UW WOORD FILM BIJ ONS n 4 A DUIVEN VERGIFTIGD??? /G 'bi ÏALISATIES EDAS IN ?ALLUINTJESGEMEENTEN 8 MEI-VIERING EEN SUKSES BERICHT UIT DE WITTE KAMER LEEDSE FLODDERS De Voorpost - 14-5-76 - 9 Verleden maandag liet Jozef De Ridder, Klaarhaagstraat, Meldert zijn duiven zoals gewoonlijk uit. Reeds te 6.15 uur was hij op de been om zijn duiventil proper e maken zoals hij trouwens elke dag deed en te 7 uur liet hij zijn «vrienden», allemaal duiven waarvan de waarde met 4 cijfers in franken dient uitgedrukt, uit. root was dan ook zijn ver bazing, zijn teleurstelling, zijn spijt, zijn mateloze en machteloze woede als hij te 9 uur, na een bezoek bij de dokter vóór en op het hok zijn duiven, (tien althans want van de andere vier was og geen spoor), zag liggen, •eeds dood of in nog ster- rensnood. iMet gezwollen krop bliezen :e hun laatste adem uit. iNog de dag ervoor had hij ermee gespeeld en nog maar pas zowel te Moorsel als te Erembodgem er met de ker mis de eerste prijzen be haald. Een paar jaarlingen waren erbij en verder duiven van '71 tot '74. Er was er zelfs één bij van het ras van de bekende Moorselse dui ven lief hebber Cooreman. Is er kwaad opzet in het spel? We durven het niet vermoeden. Of is het ge woon gegeten te hebben van —Gedurende het eerste semester 1976 werden volgende realisaties door jde interkommunale EDAS tot een goed einde gebracht of zijn in "luitvoering. MOORSEL n dit semester worden 910m. 'bovengrondse netten vervangen loor gevlochten kabel om de kapaciteit op te drijven in de [Groenstraat en de Van der lootstraat en dit voor een tedrag van 394.000F terwijl in ■de Nieuwstraat en op het Dorp het bovengronds net van 675m. vervangen werd door een onder grondse kabel voor een bedrag van 234.000F. BAARDEGEM r tyOm de kapaciteit op te drijven in de Groenstraat en de Van der Nootstraat en dit voor een bedrag van 394.000F terwijl in de Nieuwstraat en op het Dorp het bovengronds net van 675m. vervangen werd door een onder grondse kabel voor een bedrag van 234.000F. ngj r gl 3le RV BAARDEGEM Om de kapaciteit van het net op te voeren werden 1500m. boven- eedgrondse kabels geplaatst in val vervanging van blanke geleiders ■jUIjen dit in de Europastraat en de ,hjJ Hoogstraat, vooreen bedrag van ]Ï122.000F volledig ten laste van 0fThet budget van de interkom munale. Een netuitbreiding van 150m ter hoogte van het Dorp is I uitgevoerd om de aansluiting van nieuwe woningen mogelijk Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. stieke stuk valt moeilijk te beantwoorden daar het vooral suggereert dan wel rechtstreeks argumenteert. De strategie om een gezagsdrager de heer M. De Bisschop te laten op draaien voor de helft van de beweringen noopt ons boven dien te repliceren op iemands uitlatingen die hij zelf niet ondertekende. 2. De burgemeester draait gewoon de zaken om: een eis om het pluralisme in concreto om te zetten, gesteund op wettelijke bepalingen zoals het kuituur- pakt. wordt voorgesteld als een agressie. Het belemmeren van ■deze wettelijke vrijheid wordt dé uiting van een progressistisch pluralisme, het hoeft geen betoog dat deze thesis steunt op allerlei sofismen sterk bevorderd door de massamedia: de neo- kontra-reformatie. 3. Steeds volgens dezelfde re denering wordt het anders- denken doch vooral het alterna- f tief handelen, zonder meer ervaren als een aanval op de -christenen, waarvan nochtans sommigen lid zijn van humanis tische verenigingen. Het anders zijn wordt voorgesteld als verouderd, het beletten ervan zou een uiting zijn van een pregressicf pluralisme. Van ver tekeningen gesproken. 