iH «ZIJN ER STRAKS ALLEEN NOG BETON- EN ASFALTBOEREN?» S.M. «ONS HUIS» BETER BEHUISD 4 - 11-6-76 - De Voorpost Vervolg van blz. WEGEN WEL, DIJKEN NIET! Terwijl de overstromingsram pen te Ruisbroek en Moerzeke pas enkele maanden oud zijn, en iedereen maar al te zeer weet dat de schuld hiervan hoofdzakelijk te wijten is aan de stiefmoederlijke behande ling van de dijkenbouw door Openbare Werken in tegen stelling met het troetelkind de wegenbouw schijnt men toch te willen volharden in de boosheid. Of is er ineens zo veel geld te over dat én zowel wegen als dijken aan hun trek ken kunnen komen, ledereen weet dat in de huidige konjunk- tuur er helemaal niet meer zó kwistig kan omgesprongen met ons steeds maar in waarde verminderde nationaal be taalmiddel. Vooral eer een frank uit te geven meot deze, meer dan ooit, méér dan één keer omgedraaid worden. Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Zelfs al zou een we gaanleg onbetwistbaar nodig zijn, dan moet in het licht van de algehele onveiligheid van onze waterwering, vanaf de kust tot in het binnenland, de verbetering van onze dijken eerst en vooral het volle pond krijgen. Dit zou eens en voor goed duidelijk moeten gesteld worden, of moeten er eerst nog een tiental Ruisbroek's ko men? Wij geloven niet dat er ergens al blijk is gegeven dat, met een zelfde ijver als voor de Wegenbouw, er op O.W. aan dijkverbeteringswerken wordt gepland. Nu wegen onze dij de verkeersveiligheid, wel in tegendeel, ofwel moet men er snelheidsbeperkende signali satie aanbrengen en dat kan bij minder rechtlijnige wegen ook. Regelmatig vertelt de weerman langs radio en TV over het gevaar van autowe gen bij mistig of regenachtig weer. Steeds raadt hij de weg gebruikers aan om dan de se cundaire wegen te gebruiken. Voor de verkeersveiligheid in alle omstandigheden is een rechte snelweg dus zeker geen garantie. De gewezen minister van Openbare Werken De Saeger zegt, nu hij geen minister meer is van dit departement, dat er reeds autosnelwegen genoeg zijn. Hij kan het weten, aange zien de autosnelweg van Ant werpen over Mechelen naar Brussel, die ook als tweeling- weg werd aangelegd van de oude weg Antwerpen - Boom - Brussel, er praktisch verkeer loos bijligt. De omliggende on teigende landbouwgronden liggen er onbewerkt en verwil derd bij als een dode aan klacht. De bestaande wegen kun nen met veel minder geld zo danig worden verbeterd en verkeersveilig worden ge maakt dat met het bestaande wegennet zowel het huidige als toekomstige te verwachten verkeer meer dan voldoende aan zijn trekken kan komen. Tijdelijke opstoppingen zal men met autowegen eerder nog doen toenemen dan afne men bij uitzonderlijke ver woningen. De redenering als zou de aanleg van deze tweede weg de weg Nr. 55 ont lasten gaat dus helemaal niet op aangezien de bewoners zelf steeds gebruik zullen maken van de nu bestaande weg. Men merkt trouwens, als men Ni- nove nadert, dat de verkeersin tensiteit sterk afneemt en dat men op sommige ogenblikken de weg zelfs helemaal voor zich alleen heeft. Aan de bestaande weg Nr. 55 worden op dit ogenblik bouwvergunningen afgeleverd waar de verplichte bouwlijn zowat 32 meter verder achte ruit ligt. Dit wijst op een toe komstige verbreding van deze weg zodat de aanleg van nog eens zo een weg als kwaadwil lige gekheid moet worden ge zien. De enige instantie die op deze ekspresseweg heeft aangedrongen is het Aktieko- mitee voor Ekonomische Ek- spansie van Aalst, niemand anders heeft blijkbaar het nut van deze nieuwe weg ver moed. Het zou wel eens leer zaam zijn om na te gaan als wiens spreekbuis dit orga nisme fungeert en tot welke ekonomische ekspansie deze weg zal aanzetten. Uit ervaring weet men dat de aanleg van een direkte ver binding tussen tweesteden he lemaal niets oplost en alleen maar geld kan kosten. (Of heeft men werkelijk geld te veel in dit