- NIEUWE EK5PRE5SEWEG AALST-NlNOVE Meimaand in de grot van Mijlbeek. VAN DE BOEKENMARKT... ONZE LANDELIJKE GILDE BEWIJST HAAR DEGELIJKHEID KATHOLIEKE DOVEN KONGRESSEREN 10 - 4-6-76 - De Voorpost Even vroom als Roel, stap ik blijgemoed de Aalsterse Langestraat op. Het metalen hek vóór de «Grot van Mijlbeek» lokt me met een «zegt tot Maria een wees-gegroet in het voorbijgaan met eerbied en stil gemoed». Met stil gemoed dus, snuif ik even later de prikkelgeur van het bosje kaarsen voor het altaar («kaarsen aan 5 F-geen gewone kaarsen a.u.b.) en de talrijke bloemen in kant en hoek gedrumd. Ook in deze grot blijft de tijd niet stil. De meimaand, door de kerk toegewijd aan O.L.Vrouw, is haast om zodat het wel reppen geblazen is om dit artikel up-to-date te houden. Ook te Mijl beek heeft men een grot. (JM) De grot, een namaakgrot in namaakrots, wordt druk be zocht op deze anders rustig- zonnige zondagnamiddag. Enkele minder-jongen laten de paternoster glijden tus sen de vingers. Bij het verla ten ketst een munt in de offerblok. MARIA-OF MEIMAAND Een bezoekje aan de grot brengt gauw bij dat ze toe gewijd is aan O.L. Vrouw van Lourdes. Van Soubirous meer bepaald, want Berna- dette zit er geknield te sta ren naar de in plakgoudlet- ters opgehangen «Ik ben de onbevlekte ontvangenis.» De bidplaats biedt een der tigtal zitplaatsen. Er hangen enkele dankplaten: «1926- 1946: Aan O.L.Vrouw van Lourdes, uit dankbaarheid voor 20 jaar Bijzonderen Bij stand. O Maria onbevlekt bescherm onze jeugd. L.V. H.» Onvermijdbaar denk ik met dit lenteweer terug aan de Koptische kerk die in de 5e eeuw de meimaand toewijd de aan Moeder Gods. In Eu ropa ontsproot dit uit de oude voorjaarsvieringde Floralia der Romeinen; het feest van de godin der aarde bij de GermanenHet zijn de Kristenen die deze feesten in Kristelijke zin lieten ver staan. De hedendaagse vie ring vond haar oorsprong in de 17e eeuw. In de 19e eeuw ook een oktobermaand we gens het feest van de Rozen krans aan Maria gewijd. Een augustusmaand is er ook wegens de Tenhemelopne ming. HISTORIEK VAN GROT Om het juiste bouwjaar van de grot te kennen werd van Pontius naar Pilatus, zegge van pastoor tot oud-pas- Defensie onomwonden dat de Franse overheden het UFO- fenomeel zorgvuldig ingevolgd hebben. Pierre Guérin, astro- fysicus, verwerpt de kwalifica tie «bovennatuurlijke wezens». Jean Coupil geeft voor de fysi sche manifestaties bij UFO's een aanvaardbare weten schappelijke verklaring. Aimé Michel ziet de Ufologie als voorbestemd om de belang rijkste bron van kennis voor de toekomst te zijn. Ook gesprek ken met gekende Ufologen als Hynek, Poher, Saunders, ont breken niet! Al deze interviews werden kort door Julien We- verbergh ingeleid. Maar de verdienste reikt verder voor Weverbergh. In het eerste deel neemt hij verder het eer ste UFO-rapport, het be faamde Condonverslag, op de korrel. Door gebrek aan obejc- tiviteit leidde het eerder tot ver dere studie en een fundamen tele klimaatswisseling bij we tenschappelijke vorsers (waarvan de intervieuws in het tweede deel het beste bewijs vormen!). Weverbergh analy seert de manier waarop het UFO-onderzoek aanqepakt wordt door Ufologen als Mc Donald, Hynek of de waarne mingen statistisch verwerkt worden door computerspecia listen als Saunder, Poher en de Belg Trossart. Hierbij treden vooral de V.S.A. en Frankrijk als Ufolanden naar voren. Ook de tweede trend