ZE HEBBEN STAD EN EAND OP STEETEN GEZET lENIGE KOLLEKTIE ROTAN MEUBELEN VOOR HUIS, TUIN, TERRAS INVENTARIS BOMEN STADSPARK KLAAR M VAKANTIEPRET BRT-FIETSPADENAKTIE IN HET AALSTERSE Regentiestraat 27 2700 Sint-Niklaas Tel. 031-76.83.67 I 1 driezit 2 één-zit salontafel. Elk zitmeubel is afzonderlijk verkrijgbaar I Prachtige, oude kasten, koffers, klokken enz. I Méér dan 100 autentieke kunstwerken, schilderijen, etsen, brons en marmer, wandtapijten. KUNSTGALERIJ MAIO WASSENBERG 1® verdiep, tot 15 juni 1969 Bronzen medaille Europaprijs 1969 Berthe Ortprijs 1970 Prijs van Rome voor Schilderkunst 1973 Bronzen medaille Europapnjs I Open alle dagen van 10 tot 20 uur, zondag van 10 tot 13 uur en van 14u.30tot 18 uur. Woensdag van 14 Ltot 20 uur. Omtrent de bomen in het stadspark werd de laatste tijd heel wat ruchtbaarheid gegeven. Anderhalf jaar geleden werd het stadspark in kaart gebracht en circa 1200 bomen minitieus opgetekend en genummerd. Praktisch alle bomen werden omschreven met hun nederlandse en wetenschappelijke naam. Dit zijn ongeveer 140 verschillende bomen. PLAN STADSPARK, INVENTARIS EN REPRTO- RIUM Al de gegevens werden vervat in dne werkstukken. Enerzijds het stadspark.zelf, dat op plan gebracht werd en onverdeeld in 20 perken en waar elke boom een nummer heeft. Anderzijds een gedetailleerde inventaris, ingedeeld per perk en nummer met desgevallend bijzondere bemerkingen. On dermeer omvang van de boom, aanduiding van zeldzaamheid en of estetische waarde. Tenslotte een repertorium van alle voorkomende boomsoor ten met op elke lijn de num mers van de bomen van die soort, met hun wetenschappe lijke naam en alfabetische inde ling. Ook ondermeer de in heemse boomsoorten en in onze streken vaak voorko mende loofbomen, die nog niet in het stadspark te vinden zijn. In totaal een twintigtal. Dank zij dit systeem kan men nagaan welke boomsoorten nog ontbreken om de verzame ling eventueel verder aan te vullen in het stadspark en kan men ook bepalen hoeveel ek- semplaren er van elke soort tans staan en waar een be paalde boom te vinden is. De letter van het perk en het num mer daarin verwijzen immers naar het plan en aan de hand Maandagmiddag. Nadar afsluitingen. Wegomleggir.g, Een paar mensen per veto maken eendoortocht. Kafeeb- azen verdienen er wat aan. Overal zijn er mensen te vinden om zich te vergapen aan het meest gedurfde opzet van een wielerwedstrijd die stoelt op pretentievolle rekl- mae. Het laheurwerk komt van de werknemers. Mensen in dienst van de reklmae die ook nog applaus krijgen. Zij verdienen dit applaus. Ze werkener letterlijk voor. En ergens wil iemand de eerste zijn. In Frankrijk. In Parijs. Een prestige inzet, waarvoor alles en iedereen moet wij ken Niet voor de man per velo. WeI voor het ganse opzet. Machtsvertoon van een reuze organisatie. Inzet en mede werking van zovele gemeentebesturen. Geen enkele automobilist zeil nochtans zijn onkosten in rekening mogen brengen omdat hij de «omleidingen» moest volgen. Zelfs een brandweerwagen had alle last van de wereld om tegen de stroom op te rijdenIn de Gentsestraat hebben we dit zelf kunnen vaststellen Alle rechten zijn aan de publiciteitswagens. Want de zwoegers, de renners, zijn zo voorbij. Ze rijden voor hun boetrham en moeten dringend in Parijs zijn. Het zijn - sukkelaars - van de hitte. Pedaalslag na pedaals lag kilometers malen. Doormalen. Tot ze eventueel door zakken Want voor de laatsten heeft niemand aandacht en de eersten worden nog ekstra opgehitst. Gaat het nog om sport of over reklameRadio Beige». Franstalige uithangborden en zelfs Frankrijkse wagens met Frankrijkse talen die de moed endurf hebben petjes te verkopenMen zegt