(Aalsterse Flitsen) a Een diateek is nuttiger dan men denkt. ALSTERSE DELEGATIE WAS IN LEIDEN OOR STUDIEDAG EN REORGANISATIEPROJEKT JTOMME DINSDAG BRIKALJONGS TEGEN NOIG EN D'HASJELEERS MIN DER-VALIDEN STELLEN TENTOON De Voorpost - 4-6-76 - 5 Leiden werd in 1972 een reorganisatieproces op gang gebracht, olgens de planning zowat halfweg is en reeds veie zichtbare en wijsbare resultaten afwierp. e gemeenten voelen de nood aan reorganisatie van hun ambtelijk «raat en doen derhalve beroep op de rtfke ervaring van de stad den. Om nog tegemoet te kunnen komen aan een vloed van vragen informatie, besloten de burgemeester en wethouders, die Igens ook de gastheren waren, een studiedag te organiseren. De aanwezigen waren het overtuigend bewijs van de ruime igstelling van vele Nederlandse gemeenten. De Aalsterse jatie, bestaande uit stadssekretaris Chr. Willems, prof. R. Van .'and en L. Kiekens, was aanwezig om de eigen ervaringen te ien aan die van Leiden en was meteen verrast zoveel parallellen te ikken. sing van beleid en uitvoering. Een groot gebrek aan appa- raatszorg. Vanuit die diagnose werden o.m.. volgende voorwaarden vooropgesteld: in verband met de nieuwe struktuur: eenvoud en doorzichtigheid van de organi satie. duidelijke en rationale taakafbakening. In verband met IE GING LEIDEN TE :rk? jytisch onderzoek. Ingege- door de dringende nood aan raatzorg werd in de tweede van 1972 in het ambtelijk iraat 'n analystisch onder- uitgevoerd. waarbij vooral personele bezetting van de nsten en het takenpakket van onderdelen van het appa- werden vergeleken, onderzoek werd verricht >r het Centraal Adviesbureau ir Organisatie Dokumentatie, gistratuur en Personeels- leer van de Vereniging van derlandse gemeenten, terwijl een kerngroep werd ge- md om het onderzoek te jeleiden, de kommunikatie het stadsbestuur te verze en en het kollege te adviseren in dat onderzoek overigens «Jf een zeer merkwaardige rol Jn. Zoals in Aalst werd bij dat |flperzoek de techniek van het ^jerview toegepast, samen met opstellen van korte werkbe- ^Hrijvingen, het inventariseren ^■i taken en opdrachten en het jjBzamelen van zoveel mogelijk Iriftelijke gegevens. De resul- En van het onderzoek werden mbliceerd in rapporten die ld 1972 begonnen te ver- lijnen. AGNOS analyse leidde tot volgende gnose: onduidelijke organi- iestruktuur en taakverdeling, •rek aan koördinatie, onvol- :nde beheersing van de or- lisatie, onvoldoende infor- |tie, gebrekkige kommunika- n derhalve ook een gebrek- je besluitvorming. Onvol- nde beleidsvoorbereiding •rdat men teveel bezig is met ils en te weinig met de ifdzaken. Onvoldoende toet- het funktioneren van de organi satie: invoering van beleids planning, regelmatige beleids- toetsing, verslaggeving en verantwoording. STRUKTUUR- EN FUNKTIONERINGS- ONDERZOEK Na de analyse vond, zowel in het ambtelijk als in het bestuurlijk apparaat, een struktuur- en funktioneringsonderzoek plaats, waarover eind 1973 een rapport verscheen. Uit dat onderzoek blijkt vooral dat, zoals in Aalst, de in de analyse ontdekte problemen zeer nauw samenhangen met de struktuur van het gemeentelijk apparaat, waaruit zondermeer kon worden afgeleid dat men met de sugges ties van de analytische rappor ten slechts weinig kon doen voordat de eigenlijke reorgani satie, waartoe in juni 1974 werd besloten, in gang werd gezet. MERKWAARDIGE PUNTEN UIT RAPPORTEN DIE INMIDDELS REEDS BEREIKTE RESULTATEN ZUN. Personeelsbeheer: zorgvuldig afstemmen van de