I'llfliHiiTfil I Een roep naar de zon FILM BIJ ONS Een hoekje voor een boekje 5' OMTRENT KUNST STEDELIJK ONDERWDS BRENGT «RADIO FLIEREFLUITER» 'af fin* HET DAENSISME 24 - 25-6-76 - De Voorpost «KUNST EN POEZIE» Deze zeer geslagde tentoonstelling, die doorging in de lokalen van het CSV te Aalst, was een eerste poging kunst te verbinden met poëzie, vormen, beelden, verbinden met het woord, het visuele duidelijk maken door het verbale. Daarvoor werden de werken tentoongesteld met aangepaste muziek en teksten. Drie jonge kunstenaars werkten mee: Wigbert en Peter van Lierde, Carine Wauters met verder nog gedichten van Chris Latour. Wigbert, leerling aan de academie te Aalst bracht fantasierijke teke ningen en werken in ekoline. ge ïnspireerd op de zon en de roep naar de vrijheid, uitgewerkt in grootse, onwerkelijk aandoende landschappen, rijk aan kleur, met vooral purper en blauw als lieve lingskleuren. Dit kwam ook tot uiting in het glasraam waar ook de vloeiende lijnen in terugkwamen. ZON OM Het is nacht De daken staan in puinhoopgrijs Sterloze hemel De donkere kleur van de maans verduistering Kijk omhoogmens Kijk omhoog en zie hetgeen je nooit zag in de nacht Zie de zon schijnen in al haar glo- Gehoord: Gezegdes van en verzamelt door de heer Carles Decreton, ter gelegenheid van de prijsuitreiking en de daarop volgende vernissage van de geselekteerde werken in galerij Luka, Boechout. Er zijn drie soorten kunste- middelbaar onderwijs! Ik heb naars nï., de kunstenaar die niet in de gratie geraakt, de kunste naar die wel in de gratie geraakt en de liefhebber in het val van de kunstenaar geholpen. Verreken de prijs van het door U begeerde schilderij niet per m2. Een huwelijksadviesbureau kan ook advies geven over een schilderij wanneer de adviseur er iets van kent. Het applaus kan het vriende lijke klopje op de schouder vervangen wat de mens in de kunstenaar een sterke steun kan betekenen. Tijdens de vernissage wordt over het algemeen weinig aan dacht besteedt aan de werken. Daar steekt niets verkeerd in, de meeste kunstminnaars vergeten echter terug te komen. Een galerij kan je binnen vallen om een regenbui te ontlopen of om een zonneslag te vermijden of eenvoudig om zijn boterhammetjes op te eten en een plasje te doen. Wanneer U dan niet gemerkt hebt dat er schilderijen waren dan bent U niet in een galerij geweest. Ik heb nooit gehoord eigenares van galerij bijt klant. Evenmin bezoeker bijt werk. Heb ik kunst geslikt in het toen één kunstenaar ontmoet of ben nergens in aanraking geweest met één kunstwerk. Ik herinner mij wel de Paul Klee geboren werd op 18.12.1879 en dat mijn leraar een goed schilder moest zijn (met leverziekte). Wij waren doodsbang voor zijn Antwerps dialekt, zijn «nul punten, manneke...» Waar is het kunstpatrimo nium? Vooral in het buitenland. Zou het dan toch waar zijn dat de kunst niets doet voor de overneiar Wij weerhouden niet dat dit initiatief mede een reaktie is geweest tegen het gemeentelijk kultureel beleid in het algemeen en ten opzichte van onze initiatieven in het bijzonder. Doelstelling van onze prijs: 1. Schilderkunst helpen bevor- derén. 