I 6 Vrije Tribune RAAD VRAAGT MEER WOONZONE B.B.T.K. VERZET ZICH TEGEN DE KADERWET OP DIENSTVERLENENDE EN INTELLEKTUELE BEROEPEN 1 GEHEIME ZITTING IN GEMEENTERAAD 2 - 14-5-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. VOORDEGROTE CONFRONTATIE De jongste weken stellen we een economische heropleving vast en daalt het aantal werklozen geleidelijk. De crisis gaat dus geleidelijk zoals hij gekomen is weg. De moeilijkheden waren niet alleen eigen aan ons land. ze waren universeel, zoals ook het herstel dat zich aftekent niet alleen in België is waar te nemen. Maar het ogenblik is niet gekomen, en mag ook nooit komen, om rustig te gaan zitten en de kat uit de btjom te kijken. De veronderstelling dat morgen de economie weer vanzelf op vole toeren gaat draaien, is vals. De overheid mag daarom zeker niet bij de pakken gaan zitten en de plannen van herstel in de schuif steken. De verantwoordelijken moeten waakzaam blijven en verder de inflatie bestrijden. Men moet de investeringen in hoge mate gaan aanmoedigen. Hoogst noodzakelijk is het zoeken van nieuwe arbeids plaatsen om de werkloosheid te bestrijden. Dat moet dan ge paard gaan met structurele wijzigingen binnen de herstelwet en het soberheidsplan. Het optrekken van onze economie moet gebruik maken van een technologische hoogstaande productie en het afremmen van de half afgewerkte produktie. Daarbij moet vooral gedacht worden aan het sanneren of vervangen van zieke econo mische sectoren. De overheid kan daarbij tussenkomen daar waar de privé-sektor faalt of tekortschiet. En wanneer soberheid en herstel in de economische heropbloei noodzakelijk is. dan geldt dat ook voorde rijksfinanciën, in elk geval, en zelfs bij een econo mische heropleving, kan de staat niet blijven uitgeven zoals voor heen. Dergelijke politiek zou op termijn onze munt in gevaar brengen en meteen onze ganse welvaart op het spel zetten. De staat moet. zoals een gezin, de uitgaven naar de inkomsten zetten, zoniet gaat hij naar het failliet. En wanneer de sociale partners met de regering naar oplos singen en middelen zoeken om de werkloosheid te bestrijden en nieuwe werkgelegenheden te zoeken, dan moeten ze rekening houden met. en oog hebben voor al de facetten van onze welvaart ook deze van de staatsfinanciën. Indien niet iedereen oog heeft voor de solidaire bijdrage voor de crisisbestrijding, dan zou het kunnen dat de heropleving van onze welvaart zeer kortstondig is. DIANE D'HAESELEER WIE WORDT UITGEDAAGD? Het is wellicht een unicum in ons land, maar ook de PVV organiseert te Aalst jaarlijks een Mei-Avond feest. Dit ishaarrecht'en hpt is ongetwijfeld de meest ge niale idee die Louis D'Hae- seleer ooit gehad heeftde vroegere oude Liberale ma- tante, en later dan de mejsr dan ooit patronaal-gebon- den PVV, voor te stellen als een sociaalgerichte politie ke formatie. De tekst van het artikel van dochterDiahe waar we hier vorige wéék op antwoordden, was ook déze van de toespraak van ♦ader- staatssekretarisdie wer kers moeten zich ijvefrig vfcor de wagen laten spanden ♦an degeldmuur; wij Viamjngen willen overleg zonder kon- fliktsituaties maar de Walen willen staatsdirigisme met een oppermachtige overheid Met <Jan als venijnig staart je: dit zal verdeeldheid bren gen niet alleen tussen de gemeenschappen, niaarqok in de vakbonden en andere organisaties. Zie maar naar het kongres van de kristelij- ke vakbeweging. Op een en ander hebben we reeds geantwoord. Maar het mag nog wel eens onder streept worden, dat wanneer bepaalde Vlaamse en pok Waalse leiders van $ocjale en politieke organisaties doorheen hun houdingen de PVV de gelegenheid hebben gegeven dit verdelingsma- noeuver uit te spelen, het doorheen de houding en de akties van tienduizenden verantwoordelijken en