9 juni 1976... «uHiermede verklaar ik...» KINDERDAGVERBLIJF, TWEEHAGENSTRAAT I De Voorpost - 11-6-76 - 11 ^en dagje ten huize van spelend volkje. DE 12-URENDAG Vanaf 7 uur 's morgens tot negen tien uur 's avonds kunnen de kin deren er «hun dagje» doorbren gen. Hoe verloopt zo'n dag? Monique Buys: «'s Morgens brengen de ouders het kindje naar de opname die hun werd aange wezen bij de inschrijving. De per soonlijke kleedjes worden door moeke of vake in een speciaal kastje met naam opgeborgen. Het kindje krijgt dan zijn morgen badje van de verantwoordelijke kinderverzorgster. Even is er de tijd voor een paar mededelingen i.v.m. de voorbije nacht of «waarop eens speciaal moet gelet worden». We pogen de kontakten zo veel vuldig mogelijk en familiaal te la ten verlopen tussen de vier grote schakels: kind - ouders - dokter en personeel. Het is onze bedoeling een doorstroming te kreëren van en voor en naar deze vier belang rijke groepen met het kind als middelpunt. 's Avonds wordt het kindje afge haald. Weer kan er met de kinder- verzorgster^ van gedachten ge wisseld warden over de voorbije gebeurtenissen en aktiviteiten van de dag. In de opname trekken de ouders zelf weer de persoonlijke kleedjes van hun kind aan. Er liggen steeds luiers ter beschikking. Voordat een kindje wordt toegela ten, ondergaat het een medisch onderzoek door een kinderge neesheer- Ik zou de ouders aanra den dit onderzoek te laten verrich ten door de geneesheer van het kinderdagverblijf. Zo hebben de ouders meteen kontakt met de ge neesheer die regelmatig de ge- zondheidskontrole van hun kindje zal doen. nul tot acht maanden: «De lig- gertjes» worden gewassen en gaan naar bed. 7 u.: Blijde intrede. 8.30 u.: flesvoeding. 10.30 u.: (naargelang de leeftijd) voeding: soep, aardappelen enz Ontvangstcentrum en wasplaats keukens op de verdieping. Dames en machines zorgen voor «de ge varieerde spijskaart». Eén leuze: «Het kind is koning!». Kelderverdieping: een reusach tige c.v.-installatie, twee wasma chines die nu al veertig a vijftig kilogram kinderwas verwerken per dag. Dra zal er een industriële wasmachine moeten geplaatst worden Een schrijftafel, klasseermappen, notitieboek, memorandum, een vaasje frisse bloemen, een rinke lende telefoon «Vanaf vol gende maandag komt Peter ook naar Hoe ziet de spijskaart eruit? De kinderen krijgen een vetarm maal opgediend, dat wordt sa mengesteld met verse, licht ver teerbare seizoengroenten, ge kookte aardappelen, rijst, vlees of vis, vers fruit, yoghurt, pudding, verse groentensoep, boterham men met afwisselend jam, ham, kaas. En wat zullen we drinken: Water, rose vicée: zuiver vruch tensap op basis van glucose, melk Vijftien kleine lopers, allemaal in een T-shirt met de prettige teke ningen van de heldenfiguren As ten en Obeli.een beweeglijk (EL) 11.15 u.: middagslaap tot 13.30 u.: fruitpap. «Ontdek de wereld met ringen, ramme laars 19 u.: Dag Moeke, dag Vake, Dag Tante (of vroeger) Acht maanden tot anderhalf jaar: de «kruipertjes» worden ook ge wassen en gaan ook naar bed. 9.30 u.: soep 10.30 u.: middageten 11.15 u.: middagslaapje En spelen en ontdekken en krui pen maar. 16 u.: vieruurtje. Anderhalf jaar tot dri£ jaar: START, de speelruimte, wassen, eten. spelen, zingen, ontdekken, slapen. spelen, wandelen, samen-leven de hele twaalf uren dag lang, tot vake en moeke ko men. «Ikke ben al groot, hé» «Ikke nog een toren maken» «Ikke doe a piep». Het