Veiligheid van wasgoed belangrijker dan dit van mensen in deetrimo building. Meh pikkels al ajantjes TJU-TOCHÜ lïïW'n VICTOR VAN FRACHEN OP DE RADIO N.V. KANTOOR RAVIJTS De Voorpost - 25-6-76 - 3 Tijdens de afwezigheid van de bewoners, ontstond er een drietal weken geleden brand op de 12de verdieping van de Etrimo-building Valerius De Saedeleer, bij het gezin Sorgeloos. Dit gezin is allerminst vrij van zorgen. Er heerst er nu een ongelooflijke chaos. De naweeën van een brand, die relatief gezien nog vrij goed afliep. Al is de schade groot. STRIJDEN VOOR fAEER VEILIGHEID Paradoksaal genoeg is de heer Borgeloos het eerste slachtof fer geworden terwijl hij ander zijds sinds 1971 aktief bezig is om de veiligheid in dit groots torengetouw te laten verbete ren. Jammer genoeg staat hij blijkbaar alleen. Tot nu toe. Voorheen had hij weinig of geen gehoor bij de algemene vergadering. Maar de voorbije gebeurtenissen zijn een vin gerwijzing, die de gemoederen aanspreken. Vooral de bewo ners van de flats, die met hun neus op de voorbije feiten ge drukt staan. Een brand kan ook bij hen plaatsvinden. Er is niet veel nodig. De aanleiding kan subtiel zijn. Maar bij een brand in een torengebouw zijn hon derden mensen betrokken en dan komt het in de eerste TJU—TOCHS W1PLUST! Zoals alle andere konfraters hebben wij op dit ogenblik ook een weinig last met de samenstelling van onze Tju-Toch kiezerslijst. Onze lijstrekker Monseigneur is er nadat hij een ganse week lang het ene politiek lokaal na het andere had platgelopen, vandoor getrokken en als lijstduwer naar de schappstal (nog niet de oude) teruggekeerd. Voorlopig willen wij hem nog niet vervangen, want met dergelijke palingen is men nooit zeker. Het is werkelijk jammer, want met de persoon die wij nu gaan voorstellen als lijstduwer was hij reeds zes jaar gewoon samen te werken, zei het dan ook om koalities te vormen. TJU—TOCH STELT VOOR LIJSTDUWER «DE FRANS» Hij heeft liefst dat wij zijn familienaam niet vernoemen, want die maakt te veel lawaai zegt hijen er is al ambras genoeg. Uiterst tevreden met zijn eervolle plaats, dankte hij ons van harte maar kon toch niet nalaten een en ander te verduidelijken. Oordeel zelf. Er zijn spijtig genoeg nog weinig faire politiekers ge leert ze iets en ze apen U na ge moet mij niet geloven, maar in eer en geweten iedereen kan dat getuigen, Ik heb ze leren duwen, en nu duwen ze mij er afik weet het nu het te laat is, maar ik had mijn systeem moeten laten breveteren ge kunt duwen opnemen als stimuleren, maar moet dat nu toch altijd likwideren zijn er is een gropt verschil tussen aan een kar te duwen of er afgeduwd te worden had Tju-Toch mij niet opgenomen, ik was misschien landmeter of kasseier geworden ik kan ook zeer goed tellen ik had ook al een wasserijbedrijf in mijn achterhoofd vergeet vooral niet dat ik jarenlang de vuile was van ontelbare personen heb gedaan ik hoop dat ze op De Willijst tegen 3n een duwtje zullen kunnen ik was de werker van de partij en daarom noemde men mij den doodwroeter of den duwer. er Moraal van het gesprek: !n~ Vanmoaltaaitoentewerke 3r" kraaigde ne slechte karakteer ®.n en op 't leste zoj'aa aaige nog teere verstuute °l~ 'tEsdoveudatikneloerikrespekteer: 3,1 dieemme-n-aazersoeneulepuute. 9e Het stedelijk feestkomitee heeft nu ook al een POL lijst! en GE MOET MAAR KUNNEN en Bij de opening van de Stedelijke kinderkrib (vorige week) beloofde de Heer Frans Teirlinck - Afdelingshoofd van de burgerlijke stand dat hij er persoonlijk zal voor zorgen dat tR deze in de korst mogelijke tijd zal bevolkt, zoniet overbevolkt zal zijn. Spek met eieren moet die jongen eten zou Odilon zeggen! 