LOCO 20.013 IN DE FALLUINTJES F V SASBRUG VERPLAATST AUTOKROSS TE MELDERT STAP ER EENS UIT BAKKER BAKT POETS li li ARBEIDERSGEZINNEN MOGEN NIET LIJDEN ONDER SAMENVOEGING GEMEENTEN 10 - 7-5-76 - De Voorpost «Anderhalf jaar tijd hebben om een receptie voor te bereiden en dan nog niet tijdig klaar zijn», verklaart ons Jaak Hutse- baut, voorzitter van de Herdersemse Davidsfondsafdeling, «dat kan alleen omdat we de werkkracht en het tempo van enkele mensen zwaar hebben onderschat». DE GENIE VAN BURCHT De oude brug aan het ten on rechte genoemde Sas van «Wieze», die moest verdwijnen wegens het gevaar dat ze kon opleveren voorde scheepvaart en die veroordeeld was om tot schroot te worden herleid, kreeg dank zij het initiatief van het Davidsfonds en de mede werking van het Herdersemse Gemeentebestuur, een nieuwe bestemming. Sinds donderdag 29 april II. vond ze een nieuwe plaats, en dat aan de oprit van de nieuwe brug over de Dender op het grondgebied van Herdersem. Wel hadden bereidwillige han den gezorgd voor de funderin gen, (bijna juist op hun plaats), maar het grote werk zou door deskundigen dienen te worden uitgevoerd. Die deskundigen waren dan leden van het 11e Genie van Burcht die onder supervisie van Kommandant Van Dam en vooral onder de aktieve leiding van adjudant Blindeman er moesten voor zorgen dat de brug haar nieuwe plaats zou innemen. Voorzien was een werkduur van twee weken: een week om de brug te demonteren en een week om ze terug op te stellen. Verschiet nu niet dat de adju dant met zijn zes weliswaar speciaal opgeleide militianen (waaronder burgerlijke en technische ingenieurs) het hele zaakje wist op te knappen in juist geteld vier dagen, van maandagmorgen tot donder dagnamiddag. RECEPTIE De voor later voorziene recep tie kon dan ook reeds donder dagnamiddag helemaal on verwachts doorgaan. Burge meester Muylaert was evenwel te Leuven en Schepen Van den Bossche in zijn school zodat Schepen Stockman met Ge- meentesekretaris Van Mulders de eer moest waarnemerf Jaak Hutsebaut, gealarmeerd op zijn werk, landde in allerijl te Herdersem en de receptie kon beginnen. De voorzitter van het Davids fonds maakte dan éen historiek met ai het wel en wee beleefd i.v.m. die brug gedurende het laatste anderhalf jaar waarna de toastjes circuleerden en de schuimwijn weelderig vloeide. Officier, adjudant en militiaan, het vormde een echte en hechte ploeg zo in het werk als nu in de leute en enkel de chauffeurs met hun zwaar ma teriaal hielden zich enigszins afzijdig van de aangeboden «party». Ondertussen kreeg de bevel hebber ten aandenken het ereplaket van de gemeente en werd het Gulden Boek van Herdersem getaamtekend. De Herdersemse kunstenaar Jos Scheirlinck zorgt dan wel voor een passende tekening van de idyllische brug in het Gulden Boek dat aan zijn laatste pagi na's toe Is. EN NU? Nu de brug er is komt de rest natuurlijk om het hoekje kijken. Waarschijnlijk wordt de brug in een nieuw, uiteraard groen, kleedje gestoken en komt on der en naast deze brug een (vis)vijver. Als daarbij dan nog enige be planting en enkele rustbanken komen dan wordt het inder daad een mooi, rustig en rus tiek hoekje waar velen enkele aangename uurtjes zullen kunnen slijten. L.H. Alhoewel de lokomotief 29.013 op 20 december 1966 met haar laatste rit, en dit tussen Aalst en Denderleeuw, het stoom tijdperk van de NMBS definitief de historie inreed kan U, ter gelegenheid enerzijds van de zevende Pikfeesten in de Fal- luintjesstreek en anderzijds in het kader van het vijftigjarig jubileum van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen (als «maatschappij» dan) nog eens een ritje met een stoomtrein maken en dit van Moorsel naar Baardegem en terug. DE MACHINE In 1972 werd deze loc nog eens buitengehaald en dit ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het trammuseum te Schepdaal sindsdien ver huisde ze naar Leuven waar men een spoorwegmuseum hoopt te