HET GEBEURDE IN UW STRAAT hoe uw reisbudget verruimen JEUGDKLUB YPSILON BESTAAT 5 JAAR MUZIEKFEEST TE TERJODEN AALST 8 - 28-5-76 - De Voorpost Vorig weekend was wel heel speciaal voor de leden van Jeugdklub Ypsilon. Op 21 mei was het precies vijf jaar geleden dat de klub met haar werking startte. Vrijdagavond ging een receptie door met een voordracht over jeugdklub- werking en Ypsilon door de klubverantwoordelijke, Guido De Cock. Zaterdag 22 mei werd er verbroederd met andere jeugdklubs in een daverend «spel zonder grenzen». Een feest-thé-dansant, met een massa volk, besloot deze twee de feestdag. Op zondag werd het informatieve aspekt benadrukt. Een ganse dag werd een minitentoonstelling opengehouden over het wat en hoe van de klub en was er een permanent oor, iemand die bereidwillig alle vragen rond de klub en zijn werking, beantwoordde, 's Avonds werd het jubileum dan afgesloten met een erg in de smaak vallend optreden van de Aalsterse folkgroep Is Cuma Liom. Met het permanent oor, Guido De Cock, praatten we wat over het wezen van jeugdklub Ypsilon. Dat Ypsilon ontstaan is on der impuls van het (eerste) dekanaal koncilie zullen wellicht weinigen zich nog herinneren. Uit de besluiten op gebied van jeugdbege- leiding kwam daar zeer dui delijk de nood aan opvang van de niet-georganiseerde jeugd naar voren. De moge lijkheden moesten gescha pen worden opdat ook deze jonge mensen wat fijns zou den kunnen doen met hun vrije tijd. In de toenmalige structuur van kinder- en jeugdorganisaties van de Sint-Jozefparochie was dui delijk een leemte wat betreft jonge mensen ouder dan zestien jaar. Enkele mensen van die parochie vonden dat teorie in praktijk moest om gezet worden en serieuze plannen werden gemaakt om met een jeugdklub te starten. Als lokaal koos men het ou de bolderslokaal in de Meu- leschetterstraat, tussen de toenmalige Sint-Jozefkring en het huis van de konsjer- ge, «een voorhistorisch mo nument uit het stenen tijd perkvan de oude Belgen»... Het was al lang opslag plaats geworden voor oud papier tot vreugde van een kroostrijke familie muizen. Volgens het plan van Her man Lissens ging een groep jonge mensen enthousiast aan het werk; getimmerd, geschilderd, gemetst en ge vloerd was (men nam de der de laatste letter van het Griekse alfabet) kon het gloednieuwe ontmoetings centrum voor jonge mensen starten. De werking beschrijven ge durende de vijf jaren kon volgens Guido enkel door het onderscheiden van drie fases. Allereerst was er die beginperiode waar men to taal van niets vertrok en te kampen had met een hele boel financiële moeilijkhe den. Wellicht was men tij dens deze periode wat on realistisch door meteen van start te gaan met een enor me resem van jeugdhobby- ateliers. Alles kon: gitaar spelen, foto, film, diskus- sie, natuurwetenschappen, voetbal, volley, enz. Een vol gende periode kan men wel licht «slaptitude générale» noemen. Een grote groep geëngageerde mensen ver liet de rangen van de klub en lieten een leegte achter die diende opgevuld. Het zou en ernstige aderlating zijn voor de klub die toen op sterven na dood was. Gelukkig is het na de aflossing van de wacht zover niet gekomen want Ypsilon werkte door met een nieuwe groep be- reidwilligen en nog enkele van de pioniers. Geleidelijk aan kwam men zo in wat men de derde fase kan noe men en die nu nog aktueel isde klub staat er materieel goed voor, ze heeft geen financiël putten meer te dempen en men wil nu meer inhoudelijk gaan werken alsook proberen meer men sen te bereiken. Wat betreft het publiek dat bereikt wordt is men in Ypsi lon niet zo bijster teVreden. Het ledenaantal heeft zich sinds een tijd gestabiliseerd op 69, wat niet zo heel veel is. Eveneens is het eigen aardig dat vooral jonge men sen komen die reeds aktief zijn in een jeugdbeweging (K.S.A. of CHiro) ofschoon