falen in titelrace Favorieten Ronald Van Avermaeti goed bloed liegt niet DIRK HEIRWEG: NU SOLOREN IN DORTMUND II KORT SPORT Rudi Brusselmans: nieuwe start? Nieuwelingen De renner van de week De renner van de week De sterrenner van de maand Schieting Ballen Schaken Avanti kadetten gevierd Willy Coen bij Jochewoa? Mespelare - Gijzegemkoers De kansen van onze streekrenners stonden hoog gekwoteerd voor de nationale titelrace te Waarschoot. Zoals het al meer gebeurde lieten de kopstukken het evenwel afweten de schier onbekende Mare Haverhals ging met de trikolore trui naar Nijlen. Een en ander betekent niet dat JOHN DE CROOCK, LUC COLLYN en de andere kandidaat-winnaar ETIEN- NE DE WILDE verstopper tje hebben gespeeld. Integen deel ze hielden de stortvloed van ontsnappingspogingen on der kontrole, doch faalden toen de goeie trein vertrok. Spurten voor een ereplaats had nog weinig zin Collyn werd 17de, De Wilde en De Croock finishten samen met de naamloze massa. Wie zich wel in de kijker fietste, doch wegens zijn prille jeugd, geen kans op zege had tegen de oudere en dus geroetineer- der tegenstanders was de Zeelse belofte RONALD VAN AEVERMAET, al zegt een 35e plaats op het eerste ge zicht niet veel. Werd het nationaal junio renkampioenschap één grote ontgoocheling, toch noteerden we een zege vorige woens dag won ETIENNE DE WIL DE te Damprémy. Een ge slaagde algemene repetitie, doch een gemiste première dus. PETER VAN HUFFEL, het kwieke baasje uit Ham- me arriveerde derde te Bel- sele en was te Sint Kwintens- Lennik zesde. Voor WILLY DE BACKER stak er te Den derleeuw een vijfde plaats in, maar te Evere deed de Ber- larenaar beter daar mikte hij net naast de roos met zijn puike tweede plaats. JOHAN DE MAN, een nieuwkomer uit Baardegem, heeft talent ditmaal noteerden we voor hem een zevende plaats te Denderleeuw en een twaalfde prijs te Sint KWintens-Len- nik. LUC ROELS verscheen twee maal op het appèl 10e plaats te Sint Kwintens-len- nik en twaalfde te Dender leeuw. De naam Brusselmans staat bijna synoniem voor wielrenner. Jean was destijds een stevige belofte en zelfs meer dan dat hij behaalde als amateur zulke verbluffende resultaten dat insiders hem een grote carrière voorspelden. Rudi Brusselmans. Jammer genoeg deemsterde Jean later weg en opteerde voor een zeker bestaan toen hij had ervaren dat hij nooit de top kon bereiken, stopte hij. Verstandig besluit veel te veel beroepsrenners die niet écht doorbreken klampen zich te lang aan illusies vast en blijven hersenschimmen najagen. Na Jean Brusselmans meldde Rudi zich als de stevigste belofte uit dit koereursgezin aan. Een kereltje met talent, ambitie en vooral wilskracht. Geroepen om een vooraan staande rol te spelen in het rennerswereldje de resulta ten logen er niet om. HIJ KOMT TERUG Het moet dicht in de buurt van het seizoeneinde 1974 ge weest zijn Rudi Brussel mans sukkelt met de gezond heid. Dat kan iedereen over komen een mens is geen robot. Om in de sport boven de anderen uit te torenen mag er niets schelen. De li- chaamskonditie moet opti maal zijn. Brusselmans ver loor er de moed niet bij. Maar toch. Hij kwam slechts langzaam terug. Een beetje te traag zelfs om de onge duldige fans gelukkig te ma ken. Maar daar mag Rudi zich niet aan storen zijn jongste resultaten hebben aangetoond dat hij flink op weg is om de vroegere stan ding te heroveren. Te Wol- vertem finishte Brusselmans op de tweede plaats. Slechts de Nederlander Marcel Re- horst hield hem van een moreelopkikkerende overwin ning. Er waren 75 deelne mers. Geen „goedkope" ere plaats was het dus. Dichter bij huis, te Baasrode, onder scheidde hij zich nog maar