personele bezetting (juist aantal mensen van vereiste kwaliteit) op de ontwikkeling van de .werkhoe- veelheid. Met allerlei grafieken wordt het nuttig effekt van werk en personeelsplanning duidelijk aangeduid. Takenpakket: de onderzoekers stelden vast dat in één taak dikwijls onderdelen waren op genomen van verschillende waardering. Gevolg: hoge loon kosten, weinig efficiënte taak uitoefening. Kwantitatief was het werk evenmin goed verdeeld. Tussen de taken was er boven dien zo weinig logische samen hang dat verwezen moest wor den naar de struktuurfase om daar oplossingen te vinden voor de rationele opbouw van ar beidstaken. De arbeidsverdeling heeft inmiddels zeer goede gevolgen voor de efficiëntie van de organisatie en voor de personeelsbezetting. STRUKTUUR VAN HET AMBTELIJK APPARAAT De analyse wierp vooral licht op vele strukturele tekortkomin gen. die meteen ter bespreking werden voorgelegd om de effi ciënte werking van de organi satie werkwaardig te verbeteren. LEIDINGGEVEN De leiding bepaalt duidelijk de manier waarop in de organisatie wordt gewerkt. De analyse gaf dan ook duidelijk aan dat te weinig aandacht werd gegeven aan de vorming van leiders en de bevordering van delegatie. PROCESBEHEERSING In verschillende sektoren werd een sterke variatie van produkti- viteit vastgesteld, die in de toekomst alleen kan opgevangen worden door voortdurend toe zicht op de werkhoeveelheid en de periodieke aanpassing van de personeelsbezetting. Inmiddels werd gestart met een procesbe heersingssysteem dat binnen de 3 jaar volledig zal uitgevoerd Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking, j De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achterde inhoud staat. ndien de B.R.T. Oost- landeren erin slaagde om een Klom, boertig en platvloers programma te brengen, dan men verwijzen naar de ublicitaire A.S.L.K. radio uit- tnding van «Dolle Dinsdag». e meeste gesprekken werden eds de zondagvoormiddag op ind genomen in de studio's te ent. Beweren dat het een erkelijk «life» programma was it den boze. Eens te meer blijk oe gebrekkig de radiomakers mspringen met de diverse logelijkheden. Bindteksten .ife» geven is het aller-eenvou- gst om de luisteraar te isleiden en de indruk te geven, at het allemaal koek en ei is. ehalve voor de technici en rogrammamakers misschien, ie waar voor hun geld kiezen en een enkel risico lopen om gens een technische fout te laken. Bovendien werd er jeknipt» in sommige bandop- unen! iet de radio-ervaring in binnen buitenland opgedaan valt het es te meer op, dat er niets ndernomen werd om op werke- jke aktuele zaken aan te uiten. De konkrete mogelijk- eden van echt radiowerk werd iet uitgebuit en het komt meer an belachelijk over om een iterviewer bezig te zien in het itadspark», die terzelfdertijd istig in een stoel zit, op de •rote Markt. >e stad Aalst leeft. Een beeld rengen van de aktiviteiten in en and de stad zijn «life» best logelijk. Denk maar hoe men in 'ederland de spelprogramma's ossenjacht» opving. Hoe zie- enomroepen er in slagen het adiowerk tc benaderen zoniet te vertreffen met beperkte moge- jkheden. Hoe een Avro-minjon iet amateurs een programma begeesteren. Hoe een picollo rogramma van de Vara en al er verband mee hield tot tand kwam met amateurs om zijn. MATERIELE MIDDELEN Vooral een gebrekkige huis vesting hindert de goede wer king van het apparaat. Vooral de onderlinge schikking van de diensten is belangrijk, zodat een funktionele hergroepering van