1 J IL UW WOORD Vrije Tribune lU r HERBERG TE HUUR TAKSEN EN LASTEN VOOR STAMGASTEN 2 - 21-5-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. DE B.S.P. - FEDERATIE AALST EN HET CONGRES VAN DE VLAAMSE SOCIALISTEN Op 19 juni komen de Vlaamse socialisten afzonderlijk in con gres bijeen. Dit is ook het geval voor de Waalse socialisten. Uit de besluiten van beide con gressen zal de synthese die nen gemaakt die moet toelaten aan het land een globale en de finitieve oplossing van de communautaire problematiek voor te stellen en aan de ge westen nieuwe perspektieven van ontplooiing te bieden. Reeds in oktober van verleden jaar heeft de B.SP. - federatie Aalst een diepgaande hervor ming van de staadsinrichting geformuleerd in 3 geledin gen: de nationale, de regionale en de gemeentelijke. Onze fe deratie opteerde voor 'n Bel gische bondstaat met twee deelstaten (Vlaanderen en Wallonië) en een gewest Brussel-hoofdstad, xat tevens een grote vereenvoudiging van de instellingen voor gevolg zou hebben. De jongste weken is de discus sie omtrent de communautaire problematiek zich gaan toe spitsen op de kwestie van het economisch federalisme. Het zijn vooral de Vlaamse pa troons, gegroepeerd in het Vlaams Economisch Verbond, die bij monde van hun voorzit ter de h. Leysen het econo misch federalisme hebben aangegrepen om zich af te zet ten tegen een Wallonië dat steeds krachtiger opkomt voor de oprichting van openbare ondernemingen en anti kapitalistische structuurher vormingen. De Vlaamse pa troons hebben economisch bekeken liever die rotte appel uit de Belgische mand opdat hij het voor hen klerikale en kapi talistische Vlaanderen niet zou aantasten. Tot voor kort frans kiljons spelen de patroons in Vlaanderen nu de zgn. Vlaamse kaart, niet uit liefde voor of omwille van de belan gen van het Vlaamse volk, maar voor hun eigen kapitalis tische belangen. Hun econo misch federalisme moet enkel dienen om ten minste nog in Vlaanderen de kapitalistische markteconomie en bijgevolg hun privé-belangen te redden. En daarbij trachten zij de myte te scheppen van een rechts, welvarend Vlaanderen en van een links, verarmd Wallonië. De waarheid is dat het arme Vlaanderen van weleer de vrucht was van het kapitalisme zoals de economische stagna tie en teruggang van Wallonië nu evenzeer aan ditzelfde kapi talisme te wijten is. Vermits de economische ont wikkeling zich thans gemakke lijker doorzet waar zich de zee en de havens bevi nden is het te verwachten dat een economi sche herleving in het kapitalis tisch stelsel eerder Vlaanderen dan Wallonië ten goede zal komen. De Waalse arbeiders worden er zich dan ook steeds meer van bewust dat zij van het kapitalisme niets meer hebben te verwachten. Maar het kapita lisme is ook voor Vlaanderen geen paradijs. Ook in Vlaande ren sluiten ondernemingen en schiet 't privé-initiatief schro melijk tekort. Daarbij is Vlaan deren op het stuk van de multi-nationale ondernemin gen economisch en in zijn zelf beschikking veel trefbaarder dan Wallonië. Net zo goed als Wallonië zal Vlaanderen in het stelsel van de vrije markteco nomie blijvend af te rekenen hebben met een groot aantal werklozen. Dit betekent dat het Vlaamse volk, net zo goed als het Waalse, er belang bij heeft te opteren voor een radikale wijziging van het economisch stelse. We verwerpen dan ook de stelling van het Vlaamse Economisch Verbond. Trou wens, een België van de ge meenschappen met twee dia metraal tegenovergestelde economische systemen zou noch leefbaar noch houdbaar zijn Ons streven naar een ge federaliseerd België gaat dan ook hand in hand met de ge zamenlijke strijd van alle werk nemers en progressieven in dit land voor