eens. Maerevoet en weer eens een „kaaskop", ditmaal Bart Van Est, lichtten hem een voetje. Niettegenstaande Rudi Brus selmans beide knappe presta ties niet met een spetterende zege afrondde, mag hij voort aan weer bij de kandidaten voor de hitparade worden ge rekend. (mm) Ronald Van Aevermaet (tweeden van rechts) op weg naar de start.... Hij is nog piepjong Ronald Van Aevermaet debuteerde vorig jaar bij de nieuwelingen. En won tweemaal. Te Bor- nem wipte hij er in de vijfde van de negen ronden vandoor en haalde het met jjnderhalve minuut voorsprong. In Ze ver gem fietste hij op zijn eentje tot bij vijf weglopers en klopte ze in de spurt. Hij kan dus wat, dat baasje. Goed bloed liegt nietvader Aimé, een gewezen prof, was veel meer dan zomaar een meeloper. Toch had diezelfde pa er wat op tegen toen Ronald over zijn koereursambities vertelde. Nu supportert hij voor zoonlief, fluistert hem een heleboel raadgevingen in het oor en masseert hem zelfs. VECHTER Ronald kent zijn eigen ga ven en gebreken temporij den ligt hem het best, maar hij vindt het doodjammer dat hij niet wat sneller is in de spurt. Hij gelooft ook dat hij zal kunnen klimmen Toen Dirk Heirweg een paar weken geleden te Zele een minutenvoorsprong bij mekaar fietste, vertelde een (versla gen) konkurrent achteraf aan een journalist dat achter de „blauwe trui" niet al te heftig werd gejaagd. Wat zegde de vos uit het fabeltje ook weer„De druiven zijn te groen". Sinsdien heeft Dirk nog meer toegeslagen vorige week woensdag demarreerde hij tijdens de „Omloop van de West kust" te De Panne een pleiade wingragen uit zijn spoor. Als klap op de vuurpijl won hij nu ook de Ritterprijs te Dort mund, een internationale wegrit over 141 kilometer. Baus- bacher, zijn felste belager, liep pas meer dan een volle minuut na hem binnen. Driemaal is scheepsrecht voldoende om Dirk Heir weg zonder enige tegenspraak nu al uit te roepen tot de sterrenner van de maand. TOERIST Wat heeft deze jonge man er toe aangezet in de veel eisende wielrennerij scheep te gaan Hij die de latijns- wetenschappelijke humanio ra met sukses afrondde en van huize uit ruimschoots de gelegenheid kreeg om op uni versitair niveau te studeren Een van vader Adolf geërfde mikrobe Een geldingsdrang die hem uit het anonimaat moet tillen De wil om een vedette te worden Een tiener die naar de race fiets grijpt denkt niet onmid dellijk aan een Merckx-car- rière een fenomeen mani festeert zich niet om de ha verklap. Zin om aan kom- petitiesport te doen had Dirk Heirweg. Maar thuis trapte men daar niet onmiddellijk in meepeddelen met toe risten en vooraan finishen in dat soort koersen mocht voorlopig. Maar zich onmid dellijk in de échte races gooien mocht niet. Tot ten slotte toch een groen lichtje aanflitste. Hij kon in 1972 nog net bij de nieuwelingen debuteren. Het was toen al september. Doch in dat na seizoen was Dirk nog goed voor drie v.->r«vir ningen. Ju nior in 1973 en 1974 met respektievelijk 13 en 21 pal men, werd hij vorig jaar, omdat hij 19 geworden was, met de amateurs gekonfron- teerd. Het liep niet kwaad 19 maal flitste Dirk Heirweg armonzwaaiend door de fi nish, werd daarenboven op genomen in de nationale se- lekties voor de ploegentijd ritten, kwam als derde uit de „Trofee Baracchi" en de monstreerde zo veel talent en lef dat Roger De Corte hem niet negeren kon toen hij aan de preselektie voor Montreal toe was. De „blauwe garde" van De Corte moet in het gareel lopen. Dat is slechts normaal: het ganse seizoen staat in het teken van de voorberei ding op dat „wereldgebeu ren". De uit de massa ama teurs opgepikte beloften die nen zich stipt aan het opge legde programma