het zo is dat bv. in de «info- kern», een soort animatie- ploeg, meer niet-georgani- seerderi aktief zijn dan jon geren uit de bewegingen. Omdat Ypsilon ontstaan is vooral om niet-georgani- seerden een kans te geven en omdat men deze op dracht nog steeds aktueel vindt, probeert men deze toestand wat te verhelpen. Voorlopig gebeurt dit reeds door aan nieuwe leden wat speciale aandacht te beste den, aktiviteiten te organi seren waar een ruime pu bliek op kan aanwezig zijn (bv. een optreden van Luc Saffloer). Toch is men te recht nog niet tevreden. Een ander puntje van ontgoo cheling is, volgens Guido, ook dat slechts weinig men sen de drempel van de klub durven overschrijden. De klub richt geregeld aktivitei ten in waar ook volwassenen op uitgenodigd worden (bv. kerstreceptie, muziekavon den, deze jubileumdagen). Hebben volwassenen zo weinig belangstelling voor wat jongeren doen? Een o- pen vraag Hoe Ypsilon zichzelf en haar betekenis ziet, dat was gro tendeels wat klubverant woordelijke Guido vrijdag in zijn voordracht benadrukte. Blijheid en dankbaarheid waren volgens hem de ge paste gevoelens bij een feestviering als deze. Vijf jaar klubleven hebben recht op een feest, niet een feest zoals we terug vinden in het kommerciële ontspannings leven, een feest van mensen die samenhokken om te vluchten in dromen, ik-ge- zucht en passief ondergaan. Het feest moet integendeel de bekroning zijn van vijf jaar klubleven van vijf jaar dat jonge mensen samenko men om in een kristelijke en VLaamse sfeer een stukje vrije tijd nuttig en ontspan nend door te brengen met anderen. Guido benadrukte dat echt klubleven niet zo zeer ligt in spektakulaire dingen, grote aktiviteiten die opschudding verwek ken. Veel belangrijker is de kontinuïteit, het blijvend aandacht hebben voor vele (kleine) zaken. Dat dit een moeilijke opgave is, waar wel eens tegen gezondigd wordt, heeft Ypsilon in die vijf jaar ook ondervonden Jeugdklub-zijn is ook veel meer dan gewoon het uitba ten van een jeugdkafé. Het vereist onder andere ont moetingsruimte zijn, waar jonge mensen mekaar in ene sfeer van gezelligheid kun nen vinden, het moet zich richten naar de vormende wording en de verlangens van de leden, en er moet ruimte geschapen worden waarbinnen eigen initiatief mogelijk is. Guido trok dan de vergelijking door met een thuis. Ook daar heerst ge zelligheid, draagt elk verant woordelijkheid, bestaat ruimte voor vrij initiatief, heeft men wat aan elkaar, enz. Bij dit alles laat Ypsilon zich inspireren door de boodschap van het Evange lie (wat niet een onderdani ge afhankelijkheid veron derstelt aan parochiale in stanties. Ypsilon heeft een eigen gelaat binnen de pa rochie!) Vanzelfsprekend heeft Ypsi lon ook een aantal dromen voor de toekomst. Min of meer vast reeds staat de start van een filmprogram ma voor de wintermaanden. Hier zouden ook andere klubs bij betrokken worden. Ook wordt begonnen met hobbyklubs en -ateliers. Er bestaat reeds een voetbal- klub en men denkt ook aan een zeefdrukatelier en een fotoklub. Men voelt dat men het aankan nu. Ook wat be treft de struktuur van de klub zou men wat willen wijzi gen, of liever gezegd, deze zou aangevuld worden met een nieuw orgaan. Nu draait de klub op de «algemene vergadering» (enkele uiteindelijk verant woordelijke mensen), de «beheerraad» (houdt het fi nancieel aspekt in de gaten, schept een kader waarbin nen kan gewerkt worden, geeft impulsen, formuleert afspraken, evalueert gere geld de klubwerking), de «infokern» (een animatie- ploeg). Een «open jongeren- raad» moet deze werkstruk- tuur aanvullen. Deze raad moet regelmatig nieuwe i- deeën naar voren brengen. Elk die zich wil engageren in de jeugdgemeente moet hier een kans krijgen. Er moet ruimte geschapen worden waarin initiatieven, sugges ties en kritieken kunnen op gevangen