J In naam van de dieren beesten beschermen IEUGDHUIS LEEUWERIK HERLEEFT! THE GOOD OLD DAYS...OILSJT 1900 ZOMERFEEST OP -AMILIALE WIJZE DOOR HET ST. JOZEFSKOLLEGE GEVIERD AALST De Voorpost - 28-5-76 - 7 zij de medewerking van vele mensen welke bereid wer den gevonden een groot deel van hun vrije tijd uit idealisme te besteden aan dejeugd. RonnySchepens algemeen en de politiedierenbe- scherming past dit toe. Hiervoor bestaan speciale wapens met ver schillende kogels. Ook het pijn loos doden van katten en honden verschilt én van de kogel én van metode. Het zogenaamd ontnemen van zuurstof in de chloroformbak is een lapsus volgens de deskundi gen. Het probleem is, dat, om dieren pijnloos te doden met een verlos send schoter een geoefend per soon nodig is. Chloroformeren is een al te ge makkelijke metode en het woordje chloroform is niet in ver houding met de draagwijdte. Opvallend is bovendien, dat noch in de tekst noch in de publiciteit ook maar één woord gerept wordt over vivisektie. Men zou niet alleen een zeer dui delijke stelling dienen te nemen, maar ook en beslist meten aanslui ten bij de anti-vivisektie- liga. De vogelvangst kwam evenmin aan bod. Ook hier had een zeer duidelijke stelling naar voor moe ten treden. GROOTS We kunnen ons niet van de indruk ontdoen, dat de reklame voorba rig is en de maatschappij zich eerst waar moet maken alvorens slogans te lanceren. Wat we aan haalden is geen toekomstbeeld maar precies en waar wat men de bevolking biedt. In een gesprek viel het anders uit. Men zag het te groots en dat is een teleurstelling. Ook voor de mensen die te goeder trouw op de «dierenbescherming- beroep doen. Maarzij kunnen het alsnog niet waar maken. De mensen van de dierenbe scherming van Aalst hebben dui delijk ambitie. Ze willen beslist wat doen. Men moet ze de kansen bieden, maar het mag geen ver eniging op papier zijn met papie ren slogans. Noch minder om re klame te maken voor een zaak die men niet kan verwezenlijken. Wij zouden onze lezers een zeer slechte dienst bewijzen om de die renbescherming van Aalst voor te stellen in de norm die ze zelf aan kondigen. Wij zouden de dieren bescherming van Aalst een zeer slechte dienstbewijzen indien wij hen geen goede kansen boden. De kans zit er in en kan waar gemaakt worden. Maar dierenbescherming is geen amateurisme om ergens een hond en kat op te vangen en lidkaarten te verkopen. GEEN SCHEURGROEPEN MEER De grote dierenmaatschappijen verdienden hun sporen om wat te realiseren op nationaal en interna tionaal vlak. Maarzij hebben zich steeds beperkt om in hun streek op te treden. Al te veel gaf de bevol king ruim en blij voor een Brus selse of Gentse maatschappij. Plaatselijk is er beslist een dieren bescherming nodig om daadwer kelijk het ontzettend pakket aan problemen te verwerken. Hier voor zijn een zeer groot aantal deskundigen nodig die de ganse problematiek opvangen. Veeart sen, juristen, politiekers van alle slag, opvoeders, kontakten met andere verenigingen, studies en projekten. Een kat en een hond in een kot steken kan iedereen. Wij volgden en volgen nog intens de nationale en internationale ten dens, de studies en wetenschappe lijke, politieke en technische voorstellen om met kennis van zaken te moeten vaststellen, dat het verschijnsel van groepen ea scheurgroepen de dierenbescher ming geen goede diensten bewij zen De bevolking zelf kent het verschil niet. In naam van de die ren doet men veelMaar niet altijd en direkt voor de dieren. E.A. ROGGEMAN JOEILIJKE TlJDEN IN LEDE ■■eugdhuis Leewerik kende enkele moeilijke weken. Er was afscheid van Eerwaarde Heer Bosteeis, de stichter en te steunpaal van dit jeugdcentrum. Kort daarop kreeg de jrmanent Verantwoordelijke haar ontslag van het