te hou den de normaalste zaak van de wereld eigenlijk. Ze wor den klaargestoomd in koer sen van betekenis. Gemakke lijke en goedkope overwin ningen najagen zit er niet inde „blauwe trein" moet de zwaarste taken aankun nen. Dirk Heirweg is flink op weg om het koninginnestuk van de „Olympische hoopdra- gers" te worden. Al mogen de enorme verdiensten van an dere ploegleden zoals Johny De Nul en Etienne De Beule, jongens die zich honderd pro cent voor het team inzetten en kollektief fantastisch pres teren, niet worden wegge wuifd. HET HOOFD EN DE BENEN Henri Desgranges, de vader van de „Tour de France" zegde destijds dat een ren ner het niet alleen met do benen, doch ook met het hoofd moest kunnen. Na denken. hot goeie moment uitkiezen. Kracht aan „brains" koppelen. Zoals Fred De Bruyne dat deed. Dirk Heirweg is de bijna per- fekte kombinatie van kracht en verstand. Hij benadert de wielrennerij trouwens weten schappelijk. Kent de pro's en de contra's van het vak, stort zich niet in een blind avontuur. Hij weet dat koe- reur worden risiko's inhoudt slagen hangt niet alleen van goeie wil en talent af. Een domme val, sukkelen met de gezondheid en een of ande re onvoorspelbare toevallig heid allemaal faktoren die bepalend kunnen zijn voor een al dan niet bereiken van een vooropgesteld doel. Als Heirweg in zijn opgang ge remd wordt, zal hij met spijt afscheid nemen van zijn ge liefkoosde sport. Doch hij houdt nog altijd een troef achter de hand in het ou derlijk bedrijf kan hij altijd bijspringen, al zijn er voor iemand met zijn intellektuele background uitwegen genoeg om iemand te worden op de sociale ladder. Koersen IS gevaarlijk, zegt Dirk Heirweg. Vooral de massaspurten schrikken hem een beetje af er wordt soms geduwd en getrokken, ren ners wijken van hun lijn af en in verscheidene gevallen zijn de organizatoren fout de finish ligt soms vlak ach ter een bocht, de afsluitingen zijn niet steeds reglementair en onvoorzichtige toeschou wers veroorzaken nogal eens valpartijen. Men moet het er bijnemen. Willens nillens. Al kan, met een beetje goeie wil, veel verholpen worden. SPUL En dan is het eeuwige do- pingsprobleem er WORDT geslikt, zegt Heirweg. Nie mand kan dat ontkennen er zijn al bewijzen genoeg ge weest. Hij vindt dat er veel te weinig op doping gekon- troleerd wordt, vooral bij- nieuwelingen en junioren daar ontstaat het kwaad. Daar is evenwel wat aan te doen een renner moet zich door een dokter laten bege leiden. Een gewetensvol go- neesheer zal zijn renner nooit op de nefaste weg van de do ping zetten, omdat hij weet dat hij de gezondheid van een mens moet beschermen. Dirk wil aan het „spulspel" niet meedoen koersen mag zijn gestel niet schaden. Ge zonde inspanningen zijn goed, doch als men andere dan na tuurlijke lichaamskrachten moet aanboren loopt het ver keerd. Opgepept forceert men zich, met alle nare en scha delijke gevolgen vandien. Wat wil Dirk Heirweg via de wiel rennerij bereiken Het ant woord is kort maar duidelijk: er een beroep van maken. Liefst als kopman. En als dat onmogelijk blijkt, wil hij zelfs een (goedbetaalde) ne- venrol spelen. Maar jaren lang van de ene kermiskoers naar de andere pendelen doet hij niet als later blijken mocht dat hij als prof niet beter kan dan rond de kerk toren en het frietkraam fiet sen, houdt hij er onmiddel lijk mee op. Zijn ambities reiken veel verder. (mm) Dirk Heirweg. al heeft hij vanzelfsprekend nog nooit een échte col ge zien. Mensen die Ronald Van Ae vermaet van nabij volgen, prijzen in hem het „gebo ren vechterke", het durver- tje dat liever eervol sneu velt dan roemloos de armen in de lucht steekt ten teken van