Bewoners van de Verbrandhofstraat zijn geluidshinder beu A TJU-VOCHH Meh pikkels oi ajontjes1 f j - Hct-oi') t y? N.V. KANTOOR RAVIJTS De Voorpost - 2-7-76 - 3 ee£)e inwoners van de Verwerij en begin Verbrandhofstraat hebben als het ware een fabriek in hun tuin. den iet,jet /o gezellig zicht vanaf het terras of de living op de eerste verdieping. Maar nog minder aangenaam s jmwille van het lawaai der koeltorens en de circulatie van het water dat in deze koeltorens naar beneden lalt. Bovendien, in de winter en bij koel weder kan men de dampen boven de fabriek en in de tuintjes ^aarnemen. Sommige planten gaan er zelfs aan kapot. Veroorzaker van al deze onge- luid. In 1973 is ing. Ghyssens terug beginnen gaan reageren, vooral omdat men begon met ae Verbrandhofstraat sinds drie wanden van de fabriek open te Baar in het harnas is getreden. kappen en luiken te plaatsen. Phans krijgt hij navolging. In zijn brief van 21 mei 1973 Maandagavond kwam een schrijft de heer Ghyssens aan hakken is de fabriek Tupper- waar Ingenieur jihyssens, als bewoner van de rrbrandhofstraat sinds drie ar in het harnas is getreden, hans krijgt hij navolging, laandagavond kwam een ■jerste kern van mensen, samen nil tot verdere akties over te laan. Ingenieur Ghyssens staat pimers niet alleen met een jesem klachten. /UFJAAR GEDULD ferst vriendelijk, dan meer jandringend en tenslotte met rt angetekende brieven, probeert tShgenieur Ghyssens de mensen el an Tupperware diets te maken telnet feiten en zelfs voorstellen, Sm aan het hinderlijk lawaai wat e doen. Heel veel kwam er nog t; liet van terecht en thans heeft t; jicn beslist om met een aktie- 0. lomitee te starten en een brief te lichten aan de Bestendige De notatie en eventueel de werk- Aajroep leefmilieu in het geheel te )la|etrekken. ilsSron van ergernis is het besten ig lawaai van maandagavond 6 ur tot zaterdagavond 6 uur in :n non-stop tempo, erst en vooral de koeltorens iet hun grote schroeven boven p het dak Vervolgens de P ompressoren. die op 2.5 meter L^an de scheiding stonden. P.Vaarschijnlijk op aandringen an ingenieur Ghyssens heeft n deze kompressoren toch xplaatst. Ook al is het maar mds verleden jaar. en verplaatst de achterkant van het ibouw. Het was een bestendig iwaai met een geluid van een ieselmotor die stond te draaien, n andere geluidshinder be ft de maalmachines. waar de oduktie-afval opnieuw zou rnialen worden om opnieuw te vormen tot korrels. Dit rnialen maakt volgens dhr. [hyssens veel lawaai en op een eer hoge frekwentie zelfs zeer torend. Meer nog dan de {olens die er staan. Ook de kstruktiemachines, waar men an de gesneden stukken afval ferwerkt tot banden en waar die •anden in korrels omgevormd >rden om terug te gebruiken ieden een onaangenaam ge- jorc 30fed ns NU/-- Tupperware: dat hij per aange tekend schrijven nogmaals wil protesteren, vooral wat betreft de «maalinstallatie» en ventila toren op het dak van de produktiehall. «Reeds herhaal delijk heb ik sinds 1971 tele fonisch hiertegen geprotesteerd en er werd mij steeds beloofd dat men de nodige maatregelen zou treffen om dit te verbeteren». «Nu worden er sinds een maand ventilatieramen gestoken in de zijgevel van de produktiehall; uit ingewonnen inlichtingen blijkt dat U zelfs geen toelating hebt gevraagd bij de bevoegde instanties om deze ramen aan te brengen». «Deze ramen en poort die zich bevinden op de koer, kant Verbrandhofstraat. staan dag en nacht open; dit heeft een oorverdovend lawaai ten ge volge». Wanneer ramen en poort openstaan die uitgeven op de achtertuintjes van de Verbrand hofstraat, is er van veel slapen geen sprake. Want de machines draaien dagen nacht. Vanzelfsprekend vraagt de briefschrijver om dringend schikkingen te treffen om te beletten dat de poorten en ramen van de produktiehall nog zouden geopend blijven, zeker na 22 uur. Het aangetekend schrijven van ing. Ghyssens was overigens ook nog het gevolg van het feit, dat hij op 11 