TAPIJTEN HEREK EEN MUSEUM VOOR FOLKLORE EN KARNAVAL WANDEL- EN ZOEKTOCHT K.A.V. SEKRETARISSEN EN ONTVANGERS VAN NIEUW AALST HOUDEN VERKENNINGSTOCHTEN IN DE 9 GEMEENTEN HONDERDEN DODEN IN HET ASTRIDPARK 6 - 2-7-76 - De Voorpost Als men in Aalst over folklore spreekt denkt iedereen vrijwel onmidellijk aan karnaval. Inderdaad onze andere folkloristische groeperingen en evenementen verbleken in verge lijking met het grote vastenavondfeest of maken er zelfs deel van uit. Indien het toe een folkloremuseum zou komen is dit zeker niet de eerste instelling van die aard op het kontinent, zelfs niet binnen 's lands grenzen, de idee werd hier trouwens ook reeds meer dan eens naar voor gebracht. Aan verschillende mensen die iets met karnaval te maken hebben werd gevraagd hun idee in verband met een folklo remuseum mee te delen, be halve de heer Singelijn, die dacht daar moeilijkheden door te krijgen, was de medewer king spontaan. Zondag 27 juni 1976 startte om 15 uur vanuit het sociaal centrum derSint-Jansparochie Immerzeel een wandel- en zoektocht inge richt door de K.A.V. De zon was alvast van de partij en toen we om veertien uur een kijkje gingen nemen, vonden we een gesloten, in de zon bradend sociaal centrum. Tegen 14.30 uur kwam familie per familie binnengewandeld, trachten naar de koelte van de gelagzaal en de verkwikkende frisheid van een koel glas vier of een fruitsapl Wedervaren van vroegere zoektochten, Aalsterse grappen en grollen over de hitte, bedenkingen bij het komende zweet, vulden het centrum. Een dertigtal wandelaars - mooi getal voor zo'n hete zo merse zondag wandelden zoekend de Rerum- Novarumstraat door, voorbij een vervallen kapelletje en kregen een prachtig uitzicht op de zomerse velden en weiden van en rondom het vliegplein. Op weg naar de Kluiskapel werd er even gedacht aan de typische «Fluitjeskermis». On danks de enorme droogte bor relde het bronnetje legenda risch verder. De Affligemdreef door naar het «Hof ter Klui zen». Een paar kleine mannen worden moe - vaders drinken een pintje meer en zweten het nadien weer uit tijdens de tocht door het pajottenland. Tussen de hoplichtingen komen we aan de Weimeersch beek. Da abdij werd gesticht door roof ridders. Voor de ingang van de abdij krijgen we een heerlijk gezicht op het prachtige heu velland. Werken van barmhar tigheid nadat we de historiek van de albdij bewonderden op een muurfries picknicken - dorstigen laven - spelletjes spelen - familiale toneeltjes - beentjes buiten in een zono vergoten stukje Vlaanderen. Zon-families klein en groot - iedereen wandelt mee, puz zelt, lost op, slentert richting Moorsel - weer Affligemdreef - de Zandberg - Imrtierzeeldreef eindelijk een pintje. We wandelen - speelden - dronken en tenslotte won ie dereen op zijn minst de prijs van de vriendschap. K.D.N. klaar voor de wandeltocht aan het Sociaal Centrum Invnei-ecl IJM KEIZER KAMIEL Deze karnavalist erkend ook dat het idee niet nieuw is en dat de eerste initiatiefnemers de heren De Bisschop en Singelijn waren. Deze twee mensen zouden inderdaad de juiste promotoren voor een folklore museum zijn, enerzijds we gens hun medewerking aan het winterfeest alhier en an- derzijjds omwille van hun or ganisatietalenten. Beide heren hebben reeds veel dokumenta- tie en kennis vergaart omtrent folklore en karnaval en het nut van het behoud daarvan voor de toekomst. Volgens de heer Sergeant vonden het duo De Bisscop- Singelijn noch echter geen ge schikte ruimte om een derge- mokl isei o, p.der te brengen alhoewel er reeds honderden attributen ter hunner beschik king zijn. Het «Aalsters kamavalverbond v.z.w.» besprak reeds eerder dit initiatief en zou desnoods wille meewerken wat betreft de gratis begeleiding der bezoe kers met deskundige uitleg, ook voor bewaking zouden deze mensen willen instaan. In het verleden werkten ze mee aan de vrijetijdsbestedingsten toonstelling waar men zich niet van de indruk kon ontdoen dat bezoekers wel degelijk een grote interesse opbrachten voor wat meer dan 40 