kinderdagverblijf is open ie dere werkdag (maandag tot en met vrijdag) van zeven tot negentien uur. De ouders kunnen hun kind(eren) brengen en-of afhalen van 7 tot 8.30 uur en van 14 tot 19 uur. Wordt het kindje na 8.30 uur EEN POSITIEVE INDRUK In de Tweehagenstraat staat een gebouw: architektonisch- este- tisch verantwoord, funktioneel, aartsproper, hygiënisch. Jong, bekwam personeel bege leidt dag rn dag uit het kleine volkje dat eet, slaapt, speelt, weent en lacht. Een moderne welvaartskreatie met een dynamische jonge lei ding, openstaand voor nieuwe in itiatieven van personeel en ou ders. We toefden een dagje mee in die kleine kinderwereld, we zagen zoveel kleine gebeurtenissen, we hoorden zoveel troostende, ple zierige, vermanende, speelse zin netjes. We voelden ons «THUIS», ten huize van Joris, Piet, Anneke, Nele, en nog drieënvijftig andere kleine gastheren en mini- gastvrouwtjes! Alvast, een welgemeend proficiat voor de realisatie van het stads bestuur. de direktie en het perso neel K D N. Het prachtige gebouw nabij de ki is de Aalsterse kinderkribbe gebracht, dan vragen we de ou ders het kindje zelf reeds een badje te geven. Het kinderdagverblijf is gesloten op Pinkstermaandag 21 juli, 15 augustus, 1 en 11 november, 25 december. Tijdens de maand juli blijft het verblijf gesloten van 12 tot 18 juli. Andere sluitingsdata worden aan de ouders tijdig me degedeeld. PLANNEN! De speelruimten uitbouwen, door middel van verantwoorde versie ring en speelgoed, tot een fami liale leefkring. Hierin speelt ook de begeleiding door het personeel een grote rol. Avondzittingen met ouders, kind, dokter, verpleegster. Hoognodi ge, gezellige kontakten met de «opvoeding van het kind» als cen traal gegeven. Eens officieel erkend, werken met stagiairs, niet zozeer als goedkope arbeidskracht zoals op vele plaat sen gebeurt, maar om aan echte begeleiding te kunnen doen in het voordeel van het kind. Met de ganse personeelsploeg streven naar een echt familiaal- gemoedelijke opvoedingssfeer om zoveel mogelijk de surrogaat opvoeding van wat een kinder dagverblijf is en zal blijven, teniet te doen. Een passende naam zoeken voor dit kinderdagverblijf. Een vertrouwensrelatie opbou wen tussen ouders en personeel los van alle financiële en politieke beslommeringen, zodat «onze» kindjes zich «thuis» voelen, met andere woorden door een vol doende idealistische maar reële aanpak, streven naar een ideaal kinderdagverblijf. 19 JUNI 1976 10 uur: Officiële opening van het Kinderdagverblijf Toespraken door- de heer burgemeester de heer minister van Volksge zondheid of zijn afgevaardigde de heer schepen van Financiën de heer schepen van Sociale Voorzorg. Rondgang en receptie. Da(_ 5roi een zwierige bocht rijd je een ruime parking op, je merkt een modern gebouw waarin het nsejouden glas overheerst, heel wat aardebedden, wachtend op de eerste, prille, jonge gras- itt^prietjes. Het is er rustig stil, alhoewel het niet zo ver van een drukke baan gelegen is: |Cinderdagverblyf, Tweehagenstraat 33, 9300 Aalst, l^lee, je kijkt er zo maar niet binnen, de ruiten houden het drukke kinderleventje verborgen, [lie ruiten nodigen uit om eens een kijkje te nemen binnenin, in een kinderdagverblijf majvaarover reeds in 1958 de eerste voorstellen, planningen en mogelijkheden werden bespro- i vien en nagegaan te Aalst. Het plan «Kinderdagverblijf» maakte de klassieke geboorteweeën 1 e^nee van