de diensten, waarin de diensten van intern beheer uiteraard samenhoren, een noodzakelijk basis is voor efficiëntie. FINANCIEN De rapporten wijzen overvloedig op de versnippering van admini straties en boekhoudingen en doen suggesties tot het scheppen van betere samenwerking. De automatisering is eveneens ver schillende keren naar voor gebracht. EEN PERSOONLIJKE BEDENKING Er werd amper aandacht ge geven aan de menselijk kant van organisatie en nergens bleek dat men een fundamentele keuze- heeft i.v.m. de leiderschapsstijl. ZOALS IN AALST De werkwijze die in Leiden werd gevolgd stemt in grote trekken overeen met die van Aalst: de analyses werden ongeveer op dezelfde wijze uitgevoerd, ze brachten veelal gelijkaardige problemen aan het licht en tenslotte worden ook grotendeel gelijke wegen gevolgd om die problemen de beste en snelste oplossing te geven, ofschoon de aanpak te Aalst vlugger was en er van bij het begin beter in zat, alhoewel ook in Aalst de weg van geleidelijkheid en grote gron digheid wordt gevolgd. DETOEKOMST In Leiden voorziet men dat het reorganisatieproces zowat half weg is. Leiden is nu aan een nieuwe struktuur toe, die even wel nog slechts de pretentie heeft van een startstruktuur. Inmid dels zijn er 3 koördinatoren aangesteld om het proces verder te begeleiden en spoedig de koördinatie- en kommunikatie- problematiek aan te pakken. Tegen 1980 hoopt men een perfektlopend apparaat te heb ben ontwikkeld. IN DE BELANGSTELLING: DOORKNIPPEN VAN HET LINT Een welgeslaagde studiedag met gelegenheidsspeeches van de burgemeester en de wethouders en met een overgrote belangstel ling. kwam zowat over als het doorknippen van een lint voor een nieuwe vruchtbare organi satie. Zelfs wezenlijke verbete ringen vergeet men zeer vlug. Men raakt eraan gewend en merkt niet altijd zoals men overigens ook een kind niet ziet groeien dat. vergeleken bij Leiden, Aalst zeer veel heeft bereikt en spoedig aan een stadium toe is dat evenzeer de publieke belangstelling ver dient. Goede apparaatzorg, die de onbetwistbare basis is van doelmatig, produktief en effi ciënt bestuur, komt uiteraard in de eerste plaats ten goede aan de gebruiker. De bevolking. Zodat die prijzenswaardige inspanning o.m. door een goed promotiebe leid. een grote weerklank zal vinden in de pers en de andere media. E.A. ROGGEMAN Bij het uittypen van dit artikel moet de gemeenteraad nog een beslissing nemen omtrent het inrichten van een diateek in de stedelijke bibliotheek. Duidelijk is, dat er voor een tegenstanders zijn. Anderzijds is een diateek niets nieuw. In Charleroi bijvoor beeld werd er een diateek opgericht die veel belangstelling geniet. Ongeveer 42.000 dia's. Te Mechelen worden er 41.000 dia's uitgeleend per jaar. Tegenstanders zeggen, dat de scholen volgepropt worden met dia's en er geen behoefte zou bestaan. een frisse sfeer te scheppen in zuiver studiowerk. Bij de B.R.T. lagen de mogelijkheden tien maal hoger. En met technici en met medewerkers. De punten die aan bod kwamen benader den in geen enkel opzicht de werkelijkheid. Men koos 't voor zichtige ten opzichte van het werk en de Grote Markt bood alleen het beeld van één A.S.L.K. vertoning waar T-shirts te winnen waren en het publiek een dosis reklame kreeg. Zowel televisie als radio moeten dringend wat doen om aanslui ting te vinden en zich niet beperken tot een paar stupide onderwerpen en met mensen die zich belangrijk achten in een of andere vereniging. Radiowerk moet soms