Boven Ter Kluizen zat alles wat vloog de lucht in. J INTERNATIONALE VLIEGMEETING GROOT SUKSES 'mé- mmm ife -Y-. - - - I»uil ti&S&OLCl Vss 4 - 4-6-76 - De Voorpost Tot medewerking was de zon niet erg bereid zondag op Ter Kluizen, de wind had een betere bui en blies maar liefst 20 a 25 km. per uur, gunstig voor luchtakrobaten die binnenin hun vliegtuigen ook nog eens voetakrobatie mochten verrichten om hun sterkte boven de wind te laten triomferen. De belangstelling was zeer groot. Vele duizenden nieuwsgierigen kon je vanaf één uur file zien doen. Maar dit kleine ongemak werd dan wel dubbel en dik beloond door de uitstekende organisatie en vooral de hoge kwaliteit van de luchtshow. PERFEKTE ORGANISATIE kommentaar door verschil- De leden van de Aeroklub van 'er,de luidsprekers overgeno men en onderhield de toe schouwer bijzonder sappig en ook leeerrijk. Bereden rijkswacht zorgde er voor dat iedereen bleef staan of zitten; een startensklare 900 en brandweerwagen konden desgewenst onmiddellijk in grijpen. Ook een mobiel radios tation van Semmerzake was op het plein aanwezig om de nodige instrukties aan de pilo ten door te seinen. Ter Kluizen Aalst hebben zondag alvast bewezen dat zij nog heel wat meer vleugels hebben dan diegenen waarmee ze boven Aalst en verre omgeving cirke len om hun passievolle hobby en sport uit te oefenen. Niet al leen waren alle veiligheids normen stipt in acht genomen, ook de toeschouwer werd op een aangename wijze ver wend. De heer Christiaens zorgde voor een interessante Een der burgerlijke para's uit Moorsele slaagde erin zijn doel te bereiken, net voor de tribune te landen. JM In de lucht draagt de parachute de valschermspringer maar eens op de grond zijn de rollen omgekeerd. (JM) ligt immers in de luchtkorridor van Zaventem. De Aalsterse politieagenten hadden flink de handen vol om het verkeer en de mensen stroom in goede banen te lei den. Kortom om dit organisato risch kursiefjete besluiten niets dan lof voor de dynamiek van de inrichters. FORMATIES MET KLINKENDE NAMEN Enkele schoten tot ver in de omtrek te horen gaven de offi ciële start van de meeting. Voordien echter hadden de toeschouwers kunnen genie ten van de demonstraties die Jozef De Paepe met een zwe ver met hulpmptor als voor nummer ten beste gaf. De leden van de Aeroklub met als leider Henri De Vis en de piloten Lievens, De Gheest en Herman Liebaut, die ook nog de zwever Tassent trokken, konden op een levendige ap preciatie van het publiek reke nen toen zij wisselend van diamantformatie, naar pijlfor matie en echelon op rechts, stijlvol hun vliegtuigen en vliegkapaciteiten voorstelden. Het vliegtuig van de land macht, de Dornier 27, dat ge bruikt wordt voor observatie doeleinden werd door de Bras- schaatse piloot Anaerts gepre senteerd. Typisch aan dit toe stel is de korte afstand nodig om op te stijgen en de zeer trage snelheden die aange houden kunnen worden. De pi loot demonstreerde een vlucht aan 60 km. per uur, maar met evenveel gemak haalde hij de 200 km. per uur. Met zijn crazy en huppel doortocht wist hij het publiek tot ooo's en aa's te be wegen. Dat een helikopter nog meer kan dan vertikaal opstijgen werd op Ter Kluizen viermaal geïllustreerd. Piloot Cox stelde zijn Endstrum voor en denk beeldige slachtoffers en dren kelingen werden gered door het optreden van de Alouette III van de Zeemacht en door de Sikorsky van de Heli haven van Koksijde Een bemanningslid werd eerst gedropt, om later door middel van gekleurde rookfusee zijn positie te situe ren. Door een kabellift werd hij dan afwisselend zonder en met hulp in het toestel gehesen. De Alouette II werd voorgesteld door Jerome Van de Sijpe uit Lede Het fraai Cessna 310 toestel, een typisch tweemotorig toeris tenvliegtuig met als piloot de heer Leemans, kan niet alleen Twee van de drie Swallows vliegen in tegengestelde richting. (JM) Carlos Alos op SV4 vliegt talloze meters op zijn rug. (JM) 400 km. per uur halen, maar ook met aan het stuur een er varen piloot zelfs tot akrobati- sche toestanden komen. Met een wingrol werd dit dan ook