anti-kapitalistische structuurhervormingen, voor een planeconomie, voor het gemeenschapsbeheer van de energie en het krediet, voor de oprichting van openbare on dernemingen niet alleen in de verliesleidende sector van de diensten maar ook in deze van winstlatende spitsnijverheden. Dit neemt niet weg dat de her vorming van de Belgische Staat aan de gewesten, binnen een globaal economisch be leid, een decentraliserende en brede armslag moet laten in zake economische initiatieven langs de weg van de Geweste lijke Ontwikkelingsmaat schappijen. Zomede heeft de B.S.P. - federatie Aalst zich uitgesproken voor een eigen fiskaliteit van de Gewesten, want waar ruime bevoegdhe den worden gegeven moet ook financiële verantwoordelijk heid bestaan. Dit sluit de nationale solidari teit, in welke richting zij ook moge nodig blijken, niet uit. De personaliseerbare materies in het gewest Brussel hoofdstad moeten ofwel tot de bevoegdheid van de Vlaamse en Waalse deelstaten behoren ofwel moeten zij in de Brus selse gewestraad geregeld worden langs de weg van een vereiste dubbele meerderheid. Wij wensen ook de oprichting van een afzonderlijk kiesar rondissement Halle-Vilvoorde. Wij geloven dat de Brusselse gewestraad moet worden ver kozen langs de weg van afzon derlijke taallijsten van de ver schillende partijen met de mo gelijkheid van apparentering per partij. In het uitvoerend or gaan van de Brusselse gewe straad moeten de Vlamingen een werkelijke pariteit beko men zoals dit omgekeerd voor de nationale regering het geval is. De B.SP. - federatie Aalst hoopt dat het congres van de Vlaamse socialisten deze stel- lingname tot de zijne zal ma ken. BERT VAN HOORICK BELANGRIJKE WEKEN Alhoewel in sommige politieke kringen de indruk groeit dat deze Regering wegens bepaalde pro blemen tot een zeker immobi lisme is gedoemd, lijkt het mij voorbarig dergelijke stelling openbaar te verdedigen. De aktiviteiten van het parlement bewijzen het tegendeel. Inderdaad, bij het overschouwen van de agenda's van Kamer en Senaat stelt men vast dat zelden dergelijke talrijke en zware pro blemen aan de agenda staan. Bui ten deze politiek geladen proble men, herziening kieswetgeving, hervorming kiesdistrikten en bin nen enkele weken de traditionele begrotingen, dagen steeds op nieuw andere psychologisch ge laden punten op. Dat deze agenda met de verschei denheid van zijn problemen reeds zwaar genoeg is voor de parle mentsleden, is overduidelijk. Ze ker is in de huidige krisisperiode op ekonomisch gebied en met de gekende sociale konflikten die er de nasleep van zijn, de politieke aktiviteit meer dan overladen. Nu, maar vooral binnen enkele weken, komen daarbij dan de ge meentelijke verkiezingen die voor de eerste maal in de fusiegemeen ten van een uiterst belang zijn. Men kan zich de vraag stellen of binnen dat alles er nog de nodige ru imte en energie voor de taal kon- flikten kan worden gevonden. Dit betekent in geen geval dat pro blemen als Schaarbeek geen op lossing moeten kennen. Tussen een normale oplossing en een uit buiten van de situaties, is er een hemelsbreed verschil. Daarom ode kan de Regering geen uitstel van de wettelijke maatregelen dulden omdat verdere uitbreiding van toestanden alleen maar de si tuaties kan vertroebelen en de werkelijk noodzakelijke oplos singen op de lange baan schuiven. Nochtans zijn de wetten en beslui ten in uitvoering van de fusiebes lissingen van een eerste prioriteit, opdat morgen onze gemeenten zouden bestuurbaar zijn. Daar naast moet het herstel van de eko- nomie de algemene prioriteit heb ben en het is gelukkig dat daar de kontakten van de regering met de sociale partners er oplossingen in het verschiet