gemeenteraadsbeslissingen, administratieve rompslomp, architekturale kreativiteit entn deskundige beroepsvaardigheid van tientallen vaklui die het gebouw zijn definitieve Uiterlijke vorm moesten geven. kinderen van weduwen, van ver laten echtgenoten, van onge huwde moeders en van moeders met lichamelijke ongeschiktheid. De normen voor het aanwerven van personeel worden bepaald door het N.W.K. Bij voltallige bezetting ziet de personeelsbezet ting er uit als volgt: één sociale verpleegster full time en een sociale verpleegster part-time, drie kinderverpleeg sters, vierentwintig kinderver- luier. knikken, lachen, de wijs vinger kietelspeelt rond het neus je. Twee kinderogen vertellen hoe heerlijk het is in de armen van de lieve tante. Etenstijd bij de lopers: vier tafel tjes, zestien zeteltjes, entoesias- me, zestien hongerige bekjes, melk, boterhammetjes, kaas, nog, melk «Ikke ook korsten eten, hé». We zitten op de speelvloer, beke- inoPn daar sta je dan, midden sep tember 1975, samen met een paar porfieuwsgierigen te kijken mJ)innenin wordt nog flink ge harkt, door allerlei vaklieden, g Jiijna achttien jaar na de eerste ge- mjpppcrde ideeën, wordt een dag- enjverblijf in gereedheid gebracht |bm honderd vieren veertig kindc- ien van nul tot drie jaar op te van- gen, te begeleiden, een tweede puis te bezorgen. Jflbit nu leegstaand gebouw wekt in .ons poëtische herinneringen: ""'Jmpressie glazen stilte Zftille elektronische geregelde deur ve,kvakende foto-cel an|gouden glazen cel raijdrink een gouden schreeuw ie ijom liefde uit een elektronisch injbeveiligd glazen kinderhuis 'Odglanzcnd glazig glashelder glas larfelazen geluk eejof dgelukkig glas vat Stefan RAAT t zi [""(PREHISTORIE EN JONGE DYNAMIEK enlWe sc'irÜven september 1975. 'Midden de volop aan gang zijnde vol tooi ingswerken wordt een Tjonge dircktrice belast met de or- 3-ganizatic en uitbouw van het in terne leven van het kinderdagver- blijf. 3 'Monique Buys, sociale verpleeg- ster, beschikt over een groot ge- jbouw, bureel met telefoon, een (schrijfmachine, lege dossiers en (.schrijfpapier en haar eigen jonge (dynamische kreativiteit en kennis om dit gebouw te laten uitgroeien :'jDtot leefmilieu voor zoveel kleine 30(tlreumessen, personeel en ver- ientrouwen schenkende ouders ■^s" Al werkende, wachten op drie no- ^evember 1975, streefdatum voor Jn'de opening van het kinderdagver blijf. En er viel te werken! Monique Buys: «Zorgen voor het ogjonthaal van de ouders, die hun (a"|idnderen wilden iaten inschrijven, le" opstellen van materiaallijsten n9 voor de dagelijkse verzorging van iar de kinderen, planning opmaken voor de werkuren van het perso neel, planning van de «dag» van het kind, de eerste boekhoudkun dige planningen en verrichtingen, leverancierslijsten, kontakten met ze de kindergeneesheer, kontakten gen overeenkomsten met het ZO N.W.K. (Nationaal Werk voor i Kinderwelzijn).Dit alles in een C-(leegstaand gebouw waar de dag jn goed gevuld blijkt voor een jonge direktrice die het allemaal piekfijn in orde wil hebben.tegen drie no vember. Aanvankelijk kwamen de in schrijvingen zeer traag binnen. Tegen drie november kon men starten met zeven kleine «dagver blijvers». In die grote kribbe (be rekend voor honderdvierenveertig kinderen); leek het wel op het sprookje van Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Een ministart dus, en misschien maar goed ook. Er kon van de eerste dag de o, zo