«Ma, 100 JARIGE BRANDWEER VAN AALST ZETTE FEESTELIJKHEDEN VOORT BLAZERS EN SPUITERS 6 - 25-6-76 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 NIEUW MATERIAAL Om 18.30 uur had dan de overhandiging van het nieuwe materiaal door het Stadsmagi straat plaats. Dat gebeurde op de Grote Markt onder heel wat belangstelling. De manschap pen waren opgesteld tegen de achterkant van de markt: de «Comte», K.B. en Stadhuis. Rond de «cirk» ofte rond- bloemenpunt stonden dan het nieuw brandweermateriaal op de overhandiging te wachten. Glanzend cpgekuist: één ma teriaalwagen en twee tankwa gens. Hoewel tankwagen niet het juiste woord is, volgens de brandweerman die de nodige uitleg gaf over de nieuwe wa gens. Het moet zijn: autopom- pen. De ene, de «lichte»heeft een kapaöteit van 1200 liter wtare. In de andere, «de zwa re» gaat er 2500 liter water. Nog een paar technische de tails voor wie het weten vyil: de lichte motorpomp heeft twee uitlaten van 110, de zware twee van 70, met een kapaö teit van respektievelijk 450 a 3600 liter per minuut. Ze bevat ten een hoogdruksysteem van 50 kg per cm2 en zijn uitgernst met twee mistpistolen, t.t.z. het water wordt «verstovezn» door de hoge druk. Er is dus minder water nodig. De rode fluorise- rende kleur van de nieuwe wa gens is niet zo maar voor het spektakulaire effekt gekozen: ze is opgelegd door het minis terie uit veiligheidsoverwegin gen. De materiaalwagen bevat, bui ten slangen, touwen, houwelen enz. een teleskooplamp die tot 9 meter kan uitschuiven en twee kwartslampen van 1500 watt. Deze lichtbronnen wor den van elektriciteit voorzien door een elektrogeengroep van 5000 watt, tweefazig: 220 en 380. Ook een rookzuiger en waterpomp behoren tot de uit rusting van de nieuwe materi aalwagen. Het was Burgemeester De Bis- schop die een welkomstwoord richtte aan de buitenlandse de legaties. Hij vond het verder een eer het nieuwe materiaal, in aanwezigheid van nog an dere stadsmagistraten, aan de brandweer te mogen overhan digen. Hij sprak echter wel de hoop uit dat het materiaal niet te dikwijls zou moeten gebruikt worden. Ook wenste hij de brandweer profiaat met hun eeuwfeest, en zette hij in een paar woorden het maatschap pelijk belang van een brand weerkorps uiteen. «Dienst- chef» Kommandant De Vidts richtte daarna een kort dan kwoord aan het stadsmagi straat. Daarna gaf onze brandweer een demonstratie met de ladder en het overige nieuw materiaal. Over haar volle lengte (32 meter plus twee) schoof men de ladder uit: drie brandweermannen klom men op de ladder met een vlag: de leeuwevlag, de stadsvlag en bovenaan het embleem van de brandweer. Het was spek- takulair. NIEUWE STRAAT, GENOEMD NAAR DE STICHTER VAN HET HUIDIG KORPS: POLYDOOR DE PAEPE Vanaf de Grote Markt ging het dan, in gelid, naar de nieuwe dopeling: de Polydoor de Pae- pestraat. Zolang was het al warm weer geweest. Maar juist nu, wanneer de brandweer aan Zondagmorgen huldigden de brandweerlieden en de buitenlandse delegaties onze belden door bloemen de hoogtepunten van de vie ring van zijn 100 jarig bestaan komt, juist nu moest het voort durend gaan regenen. Het was dus met veel nattigheid dat onze brandweer de nieuwe «Polydoor De Paepestraat» bereikte: het goot water. Maar een brandweerman moet te gen een beetje water kunnen. Zo erg was het dus ook niet. De «opening» van deze nieuwe straat was ook een merkwaar dige gebeurtenis. Het was schepen De Neve die het woord nam in naam van het Stadsbestuur. Hij wees op het sociale belang van de straat. Op de soöale relaties die daar tot ontwikkeling kunnen ko men. Op de straat als schakel tussen woning en stad. Op de straat als speelterrein voor de kinderen. Op het kafee, op de kruidenier op de hoek van de straat. Op het belang van groen in de straat. «Zonder groen is een stad niet leef baar». Deze inhuldiging werd door heel wat mensen bijgewoond, niettegenstaande het slechte weer. Het was Philp De Pae- pe, ere-bevelhebber, die als oudste zoon en namens