iKTIEVE MIKIS -KLUB WORDT ONDERSCHAT ROTARY VERGADERT TE AALST JOHN LUNDSTRÖM TERRASLEVEN IN WARME DAGEN De Voorpost - 2-7-76 - 5 looflijke ban. Zijn speciali teit: protestliedjes, plakaat- liedjes en meezingers. Nie alleen zo-maar-zo. John Lundström betrekt de ganse zaal in het gebeuren. Hij beschikt over een groot aan tal en merkwaardig aantal zelfgemaakte muziek-in- strumenten die prompt over handigd worden aan al de bezoekers. Hiermee betrekt hij de ganse zaal tot het aktief deelnemen in het mu ziek maken. Onder de in strumenten: triangel, ratel, koebel, houten plankjes, tam tams, houten blokken waar men via een koordje met de muil van dit schoei sel kan kleppen. Van een hoefijzer maakt John ook een instrument. Ook van een paardenbeugel, een lederen riem met bellen, eenvoudige plankjes waar met een nagel een reeks metalen sluitin gen bierflesjes aangebracht zijn. Niets is te gek om er geluid uit te krijgen en de toeschouwers intensief te laten deelnemen. In een oogwenk is gans de zaal warm. Meer dan letter lijk die zaterdagavond. Ook Raymond De Smet had duidelijk plezier in het mu ziek maken met het instru ment dat men zo-wie-zo in z'n handen duwde. Maar nie mand blijft lang eigenaar van hetzelfde instrument. /anneer we met onze perskaart voorbij de wachtenden aan |e kassa stappen vangen we nog net van de kassier op: ïormaal zou hij moeten betalen maar allee». Met het ,evoel een van de grootste schuimers der maatschappij te 'ijn en te gierig om vijftien frank toegangsgeld te betalen, tappen we de Mikis-klub binnen, die zaterdag-avond het oorseizoen afsloot met het optreden van John Ludström. /anneer we zondagmorgend om halfzeven dit artikel typen gt de brave kassier wellicht nog in Morpheus armen om lisschien een beetje later dan ondergetekende na te enieten van de buitengewoon geslaagde (warme) avond. tPMERKELIJK SFEER let is een van Mikis ken- ïerken om steeds een ge- ellige en animatievolle feerte scheppen en te mo- »en rekenen op een dank- aar publiek. Er is niet allzzn e gezelligheid in de buiten- ewoon nette zaal met de lotte bediening en de op al lend mooie open haard jen realisatie van Mare De ;ruyn met de skulptuur Brood en rozen» van Karei k larx). I tok de genodigden zijn stuk ■foor stuk mensen die men ®iet mag onderschatten en djaar vaak een «eksklusivi- ;it» aan verbonden is. Na- ^onaleen internationale ge nodigden die wat te vertel en of te presenteren heb- flen. Niet zelden ontmoet ten in de mikisklub ambas- adepersoneel. Ook nu wa- m er drie leden van de Roe- teense ambassade. Zij wip- in uit sympatie even bin- en en kwamen van de Roe- teense avond in de Tanu- lub. Een avond waar ook ukisklubaan meehielp zegt lefuy DeSmet. inlet Guy De Smet maakten Ere een vluchtige inventaris anan de voorbije aktiviteiten. de et werd een indrukwekken- e lijst waaruit het zoeken aar originele initiatieven de )n"ovenhand heeft. Een orga nisatie die steeds drie In,iaand op voorhand vast staat en een enorme diversi- P'aitkent. Ifkisklub legt vooral de na druk op het menselijk as- j ekt. Het samerr spreken. je'jok met anders denkenden, ^en uitnodigen hun ideeën iajn meningen voorop te stel- nuin ennaarhen te leren teniisteren er waarderen. Een mgigen men ig eventueel wij degen en zx lessen uittrek- en. delisschien is het daardoor er-at iedereen zich op z'n ge- deiak voelt in de Mikis-klub. 3nllen duwt u geen partijkaart ;eI nder de neus. Men legt u aneen doktrine