11JULIVIERING TE AALST Een Vlaamse stad waardig, b het programma van onze Vlaamse Nationale feestdag terug bijna klaar. Een feestredenaar werd reeds gevonden en men b volop bezig met het zoeken naar vedetten om het geheel op te lubteren. Ook zoekt men naar de nodige centen om de Elegasten te betalen voor hun prestatie van vorig jaar. °en Zoals de kinderen aan de zee hun draak oplaten, gaan ze op de grote markt nu ballonnetjes op laten waarop een leeuwtje zal prijken, zodat men einde en ver zal weten dat het bij ons ln Aabt, Vlaamse kermb was. Aangezien 11 juli op een zondag en- valt en de Walen die dag nog respekteren, komen ze op maandag 12 juli maar op de houtmarkt met de ballen spelen. Wij verwachten iedereen dan ook die dag, om te genieten van te Pont A Celles, Nlvelles, Braine Le Compte, Balop te 15 uur. Beelden uit die goeie oude tijd plaats aan op een zo snel mo gelijke evakuatie en het be strijden van het vuur. HOE VEILIG IS VEILIG? We spraken even met de heer D'Haenens, Voorzitter van de beheerraad. Volgens hem is al les in orde en veilig. Er zijn wa- tervoorzieningspunten in de trapkoker. (Maar geen brands langen!) Volgens de voorzitter kan men ook eventueel ont snappen langs de terrassen. Door bvb. van het ene terras naar het andere te lopen. Maar elk terras is afgescheiden door een wand! Brandtrappen langs de buitengevel ontbreken vol komen. De heer Sorgeloos is er minder gerust in. Hij heeft aan de lijve ondervonden. Met hem heb ben we een wandeling ge maakt. Hij zegt dat de brand beveiliging beneden elk peil is. Boven, de zolder als het ware, loopt over gans de lengte van het gebouw door en men zou normaal gezien van het ene paviljoen naar het andere kun nen gaan. Maar de zolder be vat op de scheidingslijn van be ide paviljoenen een hekken, dat voordien slovast was. Bij brand in het ene paviljoen, kan men onmogelijk ontsnappen naar het andere. Men zit er ge woon gevangen. Men kan ook niet op het dak, want de deur die toegang geeft is op slot en de sleutel is bij de concierge. Bij alarm vallen normaal gezien de liften uit. Dit betekent dat de concierge langs de trap naar boven zou moeten hollen tot op de twaalfde verdieping tegen een stroom in paniekrakende mensen op langs de smalle wenteltrap om de deur te ko men ontsluiten. De ramen kan men evenmin openen, want de kruk is verwij derd. Er rest alleen nog om eventueel een glas stuk te slaan van het vrij hoge venster (als men dan nog over materi aal beschikt om dit raam uit te slaan) en proberen te ontsnap pen naar het dak, waar alleen een helikopter kan redding brengen, want noodtrappen zijn er niet. Men kan wel een sprong van 40 meter wagen... KRANEN ZONDER BRANDSLANG Bij de draaitrappen, die in noodgeval kunnen gebruikt worden wanneer de lift defekt is, loopt een vertikale buis. Elke andertialve verdieping is er een kraan met daaronder een «klik» of snelaansluitings- systeem voor een brandslang. Maar brandslangen zijn er niet. Ze zijn ook niet van die vorm en afmetingen die de brandweer zou gebruiken. Deze aanslui tingen zijn veel kleiner. Bij de recente brand heeft men dit overigens ondervonden. Blustoestellen hebben we ner gens gezien. HEKKEN OP ZOLDER In 1971 vroeg de heer Sorge loos om het hekken op zolder te ontsluiten, zodat men bij een eventuele brand van het ene paviljoen naar het andere kon lopen en eventueel gebruik maken van de trappen en lift in het andere gedeelte Van de beheerraad kreeg hij te horen dat men bij middel van probatie drie maanden zou toestaan dit hekken niet meer slotvast te maken om te zien wat er gebe urde met het wasgoed dat sommigen op deze zolder te drogen hangen. Men was blijk baar niet erg gerust in de vei ligheid van dit wasgoed, want op bevel van de beheerraad werd het hekken opnieuw ge sloten, zonder verwittigng van de eigenaars. De heer Sorgeloos: «Ik heb er het slot uitgehaald