4. De heer De Bisschop verwart ons inziens bewust' de hu manistische aanval op de over- jaarse conversatief-clericale machtszuil, met het aanvallen een vrucht besproeid meet een of ander modern dode- lijk gift? Wie inlichtingen erover kan verschaffen zou hiermee bij Jozef De Ridder zeer wel kom zijn, te meer dat andere «melkers» van dergelijke on heilen evenmin uitgesloten zijn. temaken. HERDERSEM Door de oprichting van een nieuwe distributiekabine wordt te Hedersem de kapaciteit opgevoerd. De kabine. in het klooster kost 319.000F. De stroombedeling in de omgeving van de Alfons De Cockstraat, Aart- en St.-Jansstraat zal 'hierdoor heelwat verbeteren. De voltooiing mag worden verwacht tegen juli 1976. Om het distributienet te verster ken zal in de Lange Haagstraat het net ondergronds worden aangelegd over een afstand van 300m. voor een bedrag van 157.000 F. Anderzijds heeft het Gemeentebestuur van Herder- sem de Interkommunale Edas opdracht gegeven de' openbare verlichting te moderniseren en aan te passen in de Bieststraat, lange Haagstraat en toegangweg Gilbos. Hiertoe zullen 24 nieuwe palen van 10m worden geplaatst uitgerust met armaturen HPL 125 W alsmede 35 ophangarma- turen eveneens met HPL 125W. Anderzijds worden al de over blijvende gloeilampen in gans de gemeente vervangen door mo dernere lampen. De totale raming voor de modernisering "van de openbare verlichting bedraagt 970.000F. L.H. Dc duivenmelker treurt om zijn dode dieren (jm) Vorige zaterdag herdacht men te Nieuwerkerken, zoals op vele andere plaatsen, het einde van de tweede wereldoorlog. Dank zij de stuwende kracht van een dynamische oudstrijdersbond, afdeling Nieuwerkerken, werd de viering de nodige luister, bijgezet. Reeds weken van tevoren werden affiches aangeplakt met het programma van deze feestdag. s Morgens werd een huldigings mis opgedragen in onze gemeen telijke hoofdkerk. Onder een stra lend zonnetje werd nadien de klassieke optocht gehouden met als apoteose het neerleggen van prachtige bloemenstukken aan het monument van de gesneuvelden. DE MACHT VAN HET AALSTERS STADSBESTUUR EN DE NIEUWE MANDARIJNEN Met een bijzonder genoegen hebben wij kennis genomen van het artikel «De vrijzinnigen ontevreden» dd. 19 maart 1976. Daar wijzelf en onze verenigingen hierbij worden aangevallen, zouden wij het bijzonder op prijs stellen, mocht U aanvaarden, volgende korte repliek op dit artikel te willen publiceren. 1Het bovenvermelde journali- van de christelijke levensbe schouwing. Hij moet nochtans weten dat talloze progressieven. waaronder christenen, deze meer om meer gebetonneerde zuil pogen neer te halen, samen met ons. De humanisten zien een eigen zuiltje dat zij anno 1976 nog steeds niet verkregen als een uiterste noodoplos sing. Zij zijn immers, als strijdende progressieven. voor stander van een scheiding van kerk en staat. 5. Wanneer de burgervader van de stad Aalst op dermate pietluttige^eisen der humanisten zo scherp hebben gereageerd, hebben zij meteen in een symbolische val getrapt. Inder daad wanpeer dergelijke detail- eisen onmogelijk kunnen inge willigd worden en als daden van iijtolcrant en aloud anti- ciericalisme worden afge wimpeld. wat kunnen de hu manisten dan nog verwachten? 6. Met een nooit aflatende humor hebben we tevens het beeld van de faiiatieke geile anticlericaal en papenvreter, dat S.J. van de huidige humanist ophangt, naar de XVIlIe eeuw gelachen. Wij achten dan ook S.J's artikel niets anders dan «hard geplets op water» en ons antwoord misschien té lang voor «een tinnen reus op lemen voetjes».... DE VRIJZINNIGE VERENIGINGEN VAN AALST EN OMGEVING Eigenlijk had ik het kunnen denken. Precies die ene dag dat het erg goed weer zou moeten zijn ziet de vroege ochtend er grijs uit. Ukkel verwacht niet veel goeds voor vandaag: bewolking, enkele opklaringen, nevel en mist. De temperatuur gaat niet zode hoogte in als de vorige dagen en de zon laat waarschijnlijk de ganse dag verstek gaan. Maar misschien hindert dat allemaal nog niet want de telefoon heeft nog altijd niet het nieuws gebracht waarop ik zit te wachten. Ik