Oprukkende stad komt als een bedreiging over <3 ft UITERST GESLAAGDE CHILI- EN NERUDA-AVOND TE AALST! T A MISS JOEPIE ZEVENTIG NOG HERBEGINNEN JAN EN MARIE WILLEN OP t AALSTERSE DEELNAME AAN DE VIERING VAN Z HET 25-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN DE KONING TE GENT °j AALST 10 - 28-5-76 - De Voorpost Moet de laatste mens worden ontworteld De laatste 20 jaar is het in vele van onze landelijke gemeenten zo dat ze als het ware gekoloniseerd werden door de inwijkende stedelingen. Voor bossen, weiden en landbouwgronden werden ineens duizelingwekkende bedragen neergeteld. De oorspronkelijke eigenaars die soms reeds generaties lang deze gronden bewerkten, werden mede door het steeds maar onaantrekkelijker worden van een zuiver agrarisch bestaan, er eigenlijk toe gedwongen het veld te ruimen. De in versneld tempo voortschrijdende industriële en administratieve maatschappij zorgde voor een leven, maar om er te resideren. Hooguit werd nog een laatste restant van de grondverbonden oorspronkelijke mens als een folkloristische restant monkelend en goedlachs aanvaard voor zover hij ons niet hinderde met zijn «boerenstank». Door de steeds maar toenemende van de hand te doen als zij zijn ontwaarding van het rechtstreeks bezit waren. Meestal waren het op het in stand houden van het echter gehuurde gronden en als leven zelf gerichte werk. behield een grondbezitter moet kiezen de mens die geheel onafhankelijk tussen een landbouwpacht en dure stand hield steeds minder overle- bouwgrond is het besluit vlug ge- vingskansen. Hij werd steeds nomen. Omdat geld en macht on- meer verplicht om zijn gronden afscheidelijk zijn bleek ook voor onze bestuurders dit soort mensen steeds minder interessant te zijn. Politiek gezien gingen ze een minderheid vormen (en wee de minderheden zelfs in een zgn. demokratie) zodat zij voor de machtsverwerving van geen en kele betekenis of waarde meer Op woensdag 19 mei organiseerde het Humanistisch Vrijzinnig Vormingswerk te Aalst in kafee Bristol, Grote Markt, een Pablo Neruda-avond. De inrichtende vrijzinnige verenigin gen hadden echter met tegenslag af te rekenen: de konkurrentie van de voetbalmatch Brugge-Liverpool en de ziekte van de deklamator Jacques Schuurmans. De veertig aanwezigen konden zich achteraf echter verheugen over een onvergetelijke, boeiende en interessante one-manshow van Roger Peeters. een eerste deel hing spre ker een beeld op van de toestand in Chili anno 1976. Overstelpten de persmedia ons na de val van het Allen- deregime overvloedig met nieuws en kcmmëniaar, thans sijpelen slechts spo radisch berichten over Chili door. Aan de hand van aller lei gekontroleerde informa tiebronnen schetste spreker een somber, triest beeld van de toestand aldaar. Alhoe wel Pinochet als de sterke man overkomt, duiden heel wat vaststellingen op het te gendeel .twee sterke gene raals dingen naar de macht, Frei doet van zich spreken en de zeemacht uit haar on genoegen over de plannen van een Chileense door steek voor Bolivië. Spreker zou zich er niet over verwon deren mochten de militairen binnenkort Pinochet op zij zetten met de hulp van de christen-demokraten. Een aantal factoren dragen daar toe wèiiicht bij: het meedo genloos optreden van Dina of de privémilitie van Pino chet, de internationale iso- jaarvan3milj dollar p dag. De oorzaken liggen noch tans voor de hand50% van het nationaal budget gaat nu naar het leger - de multina tionals worden rijkelijk schadeloos gesteld - de in voer van