dat er ook wagens bijwaren die het in het proper Vlaams hebben kunnen waarmaken. Maar met een simpel veloken zet men een ganse ma.sa in beweging. Vooral deze van de reklame. De aasgieren en profiteurs van de geschapen omstandigheden. Men kan het hen niet eens kwalijk nemen. «ZE» voeren hun job uit. Maar met de gelddans kan men zich afvragen of het sop de kool waard is. Anderen, zogezegde ojfide len. hebben een pretentie te over. Rijden rakelings langs het publiek. Zouden uw voeten van onder het lijf rijden. Ma'en een overdonderend lawaai. Probeer maar zelf eens uw klakson open te zetten... Het proces verbaal kunt ge zo ajhalen. Sommigen kopen dan nog een steun kaart van lOOfr voor de ronde van Frankrijken plaatsen dit voor hun raam. Wie of wat steunen zij? Hebben de echte zwoegers er wat aan. Wie rijdt zich kapot? Een land en stad op stelten waarvoor alles moet wijken. De ronde van Frankrijk liep door Aalst. Nog eens. Frank rijk is dus echt zeer groot. Tot in Bornem en verder. Ondertussen maken we een ommetje en bekijken dedingen zoals ze ontvangen wordenMet de reklame, met de «koe- reurs», met de kafeebazen die er wel bij varen omdat jan publiek nog eens aangetrokken wordt door een grootse show en ons afvragen: wat leerden wij uit die passage Wat hebben we gezien en gaan we nu echt veel meer de geboden reklame aanwenden en absoluut, vast en zeker onze voorkeur geven aan de merken die zo voor onze neuw voorbijvloegen Of, gaan we denken aan de mannekens op hun fiets, die er "S #1*0 achteraan rijden en misschien - als er niet teveel tegenslag is - in Parijs terecht komen na een ellendig lange reis. berg op en af. Steeds maar achteraan rijdens na de publi- citetiskaravaan en op de koop toe nog eens de «merken» moeten meevoeren van hun bazen? De ronde Jan Frankrijk kwam voorbij. Met alle ongemak ken ledereen kreeg zijn deel. ledereen heeft zn mening. Morgen zien we verder via de TV, daar zien we geen reklmae (of zogezegd niet) en krijgen de renner. «DE FIETSELING '6- Vervolg van blz. 1 PLAN J De Burgemeester vond verder ook dat de wielersport als ont spanning nog veel te weinig wordt beoefend Hij gaf toe dat de fietspaden niet overal in een ideale toestand verkeren. Daarom heeft hij een plan uit- ;r. gewerkt dat hij wel graag aan- de genomen zou zien: naast de A.e autosnelwegen zou er moeten en toegelaten worden het huisvuil in gekontroleerd te storten. Met ,.r, het samengeperste huisvuil en zou men dus verhoogde fiet- jt spaden kunnen aanleggen, die „J aan beide zijden kunnen afge bet worden met bomen Het voordeel van dergelijke ver- hoogde fietspaden is drievou- is d'g: het zijn lawaai-schermen die het geraas van de autos nelwegen moeten dempen, men geraakt het huisvuil kwijt en men krijgt er heel wat mooie fietspaden bij. De Staat geeft miljarden uit voor autostrades, waarom nu ook eens niet wat geld voor nieuwe fietspaden. ONTEVREDEN OVER SLECHTE FIETSPADEN Aan heel wat mensen vroegen we ook hun oordeel over de fietspaden in het Vlaamse landsgedeelte Hetzelfde ref rein kwam altijd terug: te weinig fietspaden en degene die er zijn liggen er maar belabberd bij: slecht onderhouden, onef fen (bulten en putten), tot de helft met onkruid overgroeid en veel te smal. Vooral bij fietspa den die in de twee richtingen worden gebruikt is dit laatste gevaarlijk. De fietser wordt dus nogal stiefmoederlijk behan deld. Enkele waren nogal te vreden Maar de overgrote meerderheid vondt het tijd dat er nu toch eindelijk eens wat aan die paden werd gedaan. Als voorbeeld werd Nederland gesteld dat op dat gebied toon aangevend is. Ook in het Waalse deel van België zou den de fietspaden merkelijk be ter zijn. Eveneens