i Weern hele vakantie Speel- en hobbyklub Balboogschieting een ervaring op zichzelf OP HET HONDJE AF 6 - 14-5-76 - De Voorpost Wat «speelklub» betekent hoeft u niet eens te weten. Uw zoon of dochter van 6 tot 16 zal u wel dadelijk herinneringen voorschotelen van de vorige grote vakantie. Hoe tof lopen, springen, tuimelen, slieren, gieren en spelen het was op die spelnamiddagen. Of die boeiende E.H.B.O.-kursus in het park. En die knutselnamiddagen en die boswandelingen? Een hele resem aktiviteiten wa en gepland over gans de vakantieperiode, als jongen of meisje uit Aalst kon je er gewoon niet overheen kijken. Knut selen, spel, avontuur, sport, muziek maken, tocht, tekenen, alles was er. Welke pa of ma ook was niet blij dat de kinderen zich niet hoefden te vervelen of steeds de straat op moesten? Wellicht waren ze maar wat tevreden dat kleine Hans en Nadine onder degelijke begeleiding kreatief met leeftijdsge noten konden spelen, die dagen dat ze niet op kamp of bivak waren Dit jaar wordt dit gelukkig initia tief van de «Vereniging voor Sociale Jeugdbescherming, v.z.w.» (VSJ) herhaald. Nog meer verenigingen nemen deel aan het projekt (reeds meer dan vijfentwintig tegenover ze ventien vorig jaar). Ook aan de uitwerking werd een en ander gewijzigd. We gingen daarom praten met Herman Talloen. Hij is zowat de centraliserende hoofdfiguur. ALTERNATIEF ZOMERPROGRAMMA Dat de speelklub niet zomaar een amateuristische babysit dienst is, bleek zeer duidelijk uit ons gesprek met Herman. Eveneens kwam de grote noodzakelijkheid ervan tot ui ting. Net als overal immers, neemt ook in Aalst het aantal «beide werkende ouders» toe; de vakantieperiode van de ou ders is ook in de meeste geval len kleiner dan die van hun kin deren. Meer en meer dringt het reële probleem «wat met de kinderen als pa en ma uit wer ken zijn» zich op. Zonder het bestaan van een plaatselijke vakantiewerking zijn de gang bare oplossingen bv. uitbeste ding bij familieleden of kennis sen. straatspelen, vakantieko lonies, kamp of bivak van de jeugdbeweging. Vroeger voor zag het Vépé (Vakantiepatro naat) in deze leemte, nu wil de V.S.J. met haar zomerpro- gramma «Speelklub» op een eigentijdse wijze in deze nood voorzien. Kinderen van 'zes tot zestien aktiviteiten aanbieden, die ze graag doen en waar ze kreatief zichzelf kunnen zijn, dat pre cies wil de V.S.J. doen. On getwijfeld pleit het voor deze vereniging dat ze meer wil brengen dan gewoon wat spel letjes om bezig te houden. Kin deren willen immers niet opge past worden, ze willen iets DOEN, iets ondernemen, krea tief hun fantasie en hun li chaam laten werken. Zonder dat een vakantieaktiviteit schools aandoet, moet ze de deelnemers toch wat bijbren gen, meent de V.S.J. Dit was dan ook de voorwaarde die ze stelde bij haar uitnodigingen tot de Aalsterse verenigingen tot deelname aan de «speelklub». SPEELKLUB 1976 Herman Talloen trok er de aandacht op dat ALLE Aals terse verenigingen, ongeacht kleur of ideologie, konden deelnemen, zo ze maar aktivi teiten plannen tijdens juli en augustus voor jonge mensen van zes tot zestien (vorig jaar slechts tot veertien jaar). Tot nog toe hebben reeds twintig verenigingen ingeschreven. Een achttal heeft nog niet defi nitief toegezegd. Dit betekent reeds een negentig aktiviteiten van: Chirojongens H. Hart, ge spreksgroep H. Hart, Pro Arte, Jeugdatelier Klakson, Vera Singelijn (kamp!), V.T.B.- V.A.B., C.S.V., Het Vlaamse Kruis, Chiromeisjes Sjaloom, K.S.A.-Jong en Blij, Jeugdhuis Ocarina, Chiro Maeva, Jeugd-Wielewaal, V.N.J., Jeugdklub Tuf-Tuf-Pub, V.K.A.J. St.-Anna, BOLASKA, Chiro-jongens Yah-Haro, St.- Jorisklub. Levensvruegde, Jeugdbeleiding St.-Anna, dhr. Coppens, WKS St.