Eibmimbh RAF CONSTANT EN EDDY PEELMAN PECHVOGELS IN NATIONAAL KAMPIOENSCHAP Frank Arijs: piepjong maar reeds profzege DIRK HEIRWEG NAAR MONTREAL :Eddy Peelman kan nog winnen SHOW h Tour de France te Dendermonde De renner van de week De renner van de week AKTUEEL «gw§I?(DIÏÏÏ ;chj Kijk maar naar de namen van de profs die te Dilsen de finish ay{ van het nationaal profkampioenschap bereikten geen enkele ÜIT! streekrenner is er bij. Wat meteen niet betekent dat onze jongens nergens waren. Ver van ons te beweren dat ze Freddy Maertens met huid en haar zouden opgegeten hebben de Lombardsijdenaar, uitstekend bijgestaan door zijn omvang- rijke „roodwitte garde" is momenteel de beste ééndags- renner ter wereld, zodat geen kruid gewassen is tegen zijn meesterschap. RAF CONSTANT was op weg naar een uitstekende prestatie. Hij reed evenwel lek. Raf begon te achtervolgen, beende het peloton bij, maar werd toen door een tweede lekke tube tot de aftocht gedwongen. EDDY PEELMAN had eveneens pech. Deze „individueel" I (reetman rijdt voor een Spaanse firma) werd na een massa verwikkelingen toch uit de nood geholpen. Er het bijltje bij neerleggen deed Eddy niet hij legde al zijn krachten in LSi een krachtenslopende achtervolging die met sukses werd bekroond. Veel baat hebben die iuspanningen hem niet ge- bracht, want als Pietje Pech het dan toch op jou gemunt heeft, ben je eraan voor je moeite. LUCIEN VAN IMPE legde er al heel vroeg het bijltje bij neer voor een klimmer als Lucien was dit parkoers -totaal ongeschikt. Op de smalle kasseiweg was het bovendien levensgevaarlijk ook. Liever dan zijn „Tour de France" in het gedrang te brengen, fietste Van Impe naar de kleedkamer. BENO MICHIELS werd door een val uitgeschakeld. ETIENNE VAN DER HELST, ook al zonder Belgische ploeg maats, ging heel ver mee, maar vocht op het laatste tegen windmolens en gaf er tenslotte ook de brui aan. Voor WILFRIED WESEMAEL, nog in rodage na al de pech, Aa was die bandbreuk er te veel aan ook hij kleedde zich 5» vroegtijdig om. HERMAN VRIJDERS liet verstek gaan, maar Ba was elfde te Neeroeteren. Over de koersen die tot en met vorige zondag gereden werden, kunnen we kort zijn Eddy Peelman won te Zele-Heikant na een soloren. RAF CON- se Was er viJfde' FRANK ARIJS achtste en BENO MICHIELS 19de. Beno finishte maandag elfde te Erembode- 'gem waar Raf 16de was. Hij wil geen meeloper zijn, geen „halve gast". Frank Arijs heeft ambitie. Een obskuur figurantenrolletje ligt hem niet. Toen hij nog piepjong was zegde hij „Ik wil de beste zijn." Intussen heeft de Aalstenaar ervaren dat tussen droom en werkelijkheid een metersdiepe kloof ligt een supercrack wordt niet elke dag geboren. Fred De Bruyne, Rik Van Looy, Rik Van Steenbergen drie grote namen. En toch waren deze kampioenen ergens beperkt. Ze wisten het en oriënteer den er him carrière naar. Er ós slechts één komplete koereu r geweest. Merckx. Die kon het °P zijn hoogte punt allemaal klimmen, spurten, tijdrijden. Wellicht komt er van rijn formaat noodt een tweede. Die tweede Merckx wil Arijs niet rijn. Ergens is hij be grensd. Maar hij beriit iets talent genoeg om niet te moeten rondtrekken met de bonite groep sandwichman nen die in ons Vlaamse land je de kermissen moet opvro lijken en de bookmakers een centje laten verdienen. STAGE trankske Arijs heest zijn jeugd niet vergooid koersen en studeren kombineerde hij. Een diploma van techndeker houdt hem m de running voor het uitoefenen van een lonend beroep. Wat tot na het verlatten van de school banken een hobby was. de wielrennerij, kan hij met wat geluk uitbouwen tot een niet- aüledaagse profcarrière. Een aangename kennisma- kmg werd het niet bij de beroepsmensen koersen is he lemaal anders dan