mei 1973 een onderhoud had met- een verantwoordelijke van Tupper ware, die beloofde het nodige te doen en strenge sankties te treffen. Maar van het «nodige» en de «sankties» kwam blijkbaar niet veel terecht, zodat noodge dwongen op 21 mei 1973 een brief per aangetekend schrijven vertrok. Eindelijk op 25 mei 1973komtde firma Tupperware aandraven met een brief onder meer zeggende: «Uw eigendom paalt aan dat Na een trekker en een du wer, of eenMarcel en ne Frans, wisten wij dat het ook onze plicht was. een middenstander op onze lijst te plaatsen. Welbewust dat Tju-Toch het recht had een bekwaam persoon in zijn midden te hebben, hadden wij angstvallig de middenste of eenentwintigste plaats gereser veerd aan uittredend eerste schepen Etienne Bogaet voorzitter van het Nationaal Christelijk Middensta.idsverbond. Wij hielden echter als nieuweling in het trukage-spel geen rekening met die onbetekenbare politiekers, zodat wij tans verplicht zijn als kandidaat op de middenstandsplaats een gastarbeider voor te stellen. Wij belichten vandaag Willy De Turk en laten hem even aan het woord. 'Het spijt me voor Etienne. maar ik heb hem terug liggen ik denk dat niemand dergelijke ereplaats op Tju-Tochs wiplijst zou laten voorbijgaan ik ook ben onberekenbaar het beste bewijs, ik kwam in één dag van de vierde op de 21 ste plaats Ik deed het vooral omdat Etienne anderz zinnens was met een CVP-lijst voor de pinnen te komen - de heilige drievulgidheid is thans bij elkaar. Marcel. Frans en Willy, zes jaar geleden waren het ook de drie zelfde die de koalitie vormden, we zijn nu alledrie gewipt, maar dit is niet het einde, wij wippen voort. Ik hoop dat men mijn partijgenoten niet van racisme zou beschuldigen, ik weet thans wat ik waard ben. De moraal van dit onderhoud schiet me juist niet te binnen, N tenandere wie niet te stom is zal er zelfs wel iets op vinden, f 11 JULI VIERING TE AALST I Burgemeester De Bisschop, hield woord, de elf juli viering gaat door en de zestigduizend franken die hij ons schriftelijk beloofde zullen kwistig gebruikt worden op elfjuli te 20 uur op de Grote Markt te Aalst. Dank zij onderstaande geschreven belofte werden de Draeckenieren en de ware draken terug echte vrienden, want ter gelegenheid van onze vlaamse nationale feestdag zullen zij hand in hand samenwerken, de Draeckenieren laten de balonnetjes op en het vierstemmig koor van het snoertje zingt vlaamse liederen. Merci Marcel. Als feestredenaar krijgen we de heer Bascour, we hopen nochtans dat hij langen hoogstaand zal spreken. /UvA" iie T) c— VCt 4,' ArWv ,U i cLc. T 1 V V" IS gedeelte van de fabriek waar zich vier geluidsoorzaken bevin den. nl: de koeltorens, de kompressoren, de maalmolens. degranulatoren. De koeltorens op het dak. wat u ventilatoren noemt, zijn een noodzakelijk kwaad. Koelwater hebben wij als energiebron nodig in ons produktieproces». Men geeft toe dat de ventilato ren dag en nacht zowat 120 werk-uren per week sinds juli 1965 in werking zijn. Met de melding: «deze zomer installeren wij twee nieuwe, welke, minder geluid maken». Ook de kompressoren draaien 120 werkuren per week sedert juli 1965. Volgens Tupperware staan ze in een geïsoleerde ruimte en veroorzaken weinig decibels. De maalmolens en granulatoren bevinden zich in de ruimte het dichtst aanpalend aan het eigendom van ing. Ghyssens. Wegens de lange leveringster mijn van een moderne maal- machine, was men genoodzaakt kontinu, dag en nacht, met de bestaande maalinstallaties door te werken. «Momenteel (25 mei 1973) installeren wij de nieuwe maalmolen die, na 1 juli, niet meer zal draaien na 8 uur 's avonds. Wat de granulatoren betreft geeft men toe dat ze een «ronkend» geluid maken. Dat deze machines dag en nacht draaien. «Wij kunnen het geluid iets verminderen door de venti- latie-luiken 's avonds af te sluiten». «Wij zijn verder van plan de metalen poort definitief af te sluiten, en langs de binnenzijde te bekleden met