i K EREMBODEGEMSE «FONTEINBOS»BRON VAN INSPIRATIE? HET VERHAAL VAN DE GROTE MUTATIE «VAN 0» DE GROTE MUTATIE WIJZIGING TOEGANGSPRIJS BIJNA ZEKER TOEZICHT SCHERPER 10 - 14-5-76 - De Voorpost Of het fonteinbos inderdaad vreemd inspirerende krachten in zich heeft moet hoogstnodig wetenschappelijk onderzocht! het kan geen toeval meer zijn dat dit laatste stukje uitgedund bos, bij het grensgebied tussen Vlaanderen en Brabant, een stel merkwaardig vreemde figuren wist aan te trekken die van daaruit hun geestesgewrochten op het meestal niet begrijpende volk los te laten. Ali Ben Cami, Boon en Anto andere gelegenheid. Daarin is Anto Vano zeer behoorlijk geslaagd. Al heeft hij naar zijn eigen zeggen een persoonlijke hekel aan karnaval toch ligt hier eveneens bij hem Vano: drie Aalstenaars die zich in het Erembodegemse fontein- bos zijn gaan verstoppen. Op het eerste gezicht drie sterk van elkaar verschillende mensen. De eerste een begenadigd dichter en leraar in zijn vrije tijd. De tweede een in onze kontreien niet steeds geapprecieerde schrijver als hij wil die tussen twee treinen in destijds ook nog wat aan journalistiek deed. de derde een rasjournalist door overerving (hier geen mutatie dus), een politiek jour nalist bovendien die paterno sters lang stukjes schreef maar er tot vandaag nooit toe kwam zijn literaire aspiratie door te zetten tot er een heus boek kon van komen. Maar alle drie zijn het Aalstenaars. alle drie zijn het stuk voor stuk mensen die ergens nog de sporen, de littekens en de geest van die geweldige gemeenschappelijke inzet meedragen die destijds uit het totale verzet van het Aalsterse volk tegen de verpau pering. tegen de onmenselijk heid. tegen de sociale en kulturele verdrukking, alle drie ook zijn het «miegeleirs». want een Aalstenaar moest uiteinde lijk de harde inzet, de bitsige strijd, het voortdurend van zich afbijten, het gevecht om recht te blijven, ietwat draaglijk maken door zichzelf en zijn strijd te relativeren, anders was het niet te dragen. Deze zelfspot, dit afstand nemen om van daaruit zichzelf op de korrel te nemen maar ook de oneindige fantasie welke diende opgebracht om het grauwe wat kleur te geven heeft Aalst en de Aalstenaar wel definitief getekend. Men diende de werkelijkheid te vertekenen om de vlam van de hoop brandend te houden en uit deze fantasie groeide ook nog een realiteit. Is het uiteindelijk niet zo dat alles wat de mens zich kan voorstellen voor een groot stuk in zijn bereik ligt. Men zou de oorsprong van de huidige «science-fiction» wel eens in Aalst kunnen situeren de wensdroom in verhaalvorm, een soort op hol geslagen verbeel ding zonder zich met de voeten los te kunnen maken van de grond zelf waaruit men is voortgekomen. Aalstenaars zijn zeker wel grensgevallen en Aalstenaars die de lucht rondom het fonteinbos nabij de Kluize- kapel inademen, de lucht van de ruimtelijke schizofrenie als het ware. moeten het alleszins ekstra te pakken hebben. Ben Camu en Boon zullen het mij zeker niet kwalijk nemen dat zij mede de schrijver Anto Vano dienden in te leiden maar de verleiding was té groot en het lag zomaar voor de hand ook. EN DAN IS ER DE AUTEUR Het is helemaal niet nodig om te verklappen wie zich achter de auteursnaam Anto Vano schuil houdt. Deze schuilnaam is eigenlijk reeds een aanloop tot de naam waaronder hij officieel is ingeschreven, het eerste deel is. ei zo na. gelijk aan zijn werkelijke voornaam, het tweede deel verschilt al evenmin heel veel van zijn werkelijke familienaam maar vertoont de sporen van een nogal vroegtijdig afbreken bij het haastig zoeken naar een schuiloord, net al bij een salamander die de vrijheid kiest ten koste van zijn staart! Met een stukje meer is deze