HET GEBEURDE IN UW STRAAT Steenputwater is voedingsbodem voor parasieten STATTEN WEGENIS, GELD EN SUBSIDIES De Voorpost - 11-6-76 - 9 JEZIN KEPPENS HAALT REEDS 3 WEKEN WATER BIJ BUREN Saat het hier om een individueel geval of bestaat de moge- ijkheid dat ook nog andere waterputten vervuild zijn? Om nierop een antwoord te vinden zal de oorzaak van de vervui ling van het putwater bij het gezin Keppens moeten gevon- jen worden. Is het water besmet door plaatselijke insijpeling van vervuilende elementen of is het grondwater zelf aange tast? Als dit laatste het geval is dan kan ook in andere water putten besmet water aanwezig zijn in deze buurt. Een ding staat echter vast, in het putwater bij het gezin Keppens zitten parasieten die normaal een organische voedingsbodem no- dig hebben om in leven te blijven, zoals in oppervlaktewate- ren bvb. Deze vaststelling wijst op de aanwezigheid van een teer hoog percentage aan organische bestanddelen in dit itwaterDit betekent meteen dat het water in kwestie geheel igeschikt is voor huishoudelijk gebruik zonder vooraf be- talde veiligheidsmaatregelen te treffen, zoals koken, fifte en e.d.m. :r zrr een LOEDZUIGER IN ET DRINKWATER 'oen op maandag 17 mei j.l. levr. Keppens, zoals op elke laandag, aan de wekelijkse -as begon voor haar gezin •ondt ze in het opgepompte tetter een klein rood wormpje I-van ongeveer 1,5 cm. lengte. lUls dergelijke ontdekking wordt bedaan in water wat elke dag in de huishouding wordt gebruikt, Dok als drinkwater, kunnen wij ev$ns zonder enige moeite in denken dat men bij dat soort na/aststellingen wel even op- mligschrikt Anderendaags nam dhr. ieppens het lieve diertje in een okaaltje mee naar zijn werk 'aar hij de bedrijfsarts om zijn lening vroeg over wat zich oordeed en wat de mogelijke ;onsekwenties kunnen zijn. De edrijfsarts meende reeds na een eerste onderzoek dat het ;«wormpje» in kwestie een soort iderbloedzuiger kon zijn. Het bleef nj^echter een open vraag hoe dat jsoort levend wezen zich blijk baar in zijn element kon voelen Jin dit steenputwater. Daarom jraadde de bedrijfsarts dhr. itrcpeppens aan om zÜn huisarts "erbij te halen voor verder en nauwkeuriger onderzoek. Te recht werd met de mogelijkheid rekening gehouden dat er met het water zelf iets aan de hand kon zijn. De bijgeroepen huisarts nam een monster van het verdachte water en bezorgde het voor onderzoek aan een privé- laboratorium te Aalst. Daar kon echter niets worden vastges teld zodat het monster werd doorgezonden naar hetlabora- lcn torium van prof. De Coninck te Gent. Als wij deze lijnen schrij ven is de uitslag reeds telefo- eidi nisch medegedeeld aan de ndi huisarts. De gevonden ele menten bevestigen het ver moeden, met het putwater van de familie Keppens zit het mis! Gedurende heel die periode van onderzoek had het gezin Keppens het voor alle zeker heid maar zonder eigen drin kwater gedaan. Voor de schoonmaak echter werd nog het eigen water gebruikt. Se dert de uitslag van het onder zoek bekend is vond de huis arts het nodig om het gebruik van dit kwestieuze water voor alle gebruik sterk af te raden. Voor mevr. Keppens betekent dit dat ze nu geheel op de bu ren is aangewezen voor de to tale waterbevoorrading; tot op heden moest zij reeds al die tijd het nodige drinkwater dagelijks van bij de buren met emmers aandragen. Het is intussen wel duidelijk geworden dat niet langer op het eigen putwater kan