'Jong Lede: kampioen en vol vertrouwen in de toekomst LEBBEKENAAR RAY MOMMENS REDT S C. LOKEREN K.A.V.D. tegen Bas Oha voor behoud Verlaat HAND IN HAND, KAMERADEN Hel voetbalfeit van de week JEUGDTORNOOI TE BAASRODE R. Van Den Troost Sp. Buggenhout? HOFSTADE EN OUDEGEM TEGEN ELKAAR IN DE CLINCH TE GIJZEGEM 17 „Hand in hand kameraden. Geen woorden maar daden Het Ajax-legioen heeft het monopolie van dit strijdlied niet ook de spionkop van Jong Lede steunt met die uit Nederland overgewaaide slogans zijn poulains. Niet altijd vergeefs trou wens dit seizoen veroverde groenwit in Vierde Nationale B de titel. Voor de eerste keer sinds de klub bestaat stijgt ze naar Derde Nationale. Al moet noodgedwongen naar ver sterking uitgekeken, toch zitten aan promovering meer posi tieve dan negatieve facetten. Vast staat dat een derby tegen buur Eendracht Aalst een kasstuk wordt. En er hangen nog andere derby's in de lucht Eendr. Zele en als het mirakel toch gebeurt, misschien KAV Den- dermonde. Neem er gerust Oudenaarde en Zottegem ook maar bij. UITROLLEN Erg overtuigend waren de laatste matchen niet tegen Wijgmaal en Borgerhout werd het een schamele één op vier. Maar dat kon moei lijk anders na die zenuwslo pende weken die de zeker heid omtrent de titel vooraf gingen. De spelers lieten zich, zegezeker en gelukig om het behaalde resultaat, naar de finish uithollen. De strijd was gestreden. Het wordt nu, na het ontleden van de voorbije maanden en het for- muieren van een aantal kon- kluzies, bouwen aan de na bije toekomst Met Frans Tuyaerts, in zijn beste tijd een kraan van een speler, eerst bij „Malinois" en nadien bij Racing White. Toen hij in Lede arriveerde was hij nog lang niet versle ten. Zijn snelheid, die van hem destijds een door alle defensies geducht winger was, botte af. Doch dat kei harde een preciese schot „van weleer", hamerde hij nog steeds uit zijn shoe's. Hij kreeg een nieuwe funktie, demonstreerde hoe intelli gent hij is. En toen hij de trainerstaak van Fons Locke- fer erfde, bewees hij ook die taak aan te kunnen. Die Tuyaerts ademt voetbal. Hij kent de kwaliteiten en gebreken van zijn spelers pakken. Volgens Tuyaerts MOET groen-wit zich versterken. Hij heeft een kern van een 17-tal spelers nodig. Wie die drieè vier neofieten zijn, staat vandaag nog niet op papier en misschien kennen de insiders zelfs de namen nog niet. Wel is er sprake van de Beveraar Vereist. Omdat de titel in „Vierde" werd veroverd met een kern waartoe dan toch een vier tal niet meer zo jonge ele menten behoorden, mogen de jongsten de man met het „atoomschot" en het gouden hoofd heeft een reeds lange en prachtige carrière achter de rug eerst bij VK Meche- len, achteraf bij het vandaag furore makende SC Lokeren. Christiaens en Mergaey zijn „blijvers". Voor keeper Ver moes, een man die de 35 voorbij is en dus aanspraak maakt op een vrije transfer, komt het wellicht eveneens voor mekaar. Etienne Col- lijns is een apart gevalde ex-Eendracht Aalst speler Een faze uit de moeilijke match tegen Puurs, door Lede met 1-0 gewonnen en zijn team. Weet wat nodig is om vanaf september een behoorlijk figuur te slaan. Hij blijft immers naar het Openveld komen, de Meche- laar. Zowel klub als trainer gooiden het op een akkoord om samen 1976-77 aan te nieuwkomers niet ouder zijn dan 27 jaar. Christiaens is geen tienertje meer, al kan of mag van de pittige Zeie naar niet gezegd dat hij de leeftijd van een veteraan heeft bereikt, en Roger Mer gaey is evenmin van de aller- steekt boordevol talent, doch is nogal onderhevig aan