dagelijks ituur, het orgaan welke door E.H. Bosteeis in leven iepen werd terzijnervervanging. de V.Z.W. Parochiale wer ken en de steeds maar wis selende groep jongeren had gestaan. Weliswaar niet zonder dat er een vervanging was voorzien. Dit in de vorm van het dagelijks bestuur, vier mensen welke reeds ja ren in jeugdhuis Leeuwerik aktief waren geweest. Erik Delanoy hielp als vrijwilliger bij de bouwwerken, en bleef daarna steeds deel uitma ken van de werkende kern, Mark De Smeet en Arnold Meuleman, respektievelijk verantwoordelijken voor de Ping-Pong klub en de 1e ploeg van de voetbal als zijn de hun trainer, en E.Zuster Thérèse de grote drijfveer achter het jeugdatelier: ma nuele kreatieve expressie. Vier werkende leden welke de gehele gang van zaken reeds jaren hebben gevolgd. DEJONGERENKERN Tot op dat ogenblik en later ook nog, was de dagelijkse werking in handen van een groep jongeren onder lei ding van de permanent ver antwoordelijke, een betaald persoon wiens taak zeer moeilijk te omschrijven was FSCHEID VAN H.BOSTEELS atgene wat de mensen in iugdhuis Leewerik reeds truime tijd vreesden, ge- turde uiteindelijk toch. De srsoon achter het jeugd- irmingswerk, meer be- lald achte de opvang van i niet-georganiseerde ugd in Lede, werd overge- aatst. Na als onderpastoor Lede reeds vele jaren in jnst van de parochie ge- aan te hebben, werd E.H. steels pastoor benoemd Munkzwalm. Op zichzelf «Tsschouwd een heuglijk feit jjor hem en voor Munk- walm, doch alles behalve ^angenaam voor Lede. Ver- ^phillende groeperingen W'oren niet allen hun ■oost, maar ook een zeer ;tief medewerker, een iester welke steeds de (oeilijkste taken kon op lappen. IET DAGELIJKS BESTUUR feugdhuis Leeuwerik ver kor de man welke acht jaar ing de gepaste duw in de oede richting, op het juiste genblik had gegeven. De lerke schakel welke tussen en is? Deze groep jongeren verkeerde in de mening dat ze na de overplaatsing van de heer Bosteeis de gehele jeugdhuis-organisatie met alle problemen van dien, in handen zouden gekregen hebben. Als dusdanig was het zeer begrijpelijk dat er wrijgingen ontstonden tus sen de jongerenkern en het dagelijk bestuur. Na enkele weken bleek deze breuk zo groot geworden dat er van enige samenwerking in de toekomst geen sprake meer kon zijn, samenwerking welke noodzakelijk is voor de existentie van een jeugd huis. De permanent verant woordelijke bleek niet in staat te zijn nog langer sa men te werken met haar op drachtgevers, en deze van hun kant hadden de op dracht gekregen en aan vaard dit jeugedhuis te lei den. EVOLUTIE VOOR DE TOEKOMST Kort nadat de overplaatsing van E.H.Bosteeis werkelijk heid was geworden, werd de permanent verantwoordelij ke ontslagen. Niemand is onmisbaar, doch indien twee hoofdfiguren op korte tijd verdwijnen zijn de moei lijkheden niet weg te den ken. Het dagelijks bestuur Het oud bestuur van jeugdklub -De Leeuwerik-.(E.L.) kreeg een zware taak, maar kende het geluk de overgro te meerderheid van de jeugdhuis-leden en aktieve personen achter zich te voe len. Reeds enkele maanden had het jeugdhuis moeilijk heden om de bardienst te verzekeren, een hele organi satie welke op dit ogenblik reeds op punt staat. In het sekretariaat diende orde te komen en ook hiervoor wer den de gepaste mensen ge vonden. Jeugdhuis Leeuwe rik kan hieropbloeien dank- Verenigingen die tot doel hebben de dieren te beschermen rijzen als paddestoelen uit de grond. Van oudsher gevestigde maatschappijen zoals Veeweyde, Blauw Kruis, Dierenbescherming van Gent, Sint-Niklaas en te Grembergen zien overal scheurgroepen ontstaan. Een Sint-Bernardus ziet zich geplaatst naast de thans nieuwe vereniging Dierenbescherming van Aalst. Maatschappijen die schoolvoorbeelden zijn om aan