zijn de no den voor fietsers in en buiten de stad nogal verschillend. In een straat kan moeilijk een fiet spad gemaakt worden Maar daarbuiten valt het aanleggen of onderhouden van wegen veelal niet meer onder de be voegdheid van de steden of gemeenten. Daar zou de pro vincie of de staat moeten op treden. En dit optreden wou men met deze aktie bespoedi gen. Wanthoeveei ongelukken zijn er al niet gebeurd op drukke wegen waar de fietsers van de autobaan enkel door een gele of witte streep worden gescheiden? En dan al die ge vaarlijke oversteekplaatsen. Als praktisch voorbeeld wees men ons op de oversteek Me rest ra at -oprit E5 aan de Ge ntsesteenweg, Kortom: de fiet- selingen konden hun wensen en gneven op een formulier in vullen en doorgeven aan BLOSO die op die manier een grootse enquête opmaakt. hiervankan de bedoelde boom gelokaliseerd worden. Deze drie werkstukken vormen de basisdokumentaite. PUBLIKATIES Met het optekenen en verza melen van al de gegevens is men klaar en overweegt men een publikatie waar ook een plan van de osbroek en meer bepaald de beplantingen ervan zou opgenomen worden. Men denkt vooral aan een fol der die het parkplan omvat, samen met een uitgestippelde wandelweg en een selektie van een 500 tal genummerde bo men die terug te vinden zijn in het repertorium. De gegevens op de folder zouden bovendien nuttige aanwijzigngen bevat ten zoals geschiedenis, sociale funktie en belangrijkheid. Deze folder zou men ter be schikking stellen van het groot publiek. EEN LEVENDE DOKUMENTATIE In het algemeen is men het er over eens, dat we over een uit zonderlijk mooi stadspark be schikken en intens gebruikt wordt. Het stadspark mag de vergelijking doorstaan met be kende parken. Het bevat ook een der rijkste verzamelingen van gewone loofbomen. Zeer zeldzame bomen zijn er in mindere mate aan te treffen. Indien men een paar tientallen nog ontbrekende bomen zou toevoegen, mag men rekenen op een zeer volledige verzame ling. Het ligt voor de hand dat men de huidige beschikbare bomen gaat naamtekenen door middel van een nummerplaatje wat de 1200 bomen betreften een 900 tal krijgt een aanduiding met de nederlandse en wetenschap pelijke naam. Door de bomen te naamtekenen krijgt Aalst een levende dokumentatie. WEINIG KENNERS Wanneer men beschikt over een klein legertje bekwame bo tanici, dan blijkt er anderzijds een ontstellend gebrek te zijn aan boomkenners bij de lief hebbers. Met het naamteke nen van de bomen wil men op deze wijze bijdragen tot vor ming van boomkenners en in het initiatief eenvorm van pro paganda te kreeëren. Nu denkt men er reeds sterk aan om monitors en gidsen te vormen en ook langs deze weg bij te dragen om het leefmilieu mee te helpen bevorderen. OSBROEK Het stadspark is een van de meest opene en frisse. Dit is mede te danken aan de mo- niddellijk nabijheid van het enorm oorspronkelijk natuur gebied Osbroek, waaruit het trouwens gevormd werd en waarvan nog vele sporen be houden bleven (kolonies Els en lep). Het ligt in de bedoeling de binding met het osbroek te ak- sentueren en desnoods te her stellen en ook dit zal de bota nici aantrekken. TIJD VOOR VOORZICHTIGE UITDUNNING Het stdspark is nog relatief jongwaar men 60 jaar geleden met de aanplanting begon en zoxat de eerste levensaklus van een boom voltooid is. Maar heel wat volwassen bo men verdringen mekaar en an deren beginnen af te sterven, door heel voorzichtige en des kundige uitdunning zou men ruimte kunnen maken voor opmerkelijke eksemplaren. Anderzijds zou men nu een plan moeten opstellen waar vandaag of morgen jonge bo men dienen ingeplant, die later opvallende gaten zullen opvul len en het park zijn aanzicht over 50 