Openbaar toneeleksamen laat nieuw talent bloeien. (ÜIUflJHL'hlili) Voor een volk van de...kunst van de... FILM BIJ ONS NIEUW «TITEL»-AIR TIJDSCHRIFT 24 - 4-6-76 - De Voorpost ESCAPE TO WITCH MOUNTAIN van Donals Hough met Kim Richards, Ike Eisenmann, Ray Milland en Donals Pleasance Eens te meer een niet onaardige Disney-produktie. Een onwaarschijnlijk (om niet te zeggen ongelooflijk) verhaal van twee buitenaardse kinderen, Tia en Tony. De twee jongelingen zijn gezegend met buitengewone eigenschappen die hen echter niet bijster van pas komen. Eind goed al goed natuurlijk. (cinema Alfa) BRUCE LEETEGEN SUPERMEN Geestig karateprodukt, maar is dat waarlijk Bruce Lee? Die moet dan wel alomtegenwoordig geweest zijn. (cinema Feestpaleis) Guy TENTOONSTELLINGEN Galerij Valerius De Saedeleer, Kunst en Antiek salon tot 27 juni. Kultureel Centrum Affligem, kunst, handwerk en hobby's van minder-validen, tot 6 juni. Galerij S 65. schilderijen van De Taeye, Leclercq, Theys, Van den Broecke en Van der Heyden tot 29 juni. VRIJDAG 4 JUNI Krejaklub. Driesleutelstraat, 20 uur, toeristische avond met diamontage Jeugdklub Terlinden, 19 uur, vertrek voor bijwonen van «De lustige boer». ZATERDAG5JUNI 't Fabrieksken. Wellekensstraat 45, van 19 tot 22 uur tentoonstelling «Kunst en Poëzie» werk van Wigbert en Peter Van Lierde. Carine Wauters en Chris Latoer. Tuinwijk Park De Blieck, 15 uur, verkleed kinderbal met orkest «De Ver-y-mels». Tuinwijk Park De Blieck. 20uur, gezellig samenzijn met «The Moonlights met zangeres Maureen». ZONDAG 6 JUNI Park De Blieck. 14 uur. Tienernamiddag met disko «Twentieth Cosmic». Parck De Blieck. 20 uur. dansfeest met «The Flashback- united 't Fabrieksken. Wellekensstraat 45, van 19 tot 22 uur, tentoonstelling «Kunst en Poëzie» werk van Wigbert en Peter Van Lierde. Carine Wauters en Chris Latoer. MAANDAG7JUNI Park De Blieck. 20uur. orkest «Enemble Jo Rocking». «Titel» is de titel van het laatste initiatief van «PAN». Een prima idee overigens. Immers, literaire tijdschriften zien niet elke dag het levenslicht. Voor ons een reden om stil te staan bij het eerste nummer van de eerste jaargang van «Titel». We houden de pen, de lezer houd ons de hand... «Een eerste nummer kan nooit bepalend zijn voor een ten dens, daarmee bedoel ik, dat de evolutie van dit tijdschrift nog veel wegen opkan», schrijft Joachim van Sint Vaast voorzichtigheidshalve in de in leiding van dit mei-nummer. En gelijk heeft ie, «Titel» kan zoals het nu is alle richtingen uit. Ook de goeie, ligt ons kwaadsappig op de tong. Immers, bij het doornemen van de 32 bladzij den lijkt 1 ding vast: «Titel» kan nog geen aanspraak maken op de benaming «literair» tijd schrift, ondanks de veertien aangeboden gedichten, on danks het interessante stuk «Over de taal en het spreken» en ondanks het opstel «De dood» dat evenmin als het voorgaande literair leven blaast in deze uitgave Poëzie met de k van kunst is er niet bij en wat de oproep om 1 mei uit te roepen tot een strijddag, hiertussen doet lijkt ons niet duidelijk. Kortom, «Titel» is op wandel tussen emotie ontboezemingen en aanklach ten tegen bepaalde verioeder- ingsaspekten van onze maat schappij. De vraag stelt zich dus of de medewerkers (de medewerker hoeft geen Pan- lid te zijn!) de weg zullen ops laan van een gevoelsklep-in- tijdschriftvorm dan wel van een soort stadskrant