1 PIKFEESTEN1976 OPENBAAR EKSAMEN TONEEL MET HOOGTES EN LAAGTES NOG DRIEHONDERDZl «NEGENTIENDE- EEUWERS» STAP ER EENS UIT GUY 3 JAAR VOOR JONGEMAN DIE OP MOEDER SCHOOT DOMIEN BELASTING DOET STOF OPWAAIEN 10 - 21-5-76 - De Voorpost Er was een ruime belangstelling in de stadsschouwburg vorige week vrijdag. Niet alleen vrien den en familie van optredende leerlingen waren aanwezig, maar ook verschillende belang stellenden ven verschillende to neelverenigingen, een talent is hier vlug opgespoord. De jury bestaande uit direkteur Jep Dispa, Chirs Boni, Rita Lom me, Jaak Veys en Dré Poppe moesten dit nieuwe talent in een puntenkwotering uit drukken. Het afgelopen school jaar stond Roger De Wilde bijna voor een onbegonnen taak. Vierendertig leerlingen de be ginselen van akteren bijbrengen in enkele maanden tijd lijkt ons al een hele heksentoer. Als dan nog het grootste gedeelte van die jonge mensen over bitter weinig talent beschikt, dan is het de normaalste zaak van de wereld dat zo'n openbaar eksamen, waar de zenuwen nog dubbel parten spelen een uiterst zwakke vertoning het resultaat was. De toneelfragmenten waren noch tans zeer goed gekozen. Gelukkig is voor volgend jaar reeds een plaats voorzien en wellicht wordt het Leah Thijs. Verder konstateerden we dat er veel meer meisjes geïnteresseerd zijn in toneel dan jongemannen. De twee fragmenten van «De nacht van de moordenaars» van J. Triana waren zeer zwak en weinig overtuigend. Maureen Coppens was hier nog de beste. Molières «Zeer geleerde dames» bracht ook al niet veel goeds, enkel het laatste deel tussen Els Osselaer en Erick Van Impe kon bekoren. Eliane Baïta gaf een be tere prestatie in «Leer me hoe ik schreien moet» als Polly dan in het gedeelte uit «Gelukkige dagen». Marleen De Vriendt, zeer goed voor een eerstejaars bracht samen met Leen De Gheest, ook al geen debutante meer, een zeer sterk stukje uit «De overledene» van De Obal- dia. Een minder gelukkige vertoning uit «Gelukkige dagen» werd echter snel in de schaduw gesteld door een zeer goed fragment uit «Nulpunt» van Ayckbourne vertolkt door Ilse Beernaertsen Luc De Blieck. In «Adelaarsnest» waren Jo Van Den Brulle en Hans De Waegeneer zeer overtuigend. Carole Dejonckheere en Frank lin De Meersman in «Op weg naar de haven» van Saunders akteerden vlot. Tenslotte kregen we een stuk uit «De Sater» van Obaldia, vertolkt door Fran^ine De Bolle. Ronald Schollaert en Jo Van Den Brulle. Deze mensen hebben reeds ervaring op de planken (Jo Van Den Brulle werkte laatst mee in een produktie van het teater Verti kaal. Hun knappe vertolking, hun natuurlijk spel, waarbij vooral de goede uitspraak van Ronald Schollaert opviel kon den in laatste instantie nog een positieve indruk voor de tweede jaars uithalen. De eerstejaars kwamen er algemeen zwak uit. Einde van deze maand heeft het vervolg van het openbaar ek samen plaats, dan komen bene vens een optreden van de tweedejaars ook de derde en vierdejaarsstudenten aan op de planken. RVDP De Bond van Grote en Jonge Ge zinnen zette zich aan het werk om eens op te sporen hoeveel Lede naars uit de vorige eeuw er nog onder ons lopen. Ze kwamen daarbij tot enkele in teressante bevindingen, zoals uit bijgevoegde tabel blijkt. Met Pasen 1976 telde Lede nog 360 inwoners die in de vorige eeuw geboren werden. Slechts 3% van de huidige Leedse bevol king is in vorige eeuw geboren. Nog 121 Ledenaars, geboren in vorige eeuw, hebben nog het ge luk hun vrouw of man naast zich te hebben. Slechts 36 Leedse echtparen mo gen zeggen dat ze allebei nog van achttienhonderd zijn. Met een verhouding van 3 tegen 2 halen de vrouwen de meerder heid. Bovendien voelen de weduwen- 137) zich zeker de baas over de weduwnaren (61). Bij de echtparen winnen de man nen het nochtans van de vrouwen met 74 tegen 47 Ongehuwden houden het blijk baar minder lang uit; zij blijven nog met