gere kend worden in de toekomst. Dit vermoeden had dhr. Kep pens reeds van meetaf aan. Op, dinsdag 18 mei, de dag nadat zijn vrouw de ongewone ontdekking deed," ging hij 's avonds bij de burgemeester aankloppen om deze over het voorval in te lichten en om hem te vragen wat de gemeente gebeurtelijk kon doen om zijn gezin in deze sitatie behulp zaam te zijn. Hierbij dacht dhr. Keppens vooral aan een spoe dige aansluiting op het leiding- watemet. Er blijkt echter dat de gemeente in deze zaak zelf he lemaal niets kan doen. Wel gaf de burgemeester zeer bereid willig het adres en het tele foonnummer van de water-, dienst aan dhr. Keppens op met de raad om direkt zelf een aansluitingsaanvraag te doen. Op vrijdag 21 mei dan, telefo neerde mevr, Keppens met de waterdienstTMVW te Asse. Zij verzocht om een spoedige aansluiting aan het waternet en deed voor de gelegenheid heel het verhaal van wat er aan de hand is. Inderdaad, afgezien zelfs van de aanzienlijke over last wat het water, aanhalen in emmers ontegensprekelijk meebrent voor de familie Kep pens, is er meer nog het so ciale en hygiënische aspekt van deze toestand. Uiteindelijk moet mevr. Keppens toch maar verder zorgen voor haar gezin in zeer moeilijke om standigheden. DE TMVW ZAL ZIEN WAT ZIJ KAN DOEN Na het telefonisch verzoek tot aansluiting kwam reeds op maandag 24 mei een afge vaardigde van de Tussenge- meentelijke Maatschappij voor Waterbedeling te Asse ter plaatse om de situatie op te nemen op het technische vlak. Een aansluiting aan het water- net is mogelijk maar door plaatselijke omstandigheden kan de aanvoerleiding met de watermeter niet meteen binnen in de woning zelf worden ge bracht. De huisaansluiting kan slechts gebeuren via een «meter-toezichtsput» welke dient aangelegd aan de losweg naasthethuis. Erwerd reedsin die zin een plan opgemaakt zodat het nu alleen maar wach ten wordt op de uitvoering er van. Al bij al kan echter vanaf de opening van het dossier tot met de uitvoering zelf er toch nog zowat 2 maand verlopen. Nadat de resultaten van het onderzoek telefonisch aan de huisarts waren medegedeeld kon deze formeel besluiten dat het onderzochte water geheel ongeschikt is voor zowel ge bruik als verbruik in de huis houding. In die zin leverde hij een attest af wat meteen naar de waterdienst werd opges tuurd om aldus het verzoek tot spoedafh an deling kracht bij te zetten. Als op dinsdag 25 mei nogmaals telefonisch werd ge ïnformeerd naar de stand van zaken bij de waterdienst ant woordde men Mevr. Keppens dat het doktersattest aan het dossier was toegevoegd en dat «men zou zien wat men kon doen». Wij geloven dat hier meer dan voldoende redenen zijn om een spoedige afhandeling te bepleiten. Zowel de verant woordelijken bij de waterdienst als de gemeente zelf zouden hun invloed kunnen aanwen den om bij de betreffende dienst op voorrangsuitvoering van de aansluiting aan te drin gen. Mevr. Keppens sleurt nu reeds drie weken emmers wa ter aan; laat ons hopen dat zij niet nog twee maand door moet gaan op deze wijze! WAT ZEGT HET LABORATORITUM? Apotheker-bioloog Blomme te Aalst die het «diertje» voor identifikatie had doorgezonden naar het laboratorium van prof. De Coninck te Gent deelt in zijn verslag aan huisarts Dr. Van de Wiele te Erembodegem het volgende mede: «In verband met de identifikatie- van het «slangetje» dat in het water monster genomen bij de heer E. Keppens, Erembodegem, aanwezig