geluiddempende stof. Wij zoe ken naar een stof die terzelfder- tijd onbrandbaar is. Anderzijds stelde een ingenieur van Tupperware vast. die metingen verricht had op het terras van dhr. Gyssens dat er 68 decibels waargenomen werden er er op de Leo de Bethunelaanen Parklaan 81 decibels is, wanneer er 's nachts vrachtwagens voorbijrij den. Niettegenstaande dit feit, zo schreef men, zullen wij alle inspanningen leveren om van 68 decibels op 60 decibels te komen, daar het in ons streven ligt. een nette, ordelijke en niet poluerende fabriek te zijn. Meteen krijgt Ing. Ghyssens een uitnodiging om hem persoonlijk te ontvangen en hem de lokalen en machines in kwestie te laten bezichtigen en met hem de verdere aktie-punten van de firma voor de nabije toekomst te bespreken. Ik ben ervan over tuigd zo zegt men dat het niet in uw bedoeling ligt de voor ons zo vitale machines te doen stilleggen, en 560 mensen zon der werk te zetten. Omtrent de toelating om venti latieramen aan te brengen kunnen we niets terugvinden. PRAKTISCHE VOORSTELLEN Meer dan twee jaar later, op 13 augustus 1975, is er nog niet zoveel verandering gekomen in de kwestie Tupperware wat de heer Ghyssens betreft. In een nieuwe brief aan Tupperware wijst hij er op: «dat ik en mijn gezin 120 uren per week de nadelige gevolgen van uw instal laties onderga: nadelige gevol gen op fysisch en psychisch gebied (zenuwen en gehoor- stoornissen. 68 DB kontinu lawaai». Maar dit is niet het enige argument. Ing. Ghyssens sprak niet alleen met de chef veiligheid en hygiëne aangaande het lawaai dat veroorzaakt werd door de installaties. Hij stelde vast dat men desondanks te 12 uur stipt toch de groene poort (kant eigendom Ghyssens) opende op 13/8/75 en hierdoor een nog groter en oorverdovend lawaai, veroorzaakt door de maalmolens die er vlak tegen staan, kontinu het geluid kwa men versterken. Pas te 14 uur. na een telefonisch onderhoud, sloot men opnieuw de poort. Had ik niet opgebeld zegt ing. Ghyssens. dan zou de poort gewoon blijven openstaan hebben tot 's avonds. Hij stelt bovendien vast dat de ventilatie- gaten, kant gang Peynsaert, nog niet afgesloten zijn met geluid dempend materiaal, alhoewel men hem dit bij een voorgaand bezoek in juni 1975 had beloofd en aldus het lawaai van de granulatoren te beperken. «Aangezien de steeds verder gaande uitbreiding van uw buiteninstallaties (nieuw ge plaatste koeltoren op het dak) kan ik een groter storend lawaai van uw fabriek verwachten». Zo zegt ing. Ghyssens, die bovendien aan een verantwoor delijke van het bedrijf volgende suggesties deed om eindelijk de lawaai-ellende te verminderen: «De mogelijkheid te willen onderzoeken het geluidsniveau aan de bron zo klein mogelijk te houden en waar het niet beter kan. geluiddempende schotten te plaatsen. Ik stel ook voor een schot te plaatsen, type gebruikt op de Autobahn te Miinchen, op het dak zelf. Dit schot zal het lawaai, veroorzaakt door de koeltorens en de ventilatiegaten op het dak. tegenhouden. Even tueel een tweede schot, in de vorm van een L. te plaatsen op de boord grasplein (hoogte en juiste plaatsing eksperimenteel te bepalen). Dit schot kan verbeterd worden met een le vende haag van snelgroeiende en hoogopschietende populieren, waarvan men het onder-hout niet wegkapt. Indien aan de oude koeltorens wordt gewijzigd deze te laten overbrengen naar de andere zijde van het gebouw (binnenkoer). Een andere inplanting te zoeken voor de maalinstallatie en gra nulatoren. Deze werden door de ontwerpers veel te dicht bij de huizen en de zijwand van de fabriek gepland». Aldus ing. Ghyssens. Op 29 augustus 1975 gaat men in op de brief en geeft aan de heer Ghyssens volgende uitleg: De poort die op 13 augustus te 12 uur openstond was zonder meer een inbreuk op de instruk- ties. Met het ongewone warme zomerweer werd één werkweek uitzondering gemaakt wat de groene poort betreft. Andere inbreuken op deze instruktie zouden niet bekend