de fa milie, het woord nam om het Stadsmagistraat te danken. Hij dankte voor de eer de familie aangedaan. Maar het was ook een eer voorde stad en een eer voor de brandweer zelf voor de eerste keer in België een brandweerman met een straatnaam te gedenken. Polydoor De Paepe was de stichter van het vrijwilligers korps in 1875. Toen deed zich net hetzelfde voor als nu, maar in omgekeerde zin Er bestond een korps met bezoldigde brandweermannen. Maar dit was niet bijster goed georgani seerd. De «jonge garde» in dit korps was uiteraard heel wat sneller wanneer er moest opgetreden worden bij een brand. Dit bracht niet te vermij den moeilijkheden en ruzie's mee. Het was Polydoor De Paepe die hetinitiatief nam een vrijwilligerskorps op te richten en daar ook in slaagde na heel wat tegenkantingen. In 1876 (30 oktober) werd het door het stadsbestuur eindelijk officieel erkend. Bij Koninklijke Besluit werd het van regeringswege erkend op 4.4.78. Gezien de huidige evolutie in het brandweerkorps herin nerde ere-kommandant en voorzitter van de Erewacht Phi lip De Paepe er ook aan dat vrijwilligers zijn met een kleine vergoedingnu heden definitief helaas verleden tijd is. Het was Burgemeester De Bis-, schop die na deze toespraak het lint doorknipte en de nieuwe straat voor geopend verklaarde. De «Verlengde Bol- leweg» kreeg dus de naam van iemand dieheel wat verdienste heeft gehad voor zijn stad. Schepen De Neve had trou wens reeds gezinspeeld op het feit dat twee mensen die veel voor hun stad hebben verwe zenlijkt, symbolisch in straat namen nu broederlijk naast el kaar staan, hoewel ze een ver schillende politieke overtuiging waren toegedaan: Polydoor De Paepe en Priester Daens. Waar de inhuldiging van de P. De Paepestraat om 19.45 uur aangekondigd werd, was de plechtigheid op dit ogenblik reeds lang voorbij. Enige stadsmagistraten kwamen, hoewel op tijd, toch te laat. Het was dus «Aalsters uur» in te gengesteldezin. Waren er wel: Burgemeester De Bisschop, Schepen De Neve, Stadsse- kretaris Willems De familie De Paepe was uiteraard ook aan wezig. De erewacht van de brandweer was eveneens sterk vertegenwoordigd. TAPTOE Na de inhuldiging van de Poly door De Paepestraat gingen de brandweermannen in 't Apos telken hun dorst lessen. Die dorst moet tamelijk groot ge weest zijn, en blijkbaar moeilijk te lessen, want de fakkelop tocht kwam met méér dan een uur vertraging op de Grote Markt aan. HOOGTEPUNT: AKADEMISCHE ZITTING Het hoogtepunt van het eeuw feest was wel de Akademische Zitting op zondagvoormiddag. Na onder een grijze hemel bloemen aan het monument der gesneuvelden van beide wereldoorlogen te hebben neergelegd door Kolonel De Reuck van Gent) ging het in stoet naar de markt. Eerst had de Algemene Vergadering van de «Nationale Kas van Onder linge Hulp der Brandweerman nen van België» plaats. Vanaf 10.30 uur speelde op de markt ook de muziekkapel van de Brandweer. Door het min der goede weer was de be langstelling hiervoor helaas echter aan de magere kant. De fanfare speelt immers zeer voortreffelijk. Heel wat meer belangstelling was er voor de Akademische Zitting. Benevens de buiten landse delegaties die overal heel gedwee mee volgden, ware ook korpsen uit gans Be lgië vertegenwoordigd. Onder de aanwezigen bevonden zich ookStaatssekretaris D'Haese- leer en Sekretaris van de Ka mer van Volsvertegenwoordi- gers Van Hoorick. Het Stads bestuur was vertegenwoordigd door Burgemeester De Bis schop, Stadssekretaris Wil lems en de Schepenen Bo- gaert, Van Den Eede en Rin- goir. Er waren ook talrijke ge meenteraadsleden onder de genodigden aanwezig. Adju dant Emiel Backaert leidde op bekwame wijze de Akademi sche Zitting. Als eerste nam burgemeester De Bisschop het woord. Hij gaf in het kort de historiek van het huidig brand weerkorps weer. Ook ging hij de spanningen die er voor honderd jaar heersten niet uit de weg, evenals de moeilijkhe den die zich nu in het korps voordoen, tussen vrijwilligers en beroepsbrandweerman