Wandel en net Nieuw zoektocht Leven. Meh pikkels of ajentjes n ZAAL KRING EEN LOVENSWAARDIG VOORBEELD ZOEK HET OOK EENS OP ES DAD OLSJT VOSSEN TE MELDERT 25 spaarders zullen hun nieuwe RENAULT 5 nooit betalen. GRATIS IPPA-TOMBOLA N.V. Kantoor RAVYTS De Voorpost - 4-6-76 - 3 kocht 10 kaarten 1/2 van wat ik werkelijk kocht voor de opvoering van Monserat door Nieuw Leven 11.04.76. Ik gaf er 4 aan mijn nicht, het dubbel aan mijn broer en de helft aan mijn zus. Hoeveel keren ik gaan kijken als mijn nicht er 2 teruggaf, mijn broer er 2 teruggaf en mijn zus er 8 bijvroeg. Wat is kakadoris? Welke drank is een sneeuwballetje? Met deze en nog meer plezierige vragen en tsvondigheden waren ruim honderd deelnemers donderdag jl., in de H. Hartparochie bezig en zorgden dertigtal medewerkers voor het goede verloop. IET lijk tiet EUW LEVEN toneelvereniging Nieuw ten bestaat 10 jaar. Bij het luiten van het 10de seizoen u men. naast de vele andere tiviteiten die deze toneelve- liging kenmerkt, een zoek- •ht organiseren. De inrichters agden er wonderwel in en bben niets onverlet gelaten iritualiteit te koppelen aan rzame vragen. Wij spraken t Voorzitter Roger De Cock. ;retaris Edmond Wellekens, ïatbewaarder Victor De cke en hoofdverantwoorde- van de voet en zoektocht on Fieuw. werkgroep was ruim een jaar zig om deze wandel en :ktocht uit te kienen. Naast opzoeken in boeken en ntakt met de archivaris van de Aalst, kwam er heel wat janisatorisch talent kijken en :de dank zij verschillende stuursleden die meededen aan fiets en wandeltochten, kwam men het huidig resul- ot met 52 vragen omtrent de jrochie. Bovendien waren er Jerlei spelletjes voorzien, oude Oksspeien en zelfs de sfeer van Irnaval. Naast de overtalrijke Ijzen die aan de wandel en fcktocht verboden waren was de ereprijs van een schepene, jee stadplakctten en aan de Jclnemers een prachtige lino ede. die Jozef De Cock, de jon van de huidige voorzitter, r dezer gelegenheid vervaar- kde. PEL ikretaris Edmond Wellekens jrtelt: «Wij willen met deze iek en wandeltocht zoveel pgelijk mensen aantrekken ji met ons kennis te maken. Itzelfdedoen wij trouwens met |s jeugdtoneel, want de jonge fcnsen worden later volwas- iien». bt is duidelijk dat de toneel pep Nieuw Leven op hun eigen tinier aan public relations doet h de drempelvrees naar het peel te overwinnen, het is een "™"pcke prestatie dat een toneel- loep ook nog andere aktivitei- p op het getouw zet. Onlangs Dg was er in september de telname aan de tentoonstelling fijetijdsbesteding, in oktober fe kindernamiddag, in novem ber een toneelvoorstelling, januari: het optreden van incar en in maart terug een toneelop voering om in mei de zoektocht te organiseren en 's anderen daags na de zoektocht, een dia montage van Vic Moeremans over Portugal. Volgende maand is er terug een voettocht en verder ook nog sport aktiviteiten zoals kaatsen en volleybal. Tenslotte is er op vraag van de leden zelf ook nog een drie maandelijkse inspraakverga dering en kunnen opbouwende kritiek naar voor brengen. De ruim 58 leden van Nieuw Leven worden persoonlijk betrokken bij allerlei aktiviteiten. Met dit alles hoeft het niemand te verwonderen dat Nieuw Leven soms 900 tot duizend personen naar de opvoeringen krijgt. Een prestatie op zichzelf. OPDRACHTEN Terug naar de wandel en zoektocht; ligt vooral de nadruk op het wandelen en het oplossen van de verschillende vragen en uitvoeren van de opgelegde behendigheidsproeven. Het lo pen over een balk, vijfbladen en vijf vruchten terug bij mekaar brengen in de juiste