kiesnieuwskiesnieuwskiesnit uwskiesnieuwskiesnieuwskie Vrije Tribune I i2 36 MANNEN EN 7 VROUWEN OP VOLKSUNIELIJST P.V.V. MAAKT KIEZERSLIJST BEKEND 2 - 2-7-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. ETISCHE PROBLEMEN Verleden week heeft de Staats- kommissie voor Ethische pro blemen, opgericht bij K.B. van 13 december 1974, de verslagen van haar werkzaamheden inge diend. De voorbije maanden had men de indruk kunnen opdoen dat deze veelbesproken proble matiek in de ijskast was opge borgen en dat deze bevriezing een goeie zaak was. Met struisvogelpolitiek komt men evenwel nooit ver, ook al vormen de voorliggende problemen hete hangijzers: een oplossing moe ten zij toch krijgen. De Staats commissie heeft haar tijd ge nomen en ernstig werk geleverd. Men weet hoe de gemoederen verdeeld zijn, wanneer de abor tuskwestie ter sprake komt. Deze verdeeldheid heeft uitein delijk ook haar weerspiegeling gevonden in de Staatscommis sie. bij zoverre dat een groep van dertien leden zijn goedkeuring heeft gehecht aan een verslag, volgens hetwelk abortus niet langer meer als misdaad zou w-orden beschouwd, «van het ogenblik af dat er een geheel van omstandigheden aanwezig is waardoor de levenssituatie van de vrouw op ernstige en lang durige wijze zou bedreigd wor den». De twaalf overige leden van de Staatscommissie daaren tegen hebben een meer beperkt standpunt ingenomen; volgens hen «blijft abortus verboden» tenzij de voortzetting van de zwangerschap het leven van de vrouw in gevaar brengt of indien deze op een zekere manier haar fysische en (of) psychische ge zondheid ernstige en langdurige schade zou toebrengen en die op geen andere wijze kan verhin derd worden en voor zover de wettelijke voorschriften worden geëerbiedigd». Abortus is een moreel en terzelfde'rtijd een politiek pro bleem. Het is een moreel probleem, omdat het betrekking heeft op een essentiële waarde: de eerbied voor het leven, zodat het voor elke persoon een gewetensvraag is. Maar ander zijds is het ook een politiek probleem in de mate dat een parlementaire meerderheid op initiatief van een parlements lid of van de regering een strafwetgeving zou veranderen, waardoor nu nog steeds, zij het minder streng, abortus wordt gesanctioneerd. De evolutie is niet blijven stilstaan en men is bereid de ganse problematiek in een ruimere context te bekijken: hoe kan men bijdragen tot een verantwoord ouderschap, in een beter geïnformeerde en meer humanistische samenleving. In de grond is het een beschavings probleem. Dit gesteld zijnde moet men onmiddellijk onderstrepen dat moraal en politiek niet kunnen gescheiden worden. De wetgever moet rekening houden met morele overwegingen die steu nen op het natuurrecht en op het algemeen welzijn: zwanger schapsonderbrekingen «op aan vraag» moeten afgewezen blij ven. Het zijn niet alleen katho lieken die deze eis stellen, maar ook sommige vrijzinnigen, al leen al uit eerbied voor het leven. Er is een diepgaand onderscheid tussen abortus om medische en abortus om sociale redenen. Dit laatste beginsel is zeer rekbaar. Nu de staatscommissie haar verslag heeft ingediend, zullen de betrokkenen hun ver antwoordelijkheid moeten ne- tnen: de politieke partijen en de regering. Het is een materie, waar niet lichtvaardig mag over gelegifereerd worden: men neme zijn tijd. net zoals de Commissie dat heeft gedaan. Maar nu reeds moet men weten dat een eventuele legalisering van de abortus de poorten zou openzet ten voor andere «hete hang ijzers». zoals bv. de euthanasie. Abortus kan nooit iets anders dan de «ultima ratio» zijn; helaas, men vergeet soms te gemakkelijk levensomstandig heden te creëren die een grijpen naar het laatste middel moeten onmogelijk maken. En