zonniGE i mei beiogiiig 3iste PVV-ISIU mEI HV0I1DFEEST WÊÊÈÊÊÊÊÊÈÊÊÊ 6 - 7-5-76 - De Voorpost Zaterdagmorgen rond 10.30 u. startte aan het Volkshuis op de Houtmarkt te Aalst, onder een stralend zonnetje, de kleurrijke 1 mei-betoging van de B.S.P. Deze manifestatie waarvoor simpatisanten uit gans het gewest waren overgekomen startte met een feestrede van Senator Willy Vemimmen, tevens voorzitter van BSP-federatie Aalst. Daarna trok de stoet door de voornaamste straten van de stad. Rond 10 u. verzamelde zich op de Houtmarkt en in het Volks huis een bonte menigte voorde 1 mei-optocht van de B.S.P. Zoals traditiegetrouw kon deze optocht ook dit jaar rekenen op de medewerking van een stra lend zonnetje. Uit gans het gewest kwamen autocars en simpatisanten aanstromen. Muziekkorpsen strekten even de beentjes, speelden een stukje en gaven het geheel een feestelijke stemming. Ondertussen ver kochten vriendelijke hostessen BSP-speldjes aan de demo- kratische prijs van 10 F. Een blijde zonnige gebeurtenis die echter het verkeer af en toe eens duchtig in de knoop haal de. Hoogtepunt en start van de be toging was de rede van Sena tor Willy Vemimmen, tevens voorzitter van de BSP- federatie Aalst FEESTREDE Beste vrienden, kameraden, beste partijgenoten, simpati santen. Vandaag zullen er in dit land, in Europa en over gans de wereld honderdduizenden manifeste ren voor gelijkheid, voor vrijheid en rechtvaardigheid. Een nieuwe socialistische strijd heeft van 1 mei een werkelijke feestdag gemaakt, een dag van bezinning, maar 1 mei moet voor ons in de eerste plaats blijven: een dag van werkelijke socialistische strijd. Wanneer we zeggen: een dag van feest, dan denken wij terug aan diegenen die onder moei lijke omstandigheden, onder onmenselijke voorwaarden, gedreven door de armoede en de ellende in opstand gekomen zijn tegen de gevestigde maat schappij. En de beste dank die we hen kunnen geven is inder daad op 1 mei, zoals nu, mas saal te manifesteren voor onze rechten. Rechten die zij niet kenden, maar waarvan wij moeten vaststellen dat inder daad de armoede, de ellende, de onwetenctfieid, de onrecht vaardigheid nog niet uit deze wereld is. Deze dag, 1 mei 1976, is voor ons ongetwijfeld ook een dag van ernstige be zinning. Waarom zouden wij op deze dag, die tevens doet te rugdenken aan de socialisti sche strijd enkele jaren gele den, en het drama daaraan verbonden, van de Chileense werkende klasse. Waarom zouden wij op 1 mei dit jaar niet even maar onze gedachten la ten gaan, enkele honderden ki lometers van hier, naar Spanje, waar de arbeidende klasse misschien voor de eerste maal vandaag de gelegenheid krijgt achter de rode vlag op te mars- jeren, en hopen wij dat ze niet zullen neergeschoten worden zoals in een verleden bij ons reeds gebeurde. Inderdaad, 1 mei moet een strijddag blijven omdat deze maatschappij, hoe anders zij ook is samengesteld, welke vormen zij ook aanneemt, even onrechtvaardig is als in het ver leden. Moeten wij niet vaststel len dat tweederden van de we reldbevolking nog altijd niet beschikt over de elementaire bestaanszekerheid. Moeten wij niet vaststellen dat weten schap en techniek in dienst staat, niet voor de veiligheid van de bevolking, niet voor het welzijn van de bevolking, maar nog in grote getalle in dienst staat van de vernietiging van de mensheid. Moeten wij op deze 1 mei niet vaststellen dat over gans de wereld de bewa pening nog steeds toeneemt en de problemen van oorlog en vrede ook vandaag aktueel blijven. Partijgenoten en vrien den, ook in ons eigen land moeten wij enkele vaststellin gen doenWe moeten vaststel len dat men vandaag niet al leen regeert zonder de socialis ten, maar dat men vooral re geert tegen de socialisten en tegen de werkende klasse. Moeten wij niet vaststellen dat een eerste minister van dit land spreekt over een nieuwe maat schappij, een nieuwe visie, maar dat wij moeten vaststel len dat in dit land niet minder dan 250.000 werklozen zijn. Dat er 60.000 jonge mensen in het Vlaamse land een Illusie verloren hebben, eens een be roep waarvoor ze gestudeerd hebben te kunnen uitoefenen. Moeten wij niet vaststellen in dit land, en maakt dat mis schien deel uit van een nieuwe maatschappij, dat voor de eer ste maal een aanslag gepleegd wordt op de vergoedingen