land? Voortgaande op de steeds maar stijgende belas tingdruk, zowel op personen ken het zwaarst door en moet zelfs noodzakelijke wegen bouw tijdelijk worden uitge steld. Er is nu zeker geen di rekte nood meer aan wegen in dit straks helemaal met beton en asfalt dichtgegoten land dat reeds lang geen weiden als wiegende zeeën meer te be zingen noch te bewonderen heeft. OVERBODIGE WEGEN MET UW GELD GOOIEN Afgezien van de wenselijkheid dat het met de wegenbouw nu maar eens wat rustiger aan moet, omdat er voor zoveel meer noodzakelijke dingen geld nodig is, moet er meer dan ooit scherp toegezien worden op de verdere vernieling van onze leefwereld door niet altijd te verantwoorden wegaanleg. Tegen de aanleg van het twee lingbroertje van Rijksweg No 55 zijn er argumenten genoeg volgens de heer Joris Van- meert: Het mooie landelijke ge bied, het enige wat ons straks nog overblijft, tussen de be staande wegen Aalst - Ninove, Aalst - Denderhoutem - Nino ve, Aalst - Geraardsbergen, wordt geheel doorsneden en onherroepelijk geschonden. Dit enige rustige gebied mag dan afgeschreven worden als natuur en landbouwgebied. «Ik heb het geld niet, zoals som mige «heren» die in het nieuws komen, om in Zwitserland of in Italië of in andere vakantieoor den een riante villa te betrek ken, of om in weelderige yach- ten rond te varen en zou dus graag nog wat rustige natuur dicht bij huis overhouden. Die genen welke de mond vol heb ben over bezuinigen en demo- kratie zullen het zeker niet on eens kunnen zijn dat dit een «spaarzaam» en een «demo- kratisch» verlangen is en dus zeker zou moeten gestimu leerd worden in plaats van on mogelijk gemaakt. Door de nieuwe weg wor den honderden hektaren zeer goede landbouwgrond inge nomen. De heer Ingenieur Boon van de Belgische Boe renbond, betoogde onlangs nog dat onze landbouwgrond dringend moet behouden blij ven Het recente aardappelte kort wijst reeds op het precaire van onze landbouwsituatie. Het rechttrekken van we gen verhoogt in generlei mate keersbelasting. Zie maar naar de autosnelweg Brussel - Oos tende. Er wordt steeds meer en meer de nadruk gelegd dat het openbaar vervoer verder dient uitgebouwd. Er worden hier voor velerlei redenen aange haald die met vuur en overtui ging door de overheid zelf wor den verdedigd. Bovendien wordt met betrekking tot per sonenwagens steeds meer aan alternatief vervoer gedacht en voor het vrachtvervoer is ie dereen het er over eens dat een hoogtepunt is bereikt. (Zie naar het jaarverslag van de Be lgische Syndikale Kamer van auto- en motorrijwielkonstruk- teurs en de Belgische Feder atie van auto- en rijwielnijver heid) De prognose voor de ko mende 10 a 15 jaar is dat er aan het privéverkeer beperkin gen zullen worden opgelegd waardoor het openbaar ver voer zal begunstigd worden. Op langere termijn wordt een verzadiging van het autopark verwacht. Door de stagnatie van de ekonomische aktiviteit ènerzijds en de sterke druk van het openbare vrachtvervoer langs de spoorwegen is het vrachtwagenvervoer nu reeds aan een teruggang toe Waarom moeten dan nog au tosnelwegen worden aange legd? Deze nieuwe ekspressie- weg wordt aangelegd om zgn. de weg Nr. 55 te ontlasten. Noodzakelijkerwijze zou dat moeten betekenen dat de be lasting van de bestaande weg uitzondelrijke afmetingen aan neemt. Om dit aan te tonen is de toekomstige verkeerstoe name berekend in functie van de verkeerstoename tussen 1962 en 1965. De werkelijk heid ligt nu reeds anders, want als sedertdien de toename was gebeurd volgens de aangeno men gemiddelde jaargroei dan zat deze weg nu geheel dicht tussen Aalst en Ninove en niets is minder waar, dat weet ieder een die deze baan regelmatig gebruikt De belangrijkste en ook de talrijkste gebruikers van de huidige, zogezegd overbelaste weg zijn inwoners van Terjo den, Erembodegem, Welle, Denderleeuw, Liedekerke, Te- ralfene, Iddergem, Denderhou