leden van vakbonden en andere organisaties duidelijk is, dat de PVV met de waarheid een loopje neemt Of wat betekenen dan de fabrieks- bezettingen ook in Vlaande ren, en de stemmen die ook in Vlaanderen meC de dag talrijker tegen de bestaande kapitalistische strukturen en zelfs tegen de regeriifigs- politiek opgaan? Ook ip de kristelijke organisaties! Natuurlijk en Louis D'Hae- seleer heeft er in zijn rede dankbaar gebruik van ge maakt, spelen verklaringen als deze van de zogenaamde socialist Henri Simonqt in de blauwe kaart. Vobral dan, wanneer geen enkel BSP- verantwoordelijke hiel) nood zakelijk vindt, de'^venals Spaak aan de trust verbon den BSP-ondervoorzitter van de Europese Ekono- mische EEG-komnpiésie, en kandidaat minister van Bui tenlandse Zaken terecht de wijzen! D'Haeseleer heeft Zijn partij voorgesteld als deze Van de persoonlijke vrijheid erj de solidariteit. Maar hij heeft in zijn rede geen woor'd over gehad voor de 250.000 wer kers in ons land, die'zo vrij zijn te mogen gaan.doppen. Meer dan vijftien rrtiljoen in de zo «solidaire» kapitalis tische wereld! Is d,at «de ruimst mogelijke zingeving aan het eigen leven»? Met een petroleummaatschappij als Petrofina bijv. - er. wij noemen slechts één geval - die intussen haar winéten op één jaar tijd mét een miljard opvoert? De huidige regering, zo zegt L.D'Haeseleer, is door haar dynamisme en haar hervor mingen een uitdafjing, Dat is zij inderdaad, en aan het adres van al wie met werken zijn brood moet verdienen. En dit zijn niet alleen de arbeiders, maaralle werken den, zelfs indien zij het van daag nog niet zien. De werk loosheid is in ons land pro- centsgewijze de grootste van West-Europa, en de e- konomische afhankelijkheid tenoverstaan van de multi nationale nog steeds toene mende mate de sterkste. Men bazelt over persoonlij ke vrijheid en men verkoopt ganse bedrijfstakken ei? ver- sjachelt fabrieken, het per soneel inbegrepen! Trou wens welfce groep of laag van de werkende oevolking heeft de jongste jaren niet te Brussel tegen de regerings- politiek van CVP en PVV betoogd? D.D'Haeseleer heef< door heen zijn mei-avóncfrede dus de diepere politieke achtergrond en inzét bloot gegeven die de PVV ziet in de aanstaande gemeentelij ke verkiezingen, waaruit hij volgens de woorden van de voorzitter van deze avond als de eerste burgemeester van groot-Aalst wil te voorschijn komende goedkeüring krij gen voor de politiek van de geldmuur door de CVP en PVV-regering gevoerd, met het vooruitzicht van een nog verscherpte soberheidspoli- tiek. Het zal voor elk door de huidige krisis getroffen kie zer goed zijn, zich dit op 10 oktober a.s. voor ogep te houden. Ray De Smet TEWERKSTELLINGS- KONFRONTATIE Iedereen is er van overtuigd dat de ekonomische heropleving relatief weinig invloed zal heb ben op de werkloosheidscijfers, het werkloosheidsvraagstuk zal bijeen conjuncturele herneming niet volledig worden opgelost. België blijft met een groot aantal strukturele werklozen zitten. Op basis van deze vaststelling heeft de A.C.V.-voorzitter Hout- huys allen die bij het sociaal ekonomisch beleid betrokken zijn, uitgenodigd om rond de tafel te gaan zitten. Op woens dag 5 mei 1976 kwamen op initiatief van de Eerste minister, beperkte delegaties samen van alle politieke, sociale en eco nomische delegaties samen van beleidingsgroepen. Alle deelnemers waren het roerend eens over de vlotte sfeer en de ernst waarmee onze tewerkstellingsproblemen aan gepakt worden. Op donderdag 13 mei heeft reeds een tweede vergadering plaats gehad en op 23 mei zal de conferentie definitief starten. Deze confrontatie van de sociaal economische verantwoorde lijken moet toelaten een aantal tewerkstellingscontracten af te sluiten. Vooral voor de jeugdige werklozen