van dit hek ken en ben dit slot zelf gaan dragen naar mr. D'Haenens. Nadien hebben ze er het slot weer ingestoken...» De heer Sorgeloos was meer bedacht op zijn veiligheid en heeft het naderhand zo voor mekaar gekregen, dat het hek ken toch open kan. Hij heeft er alle redenen toe. Verleden jaar heeft de heer Sorgeloos een hartinfarct gehad. Op een ge geven ogenblik werkte de lift niet en anderzijds mag hij geen gebruik maken van de trappen. «Ik kon hier gewoon blijven stikken» zegt hij. Daarom forceerde ik dat hek ken, stampte het slot los, der wijze, wanneer het weer in het slot sprong dat ge niets anders moest doen dan er uw voet te gen zetten. Dit een goede op lossing voor de mensen die het wisten, maar zij die het niet we ten kunnen gewoon bij groot gevaar, vóór het gesloten hek blijven staan. Zij kunnen uit het gebouw niet meer weg. DEUR NAAR DAK Op de zolderverdieping is de deur die toegang geeft tot het dak op slot. De heer Sorgeloos: «Men denkt dat de concierge die sleutels kan komen bren gen, maar als die mensen al lemaal in paniek de trappen af stuiven, dan kan de concierge onmogelijk naar boven komen! Ook via de vensters kan men niet weg, want de kruk ont breekt, omdat men beweerde dat er vroeger «loerders» wa ren die vanop het dak op de rails van de verhuizing kwa men liggen om binnen te kij ken. Er blijft nu nog één middel de ruit uitslaan. Als ge iets bij hebt om dit te doen, maar als uw eerste reaktie is om te vluchten, dan denk ge aan geen hamer of aan iets anders. BRANDBESTRIJDING NIET PROBLEEMLOOS Toen er brand uitbrak in het appartement van het gezin Sorgeloos, was er niemand thuis. Het was een buurvrouw die de brand opgemerkt had. Men probeerde de deur van de familie Sorgeloos in te beuken. Maar dit was tevergeefs. En de concierge was afwezig, zodat men over geen sleutel beschik te. De brandweer was op vijf minu ten ter plaatse maar men zegt dat ze een half uur verspilden buiten hun goeiën wil om tus sen de aankomst en het eigen lijk optreden. Men was genoodzaakt om van buiten naar binnen te komen (twaalfde verdieping) en daar heeft men een ruit ingedrukt om te kunnen spuiten. Men was verplicht om vanaf de 12de verdieping (dat is 40 me ter boven de begave grond) een koord naar beneden te la ten en hierlede de brandslang naar ooven te trekken. Het eer ste ogenblik maakte men ge bruik van het water in de tan kwagen Daarna heeft men een wateraansluiting gebruikt in de Terlindenstraat. De wateraansluitingen in het gebouw zelf bleken dus on bruikbaar. GAS De heer Sorgeloos is geen voorstander dat erin het Etnmo gebouw aardgas gebruikt wordt. In 1971 vroeg hij reeds om de aardgasleidingen af te sluiten als veiligheidsmaatre gel. Er werd een aktie ingezet om het pleit te winnen, maar er zijn nog 8 van de 152, die voet bij stuk houden en weigeren hun gasleiding te laten afslui ten. Ze zouden zelfs een pro cedure instellen om het gas te blijven behouden en geen re kening houden met het rond schrijven van de beheerraad en beroep te doen op elektri sche aanwending. ELEKTRICITEIT Maar zelfs met de elektriciteit is het niet zo eenvoudig. Er is al leen 220 volt, daar waar men in de eenvoudigste gemeente over 380 volt beschikt om keu kenvuren aan te sluiten. Op het ogenblik is men verplicht om 4 x 6 karee binnen te brengen om een fornuis te kunnen gebrui ken, daar waar ge met 38 volt misschien met4 1/2 gemakke lijk uw plan kunt trekken zegt dhr: Sorgeloos. Maar dan nog zouden er moei lijkheden kunnen zijn, omdat die kabel niet door de buizen kan. Die kabel moet gewoon in de muur gekapt worden of op een andere wijze aangebracht. EKSPERTISE Inmiddels zit de heer Sorge loos duchtig in moeilijkheden en in de problemen. Want al heeft hij een telegram en aan getekend schrijven