l/VEEK-ENDZITTING VAN GEMEENTERAAD MET EEN REPORTAGE IN HET ZIEKENHUIS 20 JAAR RIJKSONDERWIJS TE LEDE ER KOMT EEN MOSKEE TEHOFSTADE! NAAR DE VALLEI VAN DE LAHN De Voorpost - 4-6-76 - 9 Enkele tijd geleden hebben we George ontmoet. Het is een van die arbeiders, die bezig zijn met het aanleggen van tele foonkabels. Een werkje dat opgeknapt wordt door buiten landse arbeiders. Ondermeer een Duitse en Hollandse firma. George behoort tot de Duitse firma en is de man die vooral bezig is met een speciale boor om de kabels ondergronds aan te leggen. Met George hadden we een afspraak gemaakt om een reportage te maken over hemzelf, zijn werk en zijn leven. George komt uit Dusseldorf maar is in feite een Griek. Zijn broer werkt als taxichauffeur in Athene en ergens in Grieken land woont zijn vader. Sinds april van dit jaar werkt George in Aalst en spreekt een mondje duits en enkele woorden neder- lands. Van de afspraak en de repor tage komt voorlopig niets in huis. Vanuit het ziekenhuis kregen wij een telefoontje dat George een arbeidsongeval gehad heeft. George is zo vriendelijk geweest om ons via het zie kenhuis te laten waarschuwen en wij vonden het maar nor maal. om deze man een be zoek te brengen. In Aalst kent George niemand, behalve een paar kollega's en een paar kroegbazen mis schien. Hij is een vreemde on der de mensen en ligt nu als een stukje ellende in een kleine donkere kamer. George heeft een schedelfraktuur en moet in het donker blijven liggen. Praktisch niemand brengt hem een bezoek en bovendien is hij de taal niet voldoende machtig om het allemaal te begrijpen. Toen wij hem een bezoek brachten op zijn kleine zieken huiskamertje was George in de hoogste hemel. Hij ligt er im mers reeds dagenlang moe derziel alleen te staren naar de zoldering en wil persé weg uit het ziekenhuis. George wil niet begrijpen dat hij om gezond heidsredenen beslist hét bed moet houden. Ook al gaat hij zich doodergeren en vervelen. «Ik doe niks als maar denken, altijd maar denken» zegt Geor- 9e Hij hoeft 's morgens om 6 uur niet meer aan de slag en hij kan niet aanvaarden dat hij werk loos moet blijven toekijken naar de grauwe muren en zol dering. Onze Griekse woordenschat is beneden elk peil en het duits van George is ook al allesbe halve. Wij probeerden een dóódsim pel menselijk gebaar te stellen door George op te zoeken. Misschien kunnen we het nog iets verbeteren en vragen ons af of er onder onze lezers per sonen zijn die of Grieks vol doende beheersen of kennis sen hebben van Griekse natio naliteit, om tzt., met George kontakt op te nemen en hem een bezoekje te brengen. George moet beslist nog in het donker blijven liggen, maar men heeft alle moeite van de wereld om hem te doen vol houden, ver van zijn land, vrienden en familieleden. Kan iemand George een beetje helpen opbeuren? In dit geval kunt u ons bellen op het num mer 21.97.33. Misschien doen wij en U deze man een plezier, en zullen hem dan samen een bezoek brengen in zijn klein kamertje in het grote zieken huis. )e op raadslid Constant Van den Broek na voltallige jemeenteraad van Meldert behandelde, op een eerder ingewonedag, nl. op zaterdagnamiddag (wegens de erop olgende wandeling), volgende punten in spoedtempo. let eenparigheid van stemmen werden volgende artikelen ichtereenvolgens goedgekeurd. nt|oi frai 'r tril ll 1. DIENSTJAAR- IEKENINGEN foor wat de rekening 1975 /an de K.O.O. betreft waren er 1091286 fr. ontvangsten sn 983528 fr. uitgaven, zijn- je een batig saldo van ruim 07.000 fr. ifoor de diensjaarrekening 1975 van de gemeente zelf jedroegen de ontvangsten 17.783.697 fr. en de uitgaven 14.477.901 fr. zijnde een bo- ii van 3.305.796 fr. 2. KLASSEVERHOGING: In analogie met o.a. Herder- sem en Gijzegem vraagt de gemeente Meldert Klasse verhoging aan, van klas 9 (2500 3000 