tem en Okegem of bewoners van de aan de weg liggende als op bedrijven, zou men an ders het tegenovergestelde veronderstellen). Als voorbe eld kreeg men op de TV uit zending van zaterdagavond 6 maart j.l. een beschouwing over een zijn ontlasting van een bestaande weg met een bezettingsgraad van 6.000 voertuigen per dag. Door de rechtstreekse verbinding werd helemaal niets opgelost. De oude weg bleef even druk be reden! AKTIE TEGEN EKSPRESSEWEG Dit is een greep uit de voor naamste argumenten tegen de aanleg van deze ekspresse weg. De heer Vanmeert, die met zeer grote belangstelling de aktie volgt rond de aanleg van de A9 doorheen de Vlaamse Ardennen heeft zich blijkbaar laten inspireren en werkt momenteel aan een handtekeningenaktie. Op dit ogenblik werden alleen de mensen uit de direkte omge ving aangezocht en heel spon taan waren er bijna onmiddel lijk een honderdtal bereid om de aktie onvoorwaardelijk te steunen. Een petitielijst tegen de ekspresseweg Aalst - Ni nove zal straks in gans de streek ter ondertekening wor den aangeboden. Protesten tegen de aanleg van steeds maar nieuwe wegen rij zen inmiddels langs alle kanten op. Tegen de A 24, in Limburg, tegen de E29 te Kruishoutem in het Dendermondse en ook in de Falluintjes tegen de A 11in het Pajottenland tegen de A8, in de Vlaamse Ardennen tegen de A9. Er werd reeds op vele plaatsen betoogd en slogans als «Autowegen: Rijke bronnen voor oliesjeiks en betonbaron- nen» waren niet uit de lucht. Vooral de landbouwgronden of de weinige die nog overblij ven worden steeds meer aangevreten en begrijpelijker wijze klinkt uit de landbouw- hoek even luid protest. «Hoe meer grond voor autowegen, hoe duurder de aardappelen In het Laatste Nieuws van 6 4.76 verscheen reeds een bericht over de reakties te Erembodegem Terjoden op de nieuwe weg Aalst - Ninove. In de strook gelegen tussen de Geraardsbergsesteenweg en de Driehoekstraat, aan het verkeersplein te Terjoden, zijn er momenteel reeds onteige ningen aan de gang. De meeste huizen, waarvan er verscheidene betrekkelijk re cent gebouwd zijn, moeten er verdwijnen. Naar verluidt moe ten de bewoners er per 1 de cember 1976 weg. Naast de zeer brede weg wordt er bo vendien nog een tierr meter brede straat aangelegd om de overblijvende woningen van de Driehoekstraat te verbinden met de omliggende wegen. Daar waar deze nieuwe weg de Spoorlijnen Brussel - Oos tende (Nr. 50) en Brussel - Kortrijk (Nr 89) kruist moeten zgn. «kunstwerken» worden uitgevoerd om hetzij beide spoorlijnen te overbruggen of te onderbruggen. Op dit ogen blik wëet niemand precies te zeggen voor welke oplossing werd gekozen. De onder- of overbrugging van spoorlijn Nr. 50 ZOU VOOR REKENING VAN DE Spoorwegen vallen, bij de spoorlijn Brussel - Kort rijk zijn de kosten voor het we genfonds. Wat deze laatste lijn Nr. 89 betreft bestaan er reeds jaren plannen dat deze zou worden opgeheven; komt daar straks nog een overbodige brug of tunnel. Alleen reeds een mogelijke overbrugging van lijn 50 wordt nu reeds op 60 miljoen geschat wat zal dat worden bij het aanbieden van de eindafrekening. In deze tijd van versobering komen dergelijke projekten maar al te vreemd over. De in druk als zou er met het geld van de gemeenschap nogal kwistig en achteloos worden omge sprongen wordt hier zeker sterk in de hand gewerkt. En dan zijn er telkens weer de kleine menselijke drama's waar eigendommen en wonin gen dienen ontruimt, waar soms alles wat mensen in een leven hebben opgebouwd zo maar wordt weggevaagd. Als deze weg er komt zal Erembo degem voor de zoveelste maal omgewoeld en doorsneden worden, waardoor eens te meer een bestaande leefeen heid wordt verbrokkeld. Moet inderdaad de laatste mens worden ontworteld? Is het nu echt niet al welletjes geweest? Erembodegem is in de loop van de jaren reeds op een schrijnende wijze versneden