begin al het ergste te vrezen. Eigenaardig genoeg heb ik de vorige dagen ook al dat vervelende gevoel gehad. Misschien kent U het wel. als kind moet U het zeker ook ervaren hebben. Als kleine dreumes moet je je dan schikken naar wat de grote mensen doen en denken. Je kan je niet verzetten, je kan de situatie niet beïnvloeden, je bent volslagen hulpeloos. De grote mensen zijn je geen enkele verklaring schuldig en in het beste geval maken ze je een of ander wijs en daar moet je het dan maar meedoen, het is gek natuurlijk en je kan schoon naar de waarheid vragen, het haalt niets uit. Ondertussen zit Duitsland opgescheept met een vervelende dode: Ulrike Mainhoff. De ganse wereld stelt zich vragen omtrent haar dood. Zelfmoord zeggen ze dan. ja, zelfmoord, maar waarom? dat is een vette kluif, daar maken ze zich met é^n enkel zinnetje niet vanaf. Sommige bronnen beweren dat de gevangenisbehandeling van de groep niet zo best was. Een aanneembare reden is wel dat Ulrike vorige week alle schuld op zich heeft geladen in een bekentenis. En misschien dacht ze dat met haar dood al die schuld zou verdwijnen, dat de straf van de anderen zou worden kwijtgescholden (maar dat kan uiteraard niet) of dan toch flink verminderd. Als kopstuk zou zij toch vermoedelijk levenslang hebben gekregen en dan kan je soms wel eens gaan denken datje er maar beter een eind aan maakt. Gansje leven in de gevangenis doorbrengen is immers .geen pretje. Waarschijnlijk zullen we het nooit precies weten. Heel even wat sportnieuws nu. maar opgelet, ik ben hier geen sportspecialist, ik belicht alleen maar eens een paar opvallende sportevenementen van de voorbije week. Kronologisch staat de Anderlecht overwinning natuurlijk vooraan. We zijn in ons landje alvast één Europa-beker rijk. Welke beker dat precies is en wat die betekent gaat mij geen ene moer aan. wij hebben hem en daarmee basta. Komen uw nationaliteitsgevoelens ook even boven bij dergelijke internationale gebeurtenissen? Geef maar gerust toe, ook die Volksunie-fervent kan het niet laten. Even wat Coopman informatie nu voor de mensen die denken dat jeanpierre na de match tegen Ali dc handschoenen aan de haak heeft gehangen: tijdens het weekeinde heeft hij een match gewonnen, met de punten. Wie wat en waar kan ik U niet vertellen, daar gaat het trouwens niet om. Het voornaamste is dat onze Jean-Pierre 'still alive' is. Mischien bereidt hij wel een revanche tegen Ali voor. En dan nog een derde sportberichtje om de klub-supporters te troosten: vijf-drie is natuurlijk géén cijfer, maar je moet toch even naar de omstandigheden kijken. Waarom zou de klub. die de nationale titel toch al op zak heeft, met in het vooruitzicht een belangrijke Europese match, dan nog dingen op nationaal vlak gaan forceren? In dit licht bekeken was te match van vorige zondag gewoon een opwarmingswedstrijd zonder de minste betekenis, waarbij klub Brugge niet het risiko wou lopen belangrijke spelers uitgeschakeld te zien. Zo zijn we weeral allemaal tevreden. De zon is warempel gaan schijnen, nog wat voorzichtig, hopelijk is het geen 'regenzonnetje'. Ik zal maar eens koffie maken, dat helpt de slaap misschien uit mijn ogen. Mijn duel met de tijd lijkt nog maar eens geslaagd, toch wel een beetje ten koste van de kwaliteit. Maar daar zit de stoute beest wel voor iets tussen (waar moei ik mij eingenlijk mee?). Voor de spiegel staat hij zijn gezicht weer recht te trekken, na een half uurtje zijn de plooien er wel uit. Op de radio gaat het weer van geluk en liefde en wie de grenzen overschrijdt, is dat Conny Vandenbos niet? Waarom zegt Wiet dat nu niet? Ik heb het mens wel aan haar stem herkend maar haar naam ontsnapt mij en dan ga ik daar de ganse dag over zitten piekeren. Op een terrasje met een lekker drankje? Mooi vooruitzicht, moet U ook maar doen. GUY DE LOMBAERT In