dat is ook een verantwoordelijkheid voor politici. HUBERT VAN WAMBEKE Voorzitter CVP HET ITALIAANSE VOORBEELD Voor degenen die het soms intussen zouden vergeten zijn: de Kommunistische Partij van Italië heeft deze verkiezingen niet gewild. Enrico Berlinguer heeft er tot het laatste ogenblik op gewezen: het gevaar dreigt dat deze verkiezingen niets oplossen... De uitslag der verkiezingen wijzen er op dat de Italiaanse Kommunisten ze niet moesten vrezen. Na veertig andere be langrijke Italiaanse steden, zul len ze nu ook Genua en oh, ja. Rome besturen, en ze winnen in het Parlement 49 zetels bij. Met 34,4% der stemmen is het nu duidelijk, dat méér den één Italiaanse man of vrouw op drie kommunist stemt. De Kom munistische Partij van Italië is meer dan ooit een der aangewe zen partijen voor de oplossing van de enorme krisis in dat land. Tot hoe hoog zou de winst die nu meer dan 7% bedraagt opge klommen zijn zonder de her haalde «waarschuwingen» van Kissinger, zonder de Vatikaanse bedreigingen met de banvloek? Zelfs «Het Volk» stelt zich deze vraag, al poogt het dan deze verkiezingszege af te zwakken. Hoe hoog zou deze winst dan wel moeten opgelopen hebben om bereid te zijn er de juiste poltieke besluiten uit te trekken? Het is niet voldoende op de onenigheid in de schoot der kristendemokratie te wijzen, op de korruptie en op de slijtage door tientallen jaren regeren. Hebben de kristendemocraten niet vooral geschermd met al wat zij in Italië veranderd hebben? Ze hebben, gesteund door buitenland en Kerk, uit het kiezerskorps gehaald wat ze konden, en ze hebben uiterst rechts en de liberalen gepluimd, terwijl men met de zege van de Kommunisten nochtans nog steeds mag spreken van een vooruitgang van de ganse lin kerzijde. De waarheid is, dat het Italiaanse volk, zoals reeds in bepaalde mate bij de geweste lijke verkiezingen van 1975, in toenemende mate zijn gemis aan vertrouwen in alle andere poli tieke konstellaties met of zonder regeringsverantwoordelijkhe den in het verleden uitdrukt, en meteen zijn hoop en zijn wens, dat de Kommunisten aan de wanorde, het bedrog en de machtswillekeur een einde zou stellen. Vóór of na de verkiezin gen,- de Kommunisten hebben hun houding in niets veranderd: ze willen dat allen die in brede mate bij het volk gehoor vinden, hun krachten en hun inspannin gen zouden bundelen om er Italië weer bovenop te brengen. Wat de kristendemokratie na haar weigerachtige verklaringen zal doen, is niet te voorspellen. Een feit is. dat zij verdeeld staat. De pers in ons eigen land zwaait wel lof toe aan haar in feite oude reaktionaire voorzitter Fanfani die het links alternatief ver werpt, maar vergeet(?)er aan toe te voegen, dat haar algemeen- sekretaris. Benigno Zaccagnini, reeds verklaringen aflegde over de noodzaak van een vergelij king tussen de programma's der verschillende poltieke partijen... In 1 vleugelslag van Italië naar België? Voor wat de Kommu nistische Partijen betreft zou het natuurlijk te gek zijn. Maar dit belet niet, dat deze overwinning van de Italiaanse KP ook voor de werkers van ons land een overweging waard is. De oude traditionele wisseloplossingen inzake regeringsmeerderheden zullen het bij ons ook niet meer doen, ook al zijn er in de BSP aan de top niet weinig die er aan denken, en zelfs voor na de komende gemeentelijke verkie zingen. De waarheid is. dat ook ons land behoefte heeft aan meer pro- grcssistisch bewustzijn om uit de huidige krisis te geraken, en om daartoe te komen en tot een samenwerking van al wie het faljiet van het huidig systeem inziet, een versterkte Kom munistische Partij. De oude vormen en metodes kunnen alleen leiden tot een situatie, zoals deze waaruit het werkend Italië nu hoopt