nodige aandacht besteed worden aan ieder kindje afzonderlijk. De eerste kleine gast was «onze» Oli vier, anderhalf jaar oud. Een kleine reus, wat gestalte betreft, een flinke knaap. Hij opende parmantig en zelfverzekerd de sti laan groeiende rij van kleine gas ten. Hem werd het «lieve wel kom» geschonken voor al de an deren die zouden volgen en nog moeten komen. O, ik weet het niet maar besta wees mooi zeg iets, zeg kijk een vogel, leer die vogel zien zeg: het leven is een brood om in te bijten en de appels zien rood van plezier en nog en nog van alles leer me huilen en als ik huil, leer me zeggen: het is niets. HDe Coninck Drie november 1975: het leefmi lieu «Kinderdagverblijf» opent zijn deuren, het eerste bedje wordt gespreid, de eerste kinderlach weerklinkt en het eerste kinder traantje wordt weggewist, de eer ste luier ververst, de eerste kleine gast vraagt: «Tante Hilde, waar is mama?», «Tante Lieve. Jeroen een snoepje hebben», «Tante Liesbeth, ikke spelen met blokken en trein.» 's Avonds, het eerste blije weerzien, uitdelen van wel gemeende moekeszoentjes, zeven stevige vaderarmen dragen zeven kleinodiën tot aan de wachtende auto. Hier en daar een vraag: «Wat heb je vandaag gegeten en gedaan, zeg het eens kleine mar. AL GROEIEND, BLOEIEND Van begin november tot eind de cember negentienhonderd vijfen zeventig groeide de kinderbevol king aan van zeven tot zeventien. In elk huisgezin van de stad werd een onthaal- en informatiebros- jure bezorgd, in plaatselijke kran ten verscheen informatie omtrent openingsuren en werking, in de verschillende kraaminrichtingen der stad werden informatiebro chures bezorgd, de burgemeesters der randgemeenten werden inge licht. Hen werd ook gevraagd de geboortelijsten van de gemeente te bezorgen, iets waarop tot hier toe alleen de gemeente Wieze reageerde. l)e hygiënisch en smaak\ol ingerichte keuken. (EL) De slaapzaal voor kruipers (tussen 8 a 18 maand) in de nieuwe kinderkribbe (EL) Leeftijd: drie maanden, een paar flinke blauwe kijkers lachen ons toe Twee bezorgde verpleegstershan- den wassen de baby, verversen.de In het perspektief van de komende' fusie ligt er nog een breed werk terrein open, alhoewel er reeds dertig procent van de nu verblij vende kinderen van buiten Aalst komt. Dertig procent komen uit de gemeenten Hofstade, Dender leeuw, Erondegem Januari negentienhonderd zesen zeventig einde mei een groei van zeventien naar achten vijftig kleine pagadders. Het kin derdagverblijf biedt plaats voor honderd vierenveertig kinderen als volgt verdeeld: vierenzestig kinderen van 0 jaar tot acht maan den (liggers), achtenveertig kin deren van acht maanden tot an derhalf jaar (kruipers), tweeën dertig kinderen van anderhalf jaar tot drie jaar (lopers). De huidige bezetting ziet er uit als volgt: 0 jaar tot acht maanden: zeven meisjes en tien jongens acht maanden tot anderhalf jaar: twaalf meisjes en elf jongens anderhalf jaar tot drie jaar: vijf meisjes en dertien jongens. In totaal vierentwintig meisjes en vierendertig jongens, wat zowat een verhouding van zeven meisjes tot tien jongens weergeeft. Monique Buys: «Voor dhe over schakeling van de ene groep naar met: de psychische en de fysische rijpheid van het kind (de werke lijke leeftijd is van ondergeschikt belang); een sociaal-pedagogisch as- pekt: de overschakeling zoveel mogelijk in groep laten gebeuren, zodat de kinderen in hun nieuwe groep zoveel mogelijk