verhouding. Nog maar pas bij het vertrek van de 6 a 8 km wandeltocht duiken de vragen op en bij het verlaten van de zaal dienen de deelne mers aan de hand van een foto het toneelstuk te herkennen uit een aantal titels. Volgende vraag: voor het venster van het huisnummer 66 in de Dr. De Moorstraat ziet U een voorwerp: geef de officiële naam en waartoe dient het. Men moet schatten hoeveel kaarten er jn een boom hangen en hoeveel klaveren. In een uitstalraam pp de hoek van de Zavelbaan ;en Geldhofstraat is een winkel. Het voorwerp in het uitstalraam, aangeduid met een voet is eens te meer een puzzel met de simpele vraag: waartoe dient dit voor werp. Maar ook ernstige vragen ko men aan bod en moet toe laten de deelnertiers hun kennis te peilen. BUITENGEWOON PLEZIERIG Rond de klok van half vijf komen de eerste deelnemers binnen. Eigenlijk tot stomme DOMME DINSDAG TE AALST! i Vorige week dinsdag hehben vele Aaistenaars waarschijnlijk voor de eerste, maar vast en zeker ook voor de laatste maal hun 1 schoftijd en middagdutje onderbroken om twee uur lang op de grote markt te staan kijken of thuis naar hun klankkast te luistern om te vernemen wat gans Vlaanderen thans zowat over onze stad moet denken. Het programma dat B.R.T. 2 of zender Gent daar bracht was niet alleen een kunst- en vlieg- en brei- en knip- maar ook een prik- en snijwerk. Op zeker ogenblik dacht iedereen dat de nieuwe publicitaire zender voor de eerste maal op antenne was, maar dan met weinig nobele uitdrukkingen. Een persoon die met ons op de markt stond, wou zijn ongenoegen te kennen geven en verdraaide in al zijn ontgoocheling zijn woorden hoofschuddend maakte hij de zielige bemerking «Als dat zo voortgaat, komt boontje wel eens om zijn loontje». Al met al was het te Aalst een programma patronage onwaardig waar een 'bougie' niet volstond om het oor- of kijkbaar te maken!!! I Toogpraat! Het is nu zeker dat er na de verkiezingen te Aalst I iemand anders het verkeer zal moeten regelen. Liturgische kroniek! Pas verschenen bij de uitgeverij Timdermans: «De blijde intrede van de H. Michael in Vlaanderen». Auteurs: Nols en Van Der Meers. Zeer warm aanbevolen voor lichtgelovige zielen. verbazing van de inrichters, want Gaston De Wolf (14 jaar) en Geert De Rijkce (15jaar) zijn wel erg vroeg. Zij hebben dan ook de afstand in een drafje waar gemaakt en losten de proeven samen op. In feite hadden ze nog vroeger kunnen zijn zegt Geert, maar ze waren ergens verkeerd gelopen bij de eerste estafette. Gewoon doorge lopen in plaats van rechtsaf te slaan. Op een bepaald ogenblik waren ze zo vroeg aan een kontrolepost. dat zelfs de kon- troleurs er nog niet waren en in afwachting nog tijd hadden om in een winkel iets te kopen. M^ar met de gerrebolling hadden zg geen geluk en behaalden punten. Het doet geentafl>feuk aan hun prestaties en beleefden heel wat plezier. Zij k'omgn een volgende keer beslist terug. Net zoaj$ de vele anderen en Ronny Levingburten Monik Van Heek, dig ecn kwartier na Geert en 'Gaston glunderend de zaal .betraden. Een feestzaal die "i^ngszamerhand vol loopt met dfe deelnemers, die hun vragen lijst inleveren en wachten op de uitslagen. Een wachten dat in de grootste gezelligheid verloopt en bovendien kon men voor de simpele prijs van 15F de magen vullen na de weldoende zoek tocht. In het sekretariaat heerst er inmiddels een drukte van belang. Al de ingekomen for mulieren moeten stuk per stuk nagegaan worden. Alle ant woorden en proeven moeten geschift worden. Hoofdverant woordelijke Leon Fieuw heeft