3 Telex-Korte golf en televisie in het St.Maartensinstituut VERBETERINGSWERKEN AAN WEGEN OUD BRANDWEEROFFICIEREN MAKEN LENTEUITSTAP Mevrouw de minister kwam wat later OOSTVLAAMSE HEEMKUNDIGEN BIJEEN TE WICHELEN 6 - 21-5-76 - De Voorpost Aan verschillende wegen te Baardegem worden verbeteringen aangebracht, het betreft o.a. de heraanleg van de Statiebaan, de jan Frans Vonckstraat, de Spoorstraat en andere. Deze wegen komen in meer huisaansluitingen bij de riole- werken wat door de oppositie, met als woordvoerders Honoré Monsieur en Urbain De Ridder (Jaak De Bic was ziek) niet geapprecieerd wordt. Dergelijke zaken, meent de oppositie, moesten voorzien zijn geweest. De meerderheid voert hiertegen o.a. aan dat niet alles kan worden voorzien en dat de toestand voortdurend evolueert. Meerderheid tegen oppositie, worden dan deze verbeterings- werken aangenomen. De verbe- teringswerken zijn voorzien om ring mogelijk te maken ofwel om een goede afwatering van de voorziene huizen te verzekeren in de Statiebaan (-+- 20m). weg nr 45 50m). weg nr 27 30m), weg nr. I (-*- 20m). J.F. Vonckstraat (-*- 40m) zijnde in totaal 160 lopende meter met riolen van 40diameter. Verder is de diepe gracht naast de Spoorstraat over een afstand van 200 m overwelfd wat nodig bleek om het afglijden in de gracht van de neveniiggende straatgoten te voorkomen. In weg nr. 28 zijn de bestaande buizen met een doormeter van 30cm (in slechte staat) die het water van de Spoorstraat moeten afvoeren eveneens door nieuwe en grotere vervangen. Om de afwatering van de ernaastliggende akkers te verze keren en tevens voor het aansluiten van de reeds be staande draineringen zijn in weg nr. 45 over een lengte van 232rn buizen van 40gelegd evenals een slang drainering in PVC-drai- neerbuizen van 8. Dit scheen de enige mogelijke oplossing gezien de bestaande draineerbuisjes onder weg nr. 45 stukgereden waren en dat er zodoende geen afwatering meer mogelijk bleel De gemetste duiker ter hoog! van de bestaande beek in weg ni 45. eveneens in slechte staal werd vervangen door buizen vaj 100. Om deze te kunnei plaatsen dienden 5 bomen vai meer dan 70 cm omtrek gerooit Bovenvermelde riolen zijn allci buizen van 2 m lang. konforn wat betreft diameter en hellin f?' met het algemeen riolerings V plan. In de wegen waar dezi riolen zijn aangelegd werden eetT tiental roosters en ontvanger] geplaatst. De uitgaven worden geraamd oj 9~!.435F. L.H aul A Wellicht betwijfelt niemand nog het nut en de didaktische waarde van moderne leermiddelen als bandopnemer, diaprojektor, en lichtbandprojektor. In de meeste onderwijsinrichtingen zijn deze technische middelen reeds lang ingeburgerd naast bord en krijt. Sommige scholen hebben bovendien reeds één of meerder videoinstallaties, er worden audiovisuele taallessen gegeven, of men volgt de programma's van de schooltelevisie... In elk geval is het een zeldzaamheid een school te ontdekken waar telekstoestellen, een kortegolfstation en een televisiestudio geïnstalleerd zijn in het schoolleven. Daarom gingen we een kijkje nemen in het Aalstcrs kollege, het Sint-Maartensinstituut, waar sinds kort eigen televisieprogramma's gemaakt worden en uitgezonden langs een eigen intern schooikanaal. Vooral leek ons de vraag belangrijk of kommunikatiemedia en moderne technieken vruchten kunnen afwerpen In de schoolwereld, of het de moeite en het geld loont. De leerlingen worden in de geheimen van het telexen van jongas ingewijd (rv) HET ONTSTAAN Zowel in gezagdragende onder wijskringen als bij basisgroepen van scholieren en leraars hoort men meer en meer stemmen opgaan voor wat men noemt «werkelijkheidsgericht onder wijs». De school zou een «open poort op het leven» moeten worden en jonge mensen opvoe den en onderwijzen tot kritische burgers van morgen. Ook wordt gemeend dat de school veel meer als voorheen moet inspelen op vaak onderdrukte waarden als kreativiteit, sociaal gevoel, scheppingsdrang en verant woordelijkheidszin. Deze nieuwe opvatting over onderwijs en