KOPPEL VAN ANTIPODEN CONCENTUS MUSICUS TE DENDERMONDE SUBLIEM ENSEMBLE DIJEFA ZORGT VOOR UW ZOMERVAKANTIE! ZJAU EN HET DOEK TREKT OP De Voorpost - 14-5«76 - 11 Nikolaus Harnoncourt en zijn Concentus Musicus hebben we in levende lijve gezien en gehoord. Een lang gekoesterde droom... Elke muziekliefhebber die enigszins op de hoogte is van diskografische aktualiteiten weet dat Harnoncourt sinds vele jaren (vanaf 1953) samen met zijn ensemble de oude muziek op autentieke wijze poogt weer te geven. Hierbij ondervond hij (en ondervindt nu nog...) vele tegenkantingen van mensen, vastgeankerd in de romantische traditie. Of men nu pro of kontra Harnoncourt is, niemand kan of mag de muzikale kwaliteiten loochenen... We hoorden Harnoncourt twee maal. Te Kortrijk wer den we zwaar verrast door een uitmuntende uitvoering van Vivaldi's concerto in sol klein, bijgenaamd «La Not- te». Een echte herwaarde ring van Vivaldi. Muzikaal, technisch en interpretatief super-, naast ovefgefciei'fec- tioneerd. Couperins «Apo théose de Lully» werd door Nicolaus himself op geesti ge wijze gekommentarieerd Evenals Marin Marais suite uit «Alcione» klonk deze Franse muziek zoals het hoorde: «op zijn Frans»! Te Kortrijk werd het optreden, dat meteen ook de opening van het Festival van Vlaan deren aldaar betekende, be sloten met de bekende suite uit «The Fairy Queen» van Henry Purcell. De grote bij val die het optreden met zich meebracht zetten Harnon court aan om als bisnummer een andere chaconne van Purcell te spelen. Hij kon digde dit, vrij vertaald, als volgt aan: «Purcell (1658- 1695!) heeft voor deze avond nog een andere chaconne geschreven...». Dergelijke fijne opmerking viel best in de smaak en getuigde van Harnoncourts vreugde om de bijval van het Vlaamse publiek. Een unieke avond. Te Dendermonde waren we minder enthousiast. De le den van het Concertus Musi cus waren blijkbaar zeer ver moeid door de verschillende optredens die ze reeds ach ter de rug hadden. Hun spel was veel minder overtuigd dan in Kortrijk. Ook de pro grammakeuze voor Dender- monde leek ons minder inte ressant. Alles was welis waar zeer zuiver gespeeld,m maar sommige dingen wa ren kompositorisch zo zwak dat ze voor publieke uitvoe ring minder geschikt ble ken. Toch betrof het een avond die waarschijnlijk nooit zal geëvenaard worden door om het even welk ander barok- ensemble. In de streek van het Aalsterse is de Dienst voor Jeugd- en Familiesportvakanties stilaan een vertrouwd begrip gewor den voor allen die in een sportieve sfeer hun vakantie willen doorbrengen. Een tiental sportleraren uit onze Aalsterse scholen werkt reeds jaren meer met deze organisatie die gegroeid uit «Kerelsburcht» zich stilaan ontwikkelt heeft tot een all round-organisatie die als vzw door Bloso erkend wordt. SPORTTAKKEN De rekreatiesportvakanties voor jeugd en ouderen staan open voor jongens en meis jes van 7 tot 18 jaar en ou der: in het centrum wordt een groepering per leeftijd doorgevoerd terwijl in elke onderscheidene sporttak volgens bekwaamheid een nieuwe onderverdeling kan gemaakt worden. In de zomervakantie zijn zes perioden (steeds van zater dag tot zaterdag) voorzien waarop men volgende spor ten kan aanleren: zwem men, omnisport, tennis, paardrijden (initiatief) en paardrijden (vervolmaking). Periode 1 begint op zaterdag 3 juli terwijl periode 6 ein digt op 21 augustus. STUDIEVAKANTIE VERBLIJVEN Naast deze sportkampen richt Dijefa ook nog studie vakantieverblijven in de vak ken frans en wiskunde: het vak frans zal gedoceerd wor den voor meisjes en jongens vanaf het zesde studiejaar Herman Muys.