5 chijnbaar geld genoeg, vooruit net het struktuurplan, ie brandweer en het diskrediet :ïle grote verhuis in het stadhuis en f Meh pikkels of ajcntjes J EMEENTERAAD AALST BGN 687 OEVER GELD NODIG? WIJ BEZORGEN HET U De Voorpost - 11-6-76 - 3 ïodi 'Lf Je gemeenteraad van drie juni kende ondanks het grote pakket agendapunten een algemeen vlot verloop, (\arin de oppositie en de meerderheid het best met elkaar konden vinden. Na leningen ter waarde -'sN560.000F goedgekeurd te hebben voor de aanschaf van stadsmateriaal en de verbetering van de clijlfedsgebouwen, en een lening van 7.399.000F voor verbeteringswerken aan straten en openbare laatjrlichting, werd een eerste tussenkomst gevraagd door raadslid Monsieur, die de toestand in het alaapdspark aanklaagde. De speeltuigen zijn nog niet of slechts gedeeltelijk hersteld en de wandelpaden aan Spiegelvijver zijn niet wat men noemt in een net onderhouden toestand. Na het goedstemmen van de ling tot konsolidatie van het gewoon tekort van het dienstjaar 1975 en vorige dienstjaren gaf schepen jaert een kort verslag over de dienstjaarrekening en ht financieel beleid van de stad in 1975. VAN TWEE rda; f aalETON rde4lUOEN vaJet dienstjaar 1975 sluit men af een «budgetair tekort» van n gq).599.336F. en met een «kaste- van 90.019.926F. «Budge- lir tekort» is het werkelijk kort, het verschil tussen de 'Astgelegde ontvangsten en uit- u javen, terwijl met «kastekort» Vt verschil tussen de gedane mingen en betalingen bedoeld irdt. Om het onze lezers nog itwat moeilijker te maken, venioeten we er aan toevoegen dat geje stadsboekhouding gebonden aan voorgeschreven regels, nl. t wat werkelijk niet geïnd is ik niet mag worden genoteerd de boekhouding. Indien men tad mogen rekening houden 1 °hetdemeerinkomsten, aldus de ^nJfchepen in zijn brosjure. dan zou prqet resultaat wellicht heel wat zijjunstiger geweest zijn. Het caj^erkelijk resultaat ziet er dan i, ajls volgt uit: eigen dienstjaar j975 een boni van 2.000.00F. Jet algemeen tekort inklusief orige jaren bed raag 61.900.000 1 wfrank. isei »tel HOGEROP De huidige overeenkomst met de toneelgilde «Hoger Op» die gebruik maakt van een gedeelte van het stadseigendom Beuken hof. eindigt op 22 augustus dit jaar. Een nieuw kontrakt, waar in de rechten en verplichtingen van beide partijen meer gespeci- fieerd worden dient opgemaakt. Beslist werd het kontrakt met drie jaar te verlengen. Deze toneelgroep mag kosteloos het gebouw gebruiken, maar moet uiteraard alle bijkomende kos ten als gas. elektriciteit en water ten laste nemen. Schepen Van Den Eede wees erop dat de brandverzekeringspolis in diver se kopijen aan het stadsbestuur ter inzage zou moeten voorge- legd worden ter kontrole van de dekking. Raadslid Monsieur vroeg om 't Beukenhof ook nog voor andere kulturele vereni gingen open te stellen en deze ook een lokaal te bezorgen. PERSVRIJHEID Bij punt 47 «aanbrengen van een nieuwe verharding op de bin- LOON NAAR WERKEN Omdat het zes jaar lang een hopeloos schepenambt wist te redden, werd de heer E. Bogaert - schepen van financiën door zijn eigen partijgenoten vroegtijdig meerderjarig verklaard en kreeg als beloning de 21 ste plaats op de lijst voor de komende verkiezingen. HAND IN HAND NAAR DE BRAND Na al het geroddel ook in ons weekblad gaven onze Aalstenaars spuiters, vorige week zaterdag voor het huis van hun eigen kommandant een demonstratie van broederschap. Op de twaalfde verdieping van het Etrimogebouw was die dag een brand ontstaan, een beroeps- en een vrijwilliger sprongen ais echte maatjes in de wagen met de grote ladder, doch in de Gentsestraat stelde de beroeps vast dat met al dat