische zitting ten gemeentehuize, feestkantate met massale me dewerking en last but not least, de onthulling van een borstbeeld in de naar de folklorist genoem de straat. NIEUW INITIATIEF Nog maar pas dit De Cock-jaar tot een goed einde gebracht of er kwam een nieuw initiatief uit de bus, initiatief dat weer volledig paste in het kader van de vereniging. Het Herdersemse Davidsfonds wil immers de oude, niet meer gebruikte brug over de Dender die gedoemd was om te verdwijnen en tot schroot te worden herleid voor het nageslacht bewaren als waarde vol stuk van het toeristisch en kultureel patrimonium van de gemeente. DE OUDE BRUG MOET WEG! Burgemeester Antoon Muylaert verklaart ons hieromtrent dat het oude brugje, gelegen in de buurt van zijn geboortegrond, niet alleen weg moest omdat het niet meer aangepast was aan de moderne behoeften van verkeer en scheepvaart, maar ook om dat het een voortduren gevaar voor voorbijvarende schepen betekende. Voortdurend komen er stukken beton van de onderbouw van de brug los en een mogelijke katastrofe is dan ook niet denkbeeldig. Het oude sas, dat slechts toegang verlenen kon aan één boot. was niet meer up to date, vooral niet sinds te Denderbelle nieuwere en modernere installa ties zijn gebouwd met o.a. een sluis die twee a drie schepen in één beurt kan verwerken. Gevaar door die steeds omhoog- staande brug is er alleszins, meent de burgemeester, al is er echter bij die Dender méér gevaar, namelijk voor overstro mingen. zegt onze burgemeester Muylaert. DE DENDER VROEGER Jozef Vermoesen. de man die zich bezighoudt o.a. met de geschiedenis van zijn gemeente, vertelt ons over de oude Dender: Van de Dender vinden we in de historie reeds geschriften date rend uit de twaalfde eeuw. In een oorkonde van 1185/90 wordt immers het tarief van de tollen van de schepen varend tussen Aalst en Dendermonde bepaald en dit door Filip. Graaf Van Vlaanderen en Willem, Heer van Dendermonde. Er wordt reeds onderscheid gemaakt vol gens de grootte van de schepen en we leren er ook uit dat ten dien tijde vooral turf. hout, granen, wijnen, honing, ijzer, en zou t worden vervoerd WERKEN AAN DE DENDER in 1285 verleende de Graaf Van Vlaanderen aan de stad Aalst machtiging om de Dender tussen Geraardsbergen en Aalst bevaarbaar te maken. Einde der 15de eeuw (1492) was de Dender echter op de grens scheiding Aalst - Hofstade (Popperode) zodanig verzand geraakt dat men er te paard door kon waden. Landlieden van Herdersem. Moorsel en Wieze werden dan ook verplicht mee te helpen om de rivier te verbreden en uit te diepen. In 1640 kwam dan een ontwerp waarvan de uitvoeringskosten op 30.000 gulden werden geraamd, om de rivier opnieuw bevaarbaar te maken. In ruil voor de afstand der brug- en scheepvaartrech ten. zorgde Pieter Hanicart van Aalst voorde uitvoering van dit werk. Tussen Aalst en Dender monde werd het plan voltrok ken. Volledige uitvoering werd echter belet door oorlogen. Bij open brief van 6 juni 1679 beval Karei II de voltooiing van de voorziene werken. GEKANALISEERD! Door de uitbreiding van de nijverheid en de intensifiëring van het scheepvaartverkeer vol deed de bevaarbaarheid van de Dender weldra niet meer aan de noodwendigheden. Bij toelating van 24 maar 1768, onder keizerin Maria-Theresia, werd de Dender van Aalst tot Den dermonde gekanaliseerd, waar bij verscheidene doorsnijdingen gemaakt werden te Wieze en te Hofstade en een sas gebouwd te Herdersem naar het plan van ingenieur Wees. uit het oog mag worden verloren dat vele van onze huidige waterlopen, die nu een rustige loop hebben, in de oude tijden snelvlietend waren. DE OUDE DENDERBRUG De brug, die nu wordt gedemon teerd en verplaatst, is een ophaalbrug zoals er in de Lage Landen veel te vinden zijn. Voorname delen van dergelijke bruggen zijn «het val» (de bovenkonstruktie). het hamei gebint en de balans. Het val is een zijde draaibaar om een horizontale as en aan de andere zijde door kettingen of staven verbonden aan het voor einde van de balans. Het openen van de brug geschiedt door de balans met het achtereinde omlaag te trekken ofwel het val langs een beugel- Te Herdersem, een kijkje op de Dender, richting Dendermonde In de verte de oude brug.