Aalsterse Flitsen SPREKENDE CIJFERS ÏSCHUTTENDE WERKPLAATSEN AALST iJDANKS KRISISJAAR NIET AL TE ONGUNSTIG GEEN AFDANKINGEN HET GEBEURDE IN UW STRAAT OVERBRUGGING VAN DENDER SPEKTAKULAIR BULLDOZER RIJDT HERBERG IN PUIN TE GIJZEGEM De Voorpost - 7-5-76 - 5 [In afwachting van de eerste balk (RV) Einde jaar rijden waarschijnlijk de eerste wagens over deze brug (RV) De overbrugging van de Dender bijna voltooid (RV) Het domein Scheifout zal binnenkort een definitieve bestemming krijgen. Door Minister De Croo werd aan staatssekretaris D'Haeseleer medegedeeld dat opdracht gegeven werd om alles voor de aankoop te regelen. Het domein zal gebruikt worden als internaat voor het koninklijk Atheneum en het Koninklijk Lyceum. In afwachting dat de procedure voor de aankoop haar verloop krijgt zal het domein gehuurd worden. Begin 1977 kunnen de aangeslotenen op het televisiekabelnet wellicht ook de Duitse programma's volgen. De hoge antennemasten te Erembodegem zitten er voor een groot deel tussen. In de zomermaanden worden de thuisblijvende stadsgenoten weerom verrast op een echte Aalsterse avond. Enkele dagen daarachter kan men een derde L.P. 'Hier spreekt men Oiljsters» op de platenmarkt verwachten. Het Kloetjesbal dat volgens geruchten zou doorgaan in het stadspark is afgelast. Op 14 mei eerstkomend worden de inschrijvingen voor het Renaat Ravijts toneeltornooi gesloten. De lottrekking heeft plaats op 21 mei. Volgende Aalsterse gezelschappen leven op hoop: Nieuw Leven, De Catharinisten, Pan Teater, 't Land van Riem. In totaal schreven reeds zestien gezelschappen uit de omstreken in. Arbeid en Kunst, winnaar van het eerste tornooi is door de inschrijving reeds weerhouden voor deelname. Op het einde van de maand september zal een ekspositietrein Aalst aandoen. Dit in het kader van vijftig jaar NMBS. Toneelgroep «De Schakel» plant voor volgend seizoen het toneelstuk «De dag waarop de paus ontvoerd werd» van Joao Bethencourt onder regie van Roger De Wilde. Rolverdeling is nog niet bekend. R.V.D.P. Uit het detaiiverslag van de beschuttende werkplaatsen, valt veel te leren. Ondermeer: dat de opbrengst per produktie-uur gestegen is met 5,40F per uur, maar dat de kostprijs een enorme sprong vooruit heeft gemaakt met 12,5F per uur. meegeholpen. Wij mogen echter niet uit het oog verliezen dat de werkplaats vooral gericht dient te zin op arbeidsintensieve op drachten. Daarenboven wort het rende ment sterk beïnvloed door de individuele verschillen in pres taties. zowel kwantitatief als kwalitatief, van onz werkne mers. Nochtans zal de kostprijs voor het loonwerk niet boven de marktprijs mogen uitkomen. Nog andere faktoren beïnloeden negatief de rentabiliteit, o.a., de dagelijkse werktijd a 8 betaalde uren. waar in werkelijkheid slechts een goede 7 uren effektieve arbeid wordt gepres teerd. Anderzijds heeft het Rijksfonds ingevolge de eko- nomische recessie, een K.B. uitgevaardigd ten voordele van de werkplaatsen, waarbij een tegemoetkoming wordt verleend op de gepresteerde uren van bestellingen, die zij be schouwd als nieuwe markt of kliënteel. Voor 1975 zijn zes nieuwe markten erkend en zullen als dusdanig betoelaagd worden. Maar noch deze en andere overeidshulp, noch het verhogen van de produktie, zullen voldoende zijn om onze tekorten op de rekeningen te dekken. Samen met de Raad van Beheer zal naar een oplossing dienen gezocht te worden. E.A.R. Dat hierdoor het verlies per produktie per uur gestegen is met 7,17F per uur is vooral wijten aan de voorthollende inflatie. Dat het rendement lichtjes is gedaald door het tekort aan gepaste werkaanbieding op be paalde ogenblikken. Door het aanwerven