naam. mutatis mutandis, de zelfde naam als deze van zijn voorgeslacht. En om het over erfelijkheid te hebben straks weet U wel waarom ook deze appel viel niet ver van de boom. Zijn grootvader was reeds jour nalist en kombineerde zoals zovelen het vrij rustige bestaan als onderwijzer met het soms stormachtige van de journali stieke aktiviteit. Als hoofdre- dakteur van een plaatselijk weekblad, een soortement Voorpost dus, in een Limburgs provincienest op de rand van Brabant wist hij aldus zijn geestelijke beweeglijkheid bui ten de begrenzing van zijn klaslokaal te manifesteren. Dat dit aanstekelijk had gewerkt bleek nadien uit de weg die ingeslagen werd door de vader van Anto Vano die voor het veilige bestaan eveneens de leraarshort optrok om vanuit deze, soms bij uitstek geestelijke voedingsbodem, meteen ook de pen te gaan hanteren. Als onderwijzer kwam deze dan in dit Oost-Vlaamse «provinciegat» terecht dat Aalst is, ook weer op de rand van Brabant, en de aktiviteit die hij van daaruit aan de dag legde zal nu stilaan ganse boekdelen beslaan. Een lofzang voor deze eeuwig jonge, straks HO jarige, brengen wij bij een Dat Anto Vano op zijn beurt ook in de pen is geklommen lag dus voorde hand. Alleen de lijn van het leraarschap werd niet door getrokken. Uiteindelijk is de auteur een van die velen geweest die door het laatste wereldoor- logsgebeuren werd getekend. Als er «grootse» dingen te gebeuren staan kan een beweeg lijk iemand moeilijk rustig en onbewogen zijn gewone leventje verder lijden. Er volg den dus geen voleinde studies noch eindiploma's, maar wel veel meer dan dat na afloop, n.l. een enorme hoeveelheid mense lijke ervaring en een onvervang bare direkte leerschool, deze van het leven zelf, in een periode dat het leven zelf tegelijk niets en alles waard was. Deze eigenlijk nietsverbergende schuilnaam van de auteur is echt niet nieuw uit de lucht komen vallen. Reeds jarenlang komt deze naam opduiken onder zeer korte journalistieke stukjes, schetsen van het waargenomen gebeuren als het ware. die de auteur zelf met de Angelsaksische bena ming «short short stories» aan duidt. Deze stukjes verschenen her en der zowat, maar voor het grootste gedeelte toch in het partij-politiek orgaan, zoals dat dan heet, waarvan Anto Vano de hoofdredakteur was. Hoofdre- dakteur is eigenlijk veel gezegd want eigenlijk was het in de naoorlogse periode van dit weekblad zó dat alles op één man afdraaide. Zowel het jour nalistieke werk zelf als de opmaak enerzijds en al het administratieve werk anderzijds was het werk van één persoon van schrijfmachine tot steen. Dat het weekblaadje er elke week weer was, met weinig geld en amper meer middelen, was destijds hoofdzakelijk te danken aan deze Anto Vano. Van 1961 tot 1965 was hij er redaktiese- cretaris van '65 tot '70 hoofdre dakteur en sedert 1970 eindre dacteur. In de loop van deze jaren veranderde dit orgaan zowel van naam als van uitzicht als van opmaak als van drukker, maar Anto Vano bleef in de buurt al zijn er intussen wel een stel helpende handen bijgeko men die zijn taak heel wat overzichtelijker en rustiger heb ben gemaakt. Deze jarenlange deels politieke en deels journa listieke bedrijvigheid zit er zeker voor een groot deel tussen dat tot vandaag het steeds maar niet lukte, door gebrek aan tijd, ook maar een eigenlijk verhaal te brengen laat staan te publiceren in boekvorm. Nochtans is het steeds zijn ambitie geweest om wat meer te kunnen brengen dan zijn dagelijkse journalistieke werk. wat op de koop toe nog sterk politiek geëngageerd was en nog is. Politiek ligt hem echter niet zó sterk, eigenlijk heeft hij aan politiek meer dan één broertje dood en het is er niet bij verbeterd als hij op de koop toe