gezonden naar de verzekeringsmaat schappij, zestien dagen later weet hij nog van niets en alles moet in de toestand blijven zoals het is. Hij mag niets aan raken vooraleer de schade op genomen is. Maar tot op heden keek nog niemand om. De mensen van zijn eigen verzekeringsmaat schappij wel wat de meubelen betreft, dat is reeds na 8 dagen in regel gebracht en is er een overeenkomst gesloten. «Wij kunnen niet verder, alles moet blijven liggen. We mogen niets aanraken. Het stukvolta- pijt dat nog overschiet moet er blijven om te kunnen bewijzen dat het inderdaad voltapijt was dat er hier 'ag». En bij de Sorgeloos is het een ror van belang. Be- rookte u v schadigde muren. Het tapijt, de meubelen en alle andere bezittingen siervoor werpen die de sporen van brand, rook en water dragen. Hij kan niet verder om tot de zo noodzakelijke herstellingen over te gaan vóór er een ek- spertise geweest is en de toela ting gegeven met hetzo nodige werk hard en veel werkte starten en proberen terug te wonen. Na de brand moest de heer Sorgeloos zich van plantrek- ken in een toevallig en voorlo pig leegstaand appartement op de vijfde verdieping. Hij bracht er wal kampeergerief, op blaasbare matrassen en slaapzakken. Tans zou er een voorlopige toelating zijn om een slaapkamer te betrekken in zijn eigen appartement. Maar van wonen is geen spra ke. Dat hebben we zelf onder vonden. En erg gerust in de veiligheid van het gebouw is het gezin Sorgeloos evenmin. Zij heb ben het aan de lijve ondervon den en er zijn sinds 1971 reeds veel voorstellen gedaan, die jammer genoeg niet of onvol doende gehoor vonden. Hij die zelf een waarschu wende vinger opstak is zelf slachtoffer geworden. Deze keer slechts één. Maar wat wanneer er zich een echte en grote ramp zou voordoen? E.A.R. EEN JAN DIE ER NOOIT NEVE SCHIET door es 't er de lesten toyd gralek nor ooitgezlng. 't En waa na milledjie ni regenen hein en allemaan lonkten nor de locht. Kwamp er iveranst 'n donker wolksken op, tèn wird er al gezeid: zo 't er 't na va kommen of nl? En 't was attoyd «ni». Aal de gèsploynen stonten droeig, de mleste otto's kwampen pesies ooit de woestoyn en ge'n most nl zeggen: 't zal der dor gon stooiven, wont 't stoef oeveraal. 't S'oaves as de weirleigeneer 't weirbericht Het zing en 't er stont dor 'n zonne, tèn zoyn de mensjen, meiren verom al zonne! Gelèk as ze verleide joor zoyn: meire weiral regenen. En tèn op ne slag en ne kier, es er toch va gekommen. En 't heit geregend. Vanoyges oeverdag hein, en tèn nog 't zoterdoas en 't zondoas, pesies of dat dat 's nachts en in de weik ni 'n kaan zèn, as allemaan toch moe weirken... Doroon ziede dat de mensjen toch noeit ni kontent 'n zèn. En da be^e re gen dat onze zoterdag en zondag nor de sis g'holpen hooi, haafden tèn natierlèk 's mojndoas al op. Allei, 't was zjust genoeg ver de boeveste loag 'n betjen nat te moaken. En 'k wist het zee, «lat gink regenen, want ik hooi zjust mennen ottomobii 'n vreif gedrooid (meh nen iemer regewoter zee, watn anders zooi nog peizen da 'k 't kronjtjeswoter vermoeist hem) en dorboy hooi 'k meh zjust eh klein pompken gekocht ver regewoter ooit menne regepit te pompen. En ge wetj hoe «lat da goot hein, as de kinjeren heer tèn 'n nief stikske speilgoed g'holdj hemmen, tèn speiie ze dor gere mei. Ge moedj weiten da menne regepit nog in ghiel zeikes gien ting joor oepe geweist 'n hooi en as ek dor verleide weik da scheil afgekregen hooi en meh gebikt ver dor meh nen iemer woter ooit te scheppen, 'n scholt het ni veil of 'k was meh leven kwoyt. Azoei eh foyn rèksken «lat dor ooitsleig... 'k zeg a mor da! Godweit hoeveil kilo's voegelestront es 't er dor ni lanst de kornis mei in gespoeldj? Allomol zooiver, natirèl mes! 