moet op korte termijn tezocht worden naar nieuwe tewerkstellingsmogelijkheden. Op korte en middellange ter mijn moeten de nodige con juncturele en structurele maat regelen genomen worden opdat ons land een betere toekomst zou tegemoet gaan. Een dag na de eerse confrontatie, op don derdag 6 mei werd door de CVP-jongeren een persconfe rentie gehouden, volgens de CVP-jongeren moet een nieuw sociaal contrakt de volgende punten omvatten: een billijke inkomens- en vermogensverde ling. de herverdeling van de macht op het vlak van de ondernemingen, direkte maat regelen tegen de jeugdwerkloos heid, de nodige structurele hervormingen, enz... Dat het de CVP-Jongeren me nens is. blijkt uit het geplande congres over «Jeugd en Arbeid», waar de jeugdwerkloosheid uit voerig zal behandeld worden. Dit congres gaat door te Gent (Bland ijnberg) op zaterdag 15 en 16 mei 1976. VAN KEYMEULEN Roger GEMEENTEBELEID: HOEKSTEEN VAN DEMOKRAHE oktober 1976 wordt een mijlpaal: bepalend voor het doen en het laten van de bur ger in zijn dagelijks leven. Gemeenteraadsverkiezingen in de nieuwe gefusioneerde gemeenten betekent immers een goede of een slechte keuze bij de start van een zeer moeilijke taak die de gemeen tebesturen van die nieuwe ge meenten staat te wachten. Het gaat hem immers niet en kel om een loutere schaalver groting van de gemeenten; het is de bedoeling van de wetge ver dat de nieuwe gemeenten in staat zouden zijn een aan gepast en modem beleid te voeren, gesteund op ruime fi- nancieële en materiële midde len. Steunende op onze socialisti sche principes is dit aangepast en modern beleid echter ook nog wat anders dan gewoon een technische operatie. De B.S.P. wil demokratische ge meenten, gesteund op de par ticipatie van de inwoners aan het beleid. Het gemeentebeleid moet de uitdrukking zijn van de eigen politieke wil van de plaatselijke gemeenschap, waar de ge meenschapsgeest en de soli dariteit best kunnen groeien en waaraan de socialistische mandatarissen en militanten gestaalte moeten geven. De gemeente is alsdusdanig van een enorm belang voor een concrete teopassing van een demokratisch socialisti sche waardesysteem. Het ge meentebestuur kan inderdaad de hoeksteen zijn ven een de mokratische maatschappij, omdat dit bestuur het dichtst bij de bevolking staat. Het geloof in de demokratie zal immers gebasseerd zijn op de eigen ervaring van de bevol king: wanneer zij aanvoelt dat inspraak en medezeggen schap geen ijdel woord is maar werkelijkheid, dan pas zal deze bevolking zich een nuttige schakel weten in het raderwerk van het gemeentebeheer. Het zou ons al te ver leiden om hier concreet een reeks pro grammapunten te ontwikkelen, gesteund op onze demokrati sche socialistische principes. Wat wij wel speciaal willen be nadrukken is de noodzakelijk heid van instrumenten te voor zien om die daadwerkelijke in spraak van de bevolking te waarborgen. Het oprichten van wijkraden is méér dan ooit noodzakelijk, nu de fusies van gemeenten een feit zijn. Elke gefusioneerde gemeente heeft zijn eigen leef gewoonte, verlangen en pro blemen. Dit alles moet in die eigen optiek benaderd worden met de medewerking van de plaatselijke bevolking zelf. De burger moet zijn identiteit van buurt- en wijkbewoner kunnen bewaren en toch kun nen genieten van een grotere administratieve en soöo- culturele infrastruktuur, dank zij de fusies van gemeenten. Dat zal tenslotte het positieve punt zijn van deze schaalver groting. Er zal dus socialistische stuw kracht nodig zijn in dit ver nieuwd gemeentebeleid. Een vernieuwd gemeentebeleid dat moet gesteund zijn op demo cratie en solidariteit. De B.S.P. stelt zich hiervoor kandidaat in al de nieuwe gefu sioneerde gemeenten in ons arrondissement. B.S.P.