realiseren. Voor het ogenblik staat onze lokomotief te Schaarbeek waar ze aan een flinke opknapbeurt toe is in afwachting van haar twee dagen prestatie op 31 juli en 1 oogst e.k. De 29.013 is een van de 300 lokomotieven in 1945 gebouwd bij de Montreal Locomotive Works Ltd in Canada die door de NMBS onmiddellijk na de wereldoorlog bij de Ameri kaanse industrie werden be steld. Ze is van het tipe «Con solidation» en heeft, samen met de tender, een totale lengte van ruim 20 meter. Dia meter van de cilinders is 559 mm en van de drijfwielen 1,52 m. Ze heeft 152 kleine en 40 grote vlampijpen. Zonder ten der, leeggewicht, weegt ze ruim 84 ton en met de volgela den tender bedraagt haar ge- wixht, in ritorde, 160 ton. De waterinhoud bedraagt 24,6 ton en de koleninhoud 10 ton. Het heest wel veel moeite ge kost om de loc terug bedrijfs klaar te maken, ze voldoende op te lappen en ze technisch volledig in orde te brengen zo dat elk risico uitgesloten is. DE BESTUURDER André Verhulst, uit Aarschot, is de man die de proefritten deed met de 160 ton zware machine. Tweeëntwintig jaar nadat André de machinistenhut ver liet werd hij nu opnieuw uitge kozen om het treinstel te bestu ren. Zoals Verhulst waren er destijds 6.000 machinisten en evenveel stokers waarvan er velen veel zouden geven om nog éénmaal in de hoge stuur hut te kunnen klauteren en het gevaarte over onze «ijzeren wegen» te jagen. Samen met stoker Frans Pel grims (uit Rillaar), reed Ver hulst enkele proefritten en werden de snelheid (maximaal 96 km./ u.) en het trekvermo- gen (1000 ton) HEIMWEE De autokross te Meldert, ingericht door Vrije Autokrossbond België, deed reeds heel wat inkt vloeien. De Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde (Raldes) protesteerde immers bij Minister De Saeger tegen de inrichting van deze manifestatie o.a. wegens gebrek aan speciale uitrusting op het terrein Kloosterbos en over het ontbreken van een degelijk verharde toegangsweg. Verder zou volgens Raldes het terrein niet liggen op de geëiste afstand van minimaal 1000M. van een bebouwde kom (Nievel, Kokerij, Klaarhaag) en zou het volgens het gewestplan landschappelijk waardevol agrarisch gebied met dergelijk «kitsch-toerisme» niet gebaat zijn. Hiertegenover stelt de Vrije Autokrossbond van België dat de geluidsnorm van 95 decibel niet zal overschreden worden en dat vanop 100 m. afstand er niets meer van te horen zal zijn. Verspilling van landbouwgrond wijst de Bond ook af daar het slechts om twee bochten gaat waar de bovenlaag geschonden wordt, bochten die dan na de wedstrijd zullen worden geëf fend Verder poneert de Bond dat het beeld van de vroegere rodeo's niet meer overeenstemt met de huidige manifestatie waarbij met strenge regels de sportieve faktor veruit primeert op het spektakel. Na de koers blijkt nu wel dat wie moord en brand heeft ge schreeuwd en duchtig aan de alarmbel getrokken wel enigszins heeft overdreven. Ge luidshinder was er voorde nabije woonkernen niet en piloten die te veel lawaai maakten werden prompt uigesloten. Dat land bouwgrond zware schade zou ondergaan was evenmin juist want na een uur werk met de traktor bleek alles terug op het oude te zijn in de weide waar enkel in de bochten de boven laag enigszins beschadigd leek. De inrichters mochten zich wel in een flinke opkomst, men schat ze op bijna 1500 man, verheugen en de koersen kenden een spannend en sportief ver loop. VEDETTEN Reeks 1. Alfons Straus. Willy Geens. V.D.Meersche. Michiels. Reeks 2 Michaux, Dobbelaere. Van Aerde. DeClerck. Reeks 3. Bogaerts. Cannaerts, Valcke- niers. Verlinden. Reeks 4. Robijns, Verheaeghe. Van Be neden, De Cat. Herkansingen De Man. Jacobs. Verhaghen, De autokross van Meldert deed nogal wat stof opwaaien (jm) Het aantal bekende en minder bekende volkse feesten in België neemt niet af tijdens de tweede week van mei. ZATERDAG 8 MEI Op zaterdag 8 mei heeft te Tongeren een meiboomplan ting