HET GEBEURDE IN UW STRAAT Keizershof IET PIONIERSVERBOND VAN BELGIE OPENT TE AALST EEN JEUGDHUIS KAPITAAL WINT HET «-BLIJKBAAR NOG STEEDS! ïiwiE HELPT HAK IN 'T WAT NU MET HET MELKHLISJE? TENTOONSTELLING BUITEN DE DENDERSTREEK De Voorpost - 4-6-76 - 7 terdag jl opende het Pioniersverbond van België in de euwbeekstraat te Aalst een nieuw jeugdhuis. We dachten nvankelijk dat het ging om de inrichting van enkele kalen binnen het kompleks van de Mikisklub in deze raat, waar naast de burelen van de kommunistische partij i de mutualiteit ook reeds een bibliotheek en enkele jbbyclubs samen met het clublokaal een onderkomen iden. VLAMMEKE et pioniersverbond heeft ;hter zeer goed begrepen at jongeren nood hebben in een eigen lokaal dat ze lareigen goeddunken kun- in inrichten en waar een ek op de vloer of een zwar- streep op de muur niet walijk worden genomen. i zo'n lokaal hebben ze ook «vonden, een twintigtal iizen verder dan de huidige ikisklub in een gewoon tjeshuis. Enkel het op- ihrift «Het Vlammeke» ver- ladt de speciale ^bestem- ingvan het gebouw, jzelf noemen het een pe- igogisch verantwoord ndertehuis, en we zijn er in overtuigd dat de pio- ers alles op alles hebben izet om van een vervallen ud huis een kraaknet ugdhuis te maken. Toch nden we het jammer dat ;en ruimer en luchtiger lo- aal kon gevonden worden, et pioniersverbond treft ;hter geen schuld, we loeten trouwens erkennen at ze als kleine organisatie ier een fantastisch presta- hebben geleverd, loewel alle jeugdhuisver- ntwoordelijken en perskor- espondenten werden uit- enodigd was de belang- telling van deze kant echt liniem, enkel een delegatie an het Aalsters Jeugdklub- huis Tanu en van Jeugdate lier Klakson hadden er aan gehouden aanwezig zijn. Verder waren talrijke sympa- tisanten aanwezig,.evenals enkele geburen. Was er weinig belangstel ling vanwege andere jonge renorganisaties, dan wen sen we de toespraak van Claude De smet aan onze lezers toch niet te onthou den. In zijn inleiding wees ie op het nijpend gebrek aan pe dagogisch verantwoorde kindertehuizen. «Een huis zoals dit wordt niet alle da gen geopend. In andere woorden wil dit zeggen dat er weinig huizen zijn waar kinderen zich kunnen ver maken in een aangename sfeer en waar ze, terwijl ze iets leren, kennis maken me andere kinderen. Waar ze kunnen knutselen, zingen en dansen maar ook in kontakt komen met die problemen waar andere kin deren en hun ouders dage lijks mee gekonfronteerd worden.» Hiermee wordt reeds gewezen op een van de fundamentele uitgangs punten van het pioniersver bond. Meteen als je in 't Vlammeke binnen komen zie je dat je niet zomaar in gelijk welk jeugdatelier of jeugdheem binnenstapt. Her en der zijn affiches aan de muur geplakt, in het lo kaal van de jongsten op de 1e verdieping hangt een lan ge muurkrant. Onhandig werden dopkaarten en lege fabrieken getekend. On langs werd inderdaad als te- ma voor een vergadering de 'werkloosheid' gekozen. Voor kinderen uit goede milieurs zal dat een wereld vreemd tema zijn, terwijl burgerlijke pedagogoen wel zullen aantonen dat men de ze kinderen indoktrineert, doch dan vergeet men dat steeds meer progressieve jeugdateliers aan dergelijk temawerk doen. Een echt opvoeding kan immers moeilijk bestaan uit het ver zwijgen van sociale toestan den, in talrijke andere kin derspelen en sprookjes ligt immers heel wat meer in- doktrinatie verborgen. INTERNATIONALE SOLIDARITEIT Vervolgens werd gewezen op het werk van de moni tors, deze mensen besteden elke week talrijke uurtjes aan het animeren van klub- vergaderingen en een eigen werking. «Vele