kwetsuren hoeveel minuten heeft Collijns vorig seizoen op de grasmat gelopen ZWAARTEPUNT VOORAAN Lowieke Christiaens, de kwik zilveren aanvaller van Jong Lede, heeft vooraan een „kol- lega" nodig, een man die de goal weet staan. Dat weet men te Lede. Daarom gaat op de transfermarkt de aan dacht in de eerste plaats naar eventuele spitslopers. Tuy aerts zou liefst twee voor spelers naar groenwit zien overwaaien. Er zijn onder handelingen aan de gang het wordt afwachten welke krachten worden aangevoerd. Liefst ziet de trainer gerou tineerde elementen opdagen. Het wordt evenwel nog een poosje wachten op de na men van die nieuwkomers. Het middenveld is de rugge- graat van een ploeg. Het is, zelfs al werd de titel mee- gegraaid, niet je dèt geweest met dat onderdeel. Mergaey was een stevige pion, en Col lijns... Etienne kon het ook niet verhelpen dat hij meer op het bankje van de gekwet sten zat dan in voetballers plunje ronddraafde. Trok Jong Lede zich, evenals de meeste klubs trouwens, vooral op aan „ingevoerd ta lent", er kan niet ontkend dat de voorbeeldige jeugd- politiek van de jongste ja ren in vondsten uitmondde exponenten zijn Oosterlinck Rottiers en Van Hauwermei- ren. GEEN MILJONAIRS Een voetbalklub in leven hou den en ze bovenop nog naar Derde Nationale stuwen, is geen goedkoop zaakje. De beheerraad van Jong Lede is niet de enige om dat te er varen. Hersenschimmen naja gen willen die vooruitstreven de en toch realistische men sen niet wie boven zijn stand leeft, krijgt eens of la ter de weerslag. Dat bete kent alles behalve dat de Gabriëls in strijd met een Borgerhoutverdediger tijdens de laatste kompetitiematch 1975-76 (EL) Jong Lede kampioen groen-witte voetballers „on derbetaalden" zijn het pre miestelsel is uitstekend. Al stond en staat mecenas Frans Roelandt steeds klaar als (fi nancieel) moest bijgespron gen, Jong Lede wil een finan cieel gezonde politiek blijven voeren het gemiddelde van vorig seizoen, zowat 1.200 be talende toeschouwers, zou fiks moeten klimmen. Met 2.000 mensen achter de af sluiting zou al heel wat te bereiken vallen. Of dat „droomgetal" ooit wordt bereikt, is een ander paar mouwen. Misschien til len de derby's het gemiddel de naar die op het eerste ge zicht onbereikbare hoogte. Een gloednieuwe ploeg heeft Jong Lede niet nodig om in „Derde" goed voor de dag te komen slechts wie (figuur lijk) niet zwaar genoeg weegt, moet vervangen. In tussen kan de beloftevolle jeugd naar de amturiteit groeien en komen die jonge ren mettertijd druppelsgewijs in de ploeg. Jong Lede is kampioen en is er gelukkig mee. Toch mag gezegd dat in de euforie ie dereen nuchter is gebleven en oog heeft voor de toe komst. LOWIEKE Een uitzonderlijk waardevol le pion op Frans Tuyaerts' schaakbord is Lowieke Chris tiaens, een broekzakvoetbal ler. De kleine uit Zele is één van de loten van een familie die voetballend misschien haars gelijke niet heeft Hij speelde destijds voor het toenmalige Gantoise. Chris tiaens is een pijlsnelle jongen, dribbelt uitstekend en is voor de meeste verdedigers on grijpbaar. Wat er niets aan bederft hij schiet verdui veld hard en raak op doel. De door Lede veroverde titel is niet de vrucht van Lowie- kes individuele inbreng, eer der het gevolg van een kol- lektieve prestatie maar die al na al toch een en ander te danken heeft aan het ta lent van dit „duiveltje". In alle ploegonderdelen kon Jong Lede een beroep doen op zeer gedegen en betrouw bare elementen kapitein M. - D'Hondt (een reus van een verdediger geworden), Serge Evrard, de van talent