kama- valgroepen aan vernuftigs hadden voortgebracht. Wat betreft de bezienswaar digheden geen probleem, aangezien elke groep ieder jaar nieuwe zaken voortbrengt wat reeds na korte tijd een schat aan karnavalattributen oplevert. Voeg daarbij nog de talrijke karnavalfiguren en per sonaliteiten die elk over een ontstellende hoeveelheid do- kumentatiemateriaal beschik ken omtrent karnaval, zoals het hier en in het buitenland wordt gevierd. Het komt er nu op aan verkoopt wegens veranderingen in magazijn rollen tapis-plain 30% Wol geweven gebloemd tapis-plain 4 kleuren normaal 1200 nu 840 F de m2 Gebloemd tapis-plain bedrukt T4 zeer sterk 5 kleuren - normaal 385 F nu 270 F de m2 Wol berber T4 normaal 750 F nu 525 F de m2 Tapis-plain T4 extra zwaar 3 kleuren normaal 480 F nu 330 F de m2 Tapis-plain T3 drie kleuren geschikt voor alle gebruik normaal 285 F de m2 nu 200 F de m2. Velours T3 vier kleuren normaal 350 F nu 250 F de m2 Leveren gratis - door ons geplaatst 40 F de m2 Daarnaast nog alle merkartikelen te ver krijgen zoals Heuga - Desso - Cabrita -Ber- - Louis De Poortere - Richelieu - Lano - Sommer enz. Coupons aan belachelijke prijzen Opgepast I De eersten hebben de meeste keuze! Tegels 50 x 50 Heuga 800 - geschikt voor alle gebruik grote voorraad in alle kleuren - normaal 585 F - nu 396 F de m2 of 99 F 't stuk. Tegels 45 x 45 wasbaar in machine uiterst geschikt voor badkamers en slaapkamers 96 F per stuk in alle kleuren in voorraad. Mechanische tapijten 500 m2 toonzaal 1e ver diep. Enorme keuze in alle afmetingen klassiek of modern-70x140-60x120- 100x200- 120 x 180- 150x220- 170x240- 160 x 230-200 x 290 - 200 x 300 - 240 x 340 - 250 X 350 - 300 x 400- Ronde 120- 145-150- 200- 250- Ovaal 145 x 200 - 170 x 240 - 200 x 300 - Grote keuze in Chinese en oosterse tapijten. Leveren en presenteren gratis! Alsook einde serie tapijten 30% modern en klassiek, alle einde serie tapijten zijn apart ge tekend op het eerste verdiep. TAPIJTEN HEREK De grootste speciaalzaak in de streek van tapijten en tapis-plain 1000 m2 toonzaal Molenstraat 28A Aalst 9300 Te. 053-70.19.03. Open alle dagen van 9 tot 20 uur - ingang vrij - zondag sluitingsdag. ZOUTSTRAAT KATTESTRAAT ZESHOEK Uendermonde HEREK al de krachten die iets in de aard van een kamavalmuseum willen verwezenlijkt zien sa men te bundelen. Reeds lang genoeg hebben verschillende organisaties en personen het touwtje langs hun karnavalkant willen trekken en voor dit doel is dat zeker niet gewenst. Keizer Kamiel zou zich geluk kig prijzen in onze huidige kar- navalkonjunktuur het nog te kunnen beleven... ons kama valmuseum. PETRUS MOEREELS Piet, zoals iedereen hem noemt, erkent ook dat het kar- navalfeest in Aalst het sum mum van de festiviteiten is, het is een dinamisch, echt en le vendig folkloristisch gebeuren. Hij ziet geen reden om geen folkloremuseum in te richten, waar dan een ruimte plaats aan het kamavalgebeuren zou moeten worden voorbehou den, met dien verstande dat de toegemeten ruimte de moge lijkheid zou bieden de evolutie van het karnavalfeest te vol gen. MARC DE BRUYN Als beeldhouwer en leraar aan onze stedelijke akademie is dat onderdeel van het plastisch scheppen heeft De Bruyn reeds veelvuldig meegewerkt aan kavalkades. Het is mede dank zij hem dat de «stoet» tot een mooier geheel is gewor den met een betere en artistiek meer verantwoorde afwerking. De idee voor een dergelijk mu seum is bij Mare De Bruyn niet vreemd, het huist reeds 15jaar in zijn geest, al die tijd probeert hij er belangstelling voor te wekken. Zijn belangrijkste stijf- veer daarvoor is dat er elk jaar, na karnaval, een massa mooie zaken vernield worden of er gens verwaarloosd rondslinge ren. Mooie en waardevolle za ken. al die wagens, al die kle deren, met zoveel moeite en tijd gemaakt, vertegenwoordi gen een schat aan moderne volkskunst en een ernstige som uitgaven en werkuren. Mare Stelt voor: zou het dan niet interessant zijn, na elke karnaval, enkele van de beste wagens (al was het maar ge deeltelijk) met