was, kan ik U melden dat het gaat om een eksem- plaar van Herpobdella octoculata (fam. Hirudinea - bloedzuiger). Dit zijn onscha delijke diertjes die zich voeden met kleine crustaceëen en wormpjes. Eieren van dit diertje kunnen via een steen, tak of modder in de waterput terechtgekomen zijn. Zij ko men veelvuldig voor in opper vlaktewater». Aangezien bewuste waterput sinds jaren niet meer open ging bij het gezin Keppens weet men zelfs niet waar die put zich bevindtis het wel uit te slui ten dat het «diertje» in de put is terecht gekomen zoals in ho- gergeciteerd verslag wordt verondersteld. Na verdere informatie te heb ben ingewonnen kunnen wij min of meer geruststellend melden dat het «diertje» met de onuitsprekelijke naam voor de mens geheel onschadelijk zou zijn. Deze bloedzuiger zou bij gebeurlijk innemen met dwin- kwater of voeding het mense lijke spijsverteringsproces niet overleven; het «diertje» parasi teert dus niet bij de mens. In de gegeven situatie zou een or ganische verontreiniging van het grondwater zélf eerder het geval zijn. Als dit zó zou zijn dringt zich bij voorkeur, een verdere kontrole op. Het is in elk geval aan te bevelen om bij putwatergebruik de nodige voorzorgsmaatregelen in acht te nemen. EAVDE ■sell zijn AALST In het stationsbuffet werd ten nadele van Freddy De Vroede uit Sint-Gillis Brussel klacht in- i,v4 gediend tegen onbekenden wegens diefstal en bedreigin gen. Louis Luypaert, Koolstraat 4, diende klacht in bij de rijks wacht voor een inbraak ge pleegd in de werkplaats, Moor- selbaan 316. Onbekenden gingen er met een som van 600 fr. vandoor, na een ruit te heb ben uitgesneden. Een onder zoek werd ingesteld. In de rijksschool aan de Wel- ei(1 vaartstraat werd ingebroken ezt De dieven verdwenen met een ens som van 400 fr. na alles door- *ej snuffeld te hebben. Bij schilderwerken in de Moor- i selbaan aan het huis nummer am 144 viel de schilder Van Schandevijl, wonende Vrij heidstraat 15 van een hoge ladder. Hij werd met verwon- l* dingen opgenomen. Idi In de Noordstraat kwam het tot een aanrijding tussen de per il! sonenwagens bestuurd door Etienne Bogaert en Myriam Roelandt. De inzittenden van eerstgenoemde wagen My riam Bogaert en Annie De Paepe werden hierbij gewond. Op de Moorselbaan kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagens bestuurd door Frangois Callebaut en Freddy De Waegeneer uit Moorse). De Waegeneer werd gewond. Op de Tragel is de woonwa genbewoner Jules Brants uit Destelbergen in de Dender ge sukkeld. De ongelukkige kon nog tijdig gered worden. Op het kruispunt van de Sint- Annalaan en de Gentsesteen weg kwam de fiets ter Elodia Podevijn, wonende Valerius De Saedeleerstraat 82, bij het wijken van een kabel van we- geniswerken, zwaar ten val. De fietster werd zwaar gewond naar het stedelijk hospitaal overgebracht. In de school aan de Welvaart straat werd Stefaan Penne tij dens een praktijkles zwaar ge wond aan de hand. Hij diende in het ziekenhuis te worden opgenomen. Op de Dendermondsesteen- weg kwam de motorrijder Rudy Van Parijs uit Hofstade zwaar ten val toen de deur van de auto van de wagen van Roland Putteman werd openge zwaaid. De motorrijder werd hierdoor gewond. Op de Moorselbaan kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen bestuurd door Philip Thaeyman uit Sint-Jans Molenbeek en de fietser Guy Van Malderen, wonende Moorselbaan 436. De fietser