zijn 24 in totaal. Daar naast waren nog 17 religieuzen in leven, waarvan 16 vrouwelijke. Aan een honderdjarige zijn we nog niet toe, maar één vrouw heeft toch maar twee jaartjes meer voorde boeg, vooraleer deze kaap te omzeilen. MARCOLE Dit jaar worden er door het Centrum voor Natuurbeschermings- edukatie een hele reeks natuurwandelingen georganizeerd in Oost-Vlaanderen en Antwerpen. De wandelingen worden geleid door gediplomeerde natuurgidsen van het Centrum voor Natuur- beschermingsedukatie v.z.w., staan voor iedereen open en zijn volledig gratis. Vooreerst de natuurwandelingen in de provincie Oost-Vlaanderen: 1. Elke derde zondag van de maand, van april tot oktober, ver trekt om 14u.30 aan de Kerk te Bazel een wandeling langsheen de Barbierbeek 2. Elke eerste zaterdag van de maand, van maart tot en met ok tober, vertrekt erom 14 uur onder de Drongenbrug over de Ring vaart, een natuurwandeling naar de Bourgoyen Ossemeersen te Drongen. Op 25.9 is er eveneens een wandelzoektocht gepland. 3. Op 30.5, 25.7, 26.9 en 28.11 vertrekt aan de Ingang Maaltepark (aan de Kortrijksesteenweg) een wandeling naar Bugten te Gent. Voor deze wandeling zijn laarzen verplicht. 4. Het Drongengoed te Ursel wordt bezocht op 5.9. Samen komst om 14 uur bij de hoeve Drongengoed. 5. De Grote Geule te Kieldrecht wordt elke eerste zondag van de maand bezocht. Vertrek aan de brug over het dorp om 14u.30. Laarzen zijn noodzakelijk. 6. Het Leen te Eeklo wordt nog bezocht op 12.9. Vertrek om 14 uur aan de ingang van het domein (gelegen op de baan naar Brugge). 7Het domein van de Kruiskapel te Eksaarde wordt tweemaal be wandeld. Op 23.5 en 27.6. VeÊ trek aan de Kerk te Eksaarde. 8. De Kreken van Saleghem te Sint-Gillis-Waas worden nog be zocht op 13.6, 8.8 en 12.9. Ver trek telkens om 14 uur aan het Kafee «Groenendijk», nabij de grens van Sint-Gillis met Meer- donk. Laarzen kunnen van pas komen. 9. De Heide van Moerbeke wordt driemaal verkend. Op 22.8 heeft er een kruidentocht plaats, op 26.9 een voetspeurtocht en op 17.10 een paddestoel entocht. Men vertrekt telkens om 14 uur aan de Jeugdherberg «Francipa- ny» te Moerbeke. 10. Elke eerste zondag van de maand wordt het Molsbroek te Zoals alle sportliefhebbers die zichzelf respekteren doen ook de leden van een plaatselijke velotrapkoersinricht-vereniging uiteraard niet zelf aan sport. Hooguit op één na die ooit zelf nog eens op een ijzeren paard klom, schijnen de anderen als enige sporttak eerder het «heffen» beoefend te hebben. Intussen zijn ze hierin met de jaren al onbetwiste meesters geworden Ook al zijn de te heffen volumes niet groot, er worden er des te meer geheven. Of d'er ook achterovergeslagen worden is alleen door insiders bekend. Ook voor onze parochie werden reeds grootse plannen uitge broed. Als de betonboeren hun zin krijgen zitten wij binnen afzienbare tijd met de «betonbrokken» want op een autobaantje min of meer komt het zeker niet meer aan. De beste oplossing zou zijn dat ineens alles met één grote asfalt- of betonlaag wordt toegedekt. Hier en daar kan dan het «klootjesvolk» in verplaats bare reuze zandbakken worden ondergebracht. Op deze wijze kan dan om de haverklap, met een minimum aan kosten, steeds weer een andere doorrijstrook worden vrijgemaakt. Of zou dat niet genoeg opbrengen misschien? Een pientere parochiaan rekende uit wat de aanleg van 7 km. betonbaan van 80 meter breed aan aardappelen kan opbrengen indien ze niet wordt aangelegd. Op ong. 60 hectaren moet dat een duizelingwekkend bedrag vertegenwoordigen. Een goeie raad aan Openbare Werken: Ruim de snelwegen op en plant er «eigenheimers», «bintjes», «muizen» en «krugers». Met de op brengst kunnen wij ons zeker twee landbouwministers veroorlo ven zodat Openbare Werken niet in de «puree» terecht komt. al gem Jaar ech.gen wed ongeh. rd gieus 'O'- 'c vr M. VR M VR M VR M VR 1878 1 1 1 1879 1881 1 1 1 1882 1 1 1 1 2 1883 1 1 1 1 2 3 1884 1 3 1 3 4 1885 2 3 1 2 4 4 1886 1 1 1 1 2 3 1887 2 2 2 2 4 1888 1 2 2 3 2 5 1889 2 4 1 1 3 5 8 1890 2 3 2 5 2 7 1891 2 3 6 2 1 1 6 9 15 1892 3 1 4 11 1 1 2 8 15 23 1893 3 3 4 9 3 1 7 16 23 1894 10 1 2 12 3 12 16 28 1895 9 7 4 20 2 3 13 32 45 1896 9 7 11 13 1 2 20 23 43 1897 12 9 6 12 18 21 39 1898 8 10 6 17 3 4 2 17 33 50 1899 15 8 6 17 2 2 21 29 50 74 47 61 137 5 19 1 16 141 .219 360 \Ti 198 *17 36i Lokeren verkend. Vertrek om 9u.30 aan het reservaat, Waas- munsterbaan (tegenover het kafee «Breimachien»). 