te tonen hoe slecht het wel gaat met onze dieren en vooral hoe gebrekkig de overheid zelf is om aan daadwerkelijke en efficiënte dierenbescherming te doen. Met een degelijke wetgeving en een officieel optreden, vooral vanwege de «politiedierenbescherming», ware de talrijke v.z.w. niet nodig. Verdienen Zonder Werken pleegt men in 't algemeen een v.z.w. te noemen. handigd. Doorlopend konden breed- glimlachende-vaders-met- kroost hun vijf frankstukken kwijt aan vis-schiet-werp en andere speeltenten. Door de leerlingen van de humaniora werd eveneens een free-podium georgani seerd en tijdens een ten toonstelling kon men wer ken bekijken die in de ver schillende hobbyklubs v.d. Schaal-gerealiseerd werden. 'an 21 tot 23 mei vierde het St.Jozefskollege zoals elk jaar laar zomerfeest. Ook deze maal werd het feest zonder veel ;abaal In 'eigen kring' gevierd. Een vijftigtal jaar geleden irerden naar aanleiding van het zomerfeest attrakties voor- ien die heel wat geïnteresseerden van buiten de school iantrokken. Sinds het feest echter meer en meer door de aerlingen zelf wordt georganiseerd, vielen de spectakuiaire ittrakties weg en kreeg het feest meer en familiaal karakter. 'rijdag en zaterdag trokken poral de feestavonden heel rat volk, vanaf 19.30 uur ampten 4 ploegen in 4 eurten van tien minuten tij- iens een kwis waaraan leer ingen en ouders deelna- dagnamiddag kon men deel nemen aan een stadswande ling of een wandeling door de vrije natuur. Aan alle deelnemers van deze sport manifestatie werd een herinneringsbrevet over- Voor de 8e maal nodigde Timarcha Jeugd en Wetenschap uit tot een show- en dansavond. Oilsjt 1900 of de goeien aaven toijd. Voor de eerste maal ging deze manifestatie door in een grotere ruimte dan het piepklein klublokaal van Ti marcha. De overgang tussen deze ruimte en de grote ma- delonzaal kunnen weal bij al geslaagd noemen. Al was de belangstelling bij het begin van de avond zeer gering, alnaargelang het program ma vorderde zochten steeds meer mensen een gezellig plaatsje rond de dansvloer. Het Corum Alostum Impe riale, het Stemmingstrio en de Chevaliers van de Kool straat brachten meezinger- tjes. Hierbij pastte vooral het optreden van het Corum in het kader van de avond. Timarcha had tevens de in spanning gedaan om ieder een gratis alle liedjestek sten ter beschikking te stel len. Orgelist Gunther aan het hammondorgel nodigde met oude wijsjes ten dans en Jeugd en Ballet Trancon mocht rekenen op de mees te sympathie en het grootste tr gelegenheid van het vijfjarig be staan van jeugdklub Ypsylon werd een spel zonder grenzen tegen Tuf-Tuf •organizeerd. EL ten. Tussen het vragenstel- in door werden shows aan- eboden met ondermeer: Dsurd toneel, vendelzwaai- n, gestileerde karate, cir- us, mime en dans. lp de speelplaats namen de portploegen van het kolle-! e het in de handbal op egen VTI Roeselare (minie- ïen en kadetten) en bij de cholieren tegen St.Mi- hiels Buggenhout. Laterop e middag werd basket ge peeld tussen scholieren in- ernaat en eksternaat. )e sportnamiddag besloot iet een driehoekstornooi ud-leerlingen, leraren en cholieren. )p zaterdag en zondag werd oor de kleinsten de film 'inocchio vertoon en zon- GOEDE BEDOELINGEN De goede bedoeling om beslist wat te doen aan het lot van de dieren is er bij de partikulieren. Anderzijds schijnt men ergens de noodzaak aan te voelen om zelf het heft in handen te nemen en nog maar eens een eigen vereniging op te richten en de «Dierenbescher ming van Aalst» is slechts een paar maanden oud. Of liever, een paar maanden te jong om zich nu al waar te maken in de nog maar eens de zoveelste goede bedoelin gen. Met voorzitter De Backer hebben we een en ander doorgepraat om in konkreto na te gaan wat deze