handendrukken hij vergeten was zijn handrem los te zetten en terwijl hij zijn eigen wagen trachtte te redden, rende de vrijwilliger naar de kazerne om er een ander spuitgeval te halen. In het Etrimogebouw was intussen van brand geen sprake meer, maar het bewijs van kameraadschap was er toch. WIPPEN Volgende week start Tju-Toch met de wiplijst voor de komende verkiezingen. Kandidaten die wij per toeval zouden vergeten, worden vriendelijk verzocht hun naam aan de redaktie bekend te maken. De reden waarom ze ergens anders gewipt zijn heeft geen belang. Hartelijk welkom. Res getriiat nenkoer van de brandweerka zerne» vroeg raadslid De Gols het woord. In een scherpe aanval op een Aalsters weekblad (De Voorpost) dat op zijn frontpa gina een artikel omtrent de brandweer en de gemeenteraad publiceerde, wees hij erop dat het beledigend is te schrijven dat alleen politieke druk telt. Tij dens de geheime zitting van vorige gemeenteraad werden vier brandweerlieden tot de stage toegelaten na vier zware proeven te hebben afgelegd. Hij kan zich van de indruk niet ontdoen dat er bepaalde schade wordt aangebracht tussen het beroeps- en vrijwilligerskader. En dat noemt men persvrijheid, aldus het raadslid. Hij maande de gemeenteraad aan op een gepaste manier te reageren en er zorg voor te dragen dat alle middelen aangegrepen worden om te verhinderen dat men het beroepskorps in diskrediet brengt. Burgemeester De Bisschop dankte het raadslid voor de lof, toegezwaaid naar de brandweer, en onderstreepte dat er in de brand te Oordegem wel korrekt werd opgetreden, maar gaf toe dat er bepaalde moeilijk heden tussen beide groepen geweest zijn. De vrijwilliges aldus de burgemeester, wensen een bepaalde inspraak en kon takten met het stadsbestuur en met de kommandant. Een huishoudelijk regelement werd opgesteld. NOTA VAN DE REDAKTIE Even herhalen wat in onze krant omtrent het optreden van de brandweer in de Koolstraat ondermeers verscheen. «Er treden er teveel toe tot het beroepskorps via politieke weg en onder druk van politiekers moet men sommige spuiters, bekwaam of niet, tegen de zin aannemen». Tot slot van dit omstreden artikel schreven we: «Met deze en andere kritieken is men allerminst te spreken over het optreden van dit zogenaamd beroepskorps waar het aan orde, tucht, kennis, voorzorg en materiaal ontbreekt». Inderdaad de Aalsterse brand weer werd de laatste weken herhaaldelijk in diskrediet ge bracht. Het is dan ook met de nodige omzichtigheid dat dit artikel geschreven werd. In de brand in de Koolstraat werden nogmaals onregelmatigheden opgemerkt en het is op duide lijke aanklacht van de betrok kenen. gestaafd met bewijsma teriaal. dat dit artikel, zoge naamd beledigend, tot stand kwam. We kunnen echter de lijn van brandweerperikelen door trekken tot in de gemeenteraad en ons. zeker niet bedoelend op verontschuldigingen of verscho ning. terecht de vraag stellen waarom de gemeenteraadsle den, duidelijk wetend dat er toch bepaalde «toestanden» in de brandweerkaders bestonden, en nog bestaan, hierover nooit enig woord of interpellatie tijdens de zitting op tafel brachten. Wan neer verder beweerd wordt dat politiekers er niet tussen zitten en enkel zware proeven de kandidaten kunnen toelaten tot de stage, dan vragen wij ons af hoe het kan dat een bepaalde schepen reeds twee dagen voor de bewuste geheime gemeente raadsbeslissing telegrammen stuurt aan de betrokkenen om ze te feliciteren met hun aanstel ling. Dit ruikt echter sterk naar verkiezingskampagne. Niettemin rijzen hierdoor weer bedenkingen op. Eerder hebben wij steeds gedacht dat gemeen teraadsleden de vertolkers van het volk