Slechte punten voor goede verkeerskommissie Brussel - New York 13.900f 1 VTI-INFO-DAG GROOT AALST EEN STAD OM ER TE WONEN! Amerika viert z'n 200ste verjaardag Op bezoek bij familie of vrienden in de Verenigde Staten HET GEBEURDE IN UW STRAAT F A 4 - 14-7-76 - De Voorpost Zonder twijfel leverde de stedelijke verkeerskommissie goed werk en staat voor zeer grote problemen. De evolutie van het verkeer is hier niet vreemd aan en van een «gewone kommissie», steeg de belangrijkheid van deze kommissie in zeer grote mate. Er loopt echter duidelijk wat mis. Dit kwam duidelijk tot uiting in de laatste gemeenteraadszitting, waar men de verkeerskommissie een te grote autonomie verwijt. De gemeenteraadsleden staan soms voor een voldongen feit. Nochtans moet, zuiver juridisch gezien, de voorstellen van de ver keerskommissie, een bekrachti ging vinden via de gemeenteraad. De laatste tijd stelt men meer en meer vast, dat dit niet altijd het geval is en een verkeerstechnisch probleem een praktische oplos sing heeft gevonden. AFGEVAARDIGDEN In de schoot van het gemeentebes tuur bestaan verschillende kom missies om met deskundigen de problemen door te praten en een goede oplossing te vinden, die dan haar beslag krijgt tijdens de gemeenteraad. Ook in de verkeerskommissie ze telen afgevaardigden met twee vertegenwoordigers per fraktie, naast de politie-officieren, een of ficier van de Rijkswacht, een ver tegenwoordiger van het ministerie van Openbare Werken (Bruggen en Wegen) en ambtenaren van de stad die het technisch en financi eel moeten regelen. De burge meester is de voorzitter van deze verkeerskommissie en bij diens afwezigheid schepen De Neve. Maar indien daarnaast maar vier afgevaardigden van de gemeente raad zitting hebben en er twee of meer afwezig zijn, komt men toch tot een besluitvorming. Anderzijds is een gemeenteraadsr lid een druk bezet persoon en is het voor hem niet altijd mogelijk op de zitting aanwezig te zijn. De heer De Gold meent aan deze toestand grondig te kunnen ver helpen, indien er per fraktie meer vertegenwoordigers naar de ver keerskommissie zouden afge vaardigd worden. De dikwijls gemotiveerde afwezigheid van de te weinig officieel afgevaardig den, kunnen aldus opgevangen worden door een versterkte ploeg. Thans is er een misgroeien van de toestand, ondanks het zeer goede werk in de kommissie die het technisch en administratief zeer goed uitwerkt. Maar het zijn en blijven techniekers en deskundi gen, die het op «hun» manier zien. Die het op «hun» manier op lossen. Bij een ondervertegenwoordiging ontstaat er een «wanverhouding» zegt de h. De Gols en van advise rend is de verkeerskommissie au tomatisch overgegaan op «beslis send». Een gemeenteraadslid is de verte genwoordiger van de bevolking en die bevolking heeft soms an dere ideeën of meningen, die via de afgevaardigden kunnen ver tolkt en besproken worden met de deskundigen. De heer De Gols, zelf afgevaar digde in de verkeerskommissie, is van mening dat men na elke zit ting punt per punt een besluitvor ming moet mededelen om toe te laten de gemeenteraad degelijk in te lichten. Men moet voorkomen dat politieke frakties slecht of in 't geheel niet ingelicht zijn. Er is te weinig advies. PROBLEEM GROEIDE VANZELF In feite is de ganse situatie ont staan uit de toenemende belang rijkheid der aktiviteiten en men heeft wellicht de te grote belang rijkheid van de steeds groeiende problematiek onderschat. Met de komende fusies zullen de problemen nog groter worden. Indien men van nu af aan een gro tere vertegenwoordiging opneemt in de verkeerskommissie, dan kan het overwicht aan techniekers onmiddellijk ingedijkt worden en met een betere samenspraak ge start. Zaterdag 8 mei II. stroomden weer honderden en honderden sym- patisanten, belangstellenden en geïnteresseerden naar het Vrij Technisch Instituut voor de traditionele jaarlijkse infodag. Dit jaar werd de opkomst nog