op. Men :c*sDreekt er zelfs niet over ïzeolitiek. Men komt er ge- ®r"oon bijeen om te genieten ein het gebodene. Men kan in"' gewoon mens onder de Riensen zijn. Een eigen- ':hap die waardering ver dient. EISKLUB en van de sterke zijden in e mikisklub is de reisklub. e vzw volkstoerisme Bij et afsluiten van het voor- eizoen werd de «kas ge- Eht». Het spaargeld om )ereel te nemen aan de reizen. ;nspecialist en reisleider is te.ps De Geyter. Hij was .js'ieermaals in de USSR, in meloskou, Leningraden Dioe- nt.i- je: P 17 juli vertrekken er op- Deieuw 35 Aalstenaars naar >veulgarije: zij bezoeken tot jorl juli Sofia. Bankya, Rilan- emooster, Velingrad. Plov- iv. Gabrovo, Varna, Gou- en Zand, Zwarte zee. aarnaast is er opnieuw een lte»is naar de USSR en eind ietugustus naar Tsjechoslo- )e.ikije. ,it: jaar ook in het najaar ont- en'oeten de deelnemers el- Ie- aar en genieten van interes- ht-ante amateursfilmen en eriareeksen ngDs De Geyter verzekerde enns dat zelfs het Aalsterse 'sedrijfsleven beroep doet de m via Mikisklub reizen voor ar'én te organiseren. Zo wa- en in er twee ekstrareizen naar dee USSR met in totaal 120 ,ie- èelnemers. en ns- j ng'NTSPANNING tte^j de vele ontspanningsge- tgenheden heeft men bij ■enet afsluiten van het voor seizoen, beroep gedaan op depn opmerkelijk figuur. phn Lundström. Met zijn j^egeleiders Richard en John llsn het optreden van Ar- ^Riand, die luisterliedjes rengt, brengt John Lud- fröm de zaal in een onge- Onderling ruilen zegt John. En meteen gaan de poppen weer aan het dansen. Een kakafonie van geluiden met een te harde en veel te scherp afgestelde geluids installatie, en daardoor de teksten van de liedjes niet voldoende tot hun recht liet komen. Door het scheppen van deze toestand kwamen ook de luisterliedjes van Armand niet geheel tot hun recht. Hij kwam als het ware in een wit-zwart verhouding te staan en het is bijzonder ondankbaar om een opge vrolijkte zaal tot rustig luis teren aan te zetten. Door het zich aanpassen aan de om standigheden slaagde hij hier niettemin in en haalde de bovenhand met het liedje arabei la. Maar na het rustpunt met de luisterliedjes van Armand, maakt John het bont in een stroom van meezingers, protest- en plakaatliedjes in een bijna onuitputtelijk re pertorium. Liedjes waarvoor John Lundström zelf de teksten schreef, o.a., Volks huis en mr. Florquin. Ook na het officieel optre den bood John nog tot drie maal toe een ekstra optre den. Het ontroerend af scheidslied en het avanti po pulo werden buitengewoon gewaardeerd, zoals het gan se optreden van deze merk- wardige man. MENINGEN De beste waardemeter is de toeschouwerzelf. Wij pikten er twee uit en vroegen naar hun mening. Albert Van Den AbbeelEr is een enorm verschil tusen Aalsterse en Antwerpse fol klore zegt hij. De avond zelf is begeesterend. Het ritme speelt een grote rol, omdat ritme verstaanbaar is voor iedereen net zoals het muzi kaal gedeelte voor iedereen vatbaar is. Door de eeuwen heen bracht zang de mensen samen en ik probeer al jaren hetzelfde in de klub te bereiken van wat hier vanavond gebeurde. Albert is die van kindsaf mu zikaal is en grote belangstel ling heeft om proberen be grip uit te drukken op muzi kaal gebied. Zijn grote droom is om een koor samen te stellen met uitvoering van verschillende baltanische liederen. Julien Amant. Hij is een ge pensioneerde en is reeds 54 jaar muzikant. Hij zit reeds 50 jaar in Jazz wereld en