waren. Wanneer wij en nog andere kranten in meerdere artikels de wantoestanden bij de brandweer aankloegen is dit enkel en alleen ten dienste van de bevolking. Het is niet alleen de taak van de pers om in de meest stijlvolle bewoordingen de nodige publiciteit te geven aan de verwezenlijkingen van het stadsbestuur, en maar altijd de meest gunstige kritieken te spuien. Persvrijheid betekent ook nog wantoestanden, waar van de bevolking 't slachtoffer is of nog kan worden, met de meest scherpe pen aan te klagen, in de hoop dat door die ruchtbaarheid sommige gemoederen wakker zullen worden geschud. Wij verklaren ons akkoord dat het schepenkollege is tussenge komen in het geschil, maar daadwerkelijk is er niets veran derd. Als in ons artikel het woord materiaal tekort is gevallen, bedoelen wij hier allerminst op het ontbreken van materiaal, maar wel op het materiaal dat op de plaats van de brand te kort is. In de Koolstraat was de onont beerlijke rookzuiger en de maskers afwezig. Enkele dagen geleden deed zich een hevige brand voor in een appartement op de hoogste verdieping van een appartementsgebouw. Kostbare minuten gingen daar verloren omdat de spuitgasten zich geen toegang konden verschaffen tot het appartement, een bijl of enig ander werktuig om de deur te forceren had men ook al niet. En verder waren wij in de veron derstelling dat de brandweer over een plan beschikt van dergelijk omvangrijk apparte mentsgebouw. zodat ook hier weer geen ettelijke minuten verloren dienen te gaan omdat men over de foutieve aanslui tingskoppelingen beschikt en aldus water van vele meters verder moet gaan halen. Zeker zijn onze scherpe reakties niet tegen personen gericht. Wij trekken van leer tegen toestan den. De voor ons enige manier van reageren, passend voor een gemeenteraad is er voor te zorgen dat de geschillen daad werkelijk worden opgelost en dat de bevolking van Groot Aalst zich veilig voelt omdat de brandweer bewijst op de kortst mogelijke tijd. op een efficiënte wijze te kunnen optreden. STRUKTUURPLAN Schepen De Neve gaf een korte toelichting bij de bespreking van het voorontwerp van het struk tuurplan, terwijl raadslid De Winter elk logisch denkend mens zich akkoord ziet verkla ren met het voorontwerp, mar er toch op aandringt dat zo vlug mogelijk BPA's opgesteld wor den om alles in detail te kunnen zien. Principes, aldus het raads lid. kan men interpreteren en manipuleren. Hij vroeg absolute voorrang voor het in orde grengen van de Grote Markt. Schepen Bogaert gaf een verslag over de kosten die de verwezen lijking van het opstellen van het struktuurplan de gemeenschap meebracht. Alles samen komt dat op één miljoen en vijfender tig frank, lopend over 1975 en 1976. Heel wat minder dan boze tongen beweren. Er werd verder aangedrongen om met spoed een mogelijk bouwreglement op te stellen. DIATEEK Daar momenteel een lokaal vrijgekomen is in de Kattestraat kan overgegaan worden tot de inrichting van een diateek aldus schepen Van Den Eede. Sedert jaren wordt de mogelijkheid onderzocht, doch men stuitte regelmatig op plaatsgebrek- problemen. Vooraleer nu defini tief een beslissing genomen werd is een onderzoek ingesteld bij de Aalsterse scholen en klonklu- deerde men dat er proksimatief weinig diateken aanwezig zijn. In een vergelijking getrokken met andere steden zoals Charleroi, Mechelen en Beveren Waas. waar een diateek veel sukses kent, (in Charleroi zijn 432 reeksen aanwezige, in 1975 waren daar 42.500 uitleningen) kan men stellen dat. vermits er toch de nodige kredieten in de begroting voorzien zijn, Aalst niet meer zonder een diateek kan. Raadslid De Winter gal zijn akkoord