zijn. Indien naast de begrotingen deze punten een oplossing vinden voor het parlementaire reces, dan kun nen in het najaar de andere pro blemen aan bod komen. Na de gemeentelijke verkiezingen zal trouwens de atmosfeer serener zijn om de verdere programma punten van de Regering af te wer ken. Diane D'HAESELEER «PASGEBOREN KIND» Staatssekretaris D'haeseleer die zich door zijn partijgeno ten reeds laat aanspreken als 1® burgemeester van het toe komstige Aalst, wellicht in het kader van een grote progres sieve frontvorming naar het Luiker-model is verleden week in de aktualiteitvan pers, radio en televisie gekomen, maar nu precies op geen al te gunstige wijze. ledereen weet ongeveer wat er aan het licht is gekomen. In het socialistisch dagblad «Le Peu- ple» verscheen de fotokopie van een gedrukt formulier dat de staatssekretaris, onder vermelding van zijn ministe riële titel, als werkaanvraag stuurt aan werklozen. Twee zaken zijn nogal pikant in de eerste plaats een reeks vragen als «aangesloten bij liberale vakbond», «aangesloten bij li berale mutualiteit», «zijn ou ders lid», «wenst ja of neen aan te sluiten»; in de tweede plaats hetfeit dat de heer D'haeseleer precies staatssekretaris voor het Openbaar Ambt is, m.a.w. de grote «patron» van al dege nen die in openbare dienst werken en toeziend minister op het Vast Wervingssekretariaat dat deze personen moet rekru teren. Een kleine verstaander heeft maar een half woord no dig, zegt men, zodat de band gauw gelegd wordt. Deze mogelijke inbreuk op de ministeriële déontologie was ernstig genoeg opdat twee kamerleden, de CVP'er Deneir en de socialistische fraktie- voorzitter Brouhon, de staats sekretaris en zijn «baas», de eerste-minister zelf, hebben geïnterpelleerd, waarbij enkele pertinente vragen werden ge steld. Wij geloven niet dat het antwoord van de heer D'haese leer de kamerleden- en met hen de openbare opinie zal overtuigd hebben. Niemand gelooft dooddoeners als «ik sta hier zeer gerust, zuiver en on belast», nog minder dat het ge publiceerde formulier uitslui tend bedoeld was voor tewerk stelling in de privé-sektor. De heer Brouhon heeft trouwens de ondubbelzinnige opmerking gemaakt dat de op het formu lier voorkomende gevraagde betrekking «derk-typiste» en kel in openbare dienst en niet in de privé-sektor voorkomt. Anderzijds verdedigde de heer D'haeseleer zich ook met de verklaring dat op het formulier niet de titel van zijn departe ment is vermeld, enkel «staatssekretaris». Als hij meent de goegemeente daar mee te overtuigen, dan be schouwt hij heel wat mensen als naief. De premier heeft zijn hand bo ven de staatssekretaris ge houden, tot «de heer Brouhon kan bewijzen dat de heer D'haeseleer de lijst van de werklozen uit zijn arrondisse ment heeft opgevraagd via de R.V.A. om ze politiek te beïnvloeden». Indien ja, dan moet hij de regering verlaten. Indien het enkel een ver dachtmaking zou zijn, dan be treurt de premier de hetze te gen een lid van zijn regering. Wij moeten de moed hebben om dit «incident» in een bre dere kontekst te beoordelen. De «politiek» bemoeit zich al te veel met benoemingen en be vorderingen in de openbare diensten, waar het aanwer vingsexamen langs het V.W.S. en de manier van presteren de uitsluitende criteria zouden moeten zijn. Honderden be dienden en ambtenaren, met en zonder politieke lidkaart, lid of geen lid van een vakbond, lopen ontmoedigd rond omdat bepaalde figuren boven hun hoofd worden geparachuteerd, dikwijls zonder de gewenste beroepskwalif ikaties en zonder inachtneming van de anciënni teit. Ook de Staat is hier vaak fout, omdat bijna nergens een objektief beoordelingscriterium bestaat. Hoe vaak moet men dan ook