speelbroer- tjes en zusjes terugvinden. de beschikbare ruimte op het ogenblik van de overschakeling. Alle kinderen van 0 tot drie jaar kunnen opgenomen worden wan neer de moeder onmogelijk kan zorgen voor haar kind, dit omdat ze werkt of studeert. Bij voltallige bezetting van het kinderdagver blijf wordt voorrang verleend aan zorgsters, twee kleuterleidsters en één kinderarts. Deze ploeg wordt verder aange vuld met personen die instaan voor onderhoud, administratie enz Eén opsteller, één arbeider geschoold B, zes schoonmaak sters, één kokin, twee keuken helpsters, één diëtiste. In de praktijk komt het neer op: één kinderverzorgster voor vijf «liggers». één kinderverzorgster voor acht «kruipers» één kinderverzorgster voor tien «lopers». Dan wordt het wel plannen en werken als je weet dat het verblijf twaalf uur per dag geopend blijft en de personeelswerkuren acht uur bedragen. «Het N.W.K. keurde alles goed, de aanvragen tot officiële erken ning zijn binnengestuurs, ons blijft alleen nog het wachten op de administratieve officiële erken- nog»n9>li9V. We steldéfl een. nieuwe informa tiebrochure samen waarin de geïn teresseerde ouders alles, kqnnen vinden in verband met de interne werking van het verblijf, het be rekenen van de bijdrage, de bege leiding enz FOTO'S MET WOORDEN EEN DAGJE TE GAST BIJ En dan is het de moeite waard om het gehele gebouw te doorlopen. Alles ademt naar gloednieuw en ongebruikt. Was- en verzorgingstafels, kleed kamers, leef- en speelruimten, slaapkamers, trappen Onze ogen nemen zovele dia's op van verantwoord uitgekozen ma teriaal. Speel- en eettafeltjes met kleine zeteltjes (mogelijkheid om de zithoogte aan te passen). Een aangepaste sanitaire installa tie: «daar stonden zeven weecee- tjes op een rij Kinderbedjes met frisse lakentjes en donzige dekentjes uitnodigend tot een verkwikkende slaap: «Wie zal er ons kindeke Een kraaknette bij-keuken op ie dere verdieping: «En of het zal smaken Een speelgoedland «Voor elck wat wils»: lego's, houten verant woord speelgoed, blokken, fi guurtjes uit overbekende sprook jeswerelden «Jeroen en de tover bal», «Het zingend uurwerk» enz Onbreekbaar eetmateriaal in lie flijke pastelkleuren: «Tante Mo nique, krijg ik nog een boke?» Tekenen maar, rollen behangpa pier vol: «Kleine, kleine kunst met honderd procent overgave en kinderlijke, fantasierijke krea- ties». Dia's van een levendig leefmi lieu poging om een echt familiale sfeer te kreëren: «Ten huize van., de kleine man». «Joris, kom eens hier, neuske snuiten, zo zie». ken door zesentwintig keurende, vragende en afwachtende kinder ogen. We bouwen torens, gooien ze weer om, spelen treintje, zin gen wat: «In een klein statio nnetje. De tante speelt en zingt mee, raapt speelblokken op, plaatst tafeltjes en stoeltjes netjes op een rij. Een schommelende babystoel, fopspeen in de mond, verwon derde kinderogen, grijpende kin derhandjes Nee, geen witte ziekenhuisschor- ten. Tante kinderverzorgster draagt een lichtgroene schort en tante verpleegster een roze. Het keuken- en onderhoudspersoneel draagt blauwe schorten. Een kleurrijk, gezond leefmilieu. De centrale keuken herbergt een ellenlange lijst aan apparatuur: een grote braadslee, dampkap, elektrische braadoven, vaatwas- machine, warmwatergeizer, weegschaal, vleesmolen, vleess nijmachine. diepvriezers enz Een lift zorgt voor een snelle be voorrading van de kleinere bij-

De Voorpost | 1976 | | pagina 11