gered te zullen w orden. RAY DE SMET NOG ENKELE DAGEN EN ALLE AANDACHT VOOR DE GEMEENTERAADSVER KIEZINGEN Op het nationale politieke vlak is men aan de laatste dagen toe. In de grootste hitte worden nog een aantal wetten gestemd in record tempo en weldra zullen de kamerleden en senatoren met verlof vertrekken. De partijraden houden zich nog bezig met een aantal problemen waarvan de staatshervorming het zwaarst is. Daaromtrent worden ook gissingen gemaakt over wijzigingen in de regerings samenstelling. Belangrijk worden thans de gemeentelijke verkiezingen en met.aandacht wordt uitgekeken naar de kandidatenlijsten. De P. V. V;-lijst in Groot Aalst is aan de pers voorgesteld met een aantal toelichtingen inzake be leidsvoering. De kandidatenlijst is opgevat dat alle gemeenten hun voornaamste kandidaat, binnen de eerste vijftien ge plaatst zien. De gemiddelde leeftijd is veertig jaar en zowel loon- en weddetrekkenden, als zelfstandigen, jeugd als derde leeftijd, en de dames zijn vertegenwoordigd. Als voornaamste opties wil de P.V.V. met respect voor vrijheid, verdraagzaamheid, verant woordelijkheid en zowel gerech tigheid een Groot Aalst op bouwen en er besturen, verant woordelijkheid in dragen om van dat Groot Aalst een gemeen schap te maken waarin: De burger het nu ook voor het zeggen zal hebben; Waar de inwoner zich thuis- voelt. Waarin groen het leven prettig maakt. Waar een hart klopt. Waar men aan de toekomst bouwt en waar elkeen welkom is en zijn eigenheid bewaart. Het is een programma met gevoel en begrip voor de situatie zowel van de stad als van de gemeenten en waarin vooral het menselijke, de eigenheid en samenhorigheid benadrukt wordt. Met dit programma wenst de P.V.V. de kiezer uit te nodigen samen te besturen ten bate van het ganse gewest. DIANE D'HAESELEER EEN POLITIEKE BALANS VOOR DE GROTE UITTOCHT Voor de meeste landgenoten is de grote uittocht begonnen. Het voorwerp van de gesprekken is thans het eigen vakantie-genoe gen, de Ronde van Frankrijk en zon of regen. Toch sluit het politiek seizoen af met een paar belangrijke feiten en zullen wij na de verlofmaanden midden in een nieuwe politieke strijd van grote betekenis, de gemeente raadsverkiezingen, worden ge stort. Laten wij dus even de balans opmaken. Het meest ophefmakende poli tieke feit van de jongste weken is ongetwijfeld het nieuw com munautair akkoord van de B.S.P. geweest dat vorige zon- dagdoorde Vlaamse, Waalse en Brusselse socialisten werd be krachtigd. het is een akkoord dat het land uit het slop kan halen omdat het tot hiertoe het enige is dat de instemming heeft overheen de taalgrenzen. Het is ook een eerbaar akkoord dat een Vlaamse zijde meer waarborgen en minder toegevingen inhoudt dan de C.V.P., de P.V.V. en de V.U. destijds in Steenokkerzeel van hun Franstalige gespreks partners konden bekomen. Het is een akkoord dat de fede ralisten kan voldoening geven omdat het verhindert dat Brussel de rol van scheidsrech ter tussen onze twee gemeen schappen zou kunnen spelen, omdat het voorziet in een eigen fiskaliteit voor de gewesten en omdat het aan de Vlamingen te Brussel een quasi-pariteit en een doeltreffende bescherming ver leent. Desbetreffend spijt het ons dat Jan Caudron van de V.U. in «De Voorpost» zo weinig objektivitcit t.o.v. dit B.S.P-plan aan de dag heeft gelegd. Niemand kan ontkennen dat men hier te doen heeft met het meest volledige, het meest aanvaardbare en het meest haalbare plan van staatsher vorming dat tot op heden werd uitgedokterd en dat aan het land een nieuw gelaat en aan onze Vlaamse gemeenschap nieuwe ontplooiingskansen kan geven. Bovendien staat de B.S.P. open voor het gesprek en voor mogelijke verbeteringen en ideeën. Zij is beschikbaar om mee tc werken aan de definitieve gewestvorming en aan een nieuwe herziening van de grond wet, ook vanuit de oppositie. Men kan zich echter wel afvragen of de volgende zittijd van het parlement niet een herverdeling van de politieke kaarten zal brengen. De huidige C.V.P.