niet horen: waarom mij inspannen, als de wedde voor iedereen gelijk is, zowel voor iemand die het minimum pres teert als voor iemand die van zijn job iets wenst te maken? Waarom zich inspannen, als iemand met minder kwaliteiten, met minder ervaring, op een goeie dag boven uw hoofd wordt geparachuteerd en dan de bevelen uitdeelt? Misschien is de Staat een te logge ma chine geworden, maar op de manier, waarop sinds jaren met het personeel wordt ge jongleerd, moet het bergaf gaan. In de tweede plaats ontkent niemand dat, bij ongeveer ge lijke kansen van de kandida ten, het hemdeke dichter is dan de rok. Dat men in deze geval len een goed woordje doet bij de betrokken minister, zal nie mand kwalijk nemen. Maar ook hier ontspoort men vlug. Meer en meer vindt men instemming voor een soort ideologische «dosering». Als dit opnieuw moet leiden tot een aftakeling van het element «bekwaam heid, persoonlijke inzet», dan zal ook dit systeem fataal mis lopen. De ziekte heeft het li chaam reeds te ver aangetast en niemand bezit de politieke moed tot de radikale ingreep. Zodat men kan besluiten: het is niet bijzonder fraai gesteld met de politieke moraliteit. Dege nen die het voorbeeld zouden moeten geven, brengen, he laas, zichzelf nogal eens in op spraak. En de verklaring van de heer D'haeseleer dat hij zich voelde «zoals een pasgeboren kind», heeft de kamerleden niet aan het lachen gekregen, maar de heer Deneir doen replikeren «ondertussen zijt u wat ouder geworden en uit uw politieke gedraging blijkt niet dat uw woorden en uw daden elkaar Hubert VAN WAMBEKE, Arrond. Voorzitter CVP HARO! OP DE WERKLOZEN EN DE JEUGD! De Senaat DespraK woens dag van vorige week het wetsvoorstel over de toe kenning van een vakantie geld aan langdurige zieken, gehandikapten, bejaarden die het gewaarborgd inko men genieten en werklozen. Op vraag van de regering keurde de meerderheid het amendement goed om de werklozen hiervan uit te slui ten! En leve de CVP-PVV-re- gering, die volgens Louis D'Haeseleer een werkelijke uitdaging betekent inzake gedurfde sociale en andere initiatieven... PVV-minister van Nationale Opvoeding, De Croo heeft op 7 mei een tiental tewerk gestelde werklozen van zijn departement aan de deur ge zet. Op het formulier dat de werkgever bij ontslag moet meegeven voor de Rijks dienst voor Arbeidsbemid deling werd als reden van de nieuwe werkloosheid ver meld: «Deelname aan de staking van 23 december 1975.» Het betreft de één uur-staking van het Ge meenschappelijk Vak bondsfront. En leve de «vrij heid en solidariteit», en «de ruimst mogelijke zingeving aan het persoonlijk leven», die Louis D'Haeseleer zo nauw aan het hart liggen De ministerraad van de CVP- PVV-regering heeft beslo ten, dat de jongeren die de school verlaten in de toe komst zes maanden in plaats van drie maanden als werkzoekenden zullen moe ten ingeschreven zijn, om van de werkloosheidsver goedingen te kunnen genie ten. En leve de «zonnige toekomst» die het liberaal kapitalistisch systeem de nieuwe generatie biedt Haro dus, op de werklozen en de jongeafgestudeerden Reeds was het zo, dat een jongere een volledige cyclus moest uitgelopen hebben om van dit «voordeel te kun nen «genieten»..De anderen, onder welke voorwaarde ook, konden op hun kin kloppen. Vandaag staan we op ander halve maand van het school jaareinde, en niettegen staande alle berichten over een herneming van de eko- nomische aktiviteiten, vreest de regering dat zich bij de huidige tienduizenden jonge werklozen onder de 25 jaar, nieuwe tienduizenden zullen komen yoegen. Dus maar dezelfde taktiek als met de aardappelen. Aan de officiële of indeksprijzen kan men ze nergen kopen. Met de jonge