synoniem zijn aa'n improvisatie én het zoeken naar de onderwerpen en klankbeelden, zoals men die zelf opvangt. Men mag zich niet laten leiden door een paar mensen die denken (van zich zelf) dat ze interessant zijn... Radiojournalisten moeten het werk zeifin handen nemen. De B.R.T. Oost-Vlaanderen heeft aan de stad Aalst en aan de bevolking een zeer slechte dienst bewezen en toonde eens te meer een schromelijk gebrek aan durf en initiatief. Men koos de gemakkelijkste weg en nam het publiek danig in het ootje. Indien reporters tijdens een uitzending «mobiel» zijn, dan moeten ze ook mobiel doen. En niet via een vooraf opgenomen geluidsband. Kortom, deze flopuitzending miste elk gebrek aan «life-work». Had geen enkele radiojpurna- listieke inhoud «heet van de naald» en had een totaal gemis aan inzicht. Wie op de Grote Markt aanwe zig was kon alleen maar tot de konklusie komen dat het een goeie reklame was voor de ASLK. en vaststellen dat de luisteraar duchtie bii het oortje genomen werd. Een klein onderzoek heeft uitgewezen, dat niets min der waar is wat betreft het oververzadigen van dia's. E- venmin dat er geen belang stelling zou bestaan in het bestek van de stadsbibliote- ken. De audio visuele metoden genieten enorme belang stelling bij de jeugd. Wel is het zo dat de ene schol wel, de andere school niet over een diateek beschikt en er bestaat geen echt ruilver keer tussen de verschillende scholen onderling. Een diateek laat toe om de leerlingen zich voor te berei den op allerlei onderwerpen Ook de bevolking heeft er wat aan. Wanneer iemand een reis wenst te onderne men naar een bepaald land, biedt de diateek de moge lijkheid om bij voorbaat ken nis te maken met het te bezoeken land. Vooral in het V.S.O. onderwijs slaat de diateek beslist aan. Studies in andere steden wezen dit uit. Bovendien is het eigen aardig genoeg dat de scho en welke reeds over een dia teek beschikken, beroep doen op de diateek van hun bibliotheek. Vooral omdat ze de mogelijkheden reeds kennen van de geboden in- formatika. Antwerpen bijvoorbeeld be schikt over niet minder dan 1.049 reeksenBeveren Wads, Wevelgem, Wille broek en Niel beschikken ook over een diateek en tel kens werd het nut bewezen In feite is een diateek het verlengstuk van een disko- teek. In tegenstelling tot de diate ken in de scholen, die zuiver privé zijnis er meer en meer een tendens om de diateek voor iedereen toegankelijk te stellen en niet meer voor een bepaalde kategorie. De bibliotheek is een openbare en neutrale plaats. Men kan in de diateek de meest di verse onderwerpen onder brengen. Filosofie, sociale wetenschappen, enz. Uit een verslag van de diateek te Antwerpen blijkt, dat de Sommige middenstanders zijn erg ontevreden. De kommissfë van Openbare Onderstand verwent hen allesbehalve. Reeds een jaar is zij achteruit met de betalingen van de fakturen voor de leveringen. Sommigen komen in opstand en weigeren reeds bestellingen uit te voeren tot wanneer er boter bij de vis is. Op je geld moeten wachten als de beleggingsinteresten verhogen... is niet alles! Wat gebeurt er allemaal in het feestkomltee? Op een normale wijze perskommunikees doorgeven kennen ze daar blijkbaar niet. Op een onrechtstreekse manier kun je echter nieuws en praatjes genoeg opvangen. Zo hoorden we op diezelfde onrechtstreekse manier, die evengoed goede bron als slechte zou kunnen zijn, dat herhaaldelijk aangedrongen is op de inzage van het kasverslag. Nooit is daar iemand in