(EL) altijd naar gestreefd heeft, zijn vrijheid, dat dreigt hij kwijt te raken. Overal wordt de vrijheid kapot gemaakt, in de school, waar de leerlingen zelf vragen om in een hokje gesloten te worden, als toeschouwer die een titel verlangt, een uitleg, als mens die zijn weg reeds ziet uitgestippeld en beperkt wordt door wetten een gedragspatro- Herman bekijkt alles ruim. alles moet bezien worden in zijn relatie tot anderen en hun omgeving, men kan niet spreken van een beter kunstenaar, Klee is niet belangrijker dan Da Vinei en omgekeerd. Er zijn altijd kriteria, en beperkingen geweest alleen waren zij steeds van een andere aard. Niet vergelijken met vroeger, er zeker niet op Mevrouw Monique Muys.(EL) teruggrijpen, men moet het bij het bekijken houden, men zit op een dood spoor wanneer men teruggaat. Alles is het produkt van zijn tijd en staat er in nauw verband mee. Hij heeft eigenlijk geen heiwee naar vroegere kunststromingen, nu werkt ie dereen individueler gewoon ten gevolge van een vlugger ideëen- verkeer en zo is het goed. Ik zou eigenlijk nooit mogen klaar raken met dit als interview bedoelde artikel, het heeft eigenlijk geen zin iemand uit de doeken te willen doen, temeer daar hij van zijn intimiteit geen afstand wil doen. Deze mensen leer je kennen thuis, daar pas kun je hun werk beleven, of bekijk gewoon een werkstukje en speel mee, fantaseer. tot de vierde humaniora (11 tot 16 jaar) terwijl de wiskun de speciaal geschikt is voor jongens en meisjes van de zesde humaniora of de tech nische (12-jarigen). Op het programma hebben de kan didaten dagelijks drie lesu ren grondige herhaling en inoefening met op het einde van het verblijf een grondige eindproef: deze kinderen hebben ook mogelijkheid tot het beoefenen van.diver- se sport- en rekreatieaktivi- teiten. In tegenstelling met de sportkampen (die een week duren) zijn deze stu dievakantieverblijven veer- tiendaag en dit telkens van 10 juli tot 24 juli en van 24 juli tot 7 augustus voor zo wel frans als wiskundevak ken. Men kan natuurlijk ook verschillende sporttakken na mekaar kombineren zo dat men een lagere periode op het centrum kan blijven. PRAKTISCHE INLICHTINGEN Het inschrijvingsgeld dat demokratisch laag werd ge houden omvat: volledig ver blijf met pensioen tijdens de gekozen periode, gebruik van sportmateriaal en terrei nen, kosten voor sportlera ren, monitoren, medische dienst, verzekering ongeval len en burgerlijke verant woordelijkheid, gebruik van zwembad, deelname in*de ontspanningskosten, ge bruik van krea-materiaal, soevenierplus een mooie dagexcursie naar een toeris tische oord. Het Centrum is gelegen in het enig mooie Luxemburgse natuurland schap te Harre Saint-Antoi- ne (4082) heeft de organisa tie haar vakantiecentrum «Vieil Hermitage» in de rue de Fays nummer 60. Voor de deelnemers is elke zaterdag een speciale auto- cardienst voorzien die in Aalst aan he Station ver trekt, elke zaterdag te 12.30 uur en er terugkomt elke zaterdag te 19.30 uur. Men kan aanspraak maken op een tussenkomst vanwege mutualiteit of sociale dienst van het werk als men van Dijefa na de verblijfsperiode een aanwezigheidsattest aanvraagt. De Ouders kunnen steeds hun kinderen in het Centrum komen bezoeken en er te vens tijdens een periode (ook een weekend) blijven logeren. Verdere inlichtingen zijn te bekomen bij Frans Van Der Heyden, pa Sint-Jozefscol lege, Pontstraat 7 te Aalst. Een flinke aanrader Om uzelf en uw kinderen een aange name en gezonde vakantie in België te bezorgen!!! Dirk Daelemans Het schijnt wiskundig en scheikundig vast te staan dat tegengestelden mekaar aantrekken, op menselijk vlak zal