- programma en kandidaten zul len de socialistische stuw kracht vormen voor een dyna misch gemeentebeleid. Onze goed geslaagde 1 mei feestelijkheden waren de voorbode van een strijdbare socialistische beweging, die gesteund op de inzet en de be kwaamheid van haar militai ten, er zal in slagen om 10 ok tober 1976 te doen uitgroei' tot een vernieuwde start voc onze socialistische aktie Vlaanderen. Jacques TIMMERMAN: '>oi rac wa eg: Hoofdbrok van deze gemeenteraadszitting was het advies op het ontwerp-gewestplan. Er werden nochtans weinig woorden aan verspild. Vooraf hadden de raadsliden immers een informele vergadering belegd waarin alle adviezen rustig besproken werden. Er werd vooral geopteerd voor meer woonzones. Een «onbestaand» taksreglement op aanplakborden werd definitief afgeschaft. Aan de \erbetering van diverse landbouwwegen zal de nodige spoed gezet worden. Voor ruim 20 miljoen betonverharding moet voor uitstekende landbouwwegen zorgen. Lede zal niet de enige gemeente zijn die naar meer woonzones vraagt bij het ontwerp- gewestplan. Hoofdredenen van deze vraag zijn de steeds verdere groei van de Leedse bevolking en de grote vraag tot vestiging te Lede. die in het toekomstige fusiegeheel zeker niet zal af nemen. Om de jacht op bouwgrond enigszins in goede banen te leiden en enkele verloren gegane kavels te kompenseren, wordt aan de ontwerpers van het gewestplan gevraagd, enkele dubbelzinnigheden weg te ne men. ondermeer in de Suiker- straat. Bovendien vraagt men naar uitbreiding van het woon gebied in de Ledezijdestraat, de Hoenderbochtweg, de Kasteel- dreef, de Openveldstraat, de Steenstraat en de Veldekens wegel. het terrein van het psychiatrisch instituut zou moe ten opgenomen worden als zone van openbaar nut. Raadslid Roelandt (C.V.P) vroeg nog om het terrein van ht huidig voetbalveld op te nemen in de bouwzone. opdat deze gronden zouden kunnen benut worden wanneer Jong Lede over ccn terrein zal beschikken in het nieuw op te trekken sportkom- pleks. LANDBOUWWEGEN Reeds in 1972 werden voor de gemeenteraad de dossiers be handeld ter verbetering van diverse landbouwwegen. Men besloot ditmaal spoed te zetten achter deze werken. Voor een totaal bedrag van ruim 20 miljoen zal betonverharding worden aangebracht aan de Vogelenzang, de Kerkweg. de Bloemstraat. de Lange Meers- weg. de Groenewegel. de Hen drikstraat. de Noenstraat. de Zolegemweg, de Deerselweg en de Vuystermanswegel. Ook van de gerechtelijke onteigeningen in Eikelstraat. Bosstraat en Nerumweg zal werk worden gemaakt. Het reeds lang aanslepend probleem van de taks op de aanplakborden kreeg een de finitieve oplossing. Raadslid Ruyssinck (CVP) stel de aan het kollege de vraag, wie in de gemeenteraad ooit het taksreglement op de aanplak borden had gestemd. Eerder. ent ie; aldus Mr. Ruyssinck, stemde d <j raad het taksreglement op di aanplakborden en daarna kwan ir|l_ er een wijziging over de inninj van de gelden. Doch van eet taksregelement op alle aanplak borden heeft niemand weet. Hi gewaagde zelfs van valsheid ii geschrifte. Schepen Galle moest toegevei dat dergelijk taksreglement in derdaad nooit gestemd werd ei dat er in de verslagen van di raad ook nergens sprake van is. Nochtans werd dit taksregie ment door de provinciale dien sten toegepast, iemand van di< diensten, aldus schepen Galle heeft uit gemakzucht het pro vinciaal formulier ingevuld zon der de beslissing van de raac door te nemen. En zo is dir ongewilde taksregelement ont staan. De raads besliste dan oolf_ unaniem, dit taksregelemen voor 1976 af te schaffen MARCOLF31" UNIEKE BETOGING TE AALST Tijdens een perskonferentie onderstreepte Herman Van Herzeele, Ge westelijk selaetaris van de Bond der Bedienden Technici en Kaders van België het doel van de betoging op 8 mei. Het is de