luxegoederen neemt ongeoorloofde ver houdingen aan zodat de uit betaling van lonen in natura dient te geschieden - de bui tenlandse investeringen (zo als die van de Société,Géné rale...) gaan met reuze- schreden vooruit. De kleine man betaalt er het gelag door de ongelooflijke ver mindering van de koop kracht. Spreker gaf hiervan sprekende staaltjes ten bes te zoals de kostprijs van een radiografie (380 pesos ter wijl hij voorbeeld een onder wijzer slechts 200 pesos per maand .verdient...). Ook de werkloosheid neemt cata strofale afmetingen aan: gemiddeld 23% plaatselijk tCt ooyó. De landbouwpro- duktie stort ineen door ge brek aan meststoffen en za den, de onbetaalbare vee- veevoederprijzen verplich- Spreker belichtte ook de ver houding kerk-junta. Met oorspronkelijk «Interkerke lijk Komitéé voor de Vrede» dat de weerloze slachtoffers van de junta hielp, groeide uit tot een organsatie van 300 medewerkers. In novem ber 1975 werd de kardinaal van Chili ertoe verplicht door de junta het komiteeop te heffen. Het tweede deel betrof een poëtische evokatie van de figuur van Pablo Neruda. De op band opgenomen ge dichten voorgedragen door de afwezige Jacques Schuurmans gaven een dui delijk beeld van Neruda's e- volutie als dichter. Roger Peeters zorgde voor de no dige kommentaar en toe lichtingen: hij beklemtoon de het bezingen van zijn' strijden tegen onrecht en fascisme, het partij kiezen VCCr dG Vrijheidsstrijder, in zonderheid na de Spaanse burgeroorlog waarna hij door het fusilleren van zijn vriend Lorcaen het opgeven van zijn «Huis van bloemen» Póêsieavond Pablo Neruda werd niettegenstaande moeilijkheden voor de vervanging van de zieke spreker Schuurmans toch een geslaagde manifestatie (EL) latie en het deficit op de handelsbalans, de wrevel terwille van de akolieten van de militairen (lage IQ en CIA- mannen) en de stijgende korruptie, de slechte relatie met de kerk (sedert het ge vangen zetten van priesters) en het verspreiden van het boekje van Frei waarop een eenheidsaktie van de mili tairen tegen Pinochet volg de. Acht spreker de kans op een volksoffensief klein, dan ziet hij de sfeer voor een Frei gunstiger: het einde van de repressie is nog niet in het zicht en de ekono- mische krisis verergert nog. Pinochet probeerde echter de laatste tijd zijn imago te verbeteren. Zogezegde sub versieve plannen, op touw gezet door Dina (zoals de boemerang rogo 1-2 waarbij 1200 terroristen uit Argenti nië met een Kubaans vlieg tuig Chili zouden binnenval len...) konden tijdig door de veiligheidsdiensten ver ijdeld worden! Toeristen krijgen keurige propaganda mee! Pinochet fungeert zelf als public relationsman zo als bij zijn bezoek aan Fran co waar hij de uitbloeing van de marxisme-leninisme als doel vooropstelde en de «de portatie van 500 Chilenen» toègaf! De spreker bewees tevens hoe de ekonomische toe stand van Chili dramatisch wordt, ondanks het inpom pen gedurende reeds twee ten de boeren hun runderen te slachten. De industriële produktie ging op een jaar tijd met 25% achteruit. De gevolgen hiervan blijven niet uit: verborgen werk loosheid een massaal aantal bedelaars (tot 7 per woon blok) - diefstal - stijgend aantal zelfmoorden - onder voeding van kinderen waar bij die van de derde graad onherroepelijk verloren zijn! Spreker onderschreef dan ook ten volle de bewering dat Santiago de «gevange nisvan de honger» is! Deze uithongering belem mert in sterke mate het or ganiseren van het verzet. Ook de repressie beoogt zulks. De