H9 GANGSTERBENDE GEKLIST Eks prins karnaval Bob 1 preekt in terken voor levensvreugde Meh pikkels of ajnntjes? FAUCONNIERMOLEN TE OORDEGEM BRANDDE - Medewerkers aandacht! GRATIS IPPA- TOMBOLA N.V. Kantoor Ravyts De Voorpost - 21-5-76 - 3 gen Robert Van Den Berghe Prins karnaval verxozen werd, beloofde hij dat de hem toegekende prijzen -inden geschonken aan de gehandlkapten. Op welke wjjze en aan wie of wat stond toen nog niet vast. «nvankelijk was bet de bedoeling om een tombola te organiseren, maar in november had de aktle 1111 plaats, vervolgens de aktie beter leven geven en zijn tussenkomst bij de ramp in Ruisbroek, waarvoor een blitztempo een ontzagwekkend bedrag inzamelde. Telkens diende men de geplande tombola gr-ji,n Hpten uittestellen. •ERSCHOOL jdens zijn 206 bezoeken in 365 ïgen prins-karnaval, gebruikte j duchtig ogen en oren en trok het nodige leergeld uit. Ook de aktie beter leven geven, larvoor hij zich spontaan zette. Toen stelde hij meteen k vast, zoals met zoveel akties, t vooral de politiekers rond de ganisatietafel gaan zitten, zij t dan in teorie en vooral om et een indrukwekkende gift op n lijst te staan, maar waarvoor n praktisch optreden niets in lis komt en de kleintjes het :rk mogen doen. Naast het gantisch projekt van beter ven geven stelde hij vast dat er n masse kostbare propaganda ede gemoeid was en deze dure lders (met geld dat toch ergens oet vandaan komen) massaal de scholen bleef liggen. Zo de RT reklame in de Rijksscholen 1 kalender van 25F. te jpen. En na die immense aktie, maandenlang voorbereid •as. kon men, wat het bedrag te 'jalst betreft. 709.428F. bijeen- imelen. Robert Van Den irghe behaalde met zijn aktie O.S. watersnood bijna een ilijkwaardig bedrag bijeen in blitz tempo (380.000F. indgehaald bij partikulieren en iO.OOOF in de kerken en nog :ns verschillende 20F. briefjes de scholen. Een aktie zonder Bdio en TV of andere reklame aar met een goede aanpak en ensen van goede wil. 'AAROM EVENSVREUGDE e leerschool tijdens het prin- mschap en de ervaring in et verse scholen vormen een iderdeel van de motivatie, et is beschamend zegt hij, dat n school geld moet inzamelen in fi nog spijtiger dat ouders van linder-validen met steunkaar- ns in in hun zak zitten om te ig trkopen. :d evensvreugde, een instelling le iet kinderen uit 42 gemeenten in i een centrum dat te Aalst r- degen is. Deze instelling doet Ie jovendien de moeite om. wan- e- leer er een gehandikapt kind ;r eboren wordt, met de ouders e- frrekt kontakt op te nemen. Het n leeft een school voor kleuters en ieuters en een gewone school en |""pn tehuis. levensvreugde is nu beginnen louwen aan gezinsvervangende phuizen, 3 paviljoenen voor 90 pdden. De kosten voor de paviljoenen stegen enorm tussen jet opmaken der plannen en nu. lij het indienen van de plannen tien voor het verkrijgen van de ubsidies, werd geen rekening ':houden met de stijging van e levensduurte. Van de 45 iljoen die landelijk ingeza- ïeld werd door beter Leven leven komt er slechts 1% naar alst. RIBTO en levensvreugde rijgen elk 450.000 frank, maar ebben nog geen frank ontvan- en. oor zijn aktie woog Robert Van er- >en Bergh Ribto af ten opzichte 'a-an levensvreugde. Levens- dekeugde is in opbouw, terwijl RIBTO een oude boerderij kocht in St.