inwoners) naar klas 10 (3000 4000 inwo- ïers). De Raad haalt voor deze aan vraag tot verhoging volgen de argumenten aan de te Meldert gevoerde ïuisvestingspolitiek met a. de sociale woonwijk(en) de aangroei van de bevol king. In de telling van '70 waren er 2581 inwoners en iu op 31 dec. 75 waren er reeds 2721 In het zicht van de realisatie van de sociale woonwijk en de gestadige groei wordt de kaap der 3000 eerlang wel bereikt. —het in goede staat verke rende verkeersnet met o.a. de provinciale toestemming voor de grote weg over Klaarhaag, Kokerij, Dorp en Putstraat richting Asse. —als deel van de entiteit «De Falluintjes» is Meldert een rekreatiegebied dat als dusdanig door Groot-Aalst wil behandeld worden. Nu vooral de gemeente be schikt over zes bewegwijzer- de, verbeterde en reeds druk bewandelde wandel-wegen met rustbanken, —als gemeente met een ge stoffeerd kultureel leven met o.a. muziekmaatschap pijen, kulturele verenigin gen allerhande, toneelgroe pering en plaatselijke scho-' len. Verheffing in klasse 10 zou niet alleen voor het gemeen- tepersoneel gunstig uitval len maar zou vooral voor wat de betoelaging aangaat de gemeente geen windeieren leggen. 3. DE PASTORIJ: De raming van de herstel lingswerken aan de pasto rie, door de architekt ge schat op zowat 300.000 fr. wordt gewijzigd en ge bracht, ereloon en BTW in begrepen tot een maximum van 600.000 fr. Ook de wijze van sluiten van overeen komsten werd veranderd. Met verschillende aanne mers zal worden onderhan deld en in plaats van de klassieke soumissie zal on derhands kunnen worden o- vereengekomen. Voor-en zijgevel zullen wor den afgekapt en met zand bespoten. Hopelijk komt er dan, zoals te Aalst aan het St.-Jozefskollege, een prachtige gevel van onder. De verdere behandeling zal dan afhankelijk zijn van wat er nu onder de «plakkerij» verborgen zit. Onderaan komt dan nog een plint in arduin. 4. WEGENWERKEN Als bijgevoegd punt aan de dagorde werden verbete- ringswerken aan de Truyen- bosstraat en aan een deel van de Meysberg, in samen werking met Baardegem, goedgekeurd. 5. ERE-TITEL: In tegenstelling met de alge meen gangbare mening dat men automatisch de ere-ti- tel van zijn ambt zou mogen voeren werd voor de gewe zen gemeentesekretaris of ficieel de machtiging om de ere-titel van zijn ambt te mo gen dragen aangevraagd, in zitting met gesloten deu ren en in afwezigheid van een raadslid van de meerder heid en het niet mogen mee stemmen van een schepen wegens verwantschap, werd die aanvraag niet ingewil ligd. R.M.S. Lede zou dit jaar twintigjarig bestaan kunnen vieren, toch laten ze dit voorbijgaan zoals alle vorige jaren. Reeds tien jaar wachten de leerlingen en de direktie op nieuwe gebouwen, de plannen zijn aan de tweede uitgave toe. De viering stelt men uit tot de nieuwbouw van start is. Mogelijks een groots zilveren jubileum? NOODZAKELIJK Een ware reden om trots te zijn. edert haar ontstaan heeft de ehool haar noodzaak meer dan lenoeg bewezen. Vooreerst is er Ie gestadige aangroei van de choolbevolking. Op dit ogen- ilik telt deze rijksschool niet inder dan 750 leerlingen. De lirektie is er echter vast van Dvertuigd dat dit getal heel wat jroter had kunnen zijn. Beter verkomstandigheden hadden liertoe kunnen bijdragen, zoals neer leerlingenvervoer en betere okalen. Met de bestaande okalen kunnen niet meer leer lingen ingeschreven worden, "evreden kanmen terugblikken op dit twintig jaarig Rijlsonder- wijs omdat deze school niet alleen kwantitatief, maar even zeer kwalitatief gestadig op groeide. De afgestudeerden zijn niet alleen gediplomeerden, maar evenzeer mensen die in een geest van verdraagzaamheid en eerbied voor ieders overtuiging opgevoerd, een degelijke intel- lektuele en morele voorberei ding kregen voor hun verdere studies of beroepsleven. LOKALENNOOD Twintig