aangewakkerd door een allesoverspoelende zomerzon. Onder een stralend zonnetje lie pen honderden en honderden kleurrijk en zomers geklede be langstellenden door de diverse za len, klassen en werkhuizen van het Vrij Technisch Instituut. De publieke belangstelling voor deze open schooldag was groot. De beweegredenen zijn zoals altijd divers. Jongeren komen er heen om een beroepskeuze te doen of om te informeren welke kansen zij in de toekomst zullen hebben. Oud-studenten lopen nog eens door de talrijke lokalen waar zij destijds hun broek versleten heb ben en denken met weemoed te rug aan die schone tijd. Ouders komen kijken wat hun zoon of dochter daar zoal uitspookt of komen gewoon eens de sfeer ops nuiven waarin hun zoon of doch ter volgend jaar zal terecht ko men. En tenslotte zijn er dan nog de industriëlen die poolshoogte nemen., informeren wat er zoal als stof gegeven wordt, diskussiëren met de lesgevers en aldus mee werken jaan het klaarstomen van pasklare-arbeidskrachten voor de toekomst. Dit jaar kon men er ze ker nog een kategorie bijvoegen, en dat waren de zomerse wande laars die om de tijd te doden even langsliepen. Al met al een bonte, kleurige, zomerse massa mensen die lustig door elkaar wriemelden. Alles beschrijven wat een school zoals' het Vrij Technisch Instituut (met zijn 65 jaar ervaring) zoal ten toon spreidt op een open inf o-dag, ware onbegonnen werk. Vandaar een greep uit de geboden over vloed. Twaalfjarigen die hun eerste pas sen in de wereld van de techniek willen zetten worden opgevangen in het oriëntatiejaar, waar hen naast de nodige teoretische kennis ook de basisbegrippen van de di verse industriële mogelijkheden wordt onderwezen: mechanica, elektriciteit, weven enz. Pasnadit eerste jaar «Lagere Secundaire Technische School» kan men kie zen welke richtingen men verder gaat volgen. De «Lagere Secundaire Beroeps- school» levert brevetten af in de afdelingen mechanica, hout en bouw. In de «Hogere Secundaire Be- roepsschoolkrijgt men een po lyvalente praktische vorming met bovendien de nodige teoretische kennis om zich als zelfstandige te kunnen vestigen. Er zijn twee af delingen: hout en bouw. In de «Lagere Sekundaire Techni sche School» (A3) kan men stude ren in de afdelingen mechanica, elektriciteit, hout en weefkunde. Men kan er onder meer een di ploma verwerven van automeca nicien, paswerker, schrijnwerker, modelmaker, meubelmaker, elec- tricien en wever. De «Hogere Secundaire Techni sche School» (A2) leidt op tot planning-technicus, tot technicus in de mechanica, de elektriciteit en de elektronica, de openbare werken, het bouwkundig tekenen, het meubelvak, de weef- en tex- tielkunde. Bovendien is er een industrieel- wetenschappelijke afdeling die rechtstreeks toegang verleent tot het hoger onderwijs. Voor begaafde studenten, zowel jongens als meisjes, is er de «Ho gere School voor Technisch Inge nieurs». Hier kan men het di ploma behalen van technisch in genieur in de mechanica, de elek triciteit, de openbare werken en de elektro-mechanica. Het VTI biedt ook heel wat stu diemogelijkheden in de avond- en weekend-leergangen. Onderwijs voor sociale promotie- Deze leer gangen zijn volledig kosteloos en zijn toegankelijk voor zowel da mes als heren. Er worden officiële diploma's en brevetten afgeleverd en de kursisten genieten van kre dieturen van sociale promotie. Traditiegetrouw werden in alle hiert>oven genoemde afdelingen demonstraties gegeven: Nieuw voor dit jaar waren echter wel de demonstratie met bulldozers en ander zwaar tuig op de binnenkoer van het VTI. De nieuwe gebou wen van het oriëntatiejaar aan de Sint-Annalaan, de wagen van de VTI-autorijschool, de feestzaal en last but not least een prachtige diamontage over het VTI en het leven in het VTI. Hierin werd niet alleen gepraat over de technische mogelijkheden die men er gebo den krijgt, maar ook over de kul- turele