de politiekers zelf ging leren kennen. «Als er die verdomde uitbuiting en minorisering van ons volk niet was geweest en nog is. zou heel het politieke zootje mij geen ballen kunnen schelen» zegt Anto Vano «maar men moet nu eenmaal tussen vele kwalen de minst dodelijke kiezen wil men een maksimum aan overle vingskansen verwerven of be houden». «Uit de oorlog heb ik onthouden dat het volslagen krankzinnig is om mekaar te lijf te gaan en naar het leven te staan voor ieder zijn abstrakties» zegt hij verder nog. «Ik doe echter aan schijnbaar abstrakte politiek omdat poli tiek bepalend is voor de wijze waarop elke mens zich ontwik kelen kan binnen het bestel. Van daaruit ben ik wel verplicht, zolang ons volk niet in een voor zijn eigen ontplooiing gunstig milieu kan leven, politiek bezig ANTO VANO te zijn». Om dit af en toe eens allemaal te vergeten en ook omdat hij het gewoon fijn vindt, trekt Anto Vano liefst naar Frankrijk, naar de «Midi». Daar komt hij tot rust, niet omdat hij er gaat bij zitten dóér maar omdat het land. de mensen, de sfeer, het leven zelf als naar zijn maat is gesneden. Dus geen flamingant die met een stok brood in de kast van honger zal omkomen. Als men dit alles weet zal het jongste boek van Anto Vano al heel wat minder verrassend overkomen voor die genen welke van hem bikkel harde polemieken gewend zijn. het is goed dat Anto Vano er ons meteen aan herinnert om niet in klisjees te denken al is dat soms ten koste van de duidelijkheid. In zijn recent verschenen ver haal komt de politiek weliswaar om het hoekje kijken, hoe zou het anders kunnen, maar de auteur is er niet langer zelf bij betrokken. Hij kijkt toe als kritische toeschouwer, geamu seerd door het geboden schouw spel niet omdat het zó leuk of fijn is. maar omdat het lachwek kend is, karnavalesk lachwek kend. dodelijk lachwekkend zelfs. Maar omdat hij zich er toch niet kon van onttre- ken gelukkig maar kon hij alleen maar het ridikule gebeu ren naar de schijnwerkelijkheid verplaatsen, want dan alleen is zelfspot, en dat is het tenslotte, draaglijk. Het is ook niet verrassend dat het verhaal ontstond in het zuiden van Frankrijk, ver van dat kleine en bekrompen landje waar inder daad maar al te vaak van «een muggepis» een «zondvloed» wordt gemaakt en van een onooglijk jongensplassertje een symbool. NADIEN IS ER DE SAMENLOOP «Als de zon schijnt in de Midi dan kan heel den Belgiek me gestolen worden eigenlijk steeds maar dan denk ik er gewoon niet aan. dat land bestaat dan niet voor mij» aldus Anto Vano, op onze vraag hoe het boek is tot stand gekomen. «Maar als het er toevallig ook nog eens regent terwijl men er rondhangt als uitgeregende Noorderling dan kan het wel eens dat men gaat denken aan dat troosteloos landje in de regen in de omgeving van Brussel, een mens kan niet steeds instaan voor zijn gedach ten. Zo gebeurde het dus dat ik daarginds in de regen aan het nadenken ging over dat natte land verweg. Op 1.000 km. is België slechts een kleine vlek en over wat er zich zoal afspeelt hoort men helemaal niets. Het is dus geheel onbelangrijk wat daar intussen gebeurt, de men sen in de Midi zullen er noch hun gemoedsrust noch hun levenslust bij verliezen. Alleen als Eddy Merckx weer eens een of andere koers heeft gewonnen komt dit wel als belangrijk gebeuren doorsijpelen. Dit is dus het formaat waarop België is gesneden, denk je dan, en als het niet zo zielig zou zijn zou je er nog om lachen ook. En dit heb ik dan ook willen doen. grimmig lachen om deze valse en over trokken grootheid. Was het niet Victor Hugo reeds die van Brussel beweerde dat het de stad was van naapers... la capital des singes, la residence du contre- favon... Bovendien had ik thuis al heel wat