-Lievens Essen en de instelling bovendien maar 10 bedden heeft. Het internaat van Ribto is te Hofstade gelegen. Levensvreugde heeft alles ter plaatse en zij geven daardoor ook minder uit aan verplaat singskosten van de leerlingen. In de Rijksscholen is het vaak een kwestie van personeel te plaat sen, zo waren er bij RIBTO 7 kinderverzorgsters en 4 kine- sisten teveel en op het ogenblik zijn er twee direkteurs. Dat kost allemaal geld zegt Robert Van Den Berghe. Dit zijn voor mij redenen om de beslissing te nemen aktie te voeren ten voordele van levensvreugde, het is een instelling in onze streek. PREKEN IN KERKEN Een van de meest spektakulaire initiatieven is wel, dat een ex-prins karnaval tijdens de H. Mis zich tot de gelovigen richt. Niet als prins karnaval, maar als mens die voor de medemens wat wil doen en daarvoor iets in beweging wil brengen. Het idee is overigens vanzelf ontstaan. Na de omhaling voor de overstromingen kwam On derpastoor Keymeulen bij Robert Van Den Berghe thuis, om hem geluk te wensen met zijn geslaagde aktie. Gewezen Prins Bob nam deze gelegenheid te baat om te wijzen op zijn belangstelling voor Levensvreugde en vroeg de onderpastoor, dat deze vanaf de kansel een goed woordje zou doen om vrijwilligers te vinden. Het tegenvoorstel van de geeste lijkheid was om het zelf vanaf de kansel te komen vragen. Zijn eerste intrede was precies op zondag van karnaval, waar hij aangekondigd werd als ex-prins karnaval. Het sloeg in als een bom. Maar Robert sprak niet als prins, maar uit eigen gevoel en overtuiging. Hij was zelf diep ontroerd toen hij van deze unieke gelegenheid kon gebruik maken zijn goede be doelingen met overtuiging over te brengen. GEEN GELD In de kerk vraagt hij geen geld. Alleen vriiwilligers om aan zijn aktie mee te doen. Geen kinderen, wel volwassenen, die hun kaartje in een schaal deponeren op het ogenblik is het een sneeuwbal-effekt aan het worden en er bieden zich steeds meer en meer vrijwilligers aan. Allen krijgen een formulier om aan te duiden in welke straat zij eenmaal per jaar wensen mee te werken aan de aktie «lachend geven». TECHNIEK Voorlopig zijn drie personen intens bedrijvig met de interne organisatie: Remi Demetz voor het schrijfwerk en Kamiel Huy- Lebroeck voor de taakverdeling naast hun promotor, Robert Van Den Berghe. Ruim 130 vrijwilligers sloten zich reeds bij de aktie aan om eenmaal per jaar op pad te gaan voor levensvreugde. Er zijn geen JS moet nu zijn artikels signeren met SMJS Velen onder de trouwe lezers zullen de artikels van onze mede werker Jan Strickx moeten missen. Jan is de man die zijn haar heel kort liet knippen en verdween naar «den belgische armee». Foto hieronder zond hij ons toe vanuit Turnhout als bewijsstuk (gehurkt, vierde van links). Hij vertrekt op het einde van deze maand naar Duitsland waar hij de miliciens zal trachten te ontspannen. Hij zelf zal het alvast hee! druk hebben gezien hij zijn geweer thuislaat en gewapend met schrijfmachine, bandop nemer en kilo's papier is vertrokken. Hopelijk zal hij niet te veel patatten moeten jassen en wacht kloppen zodat het Aalsterse postkantoor overstelpt wordt met zendingen van soldaat milicien J^n Strickx. Good luck, Jan! onnodige vergaderingen en elk kent precies zijn taak. De vrijwilligers starten met ge nummerde ontvangstbewijzen. De inrichters krijgen geen geld in handen. Het zijn de vrijwil ligers zelf, die de ingezamelde bedragen zelf storten op de ASLK rekening van lachen geven. Alle vrijwilligers krijgen van levensvreugde het drie maandelijks bladje en vinden daarin alle inlichtingen over de aktie en ontvangen gelden. Elk jadr wordt er tussen de vrijwil ligers een loting gehouden waarbij 5 k 6 mensen, door het lot aangeduid, de boeken