vindingen terzake grenzen aan het ongelooflij ke en de ene zijn al wansma kelijker dan de andere: aan rijdingen met een auto - war me was - verdwijningen - hypnose - verbod van lijken- onderzoek bij het aantreffen van 9 mm. kogels...Noch tans slaagt men er niet in het verzet te breken. Pinochet erkent zulks zelf: dacht hij het in den beginne binnen 6 maand te kunnen breken, nu voorziet hij reeds een gene ratie. In klandestiniteit heb ben minder gekende figuren de vlag overgenomen. Ge- ruchtenkampagnes, klan- destiene tijdschriften, dreigbrieven aan militairen en fascisten, ketens per brief gevormd kunnen niet verijdeld worden. veel geleden heeft en revol teerde. Maar ondanks het tijdelijk breken van zijn karrière als diplomaat ijverde hij voor het milderen van de gevol gen van onrecht de Spaanse bannelingen aangedaan. Tijdens de koude oorlog werd hij zelf een banneling toen de Chileense grond te heet onder zijn voeten werd, trok hij door de Andes naar de «Europese wijngaarden», tot in Rusland. In 1950 werd zijn strijd bekroond met de Vredesprijs. Ondanks hij na 1945 zich reeds politiek ma nifesteerde, bereikte hij het hoogtepunt van zijn politie ke karrière: kandidaat van de volkseenheid voor het presidentschap. Deze kan didatuur trok hij voor zijn vriend Allende terug. De No belprijs letterkunde volgde in 1970. De voorgedragen gedichten troffen vooral hun eenvoud. Indrukwekkend waren ge dichten die Pablo Neruda zelf heeft voorgedragen en de klankmontage van de be grafenis van Neruda. Het ge- neel werd muzikaal passend omlijst met Chileense mu ziek en liederen. Zo'n avon den mogen er meer te Aalst ingericht worden, was het besluit van menige aanwe zige. Paul Van den Wijngaerde waren Een berekening is vlug gemaakt en terwijl met de mond de «oude waarden» nog verdedigd werden stelden zich de politiekers reeds in op nieuwe waarden en verdere macht. Er kon zelfs uit de zich snel veranderende situatie mis schien nog persoonlijk voordeel worden gehaaldEen nieuwe poli tiek evangelie werd stelselmatig verkondigd in slogans zoals bv. «Het belang van de gemeen schap», «het algemeen nut», «de overgrote meerderheid» enz. Terwijl een demokratische sa menleving in de eerste plaats dient rekening te houden met precies de minderheden gebeurde net het omgekeerde. Steeds minder kon de oorspronke lijke bewoner, die met en op zijn familiegrond een eenvoudig be staan leidde, weerstaan aan de valse schittering van de «'t kan niet meer op»-maatschappij. Het kwam zelfs zó ver dat er wet ten werden gestemd waardoor elke overheid zo maar gronden kon afnemen om ze dan voor «meer verantwoorde» (sic) doe leinden beschikbaar te stellen. Maar waar was ondertussen de mens zelf gebleven? Vele landelijke gemeenten wer den reeds een stortplaats voor steen en beton waarmede de bctOPr- en steen ontvluchtende stadsmens zich een herkenbaar en vertrouwd milieu schiep aan de rand van het autochtone landelijk bestaan. Als nu met een pennetrek door sluwe berekende politiekers, dat gene wat in 20 eeuwen uit zichzelf is ontstaan van de ene op de an dere dag wordt vernietigd, dan gaat men zich wel eens vragen stellen naar de waarde welke nog dient gehecht aan de beleidenis van deze valse profeten welke steeds met de mond het leven en het milieu verdedigen en niet di kwijls genoeg met het woord in spraak goochelen 'maar intussen alles mogelijk maken opdat het omgekeerde zou gebeuren. Het is dus niet verwonderlijk dat er in vele van de gemeenten die straks deel zullen