een paar bijho rende kostuums en enkele fo to's samen te brengen in een leegstaande fabriek, zoals die er in Aalst genoeg zijn. Dan zou men in dezomer aan eventuele bezoekers van de stad kunnen tonen hoe Aalst karnaval viert. De verenigingen zouden dan, door vergelijking, leren steeds beter te gaan werken, Jonge verenigingen zouden over voorbeelden beschikken zodat ze niet hoeven te starten met het slecht geslaagde ek- speriment. De beste werken uit het museum zouden een norm kunnen zijnvoor de juri. De gemeenschap zou een bezit rijker zijn. Zo'n museum hoeft geen nalo- pertje te zijn van een soortge lijke instelling in Binche, daar pakt men het trouwens interna tionaal aan, men toont hoe karnaval gevierd wordt, de werld rond, met de nadruk op het masker. Een folkloristisch museum is hier eerder een tot nu toe ver waarloosde plicht nakomen te genover de kamavalwroeters, die steeds weer maandenlang hun vrije tijd en nog meer opof feren om elk jaar opnieuw tot goede resultaten te komen en een denderend karnaval moge lijk te maken. JAN LOUIES Zijnde de oudste van het duo, de minst zotte weliswaarn maar evenzeer totaal in de karnavalsfeer opgegroeid. Jan ziet het groots, een halle zou niets teveel zijn. Trouwesn de pretentie van de Aalstenaar omtrent zijn karnavalfeest is ook niet zo klein, zodat een groots museum zeker zou be antwoorden aan de Aalsterse ■entaliteit. Welke Aalstenaar vergelijkt zijn karnaval niet met die van Keulen? Volgens Louies zouden ganse praal wagens er onderdak kunnen en mogen in vinden. Jan geeft een lijst op van nodige bezittin gen van het museum: Koppen die veelvuldig ge bruikt worden om de spot te drijven met personaliteiten. Soms zijn het echte kunstwer ken, tot nu toe zijn ze verloren geraakt, zelfs nadata een paar paar prominenten aan groepen vroegen deze koppen af te staan met de intensie ze on der te brengen in een museum, dit is onder andere gebeurd met de Mao en Nixonfiguur van de Verneipelinkgskes. Kleding (eventueel op mannequins) Fotomateriaal in de aard van vergrotingen en diaprojek- ties. Attributen zoals vlaggen, affiches, vaandels, liedjestek sten, en niet te vergeten de le gendarische reuzen en het Ros Baitum. Volgens Jan is het echter niet opportuun een museum in te richten vooraleer de groepen een gerieflijke werkruimte krij gen. Minder utopisch (dus bij voor- baal al een toegeving) is het voorstel om een kleinere ruimte in te richten als mu seum. bijvoorbeeld in: zolder Oud-Hospitaal, verdiepingen Belfort, voorgebouwen kei- zershallen. Zo'n instelling zou vast en zeker een toeristische attaktie zijn. en het zou het be houd van «volkskunstwerken», die anders maar een paar uren gebruitk worden,bestendigen. Het zal meteen een publiciteit voor de stad zijn. PRO EN KONTRA Is er wel een «voor» en een «tegen»? Persoonlijk hoor- denwij alleen pro-stemmen, maar er zei wel een oppositie zijn ook, ander zou de heer Singelijn wel zijn mening heb ben durven uitspreken. Mis schien, waarschijnlijk zelfs, za die tegenwerkende kracht we het gemeentebestuur heten De reden van deze tegenkan ting zal wel moeten gezoch worden op het finantiële vlak alhoewel het goed voorstel baar is dat dit initiatief niet eens veelduiten hoeft te kosten. Wij hebben nu al een museum gehuisvest in het oud- hospitaal, waar sporadisch eer evenement plaats grijpt, he personeel staat er nu al aan d< klaagmuur wat betreft presta ties, verantwoordelijkheid ei noem maar op. Is dit museun werkelijk open op de aangege ven uren of is er werkelijk zt weinig belangstelling voor, da men er nauwelijks menselijks beweging kan registreren. Ho pelijk zal de toevoeging vai een kamavalmuseum wa meer leven in de brouwen' brengen. Dat zo'n folkloremuseum er moet komen staat eigenlijk buil ten kijf. ledereen moet toegeven men als inwoner van deze stat zich vereenzelvigd met de kar navalfestiviteiten. Indien, op de vraag vanwaar je afkomstij bent niemand gelukkig is me de naam van de stad Aalst als antwoord, dan kun je er not altijd