-P.V.V.-R.W.-regering heeft jammerlijk gefaald in alle opzichten en er stelt zich bovendien een bijna onoverko melijk probleem van de staats financiën dat riskeert uit te monden in nieuwe belastingen of in devaluatie. «De Standaard» propageert nu reeds de vorming van een andere regering die in essentie zou steunen op de socialistische meerderheid in Wallonië en op de kristen- demokratische meerderheid in Vlaanderen. Deze vooropstel ling wordt ingegeven door de zorg van het Vlaams patronaat om, dank zij een sterke regering van kristenen en socialisten, de crisis, de inflatie en de zorgwek kende staatsfinanciën te bezwe ren en een nieuwe ekonomische groei te bewerken. De B.S.P. is bereid haar verantwoordelijk heid op te nemen, echter mits twee voorwaarden: voorafgaan delijk nieuwe wetgevende ver kiezingen en waarachtige eco nomische structuurhervormin gen waarvan de noodzakelijk heid dezer dagen nogmaals bewezen werd door de kracht van «DeStandaard»-groepzelf. De komende politieke evolutie zal uiteraard sterk worden beïnvloed door de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen op re#" lont iniii ierl 10 oktober. Wij kunnen nu rei voorspellen dat zij in Walloi een socialistische overwinnir zullen brengen. In Vlaandei biedt de uitslag, ingevolge grote fusies, minder zekerhi Maar het is met vertrouwen d! wij de strijd tegemoet gaan, oi en vooral in de nieuwe gemeet)e ,ten van ons arrondissemeiijei onder de leuze: «Met de B.S. m in het bestuur». m|( BERT VAN HOORI(,ai Volks vertegenwoordig nal iese /U fer Vorig weekeind stelde de V.U. haar kiezerslijst aan de pers voor. Het was de voorzitter van het politiek kollege, Robert Verhoeve, die de drieenveertig kandidaten tellende lijst toe lichtte. Voor deze lijst publiek werd kenbaar gemaakt had de poli tieke raad ze goedgekeurd met 41 stemmen voor en één te gen. Wijzigingen ervan is ech ter niet uitgesloten. Grote afwezige is Frans De Brul. Daar hij de tweede plaats niet kon krijgen, weigerde hij andere plaatsen te aanvaar den. De gemiddelde leeftijd van de kandidaten is vijfenveertig jaar en de lijst telt 7 vrouwen Half augustus zal het kiespro- gramma voorgesteld worden. Heden zijn al diverse kommis sies opgericht om dit pro gramma samen te stellen. Hier volgt nu de volledige lijst met V.U. kandidaten: 1. Jan De Neve, schepen openbare werken Aalst; 2. Herman Roels gemeente raadslid Erembodegem - Ter joden; 3. Gust De Boeck sche pen te Baardegem; 4. Willy Van Mossevelde uit Aalst; 5. Jan Boel uit Herdersem; 6. Ar seen Carlier uit Aalst; 7. Irma Taeleman - Van Audenhove uit Erembodegem; 8. Emiel Ta- vemier uit Aalst; 9. Gaston Ja cobs uit Moorse!; 10. Willy Al- loo uit Aalst; 11. Oscar Arts uit Herdersem; 12. Geert Meule- man uit Hofstade; 13. Roger Fleurinck uit Nieuwérkerken; 14. Paul Smekens uit Aalst; 15. Piet De Coninck uit Meldert; 16. Wouter De Bruyne uit Aalst; 17. William Van de Cauter uit Hofstade; 18. Albert Luycx uit Aalst; 19. Eddy Schollaert uit Erembodegem; 20. Johan Van Cleemput uit Aalst; 21. Marie Jeanne De Luyck- Vercaute- ren uit Moorsel; 22. Jan Roe- landt uit Aalst; 23. Angèle Muy- laert uit Gijzegem; 24. Ludane Castelain uit Aalst; 25. Roland De Bruyn uit Nieuwerkerken, 26. Jacobus Bombeeck uit Aalst; 27. Albert De Petter uit Moorsel; 28. Maria Van Lae- them - Buyle uit Aalst; 29. Veerle Van Daele uit Aalst; 30. Bnedikt De Cock uit Aalst; 31. Willy Duwez uit Erembodegem Terjoden, 32. Hubert Nys