(jm) SAS VAN WIEZE! Bij middel van de brug over de Dender en de overzetboot ter plaatse geheten «den Aard» (afgeschaft sinds de tweede wereldoorlog) waren de betrek kingen van Herdersem met de westelijke dorpen, waarvan het vroeger om zo te zeggen afge zonderd was. vergemakkelijkt. De verkeerde benaming «Sas van Wieze» vond heel waar schijnlijk haar oorsprong in het feit dat Wieze een verbindings weg met de Dender aanlegde over het grondgebied van Her dersem. Het aanleggen van deze weg ging echter ook niet probleemloos. Na een onderzoek de commodo et incommodo moest de aan te leggen weg aan volgende voor waarden voldoen: 1aanleggen van weg, realiseren van kunstwerken en onderhoud zijn ten laste van de gemeente Wieze. 2. een kondukteur van Bruggen en Wegen moest de hoogte van de weg vastleggen aangezien de gemeente soms gedeeltelijk overstroomd wordt door de wateren van de Dender en deze wateren moeten kunnen afvloei en langs de landerijen waar men plande de weg aan te leggen. 3. dat zo men aan bovenge noemde voorwaarden niet vol doet en dat men zou ondervin den dat de wateren door het leggen van deze weg geen voldoende afdracht vinden, het gemeentebestuur van Herdersem het recht zou heb ben. voor het lozen van de wateren, de baan te doorsteken zonder dat het gemeentebestuur van Wieze daarvoor enige scha deloosstelling of intrest zou kunnen eisen. Wieze zal daarenboven de baan ten haren koste dienen te herstellen. Dit alles blijkt uit de notulen van de Gemeenteraad van Herder sem op 19 juni 1857. Als men er nu ook nog rekening mee houdt dat de «Esschen- houtdreve» (de huidige Dis- genootdreef)er maar veertig jaar later is gekomen (in de Raad van 22.3.98 spreekt men over wag. nr. 5, 892m. lang, dienende om de weg naar Gijzegem-station te verkorten) dan ziet men dat het sas vóór 1898 alleen goed te bereiken was via Wieze-Dorp. BENAMING «DENDER» De oude Dender, met zijn grillige krommingen, die in de winter dikwijls overstromingen veroorzaakte en een groot deel van het jaar onbevaarbaar was. speelde toch een belangrijke rol voorde nijverheid, vooral dan na de vele verbouwingswerken. Verschillende benamingen ko men voor in de oude geschriften zoals «Thenra». «Denre». «Den- dere».enz. Volgens A. Carnoy was de naam van deze rivier vroeger «Tanara» of «Tenera». Het woord, van Keltische oorsprong, is in ver band te brengen met Tanaros, naam van verscheidene waterlo pen in Keltische gebieden en zoveel betekenend als «bruisen de». Carnoy merkt daarbij op dat de huidige Dender die naam niet meer verdient maar dat niet ijzer te draaien waarbij het eigengewicht door de balans wordt uitgebalanceerd. Bij over spanningen van meer dan tien meter gebruikte men vroeger een dubbele ophaalbrug waarbij de beide dekken onder een kleine hoek tegen elkaar aan sluiten. Hier gaat het evenwel om één enkele ophaalbrug. Een dergelijke brug wordt ook nog basculebrug of wipbrug ge noemd. HET DAVIDSFONDS EN DE BRUG Wanneer de plaatselijke afde ling verneemt dat de brug zal verdwijnen spant ze zich in om die brug voor het verleden te bewaren. De oude charme van een brugje «a la Van Gogh» laat haar niet onberoerd en stappen worden gedaan zo bij het Ministerie van Kuituur als bij de Dienst van Bruggen en Wegen bij Openbare Werken. Voor één frank verwerft ze, dan uiteinde lijk het eigendomsrecht op deze brug en bekomt van de Dienst Registratie en Domeinen een verkoopsbewijs. Wel wordt de voorwaarde gesteld dat de brug zo vlug mogelijk, evenwel zonder specificatie van een datum, moest worden afgebroken. Jaak Hutsebaut en zijn afdeling zijtf nu eigenaars van de brug maar de verantwoordelijkheid drukt zwaar op hun schouders. Er is niet alleen het afbreken, het vinden van een vervang- plaats, het vervoeren en het herplaatsen, er is ook het dreigend gevaar van instorting met alle gevolgen van dien en een zware verzekeringspremie