jaar Rijksonderwijs is een reden om te vieren, dit jaar zla echter voorbijgaan zoals zovele andere, de personeelsle den houden het bij traditionele. Het jaarlijks bas. een zeer gewaagd zomerfeest, een tom bola. De viering stellen ze uit tot... wel. tot de nieuwbouw. In de jubileum-uitgave van het schoolblad schreef de direktie. L.H. Goedgezinde raadsleden na de vergadering te Meldert. (JM) De Sociale Dienst voor Geraardsbergen, die drie jaar gele den door de Hofstaadse medepastoor E.H.Fouquaert werd opgericht, is van plan in de zomermaanden te Hofstade een moskeer op te richten zodat de zeshonderd gastarbeiders gezinnen ook in onze streek hun religie kunnen beoefenen. tien jaar geleden, dat ze in de «nabije toekomst» een defini tieve lokalenbouw verwachten, waarvan de voorontwerpen reeds klaar zijn. En wachten doen ze nog steeds, de plannen zijn reeds aan een tweede editie toe. Ondanks de hoge vlucht van de schoolbevolking bleef het probleem van de lokalennood even oud als de school zelf. Komt daar bij dat de middel bare afdeling dit jaar startte met het vernieuwd sekundair onder wijs. Een onderwijssysteem met een heel nieuwe koersrichting welke veel meer werk mee brengt. Tijd om te vieren bleef er nauwelijks over. het onderricht en het kind in de klas dienen voor te gaan. Ondanks deze moeilijkheden hoopt men op de toekomst, en zal men het vertrouwen door de ouders in de direktie gesteld nooit be schamen. tot de nieuwbouw, 25 jaar bestaan dient men te vieren. RONNY SCHEPENS EVOLUTIE Sodiga is een specifieke hulpdienst voor gastarbei ders die reeds enkele jaren poogt de buitenlandse werk krachten zo goed mogelijk in onze maatschappij te ont vangen en te integreren. Nieuwelingen die in het Aalsterse arriveren worden zowel materieel als admini stratief uit de nood gehol pen men poogt voor hen een ge schikte huisvesting te vin den, meubelen en klederen die men van weldoeners ont vangt worden hen overhan digd en men zoekt in hun plaats ook naar een geschik te werkkring. Administratie ve hulp in de vorm van het invullen van de mutualiteits briefje, belastingsaangiften en andere Westerse beslom meringen waar zij totaal vreemd tegenover staan wordt hen kosteloos aange boden. Sedert anderhalf jaar heeft Sodiga een volledig ingericht Hulpcentrum ge huurd (Gheraerdtslaan 27) waar de behoeftigen de no dige hulp wordt versterkt. NATIONALITEITEN In het Aalsterse leven er on geveer zeshonderd gezinnen van gastarbeiders. Dezen, meestal van Turkse, Marro- kaanse, Tunesische en Spaanse nationaliteit zijn naar België overgekomen om hier een nieuwe toe komst op te bouwen: zij menen, dat men in enkele jaren voldoende van het loon kan opzijleggen om enkele jaren in hun vaderland met het gespaarde geld een be roep te gaan uitoefenen Dankzij Sodiga vinden zij een aangepast Kontakcen- trum waar er naast het dienstbetoon ook plaats is voorontspanning en sociaal kontakt mogelijk is. Nieu welingen kunnen er een tijd je in het pension logeren tot er aangepaste huisvesting gevonden is en door kontakt met hun lotgenoten voelen zij zich opgenomen in deze kleine sociale groep. Sodiga zelf poogt hen zo goed mo gelijk te helpen: dankzij een heleboel vrijwilligers wordt het noodzakelijk meubilair samengebracht en verdeeld. Huizen worden met de hulp van Bouworde opgeknapt om als woning voor de pas- aangekomen ter beschik king te worden gesteld. On danks dit drukke aktiviteiten en hulpprogrammaontvangt Sodiga slechts een karige subsidiering: de stad Aalst geeft een al moes van drie duizend frank van Welzijns zorg ontvangt men 50.000 frank; de rest wordt bijeen- gehaald door stortingen (bankrekening 422-4368541- 14), tombolaas en akties die in de scholen ten voordele van het werk worden ge voerd. Dit jaar was vooral het Sint-Jozefscollege ak- tief in de daadwerkelijke