Open schooldag rond de dikke beuk FILM BIJ ONS LENTEKONCERT DOOR SYMFONIEKRING «DOOR EENDRACHT GROOT "BILJARTKLUB «onder ONS* PAN ONDER WITTE STOFLAAG AALST WANDELEN IS IN TENTOONSTELLING AKADEMIE AALST GROOT SUKSES De Voorpost - 28-5-76 - 11 Trouw aan de traditie gaf de Koninklijke Symfoniekring -Door Eendracht Groot» haar jaarlijks meikoncert. Zoals gebruikelijk deed de Symfoniekring ook ditmaal beroep op een gastvedette, namelijk de Gentse tenor Gaston de Fleurquin, aan de piano bege leid door Luc Kieckens. Kommentator was Eric Van Hoezen. Het geheel stond onder leiding van Raoul Ladeuze. Ook al was de klank niet steeds even zuiver we zijn al te zeer verwend door beroepsmusici toch mogen we de leden van het orkest, louter amateurs, felicite ren om hun prestatie. Vooral het openingsstuk -Een feest te Aran- juez» van de Franse toondichter Demersmann, in bewerking van Salabert en de walssuite «Goud en Zilver» van Franz Lehar werden voortreffelijk naar voor gebracht. Vooral de koperblazers speelden in Demersmanns werk een mooie beurt. Enkele mensen van hel orkest kregen de gelegenheid solistisch op te treden: Jan Cakebeke als hoornist in «Frühlingserwachcn». romance van Carl Philip Emma nuel Bach, in een bewerking van Oelschegd; Godelieve Wey- meersch als fluitiste, Achilles Kieckens, violist en tenslotte Frans Saeys, cellist. De orkestmensen wisten over het algemeen goed in de maat te blij ven. Enkel in het slotstuk, Lon don Every Day, een driedelige or kestsuite van Eric Coates, werd het tempo onnodig opgedreven. Gaston de Fleurquin, gasfzanger, wist met zijn overtuigende zang de gunst van het publiek te win nen. Als toemaatje gaf hij nog een aria uit «Het land van de glim lach» van Franz Lehar. Op 31 mei zal «Door Eendracht Groot» een auditie geven in het Tehuis voor Ouden van Dagen Sint-Job. Een mooie gelegenheid om pretentie loze muziek door pretentieloze liefhebbers te horen spelen. We menen dat daarin een belangrijk aspekt ligt van de naam waaron der «Door Eendracht Groot» mu siceert. A. DE GROEVE mm De Biljartklub «Onder Ons» bestaat nu reeds meer dan 15 jaar. Gesticht in 1960 met een 10-tal spelende leden is het praktisch nog de enig overblijvende biljartklub van de vele klubs welke in de zestiger jaren werden opgericht. T Op dit ogenblik telt de klub zowat Het meikoncert ingericht door -Door Eendracht Groot- in de stadsfeestzaal kende een ruime belangstel- ling.fE.L.) 20 leden die allen biljarten als hobby hebben en die ook in klub- verband het biljarten als een zui- 1 vere hobby beschouwen. Geen kompetitie dus in federatievcr- band maar wel spelen tegen klubs zowel als individueel tegen biljar ters welke wél bij de federatie zijn aangesloten Zaterdagavond, een dertigtal jon geren vertoeven in de Pan-bar. De avond is wat kil en een mazout- stoof wordt aangestoken Hoe het gebeurt weet niemand doch eensklaps wordt de muziek over stemd door BRAND! De stoof is op hol geslagenbraakt een zwarte walm uit terwijl hoge vlammen opslaan. De meeste tooghangers zijn er als de bliksem vandoor, gelukkig verliezen de verantwoordelijken er het hoofd niet bij en grijpen onmiddellijk naar de verschillende brandblu- sapparaten. Dankzij het onmid dellijk aangevatte blussingswerk en het aanwenden van ontbrand- bare of behandelde materialen in de panbar, kon de vuurhaard be perkt worden en was het vlug ge doofd. Enkel een witte stoflaag die zich overal vastzette en eeu uitgebrande stoof gaven de bar een minder prettig uitzicht. Dankzij de brandpreventie- maat