mogelijkheden. Hobby- klubs, toneelgezelschappen, koper-ensemble, knapenkoor, gemengd koor en de koreografi- sche «Kunstgroep Alkuone». Van jaar tot jaar, stap voor stap, groeit deze gebeurtenis uit tot een waar feest gebeuren. Een techni sche show. Het grootste attraktie- punt van dit jaar was wel het ka- fee. Daar had men de handen meer dan vol om de dorstigen te lavenMaar wie kan het de men sen kwalijk nemen. Een stralend zonnetje stelt alles wel in een glanzend perspektief, maar maakt ook de kelen droog. En daarbij het VTI is bevolkt met mensen uit het ganse Nederlandstalige gebied van België, en daar lust men, zelfs ondanks de stijgende prijzen, nog graag een pintje. Wanneer men het over de pendel heeft, die z<) belangrijk is in ons arrondissement, en niet het minst in absolute cijfers altans in Groot Aalst, kan men naast de vraag: waarom gaan zoveel mensen buiten ons arrondissement werken ook de vraag stellen: «Hoe komt het dat er zovelen die alle dagen op reis moeten, toch liefst in Aalst blijven wonen». Er zijn natuurlijk redenen van allerlei aard om bijvoorbeeld in Brussel niet te gaan wonen waar onder meer de huurprijzen nóg hoger zijn, maar er zijn voor vele gezinnen ook positieve redenen om in Aalst te blijven. Een van deze redenen is dat vele Aalstenaars te Aalst honkvast zitten, doordat ze er een eigen woonst in volle eigendom bezit ten. Ons arrondissement staat sinds jaren bekend als zijnde de streek waar het grootste aantal private eigenaars worden aangetroffen. Meer dan 73% der woningen worden door hun eigenaar betrokken. Hier kan men de gevolgen meten van het premie stelsel ter aanmoediging van de eigendomsverwerving dat reeds in 1922 werd in voege gebracht toen een Aalstenaaar. Romaan Moyersoen. het Ministerie van Nijverheid en Arbeid beheerde. Groot Aalst komt niet tot een zo hoog percent, maar toch tot ongeveer 65%. Het gemiddelde van 73% wordt niet bereikt doordat in het huidige Aalst slechts 57% der gezinnen hun eigen, huis bezit ten. terwijl in de andere gefu sioneerde gemeenten men soms een percentage bekomt van 70% tot 80%. De vraag is nu: zijn er woningen genoeg, en geven de bestaande voldoening? Zeker niet Als voorzitter van een maatschappij voor volks- husvesting die sinds meer dan vijftig jaar zich bezig houdt met het bouwen van sociale wo ningen. kan ik getuigen dat we met een massa vragen staan waaraan voor het ogenblik geen voldoening kan worden gegeven. Er zijn soms echt dramatische gevallen. Wilt U enkele voorbeelden... Een gezin met 7 kinderen, de oudste is 13 jaar. beschikt slechts over 2 slaapkamers. Gezin met 1 kind - moeder in behandeling, maandelijks in komen ongeveer 10.000F moet daarvan 4.300F aan huurgeld besteden. Gezin met 5 kinderen - vader 95% gehandikapt. slechts 2 slaapkamers - het huis gjng door de eigenaar betrokken worden. Gezin van een invalide met 5 kinderen. Het huis gaat ver kocht worden, en is overigens te klein met 2 slaapkamers. Gezin met 7 kinderen - 2 jongens en 5 meisjes van 2 tot 18 jaar oud - beschikken slechts over 2 slaapkamers - op gelijk vloers 2 kleine vertrekken en een achterkeuken. W.C. in de stal, zonder deur. Voor slechts een van deze gevallen is er een oplossing gevonden, het zijn niet alle even dramatische gevallen, maar er zijn er vele. nog zeer vele die werkelijk ontoelaatbaar zijn. Voor het ogenblik zijn er bij onze maatschappij 494 aan vragen. Hoe komt dat? Ten eerste, ondanks het feit dat de bevolking daalt, blijft het aantal gezinnen stijgen... Er wordt anderzijds door private personen nog weinig gebouwd om te verhuren, behalve enkele flatgebouwen. De werking der maatschappijen voor volkshuis vesting werden jarenlang lam gelegd. doordat men van stads wege de eigendommen niet heeft afgestaan waarop zij toezegging hadden gekregen. Ten tweede, moet men rekening houden met de sleet en de onaangepastheid van een groot deel woningen. In Groot Aalst staan er 26.774 'woningen, waarvan 