van de sociaal verzekerden, dat de lasten dienen betaald te wor den, maar dat anderzijds hon derd miljard belastingsfraude aanwezig is en dat men weigert één inspanning te doen om daaraan te verhelpen. Dat maakt deel uit, schijnt het, van de nieuwe visie. Wij zeggen als socialistische beweging, wij wensen daar een einde aan te stellen. Indien de pioniers het alleen hebben moeten doen, dan moeten wij ervan bewust zijn, dat ook wij vandaag de strijd alléén dienen te voeren. Daarom is het nodig dat ern stige struktuurveranderingen tot stand worden gebracht. Voor velen en voor onze te genstrevers eindigt de demo- kratie daar waar wij nu staan, terwijl voor ons de demokratie begint bij de ekonomische in spraak en planning. Moeten wij ook niet zeggen, vandaag, dat deze regering er niet in slaagt de fundamentele In de ruime Keizershallen waren er circa 1200 militanten aan wezig om de mei-avond feesten bij te wonen van de P.V.V. en L.S. W. in een luchtige en informele stemming met mandate- rissen, provincieraadsleden, Burgemeester, Schepen, raadsleden en leden van de C.O.O., naast syndicalisten, mu- tualisten, zelfstandigen en gepensioneerden. De heer De Gols stelde staats- sekretaris D'Haeseleer voor als de «kopman van Groot Aalst en als de eerste Burge meester van groot Aalst». Uit de rede van Staatssekreta- ris D'Haeseleer: Op de avond van één mei staan we in dit land, evenals alle sociale organisaties, voor ontzagelijke problemen die zware verantwoordelijkheden daarstellen. Het verzamelen van het kruim van onze militanten is in deze moeilijke sociaal bewogen pe riode des te belangrijker. De maatschappij-evolutie, ik zou bijna zeggen revolutie, het uitzicht, het geluk, het welzijn binnen de nieuwe samenleving waarvoor wij vandaag ons in zetten, zal worden wat wij er voor over hebben. Wij zijn realistisch genoeg om te beseffen dat wij ons welzijn niet ten geschenke krijgen. Wil men welvaart en welzijn, dan moet men er voor werken en men moet er inspanningen voor leveren. De laatste dertig jaar hebben de vakbewegingen in ons land een steeds groter wordend aandeel in de opbouw van onze maatschappij en in het welzijn van de bevolking. Dat is niet zonder strijd gegaan. Vandaag één mei 1976 kan men echter niet langer denken in termen van klassenstrijd, waarvoor wij als organisatie ons nooit hebben ingezet, maar waarvan sommige so ciale organisaties een slogan, een streefdoel hebben ge maakt. Voor ons liberalen heeft de maatschappij steeds gesteund op de peilers van persoonlijke vrijheid en solidariteit. Heiaas hebben in de laatste decen- nia's deze twee woorden veel terrein verforen: ook in ons land. Vandaag staan wij op een keerpunt. De sociaal, ekonomische en fi nanciële krisis op wereldschaal heeft gemaakt dat de kwantita tieve woorden meer en meer plaats maken voor kwalitatieve doelstellingen en één van de voornaamste daarvan is zeker de persoonlijke vrijehid. En in onze maatschappij in volle gis ting, die op zoek is naar nieuwe beheers- en gezagsvormen, waar inspraak en medezeg genschap nadrukkelijker aan bod komen, is een opbouw van welzijn in en door overleg noodzakelijk. De gebeurtenissen tonen aan dat wij nu voor belangrijke be leidsopties staan. Alle organi saties en partijen verklaren te streven naar een rechtvaardi ger, een eerlijker en een vrije samenleving. De vraag is echter: op welke manier, langs welke wegen? En daar zit het precies. Staatssekretaris D'Haeseleer (el) Is het een verdere socialisering van onze samenleving? Of is het een liberale visie die de weg op wil naar persoonlijke inzet in de grootst mogelijke verscheidenheid en met de ruimst mogelijke zingeving aan het eigen leven. De keuze kan niet meer ver meden worden. En we stellen vast dat in dit land de keuze verschilt naarge lang de gemeenschappen. Wij, Vlamingen, willen een sa menleving in het leven roepen met overleg en zonder voortdu rende konfliktsituaties in het le ven te roepen. Wij zoeken de oplossing in een sociale mark- tekonomie. Langs Waalse zijde is men daartegenover van oordeel dat een ekonomisch staatsdiri- gisme met een oppermachtige overheid, de oplossing is. Dat verschil in opvattingen dreigt niet alleen dé kloof te drijven tussen de gemeenschappen, maar tevens de eenheid in be paalde vakbonden en