KLANK ZONDER BEELD DOLLE DINSDAG VANOP DE GROTE MARKT TE AALST... KARNAVAL EN MOPPEN VAN BOONTJE 4 - 28-5-76 - De Voorpost Met de medewerking van de ASLK organiseerde brt-2 Omroep Oost-Vlaanderen te Aalst een uitzending van haar programma Dolle Dinsdag. Voor het stadhuis stond een mini-podium opgesteld vanwaar Nand Baert de intervieuws die rechtstreekse werden uitgezonden vanop de Grote Markt leidde en de gekende Dolle dinsdag kwis prezenteerde. Het echte werk gebeurde echter vanuit de studio te Gent waar talrijke bandopnamen klaar lagen. Wie verwacht had alle personen die in het programma werden geinterviewd op het podium te zien verschijnen kwam dan ook bedrogen uit, men diende zich tevreden te stellen met de klank via de luidsprekers op de markt. Dus ook voor de Aalstenaars wel klank maar geen beeld. 12.00 uur BRT-2 vanop de grote markt. Na de klassieke puut toon die het tijdsein aangeeft begint Nand Baert voor een dertig personen met het prezentatiewerk. Wie gehoopt had vanop de terrasjes op de grote markt, rustig bij een pintje het pro gramma te volgen moest of in het kafee zelf binnenstap pen waar de radio uiteraard op BRT-2 afgesteld stond of zonder dat de kroegbaas het zag zijn pint meenemen en voor het podium gaan staan. Men had er blijkbaar niet aan gedacht het stadsverkeer gedeeltelijk om te leiden, zodat de talrijke wagens de geluidsinstallatie op de markt totaal overstemden. Iets na het spitsuur beterde het wel, terwijl het publiek intussen werd aangedikt met scholieren en het stad- huispersoneel. Vooral de jongeren waren er op uit een tombolabiljet te bemachti gen waarmee éen op tien toeschouwers een dolle dinsdag T shirt kon winnen. Kamiel Sergeant die geïnter viewd werd over het Aalster- se stadsleven, karnaval en de ludieke grappen waarop de Aalstenaars elkaar op 1 april vergasten samen met William Flips de gekende ruitenschilder tijdens de karnavalperiode brachten er bij het publiek dan toch wat stemming in. Over het algemeen werd het publiek bij het hele gebeu ren echter amper betrokken, zelfs wanneer na de nieuws- onderbreking, Louis Paul Boon, op het podium even kwal uitleggen welke varia ties en met humor mogelijk zijn kreeg het publiek bij het hele gebeuren echter amper betrokken, zelfs wanneer na de nieuwsonderbreking, Louis Paul Boon, op het podium even kwam uitleg gen welke variaties en met humor mogelijk zijn kreeg het publiek geen kans tot vragenstellen, en liet men dit over aan de luisteraars thuis die twee numers kon den bellen. Sympathiek was wel de uit reiking van de Dolle Dinsdag troffen aan iemand uit de streek van Aalst die dage lijks, winter en zomer per fiets naar zijn werk komt. Oo de tienjarige Amant Anne- marie uit het Kon. Athe neum te Aalst die werd uit geloot om aan de kwis deel te nemen kon op aanmoedi gingen van het publiek reke nen. Als lid van de karnaval- groep de Suskewieten was het voor een kleintje om Nands vragen die vooral o- verdit onderwerp handelden korrekt te beantwoorden. Verder viel er op de markt zelf maar weinig te beleven, buiten dan de geslaagde sketche van Herman Daele- man als Ketje en een show nummertje of misschien schrijven we beter een pro motienummer van een zan geresje. Niets tegen het lie ve kind hoor hoewel haar play back optreden ons wei nig bekoorde, maartoch had men evengoed een opko mende ster uit het Aalsterse kunnen naar voor schuiven. Voor wie het programma thuis beluisterde zal het pro gramma ongetwijfeld beter zijn meegevallen dan voor ons. Ook de editie van splin ternieuws waaraan naast-de Voorpost ook het Nieuws blad en Vooruit meewerkten gaf de luisteraars een duide lijk zei het sumier beeld van Aalsterse disputen. Pendel parking, station, stads schouwburg en kultureel centrum kwamen ter sprake. Voor ons werd alles al teveel vanuit de studie te Gent ge regeld en door ietwat veel liedjes onderbroken. Ten slotte vragen we ons ook af waarom men het podium niet voor het Belfort opstel de waar heel wat verkeers- hinder kon vermeden wor den en waarom de dekenijen het programma niet via hun geluidsinstallaties uitzon den. Lieven Wanneer Nand Baert, Freek Neyrinck en de andere mensen uit de B.R.T. - 2 dolle Dinsdagploeg naar Aalst trokken zullen ze negen op tien kansn wel met lepe plannetjes rondgelopen hebben om de Ajuinen in eigen stede een, plezierig, hakje te zetten. Als iemand een volks programma of iets dergelijks over Aalst wil opzetten is het bijna traditioneel dat men niet burgemeester De Bisschop, maar wel Keizer Karnaval Ka miel Sergeant eerst aan het woord laat Ook Omroep Gent deed dit en stipt om twaalf uur poogde de ploeg de Aalste naars al onmiddellijk aan hun kant te krijgen door maar me teen een boompje over