werd gewond. In de Alfred Nichelstraat 22 brak brand uit. De brandweer kon door snel optreden de bu- taanfles die vuur gevat had spoedig blussen en aldus ver der onheil voorkomen. In de werkplaats van de schrijnwerkerij De Beul aan de Groenstraat 302 brak brand uit. De brandweer die snel ter plaatse was kon verdere uit breiding bestrijden. De schade bleef beperkt. Het kindje Katleen Bombeeck, wonende Bolleweg 38 kwam op het speelplein aan de Moor selbaan ten val en liep een armbreuk op. In een appartement op de twaalfde verdieping van de re sidentie Valerius De Saedeleer brak tijdens de afwezigheid van de familie Sorgeloos brand uit. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch ondervond moeilijkheden om zich toegang tot de brandhaard te verschaf fen. Tot overmaat van ramp pasten de koppelingen van de water voorziening niet op elkaar. Er werd aanzienlijke schade aan gericht. EREMBODEGEM Op de Steenweg op Ninove kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen be stuurd door Norbert Van Ou- denhuyse, wonende Ninoofse- straat 48 te Haaltert en de bromfietser Yvan Cannoot uit Denderleeuw. De bromfietser werd gewond. puAT TEM Het onbruikbare water uit de put van familie Keppens (JM) Na enige rektifikaties, aan- en opmerkingen en een paar aanvullingen keurde de voltallige Baardegemse gemeente raad, voor de gelegenheid meestal in vrijetijdskleding, het verslag der vorige zitting goed, en kon de dagorde aanvatten. Op de Brusselse Steenweg kwam de personenwagen, be stuurd door Eddy Tillemans, wonende Geraardsbergse- straat 90, Schepdaal, tegen de woning van Robert Vinck te recht. De bestuurder werd ern stig gewond. In de meisjesschool aan de Termurenlaan werd door on bekenden ingebroken. Erwerd een som geld ontvreemd en heel wat schade aangericht. NIEUWERKERKEN Op het dorp ontaarde een rozie tot een vechtpartij. De rijks wacht kwam tussenbeide. J.L. uit Welle werd gewond. MOORSEL Aan de kerk kwam het tot een aanrijding tussen de wagens bestuurd door Julien Vereert- bruggen uit Opwijk en deze van Derudder E. uit Aalst. Een ver keersbord werd hierbij be schadigd. LEDE Door een onbekend voertuig werd de overweg ter hoogte van het Station beschadigd. De bestuurder zette zijn weg voort. WEGENISWERKEN Op 30 juni e.k. zal een deel van weg nr. 4, deel Hoogstraat, in openbare aanbesteding gaan, hopend op een vaste belofte van betoelaging door de be voegde Minister. Ook het bundel van de Eerde- gemstraat ligt gereed doch hiervoor zou eerst machtiging dienen gevraagd te worden om deze straat, die echter ook een deel is van bovenvermelde weg nr. 4, tot weg van groot verkeer te laten verklaren, pro cedure, die zoals in naburige gemeenten werd ondervonden zeer omslachtig en langdurig is maar die anderzijds wel het voordeel biedt dat de betoela ging van 35 stijgt naar 65 Volgens de bestendige deputa tie zou de budgettaire toestand van Baardegem niet goed ge noeg zijn zodat het zonder de 65 niet zou gaan. Burgemeester De Pauw vindt deze verklaring op zijn minst eigenaardig, enerzijds omdat deze straat een deel is van de zelfde weg nummer 4 waarvan de Hoogstraat kortelings zal gerealiseerd worden en ander zijds omdat, zoals straks zal blijken, de financiële toestand van Baardegem gezond is. Misschien is de bedoeling eer der, meent de burgemeester, de gemeentelijke uitgaven wat af te remmen. Burgemeester De Pauw stelt dan ook voor af te zien