die door het Alfons De Cockjaar zwaar gehavende kas niet kan gedragen worden. GEMEENTEBESTUUR REIKT HELPENDE HAND Gemeentesekretaris Karei Van Mulders vertelt: «Het Davids fonds kwam voor een bijna niet te realiseren projekt te staan en het gemeentebestuur heeft dan ook besloten tussenbeide te komen en een helpende hand uit te steken. De kosten werden geraamd op een slordige 300.000F plus daarbij de verze kering, het uitgraven bij de nieuwe plaats, het betonneren van de voetstukken, het vast hechten, aanleggen van een vijver, beplanting, plaatsen van rustbanken. Men wilde er in derdaad een mooi rustig hoekje, met reminiscentie aan het verle den, van maken en tevens een blikvanger voor het gejaagde hedendaags verkeer. Niet alleen de brug dient afgebroken, ook de zware on derbouw zal moeten verdwijnen om alle hinder voor de scheep vaart weg te nemen. Dit is echter Hier komt de brug (JM) zorg voor daarna en dat wordt een job voor Bruggen en Wegen». Eerst wilde het Davids fonds de brug plaatsen over de bestaande beek die toegang zou verlenen tot het Denderland doch deze beek was een water loop van tweede kategorie en dus was er een toelating van het Provinciaal Bestuur nodig met de nodige administratieve rompslomp en vermits men oordeelde dat het dossier reeds dik genoeg was en het reeds genoeg geduurd had werd naar een andere oplossing uitgezien. Des te meer, door de brug over die beek te leggen met daarbij de nodige toegang het overstro mingsgevaar niet zou vermin deren. Gelukkig kon het Gemeentebe stuur een stuk grond, groot 42a, dat bij de aanleg van de «Wiezebrug» (ja, nog altijd die naam!) te veel was onteigend, terugkopen aan 20F per m2 zodat men. naast de oprit van de brug. rechts gezien in richting Gijzegem, een ideale plaats had gevonden om de brug als pronkstuk te kijk te stellen. AAN't WERK Na de lange voorafgaande palabers komt nu schot in de zaak. Gemeentewerklui hebben de nodige putten gegraven naar een plan van Paul Stockman en samen met voorzitter Hutsebaut die zijn handen uit de mouwen weet te steken en Stockman zelf werden de voetstukken gegoten in gewapend beton. Via een aalmoezenier wist Jaak Hutsebaut de 11de Genie van Burcht (bij Antwerpen) te kontakteren en voor de som van 50.000F. plus 10.000Fr verze keringspremie zullen die man nen «van het vak» het zaakje nu opknappen. Vanaf verleden maandag is een groepje van 6 man onder leiding van een adjudant bezig met het demonteren van de brug. De vloer wordt in één stuk overge bracht op een lange platte wagen en de rest wordt stuk per stuk naar de nieuwe ligplaats ge bracht. Onder de brug komt dan nog een vijverftje), voor aange paste beplanting van de omge ving zal worden gezorgd en ook de nodige rustbanken zullen er weldra komen. Voorzitter Hutsebaut denkt reeds aan het herschilderen van de brug en aan een mooie inhaling ervan. RONDHETOUDSAS Wandelaars die de oude sasbrug eens komen bekijken op de nieuwe plaats wandelen best even verder tot aan de vroegere ligplaats. Langs de linkeroever, in het oude sashuis, woont de internationaal bekende beeld houwer Roland Monteyne die er zijn atelier heeft en er stukken vervaardigt waarmee hij zelfs tot in Amerika exposeert. Montey ne leverde ook reeds talloze werken voor allerlei officie instellingen en zijn werk is zowf w in binnen- als buitenland zei a gewaardeerd. Wie het bij de rechteroevi houdt komt aan het plaats i waar een natuurvriend bezig houdt met biologisc i tuinieren. Naar men zegt wil h w< de invloed van het denderwati e op de plantengroei onderzoi t ken. Eerst zouden de groente door het slechte denderwata kapot gaan maar luidens zijtj"( St veronderstelling zouden planten langzamerhand weei stand tegen dit water aankwc ken en om zo te zeggen imniuu worden. Te vergelijken met wi Louis De Lentdecker in een va zijn voordrachten over Indi vertelde dat het immers nil gevaarlijk was te baden in zelfs te drinken van water van c Heilige Stroom in India waari koeienkrengen lagen vermits h< water er zó slecht zou zijn dl geen enkele mikroob