Aalsterse Flitsen AALST RIJDEN TWEE 1YPERMODERNE REINIGINGSWAGENS ilATUURSCHOON VERWAARLOOSD TE AALST 'ERVERIJ DENDERLAND TOONT HAAR GOEDE WIL! De Voorpost - 28-5-76 - 5 vee knaloranje huisvuilwagens werden op 20 mei voor het hrst in gebruik genomen. iwagens zijn niet van de goedkoopste, per stuk kosten zij lee miljoen vierhonderdduizend frank. Hun helle kleur is rplicht, in de toekomst zullen immers alle wagens van jenbaar nut diezelfde kleur moeten dragen. (ze moderne snufjes inza- huisvuilopening bieden rdere voordelen. Het jekt naar de stortplaats te rde dat meermaals dien- afgelegd zal tot enkele ren herleid worden. De igens die zelf negentien h wegen beschikken over laadvermogen van acht hgeperst vuil. zijn vijf snelheden, de igen kan aan een uiterst jg tempo rijden. De vuilnis prdt automatisch naar jhteren gedrukt en geperst op één minuut en zestien ■(konden wordt het komple- pakket uit gestort. Die prkere wagen en dat klei- jre volume aan huisvuil (rzekeren op de stortplaats ilf bijkomende veiligheid, lp dit hobbelig terrein jreigde vroeger menig keer |tn wagen om te kippen jdenshet storten. r kPIEREN ZAKKEN Milaan zal de gevulgani- jerde vuilnisemmer ver vangen worden door papie ren zakken. Momenteel be taalt men 456 fr. voor een drie en dertig liter inhou dende emmer verhoogt met een jaarlijkse taks van twee honderdvijftig frank. Er worden geen nieuwe em mers meer aangekocht. Voorde kostprijs van de em mer betaalt men reeds de papieren zakken, die waar schijnlijk vier frank en half zullen kosten met de taksen ingekalkuleerd. Logisch in elke geval voorde belastingbetaler. Eendemo- kratisch idee ook. Tot op heden moet iedereen de zelfde som betalen terwijl een restauranthouder toch heel wat meer vuil afzet dan bijvoorbeeld een alleen staande. de papieren zakken zullen wellicht bedrukt wor den zo dat men ze kan on derscheiden en misbruik kan tegengaan. Dozen met huisvuil of plastieken zak ken zullen niet meer opge haald worden. GROFVUIL Per week komen er veertig zestig aanvragen voor opha ling van grof vuil binnen. Dit is gratis. in het kader van de fusies wordt er aan gedacht een breekwagen aan te schaffen om dit soort huisvuil ter plaatse te kleinen, zodoen de zal n iet meer zo vaak heen en terug dienen gereden te worden. Eén nadeel...aan vragen van minder behoe den en van gastarbeiders naar een bed, een tafel, een stoel zullen niet meer vol daan kunnen worden. Of diegenen die overschot heb ben zouden ook eens op het idee moeten komen, ande ren met tekort, zelf te hel pen. Roel Van de Plas. |»n klein stukje luchtzuiverend natuurschoon midden in de ad is iets waar weinigen zich kunnen op verheugen. De stad *i de bevolking van Aalst zijn er zich waarschijnlijk niet van »wust, anders zou dit mini-paradijs geen uitzicht krijgen in een vuilnisbelt zoals het er zich nu beetje bij beetje op inlegt. ste weg zocht naar een slach toffer en wie zou dit anders kunnen zijn, het spelende kind kreeg de schuld. Maar uit on dervinding weten we ook dat kinderen alleen maar voor- Jprf achter het kleine park IOOI BEGIN oor enkele jaren kreeg het J stridpark een grondige ïhoonmaakbeurt en werd het igelmatig door de stadsdien- :en onderhouden. De houten Brsleten banken kregen een ïn laats in het stadsmagazijn en jn Ierden vervangen door ge- n-lakkelijke moderne zitplaat- ïn&n en op de wandelpaden - >nd men in het kader pas- Inde vuilnisbakjes. e vijver met zijn uniek brugje, en echt pronkstuk, kreeg een 3 Brstelbeurt waarna er hon- 3 Brden kleine vissen werden - ijgezet. Iedere bezoeker was j f fier op en beschouwde het Is zijn eigen privé parkje. Men - ond geen papiertje of vuiltje p de banen of op het grasperk 1 h kwam er iets ongewenst Innengewaaid dan was er al- Aalst. Gelukkig staat er een hord.