bedoeling bij politici en syndikaten de aandacht te vesti gen op de werkelijke inhoud van deze kaderwet en te wijzen op het teleurstellende van sommige par lementsleden. Ook socialistische, die deze kaderwet zomaar ge stemd hebben zonder de grond van de zaak te begrijpen. Een der gelijke «orde» maken is uitslui ting van het vakbondsleven, zégt de promotor van dit initiatief, die het bovendien eens is, dat deze betoging een kwestie van lef is, om voor een principiële zaak op straat te komen en het misschien moeilijk is daarvoor mensen sa men te brengen. In elk geval wil men enkele honderden bedienden op de been krijgen om druk uit te oefenen bij enkele politici. Bijna ongemerkt en zonder veel diskussie stemden Kamer en Se naat de «Kaderwet tot reglemen tering van de Bescherming van de Beroepstitel en van de Uitoefe ning van de dienstverlenende In- tellektuele Beroepen». Alleen se nator Willy Vernimmen (BSP) in terpelleerde en verzette zich tegen de goedkeuring van deze wet. Door het stemmen van deze ka derwet handelden de parlement sleden in feite tegenstrijdig de grondwet en brengen ze de be roepskansen van de kinderen van de werknemers in het gedrang, zo zegt Herman Van Herzeele. DE KADERWET IS DISKRIMINATIE Vooreerst dient men, volgens de woordvoerder, duidelijk te stellen dat de benaming van deze kader wet, de lading niet dekt. Feitelijk gaat het om de oprichting van nieuwe orden, gelijklopend en met dezelfde bevoegdheid als de orde der geneesheren en andere. Terwijl men nog onlangs in het parlement interpelleerde over de te mime macht van de «Orde der Geneesheren» stemt hetzelfde parlement korte tijd nadien een kaderwet die de weg opent tot alle korporatistische beroepsgroepe ringen. Ook de studenten en afgestu deerde universitairen stellen het bestaan van de orden, onder hun huidige vorm, steeds meer in be twisting. Met de nieuwe kaderwet is België het enige land in West-Europa waar men de orden uitbreidt. In de andere Westeuropese landen worden de orden vrij algemeen betwist. De politici die deze kaderwet stemden illustreerden daardoor of hun konservatisme of hun gebrek aan kennis van deze materie. Nu de kaderwet gestemd is zullen er wel spoedig talrijke nieuwe or den opduiken en zullen, zoals de ervaring leert, de regels van de déontologie moeten wijken voor machtsmisbruik en geld De gevolgen van de recente op richting van de «Orde der Apotc- nieuwe orden voor de kaderleden, te voorkomen dat deze hogere be dienden de rangen van de gesyn- dikeerde arbeiders en bedienden "°h Vuoh h ki: in UJSMl lil.1.1)1. in VERZET VAN DE B.B.T.K. Gewestelijk sekretaris Hermaiiijn Van Herzeele besluit: da^e B.B.T.K. zich tegen deze kader-Ven wet verzet is vanzelfsprekend. Door onze aktie willen we d< werknemers en alle progressisteil hun aandacht op deze kwestie ves-T tigen en willen we, door druk uifl te oefenen op de politici, deze ka-P derwet doen intrekken en wijzi-l gen. Onze betoging van 8 mei te Aalst, moet de uitdrukking worden vari een kordaat verzet tegen een dis-J kriminatoire en anti-syndikale! wet. E.A.R.j ZONNEBRILLEN iDer kers» zijn een sprekend voorbe eld. Apoteken zijn nu notariaten geworden. Een afgestudeerde apoteker kan zich niet meer vesti gen. tiij moet een bestaande apo- teek overnemen. Voor de over name van een apoteek zijn, nu reeds, sommen van 25 tot 30 mil joen frank, normaal voorkomende prijzen. Welke arbeider of be diende beschikt over voldoende geldmiddelen om, naast de kosten van universitaire studies, nog zo veel miljoenen te kunnen neertel len opdat zijn kinderen hun be roep zouden kunnen uitoefenen. De sociale gevolgen van deze ka derwet zijn dus verstrekkend. Voor alle hogere dienstverle nende intellektuele beroepen, ook deze waarbij de beoefenaar ver bonden is