van onze pio niers komen sedert jaren el ke week naar de bijeenkomt. Sommigen onder hen zijn reeds monitor, verschillen de malen per jaar vertrekken ze op week-end of op kamp waar ze pioniers van andere delen van het land ontmoe ten. Verschillende onder onze Aalsterse pioniers zijn reeds met onze vereniging naar het buitenland geweest, waar ze kinderen ontmoet hebben van zowat vijftig an dere landen. Ze hebben er vrienden gevonden en nu nog schrijven ze naar elkaar. We hechten een groot be lang aan de internationale solidariteit en vriendschap. Met zijn allen hebben we geld ingezameld voor de bouw van een kinderhospi taal te Hanoi en onlangs hebben wij een aktie ge voerd ten voordele van de Chileense kinderen, slacht offers van het fascisme. Tenslotte werd het feit ge hekeld dat er bij osn, ten overstaan van de socialis tische landen, een gebrek is aan kinderkribben Op de plaatsen waar deze dan toch reeds werden opgericht zijn ze veel te duur en daardoor -onderbevolkt. Gevolg hier van is dat talrijke kinderen bij grootouders of buur vrouw terecht komen of dat de moeder thuis blijft waar door ze in de meeste geval len haar loopbaan breekt en ongetwijfeld aan zelfstan digheid inboet. De realisatie van dit jeugd- jervolg van blz. 1 Nu is de ^jituatie zo dat 3 full-time maat- phnppelijke werkers en een Jquipe van 15 vrijwilligers samen pet een team van juristen, dok- rs, gynaecologen, psychologen 'Inz. de werking van Hak dragen. ET KEIZERSHOF WERD ;er leefbaar Q6flaast de zware opdrachten: het bepegelcidcn van mensen, het zoe- trafcen van nieuwe medewerk(sl)ers het bij elkaar sleuren van de lanciële middelen om de wer ing mogelijk te maken, heeft lak nooit opgehouden de gebou- -en die ze gebruikte wat meer inselijk en leefbaar te maken, innenin werden voor ruim 100.000 F materialen verwerkt, 'aarbij rekening moet gehouden 'orden met giften en het feit dat 11e werk zelf werd gedaan. Aan gevel kon Hak weinig verande- sn, tenzij eens «opschilderen», t rest moest immers door de ei- enaar gebeuren, maar dat kwam r nooit van. lerhaalde malen herstelde Hak de oegangspoort tot het binnenhof odat «sluiten» weer mogelijk rerd, telkenmale werd ze weer )pengebroken en kipte men «pak- ;en vuil» naar binnen. «ET KOMMERCIEEL, «ET RENDEREND Iet Keizershof behoort samen net andere bars en huizen in de Corte Nieuwstraat tot de familie •iénart. Het Keizershof was voor leze familie zeker geen rende- ende zaak, in vergelijking met alle indere eigendommen van de fa- nilie in de Korte Nieuwstraat die ot bars werden omgebouwd. Het keizershof zoals het sinds ja- en langzaam aan het vervallen as ook niet aantrekkelijk >m het kommercieel uit te baten iet de vestiging van Hak werd er en alternatief café geopend kaar van uitbating of uitbuiting leen sprake was en dat enkel en Heen diende als instrument om in contakt te blijven met het jonge- enpubliek. )E JEUGD ZOU BETER ïAAN WERKEN legin mei 1975 vernam de be- leerraad van Hak tot spijt dat het luurkontrakt van de huurster met Ie eigenaar op 31 maart 1976 ten :inde liep. Op 3 mei 1975 werd loor de leden van de beheerraad 'oor het eerst kontakt opgenomen net de vraag of «Hak als eerste andidaai-huurder in aanmerking ou komen om gans het Keizers- ®f tc huren, zodat een einde zou -omen aan de onrechtmatige on derverhuring» Voor Hak is het immers van le vensbelang zijn centrale ligging niet te verliezen, eens buiten het centrum zal Hak het kontakt met heel witt jongeren verliezen Regelmatig werd dan ook terug kontakt opgenomen, mondeling, schriftelijk, telefonisch Zelfs hoge instanties bemiddelden bij