geslaagd... Tot voor veertien dagen. Wat men daarin ontdekt heeft bleef tot nu toe een geheim, maar wat langs kromme sprongen vernomen wordt schijnt een publiek geheim. Er Is daar blijkbaar een persoon die bij zijn wedde een onkostenverdoe- ding van om en rond de 200.000F. krijgt. Wie, dat speelt geen rol, de manier waarop kan wel eens interessant worden en een vette kluif voor de feestelijke leden. Bestaat de middenstandsraad nog? hEt is rees twee jaar geleden dat voorzitter B. Ringoir deze raad bijeen riep. Alles loopt blijkbaar van een leien dakje of niet? De eerste stappen zijn reeds ondernomen om van het huidig feestkomiteeeen VZW te maken. Eigenlijk een goede zaak als je het ons vraagt! De huidge leden kunnen immers tot op heden geen enkele rechtgeldige beslissing nemen. Noemt men dat dan een feestkomitee of zou de naam marionettenteater niet beter passen? Op 11 september, de vakanite komt er nog tussen, komen alle oud-scouts bijeen in het kasteel Ter Linden. Dit in het vooruitzicht van het verlaten van het kasteel door E. Geerinckx. Van deze gelegenheid wil de heer Geerinckx; die tevens de stichter is van de scouts gebruik maken om het vijfenveertigjarig bestaan van scouts te vieren. De Aalsterse politie zit paraat om de sluikparkeerders te snappen. Automobilisten die slimmer denken te zijn dan hun neus lang is, kunnen bij schijnbaar onschuldige vergrijpjes drastisch tegen de arm der wet lopen. Zo verging het één: zijn schijf of parkeerschijf staat op de Grote Markt in zyn wagen. De tijd is verstreken. Hij komt uit een gelegenheid. Hij poogt zijn schijft te verdraaien, de arm der wet ziet het vergrijp. Hij zwaait een handgebaar dat neen schijnt te betekenen. De verstrooide automobilist start de wagen. Hij rijdt enkele meter en zet zich terug op de v erlaten plaats. Hij draait zijn schijf op «juiste» uur. Alles O.K. In spitsuren een spitsvondigheid die eindigt met een fikse wandeling. Het aanleggen van rioleringswerken, bestratingswerken en voetpaden kan voor de handelaars heel wat narigheden meebrengen. Anderzijds is het een dwingende noodzaak om de waakzaamheden uit te voeren. Teneinde een goede koördinatie te verzekeren en tot een planning over te gaan, nodigde schepen van openbare werken Jan De Neve verleden vrijdag de handelaars van de Geraardsbergsestraat, Kan. Kollinetplein en St.-Jobstraat uit tot een samenspraak. ROEL VAN DE PLAS 1.049 reeksen gewoon ge start zijn met een beginkapi taal van 350.000 fr. In Aalst bestaat er de ten dens om ineens 1.500 reek sen aan te kopen en wel om de eenvoudige redenen om dat hij de aankoop de helft van de aankoopsom kan uit gespaard worden. Bij de aankoop, zowel bij de in richting als de aankoop zelf, kan men slechts rekenen op de gewone toelagen. Ander zijds is het al te gek om te beginnen met een pover dia- teeksken. Men wil gewoon op een normale manier star ten en later de reeksen op een normale wijze aanvul len. Het inrichten van een dia teek zou voor de stad Aalst wil streven naar een moder ne opvatting van biblioteek- wezen en naast de litera tuur, de diskoteek nu ook de drang volet om een diateek te verwezenlijken in het ka der van de moderne audio visuele metoden. Men wil zich duidelijk los rukken uit het starre sta tische beeld en mee helpen aan een moderne opvoed kundige metode. Uit een kort onderzoek in de onderwijswereld is ander zijds gebleken, dat men zeer positief staat tegenover een universele diateek, die de leerlingen alle kansen bie