PAUL JANSSENS WIL TOT ZIJN VEERTIGSTE VOETBALLEN 1 u X V fUREL Jarenlang de troefaas van klub Denderleeuw en nu speler-trainer bij Eendracht Nieuwkerken 20 Een late roeping „Helemaal niet", zegt Paul Jans- sens die in september zijn tweede seizoen als speler trainer bij Eendracht Nieuwerkerken aanpakt„op school tegen een bal trappen, mocht Maar kompe titie Zet dat maar voor een poosje uit je hoofd, had pa gedreigd. Eerst een diploma, en dan zien we wei". Pas toen hij laatstejaars was aan de normaalschool werd het veto opgeheven. Als de kippen was Paul er bij om een aanslultingskaart voor Mere te onderte kenen. Waarom Mere Janssens was ér geboren en getogen. Logischerwijze supporterde hij voor de ploeg. Als hij persoonlijk een handje kon toesteken, wilde hij dat niet nalaten. BigenEjk miste hij zajn de buut Paul Janssens werd aangewezen voor de invtal- lersploeg, maar hij kon niet optreden. De volgende week Mep hij met het fandonlteam het terrein op. Het werd het begin van een lange en voor alsnog allesbehalve voorbije karrière. NAAR DENDERLEEUW Paul Janssens bleef niet lang in Mere. Talentenscouts van Klub Denderleeuw, een ver eniging doe het steeds van .immigranten'heeft moe ten hebben, ontdekten hem. Er kwam een transfer van. Elf seizoenen zat hij in zwartblauwe shirt achter goaltjes aan. Eerst had Jans sens zijn geluk in Zottegem beproefd. Maar daar liep hij niet op rozen een meniscus- letsel remde hem. Na dat - .orte intermezzo vond hij zijn „echte thuis". Elf sei zoenen is heel wat... Paul Janssens streek op de Denderoever neer na de de gradatie van „Klub". Erg diep was „den Efcee" weg gezakt naar Tweede Pro vinciale. De 89 doelpunten van Janssens wogen dat jaar zwaar door op <ie balans de champagneflessen wer den ontkurkt. Klub was kampioen. Janssens is altijd een goalgetter geweest. Heeft hij daar zelf enige aanvaard bare verklaring voor „Dat torinstankt heb je, of dat heb je niet Sommige spelers mag je tienmaal alleen voor een keeper zien opduiken. Evenveel keren helpen ze de kans naar de bliksem. An deren shotten of koppen de bal door een muizegat door 'het niet. Je kan het feeling noemen. Maar er komt ook beheersing, technische vaar digheid en een korreltje ge luk bij kijken". Ben boekhouding houdt Janssens er niet op na,- hij kan bij benadering het aan tal gaaitjes niet schatten dat hij scoorde. Paul is steeds een typisch spitsloper ge weest, een opportunist „Je moet zo 'n spelers in een ploeg hebben. Doch je mag een goalgetter niet over het paard tillen hij is slechts de schakel in het geheel. Een team bestaat uit dertien mensen elf op het gras, twee wisselspelers op de bank. Iedereen heeft oen ei gen taak de keeper doel punten beletten, de schot- vaardige jongens er scoren. Uit "3e goeie of slechte co ördinatie tussen de pionnen resulteren de uitstekende of negatieve resultaten". NOG TOT VEERTIG Paul Janssens is geen eerste jaarstwen. Als hij nog één keertje verjaart 's hij er 35. Een leeftijd waarop de meesten afhaken, een match- ke „buikjesvoetbal" spelen of overschakelen op een trainersjob „Ik geloof niet aan een „pensioengerechtig de leeftijd" voor een voet baller. Op je fysieke en men tale paraatheid komt het aan. Je moet vechten. Tegen de onverschilligheid, tegen het „gearriveerd" zijn, tegen jezelf. Ik geloof dat ik er tot mijn veertigste kan mee doorgaan. Als je maar ka rakter genoeg hebt, komt het voor mekaar. Karakter betekent nietop het terrein het mes trekken, spurten en knallen tot je tong op de schoenen hangt je moet voor je sport leven. Tijdens het dode seizoen mag je stoom aflaten, doch doen alsof het nadien allemaal vanzelf in orde komt is fout." Paul Janssens traint op zijn eentje ook nu. Middenin de zomer. Hij loopt een paar kilometers. Daar komen tien spurtjes van vijftig meter bij, wat lichaamsoefeningen, weer twee kilometer volle gas, nog maar wat turnen en tien spurtjes. Dn om zich te laten uithollen huis toe „Een voetballer die het vooral van zijn snelle demarrage en een flitsende spurt hebben moet, mag die twee kwaliteiten niet weg gooien of laten verloren gaan. Wat. je hebt moet je zolang mogelijk trachten te houden" JONGEREN Paul Janssens gelooft niet erg in de eigentijdse jeugd. Er zijn uitzonderingen om Achit lange wieken inaktief blijven, het mag dan nog In het tussenseizoen zijn, legt men niet zomaar naast zich. Het wordt keihard wroeten om er zo spoedig mogelijk