zijn grote specialiteit is de saxo foon. Hij had een eigen or kest en nu nog is hij niet bang om op te treden. Nog een veertiental dagen terug trad hij op voor de derde leeftijd. Oudjes uit Lebbeke, Baasrode en Aalst luisteren met veel geneoegen naar zijn prestaties. Ook nu werd bij Julien aangedrongen om zijn saxofoon te halen en een paar nummers te best te geven. Een fel gesmaakt optreden overigens. Over de avond zelf zegt Julien: zeer meegevallen, het koncert van de avond is zeer goed Een dankbaar publiek sloot op deze wijze het voorsei zoen van de Mikisklub af in gezellige atmosfeer en spijts de luchtkoeling, toch warme zaal die ook langza merhand te klein wordt voor het steeds talrijker opko mend publiek in een Mikis klub, die geschiedenis maakt en een waardevolle reputatie krijgt als nationaal en internationaal ontmoe tingscentrum. John Lïuulstroin ie gast in de Mikisklub JM Het is een merkwaardig man, die zich aanpast aan de atmosfeer in de zaal, maar nog veel sneller het publiek op z'n hand krijgt. Hij is overigens al 30 jaar bezig met zingen en muziekmaken. Maar dat niet alleen. Hij is de zoon van een zweedse vader en hij zet een oeroude familietraditie verder. Zijn vader was speelman en het geheel gaat terug tot de «musicien ambulante». Zijn echtgenote is overigens bezig met het samenstellen van de stamboom en de daaraan verbonden geschiedenis en beschikt reeds over gegevens tot 1640. Hij bezit bovendien een zeldzame verzameling in strumenten uit alle landen. Naast het optreden, heeft John Lundström een vast jeugdprogramma waar hij volksliederen brengt met au- tentieke instrumenten en uitleg verschaft over deze instrumenten. Zijn muzikale reis vertrekt vanuit Vlaande ren over Nederland, Zwe den, de Sovjet unie, Italië, Groot Britanië en zo terug naar ons land. John Lundström is ook les gever aan de Universiteit (U. I.A. Antwerpen) in de spe cialiteit «niet verbale ekspressietechnieken». Schimmen, beweging van lichaam enz. Mededelen zonder dat er woorden wor den gebruikt. We zijn veel te veel verbaal gericht zegt John. Ook in het kinderprogramma legt hij de nadruk op veel muziek en weinig woorden. Hij is overigens een man van weinig worden en beschei den. Indien men ons niet ingelicht had over de moge lijkheden van John Lund ström, dan hadden wij het van hemzelf nooit verno men. Maar tijdens de pauze bevestigde John ons de ver strekte gegevens. Ook het feit dat hij de dag voordien in Antwerpen een wandeling organiseerde. Een wandeling die gericht was in het zoeken naar de gewone mens, in de gewone buurt. Een stadswandeling naar het echte Antwerpen en waar hij tijdens de wande ling toepasselijk liedjes zong, de griek bezocht en tenslotte in café de zevende hemel een pint dronk. Op zichzelf iets doodgewoons. Maar het etablissement de zevende hemel is voor inge wijden veel betekenend in het Antwerpse. Maar zijn grootste belang stelling en inzet gaat vooral naar de kinderen. Zaterdag 26 juni ging in het Vrij Technisch Instituut de ver gadering door van het 162° District van Rotary International. WAT IS ROTARY INTERNATIONAL? In wezen is Rotary Internatio nal een «service-club» De oudste ter wereld. Hij werd in 1905 gesticht door de advo- kaat Paul Harris te Chicago. U.S.A. Het is een wereldwijde beweging geworden De meer dan 16.000 clubs in 151 landen van de vrije wereld omvatten meer dan 750.000 leden Het embleem, het tandrad, stelt de rotarische beweging