uitmaken van Groot-Aalst er nog echte grond- en streekgebonden leven die met de angst om het hart dit alles zien gebeuren. Zij weten dat zij het eens te meer zullen zijn, die als overbodig en nutteloos over het hoofd zullen worden gezien en opgeofferd aan de macht van de sterkste. In een van de grootste, straks fu sionerende gemeenten, werden wij gekonfronteerd met dit onge noegen. Ook U zal straks weten wat er meer achter schuilt als U in «Het Gouden Blad» eenadverten- tie leest waarin een «erf met land te koop wordt gevraagd in ecij streek waar de stad nog ver af is.,Op B "DM san fest In «Het Gouden Blad» kon men dezer dagen een niet alledaagse advertentie lezen. Onder opgave van een kenteken werd door twee niet meer zó piepjonge mensen een landelijk gelegen erfgoed te koop gevraagd van 1 a 2 ha oppervlakte. Op het eerste gezicht lijkt deze advertentie misschien niet zo mer kwaardig, maar als men weet dat deze beide personen, Marie en Jan zo zullen wij ze voor de gelegenheid maar noemen respektieveüjk 70 en 68 jaar achter zich laten. Jan en Marie zijn een paar van om en nabij de zeventig. Niet van gis teren. zowel letterlijk als figuur lijk. Sinds generaties woonde hun voorgeslacht praktisch op de plek waar zij vandaag nog wonenHun familie is steeds verbonden ge weest met de grond waar zij nu nog zitten en ook zijzelf zijn zon der meer verbonden met deze om geving welke hun ganse leven heeft bepaald en nog bepaalt. Van vader op zoon en van moeder op dochter woonde de ganse familie in deze grote randgemeente van Aalst, en sinds beiden om en nabij de eeuwwisseling het levenslicht zagen in deze gemeente kenden zij geen ander leven dan dit streek- en grondgebonden be staan. Steeds leefden zij met en van de grond die door hun ouders en nadien door henzelf werd ont gonnen. Met de tijd en met het oprukken der verstedelijking werd de grond die zij bewerkten steeds maar afgeknaagd voor wo ningbouw. Doordat de opbrengst van hun gronden onvoldoende was om in hun levensonderhoud te voorzien waren ze wel genood zaakt om beetje bij beetje hele happen van hun eigendom aan na- tuurzoekende stadsmensen van de hand te doen. AI beseften zij wel dat zij hierdoor in hun eigen vlees sneden toch waren zij nuchter ge noeg om zich met deze onvermij delijke evolutie te verzoenen. Dit was de prijs die ze uiteindelijk voor hun onafhanL»'1 ijMiciu uien- den te betalen. Tenslotte bleef hun nog voldoende grond over, zowat anderhalve hektare, om onveran derlijk aan de slag te kunnen blij ven met het bewerken en bebou wen van deze gronden derwijze dat zij praktisch geheel in hun ei gen behoeften konden voorzien. Intussen rukte de stenen woestijn langs alle kanten op en werden zij alsmaar verder ingesloten. Van de nood een deugd maken is inder daad een zeer menselijke eigen schap, en dat deden Jan en Marie dus ook. Al keken zij vreemd aan tegen deze evolutie en al voelden ze ook wel ergens de dreiging van deze toestand toch was de plek waar ze leefden hun nog liever dan de last, de onrust en onzeker heid welke hen dooreen losgesla gen «gekke» wereld werd opged rongen. Het zou hun tijd nog wel duren en boeren hebben een taaie huid. Jan doet open als wij in de vala vond nog aanbellen. Wij hebben de indruk dat hij eigenlijk liever niet gestoord wil worden maar blijkbaar wenst hij toch ergens zijn hart te luchten als wij de reden van ons bezoek kenbaar maken. «Waarom zoeken jullie ergens anders een stuk land om te leven, waarom op jullie leeftijd nog die