2. De verwarring liefhebberij en schilderkunst helpen ontkno pen. 3. De opzettelijke verwarring uit welk motief dan ook ontsproten bv. vriendendienst, winstbejag, politieke opportuniteit, te hel pen bestrijden. Wij zijn niet de eersten om de alarmbel te luiden, wij sluiten er ons bij aan en verhopen nieuwe reakties uit te lokken. Op zaterdag 26 juni om 18 uur (derde leeftijd) en zondag 27 juni om 19 uur brengen de kinderen van het stedelijk onderwijs, lagere afdeling een zelfgemaakte musical «Flierefluiter». Wie dit kreatief evenement wil wijvonen zal zich moeten haasten. De toegang is gratis. TENTOONSTELLINGEN Galerij Valerius De Saedeleer, Kunst- en Antieksalon, tot 27 juni. Belfortkelder, Diane De Kuyper, tot 17 juni. VRUDAG 25 JUNI Nieuwstraat vanaf 14 uur, braderijfeesten ZATERDAG 26 JUNI Nieuwstraat. vanaf 9 uur, braderijfeesten. Mikisklub, Nieuwbeekstraat, 20 uur, gezellig samenzijn met John Löndstrom. Jeugdhuis Tanu, Houtmarkt, 19 uur, Roemeense avond met film en maaltijd. ZONDAG 27 JUNI Sociaal Centrum Immerzeel, 14.30 uur familiale wandeltocht. Boudewijnlaan en Biekorfstraat, 17.30 uur, opening van het ravotterrein «De Biekorf». Wellekensstraat45, Pan Filmklub, 20.30 uur, filmvoorstelling Snoopy. Drieveldenweg 11 uur, koncert door harmonie «Hand in Hand». MAANDAG 28 JUNI Grote Markt, doortocht van vierde rit ronde van Frankrijk om 14.51. Nieuwstraat. vanaf 15 uur, na doortocht ronde van Frankrijk, braderijfeesten. Kapel Oud-Hospitaal, opening tentoonstel ling. werk van leerlingen van de akademie voor Schone Kunsten. Schijnen over de duister kant van de aarde. Warme zonnesluiers Laten we de zonnetoren beklim men. muze Kijk omhoog, lieve mens en begrijp Je zal een tipje van de zonnesluier oplichten Ik heb de zon lief De zon heeft de mens lief Ik heb'de mens lief Ik heb jou lief (wigbert van lierde) Carine, met haar abstrakte werken in keramiek, rijk aan schaduw werking, onverstaanbaar voor buitenstaander, maar waarschijm lijk diepgaander dan het lijkt. Haar werken zijn geïnspireerd op de lijn, in al haar facetten, in al haar eenvoud toch ontzettend boeiend. DIEP ONDER DE BODEM VAN MIJN BEWUSTZIJN Kijk in mijn ogen Wees niet bang Voor wat zij je tonen Een grijs verleden gehuld in doodskleren Een blauwe toekomst smachtend naar leven. Kleuren veraiuleren Diep in het water van het groene meer Diep onder de bodem van mijn bewustzijn en nog steeds, weet je niet wie ik ben Nog steeds beweer je dat je mij niet kent. Kijk in mijn gedachten Tracht je niet te verbergen Voor wat zij vertellen Een verleden dat nooit volwassen wordt Een toekomst die lang vervlogen is. (Chris Latour) Tenslotte Peter van Lierde die met zijn op India geïnspireerde pot loodtekeningen de uitschieter was en het verst gevorderd in tech niek. De tinten die hij uit het pot lood kan halen zagen we nog niet dikwijls bij andere kunstenaars," Evenals Wigbert, zijn broer, is de zon één van zijn onderwerpen, onderwerpen die hij voorsteld door sprookjesachtige goden en godinnen. Een meester van het potlood. ik heb de zon geproeft gelikt gekust opgezogen en verzwolgen ze straalt nu in mijn hart m'n lichaam meegevoerd door J wind. de stralen van de zonnebol in een orgie van kleuren werpt de metaal kleurige oneindigheid der oceaan een gouden pad dat rechtstreeks naar haar zegen leidt. (Peter van Lierdï Hopelijk gaat het CSV verder n deze tentoonstellingen, en gevj: ze verder de kans aan jonge kul stenaars om enige bekendheid I verwerven. Jan Willem van Besouw: 500 MOP PEN VOOR DE JEUGD, Cantecleer De Bilt, 1976, tweede bijdruk, 189 blz., prijs: 70 fr. JWV an B esouw is ni et meer aan zijn proefstuk wat verza melingen betreft. Na zijn 