school is niet alleen van toepassing op lesinhouden en programma's, op verhou ding leraars-leerlingen, op para- skolaire aktiviteiten, ze heeft ook invloed op de materiële uitrusting van de school. Ver trekkend immers vanuit het basisbeginsel dat de leerlingen begeleid moeten worden in een snel evoluerende en veranderen de wereld dringt zich de vraag op of de school zich niet vertrouwd moet maken met de moderne kommunikatiemedia wanneer blijkt dat die een wezenlijk bestanddeel geworden zijn in onze maatschappij. Het ligt voor de hand dat elke school hierop een eigen verantwoorde repliek zoekt. Heel vaak zullen ma teriële bezwaren in de weg staan om zomaar onmiddellijk be vestigend te antwoorden. Zinvol blijft het eens een school van naderbij te bekijken die het eksperiment waagde. Sinds juli 1974 BEGON MEN IN HET Sint-Maarteninstituut vol goeie moed aan de uitbouw van een inderdaad prestigieuze plan. Direktie. leraars en ook leerlingen sloegen aan de slag om het de beschikbare tijd en middelen het projekt te verwe zenlijken. Centraal stond en staat de idee nieuwe technieken op het gebied van de informa- tika en de kommunikatie aktief in te schakelen in het schoolbe- stel. Ponsmachines en komputer zouden het administratieve werk van leraars en studiemeesters verplichten. Lessen informatika zouden levende werkelijkheid worden. Geschiedenis en aardrijkskundelessen zouden door middel van teleksberich- ten. radio- en televisieprogram ma's aktueler en echter worden. In taallessen zou het kontakt met «native speakers» een vlotter taalgebruik in de hand werken. Leerlingen zouden ook zelf televisieprogramma's kunnen maken. enz. Van in het begin werd gesteld dat leraars en lessen zeker niet overbodig mochten worden. De technieken zijn enkel hulpmid delen die als aanvulling en verbetering van het onderwijs beschouwd moeten worden. NU TWEE JAAR LATER Niemand denkt nog aan de fantastische science-fïction- praatjes die lange tijd schering en inslag waren. De oorspronke lijke plannen zijn weliswaar nog niet helemaal verwezenlijkt, maar toch heeft ON 6 SM reeds een belangrijke plaats verwor ven in de school, zowel binnen als buiten de lessen. ON 6 SM zijn de kenletters van het televisie- en radiostation. Vooreerst is er de mogelijkheid om televisieprogramma's op videokassette vast te leggen om nadien tijdens de lessen in kleur heruit te zenden. Weet een leraar of een leerling een interessant programma, dan geeft hij een seintje aan de heer F. De Cock. Deze is leraar Frans, radio-amateur en hoofd verantwoordelijke. Vooral in taal- en geschiedenislessen wordt van deze service reeds veelvuldig gebruik gemaakt. De leerlingen bekijken de uitzen ding, ze nemen nota's, er wordt eventueel uitleg gegeven door de leraar. Nadien wordt het pro gramma besproken en geëva lueerd. Dezelfde mogelijkheden bestaan ook voor radioopna men. Niet alleen achten vele leerlingen deze metode boeiend en leerrijk, ze leren onbewust ook veel meer kritisch te staan tegenover het kleine scherm. Televisie wordt teruggedrongen tot zijn dienstfunktie. De be doeling is dat mettertijd in elk klaslokaal een televisie- en een radiotoestel zal staan, recht streeks verbonden met de cen trale uitzendstudio. Men heeft dan de knop maar in te drukken en het gewenste beeld is er! Voorlopig zijn echter nog slechts een tiental lokalen op deze wijze uitgerust. Te oordelen naar het groot aantal videotoestellen en beeldbandopnamen mag verondersteld worden dat men het ernstig meent met het video-rekording sisteem. Regelmatig worden ook di daktische films bekeken, voor lopig nog enkel in de Franse lessen van de heer De Cock, het zijn films die beschikbaar ge steld worden door ambassades en ministeries. Deze films wor den dan omgezet tot telecinema en kunnen voorzien worden van een inleiding, door leraar of leerling gesproken, en dan in zwart-wit bekeken. Het materiaalbestand bestaat verder nog uit een aantal lijnen en radiotelexen die berichten van alle persagentschappen ont vangen. Vooralsnog wordt slechts in weinig lessen gebruik van deze toestellen gemaakt. Nu er evenwel een lijntelexver- binding tot stand gekomen is met het geschiedenislokaal ligt het voor de hand dat leerlingen de verschillend geduide berich ten zullen kunnen vergelijken met mekaar. Een vergelijkende In het St.