regelen en het feit dat alle verant woordelijken in de Panklub met blusapparaten kunnen omsprin gen liep alles dus op een sisser uit. Het was echter meteen een gele genheid om een supergrote schoonmaak te organieeren. De aktiviteiten van de filmklub en de teaterafdeling werden niet ge stoord en zondagavond was de klub reeds terug open, maar dan zonder mazoutstoof L.M. j In het centrum van de kassei staat de dikste boom van Aalst, daarrond staan de prachtige doch verguisde gebouwen van de stedelijke akademie voor schone kunsten. Deze gebouwen en wat er zich in afspeelt zijn vrij belangrijk voor de honderdtal mensen die er iets mee te maken hebben, studenten, stadsambtenaren en leraars. Hun taak, hun doelstellingen, de roddelpraatjes, de vetes, deanekdotes, die daar ontspruiten spelen een zeer belangrijke rol in het leven en denken van deze honderd mensen. De akademie, die zoals het slachthuis, het zwembad en andere inrichtingen aan de stad toebehoort, is wel het buitenbeentje van de stadsdiensten. Wat betreft gebouwen, plannen, personeel, nut, beleid en begroting zijn er altijd een massa diskussie in en buiten de akademie. Zaterdagmorgen speelde men daar ook open schooldag. Wat Is het nut van zo'n open schooldag? Heeft het een di- daktisch nut? Kan men daar door een interesse forceren voor wat daar gedaan wordt en voor wat de uiteindelijke be doeling is, het beroep? Is het het scheppen van de mogelijk heid voor de ouders om met de leraar over hun zoon of dochter te spreken? Is het een deel van de public relations om aanwer ving van nieuwe pupillen te be vorderen? Er wordt in elk geval veel ge daan om nieuwe leerlingen aan te trekken, die dan later in de bouwkunde als technisch te- j kenaar of architekt kunnen werkzaam zijn, anderen zullen werk vinden in een drukkerij als retoucheur, of zullen in stads diensten werkzaam zijn, en de meesten zullen stempelen. GEBEURTENIS Er waren een paar personalitei ten aanwezig, zoals men die mensen noemt die zich om de politiek in allerlei andere din gen interesseren. De burge meester De Bisschop was er. en de heer De Turck, voorzitter van de kommissie; er was een gemeenteraadslid en de direk- teur was uiteraard aanwezig, samen met zijn kollega van de avondschool. Het was inder daad alleen een open school dag van de dagkursus, volledig leerplan dus. Teorieleraars, die meestal weinig interesse hebben voor wat buiten hun les in een tech nische school gebeurt, waren deze keer ook aanwezig, en stonden in voor het-onthaal en de rondgeleide. Er was veel volk, dat de ietwat geënse- neerde aktiviteiten kon gades laan in de afdelingen van bin nenhuis, bouwkunde, sierkun sten, grafiek, beeldhouwkunst en keramiek. Het heeft geresul- teert in een vijftal kandidaat leerlingen en een aantal geïn teresseerden die nog overtuigd moeten worden. ERROND EN ERACHTER De heer Vernaeve, alomge- kend Aalsters figuur, die waar schijnlijk ook zal te horen zijn in het radioprogramma dolle dinsdag, was ook aanwezig op de open schooldag. Alhoewel dit niet verbazingwekkend is, daar hij de oudste, koppigste en ook meest besproken leer ling van de akademie is. Ter dezer gelegenheid was hij ver antwoord kwaad, Newton had namelijk een stuk in zijn gilet. Newton, zijnde het boetseer werk van de heer Vernaeve naar model van reeds be staande plaatsers, en het stuk in zijn gilet was eigenlijk het stuk dat er uit was, en dit op een manier dat de heer Ver naeve geenszins zo had ge- Voor de gelegenheid zit ik er weer eens vrij ongemakkelijk bij. Typmasjien