over- borrelende Norbert Rottiers, IJzewijn (destijds uit Ham- me overgekomen). Van den Driessche, Oosterlinck, De Neef, de stilaan op leeftijd gekomen doch nog altijd be trouwbare klassedoelman Fer- nand Vermoes... Jong Lede was een cocktail van jeugd en routine. Geen superploeg, maar solied. Een geheel dat bewees te kunnen terugslaan als het op achter stand werd geplaatst, en ook het regelmatigste team van de reeks. Zaaiend naar de zak, wetend wat men wil, is de beheer raad biezonder aktief in wat soms ten onrechte „de dode periode" wordt genoemd zoe kend naar versterking voor plaatsen die door andere pion nen moeten ingenomen tij dens de zich niet gemakke lijk aankondigende nieuwe kompetitie. Bouwend ook aan een toekomst met eigen jeugd. Een eigen jeugd die stilaan aan bod komt en met tertijd de ploeg een nieuw en eigen gelaat kan helpen boet seren. Jong Lede, met een dyna misch bestuur als stevige rug- gegraat, mag fier zijn over het voorbije seizoen en zon der vrees de nakende kon- frontatie met het nieuwe mi lieu tegemoet treden. van 17.30 tot 19.15 u. FC Baasrode - Sp. Buggenh. (3) Zondag 23 mei knapen - halve finales van 9 tot 9.55 u. FC Baasrode - RC Gent (3) van 10.10 tot 11.10 u. winnaar 1 - winnaar 2 (4) scholieren - halve finales Het zag er maar benard uit voor de Eerste Klasser uit Lokeren de gitzwarte Haitiaan Manu Sanon had Beerschot op voorsprong gekopt. En al stonden de Antwerpenaars met de rug tegen de muur toen Loke ren een vloedgolf van aanvallen lanceerde, de verlos sende gelijkmaker bleef uit. Omdat Lokeren alles behalve uitgeschakeld is voor deelneming aan de UEFA-beker van volgend seizoen, MOEST gegokt worden. Dat gebeurde 25 minuten voor affluiten Puis en de piepjonge Ronny Somers wer den naar do bank geroepen. De uitgekookte Johan De Vriendt verscheen in de spits en in het middenveld moest de beloftevolle Lebbekenaar Ray Mommens de taak van Puis op de jonge schouders. Puis, dit seizoen nog eens in de nationale ploeg doch geen eerstejaars twen meer, was niet gelukkig met die beslissing. Mom mens zelf greep de geboden gelegenheid met beide handen. Hij ontpopte zich niet onmiddellijk tot DE ster het duurde enkele minuten vooraleer hij zich honderd procent integreerde in het team. Normaal eigenlijk van de bank het terrein op is geen lacher tje. Toen Mommens op volle toeren draaide, legde hij de basis van een gelijkstellend doelpunt dat Lokeren in de running voor een UEFA-plantsjc houdt hij graaide een bal uit dc voeten van de Beerschotter Rijlant en speelde gevat de klasman Lubanski aan. De Pool scoorde met een fraai schot. Puis trapt het te Lokeren af, zo beweert hij althans. Wordt Mommens, vandaag op de drempel van een grote carrière, zijn opvolger Het ziet er naar uit. Het jeugdkomitee van FC Baasrode organiseert in samenwer king met het hoofdbestuur en de supportersklubs op 16, 23 en 27 mei e.k. de derde editie van haar jeugdtornooi dat ge zien de gekontrakteerde elftallen een ruime belangstelling tegemoet gaat. Het dynamische jeugdkomitee liet niets aan het toeval over om een flinke bezetting te waarborgen. Wanneer men bij de knapen uitpakt met SC. Lokeren, H.O. Merchtem, R. Union, E. Zele en RC Gent, bij de scho lieren met RC Gen R. Union en RC Wetteren n bij de juniors met SK Lebbeke, J.V. Temse, FC Wieze, WS Moor- sel en Sparta Buggenhout, zonder natuurlijk de respek- tievelijke thuisploegen te ver geten schijnt het sukses ver zekerd. Verg ten wij niet da de knapen van FC Baasrode het jeugdtornooi te Buggen hout wonnen. Er werden prachtige wissel- trofee's