met kritische beschouwingen over bievoor- beeld milieuproblemen, stad spolitiek, enz. Toegegeven, de vraag staat niet in verband met de omschrijving «literair» op de kaft. Ze haalt dan toch de kat op de koord: kan de groep in itiatiefnemers zorgen voor ver leidelijke literatuur in het vol gend nummer? Zo ja, zal ie mand het kaf van het koren scheiden m.a.w. zal er iemand instaan voor een dan toch noodzakelijke selektie van de inzendingen? Zo ja, is dit dan niet tegenstrijdig met de bedoe ling die dezelfde Joachim van Sint Vaast oppert in de inlei ding nl.: «het aanbieden van een uitingswereld»? Voorlopig blijft één feit over duidelijk genoeg om voor gaande kritiek teniet te doen en ons er toe aan te zetten «Titel» met open armen te ontvangen en te steunen Dit feit. deze paal boven water, is nl. dat «Ti tel» een teken is van het zoe ken naar een onafhankelijk medium waarin de denkwereld van jonge en minder jonge mensen gestalte kan krijgen. Niet minder zeker is echter dat elk medium ook kontakt zoekt bij lezers, toehoorders of kij kers en dat deze bestemmelin gen reeds overstelpt worden met zoveel belangrijke en spij tig genoeg ook misleidende in formatie dat ze meer waar voor hun geld vragen. De homo economicus hierbij achterla tend nog even dit: «Titel nr. 2» zal de beslissende stap zijn op de te volgen weg. Nr. 1 was de ingrediëntenteelt Op, op naar een «Titel» sprankelend van devotie voor de muze en de kri tische geest! (Noot: de geïnteresseerde wende zich tot Pan, Welle kensstraat 45, in klein-Aalst). René De Witte Zaterdag 29 mei was de stadsschouwburg voor de tweede maal het trefpunt van zenuwachtige leerlingen van de toneelklas van de akademie voor muziek, ballet en toneel, van belangstellenden en van een jury bestaan uit Chris Boni, Rita Lomme, Dré Poppe, regisseur BRT Brussel, Jacques Veys, direkteur theater Arena Gent. In tegenstelling met de vorige keer, enkele weken terug, lieten de leerlingen een heel wat positievere indruk na. Al moeten we hier dan onmiddellijk van de gelegenheid gebruik maken om de wijze van eksamen doen aan te vechten. Korte fragmenten uit volavondstukken kunnen on mogelijk hetzelfde effekt ople veren dat een volavondstuk met alle gemak verzekert. Het is voor de akteurs ert moeilijk, vooral dan voor beginnelingen om zich volledig in de huid van het te vertolken personnage in te leven. De jury zou hier beslist ook voor een eenvoudiger taak staan als zij konden jureren over de diverse personages in het geheel van een eenakter of een vol avondstuk. Op nationaal vlak, alle akademies worstelen met hetzelfde probleem, officiële programma's worden slechts gewijzigd als hemel en aarde verschuift. Nadat de leerlingen van het middelbaar 2 «Schilderij op hout» van Igmar .Bergman hadden gebracht kwamen de leerlingen van de hogere cyclus aan de beurt. Stukken uit «Maribel», «Kent U de melk weg», «Tramlijn Begeert», «Pas op dat je geen woord zegt». «Soledad», «Met gesloten deuren», en «Mistero buffo» brachten voldoende afwisseling in dit langdurig eksamen. Van een stuk appreciëren is hier geen sprake, en men kan best zeggen dit is ook niet de bedoeling, de toeschouwer moet dus ook hier talent helpen ontdekken. Het openbaar maken van zo'n eksamen is dus enkel voor sterk ingewijden voorbehouden. Een merkelijk hoger speelpeil, te verwachten, het zijn immers al