op m'n knieën, op een vuil tapijt terwijl Neil Young door de luidsprekers krast en luidkeels om hulp roept. Bovendien ben ik tijdens het weekeinde nogal lui geweest, heb mij met wat andere dingen bezig gehouden dan met film en zodoende ben ik totaal vergeten, sorry hoor, voor foto's te zorgen. Ik moet het vanavond boven dien nogal kort houden want de tijd dringt en Roel zit om de tekst te springen. Moed houden Roel, ik kom eraan. DR. FRANCOISE GAILLAND van Jean-Louis Bertucelli (Frankrijk 1975) met Annie Girardot, Jean-Pierre Cassel, Frangoise Pé rier, Suzanne Flon en Isabelle Huppert Bertucelli behandelt een vrij eenvoudig gegeven, gekruid met wat psychologische trekjes. Een doktores (of hoe noem je een vrouwelijke dokter anders?) wordt op zekere dag gekonfronteerd met het weinig opwekkende feit dat zij door een kanker aangetast is. Als dokter weet zij uiteraard wat meer af van de zaak en kan zij de evolutie van haar ziekte bijna op de voet volgen. Interessant is bovendien dat zij nogal stevig in de schoenen staat en erg realistisch tegen de situatie kan aankijken. Iets wat men als toe schouwer uiteraard niet kan, vermits Annie Girardot haar rol briljant speelt. Soms zelfs een beetje te briljant, wat teveel naar de melodramatische kant op. Maar dat kan U natuurlijk best leuk vinden, sommige mensen zitten ge woon om tranen te roepen. Bertucelli heeft met zijn 'On s'esttrompé d'histoired'amour' wel beter werk gepresteerd, maar zijn laatste film mag er toch ook best wezen. (cinema Palace) wild. De direkteur was zeker de man die het meeste inspanning heeft geleverd voor deze gele genheid. Zijn bekommernis vanwege de te kleine toelagen voor herstelling en verfraaiing van de stad zetten hem aan tot denk- en handenarbeid. Dit keer heeft hij eigenhandig en met pistool een buitenmuur in de verf gezet. De akademie zou er mooi kunnen uitzien in dien ook de leraars iets zouden doen aan hun leefmilieu en het voorbeeld van de direkteur volgen. Wanneer alle muren rond de dikke boom er zo zou den uitzien zou het vast één van de mooiste plekjes van onze stad zijn. Het dient ge zegd dat dit initiatief niet zou nodig zijn indien in de stad alles zou funktioneren zoals het zou moeten. In de namiddag was er in de gemeenteschool van Nieuwer- kerken een tentoonstelling te bezichtigen, samengesteld met werken van de leerlingen, zowel van volledig als beperkt leerplan, en opgezet door een paar bedrijvige en niet ten volle geapprecieerde leraars en be dienden van de akademie. Tot daar, een open schooldag. VLIEGMEETING 30 mei te 14 uur Vliegveld ter Kluizen A NOUS LES PET1TES ANGLAISES snertfilm van Michel Lang (Frankrijk, 1976) met Remi Laurent, Stéphane Hillel en Véronique Del- bourg muziek: Mort Schuman Hoe men er in Frankrijk ooit toe gekomen is een dergelijke film tot een commercieel sukses te laten uitgroeien is mij een kompleet raadsel. Het verhaal van een troepje jonge rakkers dat in Engeland de meisjes gaat versieren is vols lagen waardeloos, op elk gebied nog wel. Ik hoef U waar schijnlijk niet te vertellen (dat wil zeggen dat ik er toch wel iets van vertel) dat er nogal wat stupiede humor in derge lijke films komt. Ik kan het gewoon niet aanzien, maar U doet natuurlijk wel uw zin. (cinema Feestpaleis) GUY DE LOMBAERT Keramiekafdeling in de akademie i iclione kunsten (JM) Meldert wordt reeds druk bewandeld. Verleden zondag trok de groep «De Wielewaal» nog door het Kravaal en elk week-end kan men, zo in de Falluintjes als in het Kra vaal, tientallen wandelaars