moeten doorstaan vanaf het ogenblik dat ik van mijn beste Zuid-Franse vrienden een levensgroot Manneken-Pis kadeau had gekregen, het paste precies boven op de piano en aangezien ik het om de lieve vriendschap niet dorst naar de zolder te verhuizen werd ik elke dag steeds gekonfronteerd met deze hoogt irriterende uiting van elk gebrek aan rangordelijk waardebesef. Of was dit dan toch het enige wat voor mijn Zuid-Franse vrienden aan waardevols was overgehouden van ons gezegende landje. Op de duur ga je fantaseren, je geest slaat op hol en als alles dan mee (of tegen) zit, zoals die dagen in de regen in de Midi, dan moet het onvermijdelijke wel gebeu ren. Het verhaal was heel vlug klaar, het moest alleen nog geschréven en dit duurde slechts een tweetal weken. In de verste verte dacht ik niet aan publika- tie. tenminste niet in boekvorm, maar je weet hoe dat gaat, ik bespaar je de details. Uiteinde lijk was er een uitgever die er iets in zag en dit is dan misschien ook voor mijzelf, althans wat mijn literaire bedrijvigheid be treft, de grote mutatie». UITEINDELIJK IS ER HET VERHAAL De grote onbekende Anto Vano (jm) Toen wij bij Anto Vano binnen vielen moesten wij tot onze eigen schande wel toegeven dat wij «De Grote Mutatie» noch ge kocht noch gelezn hadden, 't Verhaal was ons wel bekend in grote trekken. Het zou nochtans niet onaardig wezen om de schrijver zelf zijn geesteskind te horen beschrijven of hem zelf er over aan het woord te laten om de inhoud ervan in het kort samen te vatten. Anto Vano ziet het verhaal als een koffer met 3 vakken. In het 1ste vak zit de zuiver science fiction (SF) opgeborgen of uitgestald, naargelang. Het 2de vak is zeer duidelijk een persiflage van het Belgische politieke bestel, een politiek persiflage dus. "Het geheel doet zacht ironiserend aan al gaat het als vanzelf ridikuliserend na werken voor de meer vertrouw den met het Belgische politieke milieu. Men vindt er zeer duidelijk onze politieke zeden in terug tot het absurde. Bovendien wordt op een handige wijze de gangbare politiek stijl geïmi teerd. een pastiche dus zowel van het Belgisch politiek jargon als van de Belgische politieke zeden. Denk hierbij aan de ondoorzichtige holle fraserij als aan bvb. de typische Belgische evenwichtsmanie: zoveel witte, zoveel zwarte, zoveel van dit zoveel van dat. De 3de kofferruimte, maar hier kan men best van een dubbele bodem spreken, is dan het gedeelte waar de gebeurlijke puzzelaar aan zijn trekken komt. Dit is het meer toegepaste Roman a Clef» gedeelte waarbij het leuk wordt in de pseudo-per sonages zo mogelijk bekende politieke figuren terug te vinden met als opgave het invullen van de pseudo's met hun echte naam. Als hoofdprijs stellen wij een uitstapje op de fiets van Eddy Merckx voor. Het is duidelijk dat het verhaal van De Grote Mutatie niet in kofferruimtes is opgedeeld. De drie hogergenoemde vakken vormen één doorlopend geheel. Het ene is niet in te denken zonder het andere. Alles sluit zeer geloofwaardig bij elkaar aan. Er is dus eigenlijk haast niets wat de schijn zó dicht benaderd als de werkelijkheid cn omgekeerd. Zoals elk gerecht zijn gepaste kruiden nodig heeft ligt het voor de hand dat ook bij dit verhaal af en toe even frivool naar de lezer wordt geknipoogd met die aparte verdoken open heid die de Aalstenaar zo eigen is. Een goede verstaander heeft meestal maar een half woord nodig en vermits het onderwerp er zich als vanzelf toe leent is een zekere Brabantse openhartig heid. voor wat de dingen van onder de gordel betreft, als een vanzelfsprekendheid aanwezig. Hijzelf maakt zich wat dit betreft echter geen illusies ooit nog een L.P. te benaderen, laat staan te overtreffen. déze eigenaardigheid aan