hulpverlening: de cheque die men vanwege de school overhandigd kreeg werd dan ook tenvolle gewaardeerd MOSKEE E.H.Fouquaert speelde reeds lang met het idee om voor zijn beschermelingen een bidplaats in te richten. Tijdens de lessen Neder lands die in de Hofstaadse Parochiale Zaal wekelijks werden verstrekt kwam de nood van de noordafrikaan- se mensen werkelijk schril aan het licht om een eigen tempel te kunnen bezitten. De nodige ruimte om zo'n projekt uit te voeren werd gevonden in het vroegere ka- fee Georgette, die als annex en zaal bezit waar vroeger wekelijks wipschietingen doorgingen. Dit kafee, gele gen aan de Blekstraat 43, staat reeds jaren leeg en werd nu door Sodiga ge huurd om volledig heringe richt te worden. Het is de bedoeling om tij dens de zomervakantie de leegstaande zaal aan te pas sen en op te knappen om hierin de bidplaats te instal leren op aanwijziging van de iman, die als priester van de Mohamedaanse godsdienst de wekelijkse gebidsoefe- ningen zou komen leiden. Deze priester woont reeds enkele jaren te Aalst, waar hij als gastarbeider werk zaam is. De vroegere her bergruimte zou dan als woonhuis (na aanpassing) voor deze geestelijke ter be schikking kunnen gesteld worden. Dit projekt kan enkel uitge voerd worden dankzij de hulp van vele onbezoldigde vrijwilligers. E.H.Fouquaert doet een oproep aan onze Hofstaadse jeugd om een deeltje van hun vakantiepe riode te besteden aan het mee helpen opknappen van het gebouw, waarin hopelijk twee maanden later de plechtige openstelling van het religieus Mohamme daans gebedsoord zal plaatsvinden. Vrijwilleger kunnen hun naam doorge ven aan EH Fouquaert, Leo- poldstraat 7, die hen bij voorbaat voor hun mede werking hartelijkdanktü! Dirk Daelemans Als U deze regels leest maken 54 reislustigen van Meldert en omgeving zich klaar om dpel te nemen aan de dertigste Dinksterreis. Dit laar gaat de tocht naar de schilderachtige streek van de in brede kringen minder gekende vallei van de Lahn, een bijrivier van de Rhein die bij Koblenz in deze stroom uitmondt. Gestart wordt te 7 uur stipt aan de school te Meldert. Via Brussel en de autosnel weg gaat de tocht naar Bas- togne en zo verder naar het Groot-Hertogdom met het toeristisch pareltje Cler- vaux. Dwars door de vulkanische Eifelstreken rijden we langs Prüm en Geroldstein naar het bij uitstek mooie Mayen met zijn oud Rathaus en zijn Clemenskirche met scheve toren. In Koblenz rijden we achtereenvolgens over de Mosel met het Deutsches Eek en de Rhein en komen zo in onze pleisterplaats Niederlahnstein. 's Avonds volgt dan, na het souper, een bezoek aan het internationaal bekende, vlak aan de Rijn gelegen, Wein- dorf. 's Zondags kan gekozen worden tussen luieren langs de Rhein of de Lahn een vaart over de Rhein naar Burcht Stolzenfels (met be klimming) of een tochtje met de car naar Braubach waar de oude Marksburg kan bezichtigd worden, 's Namiddags volgen we de pittoreske Lahn en in de kuurstad Bad Ems wordt een bezoek gebracht aan mooie historische gebou wen, o.a. een Russische moskee en wordt met het oudste tandradspoor van Duitsland met een stijgings- koefficient van 52 de Mal berg met zijn Wildpark be zocht. De toch gaat verder via Nas sau langs de Lahn en dan wordt rechtsaf gedraaid en een trip volgt door het Tau- nusgebirge. 's Maandags kan uitgesla pen worden ofwel de mooie, zeer bekende mozaiekkerk van het nabije Aren berg be zocht. Langs de Rhein en de vallei van de Ahr gaat de terug tocht via Euskirchen en Dü- ren naar de Autobahn zodat we tijdig weer thuis zijn om, na een mooie driedaagse ontspanning, met nieuwe moed aan 't werk te gaan Gaat U volgend jaar ook mee? L.H. R.M.S. Lede is overbevolkt. (EL) -r* .1 lm In deze lokalen wacht het jeugdige volkje op betere tijden, lees lokalen. (EL)

De Voorpost | 1976 | | pagina 9