meer dan de handen vol en schatbewaarder Victor De Rijcke gaat samen met zijn kollega's met een ongekende vaardigheid aan de slag om zo snel mogelijk de wachtenden de juiste uitslag en goede antwoor den mede Je delen. Iemand die de hoofdprijs in de wacht sleept, het stadsplakket en een mooie ijsemmer, is mevrouw Dumongh Simonne uit Herdersem. Zij is weduwe en heeft 5 kinderen, maar neemt aan alle aktiviteiten van Nieuw Leven Deel. Ook aan deze zoek en wandeltocht hield zij de beste herinneringen over en nam aan al de proeven deel. Zij is een van de vele gelukkigen. Niet omwille van de prijzen, maar gewoon het beleven van een aangename namiddag in het gezelschap van mensen die als vrienden mekaar weervinden. Kortom, een zeer geslaagde wandel en zoektocht. De eerste, maar zeker niet de laatste. E.A. ROGGEMAN Deelnemers poseren voor de zoek en wandeltocht ingericht door de toneelvereniging «Nieuw Leven- (EL) Een zwaluw maakt de lente niet, vanwege nonkel Marcel aan zijn teergeliefde echtgenote, betekent liefde aan de bushalte naar Dendermonde, dus mogen uitgaan zonder haar. Deze originele dodenkransen aan deze gevel in de Pontstraat betekenen een afscheid aan een jong leven dat door de bahd der trouwring aan elkaar gesoldeerd is. Er wordt veel gesproken om minder valide personen in te schakelen in de maatschappij. Maar er wordt in konkreto weinig gedaan. Zeker in het verenigingsleven en het was al een hele prestatie om in de Wies Anderson Show een minder valide in het panel aan te treffen. Een andere zeldzame prestatie troffen wij aan tijdens de zoek en wandeltocht van de toneel vereniging Nieuw Leven in de H. Hartkring. Samen met sekreta- ris Edmond Wellekens spraken wij er met Frans De Ridder. Hij is een minder-valide en trouwe bezoeker van Nieuw Leven. Bij een komplekse organisatie als een zoek en wandeltocht maakte Frans De Ridder zich bijzonder dienstig. Als minder-valide was het geen beletsel om samen met de valide medewerkers mee te helpen op een volwaardige wijze. Frans De Ridder is overigens erg aktief. vooral wat de minder validen betreft en speciaal te Banneux Notre Dame, waar hij vaak vertoeft en zich verdienste lijk maakt in de keuken en bij het onderhoud van de wagentjes. Wanneer hij niet in Banneux is, verblijft hij in de parochie en is een en al aktiviteit. Een aktivi- teit hebben is erg belangrijk zegt Naast de verschillende proeven, zoekwerk en vragen in verband met de toneelvereniging Nieuw Leven, willen wij U ecn paar merkwaardige vragen vaA de wandel en zoektocht niet onthouden om uw eigen kennis te peiRn: Wanneer U de Hoftshage ingaat in de richting wm Herdersem: welk historiscn feit heeft hier plaats gehad op 22.7.1128? In w.elke stijl werd de H. H^rdtefk gebouwd en hoe hoog is het metselwerk van de toren? &hat ook de hoogte van de kap va»Tde toren. De Vtrbrandhofstraat dankt haar naam aan het nu verdwe nen Verbrande Hof. Van 1776 tot 1780 werd dit bewoond door Frans-Lodewijk van Assche. Wat was zijn beroep? In de Bredcstraat is er de Lion D'Or, geef de volkse benaming van deze fabriek, en wat wordt er nu vervaardigd? Was hier vroe ger een stokerij, brouwerij ot limonadefabriek? Wanneer U in het Wijngaard- veld bent en links richting Honda gaat: in het hoekhuis tegenover deze winkel woonde een schrijver die onlangs over leed. Hij bewerkte een boek over een man uit Moorsel. Wie was de schrijver en geef de titel van het boek. In welke maand en jaar werd de betonbaan naar Herdesem gelegd? In Herdersem werd een folklo rist geboren die o.m. Volksge