de basis, dat merkwaardig feno meen. dat ook het karnavalge- beuren mogelijk maakt; maar dan dat karnavalgebeuren wat zeker zichzelf niet «au serieux» neemt, zoals te laatste tijd maar al te vaak gebeurt te Aalst, maar de echte geest van diegenen die aok kunnen «miggelen» met het «miggelen». EN NU NOG OVER HET BOEKJE Het verhaal «De Grot Mutatie» van Anto Vano is in boekvorm uitgegeven en dus ook te koop bij uw boekhandelaar. Het kost echt niet zo heel veel. Wat heb je nu nog voor 145F? Misschien een «klutske patatten». Het geheel leest vlot en zorgt bijna doorlopend voor een licht bin nenpretje. Voor de overgrote meerderheid van onze streekge noten die dagelijks van hier naar Brussel en «retour» forensen een aan te bevelen boekje. Tussen een dutje, een hapje en een kaartje door lijkt ons de lektuur van De Grote Mutatie een uitgelezen treinbezigheid. Vooral voor diegenen die van ver of nabij te maken hebben met de dagelijkse werkelijkheid van het direkte en indirekte politieke beleid dat vaak de meest gedurfde science-fiction over treft. Wij zouden wel willen verzoeken vooral dan op de ministeries, het boekje niet binnen de werkuren te lezen. Ant Vano schreef het in 14 dagen, U kunt het makkelijk uit in uw vrije tijd van één dag, er moeten dus echt geen overuren voor uitgetrokken worden. Anto Vano woont zowat 20 jaar reeds te Erembodegem, nabij «de hoek» aan het Fonteinbos. Niet ver van daar staat de bouwvallige Kluizenkapel. Twee a driehonderd meter naar de Boekhout op ligt de historische grens van de Nederlanden onder het Rijk en de Graafschap Vlaanderen onder de Franse Kroon. Hiertussen nam het «Land van Aelst» steeds een aparte plaats in. Deels Vlamin gen naar hun geestelijke af komst hadden zij tevens de uiterlijke levensstijl der Bra banders en drukten zelfs hun stempel op de taal die tot in Brussel wordt, of schrijven wij liever werd, gesproken. Men zou Aalst, en de streek van Aalst, het grote mengvat kunnen noemen waarin van alles wat aanwezig was en is. maar tevens het grote vat vol tegenstrijdigheden. Iedere Aalstenaar draagt hier van wat in zich mee, zo ook Anto Vano. Het randgebied tussen Vlaan deren en Brabant trok de Aalstenaar Anto Vano zeker aan en steeds is hij door deze historisch zeer belangrijke streek gebiologeerd geweest. Hij was ook een van de eersten, nu 20 jaar terug, die met enkele Aalsterse vrienden het dak van de Kluizenkapel ging herstellen om deze. tegen de verdere aftakeling door regen en wind, te beschermen. Geestelijk beweeglijke mensen ontvluchten soms hun stad maar blijven steeds in de buurt. «Het is trouwens van in Erembodeeem dat men het mooiste uitzicht heeft op Aalst en hiervoor alleen reeds ben ik Erembodegem dankbaar» zegt Anto Vano. Nu hij het professioneel iets minder druk heeft mag er zeker nog werk van deze auteur op de boekenmarkt worden verwacht. Een bundeling van zijn «short short stories» kwam tot stand en zal over een tweetal maanden uitkomen. Intussen werkt hij aan een roman waarvan het gebeuren in de oorlogsjaren speelt. Als het waar is dat journalsiten eigenlijk gefrustreerde literato ren zijn, zoals Anto Vano zelf zegt, dan menen wij begrepen te hebben dat hij er momenteel hard aan werkt om zijn frustra ties op dat vlak weg te werken. EREMBODEGEM 2 MEI 1976 BALDER JAARBEURS AALST Amper is het karnaval gebeuren van de baan, de jaarlijkse vakantie en Aalst-kcrmis nakend, of men denkt al aan een ander evenement: de jaarbeurs in de Keizershallen. In november van verleden jaar nam men reeds een reeks beslissingen, drukten de eksposanten hun verlangens uit en stelde men nog een aantal wijzigingen voorop. Er zijn velerlei woorden gevallen om ergens op een min of meer naar de geest overeenstemmen