het levend zou kunnen in uithoii den. Terloops kan U dan ook op h< huisje aan het oud sas lezen: «ln juiste natuurvorm draaid dj D wereld al draaiend rond de zoni «De 92ste draai van de 2d zomermaand met het zintuij c« riekem «Aan de heer onderzoeksrechte 'morgen kan ik vermoord zijr 22.3.76 Nieuwerkerken beleefde dinsdag 20 april een weinig om het lijf hebbende gemeenteraad. De agenda was slechts vier punten rijk. In feite was de raad speciaal bijeengeroepen om het ontwerp gewestplan te bespreken en goed te keuren. Doch laten we de zaak niet vooruitlopen Men begon met het goed keuren van het verslag van vorige raadzitting (dinsdag zes april). Dit kon gebeuren zonder moeilijkheden. Toch had raadslid Braem een op merking. Zoals we in ons verslag van vorige zitting vermeldden werd punt acht (voorstel van de heer De Rijck voor aankoop door de gemeente der gronden van de oude brouwerij met als doel aanleggen van een park) verworpen met vijf ja- stemmen tegen zeven nee- stemmen (PVV en schepen Meuleman CVP) en 1 ont houding (burgemeester Hooghuys-BSP). Volgens het verslag zou de PVV het voorstel verworpen hebben omdat de financiële toe stand van de gemeentekas deze inspanning niet zou aangekund hebben. Nu wenste de heer Braem (PVV) als woordvoerder van zijn partij toch op te merken dat men in feite neen stemde omdat het voorstel uitging van raadslid De Rijck (CVP) in persoon. Was het voorstel uitgegaan van de K.0.0 zelf (als lichaam) dan was er, nog steeds volgens raadslid Braem, geen enkele reden geweest om het te verwer pen. (nvdr: wij wensen toch wel op te merken dat de KOO zelf als lichaam niet ge machtigd is om iets op de dagorde te plaatsen, en dit moet gebeuren langs een lid van de raad om Daarom lijkt ons de reden die de heer Braem opgeeft, absoluut niet overtuigend om neen- stemmen te rechtvaardigen! Een ding is zeker: de bur gers van onze gemeente werden op schandelijke wij ze van een prachtige rekrea- tieoord beroofd!) Na goedkeuring van het ver slag hevelde burgemeester Hooghuys punt drie van de agenda over naar geheime zitting en stelde voor het te vervangen door een bijko mend punt, nl.machtiging tot de aankoop van grond van de KOO in de Kanton straat voor inlijving in de openbare weg. Voor men aan punt één kon beginnen, konstateerden we eerst nog een heftige schermutseling tussen raadslid Peerlinck (PVV) en burgemeester Hooghuys in verband met een kwestie waarin de heer Peerlinck zich persoonlijk te kort gedaan voelde. Deze laatste, heel verbolgen, ver zekerde op ieder voorstel nee te zullen stemmen. De burgemeester moest hem tot kalmte manen en tot tweemaal toe het woord af nemen vooraleer er weer rust kwam en men aan de agenda kon beginnen. Punt één van de dagorde vermeldde de wijziging van het plan voor weg nr. 56 (Nachtegaelstraat), ter hoogte van de pastorie, in gevolge klassering van het gebouw met gedeelte van de tuin. In verband hiermee stond punt nr. twee dat er toe strekte de betonplaten van de pastorie te laten ver plaatsen op de wettelijke lijn met het oog op de door steek naar de Paepestraat. Dit voorstel werd echter ver daagd omdat men eerst het advies van Stedebouw wil inwinnen. Men was immers niet akkoord over de wette lijkheid van het opric). en van een muur met betonpla ten. Dank zij de toestem ming van de Koninklijke Kommissie voor Monumen ten en Landschappen kan men nu deze straat doortrek- e.a.). De niet weerhouden opmerkingen (zeyentien) zullen opnieuw ingediend worden. Twaalfraadsleden konden zich akkoord verkla ren betreffende de voorstel len, enkel de heer Peerlinck stemde tegen. Vooraleer aan de geheime zitting te beginnen, vroeg raadslid Braem zich af of het niet mogelijk zou zijn in de vakantie de gemeente te ver rijken met enkele speelstra ten waar het verkeer een se rieuze snelheidsbeperking zou opgelegd worden. Bur gemeester Hooghuys wist hierop te vertellen dat het niet de eerste maal was dat een voorstel van die aard te berde gebracht werd .Hij ver zekerde de heer Braem dat het probleem op dit ogen- ken