den. Maar ook de gewone burger heeft er wat aan De uiteindelijke beslissing moet op de eerstvolgende gemeenteraad vallen. E.A.R. Zaterdag jl. De grauwe regenhemel stak schril af tegen de kakafonie van kleuren die over het voetbalplein «De Keizer» op de grens Aalst-Hofstade heen en weer wemelden. Karnavalgroep de Brikaljongs, het elitaire kollektief 'Noig' en d'Hasjeleers poseerden gezamenlijk voor de fotograaf. Een kapitaalkrachtig superman-in- werkpak was vervolgens zo vrijgevig aan de arbiter 1 frank te schenken (naar verluidt de symbolische frank waarmee Eendracht Aalst haar plein betaald heeft) de arbiter die echter niet alt te kopen viel, wierp prompt bet gelditak In de hoogte... Het lot was echter beregeld: 'de van diverse spelers waren in brikaljongs' traden onmkMel- zuivere harmonie met rake lijk in het offensief tegen de als trappen van verschillende het ware samengeslagen «hasje- leers en Noig» de noige hasje- leers als het ware, reeds. Voorwaar een rustige huwe lijksdag voor de keeper, die slechts enkele malen zijn (haar?!) bruidsjapon door het stof moest halen om een bal te stoppen. Enkele rake kopstoten ploegmaten... gelukkig trou wens dat er wat harmonie was want de fanfare had haar kat gestuurd. De scheidsrechter, een neutrale matot, schafte een aantal gevallen van off-side eenvoudig af, omdat de kostu mering beider ploegen nogal verwarrend was, en enkele leden van Noig zich voortdurend stonden af te vragen wat 'off side' wel zou kunnen betekenen, zodat ze in de weg stonden van de andere spelers. Ondertussen werd tijdens deze klowneske match ook geskoord, dat ge beurde namelijk als de doelman de bal niet kon pakken. De beide elftallen speelden trouwens elk vooreen ander doel. Na de eerste speelhelft werd echter van doel verwisseld zoals de regels van het voetbalspel schijnen te eisen. De wedstrijd eindigde op 3-2 voor de brikaljongs en werd afgeslo ten met veel hasjelpraat en pintjes bier in 't cafeetje aan het terrein. L.M-J.L. AFFLIGEM Tot en met pinkstermaandag 7 juni kan U In het Kultureel Centrum Affligem werken bewonderen van en eventueel een koopje doen bij mindervaliden die onder het motto «Zonne bloem II» kunstwerken, handwerk en hobby's exposeren. Deelnemers zijn Karei Op- halvens, schilder Armand Willems, eveneens'schilder, Kamile Landuyt, keramieker de Braille-Liga met vlecht werk, het werk «Licht en Liefde» eveneens met vlechtwerk en het Katoliek Verbond voor Minder-Vali- den, distrikt Asse. Deze tentoonstelling legt Je hebt niet altijd de kans om een dergelijke match te zien. Karnaval groepen Noig en de D'Hasjeleers speelden tegen de Brikaljongs. (EL) vooral de nadruk op de zelf- aktiviteiten van {le minder validen en hun tevens gele genheid bieden hun werk voor te stellen aan een ruim publiek. De verkoop is integraal ten voordele van hen zelf en ook de opbrengst van de bar van het Centrum, in deze dagen door ouders en simpatisan- ten opengehouden, zal ten voordele zijn van deze min- der-validen. We hopen dat heel veel men sen deze gelegenheid zullen te baat nemen om tijdens deze dagen in een aange naam kontakt te komen met onze minder-validen en hun familie, en door de aankoop van een kunstwerk of hand werkje hun aktiviteit zullen stimuleren. De tentoonstelling is nog open op zaterdag 5 juni van 14.30 uur tot 20 uur, op pinksterdag van 11 tot 13 en van 14.30 uur tot 20 uur en op pinkstermaandag van 14.30 uurtot 20 uur.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5