3 E OUDE BROUWERIJ BOEMAN VOOR GEMEENTEBESTUUR KWB BESTAAT 25 JAAR!!! ONTHAALNAMIDDAG IN DE AFDELING OPENBARE WERKEI 8 - 7-5-76 - De Voorpost t Het bestuur van onze gemeente zit met een moeilijk te verteren probleem, nl. de lotsbestemming van de oude brouwerij. Deze was reeds meerdere malen aanleiding tot rumoerige diskussies in de gemeenteraden. Een hoogst vervelende zaak die haar oorsprong kende veertien jaar geleden! VERWERVING Op 12 maart 1962 besloot de gemeente de gronden van de oude boerderij, die eigendom waren van Maria, Louisa, en Eugène Baeten. te verwerven voor de K.O.O. van Nieuwer- kerken. De eigendom was ver deeld in drie percelen, een perceel weide, een perceel boomgaard en weide, en tenslot te een derde dat de gebouwen van het woonhuis, brouwerij en stallen omvatte. Samen bezaten ze een oppervlakte van twee hektaren veertien aren één centiare. De koop werd gesloten in kafee De Jordaan. Aanwezig waren de heren Theo Meule- man, in zijn hoedanigheid van burgemeester, en Desiré Peer- linck, als schepen. Verder was er ook nog de heer Eduard-Leon Sel dtïfindertijd voorzitter was van de KOO. Op de openbare verkoop deed burgemeester Meuleman het hoogste bod, namelijk de som van één miljoen zeshonderd en vijfduizend ff. Vermeerderd met de lasten steeg de som tot 1.910.688 frank. Door deze transaktie, opgesteld door notaris Jean De Clippele van Aalst, werd de Koo dus eigenaar van het ganse pand daar de drie percelen samen aangekocht waren. Nochtans waren meerdere kommissiele den niet zo bijster gelukkig met. de aankoop. Waarschijnlijk voelden ze toen reeds aan dat het hen in de toekomst nog heel wat problemen zou opleveren! AFTAKELING Toen de koop gesloten werd, waren de gebouwen nog volledig intakt. Dit bleef echter niet lang zo. De inwoners van de gemeen te ontketenden een ware stroop tocht op alles wat nog enige waarde had. Eerst verdwenen de nog in de brouwerij aanwe zige vaatjes en tonnetjes. Nadien begon men aan het gebouw zelf, de dakpannen en balken eerst, dan het vensterglas en de raamkozijnen, de drempels enz. Duizenden stenen werden weg gesleept. het gebouw was een ruïne geworden. De klandestien afbraak van het pand re sulteerde tenslotte in de in storting ervan. Van de eens zo fiere brouwerij restte er niets meer dan wat puin waar niemand nog iets kon mee aanvangen, anders was het vast en zeker ook nog naar andere oorden verhuisd! MALAISE In het begin scheen men niet te weten wat ermee te beginnen. Tijdens de plundering bleef men lijdeloos toezien. De eerste jaren gebeurde er volkomen niets. Het gras werd elk jaar wat hoger en het ongedierte vierde er elke dag feest. Toch was het ongebruikt laten van de tereinen een doorn in het oog van velen. Stilaan rijpt het plan de gronden voor te behouden voor sociale woning bouw. BODEMONDERZOEK Deze gronden moesten natuur lijk onderzocht worden naar de geschikheidsgraad voor be bouwing. Twee bouwmaat schappijen hadden interesse voor het projekt, nl. Veilig Wonen (gewestelijke bouw maatschappij erkend door de nationale maatschappij voor de huisvesting) en de Interkom- munale Vereniging «Land van Aalst». Beiden lieten een bo demonderzoek uitvoeren en kwamen tot dezelfde besluiten. De heer Siegfried van Nuffel, geograaf en planoloog van beroep, voerde de boringen uit in opdracht van de Interkom- munale. In het algemeen besluit van zijn verslag wijst hij vooral op de nadelige invloed van de gebrekkige