worden. Verder zijn er ook nog de barkop- pels (zij houden de klub o- pen en verzorgen de bar dienst) en de klubverant woordelijke (de centralise rende kontaktpersoon). Om nog meer alle leden bij de werking te betrekken wil men eveneens een opinie- peilin of een opinieraad in richten. We wensen jeugdklub Ypsi lon veel inspiratie en mans kracht bij het uitbouwen van die toekomstdromen. Ook klubverantwoordelijke Gui do De Cock wensen we het beste, vooral met zijn voet die zaterdag in het «Spel zonder grenzen» omgezwikt is en nu in de plaaster ligt... P.D. Rubenskonferentie Een aantal burgemeesters of afgevaar- dgden van steden de een rol speelden in het drukke leven van P.P. Rubens konfereerden op 10 en 11 mé te Ant werpen in het kader van de organizatie van het «Rubensjaar '77-, Opvallend en verheugend was de zeer aktieve be langstelling van de vertegenwoordgers van Siegen, Keulen, Firenze, Genova, Duinkerken, Parijs, Utrecht Delft, .Den Haag, Amsterdam, Brussel, Luik, Éke- ren en Elewijt. De burgemeesters van o.m. Londen, Mantua en Madrid moes ten op het laatste ogenblik belet geven AALST In de Verbrandhofstraat kwam de fietser Marc Van Langenhove, wonende Kruisabeelstraat 47 te Wie- ze, zwaar ten val. Hij werd met verwondingen in de kli niek opgenomen. In de Binnenstraat kwam de bromfietser Petrus Van Nuf fel ten val door het openen van het portier van de wagen bestuurd door Willy Van Vaerenbergh uit Aalst. De bromfietser werd gewond en naar het ziekenhuis overge bracht. Op de Parklaan kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen bestuurd door Hugo Herlman uit Aalst en de bromfietser Ma nuel Erera Duran. De brom fietser werd gewond Aan het kruispunt van de Ledebaan en de Welvaart straat kwam de bromfietser Guy Bosman, wonende Bre- menhulweg 11 te Lede onder een autobus terecht. De bromfietser werd gewond e- venals het kind Patricia Van de Walle, dat zich in de bus bevond. Ter hoogte van de Hertsage miste de autobestuurder Re- né Van Goethem een bocht en kwam zwaar tegen de afsluitingsmuur van de fir ma Tricotale terecht. Hij werd zwaar gewond. In de Korte Nieuwstraat kwam het tot een vechtpartij tussen P.R., H.W. en H.R. alle drie uit Aalst. De politie diende tussen beide te ko men. In de wijkschool in de Geld hofstraat werd ingebroken. De dieven gingen er met schoolbenodigdheden van door. Op een bouwwerf in de Ro- zendreef namen onbeken den ten nadele van de firma Meganck uit de Arbeidstraat werkmaterialen mee. Op het Kruispunt van de Sint-Jorisstraat en de Dirk Martensstraat kwam het tot een aanrijding tussen de wa gen bestuurd door Irene Ver meulen uit Borsbeke en de bromfietster Nadine Van Boxtael uit Mere. De brom- fietserwerd hierbij gewond. In het slachthuis aan de Al- brechtlaan had het perso neel enige moeilijkheden met een dolgeworden stier. Het dier diende door de rijkswacht te worden afge maakt. De schipper Kamile Van Looy, wonende Komeet straat 40 te Brugge, kwam ter hoogte van de Van Wam- bekekaai in de Dender te recht. Hij kon gered worden, doch diende met verwon dingen in het stedelijk zie kenhuis opgenomen te wor den. Op het kruispunt van de Sint Annalaan en de Vakschool straat kwam de kleine Geert Callebaut uit Nieuwerkerken onder een personenwagen terecht. Het kind werd ge wond. Ter hoogte van de Werf kwam de bromfietser Fran- cine De Raedt uit Nieuwer kerken ten val. Ze werd met verwondingen naar het ste delijk ziekenhuis overge bracht. GIJZEGEM Op de Steenweg op Aalst kwam het tot een aanrijding tussen twee personen wa gens. Een van de bestuur ders Simonne De Swaef, wonende Steenweg op Aalst 75 te Gijzegem werd hierbij ernstig gewond. Op de steenweg op Aalst kwam het tot een aanrijding tussen de bromfietser Cari- ne Van Wesemael wonende Bredestraat 82 te Wanzele en de fietser Alfons De Meersman, wonende