ter beschikking ge steld door de Gemeente Baasrode (knapen), de Bank Brussel-Lambert (scholieren) en de BAC (juniors). Op zondag 16 mei start n de schiftingen," op 23 mei krij gen wij de halve finales om op 27 mei me de finale te eindigen. Voor vele voetbal liefhebbers wordt dit een grandioos slot van het sei zoen 75-76, dankzij inspan ningen van het jeugdbestuur. WEDSTRIJDSCHEMA Zondag 16 mei knapen - schiftingen van 9 tot 9.50 u. SC Lokeren - H.O. Mercht m (1) van 10 tot 10.50 u. R. Union - E. Zele (2) scholieren - halve finale van 11 tot 12.10 u. R. Union - RC Wetteren (1) juniors - schiftingen van 13.30 tot 15.15 u. SV Temse - SK Lebbeke (1) van 15.30 tot 17.15 u. FC Wieze - WS Moorsel (2) van 11.30 tot 12.40 u. FC Baasrode - RC Gent (2) juniors - halve finales van 14 tot 15.45 u. Ie gerangschikte - 3de geran. (4) van 16 tot 17.45 u. 2e gerangsch. - 4e gerangsch. (5) Donderdag 27 mei FINALES knapen - van 13.30 (2 x 30') winnaar 3 - winnaar 4 schol. - om 15 u. (2 x 35') winnaar 1 - winnaar 2 juniors - om 16.30 u. (2x45') winnaar 4 - winnaar 5 Waar eerst aan een test tegen Bastenaken werd gedacht is het uiteindelijk Bas Oha geworden. Laatstgenoemde klub ging bij Seraing met 1-0 winnen en plaatste hierdoor Bastenaken voor een voldongen feit. De wed strijden zullen respectievelijk op zaterdag 15 mei en zondag 23 mei worden gespeeld. De Ros Beiaardzonen voetballen eerst buitenshuis en daarna thuis. V.C. Zoals de kaarten nu liggen is het meer dan waarschjjn- lijk dat Roger Van den Troost, Sparta Buggenhout zal verlaten, waar hij op achttienjarige leeftijd in het fanionelftal debuteerde, in de hoogste provinciale af deling. Hij kende dan ook met Sparta „ups en downs" en promoveerde dan toch een paar jaar ge leden met Sparta opnieuw naar de eerste provinciale. an den Troost die 32 is krijgt nu na een enorme staat van verdiensten van het klubbestuur een vrije overgang. En het ligt voor de hand dat meerdere klubs deze speler die vorig seizoen nog vierentwintig wedstrijden in eerste provinciale speelde aan de haak zullen willen slaan. Het afgelopen seizoen betekende een hoogtepunt in de voetballersloopbaan van Van den Troost die jammer genoeg in de wedstrijd tegen S.K. Geraardsber- gen een ribbreuk opliep wat hem zes weken inaktiviteit heeft gekost. Van den Troost is als verdediger en ook als middenvelder een zeer bruikbaar element. Vandaar dat reedrs een vijftal klubs belangstelling toonden voor deze technisch begaafde en ook fisisch zeer sterke speler. Van den Troost houdt zijn beslissing vooralsnog in beraad. Er zullen immers nog meer klubs komen aankloppen. J.V.H. Voor Oudegem en Hofstade stonden vorige zondag prestigematohen op het programma de filosofen voet balden op het terrein» van Wilskracht Hofstade tegen Kerksken, een andere kampioenenploeg uit Vierde Pro vinciale. Het is de tegenstrevers slecht bekomen blauw -wit strafte Kerksken met 5-1 af. Hofstade nam het, ook al op „neutraal terrein", tegen Knesselare, nog een reckskampioen op. Ook de leerlingen van John Pissens trokken aan het langste eindje hier was 2-1 de eindscore. Het lot wil dat Oudegem en Hofstade, die nu een stap je verder staan op de weg naar de titel van algemeen kampioen, tegen elkaar in de clinch moeten. Ook die wedstrijd moet plaats grijpen op een neutraal terrein. Omdat Gijzegem uitgerekend halfweg beide gemeen ten ligt, wordt door logischerwijze dan- ook uitge maakt wie van beide teams naar de finale van de titel strijd gaat. Dat gebeurt zondag 16 mei te 15 uur. (nun)

De Voorpost | 1976 | | pagina 17