waterhuishouding. Hij kwam tot de konklusie dat bepaalde gedeelten van de gronden volkomen ongeschikt zijn voor bebouwing, dat andere gedeelten sterk problematisch zijn en men er ware heksen toeren zou moeten uithalen om deze terreinen alsnog geschikt te maken. Kleinere percelen waren daarentegen wel geschikt. Alhoewel hij de zaak niet volkomen ongunstig ziet, zal er naar zijn mening toch geen denderend sukses geoogst wor den door te bouwen zonder ernstige meeruitgaven te doen voor geschiktmaking van som mige gedeelten. De maatschap pij «Veilig Wonen» die eveneens een bodemonderzoek liet uitvoe ren, stuurde in 1973 een brief aan de KOO, eigenaars van de gronden. Wij citeren: kun nen wij u bevestigen dat onze maatschappij in het vooruitzicht van het oprichten van sociale woningen op 10 februari 1966 een grondonderzoek heeft laten uitvoeren en dat het besluit was dat de samenstelling van deze gronden niet geschikt was voor het oprichten van sociale wo ningen. Onze maatschappij heeft dan ook afgezien van dit projekt.» Tot zover dit citaat dat heel duidelijk aantoont dat deze bouwmaatschappij haar vingers niet wou branden aan een zeer moeilijk uitvoerbaar plan. Na dit ongunstig advies over de bodemsamenstelling werden de eerste tekenen van tweedracht zichtbaar onder de belangheb benden. Er waren er die ondanks alles die sociale wo ningbouw wilden doordrukken, het mocht kosten wat het wou. Anderen schreven dit projekt af en gingen op zoek naar een andere oplossing. SPORTTEREIN Alhoewel men ondertussen de gronden verhuurde aan een landbouwer die er koetjes en kalfjes vrij spel op liet (het gras moet wel buitengewoon lekker zijn op een weide van bijna twee miljoen) bracht dit toch weinig voordeel aan de gemeenschap! Daarom vatten er enkele leden van de gemeenteraad het plan op om er een sportterrein aan te leggen. Het voorstel werd naar voor gebracht maar werd na tuurlijk weggestemd door de aanhangers van de woningbouw. Het was nochtans een prachtige gelegenheid om zonder reus achtige kosten te maken een bestemming aan de oude brou werij te geven die geheel ten goede zou gekomen zijn aan de jeugd van de gemeente die anders toch al niet al te zeer verwend wordt. De zaak was door deze weigering om er een sportterrein aan te leggen terug in een impasse geraakt, het werd 1976! PARK Het einde van Nieuwerkerken nadert onverbiddellijk. Er moet iets mee gedaan worden. Een stuk grond van bijna twee miljoen frank (in 1962) gedu rende meer dan veertien jaren laten verwilderen en er helemaal niets mee aanvangen (wat door velen niet begrepen wordt, en terecht) is straffe koffie, maar het dan ook nog moeten weggeven is nog veel erger. Zo redeneerden ook sommige raadsleden. Op de raad van 6 april 11. werd er dan ook een voorstel op de agenda geplaatst om de oude brouwerijterreinen te herschapen in een park. In feite kunnen we het gerust een wanhoopspoging noemen. Zoals altijd wanneer deze kwestie ter sprake komt. waaide er weer heel wat stof op! Doch, eveneens zoals altijd, bleef het nog maar eens bij dat stof! Definitieve zaken kwamen er weer eens niet uit de bus. Het voorstel van de laatste kans werd verworpen. Deze maal waren er vijf ja- stemmen (de CVP-traktie minus de heer Meuleman), één ont houding (burgemeester Edgard Hooghuys - BSP) en zeven (7) nee-stemmen (PVV-fraksie en schepen Meuleman - CVP). Velen denken dat de zaak nu definitief voorbij is en dat de gronden bij het