karnaval op te zetten met voor noemde Keizer. Wie Sergeant is, hoeven we de rechtgeaarde Aalstenaar niet uitte leggen. Wel vertelde Kamiel de radiomi- kro een aantal hoopgevende karnavaldingen. Zo ging de ijdele mening de ether in dat HET Aalsterse Karnaval nu reeds even ge kend is als het karnaval in Keu len en andere Duitse steden Sergeant vertelde ook dat zij niet meer zo heel lang meer naar het Karnaval in Rio moe ten oplijken. «Rio viert een warme karnaval» replikeerde een lepe Nand Baert. Volgens Kamiel Sergeant geen pro bleem: «Na de fusie, in Groot Aalst zal er waarschijnlijk wel een tweede Aalsterse karnaval komen» zei ie. «waarschijnlijk in de zomer,.,.» Zwoele Aals terse nachten liggen in het ver schiet. ledereen is zot in Aalst, of liever doet zot in Aalst en reeds jaren is een interne kom petitie aan de gang. Wie mag er nu prat op gaan de grootste Aalsterse zot te zijn, Burge meester De Bisschop of Ka miel Sergeant, wij zouden er geen eed willen op doen. Voor karnaval in Aalst is er geen terugweg meer. Bijna even traditioneel als het boompje over voorneode mani festatie mag men wel het woordje uitleg over de ajuinen bijnaam noemen. Nee, uitleg geven wij hier niet. "t Is nen ajoin hé, A JOIN... En dat die cafébaas die zo lelijk te grazen werd genomen met de verborgen mikrofoon, die was echt niet zo tevreden met de gemaskerden en feestneu zen tijdens het Aalsterse kar naval. Wanneer we hem gelo ven lijkt Aalst na karnaval op een Hiroshima na de atoom bom. Met zijn dansen op stoe len en tafels tot zij er doorvlie gen. En dan met zijn gargons van een meter negentig. Misschien was het een lepe zet van studio in Gent, maar tus sen de karnavalherinneringen en vooruitzichten luisterden we naar «Somebody stole my girl», iets wat wel al veel jon gens tijdens het karnaval aan den lijve ondervonden hebben. Maar!!! Oiljst g'het men hert gestolen, en wij hoorden dat men tijdens het karnaval er niet eens zijn had voor om draait tot vijf maal toe een stuk in de kraag te hebbe A Join. De in terviewer gefopt, want wan neer een Aalstenaar moet uit leggen wat karnaval voor hem betekent, heeft die niet genoeg aan één micor en een bandje, dit luttele materiaal kan de uit leg niet aan. En aspirientjes die kan een Aalstenaar, volgens de Dolle Dinsdagradio best missen. Drinken we ons zat, dan drinken we ons wel weer nuchter... Aalst heeft ook nog artistieke kamavalisten. Zo nam Nand Baert ene William Flips bij de lurven. Deze was de eerste die de in de put gegane traditie van het ruitenschilderen weer in ere herstelde. Wie alleen is en sukses heeft krijgt vlug apos tels. Ook flips bleef niet alleen. Verleden jaar waren er reeds een zevental schilders bedrij vig. Een isme «Het ruitisme» het was er eerder uit dan de radiojongen wel dacht. De strikvrager gestrikt.Kunst van het volk, door het volk, voor het volk. en voor de tapkast. Freek Neyrinck kwam ook op tijd om de wereld kond te ma ken van een voor Aalst histo risch moment: de bomen op het stadspark kregen een naam, of een vraagteken of een cirkel met een kruisje Na het nieuws, Maureen Kelly een opkomend Aalsters zan geresje wiens Nand Baert met tegenzin losliet... en zingen maar, in 't Engels In 't Brussels vertelde het Aals terse Ketje dat men over Oilsjt veel kwaad vertelt. Hoege naamd niet nodig volgens hem En nog maar wat muziek. Wij hebben de chronlogie iets gelapt. Voor het één uur sloeg kwam ook nog Germain Wij- nendaele aan het woord. Hij werd meteen Ridder in de orde van Dolle Dinsdag gebombar deerd omdat hij elke dag veer tig kilometer van huis naar zijn Aalsters werk fietst, en terug Al of niet met overuren. Aalst is Alst niet zonder de Erembodegemnaar Louis Paul Boon. We zeggen wel «Erem bodegemnaar», want: «straks komt Aalst bij Erembodegem», zegt Boon die ook iets over humor verdelde. Over verzetshumor die taboe humor wil verdringen. «Over humor zijn al veel boeken ge schreven, en dat zijn geen boeken om mee te lachen». Boon had ook een boontje bij, zijn kleinzoon David, waar wij denken hij heel erg van houdt Een relefonische vraag werd aan L.P.B. gesteld over zijn deelname in de jury aan de Miss-verkiezingen. Ik doe dat graag, vertelt Louis Paul Boon, en ik heb een ver zameling van al dan niet ge klede filmsterren en ik wil die wel eens in levende lijve zien» Heeft Louis Paul Boon die whisky en die bougies al be taald...? Dolle dinsdag is voorbij in Aalst. Karnaval in een verre verte op komst. Al met al was het een verteerbaar program ma. Misschien was Nand Baert er wel eerder op belust de mensen een hak te zetten op zijn Capiau's. Maar is het volk daar dan niet op belust en Aalst kan tegen een stoot. (J.P.D.L.) pd

De Voorpost | 1976 | | pagina 4