plaats. Het begint allemaal in de namiddag met een op tocht naar het park de Motten, waar heel de plechtigheid plaats vindt. ZONDAG 9 MEI Als grootste pluimveemarkt van ons land startte Deinze een twaalftal jaren geleden met een Canteclaerstoet die in praalwagens, akterende groe pen en fanfares één groot lo flied is op de kip en het ei. De stoet vertrekt in de namiddag, leper heeft het in de kat gezien -en laat in de namiddag een prachtige stoet uitrukken die geheel in het teken staat van de leperse geschiedenis, de kat en de heks. Laat ons even nagaan wat René Meurant en Renaat Van der Linden over deze vermaarde Kattestoet schrijven in hun boek «Volksle ven in België». Een kat is een huisdier en een roofdier tegelijk. Daar ligt een tegenstrijdigheid tussen deze twee elementen. Bij de Egyp- tenaren bestond reeds vijfen dertig eeuwen voor kristus een kontradiktie voor dit dier. Ze hielden het in hun woning en vereerden tevens de k.attego- din in een heiligdom aan de Nijl. Wanneer in een huis een kat stierf, schoren de bewoners hun wenkbrauwen weg ten te ken rouw en het lijkje werd ge balsemd en begraven. De Kel ten vreesden dit dier, want een zwarte kat sprak orakeltaal op een troon in een grot in Ierland. De Germanen spanden katten voor de wagen van Freya, de godin van de liefde en de vruchtbaarheid. In de midde leeuwen zag men dit beest aan als een bondgenoot en een verpersoonlijking van de heks. Een heks is immers in staat negenmaal de gedaante van een kat aan te nemen en daarna komt de duivel haar ha len. De jeugd knoopt kennis aan met het sprookje «De ge laarsde kat» en met Tybaert de Kater in het dierenepos Rein- aert de Vos. De Kattestoet belicht al deze aspekten van de kat. Meer dan vijftienhonderd figuranten ne- De oude sasbrug staat op haar nieuwe plaats. Ven een degelijke aanpak gesproken (jm) Na zovele jaren klonken ae ge luiden in de kabine eerst wel wat vreemd maar daarmee was ik vlug terug vertrouwd, zegde André Verhulst. Vroeger bestond er zowat een «persoonlijke relatie» tussen machine en bestuurder: elke machinist had «zijn» machine die hij eigenhandig smeerde, er water bijvulde en waarbij hij alle kontroles uitoefende. Na de rit moest hij dan maar weer aan de slag voor het reinigen en het onderhoud van het vuur. Een machinist was trots op zijn machine en veien brachten zelfs van huis «koperpoets» mee om de machine extra te doen blinken. Voor de rest onderhouden ma chine werd tevens een prijs uit geloofd. Tussen manometers, peilglazen en de vuurmond denkt Verhulst aan de voorbije tijd, die nu wel eventjes terug keert... L.H. Aprilgrappen zijn eenmaal per jaar in. Ook te Hofstade. Een van de daders is ondermeer Bakker De Pero. Dat wist en weet men. En bij sommigen ligt dit nog vers in het geheugen om op gepaste tijd een stunt te bedenken. De ideale gelegenheid deed zich zondag voor. Bakker De Pero, die z'n winkel vernieuwde en voor maandag een receptie voorzien had en woensdag de officiële ope ning, kreeg zondagnamiddag on verwachts bezoek. Een paar spuiters hadden in de gemeente een stencil uitgegeven, dat er zondagnamiddag opt 15 uur bij De Pero, ter gelegenheid van de opening, een karamellenworp en tombola zou gehouden worden en uitdeling van doopsuiker. Moeders en hun kroost werden verwacht. Bij de uitnodiging was zelfs een strookje gevoegd om deel te nemen aan de gratis tombo la. Overtuigender kon het niet en de «inrichters» lachten in hun vuistje, benieuwd om het resultaat te zien bij de niets vermoedende bakker. Maar wie laatst lacht best lad Bakker De Pero, die van gister niet is, en al meer hete brood gebakken heeft, zorgde voor e fopspeen. Moeders en kindei die voor de vernieuwde winl verschenen kregen een karam len worp en er was zelfs een bc met fiktieve nummers voor de plande tombola. Zo fopt men fr derik indien men een bakker vo schut wil zetten. E.A Lengels. Robijns, Van Beneden. Finale Michaux. Van den Meersche, Jacobs. Straus, Geens. Michiels, Van Aerde. REGELMAATIGHEIDS- CRITERIUM 1. Jean Vereecken. 