jaar zullen geven, re kening houdend met de este- tiek en afwisseling van kleur en vorm. DIDAKTISCH WERKEN Didaktisch is het bijzonder inte ressant plaatsen aan te wijzen in het stadspark, waar een be voegd persoon aan belangstel lenden het onderscheid kan aantonen en uitleggen tussen de verschillende soorten, van een bepaald geslacht bomen. Zo werd er op een afzonderlijk plan een punt bepaald voor de Esdoorns. PARK TE GROEN Volgens de heer Kieckens is het stadspark al te groen en voor sommigen zelfs wat een tonig. Er zijn wel bloemenper ken, maar een gevoelige uit breiding zou duur uitvallen. Hij is voorstander van een eenma lige investering in blijvende heesters, liefst langbloeiend en verscheiden in kleur en bleoi- tijd. De natuur doet de rest. BEVORDEREN VAN VOGELBEVOLKING Om de vogelbevolking te be vorderen zou men moeten zor gen voor vogelvoedsel. Op de 10 verkende hektaren staan amper zes lijsterbessen. Ene- kle rijen zonnebloemen (een verdwijnende plant) voor zaadeters. Een paar dode bo men zolang mogelijk staande houden; enkele omgekapte stammen verdoken laten rotten voor de insekteneters. Het is bovendien interessant op di daktisch valk, omdat men hier bij kan aantonen hoe het bos en de natuur zichzelf zuivert. NOG IDEEËN EN SUGGESTIES. Zo stelt de heer Kieckens als suggestie voorop: aanbrengen van relief, bermen, howegje, een moerastuin met kleine droge berm. Inplanting van half-wasse moerascypressen in ondiep water. Modeltuintjes met kleine perken van diverse tuin-types. Franse, Engelse Huistuin die liefhebbers zou den kunnen verzorgen. Een verantwoord voorbeeld van dwerg-cyprus-tuin. Ook een observatietoren bvb. enz. GEEN STATUUT Administratief blijt het stad spark geen welomschreven statuut te hebben zegt dhr. Kieckens en stelt in vraag: wie beheert, wie neemt het initiatief wie beslist en wie voert uit® Momenteel hangt het af van de goede wil van enkele mensen en een mandataris beschikt niet altijd over de nodige ken nis; een technieker heeft geen opdracht en hebben daarnaast nog heel wat andere zorgen zegt Luc Kieckens. Hij gaat verder: het stadspark is in die 60 jaar prachtig geworden. Nu mooier dan ooit (al zijn er ad ministratief fouten gemaakt). Momenteel is het goed onder houden, daarover niets dan goeds en het kan best nog een tijd doorgaan. Maar wat het over 50 jaar wordt? Want de uitvoerder van een werk kan onwetend schade berokkenen. Er werd aangetoond dat het nog stukken beter kan, doku- mentarisch, didaktisch, este- tisch en botanisch. Om dat te verwezenlijken is er een statuut voor het stadspark nodig. Een raadgevend orgaan dat onderzoekt, zich ter plaatse bekwaamt, observeert en krea- tief optreedt. Dat de admini straite adviseert en door haar geraadpleegd wordt bij al van dicht of ver het stadspark aan gaat. Initiatieven neemt en uitvoert (mits toelating) of voorstelt; en daarvoor de technische- botanische verantwoordelijk heid draagt. De uiteindelijke beslissing be rust bij de administratie, te vormen uitdiletanten. Een pari tair politieke samenstelling zou uitgesloten zijn. Voor die tweede optie js zich geleidelijk aan een groepje aan het vor men. Langzamerhand ontstaan hieruit boomliefhebbers (maar daarom nog geen deskundi gen). Er is vooral een rekrute ring uit het V.V.A.K., Wiele waal, Raldes, Leefmilieu enz. Maar ook anderen, jong en oud, die houden van bomen en Groen en bereid zijn er wat voor te doen. WERKGROEP BOMEN PARK Vaak werd er over diletanten gesproken, liefhebbers in de rechte zin van het woord, die hun gebondenheid, kennis en werk vrijwillig en kosteloos ter beschikking stellen. Dergelijke mensen heeft men nodig in dien het projekt verder door gaat. Om