gevorderden die hier optraden, resulteerde in volgende punten. MIDDELBAAR 2 Gerda Duwe 71%, Lies Declercq 72%. Leen De Geheest, Hilde Wauters en Ilse Beernaerts 74%; Frnklin De Meersman en Mieke Hendrickx 75%; Hans De Waegeneer 78%; Els Olaerts 81%; Jo Van Den Brulle 85% en Luc De Blieck 86%. HOGERECYCLUS Brigitte Corten 76%; Carole Dejonckheere en Mieke Van Den Brulle 80%; Oliva De Roo en Ronald Schollaert 85%; Francine De Bolle 90%. Guido Klinck, schitterend fragment uit Mistero Buffo bekwam 95% en de zilveren regeringmedaille. Proklamatie op maandag 28 juni in de stadsfeestzaal. ROEL VAN DE PLAS Carole Dejonckheer en Mieke Van den Brulle in Soledad. (EL Wanneer U dit leest is het gelukkig al weer voorbij. Herman De Schutter is niet meer... in Gijzegem. Misschien was het ook niet de ware Jacob, pardon Herman, die er te zien was. Van de eigenschappen en onhebbelijkheden die men vroeger bij de nu 33-jarige Herman onderkende is er nu niet veel meer over dan bezinksel, waarin een begaafd bodemonderzoeker misschien nog flegma, strijdlust, spel, ekstravagansie en een tikkeltje laisser aller zou kunnen terugvinden. Herman De Schutter is 'n sympathieke jongeman, die na veel plezier te hebben beleefd in de allernieuwste progressieve kunstuitingen echter gepaard aan ellende door onze moderne samenleving hem aangedaan, het roer heeft omgezwaaid en ernstig probeert een gelukkig mens te zijn die echter nog weinig plezier in zijn werk kent. OORZAAK EN GEVOLG Dat Herman De Schutter een eigenaardige en soms kontra- diktorische levensloop heeft ge had valt niet te betwijfelen. Eerst heeft hij een periode gehad waarin hij een onoverzichtelijke reeks van jobs doorwandelde, nadien begon hij te schilderen en te dichten op de oude traditione le en degelijke manier. Zoals wij achter dit voorgaand zinnetje een punt hebben gezet, zo deed hij dat ook en herdoopte zichzelf in kunstenaar geen beroep, geen bezigheid, maar een le venshouding). waarmee meteen iedereen weet dat hij vanaf dat ogenblik behoorde tot de stal van new Reform. Met deze konseptuelen trok hij rond, tot hij het daar ook niet meer zag zitten, en de vieze gedachte kreeg om talent voor klinkende munt in de weegschaal te werpen. Indien de «kontraprestatierege- ling» ook in ons land zou doorgevoerd worden, en de kunstenaar een soort staats- beamte zou worden, dan zou de toeschouwer bij het aanschou wen van kommerciëel werk van het allooi dat in Gijzegem werd getoond, meteen weten dat het buiten de kontraprestatierege- ling valt. en dit niet in het minst omdat het erboven uitstijgt doch wegens het tegenovergestelde. Het zou ook eerlijker zijn tegenover degene die denkt kunst te maken. Hij zou zich inderdaad gaan vragen stellen waarom hij door een kommissie niet als vol wordt aanzien, en bij het uitblijven van het antwoord zullen deze kompetente heren en dames hem wel doen inzien waarvoor. Niemand zou er nog aan denken seriewerk te maken omdat het geld opbrengt, met die smoesjes zou men dan niet meer komen aandraven. HERSENSCHIMMEN Herman De Schutter gaf mij volgende tekst door: «Droom beeld in een konstruktief opge bouwde maatschappij - nr. 30 en 32. Mijn zogezegde magische realistische doeken getuigen van een bizarre zonderlinge wereld, om die te vinden moet men afdalen in de geheime werelden van het onderbewustzijn, en hoevelen hebben daar de moed toe? 