1000 Raadsels waagde hij zich aan 500 moppen voor de jeugd. Zo'n hoog streefcijfer voorop stellen houdt natuur lijk risico's inl De schrijver neemt het niet zo nauw met het begrip mop daar hij zelf er raadseltjes (als dat van het steken van een wesp op een brandnetel blz. 50) of afortis- men (zoals die over be roemdheid blz. 45) bijneemt. Ook heeft zijn kieskeurigheid eronder geleden: sommige moppen missen het typisch snaakse zodat ze als zeer onnozel overkomen, andere zijn zo klassiek als grapjes op een scheurkalender dat ze onze jongeren minder zullen boeien. Wie kent die niet over het misverstand van de boe- TOM HARTMAN ROBERT HUNT De tweede wereldoorlog, Fibula-Van Dishoeck, Bussum, 1975, 160 blz., prijs: 27,50 gulden. In oorlogstijd speelt dé propa gandamachine in beide kam pen een belangrijke roj. Dat was ook het geval tijdens de tweede wereldoorlog. Het mo reel van de strijdende partijen werd hoog gehouden van Duitse kant met o.a. SIGNAL, één van de met alle denkbare financiële en technische facili teiten verspreide geïllustreerde bladen (1500 reporters en 1000 cameramannen). Een verzameling foto's hieruit ver scheen als een unieke repor tage van de tweede wereldoor log bij de uitgeverij Fibula-Van Dishoeck. Het betreft een Ne derlandse versie van SWAS TIKA AT WAR. De bedoeling van Signal spreekt duidelijk uit de foto's: het wou de wereld doen gelo ven dat Duitsland op alle fron ten, zowel in het oosten als in het westen, zowel boven Enge land als in de woestijn zijn slag thuishaalde. Prof. von der Dunk merkte terecht in zijn in leiding op dat de Duitser er wonderwel in slaagde «de kunst uit het beeld alle sugges- tiviteit te halen» toe te passen en «door wisselwerking van plaatje enverklarendeuit!eg de gewenste voorstelling van de realiteit te verspreiden». In zijn begeleidende tekst tracht Hartman de zaken zoveel mo gelijk recht te trekken en aldus de propagandamethodes en trucage-elementen van het Derde Rijk te bewijzen. Anach ronismen en verdraaide beel den zijn schering en inslag. Stuka's halen het op de Spitfi res! Het Brits debacle te Duin- kérken metFranse torpedo jager! Geloofwaardig lijken de repor- tagebeelden op eerste zicht wel. De kleurenfoto's, wel van een minder kwaliteit dan de huidige reproduces, dragen het hunne bij. Ook de hardheid en de verschrikkingen van de oorlog ontbreken niet! De af schuwelijkheid wordt afge zwakt met vaardigheid: de bdelden tonen jonge soldaten die overal vastberaden door puin en vlammen oprukken, al tijd ten koste van de vijand, ook bij het zich terugtrekken De menselijke ellende blijft ons spijtig genoeg bespaard zodat jeugdige kijkers er niet door geschokt zullen worden! Zoals met statistieken kan me.n met foto's alles bewijzen. Kregen wij bij de val van regimes in Cambodja en Vietnam niet ook zulke staaltjes in de internatio nale pers te bewonderen De bundel is chronologisch gehouden. Door de kritische commentaar bij of in plaats van de Duitse onderschriften krijgt de lezer een historisch samen hangend beeld van W.O. II. Spijtig dat de foto's (en de bladzijden) niet genummerd zijn zodat het terugvinden van beeld of toelichting bemoeilijkt wordt. rin omtrent het recept van de dokter (blz. 31) of het schat ten van de duur om een af stand af te leggen door een wandelaar (blz. 173). Een beperking van het aantal had de degelijkheid van het ver- zamelwerkje ten goede ge komen! De