de wijze het verhaal van Anto Vano te vatten. Het zou een politiek persiflage zijn, een zacht ironiserende fantasie, een badinerende benadering van het politieke gebeuren, een soort karnavalhekeling van het poli tiek bestel, een draakstekerij met de Belgische politieke zeden en noem maar op. Als Aalstenaars kent men echter een woord wat meer zegt dan dit alles samen, wat meer inhoudt dan alle andere woorden samen, een woord dat én een geestestoe stand én een levenshouding tegelijk inhoudt waardoor alles op het gepaste moment tot zijn ware proporties wordt neerge haald. het onvertaalbare woord «miggelen». UIT DE REEKS BESLISSINGEN: FINANCIEN Een wijziging in de toegangs prijs is beslist niet uitgesloten en een van deze vooropgezette in komstenverhoging is. om bij de 20F als toegang voor de jaar beurs nog een supplement van 10F te vragen voor de bierhalle. Het rechtstreeks betreden van de Bierhalle zou 40F bedragen en het doorlopen van de beurs zou aldus 10F ekstra betekenen. De toegangsprijs langs achter Bierhalle zou men stellen op 20F tot 19.30 uur en 40F nadien. Men spreekt van een bijkomen de kas aan de ingang van de Bierhalle. achteraan het po dium. De koperskaarten zou men tegen lagere prijs aanbie den. maar men moet nog bepalen hoe. De eksposanten zijn in elk geval voorstander om de koperskaarten enkel te beta len wanneer ze gebruikt werden, zoals vroeger het geval was. Het afdrukken van een stadsplan netje op de koperskaarten is voor de handelaars een andere wens. De inrichters hebben in elk geval beslist om geen gratis kopers kaarten uit te reiken aan de eksposanten. Ook de fraude met de vrijkaarten voor genodigden is een heet hang-ijzer. men stelt dat deze kaarten een x aantal afscheurbare stroken zouden omvatten. De geldigheid van kopers- (en vrij?) kaarten zal beperkt worden en men stelt voorop tot bvb., 19.30 uur. Men wil de geldigheid alleszins ver vroegen qua toegangs-uur. Een aander probleem is het elektriciteitsverbruik. Te Brussel gebruikt men overwe gend buislampen. Te Aalst maakt men dankbaar gebruik van hete spots. In elk geval wenst men een aanvraag te maken met een scherpere kontrole op de fomulieren «aangifte». HANDELAARS Wat de eksposanten betreft wenst men aan te dringen bij de betrokken handelaars om de muziekstanden achter glas te plaatsen. Nog een initiatief is, om de verbruikersstanden te groeperen en in principe zijn de inrichters het onderling eens, mits een goede afsluiting van de standen en gangen. De sub kommissie moet nochtans de financiële weerslag hiervan na gaan. WIJZIGINGEN Men denkt er sterk over om de openings-uren 's zondags een uur later te plaatsen. Te 15 uur i.p.v. te 14 uur. Een van de problemen zijn de kinderen, ook dezé van de eksposanten. om deze te weren vóór de opening van de jaar beurs. Waar beslist iets aan gedaan wordt is de «prijs van de jaarbeursaffiche». WERKEN Een vast voornemen is om het dak van de keizershallen te herstellen en het in de toekomst niet meer te laten binnenre- genen. Een spektakulair initia tief: in de herentoiletten zal een ventilator geplaatst worden! Er zullen beslist gaten gekapt worden den bedoeld wordt: schouwen voor afkoeling. Maar zeggen de eksposanten: de gebroken ruiten en het vuil plafond, daar mag ook wat aan gedaan worden. Onder de rubriek werken en niet te verwaarlozen detail: het sekretariaat moet beslist voor zien worden van een kapstok. Anderzijds nam men wel nota van de opmerkingen die de eksposanten naar voor brachten in verband met «werk-uren». De werk-uren en overuren van het stadspersoneel zijn veel te hoog en op het werk wordt geen kontrole uitgeoefend, dit leidt tot overdreven kosten zeggen zij. EKSPOSANTEN De eksposanten hebben nog