met een bediendenkon- trakt, kunnen orden de uitoefe ning ervan regelen en de voor waarden zo vaststellen dat de ar beiderskinderen geen kans krijgen hun beroep uit te oefenen. Men heeft gestreden voor de de- mokratizering van het onderwijs. De bourgeoisie nam haar voor zorgen om de arbeiderskinderen die universitaire studies deden de toegang tot sommige beroepen te ontzeggen. DE KADERWET ANTNSYNDIKAAL Gewestelijk sekretaris Herman Van Herzeele gaat verder. Naar onze opvattingen vormen de arbeiders, de bedienden cn de ka derleden samen de grote groep van werknemers. Op verschillend niveau werkend staan ze allen in dienstverband, zijn ze onderge schikt aan de patroon- kapitaalbe zitters. Gezien de mutaties die zich in de maatschappij voordoen (aantal arbeiders vermindert aantal bedienden en kaderleden neemt toe) is het duidelijk dat de deel name van de bedienden en de ka derleden aan de syndikale aktie van essentieel belang wordt. In de kaderwet heeft de bourgeoi sie een middel gevonden omdoor de oprichting te stimuleren van zouden vervoegen. Rekening houdende met de tech nologische vooruitgang is het klaar dat de syndikale beweging bij haar aktie steeds in grotere mate zal moeten kunnen beroep doen en rekenen op de medewer king van kaderleden. KONKLUSIE De kaderwet op de intellektuele beroepen voert een bevoorrech ting in van de rijkeluiskinderen qua hun beroepskansen en is een middel om de syndikalizatie van de hogere bedienden en de kader leden te remmen. Dreack Opties stuurt enkele foto's met leuke zonnebrillen, zoals wij zien wor den ze steeds maar groter Oe lenzen vertonen een dégradé-effekt of zijn in multicolor uitgevoerd. De monturen zijn| vedertlcht in cellulo of metaal. De mer-' ken van deze brillen zijn Rodenstock en. Sunsafe. Van de tchtig punten die de gemeenteraad van vorige week teldf werden er verschillende in geheime zitting behandeld. Volgende punten werden goedgekeurd. De aanstelling van een kinderarts verbonden aan het stedelijk kinderdagverblij Tweehagenstraat 33. mevrouw Van Den Bogaert-Van Heesvelde Anne Marie. De goedkeuring van de beslissing van het kollege van burgemeester en schepenen be treffende de aanduiding van de interniiarissen aan het stedelijk lager- en kleuter onderwijs, de dames Boin-De Leenheer M. Van Der Biest - De Vriendt Viviane.Biebaut - Wailly F.. Verleysen - DeGols Lutgarde. Benoeming in vast verband van William Beeckman en Jan De Mey als adjunkt veearts en Herman Haerens als assistent in de stedelijke bibliotheek. Vakant verklaren van betrek kingen in stedelijke diensten: 4 geschoolde arbeiders zijnde 1 schilder. 1 mekanieker-garage. 1 metser. 1 asfalteurdakwerker; 6 geschoolde arbeiders zijnde 1 kassier. 1 asfalteur. 2 mekanie- kers smidse. 1 werkman bestra tingen I onderhoudsman zwem kom. 1 geschoolde arbeider A om als onderhoudswerkman dienst te nemen in het slachthuis 12 half geschoolde arbeiders voor de reinigingsdienst en een schoonmaakster; in de stede lijke kinderkrib Rapenstraat een betrekking van kok spe cialist. Verlenging van proeftermijn van leden van de stedelijke politie met name Valery Schockaert. Marcel Van Der Biest. Frans Van De Velde. Marc Van Neyghem en Etienne Vermoesen. Benoemingen in vast verband van de politie agenten Marcel Van Der Biest, Frans Van De Velde. Walter Gillade, Marc Van Neygehm, Etienne Vermoesen. Willy Rombaut en Marcel Meert. Toelating tot de stage var. maatschappelijke assistente aan Lutgarde De Pauw. Benoemingen in vast verband als brandweerman Frans Cher- reté. Luc Quintelier, Martin Wuytens. Herman De Rick. Rudy De Petter en Iwein Van Cauteren. Benoemingen in vast \erband als brandweerman - autogeleider: Marcel Costers. Dirk Michiels en Jaques Baudewijn. RVDP

De Voorpost | 1976 | | pagina 2