dat ook wel het geval zijn, zie de algemeen gangbare uitspraak. Ik kon het mij v roegcr nooit goed voorstellen, tot ik Herman en Monique ontmoette. Het echtpaar Muys-Muylaert is één geheel, zij beslissen alles samen, zij doen alles samen, zij vullen elkaar aan. Een tweekleppige schelp die bouwt, schept en beschermt. Een slingerende, vernauwende makadambaan loopt langzaam weg uit de bebouwde kom, plots ziet men een fantastisch weids en enig mooi landschap van achter de heuvel opdoemen, de Stichelen van Denderhoutem. Boerderijen nemen de plaats in an arbeiderswoningen, men rijdt over putten en ophopingen, en met moeite ontdekt men een vrij nietszeggende woning waar bovengenoemd paar leeft. Deze mensen en dit interieur zou men niet verwachten in Denderhou tem maar veeleer in een residen- tiewijk waar Avenue zijn voor beelden uithaalt. Bij het drinken van een koffie, en men drinkt er hopen kopjes, is het veel simpeler uit de prachtig design-zetel te schuiven en op de langharige, zo zachte vloerbekleding te gaan zitten, wat je blijkbaar ineens de simpatie van Melissa doet ver dienen. Melissa is het dochtertje klein, grillig, levenslustig stuk, haar blozende wangen vleien zich tegen de mijne, haar armen en handjes spelen een fantas tisch guitig liefdesspel met vijn vingers, hals en baard. Zij verleidt, springt, liefkoost, ver rast je. bootst je na, betrekt je in haar spel, zij trekt voor jou haar beste slaapkleedje aan. haalt voor jou haar blokkendoos, ook haar pop. overwint voor jou haar schrik voorde duisternis, en dan moet je haar met de leugen achtige belofte dat je morgen j Typisch werk van Herman Muys. terugkomt, in slaap loodsen. Melissa je maakt het weer eens waar. het leven is toch waard beleeft te worden. KUNST IS LEVEN, LEVEN IS... Het kind is ook belangrijk, enorm belangrijk, ook in ver band met kunst en zeker wanneer vader en moeder din gen maken die onder de noemer kunst vallen. Het inspireert je, doet je nadenken, vergelijken, neemt je dierbare tijd in, maakt deel uit van je omgeving, je leven. Dat is nu eigenlijk belangrijk bij ze. hun omgeving, hun sfeer, hun totaalbeeld. Ideaal om hun werk te bekijken is in zijn woning te gast zijn en alles in relatie tot mekaar en hun omgeving te bekijken en te beleven. Elk sier- en gebruiks voorwerp in dat interieur getuigt van een verfijndheid, rijkdom, kleurenpracht, en soms be heerste spontaniteit, zoals ook hun werken blijk geven van dezelfde verworvenheden. Een meubelstuk is voor Herman niet zomaar een praktisch iets waar je iets kan instoppen of in kan gaan zitten, maar een element, van een geheel, een spelelement van een gekompliceerde puzzel. Hun woonruimte is gebouwd met kleuren volumes, zelfs soms ten koste van het praktische. Inderdaad, het mooie, estetische bestudeerde interieur kan zo op je inwerken dat je in vervoering geraakt en dat het logisch.' praktische koncessies moet doen aan het schoonheidsgevoel. MONIQUE MUYLAERT Zij is geboren in 1946 te Kerksken. en kreeg haar oplei ding aan de stedelijke altademie te Aalst en het Nationaal hoger instituut te Antwerpen. Sedert '68 is zij lerares aan de stedelijke akademie te Aalst. Zij kreeg een ganse reeks prijzen en opdrach ten voor haar werk als keramis te. Sedert korte tijd is zij ook werkzaam als etser. Monique is een tenger, zenuw achtig figuurtje die eerder spontaan en impulsief reageert, wat haar de kritiek van haar man op de hals haalt, die spontaan als slordig aanrekent en dwars is voor elke toevallig heid. Aan zelfvertrouwen heeft zij geen gebrek, vanaf het ogenblik dat zij begint te spelen met het materiaal weet zij dat het