'k Hem van den oaved na toch meh pompken ne kier geprobelrd en teige mèn vraa gezeid, die azoei 'n bejten kwamp michelen van «kejje a amezeiren hè?» dommer ja, die blommekes stoon dor 'n betjen te dicht teige de mier, die 'n hemmen bekanst giene regen g'had zee. 'k Zol ze malgrei toch oeik ne kier moe te gieten, En 'k hem ze van den oaved gegoeten. Meh da woter ooit menne regepit en van da pompken. Ghiel ons kot stinkt er na noor, mor die blommekes zing der gralèk kontent ooit. 'k Moen der boy zeggen «lat stinkerkes woren... Menne gebier hoelrden 'k schoein teige zèn vraa zeggen: 't zal meiren verom welrem werren, want ik geriek 't stinkkot!» Hè most 'n 't lensje weiten... Na dammen toch beizeg zèn oever stinkors: Hejje den Denjer al iensj geroeken he? Dat es 't ien en 't ander hein. Mor alla, wajjer hemmen hem na en wajjer moeten hem haven en der probeiren van te moaken wa dam me kennen. Dormei hem ek dor verleide weik azu gepeisd: zolle ze dor gien attrakse kenne van moaken ver binsjt de keiremisweik? Vroeger joren was 't er op den Denjer toch oeik proyskamp in 't vissen en Manewei heid hem dormei onsteirfelèk gemokt. Awel, zolle ze na op de keiremisaffich ni azoei iet kenne zetten van 'n soert proyskamp van meh 'n loyn, meh of zonder mooikes of teerlingen (de die 'n zollen der toch mor oonhangen vér de frim op den dekstien te zitten) en wie dat 't langst ooithaaft zonder van zè zeiven te vallen held gewonnen. Met 'n ienen zolle ze dor tèn nog ne konkoer kennen oonkoppelen tissen de verschillende «krooisen». 't Roeid en 't Vloms en allicht nog 't Blaad en 't Groeng, vér te zing wie dat er op de kértsten toyd de mieste gesneivelden kaan wegvoeren. Naa dammen telgen de keizink zelle goon kommen zol 't Groeng hem gralèk weren. Mor most den berremiester per malheir meidoeng on denne proyskamp, hè zol hem moete vasthaven, want ze zollen hem teiven op nen brankaar daven vavelr dat 'n flaa gevallen es... 'k Rappeleir meh oeik nog dat er vroeger proyskamp in 't zwemmen was, tissen de Sintj Annabrigge en 't sas, mor door zolle ze naa nimmer moeten on probeiren. Ze zollen allensj verboy de passerel nimmer geroaken of ze woren al mol! En dorboy, dor zol de dierenbeschelremink teigen op kommen, most 'n dor allicht mensjen tisse zitten «Ue De Mol, De Vis, D'Hondt of nen anderen biestegen noam hemmen. Mor 'k vroag meh na af, hoeveil woter zol der na foytelèk nog zèn in ne liter van da zwert spel dat in den Deqjer lupt? Hejje al ne kier probeiren te reikenen, as eiken lnwoeiner van Groeit Oisjt na nog mor alle doagen honderd grammen baat lanst zè fetrek lodj in den Denjer loeipen, hoeveil kilo's dat «lat mokt op ienen dag. En naa on aa! Mor as 't na nog ne kier reget, zal da toch stUlekes wegspoelen, peis ek. En azoei leeft ne mensj attoyd op hoep. DOLF Vicotr van Frachen zal als solist optreden tijdens het BRT III programma Dacapo. Het is een opname opgediept uit het archief van de BRT. De uitzending gaat door op zaterdag 26 juni e.k. van 9 tot 11 uur. Victor Van Frachen treedt als solist op en wel in werken getoonzet op gedichten van zijn moeder Angèle De Bremaeker. Het programma ziet er als volgt uit: «Mijn dorpke» getoondicht door Mare Liebrecht en begeleid door het omroepkoor van de BRT met klavier. «Vooijaars- wind», getoondicht door Joris De Meutter en begeleid door het BRT Mannenkoor. Tenslotte «De lente, hoera!» getoondicht door Renaat Veremans en begeleidt door het omroeporkest van de BRT MOLENSTRAAT 75 9300 AALST VERZEKERINGEN LENINGEN IMMOBILIEN Spaarkas IPPA Alle takken verzekeringen - specialiteit: le ven Private leningen - Financieringen Hypothecaire leningen 1 en 2de Rang Aile geldbeleggingen Reisconsulent VASCO WIJ KOMEN AAN HUIS: Tel. 053-21.63.64. HUIS VAN VERTROUWEN SINDS 30 JAAR.

De Voorpost | 1976 | | pagina 3