Steen weg op Aalst 107, beiden werden gewond. Op de steenweg op Aalst miste de personenwagen, bestuurd door Julien De Mol uit Ninove, de bocht en kwam tegen de gevel van een herberg terecht. De zes fietsten die voor de herberg stonden werden volledig vernield. Ze behoorden toe aan Walter Cassiman, Paul Verspet, Albert Verleysen, Paula, Maurice en Gustaaf Van Hauwermeiren. De rijkswacht kwam ter plaatse en stelde een onder zoek in. EREMBODEGEM Ter hoogte van het kruispunt van de Hogeweg en de Brus selsesteenweg had er een aanrijding plaats tussen de wagen, bestuurd door Greta Dierickx uit de Groenstraat en de bromfietser William Er zijn nog talrijke reizigers die niet weten dat zij op bepaalde regelmatige lijnvluch- ten van Sabena aanzienlijke redukties kunnen bekomen. De onderstaande lijst geeft een aantal konkrete voorbeelden. Raadpleeg ze, want er is veel kans dat u in een van deze kategorieën valt, zodat Sabena-reizen voor u voor deliger worden dan u wel dacht. Sabena biedt aan jongeren, naargelang van hun leef tijd 25 tot 50 korting. aan de medepassagier 50 vermindering op het volledige Europese en Noord-Afrikaanse net. 50 eveneens voor reizen in eerste klasse naar het Verre Oosten, tijdens het weekend, 50 of bijna op de meeste Europese lijnen. Sabena bladt uitzonderlijke prijsvoorwaar- aan groepen (leden van een koor, een supportersclub, beroepsverenigingen, congressisten, enz.); aan buitenlandse arbeiders en hun ge zin, op de trajekten tussen België en hun vaderland, aan automobilisten (voor de prijs van hun ticke^ of nauwelijks iets meer. kunnen zij ter plaatse beschikken over een wa gen; aan bedrijfsleiders die vliegtuigreizen uitloven als stimulans of als premie; en tenslotte aan hen die zeer talrijk zijn, en een volledig vliegtuig ineens kunnen reserveren. G1 Pin: raai Zoa mee lincl tele PEF Jad ing cing »urg je nog, en l looi iveri 3en en tehi den km echt dag pla^i sing naai blai dag ge;; |vei k'al. In de KNS Wis graag een opvoering bijwoont van «Fientje Beutemans», het suksesvolle sluitstuk van dit seizoen in de KNS, doet er best aan tijdig te reserveren. De kassa is alle dagen (behalve woensdag) open van 11 tot 15 u., tel. 31.07.50. De speeldagen in KNS Antwerpen zijn 15, 16, 17,20,21,23,24,27,28 en 29 mei en 3, 4, 5 en 6 juni. Monografieën Ter gelegenheid van de 25" verjaardag van het bewind van Z.M. Koning Bou- dewijn heeft het Gemeentekrediet van België ook een bijdrage geleverd. Het is een reeks monografieën gewijd aan de negen provincies. Daarin wordt aange toond hoe belangrijk de rol is die de plaatselijke en regionale instellingen in ons land vervult. Bekoort Amerika u 7 Maak dan gebruik van de buitengewoon interessante tarieven die Sabena u kan toekennen, indien u twee maanden vooraf reserveert U reist af op de datum die u zelf kiest, als individueel passagier, in economy-class. Vraag de Apex tarieven. Uw reisagent zal u graag inlichten over al deze speciale tarieven. Vraag hem gerust alle informatie. U kunt natuurlijk ook terecht bij de regionale Sabena kantoren in België Brussel - de Brouckèreplein 46 - tel. (02)511 90 60 Liège - Boulevard de la Sauvenière 91 - tel. (041)23 98 53 Charleroi - Galerie Bernard 11 - tel. (071)31 01 08 Mons - rue Léopold II, 4 - tel. (065) 31 51 53 Antwerpen - De Keyserlei 74 - tel. (031)31 68 30 Gent - Kouter 151 - tel. (091)23 31 32 Hasselt - Vismarkt 11 - tel. (011)22 89 44 /kw; PR' Juul Keppens ki' De Lebbeekse kunstenaar Juul Kè.jci pens, stelt tentoon in de Brabo-zaal v Mercator n.v., De9guinlel 100, 20 Antwerpen. Vooropening op donderd 20 mei te 20 uur door de heer Ju* Maerevoet, voorzitter van de kultu verenigingen Bomem De tentoonst/i ling is toegankelijk op werkdagen vanë mei tot en met 12 juni van 10 tot 12 A' van 14 tot 17 uur. 25 jaar Fanfare «De Terjodenaren» muzikaal in de