einde van het jaar naar de KOO van Aalst zullen overgaan. Doch, en in zoverre is dit artikel een "primeur, daar hebben ze het mis. Uit betrouwbare bron hebben we vernomen dat heel binnenkort de zaak nog maar eens op de agenda geplaatst zal worden. Om de kaarten van hen, die hier zullen voor zorgen niet volledig bloot te leggen, laten we het bij deze vingerwijzing. BESLUIT Wij hebben getracht de ganse geschiedenis van deze jammer lijke zaak zo objektief mogelijk uiteen te zetten. Dit kostte heel wat opzoekingswerk. Wij hopen echter dat het niet tevergeefs geweest is... In andere fusione rende gemeenten tracht men zijn inwoners toch nog een afscheidsgeschenk aan te bie den. Vele inwoners van onze gemeente zeggen: Nieuwerker- Deze Gijzegemse vereniging die met haar 100 aktieve leden één van de grootste verenigingen van de gemeente is vierde het afgelopen weekend het vijfentwintigjarig bestaan. Op een receptie in het gemeen tehuis noemde burgemeester Lejuste het een gelukkig toeval dat juist voor de fusie nog zo'n heuglijke gebeurtenis in het onafhankelijke Gijzegem kon georganiseerd worden. Hij had voornamelijk voor de stichters en wijkmeesters een speciaal woordje van erkennins over en noemde het sodaal en kultu- reel streven van de KWB één van de lichtende voorbeelden, die naast de sporfpromotie door de feestviernde vereni ging maksimaal worden ver spreid. Het volledig bestuur dat mo menteel gevormd wordt door Prosper Van Nuffel (voorzitter), Antoine Van Hauwermeiren (ondervoorzitter), Walter Van Heek (sekretaris), Henri Geys (penningmeester) en de be stuursleden Hubert De Smedt, Raf Merckx, Mau rits Van Hum- beeck, Alfons De Ridder, Alois Huylebroeck, Phil Cammer- man, Jozef Lowie, Benoit Ver hulst, Julien Bruylandt, Jozef Van Hauwermeiren, Jerome De Winne en Proost Jossa had ter gelegenehid een waaier van aktiviteiten op touw gezet: men begon met een reuzebe- lotting waarvoor zestig gega digden opkwamen. Een groot volleybaltomooi met vier Gij zegemse ploegen lokte een grote (naar Gijzegemse maat staven) publieke belangstel ling. De troosting van dit tor nooi werd door de Sympathi- santenploeg gewonnen met 2-1 öjfers van de Jomisten, de grote finale ging naar KWB 25 dat Chiro Popov met 2-1 cijfers versloeg. Na een Plechtige Erernis opgeluisterd door het Sint-Martinuskoor (dat uit KWB-kringen haar ontstaan te danken heeft) werd een Groots opgezette receptie georgani seerd voor Leden en Oud- Leden hierop zorgde de Chiro- kapel voor de muziekale noot. Na het eremaal waarop 82 per sonen aan de feestdis hadden plaatsgenomen werden de stichters Alois Huylebroeck, Phil Cammerman, Frans Van Boven, Maurits Van Hum- beeck, Antoinse De Smedt en Jozef Van den Abeele verere- merkt met een medaille ge schonken door het Ministerie van Nederlandse Kuituur. Ook 15 personen die 20 jaar lid wa ren werden in de bloempjes gezet. In een feesttoespraak gaf voorzitter Prosper Van Nuf fel een kort overzicht van de voorbije bestaansperiode. Zijn toekomstvisie legde vooral de nadruk op de groepsinteressen die zullen aangewakkerd wor den: hij vernoemde in dit ver band naast de ontspannings- aktiviteiten vooral een toneel werkgroep die zal opgericht worden: nieuwe kandidaten zijn steeds hartelijk welkom: het ligt in de bedoeling om in de herfst van 1976 een toneel- kreatie naar'voor te brengen; ook op sportgebied zal KWB- Gijzegem voorbeeldig werk verrichten: op 29 juni richt men in hét