7.226 vóór 1919 ge bouwd werden - hetzij 26,98% die ouder zijn dan 65 jaar. Veel van deze huizen, en ook andere die later werden gebouwd, beschikken niet over de gerief lijkheden. onder meer een private W.C.. bad of stortbad, enz. die thans als' sociaal verantwoord worden be schouwd. Er zijn 1.065 woningen die sléchts over twee woonvertrek ken beschikken, en 2.349 over maksimum drie vertrekken. Dit (heen en terug) De nieuwe Apex-tarieven bieden u een enige gelegenheid om - tegen uitzonderlijke voorwaarden - familieleden of vrienden te gaan bezoeken in Amerika, U reist individueel - met de regel matige lijnvluchten van Sabena, zodat u zelf de dag van uw vertrek kunt bepalen. Het zijn dus geen charter-vluchten. verplicht 10% van het bedrag af te hou den, met een minimum van 50 - de gereserveerde datum kan niet ver anderd worden - verblijf van minimum 22 dagen en maximum 45 dagen Inlichtingen en reserveringen kunt u bekomen bij uit reisagent of in de Sabena-kantoren betgische luchtlijnen De Apex-tarieven: 'Perioden 1/5-30/6 1/10-31/10 1/7-30/9 New York 13 900 17 680 Montreal 13.310 16 980 Mexico 24 430 28 210 Deze prijze zijn onderhevig uun try zigmgc; De Apex-tarieven gelden onder de volgende voorwaarden - de reservering moet minstens 2 maan den op voorhand gebeuren - de prijs van het biljet moet betaald worden op het ogenblik van de reserve ring In geval van annulering is Sabena AALST Op de bouwwerf van het kultureel Centrum werd door onbekenden een handzaag machine. een boormachine en een slijpmachine ontvreemd. Als of dit nog niet genoeg was werden ook een niveaumeter en verschillende plans vernield. Door de werfleider werd klacht neergelegd. Mogelijks zouden deze baldadigheden in verband kunnen staan met een aantal afdankingen van de vorige weken. Er werden reeds enkele huiszoekingen verricht door de rijkswacht. De schade bedraagt meer dan 50.000F. Op het kruispunt Léo De Bethunelaan Sint Jobstraat kwamen de personenwagen be stuurd door Adrienne Avou uit Ninove op het voetpad terecht. De voetgangers Felix Van Der Cammen en Anna Van Der Spiegel werden hierdoor aange reden en gewond. Op het Kruispunt aan de Graanmarkt en de Kapelle- straat kwam het tot een aanrij ding tussen de personenwagen bestuurd door Linda Schouppe en de bromfietser Luc Brijs uit Erembodegem. Hij werd ge wond en diende naar het stedelijk ziekenhuis te worden ovegebraeht In de woning Moorselbaan 198 brak brand uit in de keuken ontstaan door een steekvlam van het gasvuur. De brandweer was snel ter plaatse en kon verdere uitbreiding voorkomen. In de Vlaanderenstraat kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen bestuurd door Gaston Van den auwe en de fietser Adhemar De Vijlder, beiden uit Aalst. De fietser werd Dc leerlingen van het V.T;I demonstreerden hun kunnen tijdens de open schooldag. Hier een stuk gemetselde muur. (el) alles bewijst dat er nog veel te doen is op gebied van woning bouw. Daarvoor is echter nodig dat men op het Gewestplan de nodige ruimte voorbehoudt, en dat het Stadsbestuur de maat schappijen die door de wet de sociale huisvesting tot zending hebben, helpt en steunt. Een stad om er te wonen. Dit vergt niet alleen woonmogelijk- heden. maar ook een urbanisa tie-politiek die de verfraaiing van de Stad op het oog heeft, die groenruimte voorziet, en spel en sport-akkomodaties over de Stad spreidt. Er zal een grote inspanning moeten worden gedaan om de vlucht uit Aalst in de toekomst te bestrijden. Teveel intellektuele krachten, managers enz. ont houden zich te Aalsf vestiging te zoeken dit betekent een geestelijke verarming. Een rijker kultureel leven op hoger niveau is daarvoor nodig. Een stadsbe stuur kan zeer veel doen op dat gebied op voorwaarde dat het voor Aalst wat meer ambitie heeft. Om Groot Aalst tot stand te brengen, is er brein en geld nodig. Dit laatste ook veronder stelt een zuinig bestuur en wijs beleid. L. MOYERSOEN (wordt vervolgd) gewond. De rijkswacht diende tussen beide te komen toen aan de Geldhofstraat J.V. en O.B. op de vuist gingen. Er werden bedrei gingen geuit en zaken vernield. Op het Kruispunt van de Fonteinstraat en de Rozendreef kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen be stuurd door Jacques De Meer leer uit Gijzegem en de brom fietser Liliane De Haeck. Zij werd gewond naar het ziekehuis overgebracht. Op de bovenverdieping van de herberg «Derby» aan de Felix De Hertstraat brak brand uit. De brand die hevig was kon door het snelle optreden van de brand weer spoedig bestreden worden. Er was veel schade. De voetganger Adolf Debauw, wonende Groeneweg I Moorsel werd in de Affligemdreef plots onwel. Hij werd met de 900 onmiddellijk naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Tijdens het werk raakte de voet van Wilfried Ottoy onder een hefmachine. De ongeluk kige werd gekwetst naar het ziekenhuis overgebracht. In een herberg aan het Priester Daensplein kwam door een onbekende oorzaak Hugo Van Tichelen in een venster terecht. De man werd gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. Frans Roelands stelde bij zijn thuiskomst vast dat hij zijn geldbeugel met als inhoud de som van 24.000F verloren was. Opzoekingen leverde niets op. In de Driesleutelstraat kwam het tot een aanrijding tussen de bromfietser August Robijns, wonende Driesleutelstraat en de fietser Marina Van de Eecken, wonende Landbouwstraat 14. Beiden werden gewond. EREMBODEGEM Op de Brusselbaan kwam de sportwagen bestuurd door Willy Timmerman uit Geraardsber- gen na slippen in de gracht terecht. De bestuurder liep hierbij verwondingen op. Aan het Hof ter Lokeren deed zich een erge aanrijding voor tussen de wagen bestuurd door Herwig Roeland. Hof ter Lokeren 3 en de wagen bestuurd door Jürgen Eeckhaut. Hof ter Lokeren 66. Deze laatste werd zwaargewond. HERDERSEM Op de Grote baan kwam het t< een aanrijding tussen de p< sonenwagen bestuurd door Jea pierre Heyvaert uit Aalst Arthur Colman. wonende Grot baan 291. heyvaert werd licl gewond, terwijl Colman me zware verwondingen naar he ziekenhuis diende overgebrachl GIJZEGEM Bij Pol Vermoesen. Kleindries straat 33 werden een vijftigti kippen ontvreemd. De haa werd met een afgerukte ko aterc inde Vr igdc oem onur dito aar keC he i Ide erkh ke ene ede mtel vla; en echi aats it is ans Est ign te s rzo nd id i itze ird >in n r iwe irtijt terug gevonden, achter in he Bi hok. Een onderzoek werd ir gesteld Ih de Kerkstra'af kvvam het to een aanrijding tussen de perst nenwagen bestuurd door Dani< Medard uit Aalst en de brom fietser Prosper Meert wonend Denderstraat 94 te Aalst. D bromfietser werd gewond. MOORSEL In de Kerkstraat kwam d bromfietser Camiel Cardon ui Moorsel ten val. Hij werd ernsti gewond naar het ziekenhuis overgebracht Op de Dendermondse steen! weg kwam het tot een aanrijdin} tussen de per sonenwagen bi stuurd door Paul Vera uit Ledei en de bromfietser Jean Pieri Quide uit Schoonaarde. bromfietser werd gewond. BAARDEGEM Bij de rijkswacht diende Fredd; Teirlinck wonende Hoogstraa een klacht in tegen D.C. ui Baardegem voor diefstal vai voorwerpen uit zijn woning. El werd een onderzoek ingesteld. LEDE Op de Wichelse steenweg slipti de wagen bestuurd door Hone Onnaisia wonende Nijverheids straat 55 en kwam tegen d< woning nr. 86 terecht. D< bestuurder werd hierbij gewond Bij een vechtpartij die ont staan w as aan een herberg in di Steenstraat werd schade toege bracht aan de wagen toebeho rend aan Gilbert Malfroid ui Hofstade. Hij legde klacht neej tegen L.D.M. bij de rijkswacht. NIEUWERKERKEN G. De Vries wonende te Gen werd tijdens het grasmaaien vai de bermen van de E5 met ziji been in een machine gekneld Hij werd door de hulpdienstei naar het stedelijk hospitaa overgebracht TER ATTENTIE VAN R 0OYEN DE. "BANK., SCREPT GEEN PROBLEM5I VOOR PAUL

De Voorpost | 1976 | | pagina 4