(E.L.) tijd iemand vlug genoeg bij om het te verwijderen. Kinderen eerbiedigden de weelderige plantengroei en droegen er hun steentje toe bij door het park een uitzicht te geven van iets dat ver buiten het stadsge- joel lag, iets waar men nog rust en vrede kon vinden. DE NATUUR VAN DE MENS Het was echter te mooi om blij ven te duren. Op een morgen vond men een bank met beton en al uit de grond gerukt. Dat was het be gin, de tweede ik van de mens, de drang om te verwaarlozen en te vernielen haalde de bo venhand. Dadelijk dreigde de straffende vinger boven de kinderhoof den. De opinie die de gemakkelijk- beelden volgen en dis is hier ook het geval. De stempel dje beoogt dat het Klein Parksken veroordeeld wordt is eenieders stempel en dus anoniem. Wie zou niet kunnen verdragen dat als de duisternis valt, vrijende paartjes enkele geluk kige uurtjes onder de sterren hemel komen zoeken. Maar de troep die zij achterlaten, alsof er een party is geweest van onderontwikkelde bosjesmen sen, dat kan men niet aanvaar den. Het vijverke, vroeger het ge zochte plekje voor pas gehuwden om hen te vereeu wigen, wordt nu gebruikt om afgedankte voorwerpen te la ten verdwijnen. Lege flessen, blikjes, versleten schoenen en dergelijken jagen de vissen op die men anders met het blote oog kon zien spartelen in het heldere water. GEZAG Stilaan wordt het tijd dat men maatregelen treft om dit enig plekje te redden. Of er 'n park wachter is weten we niet Is er- iemand dan wordt het hoog tijd dat hij zijn gezag laat gelden, anders moet de overheid er maar voor zorgen en iemand aanstellen die de wet doet eer biedigen en bij de minste over treding of baldadigheid ingrijpt. Natuurlijk is er hier voor de on derhoudsdiensten ook werk genoeg, het volstaat niet het gras te maaien maar ook de banen, het brugje, enz. hebben een dringend nazicht nodig. Het o zo mooie tafereel dat men hier vroeger te aan schouwen kreeg moet terug komen. Rustige oude mensen bij het kaarthuisje, vredig wandelende moeders met nun kleine kinderen, spelende jeugd op de grasvelden. Als iedereen zijn beetje natuur liefde terugkrijgt en het gezag een vriendelijk oogje in 't zeil houdt dan' wordt het Klein Parksken terug het mini- paradijs midden in een jagende stad. I.M. Zo vervuilt de Aalstenaar de vijver in het Astridpark.(E.L.) I januari 1974 werd door Professor Heyndrickx, verbonden aan de Toxicologische Dienst sn de Gentse Rijksuniversiteit monsters genomen van het afvalwater dat door de Ververij enderland geloosd werd. r ®k?n.klus'es van de heer Hendrickx wezen uit dat er een zeer ernstige vorm van waterveron- einiging werd gekonstateerd. Volgens hem loost de Ververij detergenten en supensiestof- 1 pleeegt ze termische verontreiniging, stort afvalwater van te hoge temperatuur en )ndigt tegen dezuurtegraad. Alles wordt, zonder zuivering, rechtstreeks in de beek geloosd >dat één van de direkte gevolgen vissterfte was. j fize verklaring werd ook voorgelezen op het proces dat door de Zesde Kamer van de Drrektionele Rechtbank te Dendermonde wordt behandeld: het geding tegen NV Dender- i nd wegens waterverontreiniging werd tijdelijk uitgesteld tot 21 december om de betichte toe 1 laten te bewijzen dat hij een ernstige inspanning levert. Kortom, deze zaak wordt op de n9© baan geschoven en dit is volgens de heer Herman De Lathouwer maar logisch tegen- 'er zijn bedrijf, dat volgens hem gediskrimineerd wordt tegenover de andere veredelings- tdrijven in het Vlaamse land. mjATlESCHETS |e heer Herman De Lathauwer ntkent geenszins dat zijn be- Hjf polluerend inwerkt op zijn ngeving. Doch als wij de pol- in haar geheel bekijken we dat 80 van de veron- jeiniging door de maatschap- j zelf (huiselijk gebruik) wordt |Broorzaakt en slechts 20 or de industrieën. De staat i zorg moet dragen voor het emeenschappelijk welziin lijft kwa zuiveringsstations eerlijk in gebreke: voor het Schelde- en Maasbekken stuit men op kommunautaire pro blemen om een definitieve op lossing te kunnen onderdruk ken. Voor de vervuilong van de overige 20% werd een wet ge- kreëerd: tegen 1980 zou elke vervuilong tot een minimum dienen geperkt te worden: Ver verij Denderland is volkomen bereid zich tegen die datum in regel te stellen als men het ge lijkmatig met de andere bedrij ven dient te verwezenlijken Wanneer men echter nu gefor ceerd wordt door