Sport- en Recreatiecen trum een sportnamiddag voor alle toekomstige Aalsterse fu siegemeenten, en dit in sa menwerking met BLOSO. De traditionele zondagmorgen - volleybalwedstrijden en de jaarlijkse wandeltocht blijven natuurlijk op het programma. Kortom, de vitaliteit van deze vereniging lijkt niet te tanen. Na de diamontage over 25 jaar KWB volgde een onderhou dend ontspanningsgedeelte als hoogtepunt van deze ge slaagde jubileumviering!!! Heel wat belangstellenden waren aanwezig op de receptie ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van K.W.B. Gijzegem (el) m DIRK DAELEMANS hWy-i'j'jS. ad i-jtyjÓ H Ons gezegend dorp wist echt geen blijf met zijn officiële feestvreugde ter gelegenheid van het rode Timmermansfeest van vorige zaterdag. Ze hadden er zowaar nog de Nationale feestvlag bij uitgehangen aan het hoofdkwartier. Eigenaardig genoeg bleken zowel de Erembodegemse als e Vlaamse kleuren niet in aanmerking te komen om de meimaand in te wapperen. Zat er volgens sommigen niet genoeg rood aan? In de parochiale opperraad wordt nog levendig aan ruilhandel gedaan. De plaatselijke Onderlinge Onderstand Compagnie was terzake bereid om welwillend een «stukske» grond om te wisselen voor een ander «stukske» grond dat toevallig aan onze chef-suppoost toebehoort. Met de zegen van bijna de ganse opperraad, op drie zwalpeieren na die niet kunnen verdragen dat de zon ook naast de trambedding schijnt, was iedereen bereid dit pleziertje te gunnen aan onze aimalbele schabletter. d'Er zal zeker nu wel een pintje afkunnen van de winst! De parochiale streekblad «verslager» moet ook wel eens last met zijn gehoor hebben aangezien hij een welbepaald •member van 't konsel» verkeerdelijk interpreteerde bij ene stemming over een verkavelingsaangelegenheid met een staartje. Naar het schijnt zijn hiertegen ergens pillen verkrijgbaar! Onzer aller dorpsgeheimschrijver moet ergens zijn roeping gemist hebben. Bij het voorlezen van de vorige «konsel» esbattementen deed hij eerder denken aan een overjarig® pastoor die voor zichzelf uit een paternoster zat te prevelen zonder een verstaanbaar woord te zeggen. Of hij hiermede enkele dagen aflaat zal bekomen wordt bij deskundigen terzake nagegaan. E.A.VAN DER ELST ken doet niks! Nu hopen wij niet dat we binnenkort moeten schrijven: ze hadden gelijk! Wanneer het voorstel ook nu zal verworpen worden, zullen onze politiekers veel van hun geloof waardigheid verliezen. «Dorps politiek» snuift men dikwijls minachtend! Latende heren die dikwijls voor dorpspolitiekers uitgescholden worden nu ook maar eens bewijzen dat ze toch ook iets in hun marge hebben. We hopen dat we. in onze volgende editie kunnen schrij ven: onze politiekers, bieden de inwoners van hun gemeente een onvergetelijk afscheidskado aan! DIRK DE PAUW GROEIENDE BEDRIJVIGHEID EN NOOD AAN GOEDE LEIDING Velen die het op het stadhuis of in de werkhuizen tot chef brachten, hebben de bedrijvigheid van de stadsdiensten zien groeien van een langzaam-aan, maar zeer grondige aktie, naar een gejaagde veelvuldigheid van taken die men in vele gevallen noodgedwongen moet afhaspelen. Komt daar bij het feit dat het aantal werklieden en bedienen zo opzienbarend toenam dat het zelden nog alleen gaat om het louter uitvoeren van en job, maar om koncipiëren, plannen, leiding geven, samenwerken, evalueren en kontroleren, in een, vanwege haar omvang en bedrijvigheid, bijna ondoor- zichtbare organisaties. Dat