-Joris, Marcellinoklub, Jeugdklub Ter linden en Jins, VKAJ O.L.V. Mijlbeek, V.V.K.M. St.- Goedele, Vereniging ter be scherming van Dieren (Mel- dert). Een indrukwekkende lijst dus, die waarschijnlijk nog steeds niet af is. Indien uw ver eniging dit wil, dan kan ze nog steeds de laatste kans tot in schrijving grijpen. Op vrijdagavond 21 mei gaat immers om 19.30 u. in het Poppenteater (achter stede lijke Jeugdbiblioteek, Katte- straat, Aalst) een informatie- en inschrijvingsavond door. Ie dereen die interesse heeft, is welkom. Na de inschrijving worden alle aktiviteiten op een grote tabel ingeschreven zodat men een overzicht krijgt van de situatie per verlofdag en ver- lofweek. Indien bv. twee orga nisaties een wandeltocht voor zien op dezelfde namiddag dan kan ter plaatse nog een rege ling getroffen worden. Nog meer dan vorig jaar zijn ook aktiviteiten voorzien waar ouders kunnen aan deelne men. Men zegt wel eens dat in onze tijd generaties steeds verder uiteen groeien. Ouders en kinderen die mekaar niet meer willen begrijpen, men is slechts weinig nog samen, enz. Hiertegen wil Speeklub wat doen. Niet door het skanderen van holle woorden, ook niet door schoolmeesterachtig de We mogen al lachen als we er in slagen om onze stratier een pootje te laten geven en schoon te blaffen voor een klontje. Alhoewel de canis familiaris reeds meer dan 20.000jaar de metgezel van de mens is en we dus altijd genoeg hadden om ons huisbeest welvoeglijk in de wereld op te voeden. Tenandere, er is keus genoeg uit de 400 hondenrassen in de wereld en met de 120 soorten in Midden-Europa hebben we nog overschot genoeg. den Berghe R. lieten het evenmin aan hun hart komen samen met de ringmeester Hicquet J. en de allesnoterende mv. Francq. Voor hen was de kous nog lang niet af. want 's namiddags namen nog eens elf viervoeters Zonder ekstra bescherming zijn afgerichte honden soms geen lieve diertjes (jm) Maar om geheimzinnige re denen lukt het alleen de hondenklubs om met beesten om te gaan. Vandaar dat we eens gingen kijken bij de koninklijke Aalsterse Hondenklub «Sint Rochus», die op 9 mei een wedstrijd hield voor afgerichte honden. De Lokerenveldstraat. een hon- denweg op zichzelf, geeft toe gang tot het terrein, waar beesten en hun bazen een uiterste inspanning leveren in kategorie2en3. Voor de «kloddeman» was het alleszins een hondse-warme- stiel om zich op tijd en stond te laten bijten en van zich af te bijten. Sommige honden vonden het geen goeie grap met die hap en de brave borst moet met een engelengeduld als een kwaad aardige Sint Fransiscus de beesten laten aanvallen tot de baas weer baas wordt over zijn beest. Soms zoudt ge denken dat de beesten niet goed horen. Ze schreeuwen hun keel schor en roepen dat horen en zien vergaat om een simpel bevel te geven van liggen, springen, opstaan, zitten en al wat er bij zo een beest nog te leren valt. Maar het is dan ook bedoeld voor een wedstrijd en moest al bij al het beest toch nog in laatste instantie potdoof gewor den zijn. dan ware het een ware ramp om de soms zeer verre reis nutteloos gemaakt te hebben en het beest met de staart tussen de poten er laten van tussenknij- pen. De beesten en hun meesters komen uit verschillende klubs om een al of niet luidruchtige demonstratie te geven: uit Waarschoot. Eeklo, Deurne, Hallaar. Lummen. Beerse enz. Zeven viervoeters liepen 's voormiddags met hun twee benige baas op het terrein rond onder het keurend oog van A. Genijn uit Kapellen en Van- tourhout uit Wervik. De zwetende aanvalsmannen Lamaert uit Waarschoot en Van Een van de organisatoren van de speelklub '76 H erman Talloen (RV) les te spellen. Gewoon ouders en kinderen samen laten spe len, ouders in begeleiding in te schakelen, enzomeer. Dat het kèn en dat het zin