werklozen wordt, volgens dezelfde «kristelijke» en «liberale» principes, de toevloed met drie maanden uitgesteld, alsof ze helemaal niet be stonden. Maar wie betaalt de gebroken potten? Intussen ook is PVV-voorzit- ter Grootjans, die zich een groot staatsman waant, en in feite alleen de politieke advokaat is van de geld- muur, een offensief in regel begonnen tegen de maat schappij zekerheid. Daar moet volgens hem een en ander afgebroken worden. Hij herhaalde verder nog maals dat de werkers hun looneisen moeten matigen. Voor dit laatste zijn er wel enkele CVP-ers die zich kris- tendemokraten noemen te vinden, maar in verband met de maatschappelijke zeker heid schijnt de angst voor verscherpte innerlijke te genstellingen in de CVP- rangen, hun neiging om de PVV te volgen wel wat te matigen, en het gaat deerde jongste tijd in de minister raad soms nogal hard aan toe. Een wonderbaar ver schijnsel in ons arrondisse ment is wel, dat perskorres- pondenten en zo meer, in hun bus regelmatig brieven krijgen van CVP-volksverte- genwoordigers en andere mandatarissen, die zich om ter best doen opmerken in verband met hun tussen komsten bij ministers en bij de bestendige deputatie, in zake bescherming van dê natuur, herstel van histo rische monumenten en noem maar op, maar die nooit de tijd vinden om voor wraakroepende feiten als hierboen opgesomd tussen beide te komen of prikkelen de en opklarende vragen tè stellen! Ook bij het ABVV en de BSP op gewestelijk en lokaal vlak is het verzet niet bijster sterk. Zou dit soms iets te maken hebben met de ijver die CVP-senator W. Verley- sen nu reeds aan de dag legt, om een reeks van men sen te kontakteren met het oog op het vormen van be- stuursmeerderheden in ons arrondissement na de a.s. gemeentelijke verkiezin gen? Het plan van CVP en PVV van nu tot 10 oktober is duidelijk: een bepaalde hoop verwekken, afleidings- manoeuvers in de richting van de gemeenschapspro-J blemen en intussen hier en daar slagen in het duister, terwijl bij de CVP de troepen en vooral de middenkaders! met beloften en bedreigin gen in toom'worden gehou den. De vraag is, of dë socia-[pk listische en de kristene wer kers, de werklozen en de| jongeren, zoals al wie doorl de huidige regeringspolitiekP5* wordt getroffen, dit passiefijde: zullen aanvaarden om danp6er na de gemeentelijke verkie-pdu zingen zowel op gemeente- lijk als op nationaal vlak der zaken nog te zien vererge-fa" ren? r a-|Plu ;r_ in de^ri kt vc Wanneer dan voor bepaaldetgar leiders die schaapjes weer^t d op het droge zullen zijn li Ray De Smet in p rk In een tijd waar iedereen wat zoekt is het verwonderlijk om steeds weer de terugkerende rubriek «herberg te huur» terug te vinden. Dikwijls een en hetzelfde etablissement, dat meermaals per jaar vrij komt. Een slechte ligging? Ongeschikte uitbaters? Huishuur te hoog? wanneer sommigen hun leef milieu verplaatsen naar hun centrale verkooppunt. De kliënt komt en blijft een al of niet lange tijd op de meest onregelmatige uren. Ook wanneer de kookpot net op het vuur staat of het prachtigste TV programma uit gezonden wordt. Afwas en opruim behoren dikwijls tot de bijkomstigheden. Zeker bij die genen die er een broertje aan dood hebben. Maar de kliënt is en blijft koning en zelfs met de ergste migraine aanval moet de glimlach blijven, de glazen proper en gaat het lawaai van de juke-box en de speeltuigen onverminderd door. Van 's morgens tot 's nachts en 's anderendaags opnieuw. Onver minderd door. Van 's morgens tot 's nachts en 's anderendaags opnieuw. Onverminderd. Prietpraat, gelach en vertier gaan hier samen hand in hand. Ze zijn niet allemaal bevooroor deeld om grote kasten uit te baten die