van enkele nieuwe personeelsleden zijn de gepresteerde uren zowel van beheer als produktie in belang rijke mate toegenomen. Ondanks de herziening van de betoelaging van het personeel voor de dienst beheer, daalt het percentage betoelaagd gedeelte, van 48 naar 44%. Een meer aangepaste herziening, dichter aansluitend bij de vele verplichte loonverhogingen, ingevolge de indeksstijgingen. dringt zich op. Hiervoor is het woord aan het Rijksfonds. HOEVEEL MINDER-VALIOE PERSONEN ln totaal 60 personen en de grootste groep tussen de 20 en 29 jaar met 34 personen. Uit 25 gemeenten afkomstig, treft men er 17 aan uit Aalst (waarvan 10 mannen en 7 vrouwen). Moorsel 4, Erembo degem 7, Baardegem 3, en alle overige gemeenten 2 of 1 persoon. TOELAGEN Bij de toelagen door de gemeen te verstrekt is het opvallend, dat de stad Aalst 30.000F uittrekt, de gemeente Baardegem 6.000F netzoals Kerksken Mere 5.000F Moorsel en Oordegem 3.000F, Gijzegem 2.500F, Erondegem, en St. Lievens Houtem 2.000F en Pollare 1.000F. Bijzonder opval lend is, dat Erembodegem 7 mensen geplaatst ziet in dc Beschuttende werkplaats, maar 0 frank uittrekt. Ook alle andere gemeenten die 1 of meerder personen uit hun omgeving er geplaatst weten, schieten schromelijk tekort met een toelage: Ninove, Herdersem, Nieu werkerken. Denderleeuw, Denderhoutem. Welle, Oude- gem, Serskamp, Schellebelle, Borsbeke, Steenhuize Wijn huize, Wieze, Hekelgem, Meer- beke. Lede en Haaltert zijn allerminst vrijgevig. ANDERE ONTVANGSTEN BUITEN EKSPLOITATIE Giften van stichtende leden 17.180F en van ereleden 79.450F In 1975 kwam er vanwege de brandweer de ronde som binnen van 47.390F, door een speciale zegel 50.000F en vanwege de ronde tafel 30.000F en onbe kend nog 1.610Fin 1975. AKTIVITEITEN De produktie werd gesplitst in vier afdelingen, nieuw is de montage van elektrische en andere onderdelen: TV-snoeren fittingen (Str. 40w) lusterklem- men en verloopstekkers. Voor de papier en grafische nijverheid: afwerking drukke rijen. daktylo en stencilwerk en verzendingswerk. Verpakking en konditioneren in de afdeling B en in afdeling C wat de tekstiel betreft: schoonknippen van lingerie en bewerken panty's. Dit en veel meer zijn cijfers die aanspreken en een klein inzicht bieden omtrent de beschuttende werkplaatsen. JV.Z.W. Beschuttende Werkplaatsen van Aalst bracht op 28 t een uitgebreid verslag uit over de werking van het dienstjaar is een pleidooi voor de goede ïng van deze VZW en de itter. Schepen Benoni iir schrijft terecht in zijn ling: Het jaar 1975 werd leen bestempeld als een ijaar: inflatie en vermin- Ie produktie waren overal ing en inslag. Ondanks zeer ongunstige konjunk- is het eindresultaat niet al igunstig. Wij waren niet licht over te gaan tot inking of op gedeeltelijke iloosheidsplaatsing van per- elsleden. Dat alleen reeds een krachttoer. Daarom len wij er aan een speciaal rd van dank te richten tot j en die deze stunt hielp iseren. Inzet voor de minst telden blijft de meest mense- taak waarvoor men zich inzetten, besluit de sche- Ook Schepen Van Den die verslag uitbrengt als missaris en lid van de [erraad is entoesiast: Gaar- lijn dank aan de bedrijfslei der en de bedrijfsboekhouder voor de zorg die zij beste&en, aan de boekhouding en voor de bereidwilligheid die zij aan de dag hebben gelegd, om alle gevraagde dokumenten tot mijn beschikking te stellen. AFSTAPPEN SFEER VAN LIEFDADIGHEID Hilaire Lievens. rekenplichtige in zijn beschouwingen: iedere mens heeft recht op een plaats onder de zon, hoe hij er ook uitziet en wat hij ook bezit of mist. Iedereen moet zijn maksimale kans krijgen, hoe klein die ook is en iedereen heeft