organi saties aan te tasten zoals waarnemers konden ervaren op het kongres van de christe lijke vakbeweging. Inderdaad de Waalse arbei ders hielden er een andere mening op na dan de Vlaamse inzake de te nemen ekonomi sche maatregel ter verminde ring van de werkloosheid. Dat deze evolutie verstrek kende gevolgen zal hebben, ook op andere terreinen, is vanzelfsprekend en o.m. op het vlak van de budgetaire en fiskale politiek. Desbetreffend citeer ik, gewé zen B.S.P. Minister Henri Si- monet, ondervoorzitter van de Europese Commissie, die woensdagnamiddag in een po litiek belangrijke rede o.a. ver klaarde dat hij zich niet kon voorstellen dat in Walloniè zou beproefd worden dat aan staatsbedrijven de taak zou opgedragen worden niet ren derende aktiviteiten tegen hoge kosten kunstmatig in le ven te houden. In het geheel van de evolutie die wij meemaken, heeft de li berale sociale beweging nooit geaarzeld haar vertrouwen te bevestigen in de kracht, het aanpassingsvermogen en de ondernemingskracht van het privé-initiatief Ook de P.V.V. heeft steeds die houding aangenomen en daarom wordt ze door ons volk meer en meer aangewezen als deze partij die ondubbelzinnig afstand neemt van alles wat zweemt naar dirigisme. In onze verschillende kongressen hebben we steeds gesteld dat in de geest van ons sociaal li beralisme er een modern op gevatte beheervorm moet tot stand komen, tussen kapitaal en arbeid en met een meer humane dimensie. Daarom heeft de P.V.V. een belangrijk wetsvoorstel neer gelegd dat via de demokratise- ring van de vrije onderneming zal streven naar de kwalita tieve verbetering van honder- dduizende werknemers in het ganse land. De P.V.V. wil vertegenwoordi gers van ondernemingen van meer dan 500 personeelsleden opgenomen zien in de Raden van Beheer. Die houding heeft de P.V.V. ook aangenomen in de twee jaar durende legislatuur van deze regering, die door haar dynamisme en door haar her vormingen een uitdaging is. In de ganse na-oorlogse pe riode kan men geen regerings periode aanwijzen tijdens de welke de vraagstukken zo ge laden war.en als tijdens de hui dige legislatuur. Deze voorbije 24 maanden hebben wij bewezen dat wij een regeringspartij zijn waarop men kan steunen, maar die niet bereid wordt gevonden tegen alles, en voor alles, in een koa- litie te blijven. De P.V.V. is evenmin een partij die op de loop gaat als het moeilijk rege ren wordt. Daarom en zelden heeft onze partij zoveel blijken van simpa- thie en aanmoedigingen mo gen ontvangen als in deze moeilijke ekonomische en so dale periode. Zelden ook heb ben wij zoveel nieuwe leden zowel in onze sociale als poli tieke organisaties mogen be groeten. Dat is verheugend op een ogenblik dat de gemeente raadsverkiezingen voor de deur staan, nadat de fusies zowat de hele politieke kaart in De 1 mei betoging (jm) Namens het organisatiekomitec werden bloemen aangeboden aan Mevr. L. D'Haeseleer en mevr. Vi Kenterghem. 1200 aanwezigen in de zaal. het Vlaamse landsgedeelte, en ook in ons arrondissement, aanzienlijk heeft gewijzigd. Wij verklaren hier deze avond dat de P.V.V., zonder vrees, bereid is in alle gemeenten van dit arrondissement bestuurs- verantwoordelijkheid te dra gen. Wij zijn in alle fusiege meenten van ons arrondisse ment en niet het minst in Groot-Aalst, kandidaat voor de Bestuursmeerderheid. En, ik vergis mij niet, want het is mijn oprechte overtuiging dat wij hiervoor als partij over vol doende degelijke en waardige krachten beschikken die zich in het belang van onze bevolking nu reeds kandidaat stelden. Onze lijsten zullen trouwens de weerspiegeling zijn van de gemeenschappelijke wil van al de inwoners uit de fusiege meenten. Het programma dat wij eerst daags aan de kiezers van de gemeente zullen bekend ma ken, zal tevens de waarborgen inhouden dat geen diskrimina- ties tot stand zullen komen en dat eenieder gelijkberechtigd zal worden waar hij ook in de nieuwe gemeente woont en tot welke groep hij ook behoort. De P.V.V. nodigt nu reeds alle inwoners uit om samen de nieuwe gemeente vorm, groei en welvaart te geven. Daarvoor zullen wij, als liberaal fzïnspireerde volkspartij, ons geestdriftig in de strijd werpen zonder terughouding en met iedereen die het goed meent hervormingen in het land tot stand te brengen. Moeten