auteur had er ook beter aan gedaan voor een rubrice ring te zorgen. Door het louter bundelen van de moppen is het terugvinden van een graag gehoorde grap uiterst moeilijk. Nochtans was het kristalliseren rond bepaalde figuren of tema's zeker moge lijk. Veelvuldig zijn de mop pen die handelen overschot ten, dokters, rechters, ge kken, tandardsen, school meesters enz. Een numme ring en betiteling kon ermee samengaan. Met een titel als 500 Moppen voor de jeugd zou men kun nen veronderstellen dat de schertsen uitsluitend voor de jongeren te genieten zijn. Niets is minder waar! Jong en oud kan er menig vreugdevol uurtje aan beleven. Sommig zijn misschien moeilijker be vattelijk terwïlle van sommige moeilijke woorden (als sam- >ri ien Drdli bal en Cheeta-low, p. 11-12) of inhoud (veiligheidsspelder op het Rode Plein te Mos kou), andere zullen wellichl een beetje te licht uitvallen voor de volwassenen. No gmeer moppen mochten kinderen als hoofdspelera hebben. Daar waar ze die rol toebedeeld kregen, wordll handig ingespeeld op kinder-! lijke gaven en gebreken ala opmerkzaamheid, vindin-i grijkheid, spantaneïteit, eer lijkheid, fantasie, egoïsmei-^ sluwheid. Staaltjes van mop*'* pen die deze karakteristiekeifgi illustreren zijn er bij de vleet Een kategorie is uiterst be perkt: die omtrent dieren!0™ Nochtans houden de meestéat® kinderen dolveel van dieren®111 Tekeningen verluchtigen d^ld tekst op passende wijze zoaar dat de kinderen er veel ple®lfs zier zullen aan beleven. Een vraag waarmee de re-EEl censent begaan was, betrefloor het feit of hij dit boekje niet t^erv veel uit het oogpunt van eerjen volwassene benadert. Zijiin r zoontje grijpt alleszins gretigbrj| naar de lektuur ervan wa's erop zou wijzen dat het zeke£ss, in de smaak van de kindererbrrT vait. rm. Wellicht is het dus uiterst ge^ n schikt om de verveling van dfe™, jongeren bij slechts weer c£~ tijdens de vakantie te helpeir^ verdrijven! P.V.D.V\fg' em j^jnd n Het is erg rustig op filmgebied, de kassuksessen van de vorige weken worden doorgespeeld. Dat zijn danr «Emmanuelle 2» en «llsa, haremkeeper of the sheik,»[ respektievelijk in cinema Feestpaleis en cinema Alfa.r Twee films waarvoor ik weinig of geen waardering kanL opbrengen omwille van hun strikt kommercieël karak ter dat er uitsluitend op gericht is een zo groot mogelijk aantal toeschouwers te strikken. «Emma- nuelle 2» heeft dan nog het voordeel dat je er mits^d( enige voorzorgen nog kan naar kijken. «Ilsa>» isen kompleet immoreel. Genoeg daarover dus. 00( In cinema Palace valt er gelukkig flink wat lol tean' beleven met Louis De Funès. j er De Funès doet het weer grandioos in «La folie des grandeurs», eens te meer een film van Gérard Oury. Ikjricf zal de pret maar niet bederven, de Funès moet jeam| gewoon zien. et c Rerum Novarum en anderzijds kon hij de kandidatuur van een priester op basis van het kerkelijk recht niet verbieden. Op 14 oktober 1894 was het dan zover, twee konservatieven wer den rechtstreeks gekozen, voor de twee andere plaatsen zou er een tweede maal gestemd moe ten worden tussen twee konser- vatieve en twee christen- demokratische kandidaten. Adolf Daens en De Backer moesten uitkomen tegen Charles Woeste en Van Wambeke. Tussen beide kies- ronden stelden de konservatie ven alles in het werk om de christen-demokraten te bekam pen. Via Leopold II werd op Mgr. Stillemans druk uitgeoe fend zodat