zowel voor de top als voor de chefs op alle niveaus. Hier stond vroeger de oude brouwerij (el) Zelden is men een geboren chef, maar wordt men leider met een overvloed aan erva ring, fouten en tegenvallers. Tenzij men er zeer bewust wat gaat aan doen. En dat is precies wat nu in de stads diensten aan het gebeuren is. Een frisse wind! Een grondige verandering van mentaliteit, een ommekeer, die door alle werknemers wordt aangevoeld. Er ge beurt zoveel voor het perso neel de laatste tijd, dat nie mand zich nog aan zijn lot overgelaten voelt met pro blemen die men niet altijd de baas kan. Er werd een onthaal georganiseerd voor de bedienden en nu voor de chefs van het werklieden- personeel: een namiddag in de afdeling openbare wer ken van het stadhuis, met duidelijk drie doelstellin gen. ONTHAAL-DRIE DOELSTELLINGEN Om 13 uur - want dat is precies de tijd waarop de werklieden hun namiddag prestatie aanvangen - een zeer levendige uiteenzetting van konducteur-managerm Hugo Van Cauter over de struktuur van de afdeling o- penbare werken, die uiter aard instaat voor de koncep- tie van de taken van de werk liedenchefs en hun teams. Dank zij wekelijkse plan-, overleg- en werkvergaderin gen beginnen die taken veel beter te vlotten, maar wordt dikwijls toch nog de bood gevoeld aan goede kontak ten met de administratie, een beter inzicht in de verde ling van bevoegdheid en ver antwoordelijkheid, de for mulierenloop van bestel bons, werknota's, opdrach ten, instrukties enz. Dat werd overvloedig geschetst Nadien een rondgang in o- penbare werken te persoon lijk kennismaking met alle kollega's die alle werken ad ministratief rijp maken door veel brainwork en de sleur van beslissingen, dossiers, plans en atlassen die alles samen niets minder zijn dan en onoverzichtelijke, maar fel bewonderde paperassen- winkel. Tenslotte - en dat was dan de derde doelstelling - was er ruim gelegenheid om vra gen te stellen en problemen te berde te brengen. Massale werken aan voetpaden De voetgangers hebben allerminst redenen om voorlopig ge lukkig te zijn. In gans de stad'zijn overal werken aan de gang. Niet in het minst bij het aanleggen van kabels. Vooral met deze «kabel-invasie» valt er weinig goeds te vertellen en sommige bewoners zijn ver ontwaardigd niet bij voorbhat'in- gelicht te zijn. Ook de voetgangers wordt het moeilijk gemaakt omdat de hoge ophoping van de opgedolven aarde en de afbakeningen vrij veel ruimte innemen. De werken zijn geen alleenstaand feit. Het volstaat om kriskras door de stad te lopen om bijna overal op werken te stuiten. Al is het niet altijd voor hetzelfde doel. VOORUITZICHTEN Voor vele problemen is er uiteraard geen pasklare op lossing, en daar ging het overigens ook niet om. Het feit zelf dat men oog en oor heeft voor problemen wordt zondermeer als gewaar deerd en schept zelfvertrou wen, terwijl het ook de be doeling was een bezinning op gang te brengen zowel bij de deelnemers als bij de organisatoren. Want de ont- haalnamiddag is duidelijk slechts een eerste stap, een aftasten van de mogelijkhe den en de noodzaak aan la tere gespreks- en studiena middagen, met stimulatie van probleemsituaties en al lerlei praktische oefenin gen. RESULTATEN Er zijn altijd mensen die a priori tegen vernieuwing zijn en opteren voor een loutere doelgerichtheid zonder de noodzakelijke apparaats- zorg, terwijl vorming in de privésektor sedert lang zo lonend wordt geacht dat men