neeskunde in Vlaanderen schreef. Uit dit boek werden remedies geput die voorkomen /mWJty; Frans, Maar men moet ons de mogelijkheid geven. De moge lijkheid bieden om iets te doen. De inrichters van Nieuw Leven hebben ruim de mogelijkheid geboden en samen met Frans bewezen, dat er vooral in het verenigingsleven nog heel wat kan gebeuren. Minder validen zijn volwaardige mensen die veel te vaak in hun eigen midden en veel te veel met minder validen samenhokken. Het voorbeeld dat we gezien hebben tijdens de zoek en wandeltocht van verle den donderdag wijst de weg en opent vele perspektieven. E.A. ROGGEMAN in een door Nieuw Leven opgevoerd werk. Wie was de folklorist en wat is de titel van het bedoelde toneelwerk. Wie met de omgeving een klein beetje vertrouwd is kent het Geldhofken. Welke naam droeg dit gebouw in 1731? Pieter Daens was de broer van de welbekende Priester Daens. Kent u ook de voornaam van deze priester? De dokter De Moorstraat is genoemd naar Dr. Jan De Moor, was zijn beroep? Heelkun dige, veearts, of dokter in de rechten). In de Hertshage zag u het stedelijk hospitaal. Van 1242 tot de Franse Revolutie (1803) had het hospitaal een bepaald recht. Welk? E.A. ROGGEMAN Wa dazze dor gepasseirden doystendag op de Mert on 't flikken geweist hemmen. Acht tiendjen oever Karnaval (Vasteloaved) en twie tiendjen over Lowieken Boein. Haltla, ge moedj ni peizen da 'k iet hem teigen Vastelaoved en nog minder teigen Lowie, want dat es nog ien van mèn aa kame- roten, mor allei, zeg na ne kier, ne vrémden van op 'n ander, die moet toch peizen dat er in Olsjt nimmendalen anders te ratten es as Karnaval en moppen (voorten allei, as ge 't wildj) van Boeintjen. As dat Olsjt es, awei, tèn es Pikkels en Ajon- tjes ghiel de Veirpost. En ziede de fakteur al van bis nor bis goon meh azu 'n onnoeizel blooiken papier woor dat allien Pikkels of Ajontjes op stoot en vanboeven in klein letterkes «De Voorpost» Meh aal de volk op de Mertkoste ze der toch eh wat anders va gemokt hemmen. En 'n betje minder materjool van op avans opgepakt en 'n betje mier de mensjen van Olsjt zelf der in betrokken. Mor alla, wie es 't er na vroy tissen twellef en twie ieren, booiten de die die ni 'n moete weir- ken In de Veirpost stond tèn nog dat er veil personiel van 't stadhoois was'k Neim oon da Nand meh den Boord hem géren amezeiert ('k doeng dat oeik geren) mor tèn azoei moeisen meh 't geldj van de mensjen die per malheir heren taks vér den Bei-er-Tei betolen 'k Zol veirestellen da ze da 't noste joor nog ne kier doeng, mor da ze tèn va plek van Dollen Doystendag, Doppersdoystendag zolle noemen. Oever die Vliegmeitink? 'k Hem 't lawoyt ghoeird en 'k hem den domp gezing en de Roei Doeivels zing koleiren geiven. En aal dat ander dat er dor te zing was. En veil sjampetters. Die oeik stonten te zing, meh of zonder pintj in heer fiem. Mor as da spel geer opgevaven was en as aal die ottomobiels verom in de bewoeindje wereld moste kommen, of op 't stienweg, da was 'n ander kelkesjoos. Door stonten gien sjampetters en degein die der per malheir verzaldj gerokten, jaan mèn ortjen. On den Dreif van Kaa Boyles en on den Boelvaar van Morrisken de Wolf stonten d' otto's pekanst op hoeipen, te wachten vér weg te geroaken. Hooi Soei Stienhaat dor nog zèn kremerie moeten hemmen, hè hooi hem op ne kérten toyd genoeg kennen verdienen vér 'n nieve kreemkeire! 