in 'n paar uur hun kassa's gevuld zien. Voor de meesten is het zwoegen en zweten. OPFRISSEN Bij ons onderzoek is het treurig vast te stellen hoe sommige uitbaters vierkantig hun voeten vegen aan reinheid. Gelukkig Wie allerminst gelukkig is met deze toestand zijn de onderver huurders. Zij die met een al of niet bewoond pand op hun beurt de huisbaas met en volgens het kontrakt dienen klaar te staan om te betalen. Sommige huishuren liegen er niet om. Ze kunnen ontzagwek kend hoog liggen in bijna astronomische cijfers, die ver schillende maandwedden van een goed verdienend gezin vaak overschrijden. Een goedlopend kafee kan nochtans van dag op slag ontzenuwd worden. De klant is koning én grillig. Soms is er clan-vorming en het volstaat dat één persoon met één woord een ganse groep mee sleept naar andere oorden. Ook het uitgaansleven vertoont verschuivingen. Een «dorpel die gemaakt is», kan van de een op de ander minuut herschapen worden in een doodse stilte. Het zijn de risiko's van het vak en men is steeds op zoek naar nieuwe en ander panden. Sommigen bekommeren zich om hun uitbaters. Anderen laten het min of meer reilen en zeilen en zolang er iemand in het gebouw woont, brengt het de huishuur op. Men kan zich afvragen wat voor een brouwerij soms de doorslag geeft, verhuren van gebouwen of verkopen. We spraken met een meer dan ervaren en beslagen persoon terzake: niet verhuren, betekent niet verkopen zegt hij. Maar het zijn de uitbaters die moeten streven naa'r vernieuwing, hun zaak opfrissen. Een gewoon kafee. waar de man uit werken gaat, moet beslist 5 a 6 grote vaten kunnen verkopen. Maar veel hangt af van de uitbater zelf en de opvang van hun kliënteel. Het is niet alleen een kwestie van verkopen, men moet ook een en t.z.t.. een konsumptie kunnen weggeven. Dat beseft men al te weinig. Aldus onze zegsman. Bovendien laat men veel kansen onbenut. Volgens onze woordvoerder is het droevig om vast te stellen, dat op de Grote Markt bvb., men zeer laat terug opent. In die tijdspanne zijn er reeds veel personen, vooral reizigers, die een kopje koffie lusten in de ochtend, noodgedwongen verder te reizen en speelt men een vast kliënteel kwijt. WONEN OM TE OVERLEVEN. Wanneer men iemand tot de nauwst behuisden mag typeren dan zijn het de handelspanden en zeker de kafees. Alles moet wijken voor de ruimte en wat voorheen nog een mogelijkheid was tot wonen, werd omgevormd tot een of ander zaaltje. Sommigen hebben deze lukse niet en moeten zich behelpen met een miezerig klein plaatsje waar koken en wonen met het ganse gezin de eerste regel is. Wanneer het werkterrein dan de tapkast is. dan is het toch even noodzakelijk om uit de sleur een tijdje te verdwijnen, maar dat kan meestal giet en tussen de reuk van latrines en lege flesjes, verstoken van licht en lucht, moeten velen verder leven. Men moet het volle pond aan huishuur ten gunste van de zaak op tafel leggen, twaalfmaal per jaar. Voorde werkelijke huurder schiet er weinig over. En de huishuren zijn vaak niet mis. Allerminst in verhouding tot de bewoonbaarheid, waar voor per soonlijk gebruik elk konfort ontbreekt. LEVEN IN EEN KAFEE IS GEEN KLEIN BIER Het hoeft niet te verbazen zijn ze in de minderheid. maar['^^ vaak loopt hun woon leefwijze de spuitgaten uit. OokLy al zijn ze gekortwiekt in hun1 ruimte. Het belet niet om aan der elementairste netheid te vol-U56 Doen. Het zijn overigens niet^ altijd de druk beklante zakenrs' die aan dit euvel lijden, maarr aan het milieu dat ze zelf, 1 scheppen. Anderzijds is er voorrij de goed menenden al te weinig!...V kans om hun zaak uit te breiden F en gesteund te zien. Tenzij opf". eigen kosten. We kunnen onsrl'J niet van de