dikwijls een bom geld over heeft voor de vorming en motivatie van managers en verbetering van intermen selijke relaties. Velen bewe ren zelfs dat alleen de werk lust de motivatie en de des kundigheid van de Belgis che managers precies aan de basis ligt van een ekono- misefte heropleving, on danks het feit van onze hoge lonen. De stad stoort zich overi gens niet aan weerstanden en opvattingen en geeft zeer graag toe dat ze onder de openbare besturen een bui tenbeentje is vanwege haar zorg voor het welzijn, de samenwerking en de trai ning van haar werknemers. Er werden inderdaad geen inspanningen, tijd en geld gespaard, ofschoon een onthaalnamiddag geen in stant-oplossing is, wat hij voor de deelnemers toch zichtbaar een prikkel en een nieuw uitzicht, dat vooral nu in de stress-atmosfeer van de fusievoorbereiding, ui teraard meer dan nodig is. Dit initiatief schept een uit stekende samenhang, en dat isopzichzelf al meer dan redenen genoeg om er zeker mee door te gaan. «De gemeente», een voor aanstaande vakblad van de Vereniging van Belgisi Steden en Gemeenti schrijft over dit initiatief volgende: Het stadsbestuur van Ai organiseerde voor een 40-j personeelsleden met mi der dan 10 jaar dienst onthal- en vormingscycli Hoewel het in de bedoelij lag de jongere personeel den te informeren en ze basisvorming te gevcjerd werd zeer veel aandacht steeds aan onthaal en kejerd nismaking met de collega') De opgedane ervaring w| zonder meer positief: de clus heeft bijgedragen tot gewenste houding van functionarissen en meer grip voor hun verantwooi lijkheid ten opzichte van bevolking, de collega's het bestuur. Voor de def nemers kwam het initiatl over als een blijk van belai stelling en waardering; feit deelgenoten te zijn het bestuur gaf hen vooj een beter inzicht in de gelijkheden tot zelfoi plooiïng. Het stadsbestuur wil in richting verder gaan en zich blijven inzetten een dynamisch en modeji personeelsbeleid en behe Een korte, gemoedelij! toespraak van Stadssekre£ ris Chris Willems, die i zijn gekende grondigheid I promotor is van onthaal f vorming en daarin duidelr goed gerugsteund is dol het kollege van burgemea teren schepenen, bracht i( dereen goed op dreef en t sloot met een dankwool aan het kollege, de gasthl ren van openbare werken I de aandachtige toehog ders. De deelnemers normaal hun dagtaak afslf ten om 4.15 uur blevf spontaan napraten en verg ten daarbij tijd en uur, ontj wust bouwend aan een org| nisatie van mensen. PARKET VAN DE PROCUREUR DES KONINGS DENDERMONDE De Procureur des Konings bij Rechtbank van eerste aanleg Dendermonde heeft de kennis te brengen van het publi dat: Drozdzewska Wanda, Mie zyslawa geboren te Olszanek 29 november 1921, gehuisvest Erpe, Vijfhuizen 77, van Pool nationaliteit, op 28 april 19 vóór hem een verklaring van ke voor het verwerven van de hoed nigheid van Belg heeft afgelej ingevolge artikel 15 van de wet» op de verwerving, het verlies de herkrijging van de nation-- teit, samengeschakeld bij Koni lijk Besluit van 14 decern 1932. De Procureur des Konings d overeenkomstig artikel 10 voornoemd Koninklijk Besl een onderzoek nopens de schiktheid van voornoemde. De personen die opmerkingen doen of inlichtingen te versa ken hebben met betrekking deze verklaring, mogen deze d gelden door tussenkomst van heer Burgemeester te Erpe tot mei 1976. di 9330 Dendermo 29 april 19 De Procur des Konin A. CORDEMA

De Voorpost | 1976 | | pagina 8