op Ufolo- gisch gebied laat hij niet onbe sproken: de Ufogolf of het toe nemend aantal weernemingen en landingen in de jaren 1973-74. Hierbij besteedt hij hoofdzakelijk aandacht aan de verhoogde Ufo-aktiviteit in België en Nederland en de verenigingen ter zake. In bij lage zorgt hij zelfs voor alle de tails van de Belgische waar nemingen in de periode 1969- 74. Dit boek doet het UFO- fenomeen aanvaardbaarder overkomen. De amateuristi sche aanpak met hoofdzakelijk vermelding van fantasierijke détailgegevens moest wijken voor een serieuzere benade ring. De vooruitzichten op een volledige ontraadseling op lange termijn lijken dan ook gunstiger dan ooit Maar voor aleer het zover komt. zullen nog heel wat vraagtekens die nen weggewerkt te worden! Of men hierin zal slagen, blijft de vraag. PAUL VAN DEN WIJN- GAERDE toor, gegaan om uiteindelijk via de vriendelijke heer De Bondt te weten te komen dat een zekere broeder-jezuiïet Van Haelst aan de basis van de bouw moet hebben gelegen. Koppelen we hieraan het verhaal van mevrouw Buyle die jarenlang plichtsbewust de grot onderhield dan we ten we dat de grot een tijdje oud is: «Mijn schoonvader heeft destijds de grot nog helpen bouwen. Dat was sa men met de meeste gebu- ren.» Oorspronkelijk was de grot bedoeld als bidplaats voor de studenten van het Sint- Jozefcollege. In die tijd was mis-lopen nog verplicht zo dat de ruimte dra te klein werd. Er werd bijgevolg een stukje van de openbare weg (is casu de Langestraat) ge bruikt voor de verruiming. Vandaar het koertje vóór de grot. «Nu», zegt de heer De Bondt: «zouden ze het om gekeerde doen. Ze zouden de grot durven met de grond gelijk maken vooreen brede re straat.» Toen de Jezuiïeten finan- cieël problemen hadden met hun bouwwerken in de Pont straat werd het domein «Beukenhof» verkocht van In 1974 heeft dit verbond een nationaal kongres georgani seerd, dat werd bijgewoond door meer dan 500 doven, zo wel Vlamingen als Walen. Dit jaar gaat er opnieuw een natio naal kongres door, en wel te Gentbrugge Het is zo dat dit verbond nauw samenwerkt met de katholieke scholen voor doven van België. In 1975 heeft het St. Gregoriu- sinstituut zijn 150 jarig- be staan gevierd. Deze gebeurte nis wil Navekados zomaar niet laten voorbijgaan. Op 12 juni wordt het nationaal kongres de Interparochiale v.z.w.; met uitzondering evenwel /an de grond die ze als Douwgrond verkochten. On dertussen zijn zwemkom, gasteel en vijvers verdwenen en vervangen door de huidi ge café en spelen. Sedert kort is ook de Inter parochiale ontbonden. De grot werd geschonken aan de vzw Parochiale werken van Mijlbeek. ONDERHOUD Vandaag de dag zijn Mr. en Mevr. Samijn Gilbert, tegen vergoeding, verantwoorde lijk voor het onderhoud van de bidplaats. Dit omvat het kuisen, het openen (om 7 uur) en, het sluiten (19 uur), het weg stoppen van de dure kande laars, het ledigen van de offerblokjes, enz. Taken die zij al zeven jaar uitvoeren, zonder fout. De grot ziet er dus «fleurig» uit, de maria- devotie krijgt er gestalte en wij, wij denken terug aan de lange sliert «Klein Kollege»- mensen (ook zij!!!) die er kwam mishoren. Maar toen was goed weer nog echt mooi en waren kinderen nog kinderen...O heimwee... R.D.W. gehouden in het Sint-Gregorius- instituut te Gentbrugge. Rond het thema: «Volwaardig burgerschap voor alle do ven» zullen een grote groep doven, ouders van doven, per soneel van de