indruk ontdoen datr' in het geheel van het pakket deP.S brouwerijen zelf veel en veelP.e tekort schieten en een prangen- r 10 de vraag stellen in verband met iaar de promotiemogelijkheden. Ge- ?Cns bouwen verhuren om daarbij ook nog dranken te verkopen ofP^ in de eerste plaats een goed ie li handelspand opbouwen met pnst renderende verkoop om het per gebouw te kunnen verhuren? pde In veel gevallen moet de horeca let i sektor het zeifin handen nemen pn s en zijn het een paar mensen van n ni goede wil. kind Het is bedroevend zei ons tn iemand, hoe weinig er belang prki hechten een hygiëne en het goed eve «tappen». Maar wat doet de iet brouwerij zelf? In feite zijn hun et uitbaters hun vertegenwoor- pleg digers van hun zo in de jove publiciteit geroemd merk. Die- jeer zelfde fabrikanten hebben er |ebo alle belang bij al hun etablisse- jirek menten een goede naam en faam jeeft te bezorgen. jeuti Int 'ij h POLITIESTAAT IN DE MAAK TE AALST...,, Op maandag 10 mei en deze week voerde de Aalsterse politie11 in enkele kafees die druk bezocht worden door jongeren eenfbs identiteitskonlrole uit tijdens de lesuren van de scholen.Pho Zonder onderscheid werden de namen van alle aanwezige11' 1 scholieren en studenten genoteerd. Prompt werd door dej^j" politiekommissaris Van Cauter een brief naar de ouders"' gestuurd waarvan wij de inhoud omwille van de bewoordin gen U niet willen onthouden «Mevrouw, Mijnheer, Daar een van de taken van de politie bestaat in het mee werken aan het uiteindelijk beter funktioneren van het milieu en onze gemeen schap, alsmede het stimule ren van.een verbetering van het sociaal en psycholo gisch leefklimaat van de mensen, meer speciaal de jongeren, worden er door de politie van Aalst, zij het dan ingevolge een vraag van het Parket, regelmatig kontro- les uitgevoerd op de school gaande jeugd. Bij een van deze kontroles werd uw zoon-dochter.... aangetroffen in een van de herbergen-bars van onze stad. Daar deze kontrole werd uit gevoerd tijdens de school uren, zijn we de mening toe gedaan dat het onze plicht is, U hiervan in kennis te stellen, daar U als ouders recht hebt te weten waar uw kinderen zich ophouden ge durende de tijd dat ze nor maal in de school dienden t zijn. Met deze kennisgeving wil len we geen afbreuk doen aan het vrij en zelfstandig initiatief van de ouders, och alleen helpen om een ge beurlijk bestaande gevaarsi tuatie weg te werken. Ho pende U hiermede van dienst te zijn geweest, tekenen we ondertussen met hoogachting. De politiecommissaris (get.) Jan Van Cauter De Aalsterse vrijzinnige ver enigingen kunnen niet nala ten te protesteren tegen d> manier waarop deze akti* gevoerd wordt en er enkeh beschouwingen aan vast t« knopen. De politie neemtl hier de taak van de scholen over die niet bij machte zijn degelijke kontrole uit te oe fenen op de aanwezigheid van hun leerlingen. Volgens geruchten zou het initiatief een gevolg zijn van een klacht van een moederover ste van een kloosters- school... Bovendien scheert de politie iedereen over eenzelfde kam: meerderjarige jongens en meisjes die ingeschreven staan als student van een universiteit (zelfs een 24-ja- rige) of een hogere tech nische A-school, werden op dezelfde voet behandeld als de scholieren...De politie deed dus niet eens de moei te om de leeftijd van de jongeren te kontroleren...Of zijn deze studenten mis schien niet in staat te oorde len wat hun goed recht is? Jongeren die uit gaan wer ken en zestien jaar oud zijn, kunnen ongestoord een pintje drinken! Misschien is deze aktie een aanloop tot een Aalsterse politiestaat na de fusies van gemeenten. De Aalsterse vrijzinnige verenigingen

De Voorpost | 1976 | | pagina 2