dit te realiseren zijn er botanicihandlangers en amateur-tuiniers nodig. Op dit ogenblik een groot aantal mensen en er is geen enkele bevoegdheid vereist en de kennis verwerft men wel met tertijd. De heer Kieckens zoekt ook regelmatige wandelaars van het stadspark om op te iet ten en te verwittigen als ze wat bijzonders opmerken, zowel in de positieve als negatieve zin. Er zijn vrijwilligers nodig om volgnummers en naamplaatjes te bevestigen. Wie er iets voor voelt, wie belangstelling heeft kan kontakt opnemen met dhr. L. Kiekens. Keizerlijke Plaats, 40 Aalst (tel.: 21.42 23) EREMBODEGEM Voor de komende verlofpe riode zorgt het gemeentebe stuur van Erembodegem voor goed uitgeruste speel pleinen; De V.P.leiding zorgt voor spannende akti- viteiten, sport, spel, dansen een blij hart. Wanneer? Start van 1 juli tot 15 augustus (telkens van 9 tot 17 uur) Waar? Ressebeke en Zavel- ke (eerder voor de kleintjes tot 7 jaar) Wat «slaan we naar binnen? Middageten zelf meebren gen (drank gratis ter plaat se). De samenkomst 's morgens te 9 uur respektievelijk aan 1 Ressebeke 2 gemeenteschool i. School Zavel 4. Pater Rasschaetlaan (nieuwe wijk) Zat. en Zon. kan iedereen op eigen initiatief naar Resse beke komen van 10 tot 17 uur. P.S.Uw inschrijvingsbon kan je eveneens op boven staande adressen aanvra gen. GROTE ONTSPANNINGS NAMIDDAG Na de geleverde inspanning kon men zicH in de hallen naar hartelust ontspannen. Zelfs werden erdoorde Burgemees ter enige danspassen ge maakt. Eerst echter richtte de Burgemeester een welkomst woord tot de aanwezigen. Hij dankte hen voor hun aanwe zigheid. en hun medewerking en moed die deze tocht tot een sukses hadden gemaakt. Hij zou zich inspannen om zoveel mogelijk aan de verzuchtingen van de fietsers in de stad te voldoen. Het was De Cooman (Oordegem) die als een uiterst vlot en aangenaam presenta tor de namiddag verder leidde. Eerst intervieuwde hij Raf Constant Belgisch Kampioen snelheid bij de beroepsren ners. Deze sympatieke sport man sprak de hoop uit nog dit jaar ook op de weg nog betere resultaten te behalen. Hij zou zich bijzonder inspannen om zijn titel te verdedigen. Hij gaf ook nog wat praktische uitleg over baan- en piste rijden, en enige praktische wenken voor sportmannen -fietsers. Vader Constant, zijn trouwe verzorger, was eveneens aanwezig. Met een daverend applaus namen de toeschou wers afscheid van Raf. Ook een symbolisch plakket van de Stad Aalst werd hem door de burgemeester overhandigd. Toen was het de beurt aan de «zingende fietser» Harry Pinky die met een «Fiets door 't Land van Aalst» tot een massazang aanzette. Het sportieve hoog tepunt was hetoptredenvande wereldkampioen -op-rollen (café Mic-Mac enige weken ge leden) Eddy De Neef en Frans De Poorter. Zij zouden probe-' ren een snelheid van 100 km per uur op rollen te bereiken «Polleke Windop» trad op als verzorger. Eddy heeft één keer de 100 km bereikt en kwam tweemaal tot 90 Frans be reikte driemaal de 90 km. per uur. Alleszins een hele presta tie als men weet hoe warm het ook in de Keizershallen was. De volgende gastzanger was EFrangois Van Oost. Hij trad op samen met twee ook al weer «fietsende» jonge meisjes: Wendy en Martine. Het was hierna dat Burge meester De Bisschop de dans opende. Maar veel volgelingen kreeg hij niet mee op de dans vloer. Het «Cornm Alostum Imperia le» had voor de gelegenheid een speciaal en uiteraard humoristisch lied gemaakt. Ze hadden er heel wat sukses mee. Als laatste optreden kre gen we dan het «Stemmings- tno» dat akteerde-op het lied «Den Dopper» De eerste prijs van de tombola,.een glinste rende sportfiets. ging naar Ronnv Van Damme.

De Voorpost | 1976 | | pagina 7