de eigenares en haar zaakvoerder ten gunste van Hak. Aanvankelijk werden de mensen van de beheerraad zeer afwijzend ontvangen en onthaald op uit drukkingen als «wat doen jullie», «de jeugd zou beter gaan werken» enz «C'EST INUTILE DE PARLER...» Langzamerhand verzachte de houding van de zaakvoerder, maar nooit kreeg Hak de bevesti ging of de ontkenning over het feit of zij als kandidaat-huurder aan vaard zouden worden. Hak deed zelfs een voorstel om 30.000 F huurgeld per maand te betalen en alle veranderingswerken, die de eigenares na die vele jaren van verwaarlozing nu plots wou uit voeren, zelf te bekostigen. Dit alles laat blijken dat Hak nooit als volwaardige gesprekspartner werd aanvaard. Toen ze op de vooravond van het vervallen van het huurkontrakt een laatste maal kontakt 'opnamen, diende het ge sprek in het frans te verlopen en luidde het antwoord: «C'est in utile de parler HAK KRAAKT HET GEBOUW Overtuigd dat het Keizershof zeer geschikt was voor haar werking en in de hoop dat de eigenares vroeg of Iaat kontakt zou opne men. zette Hak zijn werk voort. Als de eigenaar een jaar lang geen gehoor geeft aan een oproep was het voor Hak de vraag of ze ge hoor moesten geven aan de vraag om de gebouwen te verlaten. Ze kraakten dus vanaf maart 1976 het pand en stelden zich hierdoor we liswaar juridisch op het smalle pad, doch strikt genomen was dit ook hun laatste kans. Op 21 april werd de poort inder daad gesloten aangetroffen en te rug opengebroken. Het was bij de politie bekend dat Hak het pand kraakte om haar werking te kun nen verder zettennog steeds in de hoop dat de eigenares of zaak voerder kontakt zouden opnemen. Uiteindelijk werd aan Hak zelfs geen uitdrijvingsbevel vanwege de vrederechter overhandigd wat juridisch de juiste weg blijkt te Vllarnme* De Pioniers jeugdklub 't Vla mme ken betrekt zijn nieuw lokaal in de Nieuwbeekstraat. (JM) huis is anderzijds te danken aan de steun van enkele ou ders die maandelijks een deel van de huur betalen, terwijl de monitors van het huis zelf hebben ingericht. We kunnen deze mensen enkel veel sukses toewen sen en hopen dat de over- ITeid binnen afzienbare tijd pioniersverbond het hele ten behoeve van de jeugd moderne lokalen ter be schikking zal stellen met er omheen gratis sportakko- modatie voor iedereen. L.M. zijn. Hoe het dan zonder deze ju ridische weg mogelijk is, weet niemand, maar op vrijdag 21 mei werd gans de inboedel van Hak door een deurwaarder, geëskor- teerd door politie, en de «eigena res op de verre achtergrond» ei genhandig op straat gezet. Hak besluit in zijn motie met vol gende zin: «Het is allemaal van mij, zegt de kapitalist, niemand ken ik, tenzij het opbrengt ONDERTUSSEN Ondertussen blijft de wereld ver der rond draaien en zet Hak zijn werking gedeeltelijk verder, in de Koolstraat nr. 24. Als alternatief café is de werking stopgezet. Wel vernamen we dat aan het ge meentebestuur door een raadslid zal verzocht worden de portiers woning van de ingang tot de Kei- zershallen als voorlopig onderdak aan Hak en, want het is er ruim genoeg, aan nog enkele andere verenigingen toe te wijzen. Het kan misschien de start zijn van een centrum met ondermeer een wereldwinkel, een info-buro en een service-dienst voor de jeugd L.M. AALST In de herberg Atlas aan de Sint Kamielstraat ontstond een twist gevolgd door een vechtpartij. L.R. kwam zo zwaar gehavend uit de strijd dat hij door de hulpdiensten met verwondingen naar het ziekenhuis diende overge bracht. In de woning van Maria Ghij- sens, Pieter Couckestraat brak brand uit. De brand weer kon de schade beper