nieuwe dierenbescherming zoal vermag. LEERGELD BETALEN Onze eerste indruk was nogal slordig. Volgens de richtlijnen belden wij aan bij het opgegeven adres maar werden prompt ver wezen naar het adres van de hoofdzetel, waar men ons even min kon inlichten. Uiteindelijk en door puur toeval hadden wij de mogelijkheid in het bureel van de bijna kersverse ver eniging enkele punten na te gaan: In een omzendbrief staat duidelijk «afhalen van dolende dieren»Op het vensterraam spreekt men dii in een bericht tegen en ook de voor zitter bevestigde ons dat er geen vervoer is. Bovendien en eigenaardig genoeg plaatst men een zeer misleidende stempel onder deze tekst. Onin- gewijden hebben de indruk dat het hier gaat om de officiële «stads- stempel» (stadsembleem in een dubbele cirkel). Men heeft zeer duidelijk de officiële stukken van de stad willen nabootsen en in de afdruk komt noch de poes of hon denkop in de beide schilden tot hun recht. Jammer voor de die renbescherming, maar na-apen op het randje af is te misleidend. Met dezelfde omzendbrief wordt een volksvertegenwoordiger uit het Dendermondse als ere-lid ge kenmerkt. Op zichzelf een lovenswaardig in itiatief. Maar de naam van een politieker op een hoofding plaat sen is meteen een kleur geven aan deze nog nieuwe maatschappij en een flagrante fout. Ook al is deze volksvertegenwoordiger - advo- entoesiasme van het pu bliek. Door enkele leden van de groep werden enkele klassieke dansen geprezen- teerd, volledig in de kleren che belangen van de dierenbe scherming op zich nemen. Pronken met politiekers is onge zond. Zeker met het oog op de komende verkiezingen en vooral met een vereniging, die geen kleur mag bekennen. De afdeling inlichtingen en raadgevingen, zoals aangeduid in de omzend brief, is eveneens een hoogvlie ger. Vooralsnog zijn de «wetten» in de maak. Dat is het afschrijven van het staatsblad. Jammer ge noeg reiken de wetten op de totali teit van de dierenbescherming veel verder dan dit recent wetje. Maar het is een poging in de goede richting om de bevolking min of meer voor te lichten en hier moet men het nodige krediet toeken- kaat en zouvolgens voorzitter De Backer, deze persoon de juridis- uit die tijd en zonder dat de pikante details achterwege werden gelaten. L.M. Ambiance maar weinig volk op de Aalsterse avond 1900 (JM) In dezelfde reklame voor de pers leest men: «vangen van verwil derde katten op pijnloze wijze». Dit vangen is een dringende noodzaak. Maar het helpt niet wanneer men niet over het nodige materiaal beschikt. En er zijn vol gens de voorzitter nog geen vallen om de verwilderde katten op te vangen. Eens te meer een voorba rige reklame om aan een drin gende toestand daadwerkelijk wat te doen. Beweren dat de nodige fondsen ontbreken is allicht een waarheid, maar in dat geval mag men zich niet aandienen met deze service aan de bevolking. Tech nisch gaan we niet akkoord met de voorzitter die zegt: «pijnloos chloroformeren van zieke die ren». Overigens gaat het niet al leen om zieke, maar ook «onge wenste dieren». Dit wil zeggen, dieren die men niet kan plaatsen. Meer in detail gaat de diskussie vooral over het chloroformeren. Een prachtige reklame om zonder moeite dieren (en het geweten van de mensen) in slaap te sussen. Wetenschappelijk is echter geble ken dat chloroformeren alleen on voldoende blijkt. Het is een slaapmiddel en vooral bij katten staat vast, dat deze beesten, zelfs begraven na ccn chloroform-kuur en schijnbaar dood, toch opnieuw Jierleven. Technici verzekeren ons dat de enige goeie metode er in bestaat om katten en honden te doden met een goed gericht schot. Ookdcdicrenbescherminsen in 't VLIEGMEETING 30 mei te 14 uur Vliegveld ter Kluizen

De Voorpost | 1976 | | pagina 7