goed zal zijn. Al is zij kreatief bedrijvig en als zodanig ook belangrijk, toch is dit fijngevoe lige vrouwtje vooral boeiend als moeder en vrouw. Alhoewel zij zonder kritiek het werk van Herman bekijkt, wordt zij des te kritischer wanneer het erom gaat hem in zijn groot zien op te vangen en te relativeren, hetgeen hij soms als een rem op zijn kreativiteit ondergaat. Hun werk ademt in wezen eenzelfe geest uit, wat vooral zijn reden vindt in het feit dat hij altijd kritiek heeft tegenover haar werk en terzelfdertijd haar ook zo enorm stimuleert dat zij soms Groot paneel, werk van Monique kunt veranderen heeft hij zich in zijn ivoren torentje teruggetrok ken en gaat zijn eigen gang. In de plaats van zijn vroeger ideaal van participeren heeft hij zich nu naar binne gekeerd, kera- mieken scheppend die wars zijn van elke opzienbarende maat schappijkritiek, alleen een prachtig gestileerd beeld als resultaat aan deze onzekere wereld overlatend. Hij heeft schrik Herman, hij ziet problemen opdoemen, hij is onzeker, hij vreest voor de toekomst, datgene waar de mens uys.(EL) nen. hij staat echt wel kritisch ingesteld, ook tegenover de maatschappij, alhoewel je dat niet zo direkt in zijn werk zal merken, maar is het niet beter datgene totaal te verbannen waartegen je wil afzetten. Zou den de media met hun oorlogs berichtgeving de vrede in de hand werken of zou het omge keerd zijn. De kunstbekijker mag volgens Herman ook gerust meespelen, vrij interpreteren, het moet gedaan zijn met die onvolwassen houding, men maakt zelf maar uit wat goed is en wat niet. Goed, Pasen is al twee weken voorbij, maar Zjau ging al op 3 april verrijzen, want hij kan, wat dacht je wel, zijn luciditeit voor de leeuwen gooien. Heet hij niet immers Bloody Zjau? Zjau, een leeuw onder de haaien. Na het sukses van de Och-komt-dat-zien Nacht van dc Aalsterse Poëzie waarin Zjau een niet onbelangrijke rol speelde, dacht Zjau er stellig aan om zijn Paasfestijn, die slapeloze nacht weet je nog, te herhalen en aldus te bewaren voor het nageslacht. Zjau, een waar verhaal om binnen vijfentwintig jaar aan uw kleinkinderen te vertellen. ZJAU? WEZUN PARTI! Laten we daarom samen met deze voorlopige anoniemen even werpen met palmen naar Jan Louis, de akela van Pan's poppenkastploeg. de man die de Zjau-show verpopte uit zijn kribbelende krabbel her en der ontsrpoten tijdens letterlijke zoete invallen; Jan de man van o.a. 't Pieverken van den Osbroek en wat al niet meer, Jan de derde versierder... Daar kan zelfs Zjau over meeklappen. Fiat Jan. Fiat Zjau zeggen wij nogmaals. Voor de outsiders onder de lezers nog even vertellen dat Zjau, een Aalsterse versie ten poppenkast brengt van de nu al weken geafficheer de Amerikaanse film 'Jaws', daarmee weet u wellicht waar U aan toe bent, juist U bent Zjau! Pan's poppenkast jongleerd met een zestal handen de marionet ten de lucht in. Voor hen allen is een sublieme kans weggelegd de taak over te nemen van het stilaan wegkwijnende stadspep- pentheater die heel wat van zijn vroeger publiek begint te verlie zen en geen stukjes brengt om dettig mee uit te pakken... (inside Jawk. dixit Zjau). Zjau nu. Zjau of den oitkom- menden van de rozen haai. Zjau als een verloren zoon van een warmbloedige familie van het zelfde allooi eeuwen lang ge meerd onder de Zeebergbrug en nu pas onlangs wakker geschud. Dit alles gegarandeerd in de annalen van het stadsarchief. Zoek jezelf broeder, om het beroerd en simplistisch te zeg gen. Dat is dan ook precies wat Zjau doet. De verloren gewaan de zoon wil ook wel eens aan kleinkinderen denken en acht de tijd gekomen om het klotsende