11Het Maaltepark te Gent, ge legen aan de Kortrijkse steenweg wordt bewandeld op 27.6,29.8 en 31.10. Telkenmale vertrekt men om 15 uur aan de ingang van het park. 12. De Puiveldse bossen te Be- Isele krijgen hun beurt op 20.6, 10.10 en 19.12. Vertrek om 14u.30 aan de Kerk te Puivelde. Laarzen aanbevolen. 13. Ook het Provinciaal Domein Puyenbroeck te Wachtebeke wordt onder de loep genomen. Elke tweede zondag van de maand, dit tot en met november, wordt er om 15 uur vergaderd aan de Parking zwemkom. Men heeft er de keuze tussen bos- en pol derwandelingen. Op 4.7 en 1.8 wordt er ook een avondwandeling ingericht. Het vertrek tot deze uit stappen wordt gegeven om 20u 30. 14. En tot slot dan nog een par kwandeling op 13.6 om 10 uur. Het natuurkader wordt hier ge vormd door het Schauselbroek te Temse. Tot zover de natuurwandelingen in de provincie Oost-Vlaanderen. In een volgende rubriek komen we terug op de wandelingen in de provincie Antwerpen. S.J. Guy is een stevige, gezonde, spor tieve kerel. Er is niets abnormaals aan hem en hij gaat eerstdaags trouwen. Hij heeft een okkazie- huisje gekocht en is druk doende met de inrichting. Hij kan uren zitten tekenen en uit zoeken. Met zijn toekomstige trekt hij er op uit om meubels te kiezen en al wat met een trouw partij en gezellig wohen samen gaat. Als doe het zeiver trekt hij var winkel naar winkel. Meestal zon der verlexrfde en bij voorkeur mei vrienden. Die helpen hem mee. Met veel. Uil de plannen is duidelijk dat hel heel knus wordt. Met de moder nste voorzieningen. Bar, stereo, keuken, meubelen en wat hij ook maar kan opsnorren van ideeën. Pertinent komt er één ding niet. Beslist niet en nooit. Dat is: een badkamer. Met geen mogelijk heid is Guy te winnen voor dit idee. Nochtans is Guy een nette jongen. Steeds proper gewassen en geschoren. Maar een badka mer, neen, nooit! «Ge ligt er in uw eigen vuil.» zegt hij «Hoe kunt ge zo'n lamentabel ding in huis halen. De modernste badkamers, de sjiekste specimen kunnen Guy niet van z'n stuk brengen. En al stond de wereld op z'n kop, bij Guy komt een stortbad. Be slist. Op 11 juni van vorig jaar was er opschudding aan de Moorselbaan te Aalst. De 24 jarige AlfonsV.D.B. zet heel de buurt in rep en roer door met een long riffle te trach ten binnen te geraken bij zijn moeder. Alfons V.D.B. was het huis van zijn moeder ontzegd, omdat hij het bij vroegere gelegenheden nog al bont had gemaakt. Die dag keerde hij terug zoge zegd om de zaken weer bij te leggen. Hij had echter een long riffle bij zich en dat zijn natuurlijk geen erg vredelie vende instrumenten. Toen Alfons bij zijn moeder aan belde kreeg hij dan ook de deur op de neus. Langs de achterzijde van de woning slaagde hij er toch in binnen te komen. Moeder deed de deur op slot maar zoonlief schoot met zijn long riflle nogal wild in het rond: toen hij achtr een matglas de schaduw van zijn moeder zag klonken er nog twee schoten. Maria Verstraete werd gekwetst aan de schouder. Ondertussen was de politie verwittigd en toen zij enkele minuten later ter plaatse kwam was Alfons V.D.B. blijkbaar over het ge vaarlijkste heen. Hij gaf zijn wapen gewillig af en werd gearresteerd. Voor die dolle avond veroordeelde de rech ter van de correctionele rechtbank van Dendermon- de hem gisteren tot 3 jaar