overgave. Later wil Ronald prof wor den. Doch vooraleer hij daar aan toe is, wacht nog een lange weg. Waarom wil hij iemand worden in een sportdiscipline die vol gens hem allesbehalve onge vaarlijks is (men kan in een valpartij betrokken worden of op training aan gereden wordenen die van de atleet erg veel vergt Ronald leert de meubelma kersstiel. Hij heeft een leer- kontrakt ondertekend dat impliceert vier dagen per week werken en een vijfde dag naar school. Trainen moet dus tussendoor gebeu ren. Volgend jaar behaalt hij zijn diploma en dan krijgt hij plots meer tijd om zich op de wielrennerij te koncentreren. Welnu hij zou graag als wielrenner meer geld bijeengaren dan wat als meubelmaker te verdienen is. Of dat nu als knecht van een vedette is of als kopman in een klei nere p'.oeg, weet hij natuur lijk nog niet. De toekomst moet raad bregen. Eén feit staat paalvast: als hij fiet send niet behoorlijk aan de kost kan komen, hangt hij •de racefiets aan de wilgen. KAMPIOENSCHAP Ronald Van Aevermaet ko zen we als renner van de week uit omdat hij, als de benjamin van de bende bij na, zich zo goed uit de slag trok tijdens het nationaal junioreskampioenschap. Niet dat hij in de buurt van de nieuwe trikoloordrager finishte. Nee hij was zelfs niet in de beslissende ont snapping gemengd. Doch hij heeft, in dat 150-koppi- ge peloton meer gedaan dan verstoppertje gespeeld. Dat hij er na 115 km. nog steeds bij was, is een hele referentie. Ronald, de niet- spurter. weerde zich als een duiveltje in een wijwatervat voor een behoorlijke klasse ring. Het werd een weinig in het oog springende 35e plaats. Maar toch. FANS Op het Zeelse Huivelde heeft Ronald Van Aever maet al heel wat suppor tersharten sneller doen klop pen hij heeft in café „Halfweg" zelfs een bloei ende fanklub. Zijn vurigs >lo« bewonderaar en aanhangi loe is... Dirk Heirweg. Never niet de amateurrenner Zele, doch een 15-jarij Ie i naamgenoot die Ronald alle koersen vergezelt volgend jaar zelf zijn kaltest waagt bij de nieuwelinge a Met zijn temperament zijn talent kan Ronald Van Aevermaet iemand worde len Of hij later zijn prof dromt I. ziet te realiseren, weten mettertijd wel. Velen 2 geroepen. Hopen we deze ambitieuze tiener c tot de uitverkorenen b«,Di hoort. (mngen )0S1 Bij de maatschappij Leb be Kruis heeft op woens dag 26 mei een special) kermisschieting plaats. (vds) Sponsor Van Biesen van Kaatsklub Lindeken had verleden zondag met pro blemen af te rekenen want de tegenstrever weigerde te spelen met de aangeboden ballen Van Biesen zorgde andere zodat de wedstrijd] kon doorgaan. (vd»rj De schaakliefhebbersj kunnen aan hun trekken komen in de zaal Edel-,] weis te Lebbeke, elke] woensdag van 19 tot 21 u, (vds) Vrijdagavond werden de Avanti kadetten in het bijzijn van hun ouders door het Avantibestuur gehuldigd om de be- haalde titel. Als beloning mogen de jongens naar een internationaal nooi in Italië. Deze week spelen ze nog een nooi in Mechelen. (R.M.) Voorzitter Vlasschaert T vertelde ons vorige za-1 terdag dat het praktisch I vaststaat dat Willy Coen I volgend seizoen trainer L wordt bij Jochewoa. leszins een hoopgevend I bericht en het bewijs I dat Jochewoa, na het f mislukt seizoen, zich v gend jaar wil herpakken I (R.M.) Aan cle inwoners van Mespelare en Gijzegem wordt medegedeeld dat op zaterdag 22 mei 1976 een wieier- criterium plaats heeft te Gijzegem op de banen van de nieuwe wijk, genaamd Berkenlaan en Lindcnlaan. De weg tussen Mespelare en Gijzegem wordt tussen 13 uur en 17 uur afgesloten voor het verkeer. De inwoners van genoemde gemeenten dienen hier mede rekening te houden. C

De Voorpost | 1976 | | pagina 16