'k Kaan iemand die dor zjust geteldj, twie menieten minder as 'n half ier ston opschooiven heit. Swansjt dat er twiehon- derd meiters vérder twie sjampetters 't spel stonten gooi te sloon, mor ni on den Boelvaar Allei, ge 'n kendj oeveraal ni zèn. Naa dat Eiremboedegem oeik al zjestes kroygen van de groeite stad. Ghiel zeikes wille ze oeik al zjestes kroygen van de groeite stad. Ghiel zeikes wille ze oeik al beginnen groeit te doeng en es 't domei da ze on de stoosje, woor da toch de mieste mensjen moete passeiren die heren boetram in «oygen streik» moete verdienen, beginnen. Awei, die stoosje es oeik al lanst alle kanten on 't scheren en on 't afbrokkelen zjust gelèk as 't stadhoois van Olsjt. 't Veirbeldj komt van hoeigerhand, zegge ze attoyd en as ze door na oeik nog beginnen meh pitten loten in de stroten te vallen en de koer van de gemintjeschoel, neivest 't gemint- jenhoois, veir te bejaven vér de kooisvraan die per otto nor heer weirk kommen, zèn ze dor in Eiremboedegem al goed op weg ver de zjestes van de groeite stad te kroygen. Binsjt da 'k teis on 't schroyven ben, bringe ze meh dor 'n baksken meh kattejongeren. Vér te vroagen of da 'k gin ien van die schoein bizjekes 'n moen hemmen. Nie 'k zee. lest en veraal ben ek al getraad en ten twieden interesseiren de jonge katten meh mor allien in den donkeren. Mor 't gein da meh wel opviel was da baksken woor da die kattejongeren inloyn. «Fruts Espanola» stont dor op. Ghiel zeikes hemmen dor vrichten in geleigen die nor hier afgedreiven zèn. Ik weit wel da 'k hier naa 'n faat on 't schroyven ben, want op die N van Espanola moet er azoei 'n soert van 'n slèk stoon, 'k Weit ni mier hoe dat azoei 'n dingen hoeitj, mor ge wedj wel woroe- ver dat ek hem. Mor da stoo ni op moyn masjing. Ik hoep na mor dat die iffra die teis moe zetten, wel 'n slèk in heer masjing heid, want anders peizen de leizers nog da 'k gien Sponsj 'n kaan. Mor allei, slèk of gien slèk, faten zeilen der toch in stoon, want tot op deize moment heit er nog nimmani nen echten Olsjterschen diksjoneer lote verschoynen. Booi ten de Droakenieren en de die 'n moei ni geloeiven. En wie kaan 't weiten? DOLF Vervolg van blz. 1 Nu het bos helemaal groen staat en de varens hoog is de vos zeer moeilijk te ont dekken. Ondertussen kweken ze maar dapper door. Alleszins is er heel waarschijnlijk nog een volwassen moederdier in het Kravaalbos verscholen. Van waar deze dieren komen lijkt wel een raadsel. Gedacht wordt aan het Terkamerenbos. Ook wordt gezegd dat in Waarbeek (Brabant) en in de streek van Mollem reeds enige tijd geleden vossen gesigna leerd waren. Gedurende één nacht kan een vossenfamilie zich ver verplaatsen zodat men met zijn hypothezen zowat alle kanten uit kan. Boze tongen beweren zelfs dat misdadige handen, als sabo tage van het Kravaalbos, er de dieren moedwillig zouden heb ben in losgelaten. Een bewe ring als een andere die echter niet te bewijzen is en die we dus enkel ter informatie geven voor wat zé waard is. H.A.K. gaat voor de Bijl Voor elke 2.000 F verhoging van uw spaargeldsaldo of girosaldo tussen 29 maart en 6 juni van dit jaar, hebt U recht op een tombolanummer waar U één van de 25 Renaults 5 kunt mee winnen of één van de extraprijzen: Elektronisch rekenmachine Sharp Reiszak in skai Wandklok Junghans Plooibare reistas Stel van 3 inox-schotels Isoleerkan Alfi Deze extra-prijzen zijn exclusief voorbehouden aan de kliënten (oude of nieuwe) van de Molenstraat 75 9300 AALST Tel. 21.63.64 Officieel agentschap IPPA Spaarkas De extra-prijzen zijn te bezichtigen op ons adres! Of U nu al IPPA-spaarder bent of niet, heeft geen belang, iedereen kan meedoen en WINNEN al SPAREND

De Voorpost | 1976 | | pagina 3