van de zeer langdurige procedure ter verklaring tot weg van groot verkeer en de vorige beslissing van de Raad te handhaven te neinde nog tijdig tot realisatie te kunnen overgaan. De Raad is, en dit eens bij uit zondering, unaniem akkoord met de zienswijze van de bur gemeester. Aansluitend bij «wegeniswer- ken» vraagt raadslid Van den Bossche hoe het staat met de voorziene werken op de Meys- berg, werken die zouden moe ten geschieden in samenwer king met Meldert waarvan de Raad hieromtrent reeds een beslissing nam. In het kader van de fietspade- naktie zou het een goede zaak kunnen zijn, meent burge meester De Pauw en principi eel heeft hij er dan ook geen enkel bezwaar tegen alhoewel hij de vraag stelt of het wel aan te raden is een mooi landschap door asfaltlinten te schenden. Alleszins zou dit werk dat erin zou bestaan een oppervlakte van 2.000 m2 met een slijtlaag van 5 cm dikte te bedekken budgetair mogelijk zijn en dient ër prijs gevraagd aan meer dan een aannemer. Verder zouden de Kolleges van beide betrok ken gemeenten dan samen de zaak kunnen onderzoeken. Waarschijnlijk gaat beider voorkeur naar een beperkte aanbesteding. Principieel heeft de Raad geen bezwaar tegen de asfaltering van de Meys- berg. Op de vraag of de oude Ro meinse weg, de Heirbaan, in slechte staat, ook voor asfalte ring in aanmerking komt wordt geantwoord dat dit alleszins niet mogelijk is en dat men zich, voorlopig althans, met de andere verbinding met Leb- beke zal moeten tevreden stel len. Raadslid Van den Bossche dringt aan op een maximale besteding van de gemeente lijke gelden vóór de realisatie van de fusie met Aalst. WATERBEDELINGSNET Geen problemen. Er zijn veel meer aansluitingen geweest dan voorzien en tot hiertoe wa ren er niet te veel klachten. REKENINGEN 75 Per hoofdstuk onderzoekt de Raad, tamelijk grondig de ver schillende posten. Op gebied van lijkenvervoer bij begrafenissen blijkt Baarde gem quasi een unicum te zijn want tot 9.30 ukost het abso luut niets, te 10 u. 50 F en te 10.30 100 F., dit alles mogelijk wegens een voor Baardegem uiterst gunstig kontrakt met de begrafenisaannemer. Uiteindelijk blijkt dat Baarde gem een batig saldo heeft in de gewone dienst van ruim 3.966.000 F en in de buitenge wone dienst van ruim 1.866.000 F, wat een totaal geeft van 5.833.000 F. Burgemeester De Pauw stelt dus vast dat de gemeentekas flink voorzien is wat hij wijt enerzijds aan een aantal be sparingen en anderzijds aan de forse stijging van het ge meentelijk aandeel (6%) op de personeelsbelasting die ge raamd werd op 900.000 F en steeg tot 1.600.000 f. Ook de grotere tegemoetkoming van de staat in het B-Fonds, ruim 200.000 F meer, speelde een rol. Met het waterbedelingsnet, dienst die zich zelf moet be druipen, zal er echter het eer ste jaar wel enige moeilijkhe den zijn. Al met al vindt burgemeester De Pauw dan wel dat het moei lijk kan verdedigd worden dat een deel van weg nr. 4 niet kan gelegd worden gezien de bud- getaire toestand van de ge meente. OPMERKINGEN Raadslid Honoré Monsieur verklaart de rekeningen niet te kunnen goedkeuren wegens volgende punten 1. In de rekeningen figureren o.a. 450 ton steenslag 'en raadslid Monsieur stelt zich de vraag waar die wel kunnen ge bruikt zijn. Nadat de burge meester heeft doen opmerken dat 450 ton steenslag, met zwaar soortelijk gewicht, een niet zo geweldige massa is verantwoordt schepen August De Boeck, zijn beleid. Steens lag werd gebruitkt in de Meys- berg, op de Zwanenestbaan (verlenging van de Mecfielse- weg), in het Achterste bos, van Jozef De Bie tot aan De Bolle en in een deel van de Her- ibaan. 