voor de oppositie maar stelde dat een diateek een zeer funktioneel instrument moet zijn. Hij stipte tevens aan dat ook eens aan een mediateek moet gedacht worden. Men volgt hier een konventioneel en ge baande weg, aldus het raadslid, dat ook wenste een doelbewuste en gefungeerde keuze te zien maken. IN HET KADER VAN DE FUSIE Schepen De Neve liet een punt aan de agenda toevoegen. Het betreft hier het herinrichten van de gemeentegebouwen zodat op 1 januari 1977 de diensten normaal kunnen funktioneren en de bevolking van Groot Aalst daar efficient gebruik van zou kunnen maken. Met dit doel liet hij een lening van om en rond de drie miljoen goedkeuren, zodat vlug met verbouwingswerken kan gestart worden. Vooral de diensten van de bevolking en de burgerlijke stand moeten goed gelokaliseerd zijn. Eerstge noemde dienst zou verhuizen naar de linkervleugel en het stadhuis. In 1978-80 zou dan na aanpas- singswerken of nieuwbouw de oude brandweerkazerne op de binnenkoer de plaats moeten ruimen voor de dienst van de bevolking. Voorlopig zou deze dienst onderkomen vinden in het poppenteater en de boek- DE VOOA-POST .SCHRIJFT A>/£T HET INKTHRRR HET ViTRi OOLWiE HET VUVR SPEELT ZfiL JDOOH VuU* VERöHHfj! £aJ... mrmigiiiiniimniiiMiiumy A Ji -iiTïïimimriTfflPf oiacht doagen hem ek hier oever de stoosje van Eirem- boedegem geklapt die on 't probeiren es van 't stadhoois van Olsjt achternoor te doeng, mor ik 'n hem tèn niet gezeid oever de stoosje van Olsjt. En door es toch oeik iet oever te zeggen! 't Schandj dat er dor ienegte mensjen zen die 't in heer steire gekreigen hemmen van te probeiren van da mo- nement te loten klasseiren en te zérgen dat da dingen toch ni afgebroeken 'n wérd vér plosj te moaken ver 'n stoosje die te minsjten 'n stoosje es. En wad es tèn 'n stoosje zejje vroagen. Awei, 'n stoosje es 'n plosj woor da mensjen binnen en booite moeten, meh 't gedacht van op zekken gemakkelèk meige- lëkke en op zekke ne kérten toyd meigelijk, 't noeidege te doeng vér op nen troyn te geroaken. De doezjenden mensjen die alle doagen in of ooit de stoosje van Oisjt moete geroaken kennen der van meiklappen. Gekendj tèn oeik zeggen da 't winkelken van Nastazieken of van Tinne ooit de Gaas, 't zelde és as eh groeitworenhoois... Woor dat er op oonkomt vér da gebaa te klasseiren, kwestje vanzenne spesjoie stovl, da kaan ek geloeiven. 'k Weit ni dat er in ghiel ons land nog azoei eh stool van diene stoyl zoi bestoon. Ik gink nog nor 't schoei, ge kendj gon peizen hoe lank dat dat al lein es, as 't ne kier ne miester (da was ghiel zeikes nog ien van de woynege woor da 'k iet van meigedrei- gen hem) zoy: de stoosje van Olsjt, dad es 't eksempel van «prisongstoyl» - en 'k hem dat aal zé leven omthaven, omda da zjust weirgaf wa da 'k dor oeik van peisden. As ze hier in Olsjt de stoosje op 'n ander plosj zollen heropbaan (mor tèn 'n stoosje die oongepast es on onzen toyd) en van de bestondje stoosje eh presong moaken (Deiremonnen hei na al lank genoeg 't plezier ghad van Olsjteneers achter de troijekes te zetten) alla bonheur! Doveir kaan da nog dienen. En garan tie, wie da door vér ienegte weiken, monjen of joren, binne- gestoeken werd, zal hem nog ne kier bepeizen veir dat 'n weir iet flikt. Ik kaan oonneimen dat er mensjen zèn die geren zollen hemmen dat de stoosje, gelèk as ze naa es, zoi bleiven be stoon. lest en veraal de kafeibozen van op 't stoosjeployn, want as ze door 'n nieve zolle zetten, zal da weiral ienegte jorkes dieren en 't swoyles leit alle doagen here kafei vol moer en anderen bicht. Oever oepenbore weirken gesproe- ken... Ten twieden, aal degein die dor nog herinneringen on