het recht aan de opbouw van de maatschappij te dragen, hoe miniem die ook weze. Dit veronderstelt dat men voor een gedeelte afstapt van de onuitgesproken wet. de waarde van elke mens te doen afhangen en zijn rendement, in onze technische geïndustrialiseerde maatschappij, waar men streeft naar een maksimale integratie en participatie van iedereen. Deze visie vereist dat rendement en betoelaging in nauw verband staan en mekaar dienen aan te vullen, want het grote probleem van praktisch elke beschuttende werkplaats is van financiële aard. Hoe meer zwaar gehandi- kapten men tewerkstelt, hoe lager de produktie wordt, waar door men de neiging zou krijgen om, door het inzetten van meer licht-gehandikapten, het ren dement te doen stijgen. Dikwijl vergeefse wanhopige pogingen. De overheid dient af te stappen van de sfeer van liefdadigheid, waarin het ge- handikaptenbeleid zich nog steeds bevindt. Men is dringend toe aan een planning in het beleid en aan een nieuwe filosofie over het gehandikapt zijn, in de maatschappij waarop dit beleid zou dienen gebouwd te zijn. Uit deze visie vloeien logisch verschillende konkrete eisen voort: een aangepaste, algemene subsidiëring, de oprichting van een bijkomende kategorie van zwaar gehandikapten met ge ring rendement, met speciale vergoeding voor de tewerkstel ling van zwaar gehandikapten, een socio-vitaal minimum in komen gelijk aan het bedrag van een ongeschoolde arbeider op 21 jaar. Maar dit alles heeft slechts een kans. wanneer een innige koördinatie tot stand komt tussen overheid en instelling ter plaatse. Ondanks al de nega tieve faktoren welke 1975 met zich bracht in het algemeen produktieproces kan men niet beweren dat het jaarresultaat slecht is. Indien het werkaanbod gans het jaar door even gelijk lopend was geweest en de betoelaging voor het beheerper- soneel eveneens voor gans het verlopen jaar herzien was ge worden. dan was het eindcijfer 1975 beter geweest dan dit van het jaar tevoren. Men mag hierbij niet vergeten te vermel den dat de leningslasten enorm zijn gestegen ten gevolge van een bijkomende lening van 3 miljoen frank en dat ook de afschrijvin gen zijn toegenomen. Het resul taat was slechts mogelijk, dank zij de goede verstandhouding en samenwerking tussen allen die zich voor de Beschuttende Werkplaatsen inzetten. HOOGTEN EN LAAGTEN Direkteur J. Van Neck in zijn beschouwing: De werkopdrach ten kenden in 1975 enerzijds perioden met overdaad aan orders, maar anderzijds ook dieptepunten, zodat zelfs ge deeltelijke werkloosheid over wogen werd. Nochtans bleef ons klienteel grotendeels gehand haafd en werd zelfs uitgebreid, maar daarentegen verminder den de opdrachten in volume en werden de leveringstermijnen korter. De aard van deze bestellingen bleven over het algemeen de zelfde, vooral conditioneren, verpakken en montages. Gezien de belangrijkheid aan orders voor montage werden deze aktiviteiten gegroepeerd in een afdeling D - elektrische mon tage. Benevens het monteren van verlengsnoeren voor TV. en stereo-installaties, behoort hier bij ook de montage van sets voor T.L. armaturen. Samenvattend is 1975 qua opdrachten zoals voorheen geweest, maar met de hoogten en laagten en de onzekerheid eigen aan de hui dige ekonomische toestand. De rentabiliteit van deze op drachten werd elders reeds besproken. De stijging van het loonwerk is vergeleken met vorig jaar geweldig gestegen, vooral als men rek. houdt met het aantal tewerkgestelde minder- valide. Verbetering van pro- duktiemethoden en semi- automatisering van sommige werkposten hebben hieraan AALST Rond 21.45 uur werd zaterdag op het kruispunt van de Gentse straat en de