2. Alhoewel raadslid Monsieur voor wat de formulering van de rekeningen van de leveran ciers aan de gemeente vast stel t da t e r ve rb eteri ng is v raagt hij toch nog verbetering op dit punt. Er zouden meer détails moeten gegeven worden. Raadslid Mare De Bie vindt de verbetering wel positief. 3. Voor wat betreft de verde ling van de gemeentelijke Toe lagen klaagt raadslid Monsieur de volgens hem onbetwistbare diskriminatie aan. Voor een Sportraad was er wel geld, met een begrotingswijziging, voor het hondenasiel St.-Bernardus eveneens en voor het Herder- semse Davidsfonds was de zaak ook positief. Alhoewel het geld niet opgebruikt was kreeg Jeugdgroep Bardo, echter geen toelage, nu vooral met de inrichting van het Provinciaal Muziektomooi op zaterdag 19 juni. Burgemeester De Pauw ver- natwoordt het beleid: de kwes tie met de Sportraad werd door de minister zelf gevraagd; als dierenvriend kan hij niet tegen het welzijn van onze huisdieren zijn; voor wat betreft de inter gemeentelijke viering van fol klorist Alfons De Cock te Her- dersem vindt de burgemeester dat het een plicht was deze no bele voorzaat de nodige eer te bewijzen. Hij acht dus de drie bovenvermelde uitgaven ge motiveerd. Wat betreft Jeugd groep Bardo herhaalt hij zijn standpunt dat voor wat, wat hoort, dat de lijst der prestaties en der spelers niettegen staande herhaald aandringen niet werd voorgelegd en dat ook de Koninklijke Harmonie waarvan hij ere-voorzitter is niéts heeft gekregen tenzij dat waarop zij recht had wegens gemeentelijke verplichtingen. STEMMING Met 5 stemmen voor, twee stemmen tegen en twee ont houdingen worden de rekenin gen goedgekeurd. Raadsleden Monsieur en De Ridder stemden tegen; raads leden Van den Bossche en De Bie onthielden zich. Mare De Bie motiveert zijn onthouding door het feit dat, volgens hem althans, er geen objektieve kri- teria waren om op basis zowel van verdiensten als van nood tot een aanvaardbare verdeels leutel te kunnen komen. Dat een bloeiende toneelgroep minder ontvangt dan een op het ogenblik veel minder bloei ende muziekmaatschappij neemt hij niet en noemt, hij dis kriminatie. Burgemeester De Pauw trekt een vergelijking met het vorig bestuur die positief uitvalt voor het huidig bestuur. Zo kreeg bvb. de Chiro, vervoerkosten inbegrepen, 10.000 f en in het vroegere bestuur 500 F dus 9.500 F meer of 20 maal zo veel. Burgemeester De Pauw besluit dit debat, bij wijlen betrekkelijk woelig en waarin wel eens «gesukkeld» werd met te ver klaren dat er nu veel meer wordt gesubsidieerd dan vroe ger en dat voor alle groeperin gen. Volgen nog een paar zure oprispingen nopens de ge loofwaardigheid van een bur gemeester, een raadslid, een bestendig afgevaardigde en een direkteur van een privin- ciale dienst, geloofwaardigheid die zal getest worden op de dag van het muziektomooi, volgens raadslid Monsieur. De bu rgemeester verklaart dan nog dat niets zegt dat Jeugd groep Bardo achteraf niet zal betoelaagd worden als blijkt uit hun prestatie dat ze het verdie nen. T.M.V.W. Met 7 stemmen voor en twee tegen (Monsieur en De Bie) wordt de burgemeester dan af gevaardigd naar de algemene verqadering van de TMVW. L.H.

De Voorpost | 1976 | | pagina 9