nen. De Aalstenaar heeft, al dus Burgemeester De Bis schop, een nogal kritisch ka rakter. Maar toch was hij de overtuiging toegedaan dat al les weer in rechte lijnen kan ge trokken worden. Vervolgens had hij het over de noodzaak en de verantwoordelijkheid van een brandweerkorps, over het soöale geëngageerd zijn van de brandweerman, en over de rampen die het stedelijk brandweerkorps in de loop van zijn geschiedenis heeft weten af te wenden. De Burgemeester deed ook een oproep tot de burgers. Een goed begrepen avisme, zei hij, moet de openbare diensten helpen. Hij bracht ook hulde aan de eerste kommandant Po lydoor De Paepe en aan diens opvolgers. Na de toespraak van de Stedelijke Akademie. Ze speelde de Ouverture voor J twee klarinetten en como di caccia van Haëndel. Zo heel erg professioneel klonk het nog niet. Maar het was een voort reffelijke muziekvoordracht. De volgende spreker was 1 stadsarchivaris Karei Baert. Hij i schetste de geschiedenis van de Aalsterse Brandweer door de eeuwen heen tot aan de herstichting in 1876. Hij somde heel wat grote branden op. Meer bepaald had hij het ook over de verschillende, steeds verschijnende stadsverorde ningen in verband met voor koming of bestrijding van brand, zonder soms een pittige «couleur locale» niet te verge ten. Na een tweede optreden van de voormelde muziekploeg j nam de voorzitter van het «Land Van Riem» nog even het woord. Deze toneelvereniging is zeer nauw met het stedelijk j brandweerkorps verwant. Want uit haar bestuur (Poly door De Paepe was medestich- y ter) kwam ook het eerste be- f stuur van het vrijwilligerskorps J' voort. De eerste pompiers wa- ren «Land-van-Riemers». De Bloemenfee overhandigde dan een herinneringsschaal aan Kommandant De Vidts, g waarna Kolonel De Herdt, Voorzitter van de Nationale d Kas van Onderlinge Hulp der Brandweermannen van België een onteroerendehulde bracht aan erekommandant Philip De Paepe. die na 50 jaar dienst, a deze vereniging verliet. Tens- lotte dankte Kdt. De Vidts het stadsbestuur voor de steun en V( de medewerking die hij mocht Uj genieten bij dit eeuwfeest. Een receptie en banket besloten dan de offiaële eeuwfeestvie- ring. Een viering waarin alles ordelijk is verlopen Maar waarop toch een schaduw hing: het beperkte feest- budget (daar had Burg. De Bis- schop al over gesproken) en de ar nog altijd niet opgeloste moei- e€ lijkheden tussen de vrijwilligers zj, en de beroepsbrandweerman- d nen De eeuwfeestviering mag echter als zeer geslaagd in de archieven van de Stedelijke IN Brandweer opgetekend wor- Pi den. Hl WILFRIED LISSENS A), va Zaterdagavond trok de harmonie van de brandweer door de straten van Aalst (el) Schepen De Neve hield In de pletsende regen een toespraak b(j de opening van de Polydoor De straat (jm) Alle spuitgasten verzameld aan de nieuw ingehuldigde Polydoor De Paepestraat. (jm) te' be Zoals reeds Herdersem en Meldert deden wil nu ook Moorsel geklasseerd worden ln een hogere kategorie, zich hierbij steunend o.a. op het feit dat ze een ontvoogde gemeente b, dat ze beschikt over een prachtig weggennet dat ab model kan gesteld worden voor vele andere gemeenten, dat er een industriezone b met o»a. de Meubelfabriek Van Praet die aan velen werk verschaft en dat er verder niet minder dan vijf onderwijsinrichtingen fungeren op het Moorseb grondgebied. Unaniem stelde de Raad ermee in dat een aanvraag tot de bevoegde hogere overheid hiertoe zou worden ingediend. van 2m. str REKENINGEN Over de dienstjaarrekening 1975 werden door de oppositie vragen gesteld. Er werd nl o.a. gevraagd hoe het kwam dat er een overschot was van 300.000F. Burgemeester Uyttersprot re plikeerde dat alles gebeurd is konform met de vigerende provinciale voorschriften en dat net teveel aan geld voortkwam door onvoorziene inkomsten van de Staat door het aandeel van Moorsel in het B-fonds, door hogere inkomsten van de per- soneelsbelasting en evenzo door meerontvangsten van het kada straal inkomen. Dit alles liet