en verbrokkeld. Stuk voor stuk werden grote delen van elkaar afgesneden door de aanleg van steeds maar nieuwe en bredere wegen. Doorheen Erembodegem loopt de Steenweg Aalst - Brussel, de Hier zou de expresseweg moeten komen (KM) spoorlijn Aalst - Brussel, de steenweg Aalst - Ninove. de steenweg Aalst - Geraards bergen en tenslotte de autos nelweg Brussel - Oostende met het aanliggende verkeer splein, en dit alles binnen een afstand van amper 2 a 3 km. Erembodegem en Terjoden kregen van dat goede al meer dan genoeg, het is de hoogste tijd dat een einde komt aan deze luk-raak wegenbouw. Al dus de woordvoerders van de aktie te Terjoden. STEUN VAN VLAAMSE AUTOMOBILISTENBOND De heer Vanmeert kreeg in zijn aktie nu ook de steun toege zegd van de VTB-VAB voorzit ter. Ook deze vereniging van automobilisten die toch in de eerste plaats een kuituurver eniging en een toeristische or ganisatie is, vindt blijkbaar vol doende graten in dit nieuwe ontwerp om hier eveneens een krachtig «'t Is genoeg ge weest», te laten horen. Dit is niet verwonderlijk aangezien het hier inderdaad gaat om be houd van het landschap wat zowel toeristisch als kultureel van zeer groot belang is. Trou wens, de ontwerpers van het Moeten er noq we^en zjji milium we 9 Nr 55 EkSprcsse mmm Êkspresaeweg bestaand*, ooooo Aansluiting en Vervolg van blz. 1 TONEEL Na vier jaar samenwerken en samenzijn zochten ze een passende vrijetijdsbesteding (ja, toen reeds) en die werd ge vonden in toneel. Dit viel uiter aard fel in de smaak van schoolhoofd Meester Moortgat en de latere Inspekteur L.O, Benoit De Clercq en met «Baas Beeckman» werd de nieuwe toneelgroep geboren. Zo ging het dan elk jaar verder naar het toendertijd klassieke patroon, een drama gevolgd van een blijspel. In 1927 zou dan «Walter Ter voorde», een groots opgezet historisch drama worden op gevoerd. De infra-struktuur was echter onvoldoende want voor elke opvoering diende tel kens een podium opgetimmerd te worden, podium dat na de vertoning dadelijk diende te verdwijnen. Gezocht werd dan naar een meer stabiele en standvastige toneelgroep met geschikte plaats en benodigheden en een aantal vooraanstaanden, waaronder uiteraard Meester Blindeman, Meester Moortgat, Oscar Joostens, toenmalige gemeentesekretaris, de zaak onderzochten en overgingen tot de stichting van de Samen werkende Maatschappij «Ons Huis». ONS HUIS Met een beginkapitaal van 90.000 F (in 1927), opgehaald bij klein en groot, kon worden gestart. Het terrein, reeds aan gekocht, diende geeffend en avond na avond hielden de jongelui zich bezig om de grond bouwklaar te maken, zodat de gebroeders Timmer mans konden beginnen te metselen, en de zaal in orde geraakte voor de opvoering van «Dirk Verspecht», een his torisch drama uit de periode van de Brabantse Omwente ling dat zich te Baardegem had afgespeeld en geschreven werd door niemand minder dan Benoit De Clercq, destijds le raar aan het St- Maartenskollege te Aalst. Op gevoerd in een prachtig dekor, met kapel en al, in historische kostumering (Oostenrijkse soldaten), kenden deze veto- ningen een reusachtig sukses. Niet minder dan 1700 mensen kwamen naar een van de drie opvoeringen kijken en in de laatste opvoering waren 650 toeschouwers die uiteraard lang geen zitplaats konden bemachtigen zodat te Baarde gem grotendeels vertikaal staande of met trossen aan de vensterbanken hangende to neel werd gesmaakt. «BAZEN» Eerste baas was Hubert Ruys- sinck, leraar aan de vakschool en paswerker bij de NMBS, die met zijn Eveline Ons Huis wist om te toveren tot een tweede tehuis voor elke Baardegem- naar. «Pollemonges Fine», die een winkeltje had in de Kerkstraat, hield het als bazin niet zo lang uit want op twee fronten gelijk vechten bleek ook toen al on mogelijk. Mark De Ridder, die voor de gelegenheid diende te trouwen met zijn Florence (1938) bleef gedurende dertien