-Maartensinstituut worden video opnamen gedaan (rv) studie tussen bv. UPI en TASS past uitstekend in de geschie denis van de eerstes. Men kan ook. als men dit wil. deze toestellen zelf leren bedienen. Dit is wel het meest interessant voor de leerlingen die beroeps halve later met telexen zullen omspringen. Meest opvallend zijn echter de kansen voor aktief gebruik van de kommunikatiemedia. Naast de zendinstallatie - radioverbin dingen zijn mogelijk met stati ons in alle kontinenten is er nu ook de televisiestudio. Binnen én buiten de lesuren wordt hier reeds duchtig geëks- perimenteerd. Momenteel wer ken een vijftal klassen in het kader van hun Franse lessen aan televisieprogramma's, uiteraard in het Frans gesproken. Het zijn meestal sketches van originele auteurs ofschoon ter gelegen heid van de projektweek van de derdes rond Tanzanië een do- kumentaire over dit land werd gedraad. Werkelijk, het maken van zo'n filmpjes worden niet zomaar als aangename ver strooiing opgevat! (EVoor de film van de eerste Latijnse bijvoorbeeld, de gerechtszaak «L'affaire Van Bergen - Tjoens» nam het voorbereidingswerk wel een maand in beslag. Een tekst werd gelezen. «Une Rixe» van Maxence Van der Meersch, een Fransvlaams auteur, de woor denschat werd grondig ingestu deerd. de gegevens werden herleid tot een gerechtszaak, een les werd gegeven over juridische en oratorische kwesties, een rolverdeling voor alle zestien personen werd opgesteld en pas dan kon begonnen worden met de eerste repetities! Naar anekdotes moet men ook niet zoeken. Voor het stukje van de derde Latijnse, derde taal Frans. «A la bonne Fourchette» was bv. een echte kip nodig. Marnix was eraan voor de moeite... Op het laatste ogenblik werd de definitieve opname wegens technische verwikkelin gen uitgesteld. Ook Hans had nutteloos de soeplepel thuis weggepikt! Voor wat de uitzendingen be treft buiten de lesuren spraken we met iemand van de (leerlin- gen)werkgroep die zich hier speciaal mee bezighoudt. Tij dens de middaguren werden o.m. reeds uitzendingen gepro grammeerd zoals die show van Patrick Doom, kleinkunstenaar en SMI-leerling. een infopro- gramma rond diskobars en dj's. de bekroonde sketch van ABN-wedstrijd, e.d. Voor volgende schooljaar wordt dacht aan een wekel nieuwsuitzending door de van Smak. de die dan met gesproken uitzendingen kan starten, groep leraars is tevens bereid de realisatie van een cyk programma's over de gr< tijdsstromingen NUTTIG GEBRUIK Het komt ons voor dat aanwezig materiaal als uitdaging moet beschouwd w den voor elke leraar en leerli van de betrokken school, komt erop aan niet de kat uit traditionele boom te kijkej maar realistisch de mogelijk HU* den uit te baten die er aanwea^ zijn. Ons inziens is men op juiste weg. Zowel leraars A>on leerlingen kunnen vrij gebrufnk maken van ON 6 SM. Velit spannen zich in om op a|lke terreinen een optimaal rendpoi ment te bekomen. Stilaan owlue groeit men het proefstadium vijnin tasten en zoeken en zal mésta werkelijk de vruchten kunnid li plukken van een intens zoekjtgS' en werken van een ploeg mensflfcr met handen aan hun lichaam, bter P.ti d :t b M reik Ministers hebben het ook 's zondagsdruk. Rika De Backers -blijde intrede» te Wichelen was vroeg in de namiddag gepland. Maar heemkringvoorzitter Gust De Maesschalck en zijn medewerkers hadden tijdig een seintje gekregen: onze nationale kuituurdame zou noodgedwongen pas later kunnen opdagen. Ze kwam. Precies op tijd om een aantal verdienstelijke heemkundigen te lauweren en de kentekens van de -Orde voor Heemkunde» uit te reiken. Daarmee achtte de minister haar opdracht niet vervuld: ze zwaaide met het wierookvat tijdens haar toespraak. Door de Vriendenkring van Oud