andere opmerkingen: zo bestaat er op de publiciteitspanelen enkele reklanie voorde show. De platen op de voetbrug over de Dender zou opnieuw moeten geplaatst worden. Met deze stelling is men het bij de organisatoren eens en een an dere grief van de eksposanten komt in orde: de bewaking op de voorbehouden parking, die als zeer slecht aanzien wordt. NOGTENEMEN BESLISSINGEN Het jaarbeurs rondje is nog lang niet rond. In het pakket zit nog een reeks voorstellen om verder uit te diepen. In verband met de bierhalle zijn er voorstellen om een wagentje op wielen ter beschikking te stellen. O.a., voor de bierpotten. ook de lege pinten vormen een probleem en men stelt voor om een schab tegen de muur te plaatsen waar men de lege pinten kan op deponeren. De verzekering tegen diefstal is een ander probleem, dat men alsnog in beraad wil houden wat het systeem betreft om een gespecialiseerde firma aan te spreken, die verkoopt en/ol verhuurt wat kamera's en TV betreft in gesloten keten. De vele klachten inzake een slecht funktioneren van de telefooncel en de diskriminatie bij betaling, is een bron van ergernis. Men stelt dan ook in vraag: dient er een publieke cel bij te komen? PRIJSAANDUIDING KOOPWAAR De toestand is ronduit slecht. Een bezoek van 2 komiteeleden was de toestand als volgt door hen opgemerkt: Op een totaal van 85 eksposanten: 42 perfekt, 28 bijna perfekt, 5 onvoldoende, 1 slecht en 9 onmogelijk. Een cksposant heeft geen enkele prijs vermeld op zijn minstens 50 uitgestalde produkten. ondanks het reglement en zijn stellige i belofte. Moet het komitee daar I iets tegen doen? Zo vraag dit komitee zich af. Beslist, zouden de kopers en bezoekers ant- i woorden. OPENVUURHAARD Het is verbod n door het I reglement. Maar toch, niet minder van 5 bezoeken werden gebracht aan een eksposant. Een eerste maal één week voor de opening, toen hij ongestoord een buitenschouw aan 't metse len was. tenslotte liet hij zijn vuur enkel nog smeulen. Zo zegt men in het komitee BIEREN LUCIFERS Elke vogelpikmaatschappij. die over eenm ateriaalmeester be schikt. geeft jaarlijks een over zicht van wat overblijft van aankopen der vorige jaren, maar de leden van het Aalsters Feestkomitee weten zelfs niet wat er aangekocht wordt. Behal ve bieren lucifers. Een opmerking die men niet «zo maar» mag verwaarlozen. ERE-KOMITEE Een van de markante opmer kingen die er gemaakt worden. Elk jaar opnieuw richt men dit ere-komitee in om 72 personali teiten te bereiken, die jaarlijks 72 maal afwezig blijven. Ook aan het «voorzitterschap», kwa kosten, zou men wat willen doen. Een dergelijke funktie brengt elk jaar tal van kosten mee. zo stelt men en men vraagt zich af. bestaat er geen elegante formule om dit op te lossen? Het gebeurt, zo stelt men, dat kollega's geen goed komitee-lid kunnen blijven wegens persoon lijke redenen: dient aan de politieke partijen niet medege deeld dat zij niet gebonden zijn aan een periode van 6 jaar voor de aanduiding van vertegen woordigers? Ook een probleem om elegant op te lossen. Het tegci het f roe] Het i /ij d die h Een mak weg ziet en acht Stiel Boei van rijdl en r rij bovt men niet tem tiew beel Bij en r loc wat sim die: klei haa zicf en tisc vinj verl rasi haa bes VOO haa sch mo ach KASTOESTAND Een van de weinig belichte aspekten. Enkel weet men dat het programmaboekje 1975, 56 advertenties opleverde van 1.000F en 33 van 1.500F of het ronde sommetje opleverde van 105.000F. Kostprijs402... F. BLOEMEN Met het uitreiken, verkopen en/of leveren van bloemen zit het nog niet volledig tijdens de jaarbeurs-week. Bloemenveiling Flora en een handelaar staan pal tegenover elkaar. Een jaarbeurs organiseren stelt problemen. E.A.R.

De Voorpost | 1976 | | pagina 10