ken. Dooreen hond die hem in de weg liep kwam de fietser Herman Hertsensten val. De hond behoorde toe aan Lu- cien De Moortel. De fietser werd gewond. Toen hij tegen het open zwaaiende portier van de wagen van René Luypaert uit Brussegem terecht kwam liep de fietser Domi nique De Schutter zware ver wondingen aan het been op. Aan de Zeebergbrug werd de bromfietster Celine Spaen- hove uit de Wilgenstraat te Erembodegem aangereden door een personenwagen. De bromfietser liep zware verwondingen op. Aan de oprit van de auto snelweg E5 kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen bestuurd door Michel De Smet uit Aalst en de ziekenwagen be stuurd door Jozef Kirden uit Temse. Er was veel schade en laatstgenoemde bestuur der werd zwaar gewond Op het kruispunt aan de Van Der Nootstraat en het Bur gemeesterplein kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagens bestuurd door Guy Speck uit Linke beek en de wagen bestuurd door Maria Hofman. De be stuurder Speek en de inzit tende Carine Cassiman wer den hierbij gewond. In de Stationswijk werd de militair Guido Van Ronsele, die pas afzwaaide, door on bekende aangevallen en van zijn geldbeugel beroofd, ook een armband wisten de overvallers buit te maken. De militair was afkomstig uit Oudenburg. In de bocht van de Prklaan slipte de wagen bestuurd door Freddy De Grom uit Erembodegem. de wagen kwam tegen de middenberm terecht en sloeg over de kop De bestuurder werd zwaar gewond naar de kliniek over gebracht. Op het kruispunt van de Wellekensstraat en de De Vissersstraat werd de fietser Luc De Troyer uit Erpe aan gereden door de personen wagen bestuurd door Hans fietser Jan Steuninck. De Wellens. De fietser liep ver- bromfietser werd hierbij ge wondingen op. wond. Martha De Schrijver, uit baatster van de herberg Co- ditz, Bredestraat, diende klacht in tegen A.V.B. we gens bedreigingen. Op de Zavel baan werd het <indje Fabienne Ketsman uit Geraardsbergen aange reden door de personenwa gen bestuurd door Etienne De Wael. Het kindje liep ver wondingen op. Zeer zware materiele schade was aan de wagens van Van Den Steen uit Moorsel en de gestationeerde wagen van Roger Vermeer toen eerst genoemde in de Botermelk- straat in aanrijding kwam. Van Den Steen werd hierbij ook gewond. Op het kruispunt van de Moorselbaan en de Guido Gezellestraat kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen bestuurd door Frangois Callebaut en de motorrijders Freddy De Waegeneir uit Moorsel. De Waegeneire werd hierbij ge wond. Op de Brusselse Steenweg kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen bestuurd door Jozef Vermei- re uit Oudegem en de brom- MOORSEL Tijdens de voorbije vrije schooldagen werd ingebro ken in de RLS aan de Sta tionsstraat 11. Er werd heel wat schade aangebracht. Wat er precies gestolen werd kon nog niet worden uitgemaakt. EREMBODEGEM Op de Hoge Weg werd de fietser Willy Herrebout aan gereden door de personen wagen bestuurd door Emiel Vincke. De fietser werd ge wond. Dieven verschaften zich tij dens het weekend toegang tot de winkel van Van Wese- mael aan de Brussel baan. Zij lieten alle elektronische aparaten onaangeroerd en ontvreemden slecht een kleine geldsom. GIJZEGEM In de Lange Haagstraat kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen bestuurd door Frans De Thaeye en de bromfietser Danny De Vidts. De brom- fietserwerd hierbij gewond. Ter gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan van de Verenigde Staten van Amerika (1776-1976) wordt in de hall voor beeldhouwkunst van het Museum voor Oude Kunst, Regentschapsstraat 3 te Brussel van 