weer te „staan". „Ik heb me toen gefarceerd. Ik zou het nooit meer doen. Het :s beter zachtjesaan naar de goeie kondrtie te zoeken dan er de zweep op te leggen.» Paul Janssens' beste seizoen? Op 32-jarige leeftijd, mijn heer Hij scoorde toen, op nationaal vlak, 23 doelpun ten. Zijn moeilijkste jaar «Ik zou het anders stellen mijn moeilijkste kompetitie- helft. Dat v-as de eerste ron de van het kampioenschap 1975-76, toen ik te Nieuwer kerken belandde... Het was voor mij iets totaal nieuws een andere omgeving, andere spelers, een andere menta liteit.» CAFEVOETBAL «Mijn leven lang heb ik moe ten gehoorzamen, doen wat de trainers wilden. Te Nieu werkerken vond ik charman te mensen, tot werken be reidde bestuursleden en een groep begaafde voetballers. Een vriendenkring eigenlijk. Daarmee bereik je veel maar niet alles. Voetballen bete kende voor de jongens pret maken. Achter een bal stoei en. Doch eigentijds voetbal is méér dan dat. Ik heb ge poogd er de caféploegmenta- Mtedit uiit te persen. Ik geloof dat daar. met de goodwill en de gewaardeerde mede werking vam iedereen, in ge slaagd ben.» «De eerste ronde ging het met horten en stoten we vergaarden veel te weinig punten. Al is het «en geleerd en groot woord we speel den niet professioneel ge noeg. Vandaag is improvize- xen u&t den boze. Het dilet tantisme moet eruit. De de fensie «pakte» te veel goals, het vlotte niet in het mid denveld Alleen de spiftslopers maakten goeie beurten.» Paul Janssens zakte af naar heit middenveld. Hij, de op- wilde weg. Hij mocht J Naar Ldedekerke.» De leemte die Meert, achter- laat, moet gevuld. Kan dat «Ik geloof van wel. Bij Wils kracht Moorsel haalden we de 21-jarige Steenhoudit weg. 1 Technisch goed, een krach tig schot. Alleen nog een beetje te onbesuisd. Hij heeft nog te veel kansen nodig. Een ruwe diamant die kan gepolijst worden tot een glinsterend en waardevol be zit. Als je, zoals Steenhout, een aantal aangeboren ga de regel ite bevestigen, maar de meesten pakken het ver keerd aan „Wat denk je van een juniorke dat op zondagvoormiddag met ..de bibber" in de vingers de schoenveters dichtsnoert en nog naar het bier van de voorbije fuif stinkt Daar kan niets van komen. Vraag van die knapen ook geen inspanning ze zouden mis schien wel willen, maar ze kunnen niets forceren. Van de dancing of de bierbent naar het voetbalveld stap pen is fout. Ze zijn niet al lemaal zo, maar jongens die naar hun match toe leven, zich opofferen voor hun hobby, lopen er vandaag niet zo dik meer. Het is hun zaak. doch ze moeten kiezen of delen. Als je er met je klak naar gooit, ge raak je nergens Wie geluk kig is met een figuranten- rolletje in een invallersbeam of een obskuur eaféploegje, heeft veel te weinig ambitie. Zeg nu niet och, voetballen is voor de meesten een on schuldig tijdverdrijf. Alle maal waar. Doch als je voor jezelf de zweep niet kunt bovenhalen als het- op sport bedrijven aankomt, dan ben je ook in het leven van elke dag een „vijg", een ventje van niemendal, iemand die het zelden ver schopt". Voetballen, evenals alle an dere sportdisciplines trou wens, maakt een beter mens van de beoefenaar. Dèt be grijpen te weinigen. Of Paul Janssens, die als le raar beroepshalve een men senkenner en psycholoog is, slechts negatieve ervaringen heeft met de jeugd Neen, maar het percentage „door bijters" en vechters Mgt la ger dan bij de stilaan ver ouderende generatie. ZELFBEHEERSING Zelfbeheersing is één van de kwaliteiten zonder dewelke sport beoefenen uit de hand dreigt te lopen. Vooral bij „konitaktsporten" zoals voet bal, handbal en basket, waarin je oog in oog staat met de tegenstanders, moet je jezelf voor honderd pro cent onder kontrole kunnen houden. Dat lukt niet altijd. Janssens heeft dat onder vonden. Het gebeurde, twee seizoenen geleden op het terrein van Stade Leuven. Denderleeuw moest 1 puntje halen om in Derde Nationale te blijven. Het ging goed 0-1. Nadien viel de gelijkma ker. Een schreeuwende off side „Maar ik pleit on schuldig voor de scheidsrech ter. De man werd door rijn linesman m het ootje ge nomen. Erg was het dus niet. Êen drietal minuten voor affluiten ging de kat op de koord. Een Leuvenaar verloor de bal in het straf schopgebied en liet zich als een boom tegen het gras vallen. Er volgde een fluit signaal penalty. Ik vond dat zo schreeuwend onrecht vaardig dat ik de ref inter pelleerde. De man verstond er geen snars