zijn. Maar ing. Ghyssens is het hier niet mee eens. De ventilatiegang (gang Peyn saert) zijn met geluiddempend materiaal gedicht op 14 augus tus 1975. De suggesties om op het dak en op het grasplein geluiddempen- de schotten te plaatsen schijnt om technische (luchtcirculatie) en financiële redenen niet zon dermeer uitvoerbaar. Ook voor de verplaatsing van de oude koeltorens, en een andere inplanting voor maalinstallaties en granulatoren kan in het kader van de totale lay-out van deze fabrieksgebouwen niet worden gerealizeerd. De ge bouwen bestonden voor deze firma ze aankocht. Zoals het gebouw bestond kan dit slechts worden gerespekteerd in de breedterichting. Anderzijds wijst men er in hetzelfde schrijven op, dat in mei 1973 op het terras van ing. Ghyssens 68 decibels gemeten werden en dat de metingen aan zijn zijgevel en in de tuin van de firma op 13 en 28 augustus 1975. 54 en 59 DB aantoonden. «Al zetten wij onze strijd tegen geluidshinder in onze fabriek op alle fronten verder, dan menen wij toch dat degelijk niveau al zeer redelijk mag worden ge noemd. En besluit: «het spreekt vanzelf da' U steeds welkom bent mochten in de toekomst storende geluiden aan onze kontrole ontsnappen. Met de meetwaarden 54 DB A is het ing. Ghyssens oneens wat het hinderlijk geluid voor hem betreft. Hij woont immers op de eerste verdieping en de geluids hinder werd volgens hem geme ten in een afgeschermde zone, (bomen en planten) en niet waar hij woont. Bijgevolg zegt hij, is het vanzelfsprekend dat men tot een lagere meetwaarde kwam. EVOLUTIE IS PRODUKTIE Tijdens onze bezoek gaf dhr. Ghyssens nog volgende kom- mentaar: ze hebben hun pro duktiehall gemaakt vlak achter die huizen. Het is dus een bouwzone. En langs de kant van de Dender, waar ze niemand storen, daar zijn hun opslag plaatsenen burelen. Op 20 augustus 1965 ik heb het laten opzoeken in het stadhuis hebben ze toelating gekregen voor het oprichten van de produktiehalle voor voorwer pen in plastiek, een werkplaats metaal en hout. Maar indertijd, toen ze hier gekomen zijn in 1965, dan was WOTER—WOTER Dat es twie kieren «woter». Den ieste kier vér gepasseirde weik, tèn was 't er den titel afgevallen, van de weiremte, schantj. 'k Kaan 't geloeiven, want van die weiremte valt alles af. Ik oiek, van 't zwieten. De blooiren van de bloeimen, van de droeigte. De klieren van 't vraavolk, vér brooin te brannen. 't Vraavolk, vanoyges, ni de klieren. En oeik nog de felletong van de Standort-groep. Alle doagen, in alle niesberichten, nies oever de Standort, die nimmer 'n goo verschoynen, die wel nog goo verschoynen, die missching nog zal verschoynen. Enzuvoesj. 't Er werd bekanst zuveil oever geschreiven en gesproken as oever dc Ronde va Frankerèk in Belzjen. En as oever 's Lands Fiest, of hoe noeme ze denne Keiremis in Brissel op den Hoyzel? Mor domei 'n hemmen nog attoyd gien woter. Of regen. En wad eh zot weir hemmen wajjer hier na? De patatjes zitten teigewoerdig gebakken in de grond en verleide joor moste ze meh eh schepnetje ooit de moer gevist werren. Mor worrom toch, in 't kader van 't akkoerd tissen Belzjen en Zaire, vroagen ons ministers ne kier ni dater naa van ooit de Kongoa, icn van die toevereers nor hier zol kommen vér dat hier oeik ne kier doeng te regenen, gelèk as ze da geer kennen? Wajjer hemmen heer toch goon beschoaven zeikes, ze meigen na vér ons oeik ne kier iet doeng! Ze meigen da tèn eh kiltireel akkoerd of eh regewoter-akkoerd noemen, gelèk as ze willen, as die kleddes dat hier mor ne kier kennen doeng regenen. 