dovenscholen en belangstellenden samen komen en allerlei problemen bespreken. Meer dan 500 deelnemers worden verwacht. Het programma ziet er als volgt uit: 9.30 u.: verwelkoming 10.00 u.. inleiding door de voorzitter van Navekados. de heer M. Martens 10.30 u.: vergadering van de werkgroepen. Eerst wordt in iedere werkgroep een inleiding gegeven. De verschillende werkgroepen zijn: de gebarentaal de sociale wetgeving voor gehandikapten, toegepast op onze doven de arbeidsproblemen bij de doven gezinsproblemen bij de do ven geestelijke begeleiding van de doven vrijetijdsbesteding bij de doven problemen die ouders van jonge doven ondervinden. 12.30 u.: middagmaal 14.00 u hervatting van de werkgroepen tot 16 uur. 17.00 u.: Eucharistieviering. 18.00 u: Plenum in aanwezig heid van de minister P, De Paepe en afgevaardigden van andere ministeries. De slottoe spraak wordt gehouden door de voorzitter van de C.V.P. de heer W. Martens. 19.00 avondlunch voor de deelnemers. 20.30 u.: avondfeest (BAL) Maurice Buyens De Grot van Mijlbeek, een pleisterplaats in de meimaand.. (JM) J.V. BOURET - J. WEVERBERGH: De nieuwe Ufogolf, Uitge verij A. Manteau, Brussel 1975,178 blz. prijs: 195 fr. De naam die de jongste tijd in- (55 blz.) schetst hij allereerst zake Ufologie nogal op de voorgrond trad, is die van Ju lien Weverberg. Dit is niet ver wonderlijk als men weet dat hij alles in het werk stelt om de misverstanden terzake weg te ruimen en het onderzoek zo ob- jektief mogelijk te laten verlo pen. Zowel door medewerking aan de TV-uitzending Atelier als met publikaties heeft hij daartoe bijgedragen. Wat de informatieboeken over UFO's betreft, waagt hij zich zelf over £e grenzen heen. In 1971 verspreidde hij zamen met de Roemeen Jan Hobana een tweedelige studie «UFO's in Oost en West». In het voor liggend boek gaat hij hand in hand met de radiojournalist Jean-Claude Bourret In het minst omvangrijk deel I hoe Bourret, specialist van het ruimtenieuws van France- Inter, «onbewust kind van het nieuwe UFO-tijdperk» werd na een UFO-affaire in Truijn. On der Bourrets commando leg den correspondenten ge sprekken met getuigen van UFO-fenomenen en Ufologen op magnetofoonband vast. De uitzendingen ervan gebe urden begin 1974. De trans cripties ervan werden uitgege ven in het Frans. Voor de Ne derlandstalige uitgave echter werden enkel de interviews met de wetenschappelijk ge- vormden weerhouden. Enkele gesprekken betekenen werkelijk een mijlpaal inzake Ufologie zodat de lectuur ervan werkelijk de moeite loont. Zo erkent de Franse minister van Brood en spelen zijn nu eenmaal de dingen waarmede de «goegemeente» zoet wordt gehouden. Het «houdt gij ze dom...» van weleer is nu nog veel effektiever gewijzigd in «houdt gij ze zoet...» Het is bekent dat onbaatzuchtige politiekers zich de benen van onder hun «achterste» lopen om toch maar het «klootjesvolk» aan zijn sportieve trekken te laten komen. In onze parochie heeft het bestaan dat een als milieuonvriendelijke «lawaai- knal- brom- rondrijwed- strijd», die niet toegelaten was, in laatste instantie door toedoen van de klassieke politieke langarm toch door de opper- gezondheidstoezichter werd toegestaan. Ofwel is iets hinderlijk... ofwel is iets niet hinderlijk, maar de ene keer «dit» en de andere keer «dat» lijkt ons eerder op tweeslach tigheid te wijzen.of zou dit iets te maken hebben met wind en een natte vinger, al of niet in de pap? tuf kannu &avonds niet r iosjapen omdathun huis ~rdte nieuwe okspreSbQ- n vrouw. 