voor. de «transmissie» van het gemeenschappelijk streven Kort samengevat komt dit stre ven hierop neer zich een per soonlijke hoogstaande morali teit eigen maken, en tegelijk een wereldbeweging zijn voor vnendschap en verstandhou ding Niet alleen tusqsen de landen van de eigen club. maar ook over de grenzèn van streek en land heen. zonder onder scheid van taal, ras, nationali teit en filosofische of godsdien stige overtuiging. De Rotarièr verleent konkreet zijn mede werking aan akties die door tal rijke kommissies en werkgroe pen worden gepland. STERKE ORGANISATIE Een zeer sterke organisatie en hiërarchie kenmerkt Rotary In ternational België is in twee dis tricten verdeeld Elk district omvat meerdere clubs. In elke club vindt men de weergave te rug van het leven van de streek: uit ieder beroep is er slechts ëën vertegenwoordiger toegelaten De vergaderingen hebben wekelijks plaats. Aalst zelf heeft twee clubs. Op meerdere terreinen is Rotary aktief ten dienste van de bevol king. Het ijvert voor de minder-valieden (b v het op- l.i e-noturis Henri Wainhaei/zopas terns: von een internationaal rotary konlakt in de Verenigde Staten werd tijdens een dislrikivergadering als distrikt gaeverneur Rotary aangesteld (RV richten of steunen van aange paste tehuizen) voor bejaar den en zieken (onthaalcentra, hulpverlening) voor de jeugd (beroepsinformatie). Het is ook bekend dat Rotary Internatio nal op kultureel vlak zeer be drijvig is. Door eigen manifes taties of financiële steun en medewerking aan andere akti viteiten helpt Rotary mee aan de kulturele ontplooiing van de streek. Bijzondere aandacht wordt ook besteed aan milieu bescherming. DE VERGADERING VAN HET 162° DISTRICT IN HET V.T.D. Een eerste bedoeling was: aan de leiders van de Rotaryclubs het jaarprogramma meedelen (van 1.7.76 tot 30.6.77). Dit jaarprogramma werd opge maakt tijdens het wereldkon- gres gehouden te Bocaraton USA (eerste helft van juni dit par). Het tweede deel was de offi ciële aanstelling tot gouver neur (afgevaardigde) van de Aalstenaar Notaris Henn Wambacq. in opvolging van Jean LeclaireuitVivloorde. Het was trouwens de club Aalst- Noord, onder voorzitterschap van de Heer Louis Butaye, die de vergadering organiseerde. PROGRAMMA De 400 deelnemers uit 59 clubs vergaderden 's voormid dags in werkgroepen (bv. derde leeftijd, jeugd, interna tionale aktie. beroepsaktie). Na de middag volgde dan de me dedeling en goedkeuring van de resoluties der werkgroepen. Hierna had de machtsover dracht plaats. Voor de echtgenoten die mee gekomen waren was er 's mor gens een speciaal programma voorzien: een toelichting over de Rotary zelf en over wat van de echtgenote van een lid ver wacht wordt Spreker was past-Gouvemeur Eddy Blon- deel die tijdens de oorlog40-45 stichter was van het regiment Belgische Parakommando's in Engeland. Na de middag was er voor de dames een geleid bezoek voorzien aan de ver schillende aktiviteiten van het V.T.I. wat zeer gewaardeerd werd. Zo verliep dus de voor de Ro tary zó belangrijke dag. in een zeer vriendschappelijke sfeer. Bij de organisatie was mets, maar dan ook niets aan het toeval overgelaten. Het was gewoon perfekt We kennen ze de zomers die zo vlug voorbij waaien, appel teler Gerard Cox heeft ze zelfs bezongen. Momenteel kun je geen tien meter ver lopen of het zweet gutst van je voorhoofd We hopen dat het ijs wil gaan barsten. Wie denkt er nu nog aan een vakantie aan één of