Dendernat vaarwel te zeggen en de richting van het zeesop in te slaan. Met alle nare gevolgen van dien en ademloze toestan den voor de panikerende Aalstenaars en niet in het minst Manuel, een loos visserken, Justine, just, zijn vrouw. File- mon, een visser-uitvinder, Marie de vrouw van, en sjampet- ter stylo (voor wie zich nog herinnert...) en meneer de poli tieker, ook wel eens jager op groot wild. op stemmen bij het Grote Mensenras... Zjau heeft al schitterende re censies gehad zodat deze hier de rest in de schaduw stelt. Zondagavond kon de Panzaal de toegesnelde stroom moeilijk verwerken al kon iedereen Zjau wel volgen. Zelfs de Cockpit was leeggelopen en een toeschouwer zat met een artificieel lachertje op zak. Hé G.? (kreeg er allesbehalve een slappe lach van). Met dit stuk bewijst de poppenkastploeg van Pan nog maar eens dat met dit soort teater een heel andere weg kan ingeslagen worden dan het klassieke pouchenelle-verhaal voor driejarigen op moeders schoot. Zjau is geen eersteling, de Jedoeljaanse vraan en de Levensschets der H. Margarite en nog een paar stukken zijn inmiddels al gespeeld. In de toekomst kan aan meer drama tische stukken worden gedacht al dan niet politiek geladen, maar laat men het tenminste voor een ruime kring behouden. Poppenspel is geen mini-toneel. Het is meer. Het kleine groepje poppenspelers krijgt veel te weinig aandacht terwijl deze toch een groot publiek bereiken. Poppenspel wordt ook nog altijd beschouwd als een tmidagje voor de kinderen», niet als een zelfstandige vorm van teater, een beetje als een halfbakken beroep eigenlijk, en beroep past hier zeker niet. Beroepspoppen spelers vindt men alleen in Gent. Antwerpen en Brussel en die zich dan nog met andere bezigheden in leven moeten zien te houden. De tijd lijkt rijp voor een sterke opbloei van het poppenspel, ook te Aalst en binnen een groep, die vaak alle taken op zich moet nemen en ook het organisatorische moet op punt stellen. Poppenspel is geen zoethoudertje meer voor kinderen op zondagmiddag. Wij trappelen verder tot de nieuwste Pan's poppenkaster komt. Gaat dat zien! Gaat dat zien! PAUL BALMAN Een kijkje achter de koelissen tijdens een drukke scène. buiten zichzelf treedt en achter af verbaasd is dat zij zo'n werk heeft vervaardigd. Ergens treedt hij op als een leraar, een vader, een man. Zij is gelukkig een vrouw met praktische kanten, een wezen dat zekerheid ver langt, maar toch iemand die het kan verdragen en het zelfs als goed ervaart een beetje in de schaduw te leven van een man, van tot een éénheid te komen, zeker dank zij haar. Al geeft hij ook de doorslag, steeds wordt iets beslist na onderlinge over eenkomst. het spel om manlief, in te tomen, te steunen, te begrijpen en samen met hem voort te gaan, dat is haar spel, haar taak, een vrouwelijke taak, die alle naar vrouweneniancipa- tiestreven feministen even te denken zou moeten geven. HERMAN MUYS ls geboren in '44 te St. Amands aan de Schelde, en studeerde aan de akademie en hoger instituut te Antwerpen. Hij is leraar aan de stedelijke aka demie te Aalst en voordrachtge ver bij het nationaal hoger instituut van Antwerpen. Heeft opvallend veel onderscheidingen voor zijn werk ontvangen, waar onder de prijs van de provincie Antwerpen voor monumentale kunst, de Pepermansprijs en de prijs van uitmuntendheid in de Creativity 71 te New-York. De leidende figuur van deze kleine gemeenschap aan de Stichelen is zoals reeds te vermoeden was een beredeneerd, kritisch en onzeker man. De realiteit heeft hem geleerd, beseffend dat je als kunstenaar niets aan de wereld

De Voorpost | 1976 | | pagina 11