'Het gaat in het leven niet om de absolute waarheid maar om je eigen waarheid'». Ik weet dat ik mij af en toe vergaloppeer in volzinnen en kombinaties. ik verheug mij daarom eens temeer als ik merk dat anderen daar ook last van hebben. Alhoewel het sukses van derge lijke initiatieven, zoals Herman er ons ook één voorschotelde afhangt van wat men er zelf van verlangt, en of eist. van kriteria en de keuze van deze maatstaven en door wie ze aangewend worden, toch valt het niet tc betwijfelen dat Herman in zijn opzet zal geslaagd zijn. Sukses is wel een vaag iets dus en de zin en de doelstelling van aan kunst te doen zal wel voor iedereen verschillend zijn. Ik wens Hermans het sukses van harte, alhoewel ik liever iemand een opvoedende rol zie spelen. Sukses, roem en andere derge lijke verworvenheden zijn ge weldig labiel, onberekenbaar en onherkenbaar, je maakt het zelf en je maakt het zoals je zelf wenst. Het alternatief dat de musea en galerijen ons voorhou den is ook niet meer dan een doorzichtig gordijn waarachter iets onherkenbaars verscholen zit. JAN DENUS het binnenkomen hingen de werkjes met duidelijke kommer- ciële bedoelingen, dorpsplein tjes. kerkjes en landschappen uit de aanpalende gemeenten. Soms is de verf er te dun opgezet, waar men gierigheid uit zou kunnen afleiden, soms is er veelvuldig met het paletmes gewerkt en verkrijgt hij eksotisch gekleurde brijen. Een resultaat dat ons niet verwondert als men weet dat er. zo'n drietal produkten per namiddag aan hun eindpunt toe zijn. In alle eerlijkheid vertelt hij ook dat het hem daarbij alleen om de centjes is. Er was in die reeks één werk dat de moeite waard was. ik bedoel, dat boven de kwaliteit van het seriewerk uitsteeg. Moesten alle verkoops- produktcn op zo'n manier geschilderd zijn, dan zou het nog te aanvaarden zijn dat ook hij ergens een schakel in de ketting is die de toeschouwer ten langen laatste op het goede spoor brengt. Een flits van een vrouw en feestelijke witte doek, gele ballonnen in de voortuin en hele spots in de snuisterijenwinkel trokken mijn aandacht. Geen winkel echter, wel een gelegen heidsgalerij met een ekshibisie van bovengenoemde. Links bij 580NSÜH JAMES C08URN nteemcHrea jut mtuKo Jo Van den Brulle als de blinde en Guido Klinck als de lamme in fragment uit 'Mistero Buffo- (EL) ^|der Het filmseizoen loopt stilaan ten einde. Straks komen t weer wat hernemingen uit de oude doos. Daar zijn wij niet erg gelukkig mee, tenzij het goede hernemingen zijn natuurlijk. Want ondertussen hebben we hier infl Aalst nog heel wat goede films tegoed. Films die het I afgelopen half jaar in grote steden uitgekomen zijn en I ons nog niet bereikt hebben. Waarschijnlijk zien we er I nog wat van na de vakantieperiode, van oudsher j komkommertijd voordecinema's. Veel valt er deze week niet te beleven en dus gooien we I er wat foto's tegenaan, voor zover de voorraad strekt! en er plaats is. HEt oog wil immers ook wel wat. THESTREETFIGHTER van Walter Hill met Charles Bronson, Jill Ireland, James Coburn en Martin Strother Een film die volledig waar maakt wat zijn titel (De herrieschopper) belooft. Anderhalf uur herrie op het witte scherm. Prachtige illustratie van het populaire gezegdewie boel zoekt zal boel krijgen Best aardig voor Bronson-fans natuurlijk. (cinema Palace)

De Voorpost | 1976 | | pagina 24