uit Aalst; 33. Dr. A, Gilbert a Moorsel; 34. P«ieter Potsn Moorsel; 35. Kamiel Boel a Aalst; 36. Rita Van derVindjiei Van Esbroeck uit Aalst; Marcel Eeckhouzt Erembodegem- Terjoden; Fons Roelandt uit Aalst; Mike Willockx uit Aalst; 40. Vanderbeke uit Aalst; 41. l|ch D'Hondtuit Erembodegem; Antoon Blommaert uit Aajroc De lijstduwer en 43 neemt Jan Caudron uit Aals&ro i.... r n paar kandidaten van DE VU JM Het politiek kollege Tijdens een perskonferentie belegd door de P.V.V. stelde Staatssekretaris voor het Openbaar Ambt Louis D'Haeseleer de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen voor. Hij- stipte daarbij aan dat de gemeenteraadsverkiezingen niet alleen in het Brusselse van belang zullen zijn maar in gans het Vlaamse landsdeel, omdat de fusies zowat de hele poli tieke kaart hertekend hebben. De P.V.V., aldus de Staatsse kretaris komt voor Groot Aalst op met bekwame en ervaren kandidaten, die hun beste krachten zullen wijden aan het belang van de stad, trouw aan de liberale beginselen: vrijheid, verantwoordelijkheid, ver draagzaamheid en sociale ge rechtigheid. Wat nu met de lijs taanvoerder indien hij door de wil van de kiezer begin volgend jaar geroepen wordt tot een hoog ambt op gemeentelijk vlak. Wij citeren de woorden van de heer D'Haeseleer: «Ik wil daarover geen enkel mis verstand laten bestaan: indien mij het burgemeesterschap wordt aangeboden zal ik het aanvaarden met volledige in zet en full-time. Dit betekent dat ik op hetzelfde ogenblik zal afzien van mijn opdracht als Staatssekretaris voor Open baar Ambt. Een stad van het formaat van Groot-Aalst kan trouwens alleen op die manier bestuurd en beherd worden. Een en ander zal vanzelfspre kend mij niet beletten de kon takten, die ik in deze twee jaar als Staatssekretaris gelegd heb, nuttig aan te wenden voor de verdere groei en bloei van onze stede!» In september komen wij terug op het zesjarenplan dat de P.V.V. op hun programma zet. Hier volgt de lijst van de kandi daten: 1. Staatssekretaris Louis D»Haeseleer uit Aalst; 2. Gas ton Van den Eede, schepen uit Aalst;3. Luden Vanden Neste, schepen van Hofstade; 4 Anny Aelbrecht, provinderaadslid uit Meldert; 5. André Meert, ge meenteraadslid te Nieuwer kerken; 6. Valentine Moens uit Herdersem; 7. Marcel Lorie, 19. Ronny Fieremans uit Baar degem; 20. Etienne Cooman uit Erembodegem; 21. Etienne De Neve uit Aalst; 22. Clement Van Eeckhoorn uit Baarde gem; 23. Nicole Schellinck uit Aalst; 24. Voorbehouden aan ran [or 39. Leo Claus uit Eremboiied gem; 40. Herman Leemans! Aalst; 41 Van Oost uit Nie werkerken; 42. Richard Gols uit Aalst; 43. Gilbert B® Ion uit Erembodegem. PVV stelt zijn kandiaten voor (EL) schepen te Hofstade; 8. Jean Van Laethem uit Moorsel; 9. André Doorns uit Aalst; 10. Oscar Redant, gemeente raadslid te Moorsel, 11. Del- gouffe uit Baardegem; 12. Oscar Riga uit Erembodegem; 13. Jozef Braem, gemeente raadslid uit Nieuwerkerken; 14. Alois Adriaenssens uit Aalst; 15. De Meersman, gemeente raadslid van Herdersem; 16. Van Herreweghe, gemeente raadslid te Gijzegem; 17. Voorbehouden voor Aalst; 18. Antoon Lambrecht uit Aalst; Meldert; 25. Alexis De Sloover uit Nieuwerkerken; 26. Roger Van Goethem uit Aalst; 27. P Smeyers uit Erembodegem Terjoden; 28. J. Dircx uit Gijze gem; 29. Georges Verhulst uit Aalst; 30. René Saeys uit Her dersem; 31. Omer Beeckman uit Moorsel; 32. Willy Coen uit Aalst; 33. Louise Van Limber- gen uit Gijzegem; 34. Boey- kens uit Aalst; 35. Kindermans uit Meldert; 36. Voorbehouden voor Moorsel; 37. Simonne Van Cauwenberghe uit Aalst; 38. Cesar Lissens uit Hofstade; HAU0 MtHiSTZA 2£c-} ik weer HièA WO£f ttu M(ooi 80s staamJuist tfscHiPT am J 8AAP TH£K*e fl. A VA

De Voorpost | 1976 | | pagina 2