dient na te zien. Op elk ogenblik kan men, aan de hand van de stortingsbewijzen, het bewijs leveren dat de ingezamelde gelden inderdaad en integraal naar levensvreugd gingen. Er blijft absoluut niets aan de vingers plakken zegt Robert. Er zijn ook geen onkosten. Druk werk van ontvangkaarten is op basis van verscheidene giften, die speciaal met dat doel gegeven worden. Op het ogenblik staat de aktie op punt om in juni te Aalst te startèn. Elk gezin krijgt nog bericht. De tweede zondag van juni is men te Mere, in september te Erpe. Herdersem, Wieze, en Eremodegem volgen. Telkens stapt Robert Van Den Berghe naar de kansel, zaterdag en zondagen. Telkens weer en opnieuw. Over z'n eerste erva ring is hij reeds lang heen. Hij maakt het dan aan de gelovigen duidelijk dat hij weliswaar als een ex-prins karnaval voor hen staat, maar hen niets komt leren over karnaval. Het komt in den beginne wel eigenaardig over bij mij, zegt Robert. Ge hebt een gans jaar als prins overal gewerkt, ont vangen geweest en ge kon het publiek aanvoelen. Ge kreeg applaus. In de kerk blijft het uiterst kalm en rustig. Er is geen applaus. Het gaat allemaal veel dieper. Hij heeft nog een andere wens en voorstel: dat bereidwillige men sen eenmaal per jaar een gehandikapt kind onder hun hoede zouden nemen. Niet in persoon, maar financiëel, een gehandicapt kind een gans jaar financiëel ten laste nemen wat de kosten in de school betrett. Een peter of meterschap op zich nemen om daadwerkelijk mee te helpen aan Lachend Geven' onder het motto «naar beter streven door rechtstreeks geven. Vorige week pas ontving schepen Bogaert een brief van provinciaal griffier de heer Beyers, waarin gemeld werd dat de beschermde windmolen te Oordegem, eigen dom van de provincie op een toe lage van 60% van de staat zou kunnen rekenen voor restauratie. Deze molen, die dateert van in 1845, de naam kreeg van de bou wer, en van het stellingtype, met een kloeke onderbouw en een houten galerij rondom. Zondag omstreeks half negen za gen voorbijgangers rook opstijgen uit de molen. De brandweer van Aalst kwam spoedig ter plaatse, doch de grote ladder, dringend nodig, verscheen slechts een tijd later. De molen stond zeer vlug in lichtelaaie. Alle beschikbaar per soneel, alle materiaal konden niet voorkomen dat het ganse interieur uitbrandde. Omwille van andere baldadighe den die in Oordegem plaats von den, werd vooreerst kwaad opzet niet uitgesloten. Later konden de eksperten deze veronderstellingen tegenspreken. Men tast nog in het duister om trent de ware oorzaak. NA OVERVALLEN IN DENDERMONDE EN AALST Een gevaalrijke bende gangster met 'n alles behalve benijdenswaar dige reputatie werd door de Dendermondse B.O.B. na geduldig speurwerk gevat. In minder dan een maand graaiden zeven kerels uit het Brusselse een miljoenenbuit samen. Vjjf onder hen, schommelend rond de leeftijd van 21 zijn bekenden in bet Brussels milieu. De zesde is iets ouder, veertig, en bleek een heler te z$n. Een zevende betrokkene is minder dan 18 jaar en werd ter beschikking gesteld van de jeugdrechter te Brussel. Johny K., Alain K., Jean Pierre D.. Bernard B., Patrick L. En Louis L. (de heler) zullen voor een hele reeks feiten terecht staan. De vier eersten waren meestal samen op pad en dan \ooral in onze streek. Nadat zij een auto stalen in het Brusselse kwamen zij naar Aalst waar zij op een vrijdagnacht bij wapen handelaar Vidi een tiental wapens ontvreemdden waaron der zeven zeer dure automa tische geweren. De buit had een