in de ama- teurspekïtons fietsen. Je steekt in de kleuren van een of andere sponsor. Je eigen weg gaan is gedaan de «di- reikteur» öèvëèit, aè kGpïnSJI deelt de lakens uit, en jij, jonige «stagiair», voelt je wat onwennig. Je droomde van ronden en klassiekers, van knarrtekop- pern. Doch die blijven gere serveerd voor de vedetten, voor de «groten». Maar daar hoor je (voorlopig nog ndet bij je bent Frank Arijs, en je moet nog veel bewij zen. Frank was van meet af aan een winnaar. Reeds als nieu weling. Een kereltje met speed. Klein, dapper, slim, sluw, snel. Een winnaar. Bij de junioren trok hij even eens dikwijls aan het lang ste eind. En toen hij vorig jaar, vooral tijdens de lange hete zomermaanden van de ene overwinning naar de an dere fietste wisten de insi ders da^ Frank het ook in de profrangen wel zou rooi en. Voorai de «Grote Prijs Meert» te Nieu werkerken. een koers met «inhoud» piaiaitatë Zijn in het zonnetje. De logica werd geen geweld aangedaan. Dirk Heirweg, de Zeelse amateur die reeds sinds zijn overgang vorig jaar naar de amateursklasse tot de betere koereurs behoort, heeft met zijn uitslagen een verdiende Olympische selektie kunnen af dwingen. Zeker een hele prestatie voor iemand die amper vier jaar in de wielerkompetitie uitkomt, Dirk reed zijn eerste koers op 2 september 1972 te Moerzeke en op 10 september 1972 won hij tc Nieuwkerken-Waas zijn eerste wedstrijd. Onze sportrubriekleider sprak toen al van „een dave rende intrede in de wieier- wereld". Voor Heirweg ging leis p**". .vuelta d'Espaiia voor Eddy Peelman dit jaar. De konditie was er niet, de goesting evenmin. Pech hield hem uit de aktualiteit. Als je een pak gloednieuwe bandjes koopt en je rijd die stuk voor stuk aan flarden, dan is het alsof de duivel ermee gemoeid is. Je zou je racefiets in de Hoek gooien en het voorbeeld volgen van Willy Van MaJder- ghern, Willy Abbeloos en. vorig jaar, de diep ontgoochelde Eddy Goossens. Maar je weet dat je het kunt, al staat je moreel op een heel laag pitje. Dus doe je i voort. Eerst zonder al te veel ^overtuiging. Nadien een beetje Igrimmig. Geprikkeld. twee palmen Er is ook geen „Tour de France" voor Eddy Peelman. ..De cols zijn veel te hoog voor hem", wordt beweerd. Al zijn het niet allemaal berggeiten die te Merlin Plage Mn de proloog over acht kilo meter begonnen. Elke vogel zingt zoals hij gebekt is nu topsprinters als Patrick Sercu 6n Van Linden verstek lieten Saan, maakte Eddy Peelman een reële kans om een paar Sitoverwinningen palmares toe te voegen. Freddy Maertens Die is inderdaad de snelste van de 130 die tussen Le Touquet en Bornem over Aalst en Dendermonde over „onze bo dem" zullen fietsen. Doch Freddy bezit, evenmin als enig andere sterveling, de gave van de alomtegenwoor digheid en zal dus niet altijd in de spits zitten om de kon- kurrenten te kloppen. Dat Eddy Peelman precies op het „Tourmoment" de goeie vorm heeft, bewezen zijn jongste prestaties hij graaide een etappezege mee in de ronde van Saragossa. En te Zele-Heikant won hij vrijdag met allure de kermis- koers. rlirni Pcolmun- hlcr sumen met vrouw en kroost, kan weer pinuachen na een pechperiode. (C) Uit het peloton ontsnapte een groepje van 13. Dat gebeurde tijdens de zevende ronde. Meteen lag de wedstrijd in de beslissende plooi. Als hij dat wilde kon Eddy Peelman de kat uit de boom kijken, zich rustig in de wie len laten meetrekken om on der het spandoek met zijn vlijmscherpe spurt de kon- kurrenten voor schut te zet ten. Peelman opteerde voor de moeilijkste oplossing hij de marreerde, gooide de rivalen los, bleef, in een autentieke „achtervolgersstijl", op een hoog tempo doorgaan. En sloeg een kloof die aan de finish tot meer dan een volle minuut was