gevangenisstraf, (m) Het is algemeen geweten, Domien is een brave vent en heeft het getroffen met zijn gerief. Hij neemt haar overal mee. Laat. haar wat van de wereld zien. Maakt reizen naar het buitenland. Ook al is het maar naar Rotterdam. En voor één keer nam Dorien zijn boterhammetjes niet mee. Hij zou zijn teergelief de in Rotterdam eens trakte ren op een goed diner in een schoon etablissement. Fier als een pauw, gelijk ne grote meneer stapt hij naat een netjes gedekt tafeltje en roept de ober. roept de ober. Wat meneer en mevrouw wensen? De daaschotel zeat In Holland houden ze er blijkbaar andere gewoonten op na. Door de ober wordt het klaarstaande bestek vóór de neus van Domien weggehaald. Wijnglazen, borden, vorken, lepels. Domien aanziet het hele ge beuren met lede ogen, maar zegt niets en kan die Hollan ders alleen maar een raar volkje vinden. Gemoedelijk wacht het kop pel op de komende dingen en ja, inderdaad. De ober komt aangestapt met een zilveren schoteltje op een bord en een lepel. Het duo krijgt elk een specimen en kunnen, dood van honger, de soep oplepelen in af wachting van het volgende gerecht. Domien en zijn juffrouw wachten geduldig. Het soepje is reeds een kwartier, een half uur, een uur in de buikjes verdwenen. Maar er komt niets meer. Men ziet naar de twee Bel gen niet meer om en tenein de raad stapt Domien op de gargon af. Beu van het wachten op de «dagscho tel». E Ze verstaan jjeen Aalsters in Rotterdam. Domien be-l I taalde de twee kommetjes; soep en keerde weer, naar huis. I" De volgende keer neemt Do- w' mien zijn boterhammetjes! weer mee. vo HOEVE MUYLAERTTE MOORSEL Van zaterdag 24 tot vrijdag 30 juli week van de Landelijkheid. Elke dag te 5 uur: geleide wandeling Te 17 uur: bezoek aan de tentoonstelling Te 17 uur: projektievan film over Falluintjesstreek Pikfeestenzaterdag 31 juli en zondag 1 oogst 15 uur: Veldaktiviteltenpikken, binden, stuiken, door een dertigtal boeren en boerinnen naar aloude gewoonte 16 uur: schaftijd op het stoppelveld met hete worst en platte geuze. 17 uurde oogst wordt binnengereden Tussen, naar believenhete ovenkoeken recht uit de oven met smout vlaaien hete boerenworst met bruin brood kop met bruin brood wafels vanop het vuur 17 uur: Schuuraktiviteitenvlegeldorsen, geselen, wanne, ziften, malen, enz; 18 uur: vlegeldans 21 uur: feestvuur met optreden van zangkoor Einde bij dageraad. Daarenboven Stoomtrein! Moorsel - Baardegem en terug van 10 tot 19 uur. Tentoonstelling evolutie van het spoor. Kruidenmarkt Tentoonstelling Levende kunstuiting, ekspo van oogst-en Falluintjestaferelen, film. Ruiterijoptreden op zaterdag van de «Kravaalruiters» van Meldert en op zondag van de «Denderruiters» van Herdersem en dit van 16tot 18 uur. Volkdans: optreden van Volksdansgroep Egla, op beide dagen tussen 18 en 21 uur met Volksdans door het publiek. Wandelingen naar Bloementapijt (Gudulakapel), tentoonstelling (klooster), Water burcht, draaiorgel (herberg «Kuiper») Groot-vee in natuurlijk milieu. l.H. Het stofferig belastingskantoor, ode aan de werkvrouw die daar nn moet kuisen (el) Op het ogenblik zijn aan het huis der zuchten in de Vlaan- derenstraat herstellings- en ver- beteringswerken bezig aan de voor en zijgevel. Ondanks de afscherming kan men niet beletten dat er zich heel wat stof bevindt op en rond het voetpad dat door de bezoekers mee de «trapkes op» gedragen wordt om een nationale plicht te vervullen. De voetgangers zelf vinden een nauwe belastingvrije doorgang onder de stellingen naar het postuur van Honoré gepluimd. Het Beukenhofdomein heeft een mooie speelplaats. Maar gezien de automobilisten er een parking van maken, schiet er niet veel plaats meer over voor onze kinderen. Ook de beplantingen moeten het ontgelden. Hopelijk komt er kortelings een streng politietoezicht! (jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 10