't Gès in mennen hof krokt en kranzjeltj gelèk as 't zilverpapier dammen in den toyd meh doezjende kilos nor de Kongo gestierd hemmen vér de zwertekes. Ik hem meh in den toyd afgevroagd of dat die zwertekes dat ophétjegen... Mor ik geloeif na ierder da ze dat iveranst verkochten vér dor gazetten mei te betolen die zu doneg diep in de patatten, of liever in de schildj zitten dat 'n ander heer dor na moet ooitholen. Azu iveranst iet in de zjaanr van die affére meh die diepvriezers, die oeik azu iet te moaken hemmen meh dezelfde familje... Allemol noetjes meh hollekes, zol meh schoeinmoede zeggen en da wildj azu iet zeggen van: mok meh na gien blozen woys, denne zjiever goot de kést af en dat 'n haafd toch niet in... ziede, 't trekt er toch allegeloyk op. As ze 't on moy zolle vroagen (mor ze 'n zeilen 't on moy natierlèk ni vroagen) tèn is ghiel die kwestje van die gazet azu iet gelèk as meh den indeks. As ze der giene kop nimmer on 't kroygen, beginnen ze 'r on te foesjelen en te krémen tot as 't toch ooitkomt. Of dat in heer kroam te pas komt.... Gelèk as meh 's Landsf Fiest, gelèk as ze da zu schoein noemen. Ik ben akkoerd da ne mensj die voyfentwintjeg joor dc plosj van ieste sootsbedindjen bcklidj heid, mag gevierd werren. Ik weirk al veil langer vér de stoot, want ik wer tèn nog belastingen afg'haven... Mor vér moy 'n moete ze gien regenboegen ooitgeiven of fiestelèkheiden inrichten woor da ze tèn tsésteg ballen vroagen vér 'n beikerken laa bier... Mor allei, allemaan moe leven, zoy Boma! En vér de die, die 't nog nie'n wisten, onze Pollit es verom thoois. Ik hooi hier gezeidj dat b*»lit kinjeren hooi die meh hem inzoaten. en z' hemmen 't geflikt. Binsjt dat 'n hoy on 't zjieken zat, hemme ze zeer, dag en nacht beizeg geweest, ghiel ze kot verom in orde gebrocht en der vér gezérd oeik dat 'n zenne zjubelei kost vieren. En of dat 'n gevierd es! 't Er zen der zelfs die der twie kieren nor toe geweist hemmen, kwestje van hem goed te vieren... Vrindjschap es toch schoein hein... En hejje 't op de keiremisaffisj al gezing? 't Er goot op den ellefsten 'n blees op. en dat 'n esg gien blees die ze in onze nek sloon zee. 't Es echt en dor goon nog veil klein bleeskes op, spesjool vér de kinjeren omdat de die oeik iet zollen hemmen on de keiremis en on da fiest van den ellefsten. 't Goot wel van de Droakenieren ooit en de die'n meigde vantoyd vér gien scheit betraan, mor deize kier es 't echt. 'k Hem de kommande van de ballongskes gezin en doboy, ge zetj er hier in de Veirpost nog wel mier oever verneimen. Mor 't es nog lank veirdat den ellefsten es en 'k moen nog 'n bejte rezeirf haven, anders 'n weit ek ni woor oever te schroyven 't noste weik. En ik 'n kaan der 't noste weik toch verom ni op zetten: WOTER-WOTER-WOTER. Twie kieren es al genoeg. Ver iene kier wil ek slooiten meh 'n zeideles: geifd on de smalen wat dat on de smalen toekomt, geifd on de Keininck wat dat or. de Keinink toekomt (dat'n zal ni veil zèn), geift on Polit wat dat on Polit toekomt, eifd on de Droakenieren wat dat on de Droakenieren toekomst en as 't er tèn nog iet oe»erschitj,geif het on DOLF Ravotterrein geopend te Aalst. het misschien één moleken dat er op het dak stond en waren er misschien 6 machines. Nu staat gans die hall vol en gans dat dak staat vol met uitlaten enz. Het lawaai geldt voor gans de buurt. In de zomer zetten ze dan nog die verluchtingsgaten open. en het lawaai komt er ook nog ekstra bij. AKTIES Hoe het ook zij, men is het ondertussen langzamerhand beu geworden en van plan om op te treden. Men kan alleen maar aanvechten op grond van de milieuwet, ofwel de uitbating aanvechten. Indien er geen verder gehoor komt aan de verzuchtingen zal het maandag avond opgericht komitee in elke geval verder ijveren en een eerste stap zal alleszins zijn een schrijven naar de Bestendige Deputatie. Voor ing. Ghyssens gaat het.om een zaak waarvoor hij reeds 5 jaar in het strijdperk getreden is en nu ook steun krijgt van de andere buurtbe woners. EAR MOLENSTRAAT 75 9300 AALST VERZEKERINGEN LENINGEN IMMOBILIEN Spaarkas IPPA Alle takken verzekeringen - specialiteit: le ven Private leningen - Financieringen Hypothecaire leningen 1 en 2de Rang Alle geldbeleggingen Reisconsulent VASCO WIJ KOMEN AAN HUIS: Tel. 053-21.63.64. HUIS VAN VERTROUWEN SINDS 30 JAAR.

De Voorpost | 1976 | | pagina 3