verf gezet Gans Terjoden was feestelijk getooid op zondag 23 mei jl. om aldus het jubileumfanfarefestival zo mogelijk nog feestelijker te maken. Alles zat mee, ook de zon was van de partij. Hier mede wordt bewezen dat Terjoden over bijzondere voor spraak moet genieten bij de weermaker. zwier zijn eigen jubileum mars, de Twee Goudvinke Polka, weer een nummert van de Chef zelf, Schobbeja en tot slot een potpourri Tar zen und Singen genaamd Aelbrecht, wonende Sta tionstraat te Moorsel. De bromfietser werd gewond. LEDE Op het kruispunt van de Hei- deplassestraat en de Oude Wichelsesteenweg werd de jonge voetganger Danny De Wilde, wonende Heideplas- straat 14 aangereden door de personenwagen bestuurd door Hugo Adam, wonende Hoekstraat 23 te Eronde- gem. De jongen werd zwaar gewond, doch is buiten ster vensgevaar. In de Nieuwstraat kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen, bestuurd door Mare De Schrijver, Nieuwstraat 55 en de wagen bestuurd door René Osse- laere, Speckaertweg 3. Eerstgenoemde werd licht gewond terwijl Osselaere met ernstige verwondingen naar het stedelijke zieken huis te Aalst diende te wor den overgebracht. Op de bovenverdieping van de slagerij van Eugeen Bron- deel, Bliekstraat brak brand uit. De Leedse brandweer was spoedig ter plaatse en kon verdere uitbreiding voorkomen. De bovenver dieping is uitgebrand en op het gelijkvloers is zeer veel wateren rookschade. NIEUWERKERKEN Francine De Raedt, wonen de Sint-Annastraat 25 legde klacht neer tegen onbeken den, die de ruit van haar woning vernield hadden. Vanaf vier uur 's namiddags was de muziek niet meer uit de lucht op de wijk Dries'. Op het Driesplein zelf ging het eigen lijke muziekfeest door alhoe wel men overal te Terjoden wel een of andere fanfare tegen h et «lijf» kon lopen. Want fanfares waren er: Uit Erembodegem zelf de fanfares «Niets zonder Arbeid» en «St.-Cedlia». Uit Welle defanfare St.-Cecilia, uit Denderhoutem de fanfare «Moed en Volharding», uit Kerksken de fanfare «St- Martinus» en last but not least de fanfare «De Terjodenaren» zelf. FEESTPROGRAMMA Te 16 uur zette de fanfare «Niets zonder Arbeid» onder dirigent P. Van Henden uit Erembodegem het festival in met drie nummers: de Punchi- nellomars, de California Fan- taisie en een selektie uit The Sound of Music. Rond 16,35 u, volgde de fan fare St.-Cedlia uit Welle met J. Muylaert als dirigent met ach tereenvolgens de Graf Wal- derseemars, een Fantasie- Cocktail, Halifax en Tiger Rag Nadien kwam Denderhoutem aan de beurt met de fanfare Moed en Volharding onder de leiding van W. Wynant. Zij brachten de mars Kunst en Vrijheid, Gri-Gri, Casinorama en Havanagilla. Daarop volgde de Harmonie uit Kerksken met HDe Vis als lei der met vier stukken, nl. de Mars Right Out, de ouverture Canyon Passage, een fantai- sie-Noblesse geheten en op nieuw een mars «Prager Muzi kanten» Als voorlaatste fanfare hoor den wij dan St.-Cecilia uit Erembodegem, voor het eerst in het openbaar met de nieuwe chef R Merckx Zij speelden Mars der Medici, Up to Date, Rendez-vous bij Lehar en Land of Hope and Glory. Als klap op de vuurpijl besloot dan de fanfare de Terjodenaren zelf dit feestelijk jubileumkon- cert met muziek en show van het Majorettenkorps. Zoals steeds voerde R De Decker de dirigeerstok en leidde met GROTE BELANGSTELLING Dit muzikale festijn, ter ere var de plaatselijke Terjodense fan-j^ fare, was werkelijk enig in zijr|S( soort Het was dus ook nied( verwonderlijk dat er talrijk pu-m bliek was opgekomen om ded( beste muziekkorpsen uit di streek hun beste toontje te hom ren voorblazen. Wij hopen daL soortgelijke manifestaties noca, worden ingericht en men moe,, hiervoor zeker niet wachten toL. 50 jaar Terjodenaren E.A. VAN DER ELSt VLIEGMEETING 30 mei te 14 uur Vliegveld ter Kluizen

De Voorpost | 1976 | | pagina 8