andere Costa, de vakantie plannen en de reisroutes zijn vergeten, Onze kust zal er wel bij varen. We kennen ze die mooie dagen van pakweg een dat of twee geleden, we ken nen ze de avondeh van op 't terrasje. De schijnbaar onblusbare zo mer anno 1976 heeft van voor de middag al menig volk naar de terrasjes gedreven, ge vlucht uit de broeikastkamers, om daar het beeld te aan schouwen van de door-de- weekse landman.de volgela den winkelende huisvrouw, de opgeknoopte salesman die al len sakerdij-end op die ellen dige droogte al klikkend over het te smal geworden voetpad dokkeren Zo zat ik dan ook op t terras, waar echter in Aalst niet gul mee kan worden ge pronkt. Je telt er hooguit vier. tenminste wil je niet overhoop gereden worden. Voor wan neer onze Aalsterse agora, de beloofde afgebakende auto vrije zone op de Grote Markt, toch een kluif voor de horeca- sektor? Om dezer dagen een plaatsje te bemachtigen moet je eerst staan apegapen tot wanneer het iemand zint te vertrekken en dat loopt niet van een leien terrasje. Ik had me geïnstal leerd en had de indruk buiten de serre te zitten. Met een knti- sche blik lonk ik naar de stuip trekkingen van personages in een pakkend colbertje, een af gestoft shortje die niet zou mis staan bij een vendelzwaaiers- vereniging, een pseudo tennis-tenue, en gewaagde klediu in lichte nylon. Op het terras zelf: een juffer die met een rooie kop «lava» van Mi reille Cottenjé van onder haar leesbril verslaat. Zij schijnt smaak in de lezing te krijgen en nipt even aan haar jus d'oran- ge. Haar hand heeft zweet plekken achtergelaten op de omslag van het boek; «Lava», een schroeiend heet woord dees dagen. Wat een bezwete tekst zal.dit worden, zweetdruppels zullen zich aan mij onttrukken en met vereende kracht over de toet sen rollen Op mijn stoelleu-* ning rust de inlands-bruine arm van Karinnetje, onlangs door Herman ingepald. Vijf stoelen zijn bezet door enkele «ma dams». één met een kaer op schoot met opstaande snorha ren. Zij gaan hun stoel en zich zelf te buiten aan ijs en filterkof1 fie Wat snakt de tong in dit sei zoen van overdadige zonne- val. De zon heeft haar bolster afgegooid naar onze hijgende kelen. De tapkastgesprekken zijn ver legd naar t terrasje. Het relais op t terras ontaard alzo in een menselijk relaas, konfidenties op 't terras. Waar zijn de verregende zo mers die onze voorvaderen zich ten eeuwigen dage heb ben herinnerd"7 Er mag al eens gemopperd worden over het verguisde weer, dat kan nie mand wat doen. Aalst was bezet die middag, een oploop van mensen op zoek naar een luifel boven het hoofd. We zouden zo wel uren kunnen blijvenzitten. soezerig van de lommer en allengs een beetje dronken wordend van maar twee pils. Normaliter kan zo'n literje van dat gemakkelijk maar met dit weer val je er schuimbekkend bij Zoals je ziet er is niet meer nodig dan kruimels voor het geluk. Garrrgonü Ik tikte even op de ruit, gaf nog een mitetik en be stelde een nieuw glas in code. Een gargon met een droef geestige blik en een halfsnor haakt zich van een barkruk en sloft in het vak platvoetig geworden -c- mijn richting uit. het druipend nat schuimend fa zijn handpalm Op het terras waan je je zittend aan de Pfomenade des Ang lais. of in Portofmo. in Deauville of zomaar op zoveel m2 plan ken onder je voeten. De Rotaryvergadenng in het VTI hesprak de gebeurlijke oprieh^ig van een derde distrikt in België (RV)

De Voorpost | 1976 | | pagina 5