uitgediept. Eddy's tweede seizoenzege zat er op. Traditiegetrouw liep voor Eddy alles verkeerd in het nationaal kampioenschap. De- fekt. Hij zit niet in een „Belgische" ploeg( zodat be zwaarlijk van zijn Spaanse baas kon verlangd dat die met een ploeg mekaniekers en een eigen volgwagen naar het Limburgse Dilsen zou af zakken om zijn „eenzaat" bij te staan. Eddy was dus op de „noodhulpdlenst" aange wezen. Het heeft lang ge duurd vooraleer hij uit de nood werd geholpen. Maar Peelman legde er de riem niet af. bleef ln zichzelf geloven, vocht tegen de beu kende wind en zat na een slopende achtervolging na een poosje weer in de steeds maar schakels verliezende pe loton. Peelman staat niet in de uit slag. Ver van in de finish te eindigen. Maar hij heeft be wezen dat zijn gehavend mo reel weer is opgekalefaterd en dat hij opnieuw een échte profrenner is geworden. (qim). spied A8TM i het steeds crescendo en ieder seizoen ging het beter. Be langrijke perioden in zijn nog korte loopbaan waren eer stens de keuze die hij maakte om een rennersloopbaan te kiezen boven een universitair diploma en zijn prestatie op het einde van vorig seizoen toen hij samen met Bruno Jaremko 3e werd in de Tro- Dirk Heirweg Zeelse Olympiër is in topvorm. (C) fee Baracchi en hiermee zijn intrinsieke waarde aan de bondsverantwoordelijken liet blijken. Een logische prese- lektie bij het begin van het huidig seizoen vloeide er uit voort. Tot einde 1975 reed Heirweg 229 wedstrijden won er 56 van en eindigde 109 keer tussen de eerste drie. Dit seizoen bedraagt zijn winsttotaal 9 koersen, on danks de twee wedstrijden per week en verschilende op gelegde stages en trainingen. WAT DENKT MEN VAN DE HEIRWEG - SELEKTIE Mama Paula, is tevreden over de selektie van haar ^oon. biow jtfonspni sib oiJiiocjfnoa Frank Arijs eerste profzege. Frank Arijs ondertekende een profkontrakt. Rijk zal hij er niet op worden. Doch hij is onder dak en is aan een leerrijke stage toe. Gen sters sloeg hij met, maar dat werd van deze piepjonge koe- reur niet geëist. Belangrijk is, dat haj zich aan het ritme en de nieuwe manier van koersen heeft aangepast en meer dan op zijn beurt een ereplaats aan zijn palmares toevoegde. Intussen heeft Frank Arijs er zijn eerste zege als beroeps- renner opzitten. In eigen huurt den n»e wel te Erem- bodegem-Terjoden f Hitste hij (C) maan d ag nam i ddag armen- zwaaiend door de finish. Op zijn eentjevijf kilometer voor het doek viel, demar reerde hij. Onverhoeds, zo moet he,t eigenlijk, anders kun je doorgewinterde kon- kurrenten niet verrassen. Op de allereerste zomerdag van 1976 kwam Frank Arijs met een palm naar de Var- kensmarkt. Hij heeft nu het broodnodige zelfvertrouwen, weet dat hij meer kan dan de doorsneerenner. Wordt dit Terjodens resultaat de aan loop naar een lange zege reeks maar bij haar komt toch een ondertoon van bezorgdheid naar boven over de renners stiel. Papa Adolf, oud wiel renner, vindt Bet een formi dabele belevenis voor Dirk, die zich veel opofferingen getroost. Burgemeester Avil Geerinck noemde het een for midabel en verdiend resul taat van Dirk Heirweg. En als rasecht sportmens zal de burgemeester ondanks de moeilijke periode trachten om zijn dorpsgenoot te Montreal te gaan aanmoedigen. Gilbert Dheer, voorzitter van de sup porterski ub, was de tolk van de supporters om te verkla ren dat alle Dirk Heirweg- fans in de wolken zijn met Het grootste cirkus ter wereld, zoals iemand ooit de Tour de France noemde, draait weer op volle toeren. De karavaan trekt voorbij dorpen en steden, door het vlakke Vlaamse land tussen Aalst en Dendermonde, doch ook over de ruige Pyreneëen- en Alpentoppen. Voor een profrenner is de „Tour" een belevenis. Drie weken lang ondergaat