belangrijke beslissing genomen?» Jan lacht eerst om onze vraag, uit goedhartig medelijden met zoveel domheid lijkt ons. Inderdaad, wat weten wij nog af van de dingen die een mens nog bewegen, vanzelf sprekende kleine dingen welke door hun eenvoud zelf zó groot zijn. Het is de monkelende lach van iemand die zich vaderlijk be grijpend tCCri* Voor de betweter die aan de dingen vlakbij voorbij ziet. Veel woorden zal hij er niet aan verspillen, maar gezegd mag het wel eens, dus laat hij er ons toch in, maar haalt Marie erbij om het woord te doen. Vrouwen kun nen het inderdaad nog makkelijk zeggen als een man er reeds to besloten heeft om er het zwijgei toe te doen. Eerst wordt er over de familie ver teld, over de broers en de zusters over hoe het vroeger was, ove erfeniskwesties, over hun jeugt1 en dan over het heden en de toe komst. Uit het gesprek blijkt dat zij mei zomaar tot het besluit zijn geko men om hun geboortegrond te ver y'jjj laten. Reeds jaar en dag rijpti deze idee bij Marie die wel ergen intuïtief moet aangevoeld hebbei dat een als dusdanig bestaan me te verzoenen zou zijn met di voortschrijdende afbouw van d( landelijkheid. Jan zag het al dit jaren nog niet zo zwart in maai moest op de duur ook voor zich zelf toegeven dat zij alsmaar ver der in hun eigenheid werden be dreigd De mens is inderdaad eei wolf voor zijn medemens, voora dan als deze medemens zowe numeriek als sociologisch in de na verdrukking is geraakt Doordaj |ei< Jan en Marie niet gehuwd zijn eij ge| evenmin voor nakomelingen^ schap zorgden besluit iedereen Oc maar dat al hun bezittingen als hef evi ware vogelvrij dienen te zijn. Be-j vc iden voelen de aangelande stads? tor mens inderdaad als een dreiging orl aan. Wij kunnen zonder veel rei moeite voor dit gevoel begrip op-I op brengen omdat wij nu eenmaal jut aan onszelf weten hoe arrogant Dc een stedeling kan zijn en hoe weinig respekt of waardering hij kan opbrengen voor diegenen welke hem ergens aan zijn vroe gere, zgn. onbeschaafde her komst herinneren. (Aan welke be boom groeien de flessen met Et melk?) kr Nu op dc knop ;c; ;us|e van op hun gemeente een feit wordt is voor hen elke hoop op een onge-; ro moeid en ongestoord leven wel, geheel vervlogen. Door dit verleggen van de stads-i grenzen, zo menen beiden, zal het nu wel spoedig tot verdere hui- zenbouw komen! BALDER I)t V( Zondag 23 mei II. was Gent in feeststemming. De koning werd er ontvangen. Aanleiding was het 25-jarig ambtsjubileum van de koning. Aan deze viering namen ook een aantal Aalstenaars deel. Zondag 23 mei beloofde! Een stralend zonnetje en een goede re gie van Walter Boni. Twee ingre diënten die moesten instaan voor het welslagen van het feest. Als Aalsterse inbreng in het spek takel waren er naast Walter Boni dc kunstgroep «Alkuone» en de aktrice Liliane De Waegeneer. Alles begon reeds om 11 uur 's morgens. Toen werd in de Rid derzaal van het Gravensteen te Gent de eerste artistieke en pu blieke voorstelling gegeven. Het uit vier leden bestaande Parnassu- sensemble opende het feestgebcu- ren met stemmige klavecinibel- muziek. De Aalsterse kunstgroep Alkuone pikte onmiddellijk aan met een menuet. Na deze stem mige gemengde middeleeuwse dans volgde een mimisch uitgebe elde evokatie van het abele spel «Lancelot van Denemarken», uit gevoerd door de mimegroep van de Gentse mimekunstenaar Hos te De Aalsterse aktrice Liliane De Waegeneer en Jef De Mets pikten ogenblikkelijk in met een tekstueel fragment, geakteerd in het