'moeten de vrouw altijd bet slacht- De Landelijke Gilde wenst sedert haar oprichting een natio nale plattelandsbeweging te zijn die aan het wonen en leven in dorpen en op het platteland een eigentijdse inhoud geeft. Met haar twaalfhonderd aangesloten plaatselijke verenigin gen heeft de Landelijke Gilde, in 1919 onder de naam van Boerengilde opgericht, reeds heel wat weg afgelegd. ALGEMENE DOELSTELLINGEN Deze Gilde beweegt zich niet op het terrein van beroepsken nis of beroepsverdediging maar richt zich tot elke mens, die over het beroep heen, el kaar op een verrijkende manier wil treffen. Zij werkt samen met de KVLV (Beweging voor Lan delijke Vrouwen) en de KLJ (jeugdbeweging op het platte land): deze drie verenigingen vormen samen de «Landelijke Raad» van de gemeente. Spe cifiek voor de Landelijke Gilde is het feit dat ze informatie wil bieden over aktuele problemen en situaties, ze wil haar leden inlichten over hun zakelijke be langen en wenst deze ook daadwerkelijk en vastberaden te verdedigen. Maandelijks ontvangen haar leden het ge ëngageerd tijdschrift van de plattelandsbeweging «Levend Land» en de belangstellende echtparen kunnen ook de tweemaandelijkse periodiek «Brieven aan Jonge Gezin nen» ontvangen. PLAATSELIJKE DOELSTELLINGEN De Hofstaadse vereniging vierde in 1953 haar honderdste lid, momenfeel zijn een tachtig gezinnen aangesloten die het landelijk klimaat van onze ge meente wensen in stand te houden en te propageren, ledereen herineert zich wel de opendeurdagen die telkenjare georganiseerd worden en waar de typische arbeidswerk- zaamheden genoegzaam ge demonstreerd werden. Doch de plaatselijke afdeling heeft het afgelopen werkjaar meer gedaan dan dat: het voorbije winterprogramma dat vorige zaterdag besloten werd met de medeinrichting van de bloedgiftedag was vooral op de informatiever- schaffinf afgestemd. Zo werd de pensioenskwestie aan de mensen van 1911 van naadje tot draadje uitgelegd zodat deze mensen die belangrijke stap van aktieve participant aan het produktieproces tot rustend individu voldoende ge ïnformeerd zonder moeite wis ten te overbruggen. Volgend jaar zal «de klas van 1912» te gast zijn om voorge licht te worden. Ook de wijzi ging van het familierecht werd door de Landelijke Gilde vol doende belicht. Advokaat Frans De Croock kwam over dit onderwerp druk bijgewoonde causerie houden. Naast het in richten van een jaarlijkse feestvergadering, de mede werking aan de opendeurda gen, bloedgiftekollekten e.a. deelorganisaties stond de Landelijke Gilde ook borg voor het voorstellen van enkele mo- delbedrijven: zo kan het bedrijf van Paul Keymeulen als «te bezoeken» gekatalo- geerd worden, dit naast de modelbloemisterij en model boerderij van twee andere le den. Het bestuur dat bestaat uit Paul Keymeulen (voorzitter), Marcel Daelman (Ondervoor zitter), Florent Reyniei (secretaris-schatbewaarder) en de bestuursleden Willem Raes, Georges Rottiers, Livier Van Caekenberghe, Cyrie Daelman, Maurits De Croock en proost Valére Fouquaert wenst ook volgend jaar zijn le den een uitgebreid aktiviteiten pakket aan te bieden. Zij nodi gen geïnteresseerden hartelijk uit om met hen kontakt op te nemen, men zal het zich niet beklagen! Dirk Daeleman: Boerderij van P. Keymeulen. (EL) Boerd, Daeleman (EL)

De Voorpost | 1976 | | pagina 10