deze optocht kon men alle pro minenten van de gemeente her kennen. Ook vele verenigingen hadden eraan gehouden hun steentje bij te dragen tot het wels lagen van deze plechtigheid, 's Avonds ging er dan in het lokaal van de Oudstrijdersbond een reu sachtige kaarting door. De orga- nizatoren hadden een brede glim lach op de lippen daar zij een mas sale opkomst van de liefhebbers van dit edel spel mochten meema ken. Het was een prachtig besluit van deze ontroerende dag. Het is duidelijk dat men nog niet vergeten is welke opofferingen velen zich dertig jaar geleden ge troost hebben, om ons de welvaart te schenken die wij nu kennen! Dirk DE PAUW Het behalen van de titel heeft de jongens van V.C. Jong Lede zo danig optimist gemaakt dat ze wa rempel beginnen te dagdromen. Of wat moeten we anders denken van de vraag van Frans Roelandt op de gemeenteraad, om in het gewestplan het voetbalterrein op te nemen in de bouwzone, zodat het terrein optimaal kan benut worden als Jong Lede kan spelen op het terrein van het «nieuwe sportkomplex» AJ twee gemeen teraadsverkiezingen stond de ma- kette van het sportkomplex op het gemeentehuis te kijk. Gaan de mannen van de voetbal er nu nog een derde keer intrappen ook? Maar het zal blijkbaar niet bij be loften blijven. De sinds vier jaar beloofde verharding der land- bouwwegen zou er toch nog ko men Vóór oktober nog? Er wordt daar anders nogal licht omge sprongen met reglementen en be lastingen. Enkele jaren terug werd een gemeentewet gestemd waar bij het verboden werd, voor kommerciële doleinden met een mikrowagen door de gemeente te rijden (een «roepende» mikro uit eraard). Maar de vroede vaderen vergaten hierop een sanktie te zet ten, zodat de politie u desnoods tien maal per dag kon verbieden van door een mikro te roepen maar er geen boete kon voor aan rekenen! Maar ditmaal hadden ze het beter opgelost. Sinds geruime tijd doet de gemeente belastingen betalen op alle aanplakborden zonder dat hierover ooit een reglement werd gestemd. Maar nadat Willy Ruyssinck zelfs had gewag ge maakt van valsheid in geschrifte, werd ook deze blunder rechtge zet. Het taksreglement «dat nooit bestaan had» werd afgeschaft. De Bond van Grote en Jonge Ge zinnen heeft eens haarfijn uitge cijferd hoevelen er nog onder ons zijn die kunnen zeggen dat ze van de vorige eeuw komen. Met Pasen waren er dat nog 360, of amper 3%_van de Leedse bevolking. En daar schijnen de vrouwen het dan toch nog voor het zeggen te heb ben. Als het vrouwtje gezond blijft, wat we haar van harte toewensen, kan Lede over twee jaar een tweede honderdjarige vieren. MARCOLE •.Ai ANGELA? LOVE COMES QUIETLY Van Nikolai van der Heyde (Nederland, 1975) met Barbara Seagull, Sandy van dcr Linden, Ward De Ravet, Kitty Janssen en Ralph Meeker. Een rustiek dorp in de Nederlandse provincie Friesland. 1926. Een kleine leefgemeenschap van trouwe kerkgangers, nijvere werklieden en enkele tevreden notabelen. Dit beeld raakt verstoord wanneer Ben Hoeksema het vroegere zwarte schaap van het dorp na twintig rimpelloze jaren plots opduikt als een kennelijk gefortuneerd heer. met weidse amerikaanse manieren, een fonkelnieuwe Bugatti om in rond te rijden, een Stestson op het hoofd en aan zijn zijde de mooie, uitdagende en zichtbaar zwangere Angela die hij_ zijn stiefdochter noemt. Naar de reden van Hoeksema's terugkeer is het gretig gissen, behalve voor Louise eens als knappe rijkeluisdochter de meest begeerde partij in het dorp en sinds jaar en dag getrouwd met Menne Dijkstra die zich met haar bruidsschat en zijn onverzettelijke werklust een vooraanstaande positie als fabrieksdirekteur heeft veroverd. Louise meent, na zovele jaren, de toenadering en hernieuwde liefdesverklaring van Ben te moeten weerstaan, omwille van haar zoon en enig kind. Harm-Wouter die zelf voor enige deining heeft gezorgd