hij de aparte sfeer van deze unieke show, waarin alle akteurs hun eigen rol ver tolken de vedetten, de rittenwinnaars, de klimmers, de spurters, de jagers op geldgewin in de nevenklasse menten, de waterdragers, de butlers, de kelners. In de krantenkoppen is slechts plaats voor de „groten". Hun exploten worden in het beste proza beschreven, hun verklaringen zijn het zout van de reportages, hun winst of verlies het thema van diepzinnige overwegin- Rond de gele trui, de leider van het bergklassement en de man in het groen bewegen de figuranten, de jon gens zonder naam. Wie is Moneyron, de hoofdvertolker van „Autour du Tour", de film die we dezer dagen op de beeldbuis zagen Eén van de velen die slechts één objektief najagen de finish van de allerlaatste etappe bereiken. Hij is één van de lijders. Thévénet, Van Impe en misschien Baronchelli de leiders. Moneyron, of om het even welke andere „nobele onbekende" vindt in en na de „Tour" geen goudmijn. Misschien amper centen genoeg om de eindjes aan mekaar te knopen. En toch heeft de „show" de waterdragers nodig zij moeten de prestaties van de cracks in een nog feller daglicht plaatsen. De kleintjes vormen de achterban van de Tour. Nie mand neemt het ze kwalijk dat ze zich de cols laten opduwen, dat ze zich minutenlang „laten verzorgen", vastgeklampt aan de wagen van de „medische dienst". Of ze 83ste worden met een achterstand van drie uren of 22ste met een halve dag achterstand op de winnaar heeft geen belang ze rijden de Tour. Waarom Waar schijnlijk blijven ze zelf het antwoord op die vraag schuldig. Misschien wel omdat ze de keiharde realiteit niet aanvaarden willen. Zegt Moneyron „als kleine jongen dweepte ik met de Tourhelden. Ik droomde ervan alle konkurrenten af te schudden op de cols, een held te worden. Jaren later begreep ik dat het niet kon, dat ik gedoemd was een meelopertje te blijven. Toch hield ik er niet mee op. Gewoon omdat ik graag fiets". De koereurs staan voor het sportieve van de show in. De publiciteitswagens, de rondtrekkende artiesten, de gemotorizeerde politie, de wagens van de sponsors, de mekaniekers, de sportdirekteurs, de Tourorganizatoren, de dokter het hoort er allemaal bij. Het zijn de tal rijke ingrediënten van een cocktail, die de toeschouwer langs de weg en aan start- en aankomstplaatsen met de ogen proeft. Een attraktie. Wellicht precies daarom leggen duizenden op „hun" Tourdag voor enkele uren hun dagelijkse bezigheden naast zich ze willen die kermis niet zonder hun laten plaats vinden. Mare MARCEL deze aanwijzing. Een selektie voor de Olympische Spelen noemt hij een tot de verbeel ding sprekende prestatie. Een aanduiding waar elke sportbeoefenaar moet van dromen. Voof hun Dirk vin den ze het oververdiend, want hij heeft ér zich totaal voor ingezet. De Heer Gilbert De Mets, lid van de Nationale Sportcommissie noemde Dirk als één van de beste en voor hem is het een logische be slissing en een grote eer voor Zele. BWB Afgevaardigde Manuel Buys beaamde de woorden van de heer De Mets en zei dat Heirweg die plaats tussen de besten ver dient. BENO. (ML) .qo olot nsa Maandag 28 juni bolu de Tour door Dendermonde. De renners rijden van Le Touquet naar Bornem. Van Leb- beke komt de karavaan naar Dendermonde langs de Heirbaan, St.-Gillislaan, Brusselse straat. Ylasmarkt, Grote Markt, Justitieplein, Franz Courtensstraat, Kas teelstraat en Mechelsesteenweg. De renners worden te Lebbeke verwacht te l.>u08 op de wijk St.-Gillis te 15ul2 en op de Grote Markt te 15ul4. De karavan trekt anderhalf uur vroeger voorbij. Alle verkeer zal verboden zijn vanaf 12ul5 tot 15u30 in genoemde straten en er is ook stationeerverbod. nu^iyiJ bh ,)<jl'W ui.' tiui

De Voorpost | 1976 | | pagina 15