heeft, is vorig jaar reeds gebleken. PROPAGANDA Kregen alle kinderen vorig jaar eind juni een vouwblad voor de ganse vakantie, nu wordt het anders. Het scheen dat vele kinderen enkel de voorkant van het blaadje (juli) lazen en ge woon niet wisten dat er ook in augustus wat te doen was. Daarom krijgt nu elk kind eind juni langs de scholen een pos ter met onderaan een inlichtin- genstrook voor de maand juli. De aktiviteiten voor augustus zullen langs de Aalsterse re- klamebladen en «De Voor post» meegedeeld worden. De organisatoren hopen dat dit keer alle 7000 posters uitge deeld zullen worden. Vorig jaar waren er wel een paar scholen die dit vergeten hebben. Tij dens de zomerperiode zelf zal waarschijnlijk ook weer een kontaktkrantje uitgegeven worden, net als vorig jaar. Dit «gazetje» werd, zo staat in het «Eindverslag Speelklub '75», door vele deelnemers bijna let terlijk verslonden BUITEN SPEELKLUB Speelklub is méér dan een noodoplossing, het is werkelijk een groots opgezet pro gramma waar elk kind wel zijn gading in vindt. De initiatiefne mers willen echter niets liever dan dat kinderen ook daarbui ten wat zouden doen met de fantasie en materiële mogelijk heden die ze hebben, «'n Cir- kus in de buurt opzetten met neven en nichten als artiesten, Eddy Merckx spelen, er zijn duizenden interessante plezie rige dingen te doen waartoe men zelf het initiatief kan ne men en de Speelklub is tens lotte maareen gebrek aan beter. Meer hoeft het niet te zijn.» (Eindverslag) Dat de V.S.J. weet wat ze wil, blijkt wel het meest uit volgend citaat: «Wij dromen van een si tuatie waarin het mogelijk is dat zelfs heel jonge mensen ver antwoordelijkheid kunnen (le ren) dragen voor anderen. Waarin jonge mensen moeten kiezen tussen wat er allemaal te doen is en méér nog: realise ren wat zij zouden willen- kunnen doen. Het gaat niet ons op te stellen als een grod warenhuis waarin je slech kiezend en nemend moetdoo lopen. Wij moeten kreatiev et j mogelijkheden wakker makt e, en aanwakkeren. Wij hebb< e_ immers de indruk dat de2in~^ menselijke mogelijkheid f .d onderdrukt wordt. Wij dromt van een verlofperiode waar talrijke groeimomenten mog lijk zijn. Waarin het mogel" wordt vast te stellen wat kan wat nog niet kan. Wij drom< 'UZI van een buitenschoolse p at i< riode waarin (jonge) menst ibij tot levensdoelstellingen kui nfa nen komen. Waarin zij hi >eft doelstellingen ook kunnen ui n h proberen. Wij dromen van pl< at l zier, echt plezier, het bes,|jj kenmerk van de menselijk ércj soort, dat gekreëerd wor<1( door samen dingen te doen. Dat deze droom niet als naï overkomt, is een uitdaging vo< de V.S.J. die ze graag aar neemt. Ze rekent daarvoor o de medewerking van de vel' verenigingen en vooral van d 'm| duizenden kinderen zelf. Aa hen om er een echte SPEELK LUB van te maken ebe efa jebb om iedE >t a k e etj< set ik c aan de opgelegde proeven deel onder het keurend oog van kenners en hondenliefhebbers. Maar of ge nu lang of kort de oefeningen bekijkt, ge geraakt niet veel wijzer en de prangende vraag blijft hoe ge uw stratier ook zo kunt opvoeden. De truuk bestaat er in uw licht op te steken bij de Sint Rochus klub om uw hondje wat bij te leren en een geschikt beest te hebben om aan de wedstrijden deel te En als het dan al waar is dat een hond op den duur op z'n meester trekt, dan vragen we ons tenslotte af wie het meest moe was. de hond of de baas bij het deelnemen aan de proeven. De minst vermoeiende inspan ning komt van de bezoeker, die heel wat prettige uurtjes kan beleven tussen al die beesten, ook al hebt ge er niet zoveel verstand van om de goeie van de allerbesten te onderscheiden. E.A;R. Van de nog acht bestaande balboogmaatschappijert bestaan er nog drie te