tot in de Paepestraat. Tenslotte keurde men dit punt goed met negen ja- stemmen, twee onthoudin gen en twee nee-stemmen Punt drie was dus het voor stel van burgemeester Hooghuys om in de Kanton straat grond van de KOO te verwerven voor het aanleg gen van een «pijpekop» die ten goede zou komen van het verkeer. In dat verband merkte raadslid Oskar De Rijck op dat men enkele ja ren terug reeds hetzelfde geprobeerd heeft en toen gestuit is op de afwijziging in Gent. Hij vond het in feite een beetje overbodig alhoe wel hij zich toch positief zou opstellen. De stemming le verde twaalf ja's op en één nee (de heer Peerlinck uiter aard!) Toen was het de beurt aan punt vier, waarvoor eigenlijk de raad bij elkaar geroepen was, nl. de bespreking en goedkeuring van het ont werp gewestplan en in over wegingneming van de inge diende bezwaarschriften. Terecht werd er opgemerkt dat dit laatste niet mogelijk was daar de bezwaarschrif ten rechtstreeks bij de goe- verneur moesten ingediend worden.. Het ontwerp ge westplan werd reeds eerder OPWANDEL in beperkte vergadering Nadat rceds verleden zaterdag de door leden van zowel meer- traditionele kollagewedstrijd in te derheid als minderheid be- teken van de Kluiskapel had sproken. Hierdoor was de gestaan werd zondagmiddag, voorziene diskussie in de niettegenstaande het kille weder raad nog slechts een roeti- en de konkurrentie van ne-aangelegenheid. Sche- Nederland-België. met een he pen Meuleman voerde het hoorlijk aantal wandelaars ge- woord in naam van de kom- start via de Gootberg. het missie. Spreker wist mede Fossclbos en zo naar de be te delen dat van de achten- schermde St.-Michielskerk te twintig opmerkingen op het Hekelgem waar Bert D'Haesc oude ontwerp er elf weer- Seen niikro nodig had om houden werden in het nieu- kommcntaartegevenbijalwater we (weerhouden werden ""ft" kerk te zien was. o.a. de opmerkingen betref fende de Merestraat, Kan- AAN DE KLUIS tonst raat verkavelingen Aan dc k|uiskapel. waar het Leentje van de Velde-, Kerk- gemeentebestuur gezorgd had Oi L.H<i' blik bestudeerd wordt. Al speelstraten zouden even J tueel de Dwarsstraat, D( Kasteelstraat en de Nachtd gaelstraat in aanmerking Jl kunnen komen Het ene puntje tenslotte, da in geheime zitting behan d( deld werd, was de aanvraatj van de heer Dany Roelandl - tot aankoop van gemeente] grond in de Kermeerstraatj Dit leverde geen problemen op en de raad ging akkoord] Zelfs het weerbarstige! Raadslid, de heer Peerlinck, nu waarschijnlijk tot inkeer gekomen, stemde voor! Sa menvattend kunnen we zeg gen dat er op deze kalme gemeenteraad meer vóór en na de agenda te beleven vie dan tijdens De Pauw Dirl Ter gelegenheid van de aloude Kluizen-Kermis had dc VTB-afdclin; Hekelgem eraan gehouden een wandeltocht naar de Kluiskapel in t richten met in het achterhoofd de bedoeling dc aandacht te vestigei op de erbarmelijke toestand van dit oud gewrocht, deel van ore waardevol kuituurpatrimonium. Vooral dan omdat een niet met d waarheid overeenstemmend bericht in de pers verschenen meldd dat alles in kannen en kruiken kwam en dat het Hekelgem gemeentebestuur deze taak op zich had genomen. hofbaan, Groenstraat, E- diksveldebeek, verlenging Terbekestraat, Kwalestraat, voor enige verharding en ijverige handen de meiboom reeds zater dag. niet zonder incidenten. hadden geplant, werd dan et Mis opgedragen (er was er o< reeds een 's morgens te 10 uur) daarna werden allerlei volkssp len georganiseerd zodat zo klei als groot er aan zijn trekke kwam. Voor tafels en stoelen het groen was gezorgd en mog lijkheid tot lafenis was eveneei vv voorzien. Daarenboven werd h feest muzikaal opgeluisterd dot i beide Hekclgemse muzieüj maatschappijen. Dc opbrengst van dit alles kon uiteraard ten goede aan restauratie van deze historiscl kapel. Hiermee is de koi natuurlijk niet af want wat n h gebeurde is slechts een inganj trekken van wat gehoopt 1 een suksesrijke aktic te wordej i aktie die gestimuleerd zal worde i door «Dc Vrienden van de Kluis» L.I

De Voorpost | 1976 | | pagina 8