door zijn ouders plompverloren mede te delen dat hij voor een belangrijk examen is gezakt en dat hij niet verder wenst te studeren voor 'het vak van de toekomst'. Harm-Wouter raakt diep onder de indruk van Angela's ongekunsteldheid, oprechtheid en onbevangenheid en als zij, als reaktie op Ben's hypocrisie, besluit het dorp de rug toe te keren kiest HarmWouter haar zijde. Op hun voettocht als een ontdekkingsreis door de natuur, op weg naar het Zuiden leren de jonge student en de jonge, zwangere vrouw elkaar waarderen en beminnen. Maar hun geluk is van korte duur. Het wordt kapot geslagen onder de vuisten van een aantal godvrezende boeren, die het gedrag van Angela en Harm-Wouter ervaren als een niet te tolereren aantasting van alle heilige, maatgevende waarden. Een knappe milieuschets dus, kompleet met generatiekon- flikt. De prachtige fotografie is van de Zweed Jörgen Persson. die o.a. «Elvira Madigan» in beeld bracht. De muziek is van Georges Delerue. (Jeugdklub Kreja, zondag 16 mei om 20 uur). THE SWORD IN THE STONE (Merlijn de Tovenaar) van Walt Disney (VSA, 1963) Disney vertelt in «Merlijn de tovenaar een variante op de geschiedenis van de Engelse koningskwestie van enkele jaren terug. U kent de geschiedenis zo ongeveer wel denk ik. het was een troonopvolgingsprobleem (ook in ons landeke wel eens aan de orde geweest). Troonopvolger werd diegene die een zwaard uit een steen kon trekken. Uiteraard slaagt alleen de goede, brave Arthur daarin. Arthur ging later de geschiedenis Hn als stichter van de ronde tafel, waar ook ons aller Rode Ridder deel van uitmaakte. Helaas doet deze Disney film enigszins oudbollig aan. Niet dat hij niet genietbaar is. integendeel, je kan er best leute aan beleven. Sommige passages zijn zelfs bijzonder geestig, het gegeven is dan ook uitermate dankbaar, merlijn is de 'verstrooide' tovenaar en dat geeft aanleiding tot grapjes die we van Disney niet direkt gewoon zijn. Voor de rest houdt Disney zijn klassieke schema aan, iets waar wij niet direkt gelukkig mee zijn, maar daar moet U het niet voor laten. (Cinema Palace) DIRTY MARY, CRAZY LARRY van John Hough (USA, 1974) met Peter Fonda, Susan George, Adam Roarke en Vic Morrow. THE TAMARIND SEED van Blake Edwards (Engeland, 1974) met Julie ANdrews, Omar Sharif, Anthony Quale, Sylvia Syms en Daniel O'Herlihy. Hoe kan het ook anders. Omar Sharif sppelt de Russische militaire attaché, Julie Christie de Engelse ambassade- bediende. Ze worden uiteraard verliefd en dat lijkt niet erg bevorderlijk voor de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Er komen spionnagetoestanden aan te pas, staatsgeheimen en andere ingewikkelde problemen. Vak kundig in beeld gebracht natuurlijk en vlot gemonteerd, maar toch niet overal even boeiend. De muziek is van John Barry, een kei van formaat, komponist van heel wat James Bond-films. (Cinema Feestpaleis) GUY DE LOMBAERT Larry en Deke. twee frisse knapen, zouden wat graag een heuse race-wagen kopen. Duur spul natuurlijk en als je geen geld hebt begin je aan dergelijke sport beter niet. Zij hebben geen geld. maar vinden er wel iets op om daar snel aan te geraken: gijzelingen zijn toch heel erg 'in'. Met hun buiten vluchten zij doorheen de States, achternagezeten door helikopters en andere snelle dingen. Hun geld brengt hen helaas geen geluk, aan het eind rijden ze zich te pletter tegen een sneltrein. Ook geen mooi eind voor toekomstige •race-piloten natuurlijk. In feite brengt John Hough een samenraapsel van een serie suksesfilms. ja kan er de ingrediënten zo uitrapen. Peter Fonda moest er natuurlijk bij zijn omwille van zijn vorige sukses «Easy Rider». De autoachtervolgingen zijn weinig origineel en doen beslist onder voor wat we in «The Franch Connection». «Freebie and the Bean» en «Bullit» zagen. (Cinema Alfa).

De Voorpost | 1976 | | pagina 9