waarde van ongeveer 200.000F. Een tweetal dagen later gooiden /ij een kasseisteen in de ruit van fotograaf Borghmans aan de Hopmarkt te Aalst en roofden er voor 300.000F aan fotografisch materiaal. Dezelfde avond en terwijl de politie bij de fotograaf was. beroofden zij de tabakzaak Van der Els in de Korte Zoutstraat. Ook te Dendermonde waren zij bedrijvig. In de elektriciteits- zaak Televallé konden zij voor ongeveer 100.000F aan toestel len uit de etalage meenemen, terwijl ook de tabakszaak van de h. Block in de Brusselsestraat bezoek kreeg, wat hem ook 100.000F. kostte. De week nadien kwam juwelier Roobroeck in dezelfde straat aan de beurt. Hij werd voor 1.200.000 F. aan juwelen lichter gemaakt. Dat leek hen nog niet genoeg want enkele dagen later stonden zij oog in oog met een Lebbeeks juwelier, waar zij verplicht waren hun heil te zoeken in de vlucht. De vijfde. Patrick L.. wordt alleen gezocht voor feiten in Brussel gepleegd. Samen met de anderen voerde hij er 'n 20-tal zware kraken uit. De heler Louis L. zorgde ervoor dat de juwelen van de h. Roobroeck aan de man werden gebracht. Terwijl onderzoeksrechter Mertens deze gevaarlijke kerels onder aanhoudingsmandaat plaatste, spitst het onderzoek zich momenteel toe op Brussel. Zeker dient de samenwerking lussen de Dendermondse en de Brusselse gerechtelijke diensten in deze moeilijke zaak geprezen. M.D.B. DOrt/WU5 V03I5CUM ET 0I> FUkfJJüH. Vernieuwing van de doopbelofte WADEHWEIR hemme wajjer hier na foytelèk? Den iene moment schantj de zonne en es 't zoei weirem dagge op toyd a zwiet nie'n kendj afkooisen en dagge allegedieregen dést hedj. Dagge mor gotj zoeken achter eh fris plosjken en dagge allemaan hoeird zeggen: jaan dèh, naa es 't toch te weirem vér te weirken. 't Mag allank al veranderen zee, zoei werem moeg et oeik ni zèn. En pataat, ienegte irkes noding es 't van da! 't Er komt ne windj op en 'tspel es om zjiep. 't Es verom kaad en ge meigd a sporthemmeken of a zoemerklieken weir weghangen en a ne weireme puloever oondoeng. En iederien Iupt meh 'n snotvallink, woteroeigskes of poyn in zèn keel. En oerverdag wordj'e va zijn van 's aoves ne kier nor 't stad te goon en a iveranst op 'n terras te zetten meh 'n goei frisse ping' veiren a, vér ne kier ooit te blozen van die hitje van oerverdag. En as ge tèn 's aoves nor 't stad godj meigde binnen krooipen, want booiten es 't veil te kaad. En wa ziede tèn in 't stad? Gralèk veil ottomobils en eiveveil ottomobils die rondroyn vér eh plosjken te vinnen. En tèn vroagde a af: woor zitten aal die mensjen die meh die ottomobils gekommen zèn, want de caffeis zitten zu goed as leig. En links en rechts hoeirde de mensjen zoagen. Oever da 't nie'n wildj regenen. Da domei de patatten zu dier bleiven en dat er gie frooit 'n zal zèn. Da 't stooift as ge in annen hof werkt en dat er lanst hier en lanst door al gien krontjeswoter nimmer'n es, bazuveir dat de mensjen eer dor binnen 't kert meh bier zlle moete wassen. Mor gardavoe as 't er twie, dory drippelkes vallen; tèn es iederien op de loeip en es 't van: jaan zeg, da zol ier verdrieten zee! Pas het gè tèn meh a stooiv hannen. 't Es ghiel zeikes gien gemakkelèk karwoyken van 't weir te moaken hier boeven. Zé, most ek ik dor oon zitten ein, ik zol dat anders arranzjeiren. 