jaar het lo kaal openhouden en werd op gevolgd door Leon Maes, ge wezen rijkswachter en dus eerst minder populair wegens toegediende bekeuringen, wist met zijn Malvine het kwaad oog waarmee hij bij de aanvang wel eens werd bekeken helemaal om te toveren tot een simpa- tieke band met de bevolking. En nu zijn het Marie-Louise en Robert de Ridder, die later let terlijk en figuurlijk in de bloe men worden gezet, die de her berg weten te laten fungeren als een pleisterplaats waar men zich werkelijk thuis voelt. RAAD VAN BEHEER De eerste Voorzitter Oscar Joostend met ondervoorzitter Jozef Blindeman waren de trekpaarden die de zaak op gang brachten, hierin ruim bij gestaan door o.a. Hubert Ruyssinck en Benoit De Clercq. Het team dat daarop Een dynamische loopbaan bij de landmacht. nieuwe gewestplan zijn eigenjerd i lijk de eerste bepleiters van dén de landschapbehoud, al halen zi dan wel eigenaardige kunstgrepefden uit om toch maar het ekspresels oi sewegtracé aanvaardbaar tf. led» maken. Zo wordt in het gefjaari westplan het gebied waar dezf te nieuwe weg doorheen moet Ic^onke pen geel gekleurd metstrepenom d wat betekent: Historisch gep. De bied met kulturele, historischftwee en of estetische waarde. Eigejsliste naardig genoeg verandert dieenk gebied ineens van uitzicht et) te la waarde althans volgens d(76. opstellers van dit gewestplagN Zl aan de andere kant van dijDE toevallige wegtracé. Begrijpi— wie begrijpen kan! Dat er soms vreemde dingeif gebeuren die de gewone mar V* in de straat uiteraard niet kary begrijpen weten wij zo stilaan^ Hoogstmerkwaardig eveneens het feit dat reeds of 17 dec. 1975 een koninklijk beogel sluit werd uitgevaardigd waareek- door de betrokken instantieaden reeds tot onteigeningen kunsrda nen overgaan terwijl voor mo gelijke bezwaren tegen d^st nieuwe gewestplan pas begiC°P februari 1976 de bevolkinr werd verwittigd, bezwaren diljVv dan voor 28 febr. 1976 moesf? ten overgemaakt zijn aan dé., gemeentelijke overheid. Ul De wet is er weliswaar voor ie*n dereen maar sommigen krijgeirP'e er toevallig steeds weer wa31 ds ekstra- wettelijkheid bij zodaK9e de gewone man steeds vooi6'0. schut staat. Het is.de hoogste56011 tijd dat de lippendienaars vartora de demokratie zich nu ooi?1 *c eens daadwerkelijk als derrie^6 01 kraten gaan gedragen, en re-31™ kening gaan houden met waf^0' de bevolking wenst. en d£' v overgrote meerderheid van deTePe bevolking is tegen verdere we-35 r Brwe BALDER060' eng chte et Dor i l feil e ge inde volgde met voorzitter Blinde- iad man en ondervoorzitter Karei oor Moortgat moest voor de voor- pm: gangers niet onderdoen en deanc wagen rolde prima. iWie Ook de derde voorzitter, Jozef jerne De Clercq, hield de zaak op peil, en teken des tijds, nu is het een vrouwelijk voorzitter, Mar griet Moortgat, die de vlagk heeft overgenomen samen met duiveFdoet-al Gustaaf Timmermanen ondervoorzitter Gust Ruyssinck. Na een langdurig applaus voor de goede huidige baas en zijn, naar spreker althans, nog be tere bazin, vroeg Marie-Rose Ver Monsieur aandacht voor deitrui eenakter «Vóór de Vergade- tok ring» op te voeren door «Hoop ant in de Toekomst», opvoering tod- waarover U elders in dit blad fcsti leest. $tn Na dit officieel gedeelte kwam lect dan de erewijn en werden vele tac herinneringen, vaak uit lang tegj vervlogen tijden, nog eens op- (er gehaald. hu S.M. «Ons Huis», nog vele ja- eb: ren. m: LH. (eb ijd< Mannen tussen 16 en 25 jaar die minimum lager middelbaar of A3 onderwijs genoten hebben, kunnen zich melden als kandidaat onderofficier voor technische en met- technische functies Belangrijk: deze aanwerving gebeurt slechts éénmaal per jaar en wordt afgesloten op 30 juni 1976 Inlichtingen: INFOSERMI Zuidstraat 90 -1000 Brussel (tel. 02/513.31.22) of: Commandant 2de SCOOK Aardeweg - 8210 Zedelgem (tel. 050/20.90.68)

De Voorpost | 1976 | | pagina 4