bewezen. Handig bij dit ele gante toestel is de korte lan dingsmogelijkheid, minder dan 200 m. die voor dit vliegtuig volstaat. Instrukteur Herman Liebaut vierde akrobatie op 750 m. hoogte uit met zijn Chipmunck, een lestoestel dat de leerlingen van de Aeroklub in de gehei men van de akrobatie moet in wijden. Een helikopter en de Dornier brachten de burgerlijke para's van het West-Vlaamse Moor sele op een veilige hoogte van waaruit zij in vrije val terug vaste voet op Ter Kluizen kre gen. De wind speelde hen ook parten. Met als doel de tribunes voor ogen was het geen kin derspel die grote parachutes in rechte banen te leiden. Eén slaagde er toch in en kwam op de afgesproken plaats terecht, terwijl de ander vijf wat verder, in het veld, op de parking, ei zo na in een boom hun luchtreis zagen eindigen met goed ge volg voor allen. Attraktie en ook kennismaking met een «vlie gende luchtmatras». TIPSY NIPPER STEELT DE SHOW Met zijn klein en zeer licht vlieg tuigje wist kommandant Van Gerwen allerlei gekke toeren uit te halen. Niet alleen liet hij al vliegend helemaal schuin zijn cockpit bewonderen, schampte op en neer bijna ra kelings boven onze hoofden, draaide als een gekke vogel en haalde allerlei crazy vluchten uit, maar bovendien demon streerde hij met alle gemak van de wereld zijn geliefkoosde be zigheid, het tussen en rake lings boven de bomen vliegen. Je moet het maar kunnen, dat kaprioleren door de lucht. PRIMEUR Het gekende team de Swal lows vroeger met zijn beidjes op een SV4, kwam nu voor de eerste maal met een trio op een vliegmeeting. Op een Siai Mar- chetti toestel brachten zij af wisselende symmetrische for maties. Adjudant-chef vlieger Coessens en luitenant Delacu- vellerie kregen het gezelschap van luitenant De Bruyn. Tijdens hun show zagen we menig toe schouwers intrekkend het hoofd naar voor bukken alsof zij even dachten: nu botsen ze. niets is minder waar, dit trio bestaat uit geoefende stuntvliegers, met meerdere vlieguren op hun aktief. CARLOS ALOS ZIET AALST OP ZIJN KOP In de SV4, een toestel van Be lgische makelij, dat de Aero klub toch nog op de kop wist te tikken, eersteklasse vliegtuig voor akrobatie wist de Spaanse kampioen Carlos Alos niet alleen de show te ste len om zijn handigheid, maar lokte de algemene bewonde ring omwille van zijn uithou dingsvermogen. Geruime tijd vloog hij op de rug, maakte loopings aan de lopende band, en in acht facetten, dwong de bewondering van het publiek af dat druk zwaaiend met pro grammablaadjes en zakdoe ken de Spanjaard, boordkom- mandant op Iberia, figuurlijk in de bloemetjes zette. En dan te bedenken dat Alos met dit Be lgisch vliegtuig slechts twee en een half uur vliegen achter de rug had. APOTEOSE De kroon op het werk van de Aero klub was het optreden van de «Rode duivels» op hun Fouga Magister. Zij startten deze air show met een duik vlucht die gassen in tricolore kleur achterliet. In diverse ge waagde en zeer geslaagde formaties, vlogen deze piloten onder leiding van kommandant Lambermont. Het team bestaat verder uit onderluitenant Mul ler, luitenant Servais, onderlui tenant Dessart, luitenant Van Steenkiste en luitenant Hubert. Zij dansten als het ware, in op perste beheersing met hun toestellen door de lucht en ga ven menig staaltje van precisie vliegen. Trainingen moeten deze piloten wel menigvuldige uren achter de rug hebben en dan te bedenken dat zij op am per twee meter van elkaar vlie gen. Hun apoteose in een waaier van uiteenvliegend ge weld was een parel op de kroon van de Aeroklub Aalst. Het glunderend, overgelukkig ge zicht van voorzitter Boelpaep naast ons, was het symbool van een dynamische ploeg, die met deze derde internationale vliegmeeting in hun bestaan een nieuw beloftevol tijdperk tegemoet gaat. Roel Van de Plas Presentatie van de vliegtuigen van de Aalsterse Aeroklub. (JM) Carlos Alos sta! eenieders hart. (JM) De Belgische luchtmacht redde drenkelingen op Ter Kluizen. (JM) De Dornier bestuurt door Anaerts. (JM) De Rode Duivels als een waaier van uiteenspetterend geweld. (JM

De Voorpost | 1976 | | pagina 4