wij als BSP niet zeggen dat wij ons moeten aannemen dat wij ook op de Vlaamse beweging onze stempel dienen te drukken, niet met het achternalopen van an deren, maar door voortaan onze oplossingen naar voor te brengen. Een Vlaamse BSP moet innig verbonden zijn met zijn volk! 1 mei heeft ook een betekenis voor onze gemeenteverkiezin gen. In het arrondissement komen we uit als een sterke beweging. Het heeft ook een speciale betekenis hier in deze stad van straks 100.000 men sen. Zes jaar geleden heeft men de socialisten hier weg gehouden om ze te doen in eenstorten en om onze plaat sen te bekomen. Maar wij zien vandaag dat zij daar niet in ge lukt zijn. Dat wij frisser dan voorzien naar voor komen en dat zij daar niet in gelukt zijn. Dat wij frisser dan voordien naar voor komen en dat de be drogenen van 1970 de over winnaars in oktober moeten worden! Daarom moeten een reeks van voorwaarden vervuld worden. Moeten wij ophouden de on verschilligheid nog aan te moedigen. Moeten wij voort aan zeggen dat wij het egoïsme moeten bevechten. Kortom dat de basis van onze maatschappij moet berusten op ons aller solidariteit. Daarom marsjeren wij van daag frankweg door deze stad. Wij mogen onze politieke te genstrevers frank in de ogen zien! De rode vlag voorop. Laat het in oktober worden voor ons al lemaal, in het arrondissement, in deze stad, laat deze mooie emblemen het teken zijn van de overwinning. Leve 1 mei '76! BETOGING Na de krachtdadig uitgespro ken feestrede van de senator Luisteren naar het 1 mei koncert op de Houtmarkt (jm) sn van de .B.S.P. aan de grfl massa kenbaar gemaakt. A I ter deze slogan stapten mandatarissen van de meenschappelijke aktie. kele namen uit de velen: Sel tor Vemimmen, volksvel genwoordiger Bert Van H( ick, Jan Van der Veken, frji Van der Heyden, en Edg e Hooghuys. L Het spandoek: «Aalst verdri in de schulden, Redt onze s met de B.S.P.» ging de vlagt 'or vooraf. De talrijke rode w Pn pels van her en der wen '"9 onmiddellijk gevolgd door ander spandoek: «Gi,or nieuwe belastingen. Stop Fiskale Fraude». Een grt Pr£ van een honderdtal persoi scheidde dit spandoek van jfJ' andere slogan: «Geen afbr; 'ior van de sociale zekerheid», 0U£ daarmee was men dan def '9° tief toe aan het hekelen van ''e' nationale politiek. UIT Het trommelkorps van A zorgde voor een twe vleugje muziek. «Ekonomische demokr c"' NU» was niet enkel de eis n formuleerd op een spandt[orT maar ook de eis van de on veer 300 personen uit het k rtUi ton Aalst die het doek volgd 00 «Een toekomst voor de ja 6 1 met de B.S.P.» ging de hart )r(j nie Hand aan Hand vooraf Het einde van de uit twintig,dl len bestaande stoet werd vormd door twee spandoek 'e< «Met Tindeamans werd w anders, maar... SLECHTI ,af en «De B.S.P. - Sterk en Pn namisch». Tussenin staf ra( een 300-tal personen uit 32 gewesten Erembodeg iur Welle en Denderleeuw. Te lotte volgde het trommelko Tl van Moorsel en een huldeb "9; «Bond Moyson Aalst - 75 j'e 1 Jong». De A.C.O.D. met volk van het kanton Hen e* (Zottegem) en alle simpatis |et ten, vormden een lange sl la een grote massa. De beloi en van een suksesrijke dag. met onze gemeenten en I volking. Beste vrienden, vandaag af gaan wij sam schouder aan schouder, va beraden de strijd in, ieder gens zijn bekwaamheid, i kracht, zijn inzet. Maar allen als één ploeg l diensten van onze partij en onze gemeente. Staatssekretaris D'Haeself besluit: beste militanten, strijd en de taak die ons wai is niet gemakkelijk. Ze schi ons echter niet af omdat door onze werking in het ver den reeds sukses hebben c boekt en omdat de bevolkii die achter ons staat, verdii dat wij ons volledig geven. E.A Senator Willy Vemimmen (jm) vormde zich in de Pontstraat de stoet. De opkomst was overweldigend. Vele partijge noten en simpathisanten hou den deze dag speciaal vrij van alle aktiviteit om aan de jaar lijkse optocht te kunnen deel nemen. Vooraan, na de stadspolitie, liep een jong meisje met de rode vlag, onmiddellijk gevolgd door een bord «1 mei: B.S.P. - A.B.V.V. - BOND MOYSON». De in de zon schitterende in strumenten van de «Jeugd in Uniform» - blauw-rood - trom melden de eerste vruegdeno- ten in de lucht. Met de spandoek «Met de B.S.P. terug in het stadsbes tuur» werd een oktoberdroom

De Voorpost | 1976 | | pagina 6