Brandweerlieden werd dinsdag een lenteuitstap en feestviering gehouden. Er had een ontvangst op het stadhuis plaats waarna de groep met in hun midden burgemeester De Bisschop poseerde (rv) VROEG IN DE MORGEN Uit alle windstreken zakten ze naar Wichelen af, de Oostvlaamse heemkundigen die in het -schip- persdorp» aan de Schelde hun gouwdag hielden op die zonover goten 16 mei. Ze moesten niet eens de weg vragen naar het oud gemeentehuis: ze kennen de buurtIn oktober 1974 waren ze er immers al om te verbroederen met de veermannen. Sekretaris- archivaris Robert Ruys beet de spits af: hij liet de circa 200 in het geklasseerde oud-gemeentehuis opeengepakte aanwezigen luisteren naar het jaarverslag. Uit een interview werd de door de verscheidene heemkringen geplande werking voor volgend jaar gedistilleerd Dat oud-gemeentehuis van Wi chelen. vroeger het lokaal van de Sint-Sebastiaangilde, een ju weeltje dat er sinds 1682 staat en dankzij een dure doch geslaagde restauratie nog vele generaties herbergen kan, verlieten de kon- gressisten pas op het middaguur voor het -nuttigen» van een de- mokratische doch onvervalste «schuttersmaaltijd» die in de on middellijke buurt werd geser veerd. De siësta duurde niet lang: omstreeks halfdrie trokken allen, begeleid door ijverig blazende muzikanten van de Dender- mondse brandweer en een groep schutterskeizers en koningen, naar de Sint-Gertrudiszaal waar een colloquium werd gehouden. Robert Ruys, een man die speurde naar de oorsprong van de schut tersgilden, en Raf Verstraeten, die veel werk maakte van een on derzoek naar het ontstaan en de ontwikkeling van de Sint- Sebastiaansgilden in Vlaanderen, waren als gastsprekers geïnvi teerd. PASTOOR EN MOLENAAR Het werd luisteren naar interes sante verhaaltjes uit een voor ons grijs en mistig verleden: de «hoge wip» was vroeger de kerktoren van de parochiekerk. De vogels zaten aan een stok die uit de galm gaten naar buiten stak. Die «to- renschuttcrij» bleef niet duren: er kwam ruzie met de kerkfabrieken van. De gildebroeders trokken dan maar naar de molenaars: de neer te halen «vogeltjes» werden aan een wiek vastgehecht. Uit die tijd dateert de intussen geluwde rivaliteit tussen molenaar en dorp spastoor. Er is ook gepraat over de invloed van het «wipschictcn» op de fami lienamen: De Schutter. De Ko- nink. De Keyzer, De Deken, al lemaal namen die ergens in het milieu van de gildebroeders gebo ren zijn en stand hielden. Boeiend en leerrijk was het. Men zou er warempel de nakende komst van de minister hebben kunnen bij vergeten. Rika De Backer deed wat ze beloofde: ze streek te Wichelen neer en be landde middenin een bonte bende entoesiaste heemkundigen en fiere volgelingen van Sint- Scbastiaan. Werden verdienstelijke auteurs Isn »n als Alfons Peirlinck, Albert Rbte woens, Roger Peclman, Cyrin I Goeman, Julien Van TwembekJte Alex Dierickx, Vedast VcrstegcAizi mevrouw Van der Speeten-Vawe Istendael, Jozef Dauwe en Julifa j De Vuyst met de versierselen n de «Orde voor Heemkunde» oiT hangen en mochten de heeqat kringvoorzitters uit Brakel, f|nd Pinte. Buggcnhout, Hammc, VwO chelcn. Wettcren, OkegeiAn SchellebelIe. Lede, Gentbrugglaai Lokeren. Drongen, Wachtebekèch Sint-Amandsbcrg, Gent, Mere Arle Elverscle met dezelfde ondqle scheiding huistoc: minister fjern Backer werd eveneens gclaiT0t( werd. jg{ De minister hield nog meer a dat bezoek aan Wichelen over: ik|e^ door de leden van de heemkringa.^ geschreven boeken en brochure" prachtig ingebonden, kreeg ze souvenir aan de gouwdag mee. De minister klom op het «spreel gestoelte» om de waarde en noodzaak van de heemkunde onderstrepen en ging daarna mi_ naar het Oud Dorp, de'bakcrmf®® van het op 800 jaar oude fundi'® inenten gebouwde Wicheleijö'c waar in het vroegere SinPtr* Sebastiaanslokaal een receptie d|n I gouw lag afrondde. M.Nl Oud brandweer officieren brachten een bezoek aan de St.-Martinuskerk alwaar uitleg gegeven werd over het schilderij van Rubens en van De Crayer (rv)

De Voorpost | 1976 | | pagina 6