van, hij kende gebenedijd woord nederlands. Mijn gebarentaal liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Ik moest eruit, maar het goaltje bleef op de bord jes staan. Denderleeuw de gradeerde". Nooit voordien in zijn lange carrière had Paul Janssens tegen rood aangekeken. Hij had niemand geschopt of geslagen. De bondsbonzen be grepen het zonder één zon dag schorsing verliet hij de „vierschaar" KAMPIOEN EN BEEN BREUK Het leven van een voetbal ler is een cocktail van mooie en kwade dagen. Wat een feest moest worden voor Paul Janssens was die keer de rotste dag uit rijn loop baan. Klub Denderleeuw speelde tegen Eeklo. De al lerlaatste match van het kampioenschap in Eerste Provinciale. Winnen bete kende de titel en promove ren. naar Bevordering Na de rust liep Janssens een beenbreuk op. Acht weken gips Denderleeuw haalde het mot 1-0, dat. wel. Maar voor Paul Janssens blijft het een triestige herinnering. Paul Janssens portunist, de pijlsnelle goal getter «dat moest, anders liep de noodzakelijke verbin ding tussen defensie en voor hoede spaak.» Paul Janssens, meer dan de anderen, werd door de sup porters kritisch bekeken «Misschien verwachtte men van mij te veel. Ik ben geen mirakelman. Een speler zo- ais alle andere, die afhangt van het feiit of de ploeg al dan niet ronddraait. Voetbal •is al na al immers team work». De laagkonjunktuur ebde weg. Eendracht Nieuwerker ken duwde plots door naar de top. Te laat om kampioen Brakel, die uit de eerste kom- petótiehelft een. bijna onover brugbare voorsprong puur de. nog bij te benen. Maar met die tweede plaats waren én trainer-speler én dirigen ten tevreden. Paul Janssens heeft gepoogd de voor de fanionploeg bruikbare elementen langs ontspannende oefeningen om inspanningen te laten doen. Hij voerde ook een «itaktisch plan» in een noodzakelijk kwaad nu de voetbalsport van louter spel naar «stiel» evolueerde. WILLY MEERT WEG Als trainer moet je gezag hebben. Als speler moet ie het kunnen. Paul Janssens probeert beide te kom bi neren. Iemand «ontdekt» tijdens dat éénjarig verblijf te Nieuwer kerken «Inderdaad Pros Sonck kwatongen beweer den dat Pros een moeilijke jongen is. Ik geloof het te genovergestelde. Sonck kwam vorig seizoen regelma tig naar de trainingen. Hij stond als wisselspeler op het scheidsrechtersblad voor een bekermatch. Na de rust werd hij Ingehaald. Pros deed het zo goed dat hlij niet meer weg te denken was uit de defensie. Ik heb met die jon gen nooit last gehad. Hij kan. Als hij In zichzelf blijft geloven en naar goeie raad wil luisteren, blijft hij een meer dan bruikbaar ele ment.» Willy Meert loopt volgend jaar niet meer in de Een dracht kleuren «Wdlly is een geboren opportunist. Doch hij ven bezit, komt het eruit Vroeg of laat.» Eendracht Nieuwerkerkei speurt nog naar een mid denvelider. Voor de transfert periode afgelopen is, vind men die wel «Als dat voo mekaar karnt, mikken we ho ger dan naar de tweed plaats», pronostókeert Pau Janssens. Heeft Nieuwerkerken da geen inbreng van eige jeugd Een drietal jundore worden langzaam maar kor klaargestoomd voor he fareionteam Alleen «mense van goeie wil» komen in aan merking: „Het is kiezen delen doen wat gevraag wordt, of aan de kant blijve staan. Een trainer is gee diktator, geen despoot. H moet de vriend en de raai gever rijn van rijn discipelei doch hun speelbal mag h nooit worden.» Paul Janssens stelt rich aan. Hij weet dat de onfei baarheid niet van deze reild is als iemand wat vei keerd heeft gedaan, een fli ter begaan, dan zal hij «schuldige» nooit uitkaffi ren «Dat doe je niet mi een mens. Beter is het acl toraf tussen vier ogen misslag uit te praten.» TOT VEERTIG Paul Janssens hoopt tot rij veertigste goed te zijn vo< provinciaal voetbal. Als 1 ervaart dart de tijd van gal gekomen is, zal niemand he dat moeten vertellen, houdt er dan wel uit e>Sf beweging mee op. Of hij dl links of rechts trainer word Deze ervaringrijke man, het doordeweeks leven leras meent dat hij dan best boeken voorgoed dichtklaj «Ik ben geen mens om ha denwringend of sigaretti paffend op een bank te zirtte Ik ben steeds zeer akticf g weest. Te aktief om een pa sief rolletje te aanvaarden) Het kan best dat Paul Jan sens nog langer meegaat dl tot rijn veertigste verjs dag«Kijk maar naar Wil De Vos. Die was als 43-jai' nog si>eler-trainer bij Wil kracht Hofstade.» dl iai- lIf^^ Marc Mai irej

De Voorpost | 1976 | | pagina 20