Aalst en bovendien met een eerbiedwaardige leeftijd: Sint- Servatius 136 jaar, De Ware Vrienden 112 jaar eri de Klauwaarts 110 jaar. De voorzitter van de Nationale Federatie der Balboogmaatschap- pijen is overigens een Aalstenaar: de h. De Gendt V, van de gilde der Klauwaarts en Buys Fr., eveneens een Aalstehaar van de bal- boogmaatschappij Sint-Servatius is ondervoorzitter. Onder de drie Aalsterse maat schappijen bestaat er een «ver broedering» en voorzitter Vlas- schaert en sekretaris Gaby Tem merman legde ons een en ander uit, net zoals de vriendelijke voorzitter Veillefon Alfons van Sint-Servatius. De huidige schieting in verband met de sportweek werd ingericht onder de drie Aalsterse Maat schappijen en komt in aanmerking voor het kampioenschap der stad Aalst. Gemiddeld nemen er een 45/50 schutters deel en ook zondag jl. was er in de warme meizon bui tengewoon veel animatie. Het valt overigens op dat de verstandhou ding onderling buitengewoon goed is. Misschien ook omdat het bal- boogschieten stoelt op zeer oude tradities die nog steeds in ere wor den gehouden. Er bestaan ver schillende reglementen. De voor zitter van de balboogmaatschappij Sint-Servatius wist ons te vertel len dat men niet «zomaar» tot de gilde kon toetreden. Het is nodig dat twee personen het peterschap op zich nemen om een kandidaat voor te dragen en diezelfde kandi daat wordt bovendien nog via een mededelingsblad in het lokaal be kendgemaakt, zodat er nog even tuele bezwaren kunnen ingediend worden. Eén van de biezondere kenmerken is ook, dat de schutters zelf in staan voor het vervaardigen van de kogels. Deze «hallen» worden vervaardigd met de hand en be staan uit een antimonium en een legering van een weinig tin. Ook al omdat de meeste boogschutters zelf hun wapen vervaardigen moeten de kogels in feite «op de boog gemaakt» worden. Een een voudig toestelletje, «het pasgat» helt hierbij. Een ander truukje om een goede kogel te kontroleren is de speciale wijze waarbij men deze kogel in de loop brengt een «luchtdruk» veroorzaakt door de duim op de loop te houden van de boog. Gietvormen en ander mate riaal dat bij de vervaardiging noodzakelijk is, konden we over igens van naderbij bekijken in het gezellig klublokaal van Sint- Servatius. Een gilde met een rijke geschiedenis en ook bij studenten die een eindwerk maken, komen deze gilden in trek omwille van hun rijk verleden waar de tradities nog in stand worden gehouden en men over een schat aan informatie en dokumentatie beschikt. Het schieten naar een aangeduide vogel en zoveel mogelijk vogels schieten op deze 18 meter hoge mast is niet zo eenvoudig. Boven dien weegt zo een boog om en rond de 15 kg. Uiteindelijk ging de pelotonpri voor het kampioenschap va Aalst naar «De Ware Vrienden 'ak met 14 punten ten opzichte Sint-Servatius die er 10 behaald! W t' De individuele prijs en het plak*eze naar aanleiding van de sportwee en ging na zeer nauw kampen naar ie' heer F. Aerens van De Wa Vrienden, die strijd leverde m Van Der Borght, eveneens van D&re Ware Vrienden, maar het in laa e ste instantie moest afleggen In het kader van de sportwe! id< werd door de Verbroedering a; ere de deelnemers een prachtig met hand vervaardigd bord uitgereichi van het kunstatelier Erdershem eksklusief op 60 eksemplan vervaardigd werd met het prachttp motief van de balboog in reliëfhar iin aar :ha prter rerr ilrij nde Ira wee rer et afion eid Koninklijke Hondenklub Sint Rochus Aalst trok veel belangstelling tijdens de wedstrijd voor afgerichte honden, (jm) Balboogschutters tijdens de Sint Servatiusschieting (jm) De Aalsterse balboogschutters spanden hun boog op de schietingen bij Sint Servatius (jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 6