karnaval aan toe voegen want dat is het enige wat Aals klank geeft. Veel mensen denken nu reedsj in positieve zin over het idee] staans zelfs reeds jarenlang te! watertanden. Zo'n museum zou in elk geval veel nuttiger en: levendiger zijn dan het huidige, gezien de rol die dit feest in ons leven steelt moet er daar wat meer aandacht aan besteed worden dan aan muffe, saaie historie. Trouwens zo'n on derwerp biedt tal van mogelijk heden wat betreft het schetsen van verleden en heden, de te genstellingen, verhoudingen en veranderingen, die op zeer didaktische manier kunnen voorgesteld worden. Monu-j mentenzorg vecht dikwijls voor het bestaan van oude gebou-: wen, die niet steeds de moeite waard zijn, maar onze folklore] onze Vlaamse eigenheid dreigt te vervagen. Hoeveel folklore is niet ten dode opgeschreven?? BEMERKINGEN Indien werkelijk aan het idee gewerkt wordt en indien paar partijen overtuigd raker dat het geen metamorf ost hoeft te zijn, dan zal er zeki over en weer worden gi schermd met eisen en onmo gelijkheden Een onderdi van deze obstakels zal onget wijfeld de nodige ruimte zijn] alhoewel er tal van plaatsen zijn die op gebruik liggen te wachten. Karnavalgroepen neem het in-j itiatief, vorm een drukkings-j groep, verenig U en diskuteer over het hoe, kijk verder in de toekomst en maak det er in hi beheer plaats zal zijn voor di groeperingen Het zou in elk geval wenselijk zijn moest iedereen nu stoppen! met de massamoord op karna-| valoverblijfselen. JAN DE NIJS Nadat de secretaressen en de ontvangers van Aalst, Baarde- gem. Erembodegem. Gijzegem, Herdersem, Hofstade, Mel- dert, Moorsel en Nieuwerkerken, samen met hun medewer kers, 3 maanden lang regelmatig te Aalst zijn samengeko men om er de nakende fusie intensief voor te bereiden, trek ken zij er nu op uit. Op 18 juni ging het naar het natuurschone Meldert. waar zij in de morgen ontvangen wer den door het schepencollege in het mooie gemeentehuis van deze faluintjesgemeente Ook de gemeenteschool, een voor beeld in zijn soort, werd be zocht. Waarna men aan de boorden van Meldert-vijver in het restaurant de «Mooie Mo len» de plaatselijke gastrono mie eer aan deed 's Namiddags stonden nog twee voorde streek zeerattrak- tieve punten op de agenda: een fikse wandeling van 2 uren door het Krvaalbos en een be zoek aan de abdij van Affligem. chiekerk en een bloemisterij te Hofstade. en aan het industrie park en het gemeentelijk sport en rekreatiecentrum te Gijze gem Zo zullen mettertijd alle sekrej tarissen en ontvangers van del 9 gemeenten, die straks nieuw Aalst zullen worden, mekaars gemeente vooraf eens bezocht!DE hebben en wat even belang-j rijk is elkaar tot goede vri en-j q den en werkpartners hebben» D gemaakt nog vóór de fusie hent tot de samenwerking zal roe- Ven pen. PU I De i ook spar wore defi idea Op 2 juli komen achtereenvol gens Hofstade en Gijzegem aan de beurt met opnieuw een ontvangst en een bezoek op het gemeentehuis, waarna verder halt wordt gehouden aan de geklasseerde paro- Een titel die u misschien doet opschrikken maar zeker uw nieuwsgierigheid wekt. Maar stelt u gerust, het zijn maar honderden vissen die vrijdagmorgen op het water dreven. Het zijn maar vissen en wie zit er nu in met een stomme vis. Dat is natuurlijk een volkse uitspraak met weinig inhoud. In een vorig nummer hadden we het over een nieuw stortplein in het hartje van Aalst en nu reeds hebben we de eerste resultaten. We spreken nu niet direkt over massamoord want het is niet abnormaal dat met deze ver- 9®vv schrikkelijke warmte levende! 9en' wezens hun geest laten. Wat we wel aanklagen is dat men een: °®9 dierlijk wezen gevangen zet in 9eK' een grote stinkende kom water, die geen afvloeiing heeft en zeker niet onderhouden wordt. Een nieuwe taak voor de dieren- en milieubeschermers voor zoverj ze hun woorden met daden! J'001 willen onderstrepen. I .00l het zou spa< aan zet De leuze 'Plant een boom' is afgezaagd, probeer het nu eens met'Red een vis'. I.M dig:

De Voorpost | 1976 | | pagina 6