dan ook toe de belasting op het ophalen van het huisvuil niet te verhogen. MUZIEKMAATSCHAPPIJEN Op aanvraag van raadslid De Meersman werden de vergoe dingen voor beide Moorselse muziekmaatschappijen ver hoogd met elk 5000F 's jaars. BUURTWEGEN Nadat de rekening van de KOO, sluitend met een boni van ruim 458.000F werd goedgekeurd werd eveneens een lening aan vaard van 2.645.000F voor bijkomende uitgaven aan meer der buurtwegen, het betreft hier o.a. de Perrekouter, de Katte- straat, een deel van de Waver- straat, de Korenteweg, het Hoeksken en een deel van de Baron de Meerstraat. ANDERE PROJEKTEN De aanbestedingstermijn voor het bouwen van nieuwe klaslo kalen werd met een jaar verlengd. De uitrusting voor een basketbalterrein op het Steven zal worden aangekocht. Er wordt gezorgd voor twee auto- busschuilhuisjes en dit aan de Koestraat en op de Pachting. Voorde beide gemeentescholen zal een kleurentelevisietoestel worden aangekocht nu de school T.V. veel kleurenuitzendingen heeft, en de voetpaden in de Nieuwstraat zullen worden her- legd. MALAISE BLJ DE BRANDWEER Sinds enkele tijd botert het niet meer zo goed bij onze Moorselse spuiters. Een betrekking van onderluitenant bij de Vrijwillige Brandweer werd vakant ver klaard nadat de heer Hugo De Vis zijn dienstverbintenis voor beperkte duur niet meer wenste te verlengen. Hoogstwaarschijn lijk. verklaarde men in de raadszitting, zou zulks kunnen verband houden met het niet goedkeuren door de provinciale overheid van het besluit van de Moorselse gemeenteraad waar bij de h. De Vis bevorderd werd tot onderluitenant. De Provinciale Overheid had die beslissing verbroken daar de heer De Vis de noodzakelijke fysische proeven niet had afge legd en dus niet in de gestelde voorwaarden was om deze bevordering te bekomen.Deze fysische proeven zouden inder daad niet van de poes zijn. Er zijn negen verschillende proe ven: Voorligsteun, 10 maal na elkaar. In hang aan boom of brug vier maal de armen buigen zodat de kin boven de brug komt. Zeer belangrijke evenwichts oefening: op een boom van 10 cm breed en 3,5m lang, ge plaatst op een hoogte van Ï.Sm. in 8 sekonden over de boom gaan. Vier meter touwklimmen in maximum 15sekonden. Beklimmen van een vrijstaan de luchtladder 20m hoog met een helling van 70 graden in maximaal 40 sekonden. Dragen van een man van hetzelfde gewicht als de drager over een afstand van 50m in maximum 30 sekonden. Lengtesprong zonder aanloop Dieptesprong, start vanuit V6l strekstand. 2 meter 600m. lopen in 2'45". ^|a Daar de heer De Vis, die tevens sekretaris was en dus in het bezit van het archief van de brand weer, zijn dienstverbintenis niet heeft verlengd wordt de plaats ft j van onderluitenant dus vakant y verklaard. Benoemd kan enkel worden iemand met het brevet |J A die daarenboven de I 1 fysische proeven aankan en die medisch geschikt wordt bevon- 11 den. Daarenboven zal het een lid van het Moorsels Korps zelf moeten zijn want de benoeming Bij gebeurt bij bevordering. vai Alle andere al dan niet betwij- felbare aantijgingen en ver- Vit dachtmakingen laten we scl uiteraard voor wat ze waard zijn, want in de innerlijke keuken On willen we ons niet gemoeid zien. Tie GEDENKPENNINGEN Tot slot besloot de Raad nog tot de aankoop van gedenkpennin gen. zijnde tinnen schotels met het wapen van Moorsel erop gegraveerd, om vóór de fusie met Groot-Aalst uit te delen aan het gemeen tepersoneel L.H. Een dynamische loopbaan bij de landmacht. Mannen tussen 16 en 25 jaar die minimum lager middelbaar of A3 onderwijs genoten hebben, kunnen zich melden als kandidaat onderofficier voor technische en niet- technische functies. Belangrijk: deze aanwerving gebeurt slechts éénmaal per jaar en wordt afgesloten op 30 juni 1976. Inlichtingen: INFOSERMI Zuidstraat 90 -1000 Brussel (tel. 02/513.3122) Commandant 2de SCOOK Aardeweg - 8210 Zedelgem (tel. 050/20.90.68) ga« Inle Wo de Pa; Ekc Spr eer igis te ove de lee de\ Des Eko Miei

De Voorpost | 1976 | | pagina 6