'k Zol 't oeverdag attoyd schoein weirem weir moaken en 'snacht lote regenen. De nachtwoakers zitten toch binnen. Mor wajjer hemmen 't goed zeggen, wajjer moeten 't pakken gelèk as 't komt en wajjer kennen dor niet on veranderen. Mor meh all da, zetten de moljeren mèh schoein in affront. Ik die gezeid hooi da 't van de joor ef moljetjoor gink zèn, zit naa allen oavenen op te letten vér azoei toch ien van die bistjes te zing. Mor ge moedj iensj kommen, ze 'n loten heer ni zing. 't Zal vér heer gheUzeikes oeik nog te kaad zen vér booiten te kommen, of anders looisteren de moljeren oeik nor den Bei-er-tei en zèn oeik in stoakink gegoon gelèk as da door oeik de gewoeintje geworren es. Mor vér moy ni geloten zee. Va moy poort meige ze dor alle weken twie of droy doagen op de welk in stoakink goon. Tèn kroyge men te minsjten ne ghielen dag schoei meziek en veil minder gezjiever oever dinges woor da toch ginne mensj nor 'n looistert. Gelèk as allegedieregen 'n meidedielink van de regerink, of den ienen of den anderen die ons komt vertellen hoeveil dat de keinink en de ministers en de volksverteigenwoerdigers van de joor mier zeilen trekken. Ajja, die sikkeleers hemmen da vandoeng, naa dat de patattenboeren nor de minister toch ni 'n looisteren en de proys vroagen die ze zeer willen. Dat alles opsloot dat es 't minsjte van heer bekommernissen. Sloot 't bier op: zeer drinken toch vér niet op aal die resepses en 't zal tèn allesinj nog gin bier zèn. Sloon de sigaretten op: zeer smoeiren toch sigaren vér de zjoak. Sloon de belastingen op: heer inkommen zèn toch vroy van belastingen en lodj gè de boeren mor dessen, hemmen es hemmen zegge ze. Mor wacht nog 'n betjen. 't Goot teigen de kiezink hein en ge zedj gè berom 'n betje gon hoeiren. Ze zeilen makanderen verom gon afbien en ons van alles beloeven, allemol veil te schoein vér woor te zen. En as alles gepasseird es, zeilen èn de patatten, èn 't bier, èn de sigaretten, èn den naft, èn d'hooishieren, èn de belastingen op alles en wa wa weit ek nog, verom 'n klasj omhoeig goon. En wajjer, wajjer mor travakken en peizen, zé domei goon ek van teis joor ne kier iet doeng. Ne kier e sengsken op zooin leggen vér de conzjei, of vér meh 't ien of 't ander te koeipen woor da 'k al lank goeste op hem. Ge moedj iensj kommen, dorteigen es alles al lank opgesleigen, de prei van de keinink en de ministers en ghiel dinnen annekesnest inbegreipen. Nog 'n sjans dat er in Olsjt azoei van toyd tot toyd nog iensj iet gebeirt woor da ne kier kaan oerver gezwanst werren. En da ze «Pikkels en Ajontjes» naa gon in 'n ander letteken zetten omdat allemaan dat gemakkelèkker zol kenne leizen en swansjtegt 'n loetje zèn groeite en klein mizeirekes vergeiten. Allei tot 't noste weik en de komplementen van DOLF Gezien de feestdag van O.L.H.-Hemelvaart worden uw korte en bondige teksten ingewacht tegen uiterlijk volgende week dinsdagmorgen. Zoniet kunnen wij voor de publikatie ervan niet instaan. De redaktie 25 spaarders zullen hun nieuwe RENAULT 5nooit betalen. Voor elke 2.000 F verhoging van uw spaargeld saldo of GIRO saldo tussen 29 maart en 6 juni van dit jaar, hebt U recht op een tombola-nummer waar U één van de 25 Renault's 5 kunt mee winnen of één van de extra- prijzen: Elektronisch Rekenmachine Sharp Reiszak in skaï Wandklok Junghaus Plooibare reistas Stel van 3 Inox-schotels Isoleerkan Alfi Deze extra-prijzen zijn exclusief voorbehouden aan de kliënten (oude of nieuwe) van de Molenstraat 75 9300 AALST Tel. 21.63.64 Officieel agentschap IPPA Spaarkas De extra-prijzen zijn te bezichtigen op ons adres! Of U nu al IPPA-spaarder bent of niet, heeft geen be lang; iedereen kan meedoen en WINNEN al SPAREND.

De Voorpost | 1976 | | pagina 3