oud-Nederlands. Het gedicht «Mijn Mocderken» van Guido Gezelle werd door een bariton, begeleid op de piano, vo- kaal ten gehore gebracht. Het ge mengde koor uit Zottegem ver volgde met een middeleeuws poli- fonisch lied van een onbekende meester en werd opgevolgd door het Pamassusensemble dat de show sloot. Dit spektakel in de Ridderzaal van het Gravensteen werd nog twee maal herhaald. Om 14.30 uur en rond 17 uur. De laatste maal ter attentie van het koningspaar en de prominente genodigden. Om 15 uur was ondertussen op dc Graslei, dit op een vlottend Leie- podium, een groots volksfeest ge start. Tema van dit grootse spek takel, eveneens onder de regie van Walter Boni, was de «Meivie ring» en alle daarmee gepaard gaande festiviteiten. Presentator van het geheel was Nand Baert. Volgens een oud Vlaams gebruik streden vroeger de ongehuwde jongelingen in de maand mei naar de titel van «MeigraafOm deze titel te bekomen moest men zijn vaardigheid in diverse volksspe len bewijzen. Zo o.a. mastklim- men, zakkenlopen, mastellenbij- ten en flessenvullen. Wie in al deze proeven uitmuntte werd «Meigraaf» en mocht zich een «Meigravin» kiezen. Het gehele gebeuren ging gepaard met een meiboomplanting, volksdansen en vendelzwaaien. Na deze blik op de «goede oude tijd» bracht de Aalsterse kunst groep Alkuone een moderne ver sie van het blije dansende Vlaan deren. Dit met vlaggen, wimpels en koreografische nummers. Zo wel klassiek als jazzgericht. De hele ontvangst van de koning te Gent verliep zeer vlot, op en kele «Amnestie skanderende be togers» na. Dezen hadden zich 's morgens op de Kouter te Gent op gesteld. Of het uitblijven van rel len te wijten was aan het samen vallen met het Algemeen Natio naal Zangfeest of aan het aanwe zig zijn van een sterke politie- en rijkswachtmacht willen wc in het midden laten. De veiligheids maatregelen waren in alle geval zeer uitgebreid. Na de plechtigheid in de Ridder- zaal van het Gravensteen knoop ten de koning en de koningin een1 vc gesprek aan met de uitvoerders. Tijdens dit gesprek zegde de ko- ning reeds mondeling een optre den toe aan de kunstgroep Al kuone. Dit op het koninklijk pa leis. Dc datum en verdere plicht plegingen moeten echter nog via protokolairc weg afgehandeld worden. De Aalsterse deelname aan de vie- e! ring van het 25-jarig ambtsjubi- leum vandc koning te Gent is niet I r( onopgemerkt voorbijgegaan. Kon' b dat te Brussel maar altijd gebeu- z, ren wanneer het om kulturele aan- Sj gelegenheden gaat. a| S.J 7 Deze maand had in vijf Vlaamse Provincies een finale plaats voor «Joepie Meisje 1976», georganiseerd door het gekende weekblad. Dit was niet zomaar een «Liss verkiezing» waar schoonheid zou botvieren, maar wel waar d; d( I Vi door een deskundige jury en i het publiek, een levendige,h vlotte tiener uit de schaduw b werd gehaald. j Voor Oost-Vlaanderen gingen j t( de bloemen naar Brigitte Ver- d hoeven uit Hofstade Dit sym- y patieke 16-jarige meisje liet J v reeds van zich hiren door haar puike prestaties in de plaatse- b lijke bloeiende toneelvereni- t( ging. Wij hopen dat alle Hof- b staadse tieners gaan duimen voor Brigite, wanneer zij op 16 augustus haar kansen waagt tijdens de grote superfinale te n Blankenberge. Alvast onze hartelijke felicitaties aan Brigit te! (H.H.; Brigitte Verhoeven uit Hofstade als finaliste Jocpie-meisje voor Oost- Vlaanderen. wordt geluk gewenst door onze medewerker. VLIEGMEETING 30 mei te 14 uur Vliegveld ter Kluizen

De Voorpost | 1976 | | pagina 10