het rechtsge ding om ongelijkmatig met de 120 andere veredel! ngsbedrij- ven in België het zuiveringssta tion te bouwen wordt men on- konkurrentieel en komt de ar beidsplaats van 100 werkne mers ernstig in het gedrang: een studie uitgevoerd door en kele onafhankelijke studiebu reaus wees uit dat de bouw al leen een uitgave van 60 70 miljoen frank vergt en de wer kingskosten over 10 jaar wor den geschat op 150 miljoen frnk. Men wordt hier dus duide lijk gediskrimineerd ten over staan van de andere bedrijven De overheid blijft ook nog op andere vlakken in gebreke: zij- heeft nog steeds geen sekto- riele besluiten getroffen zodat men onmogelijk de normen van zuivering kan voldoenjuist door het feit dat ze nog niet vastgelegd zijn. De staat kan dus, normaal ge zien, niet verlangen dat men een investering vanzoveel mil joenen aanvat, zonder te we ten wat nu eigenlijk de normen zijn waaraan men dient te be antwoorden. GOEDE WIL NV Denderland is zelf reeds begonnen met de aanleg van de eerste fase: men bouwt een vergaderbak om alle afvoerka nalen in een gemeenschappe lijk reservoir te kunnen vereni gen: deze fase dient als voor studie daar men uit het afval water van de afgelopen 24 uur zal kunnen afleiden van wat de funktie en de werkingsgraad van de zuiveringsinstallatie zal dienen te beantwoorden: de vraag: «Wat krijgt hij te zuive ren?» wordt hiermee gemakke lijk te beantwoorden. Doch deze blijk van goede wil lost niet het feit van de oneer lijke diskriminatie op. NV Den derland is direkt bereid de in stallatie te bouwen als de wet voor iedereen gelijktijdig ver plicht zou gesteld worden: pas dan kan men een reële kost- prijsfaktor berekenen. KONKLUSUES De staat speelt in heel deze af faire wel een heel dubieuze rol: ze treedt op als rechter en te vens is ze in dezelfde zaak ook beschuldigde, daar ze haar gedeelte (80%) absoluut ver waarloost en bij hetoverige ge deelte (20%) nalaat de nodige besluiten uit te vaardigen om de wetgeving op punt te stellen en tevens eventuele diskrimi- naties uit te sluiten. Een zaak is zeker: de industrie wil het ver vuilingsprobleem op een eer lijke basis grondig aanpakken, wanneer de staat haar ge deelte ook vervult, krijgen we een zuivere Dender, waar vis sen en ook mensen zorgeloos kunnen in rond zwemmen!!! DIRK DAELEMANS Paul Vinck zal niet deelnemen aan de transatlantische zeil face Plymouth-Newport. Toen hij twee weken geleden de vijfhonderd mijl «singlehanded» had ge zeild, heeft de ervaren zeiler moeten konstateren dat aan zijn zelfgemaakte «Patrick III» nog heel wat verbeterd moet worden. De mast zou een beetje verkeerd staan. Hij acht zichzelf niet genoeg voorbereid om aan deze race deel te nemen. Alvorens aan wedstrijden deel te nemen moet men zijn boot ook grondig leren kennen. Ander zijds is het ook zo dat de organisatoren geen definitief en duidelijk antwoord hebben gegeven op zijn vraag tot deelname. Uitgesteld is niet verloren. Te Scheve- ningen wacht zeilschip nu op betere tijden. De grote popularisering van de pocket, paperback en andere kleindruk-uitgaven zijn er de oorzaak van dat lezers met slechte ogen niet meer zou aan hun trekken komen. Om dit te verhelpen zijn in de stedelijke bibliotheek een aantal leeslatten die dienst doen als loepen bij wijze van eksperiment ter beschikking van de geïnteresseerden. Wordt deze proef een sukses dan is het niet ondenkbaar dat overgegaan wordt tot het permanent ter beschikking stellen van deze lees latten. In alle bibliotheken van de stad wordt verder een kollektie «groteletterboeken» opgebouwd. De gemeenteraadszitting van donderdag 3 juni zal voorafgegaan worden van twee kommissievergade ringen. Vooreerst zal de financiële kommissie de rekeningen van het dienstjaar 1975 van de stad en van het slachthuis bespreken. Daarna is er een sektie vergadering van de kommissie van onderwijs en kuituur, die het zal hebben over de mogelijke oprich ting van een diateek. In vorige gemeenteraad werd dit agendapunt verdaagd. De vraag wordt gesteld of een diateek van enig nut is. Is het antwoord bevesti gend dan moeten diareeksen en de nodige opberg- meubeien aangeschaft worden. De gemeenteraadsleden gaan de nieuwe realisatie in de stad bezoeken. Op zaterdag 5 juni zal in de voormiddag de kinderdagkribbe in de Tweehagen- straat, die op 19 juni officieel geopend wordt, worden bezocht. Een week later maar dan in de namiddag zal de raad de werken aan het kultureel centrum gaan bekijken. De ruwbouw is er reeds zover gevorderd dat het auditorium te zien is. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de brandweer werden twee mooie affiches gedrukt. De ene beeldt de honderdjarige viering uit, terwijl de andere het feestprogramma voorstelt. Niettegenstaande op de begroting 200.000 fr. voor zien is voor het Festival van Vlaanderen zal deze som de werkelijke kosten niet kunnen dragen. Hel pro gramma is nu al gekend. Verder in het blad kan men het nogmaals doornemen. De vzw «de Vrienden van het Oud-Hospitaal» is een pas opgerichte vereniging die als doel heeft het kunstpatrimonium van de stad te verrijken in funktie van de bewoners. De kunstwerken die door de aktivi- teiten van deze vereniging verworven worden zullen in bruikleen aan de stad afgestaan worden. Initiatiefne mers zijn schepen Van Den Eede, Antoon Blanckaert, architekt en ere-direkteur van de Akademie, Willy De Turck, voorzitter van de bestuurskommissie van de Akademie, Achiel Hutsebaut architekt en leraar aan de Akademie. Tot voorzitter van de vereniging waaraan ook nog Mevr. Annie Adam, lerares Akademie, Mevr. Van de Velde, gids bij de Dienst voor Toerisme, Ignace De Vos, konservator Oud-Hospitaal, Dokter Frans Mathieu, notaris Jo Verbruggen, Louis Van der Meersch, leraar aan de akademie, Fons Singelijn, direkteur van de Socio-Kulturele Promotie aan de Akademie, Geo Vindevogel, direkteur van de Dagaka- demie hun medewerking toezegdezn, wer Dr. Jurist Gilbert Claus verkozen. Tijdens de vorige eeuw was onze stad bijzonder rijk aan herbergehn. Welgeteld 806, dit is één per 37 inwoners. De heer J.Schollaert bereidt een publikatie voor over deze herbergen Om de studie te bevordeen van de lokale en regionale geschiedenis via publikaties, studiedagen en voor drachten werd overgegaan tot de oprichting van een «Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis». Het genootschap waarvan ondermeer Jos Ghyssens, Rik Strijpens en Remi Bogaert deel uit maken plant nu reeds en heruitgave van werken van de befaamde historikus Petrus Van Nuffel. Om het drukke stadsleven even te ontlopen is niets beter dan vissen. De stedelijke politie denkt er ook zo over. Op een onlangs gehouden konkoers te Dender- houtem tussen de politie en de Gerardavissers werd individueel Marcel Corthals van de politie eerste, zijn kollega Mare Wellekens tweede en derde Freddy Van Den Berghe van Gerardavis sers. Algemeen wonnen de Gerardavissers met 29 tegen 27 punten. Er bestaat een grote kans dat er nu eindelijk een plaat op de markt komt van het Corum Alostum Imperiale. Producer Al Van Dam zet zich hiervoor in en indien de arrangementen tijdig klaar komen kan men begin juli deze plaat rustig in de huiskamer beluisteren. De Oiljsterseavond, een hoogvlieger in het jaarbeurs- gebeuren gaat door op 27 augustus. Het A.K.V. zal er ook dit jaar een denderend spektakel van maken. Vorig jaar waren er meer dan drieduizend toeschou wers. Daar het technisch onmogelijk is nog tijdig de open- 'bare aanbestedingen uit te schrijven komt er dit jaar niets meer in huis van de aanvang der werken, van het nieuwe zwembad op de Albrechtlaan. De raming van de kostprijs zal nu ernstig moeten aangepast worden. Het voorontwerp dateert immers van 1971, terwijl het ontwerp pas goedgekeurd werd in 1973. Het Aalsters Hulp en Adviescentrum (HAK) werd zaterdag uit zijn lokalen aan de Korte Nieuwstraat, op bevel van de eigenaar van 't Keizershof, op straat gezet. Naar verluid werd het kontakt eenzijdig verbroken. HAK zal deze week nog een perskonferentie beleggen, waarin scherp zal gereageerd worden tegen het ge- beurde. Rvdp

De Voorpost | 1976 | | pagina 5