Withuisstraat voetgangster Julia Verbeeck aangereden door bromfietser Rudy Beeckman. De vrouw werd gewond overgebracht naar het ziekenhuis. Diezelfde nacht viel Hugo Van Tichelen in kafee 't Baasken door een ruit en diende door de hulpdiensten te worden overge bracht naar het stedelijk zie kenhuis. Op de Houtmarkt botsten de wagens van Rita Lauwereys en deze van Elmustafa Nedia, waarbij hij werd gewond. Senobie Bombeeck diende klacht in bij de rijkswacht tegen D.S. uit Denderbelle die in het kafee had ingebroken. D.S. werd voorgeleid. De lichte bestelwagen van A. De Coene werd tijdens het weekein de gestolen. Etienne De Man deed eveneens aangifte van een auto bagagedrager die werd ontvreemd. Frans Roelandt deed tijdens het weekeinde aangifte bij de politie van het verlies of diefstal van zijn portefeuille. Daarin stak 24.000F. Vorige week werd een vrouw op de markt uit haar tas 120.000F gestolen. Wetende dat de Aalsterse markt een ideaal werkterrein is voor gauwdieven, is het beter geen grote sommen geld mee te nemen. Tijdens het weekeinde diende de Aalstetse brandweer tweemaal uit te rukken. Eerst stond het terrein tussen de Bergemeersen- straat en de Albrechtlaan in brand en nadien diende het gras achter de Keizershallen te worden geblust. HFRDERSEM Jean-paul Heyvaert kwam op de Grote Baan in een hevige aanrijding met Arthur Colman. Beide wagens werden flink vernield en Arthur Colman werd zwaar gewond overgebracht naar Aalst. GUZEGEM Bij de rijkswacht werd maandag aangifte gedaan van een diefstal ten nadele van de Antwerpse bouwfirma. Voor meer dan 150.000F aan materiaal werd gestolen. In de klaarhaagstraat kwam de motorrijder Luc Van der Cam- men tegen de woning nr. 46 terecht. Ernstig gewond diende Van der Cammen te worden overgebracht naar het Aalsters ziekenhuis. EREMBODEGEM Bromfietser Frans De Man kwam op de Ninoofsesteenweg door een onbekende reden zwaar ten val. Hij werd overge bracht naar het stedelijk zie kenhuis. waar de rijkswacht hem nog niet kon ondervragen gezien de ernstige aard van zijn verwondingen. Automobilisten stellen met genoegen vast dat de laatste faze in verband met de aansluiting «H.-Hartlaan» ingezet is, en de ring voltooid zal worden met de snelweg verbinding. Op het ogenblik kan men slechts vanaf de Dendermondsesteenweg in de richting Boudewijnlaan» terecht om aansluiting te vinden, althans wat de nieuwe weg betreft. De voltooiing van de luchtbrug over de Dendermondsesteenweg, over de Dender naar de H.-Hartlaan is op dit ogenblik volop bezig. Een belangrijke en spektakulaire faze is het «overbruggen van de Dender». Met twee enorme hijskranen en een aantal mensen slaagde men er in om in amper drie dagen tijd de betonnen en ijzeren gebinten van 14 en 12 meter lengte (6 van 14 meter en 6 van 12 meter) aan te brengen, aarschijnlijk eind deze week of begin volgende week wordt het gedeelte aange- racht tussen Tragel en Dendermondsesteenweg. E.A.R. Dinsdagmorgen verloor een vrachtwagen van de firma Jan De Nul uit Aalst in een scherpe bocht bij het doorkruisen van Gijzcgems dorpscentrum een bulldozer. Het gevaarte schoof netjes van de vrachtwagen en hobbelde keihard herberg «De Modderklievers» binnen. Dc voorgevel van het gebouw werd inderdaad grondig gekloven. Mw. Mclis-Heuninck lag op de eerste verdieping te bed. Zij bleef echter ongedeerd. Een inspuiting was wel nodig om het brave mens te kalmeren. Niet iedereen ziet plots een bulldozer de slaapkamer binnenhobbclen. De brandweer en de rijkswacht van Aalst hadden nogal wat werk om het huis te stutten en het verkeer ingoede banen te leiden.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5