deze aan Adolf Daens verbood om nog langer in het openbaar mis te lezen. Anderzijds ondernam de Gentse senator Lammens een poging om beide partijen te verzoenen. De Christene Volkspartij was tot toegevingen bereid en zou zich zelf onthouden hebben bij de volgende kicsbeurt. indien ze de eerstvolgende plaats die vrij kwam op de katholieke lijst mochten bekleden. Het ant woord van de Aalsterse konser vatieven hierop was kort en duidelijk «overwinnen of sneu velen». Op 5 maart 1896 werd te Mechelen een interdiocesane vergadering gehouden van so ciale leiders. In een konfiden- tiële nota werd aangemeend tot verzoening tussen de konserva tieven en de scheurlijsten. Hier bij werden in feite zowel de Aalsterse konservatieven als de Daensisten veroordeeld. Spijtig genoeg hebben de Aalsterse Christen Demokraten nooit het bestaan van deze nota gekend. Inmiddels werd een poging ondernomen om de Chirstene Volkspartij op te nemen in de Volksbond. Maar wanneer de Daensistische groepen in 1897 zich verenigen in een federatie, de Vlaams-Christene Volkspar tij is de breuk met de Volksbond onvermijdelijk. De Daensistische beweging breidde zich uit over het Vlaamse land en kende zelfs een zusterpartij in Nederland. Toch ontbraken de leiders om een goed gestruktureerde partij uit te bouwen. Soms kwam het er meer op neer dat één van de Daensistische voormannen eens zijn kans waagde bij een ander kiespubliek. Belangrijke kernen buiten Aalst en Ninove, waren Brugge. Kortrijk, Antwerpen, Brussel en Roeselare. In het parlement waren de aktivteiten van de Daensisten eerder beperkt. Wel hebben ze bijgeragen tot het gebruik van de Nederlandse taal in het Parlement, maar uiteindelijk waren ze soms om toch enig gehoor te vinden, verplicht Frans tesrpeken. VERDEELDHEID Na de eeuwwisseling maakte de beweging een ommezwaai. Waar de Christene Volkspartij opgericht was om het katholieke kamp te versterken en zo het socialisme te bestrijden, over- Vervolg woog men nu de samenwerking met de socialisten om maat schappelijke politieke en eko- nomische hervormingen ge meenschappelijk aan beide pro- grmma's te verwezenlijken. In de buitengemeenten onderging het Daensismede invloed van de Liberalen die op het Daensisme rekenden voor de verspreiding van de vrijzinnige gedachte in Vlaanderen. Uiteindelijk moest de Christene Volkspartij wel uiteen springen, enerzijds heer ste er de antiklerikale tendens rond Planqaert en anderzijds waren er de socialistische sym- pathiën die hen van het Ka tholieke kamp verder afdreven. Vele vroegere Daensisten wer den liberaal of socialist. Na de eerste wereldoorlog vegeteerde de beweging nog een beetje maar maakte nu een zwenking naar rechts. Ongetwijfeld werd de sociale strijd niet volledig verge ten. doch deze werd meer dan ooit in het kader geplaatst van het Vlaams Nationalisme. Door de stugge houding van de am an fersf an katholieke partij ten opzic&nd van het Daensisme heeft dtjed partij ongetwijfeld haar ondijn t. gang versneld. In plaats van fa w; christen-demokraten, waren |er de socialisten die vaak d& g, buitenparlementaire akties t>de ciale verbetering en hervorm gen afdwongen. De radik houding van de Daensist«e( vergemakkelijkte het werk ve|g( de gematigden binnen de ^eir tholieke partij. LIEV De klaroenblazers brachten een eresaluut bij de huldiging van Priester Daens. (jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 24