zichtbaar zien genieten van een aangename wandel tocht in een rustige, gaaf gebleven streek. Op zondag 27 juni heeft zelfs een wandelgroep uit de provinciehoofdplaats, «Nieuw Gent», Meldert uit gekozen om een wandel zoektocht in te richten langs Putstraat, Kravaal, Meys- berg en Huizekens. Het gemeentebestuur zorg de reeds voor zes bewegwij- zerde wandelroutes, hier en daar met een rustbank, en houdt voorde Meldertse be woners op stuk van wandel wegen nog een verrassing in petto. LH. Op zaterdag 22, zondag 23, en maandag 24 mei organiseerde de Aalsterse Stedelijke Akademie vor Schone Kunsten in samenwerking met het gemeentebestuur van de plaatselijke scholen te Nieuwerkerken een tentoonstelling. DeJelgeslaagde kuituurmani festatie vond onderdak in de klaslokalen van de Gemeente lijke Jongensschool welke voor de gelegenheid omgebouwd was tot een sfeervolle eksposi- tiezaal. Zaterdagnamiddag werd de tentoonstelling officieel ge opend door burgemeester Hooghuys in aanwezigheid van de vele genodigden. Ook de direktie van de Stedelijke Akademie zelf ontbrak natuur lijk niet. In zijn welkomstrede drukte de burgemeester zijn blijdschap uit over het feit dat Nieuwerkerken de eer toebe deeld kreeg om in te staan voor deze unieke gebeurtenis. Te vens dankte hij iedereen die zijn beste krachten gewijd had aan de omvangrijke voorberei ding. Na deze openingsrede ging het van de raadzaal van het gemeentehuis waar de re ceptie gehouden werd naar de tentoonstellingsruimte zelf. Vooraleer aan de eerste rond gang te beginnen sprak de h. W. De Turck uit naam van de Akademie, de aanwezigen toe. Hij wees op het promotieas- pekt van deze gebeurtenis. Het ligt immers in de bedoeling om de Akademie, die meer dan 150 studetnen telt die regelma tig de daglessen volgen, en dan mogen we de avondleer gangen niet vergeten, wat meer voor het voetlicht bren gen. Tenslotte dankte hij, samen met schepen van kuituur, de h. Floris De Winter, iedereendie meegwerkt had aan de tot standkoming van deze ten toonstelling. Deze kunnen we onderverde len in twee gedeelten. Er was immers een aparte ruimte die voorbehouden was aan het tentoonstellen van kinderteke ningen. Het waren de resulta ten van een tekenwedstrijd voor kinderen van het lager onderwijs. Velen stonden wer kelijk verbaasd over de kreati- viteit die jonge kinderen in zo hoge mate aan de dag leggen. Het tweede en eigenlijke deel van de ekspositie behandelde het werk van de Akademie zelf. De verschillende disciplines kwamen er aan bod: schilder kunst, beeldhouwkunst, kera miek, sierkunsten, etalage, publiciteitègrafiek, letterschil- deren en schildertechnieken, bouwkunde en binnenhuisin richting. Het is onbegonnen werk om alles min of meer uit gebreid te gaan behandelen. Misschien toch een ding dat ons persoonlijk sterk getroffen heeft, zouden we wel even apart willennoemen, nl. de af deling sierkunst met het glas raam van M. Poleyn, een kunststukje dat waarlijk getuigt van een in grote mate bij de schepper aanwezig zijnde es- tetisch gevoel en zin voor kleurschakeringen. De kunstwerken waren onder gebracht in een uiterst sfeer volle omgeving. De realisatie was werk af. Een woord van lof voor al dezen die Nieuwerkerken dit alles be zorgd hebben (zowel de bur gemeester en Schepenen van Nieuwerkerken, de direktie van de stedelijke akademie als de Te Nieuwerkerken werd een tentoonstelling geopend van de akademie voor Schone Kunsten van Aalst (EL) medewerkende scholen) is ze- ker niet misplaatst.

De Voorpost | 1976 | | pagina 11