4 juni tot 4 juli 1976, een merkwaardige fototentoonstelling gehouden, in gericht door de U.S. Information Agency (Amerikaanse Dienst voor voorlichting). De inrichters van deze tentoonstelling betiteld «Reflectio- nes: Images of America» hebben, in een beeldend ensem ble, de verscheidenheid van de Amerikaanse samenleving met een positieve benadering van de sociale, kulturele en filosofische aspecten van de jaren 1840 tot heden, willen belichten. De 271 zwart-wit foto's werden geselekteerd om hun este- tische en kulturele waarde. Het betreft hier werken van anonieme en beroemde fotografen zoals Alfred Stieglitz, Walker Evans, Dorothea Lange en Paul Strand. Deze tentoonstelling, ingericht door de Ministeries van Kui tuur en onder de hoge bescherming van de Ambassadeur van de Verenigde Staten van Amerika, zal toegankelijk zijn voor het publiek elke dag, met uitzondering van maandag van 10 tot 17 uur van 4 juni tot en met 4 juli 1976. De officiële opening, in de aanwezigheid van H.K.H. Prin ses Paola, grijpt plaats op 3 juni te 18 uur Gratis toegang. Gestencilde catalogus: 10 F. Affiche: 50 F. Een ongelukkige brand teisterde het melkhuisje in het stadspark en meteen verdween er een stukje charme. Wordt het een werk van lange adem of liggen de zaken eenvoudiger om in de kortst mogelijke tijd ht oude vertrouwde gebouwtje terug te zien. De man die het kan weten, Schepen Jan De Neve vertelt: Het melkhuisje is afgebrand en ik hoor u ai vragen, wanneer wordt het hersteld? Dat het niet onmiddellijk is dat weet u ook. Er zijn bepaalde problemen die steeds oprijzen bij een brand. Het onderzoek is op dit ogenblik gedaan door onze architekt om samen met de ekspert van onze verzekering, samen met de deskundigen van de verzekering van de huurder, na te gaan welke nu juist de gevolgen zijn. Wij gaan alleszins een planning opmaken op te komen tot de herstelling en op basis van die plannen gaan wij dan een aanbesteding houden om te zien hoever dat dan klopt met de verzekerde waarde die wij heb ben. Maar het is alleszins de bedoeling op de eerstkomende gemeenteraad een dossier ter goedkeuring te leggen voor de heropbouw van het melkhuisje. Wij hopen dat het veel vlugger zal gaan dan een andere administratieve aangelegenheid of moeilijkheden bij de bouw van andere huizen of van andere gebouwen van de stad. Omdat we hier gebouwen ter beschik king krijgen van onze verzeke ring. Indien we een gewoon gebouw bouwen in de stad dan hebben we de normale beslissing op de gemeenteraad, de goed keuring door de hoge overheid, de aanbesteding en goedkeuring van de aanbesteding, de aan vraag van de leningen enz. Hier is dit het geval niet. Eens dat we het lastenboek hebben voor de heropbouw kunnen we in aan besteding gaan en aangezien we verzekerd zijn gaan we onmid dellijk de tegenwaarde waar schijnlijk in schijven naargelang de bouw vordert akkoord, maar we gaan onmiddellijk de tegen waarde krijgen. Waarschijnlijk komt het melk huisje in dezelfde trant. Het was toch een beetje typisch dat melkhuisje in het park. Alleen stelt de vraag zich of het rieten dak er nog zal doorkomen. Het rieten dak is zeer mooi maar het was nog ergens een van die ambachten dat we nu niet meer vinden. Het is moeilijk om daar nog op terug te komen, ik denk wanneer we willen om het bvb. met rustieke dakpannen te doen. dat het ook zeer aange naam kan zijn en ik denk dat de konceptie en de muren, die er nog staan, terug kunnen opge knapt worden en in dezelfde trant kunnen blijven. EAR Het melkhuisje in het stadspark wacht op betere tijden. (JM)

De Voorpost | 1976 | | pagina 7