1. Kamile Vereecken, 3. Temmerman. 4. De Boeck F. 5. De Cock G. 6. Franckaert W. 7. Frans Emiel, 8. Michaux B. 9. Jacobs. 10. Smedts Frans. L.H. Poets wederom poets, zei de Hofstaadse bakker (el) K.W.B. GROOT AALST Op 10 oktober 1976 hebben gemeenteraadsverkiezin gen plaats. In het begin van januari 1977 zullen de nieu we gemeenteraden geïnstal leerd worden. Dan zullen wij op zeer konkrete wijze de gevolgen van de samenvoe ging ervaren. Dit zal onge twijfeld een grote verande ring in zich houden. De K.W.B. wil daaraan bij zondere aandacht besteden. Haar voornaamste bekom mernis gaat uit enerzijds naar de mens - arbeider met zijn behoeften en noden en anderzijds naar het sociaal- kultureel vormingswerk aan de basis in de lokale leefge meenschap. Vanuit deze bekommernis bespraken de K.W.B.-be stuursleden van Groot Aalst de dienstverlening en de sti mulering van het sociaal le ven in de verschillende deel gemeenten. KWALITATIEVE DIENSTVERLENING De K.W.B.-bestuursleden stellen dat de voornaamste reden van bestaan voo een lokaal bestuur het verlenen van diensten is naar de maat van de burger. De nabijheid van de problemen moet toe laten in te spelen op de werkelijke behoeften. Naast degelijkheid en be trouwbaarheid is het voor de burger van belang zo vlug en gemakkelijk mogelijk be diend te worden. Ten aanzien van konstant evoluerende en tegenstrij dige behoeften dient een keuze gemaakt en een ge zond evenwicht gezocht. Daar de toenemende be hoeften in ruime mate de beschikbare middelen om er aan te voldoen overtreffen dient het bestuur voorrang te bepalen. De plaats van de dienstver lening mag niet te ver van de burgers verwijderd liggen. Na de samenvoeging moe ten «gemeentebijhuizen» geopend blijven, waardoor de vroegere gemeentehuize hun funktie behouden. Ook de openingsuren spe len een voorname rol. De gemeentelijke administra ties moeten waar nodig ook open zijn voor de burger op dagen en uren dat de bur gers vrij zijn. Wegens de monopolieposi tie van de overheid moet de mogelijkheid bestaan om zich te beklagen over de ge presteerde diensten. SOCIAAL LEVEN STIMULEREN IN DE DEELGEMEENTE In de huidige gemeente een gemeenschapsbewus zijn aanwezig. Doordat de bevolkingsdren pel overschreden wor< dient een aangepast stels van binnengemeentelijl dienstenverstrekking uitgi dacht worden. Bestaande dorpen en dee gemeenten dienen leven: vatbaar gehouden en teven in het nieuwe geheel ing< schakeld. De nieuwe gemeenteraad zi een belangrijke opdracf hebben op dit gebied samenvoeging zal slecht kunnen slagen indien d nieuwe gemeente het al vanzelfsprekend beschouw het sociale leven in de dee gemeenten te stimuleren De bestaande subsidiereg* lingen dienen dan ook be houden en zo mogelijk vei hoogd te worden. De vroe gere gemeentehuizen di geheel of gedeeltelijk vri komen dienen ter beschik king gesteld voor de aktivi teiten van sociaal-kulturel groeperingen. K.W.B men eraan deel. In 962 zou graaf Boudewijn III voor het eerst het gebod uitgevaardigd hebben katten uit de Halletoren te gooien Een middeleeuws tafereel uit de stoet beeldt ook deze gebeurtenis uit. Een goochelaar en narren, poorters en magistraten, volksmensen en geleerden wegen dit dier met het voor en tegen: het heeft veel goed gedaan. Toch is het schuldig, want het heeft omgang met de heks. Het von nis luidt, dat men het uit de Hal leforen zal gooien. Ttot in 1817 wierp men levende katten. Sindsdien zijn het fluwelen ka tjes geworpen. De ster van de dag en van de stoet is de stadsnar, want hij gooit de kat ten bij het sein van de The baanse trompetten. Aller han den en ogen zijn naar hem ge richt. Sommige katten drager (I een lint en een lint beteken een bijzondere premie Hel L wordt een stribbeling van je welste. Elk wil een lint bemach tigen. Lenige vingers winnen.

De Voorpost | 1976 | | pagina 10