hem men en onder die gallerie ieren in de kaa versleiten hemmen ver op heer lief te wachten en achter 't gazettekotjen gekroe- pen ver ooit den trok te stoon. Al petankt dat er dorvan tèn ghielzeikers zelle zén die ni liever 'n zolle zing as dat da misbaksel zu rap meigelèk zoi schampavie zeèn omdat heer da doe peizen op... en kwesj hoe bekloageze heer da naa ni... Ten derden, de die die te pas of ten onpas peizen dat alles wa dat aad es, schoein moe zèn en tèn vanoyges moe bewoord blei ven. Awei, da ze die mensjen elk azoei 'n ardoyne zoyl geiven ver in heer hofken te zetten, meh eh lirken vér van boeven op te kroypen ver ne pot stoffeliers op te zetten. Allei, den endj zal 't ooitwoyzen wa da ze meh da geval gon beginnen. Ver na iensj oever iet anders te klappen: on den boelvaar van Morrisken De Wolf, stoon die lampen nog attoyd oeigskes te pinken, mor naa es 't er al iet boygekommen. Verleide weik hemme ze dor droy groeite hoeifdletters T geplasseird. Ik mook hier giene reklam ver Humo, mor wa da 'k gezing hem, mag ek zeggen, 'k Ben op ranségnjementen ooit geweist en 't schandj da de die dor stoon vér dor wegwoyzers oon 't hangen meh licht in. Verom al ewa licht boy, mor nog attoyd gien groeng of roeid. Ze zitten dor nog attoyd meh heer hannen in heer hoor meh dénnen program woor dat er al zu veil oever geklapt es. Ailemol goed en wel, dor iveranst ne kompjoeter zetten die tiktiktik zeit en die 't licht van aronjen nor roeid en tèn nor groeng doe springen, zelfs al haaft da spel nog reiekenink met de spitsieren, mor wa gebeirt er tèn as ze ne kier de Zjiebeirgse brigge drooin. Dag kompjoeter meh tiktiktik. 't Spel zitj verstopt. En allemaan kaan wahc- ten. 't Schantj zelfs damme zelle moete wachten tot as die nieve rinkloon achter den osbroek komt. Mor doveir moete men iest nog wachten tot as den Ninofschestieweg ghielgans verniefd es en... ons kleinkinjeren zeilen door ghielzeikes nog kennen gon nor zing... As ze tèn morde brigge oever den Denjer on 't Hoyleg Hert zu rap meigelèk oepezetten, mor door wachte ze oeik. Op den ooitslag van de stolen van de grond van de Woynpitten. En azoei es 't weiral ne kier wachten. Ze peize ze zeer zeikes damme wajjer allemool doivemelkers zèn? Mor alla, swansjt lupt den stinkenden Denjer toch nog attovd nor de vooile zjie... Dolf binderij in de Kattestraat. De ontvangerij zou verhuizen naar het huis Van Langehove. Er moeten dringend drie nieuwe bureaus worden gekreëerd voor drie nieuwe schepenen. HAK Raadsleden Monsieur en Caudron zagen zich genood zaakt meer uitleg te verstrekken over de werking van HAK. Monsiuer wees op het doel van het hulp-kontakt - en adviescen trum. schetste de geschiedenis van dit pluralistisch organisme en vroeg de raad het centrum dat heden op straat staat, onder komen te verlenen in de por tierswoning van de Keizers- hallen. Raadslid Caudron wees erop dat HAK reeds het kafee Pijpersteel op de Houtmarkt heeft ingenomen. Hij stelde voor het kompleks Keizershof te onteigenen en dubbele subsidies aan Hak te verlenen. Schepen Bogaert beloofde dit te zullen onderzoeken. ROEL VAN DE PLAS PERSOONLIJKE LENINGEN snel, discreet, vanaf 10.000 F - Lage intresten. FINANCIERINGEN (auto - meubelen - reizen enz.) HYPOTHEEKLENINGEN Aankoop eigendom (huis of grond) Bouwen Tot 100 van geschatte waarde 1" of 2' rang Verminderde irlterestvoeten aan trouwe spaarders. HUIS VAN VERTROUWEN Officieel agentschap Spaarkas IPPA GRATIS ONTWERP ZONDER VERPLICHTINGEN N.V. KANTOOR RAVYTS Molenstraat 75 - 9300 Aalst Tel. 053-21.63.64. WIJ KOMEN AAN HUIS VERZEKERINGEN SPAARKAS GELDBELEGGINGEN IMMOBILIËN

De Voorpost | 1976 | | pagina 3