Verbond Vlaamse Akademici PLURALISTISCH INTERDISCIPLINAIR EN EEN STRIJDEND VLAAMS KARAKTER STAP ER EENS UIT CEDEMAT s.a. De bedoeling van het WA is het bijeenbrengen van alle akademisch gediplomeerden. De vereniging heeft dat zal vermoedelijk, als de lijn een sterk strijdend Vlaams karakter. Maar dit belet niet dat ze zeer pluralistisch is. Ze sluit niemand uit die door een aantal mensen in om ideologische, godsdienstige of politieke redenen en heeft geen uitgesproken karakter van filozofische het WA wilt gevolgd worden. ffrtl" als die kan doorgedrukt worden Het Verbond van Vlaamse akademici werd in januari jl., te Aalst opgericht en omvat het gebied Aalst- of als die gaat doorgedrukt Dendermonde - Ninove - Zottegem en Geraardsbergen. worden, die scherpe lijn die door Voorzitter is Gilbert Claus, ondervoorzitters Prof. Frans Vyncke en mtr.JanisMagda,sekretaris is Lieven een aantal mensen is aange- Geldhof en penningmeester Emiel Tavemier Bestuursleden: Mare De Pot, Karei Baert en Jozef nomen. Dan gaan we automa- D'Hauwe. Met Voorzitter Gilbert Claus, sekretaris Lieven Geldhof en penningmeester Emiel Tavemier tisch moeten rekening houden hadden we een onderhoud om het V.VA. nader toe te lichten. HISTORIEK Emiel Tavemier: het is indertijd gegroeid uit het KVHV van Leuven, die het nodig vond dat de mensen, die zodra ze afgestu deerd waren, zich nadien nog eens zouden kunnen groeperen in een vereniging die even vlaams strijdend was als het K.V.H.V. was.. Dus. laten we zeggen dat ht WA ontstaan is uit het K.V.H.V Gilbert Claus: Het is een kind van de vlaamse beweging. Het zijn de vlaamse studenten die op een bepaald ogenblik uit de vlaamse studentenbeweging aan de universiteiten, die wanneer ze afgestudeerd zijn, de vlaamse aktie hebben voortgezet, het K.V.H.V. is dus het Katoliek Vlaams Hoogstudentenver- bond. er is vanuit dat standpunt een zekere kristelijke inspiratie. Het heeft altijd een zeer strij dende beweging geweest. DOEL Emiel Tavemier: de bedoeling van het V. V.A. is om die mensen uit de verschillende universitei ten te verenigen in hun bepaalde streek. In een bepaald gebied, het sterkste gebied is momenteel Kortrijk met 400 leden. Aalst is gestart in januari 1976 op vraag van Voorzitter Van lemberge'n uit Kortrijk. Na vier maand hebben we te Aalst een 85 leden. Na zo een korte periode is dit reeds een sukses. AKTIVITEITEN In de nog maar korte tijdspanne van enkele maanden nodigde het V.V.A. reeds eminente sprekers uit. Enerzijds Rector De Wreker die het tema behandelde: wat met de univer siteit. de krisis in de universiteit, financiële en andere aspekten (spreiding van de universitaire instellingen) en de vraag, waar heen met de afgestudeerden. Een tweede bijeenkomst had plaats met als gasten Antoon Van Wilderode en Cyriel Coupe met lezing uit eigen werk. Telkens mocht het WA reken en op een 60 tal aanwezigen. Dit jaar was er een wandeling gepland in de streek van de falluintjes, maar om organisa torische redenen diende men het af te gelasten omdat er rond de voorziene datum reeds veel dergelijke initiatieven gaande waren bij andere verenigingen in het Aalsterse. Emiel Tavernieu: de eerste doelstelling is dus van de mensen, de universitairen. in hun stad. in hun gebied, een bezigheid te geven. Ten eerste om aan het kuituurleven deel te nemen met de universitairen en ook een bepaalde ontspanning te bezorgen, zodat ze geregeld de gelegenheid krijgen om samen te komen, mekaar te ontmoeten. Lieven Geldhof: het is dus vooral interdiciplinair. Ge hebt wel de orde van advokaten. architek- ten, dokters enz., die samen komen. maar er is ook het onderwijzend personeel zoals licentiaten in de geschiedenis, germanisten en romanisten. Gilbert Claus: Bij de akademici schijnt voor onze bijeenkomsten wel belangstelling te zijn, vooral ook bij het onderwijzend per soneel. Op die avond met de Wreker hebben we een aantal mensen ontmoet die ik nog nooit gezien heb. Die wij niet kenden. KLAN DOORBREKEN Op het ogenblik leven de akademici in een eigen specifiek groepje, onderwijs, geneeskun de. farmacie, advokaten. vrije en niet vrije beroepen. Gilbert Claus: O fhet zal lukken om ze allemaal samen te brengen in het V.V.A.? Ik hoop het en ik ben er van overtuigd. Het hangt in grote mate af wat we zullen doen. En of dat beantwoord aan bepaalde vra gen. In de winter moeten we bijvoorbeeld avondfeesten, een bal of iets dergelijks inrichten om de akademici bijeen te brengen en mekaar beter te leren kennen op een ontspan nende manier. Want zelfs op een voordracht leert ge mekaar nog niel kennen. Ge luistert samen, maar nadien gaat iedereen terug /'n eigen weg. I.ievcn Geldhof het mag niet l««-pcrki worden tot een aantal organisaties van het bestuur, /oals een voordracht en een bal "I en banket. Het moet zo een beetje zijn als een stamkafëe waar ge elkaar regelmatig ziet. GEEN ELITEGROEP Emiel Tdvernier: Het is ook niet de bedoeling en dat vind ik zeer belangrijk omdat het een kritiek is die van verschillende mensen naar het WA toekomt dat we ook geen elite groep gaan worden, het is wel en alleszins een gesloten groep, alleen voor akademici, zo voegt voorzitter Gilbert Claus er aan toe en besluit dat avondfeesten, wandelingen of wat dan ook, zeer eenvoudig moeten gehou den worden. Het geheel niet te akademisch houden, wat niet uitsluit dat de voordrachten wel akademisch kunnen zijn, maar dat men zich als mens allesbe halve akademisch gaat gedra gen. Het is duidelijk de bedoe ling om elkaar te ontmoeten, met eikaar te spreken. Volgens Voorzitter Gilbert Claus geen eenvoudige opgave. Het vraagt niet alleen de verplaatsing van de persoon, dan de gelegenheid om met elkaar te spreken en en moet dan ook nog iets te zeggen hebben. Wandelingen bijvoor beeld kunnen een middel zijn om losser te komen. In diezelfde wandelingen zou dan ook de familie betrokken worden, sa men met de kinderen. Overigens is het zo dat de vrouw, als die ook universitair afgestu deerd is, lid mag worden. Trouwens, elke afgestudeerde aan de universiteit kan lid worden. De pas afgestudeerden betalen de eerste vijf jaar 200F. Na vijfjaar afgestudeerd te zijn is het lidgeld 500F. Een zoon of dochter van het gezin en die afgestudeerd is aan de universi teit betaalt slecht 100F. lidgeld. STRIJDEND KARAKTER De speciale belangstelling van onze gesprekspartner Emiel Tavernier gaat vooral uit naar het strijdend karakter van het V.V.A. in het kader van de vlaamse beweging. Emiel tavemier: Je hebt de diverse gebieden, waar dus een bestuur is van die afdeling, en van ieder bestuur van die diverse gebieden komen een aantal mensen (2 of 3) samen in een centrale raad. Een centrale raad die om de drie maanden bijeenkomt en waar dus wel specifieke problemen besproken worden in het kader van de vlaamse beweging. Gilbert Claus: Na de oorlog waren al de vlaamse verenigin gen stilgelegd en moesten her opgebouwd worden. Dan heeft het WA een zeer sterke rol gespeeld door mededelingen, pers. moties, enz. in verband met amnestie, het probleem Brussel, taalgrens, enz. Eens dat ze meer en meer leden kreeg is de moeilijkheid begon- en. dat er veel diversikatie kwam in die opvattingen. Met een groepje vrienden, die een be paalde opvatting en moties lanceren. Wanneer ge veel ruimer wordt vermits ge beroep doet op alle vlaamse akademici krijgt ge daardoor een moeilijkheid. Ze noemen zich allemaal vlaams. ze noemen zich allemaal vlaamssfrijdend. Maar wanneer dan konkreet een bepaald punt moet uitgewerkt worden, krijgt ge dan de moelijkheid en dat is hetzelfde het overleg centrum van de vlaamse bewe gingen. van de kuituurvereni gingen. Men heeft dikwijls gezegd: «het konvooi heeft de snelheid van het traagste schip». Het Davidsfonds. Vermeylen fonds. Willemsfonds en nog een paar andere verenigingen uit het Brusselse zijn verenigingen waar het V.V.A.. mee gaat samenwer ken in verband, met de gronds- wetherziening, in verband met de hervorming van de instellin gen. Er was o.a.. de vergadering die in Antwerpen is doorgegaan met prf. Sustens. Prof. Van Rompay en Mast over de hervorming van de instellingen zoals V.D. Kerckhovedat had opgesteld. Daarrond zijn nu de vlaamse verenigingen, het overlegcen- trum in Brussel, het V.V.A. bezig met zich te bezinnen en Van Rompay heeft een tekst opgemaakt voor het overlegcen- trum. Diezelfde tekst werd door het V.V.A. onlangs in de centrale raad besproken om deze tekst proberen gemeen schappelijk te maken en waar natuurlijk en dat is altijd zo wanneer men met 4 of 5 rond de tafel zit. kan niet idereen z'n volle bekomst hebben. Het is een tekst die konkreet besproken werd, gelezen werd- met een aantal praktische konkrete realisatiesn wijzigingen van de grondwet. Altans een soort plan van wijziging van de grondwet, die uiteindelijk politiek zal moeten doorgedrukt worden in alle partijen. Daaraan doet het V.V.A. mee. Ge ziet onmiddel lijk een zekere dualiteit, langs de ene kant een beroep op alle akademici. langs de andere kant bepaalde strijdende punten die vooropgesteld worden, waar op een bepaald ogenblik kontra- diktie is. het kan zo zijn. indien wij onze 60 of 70 leden raadplegen, dat wij daarvoor geen eensgezindheid hebben. Lieven Geldhof: Er zijn ook mensen die het politiek aspekt minder interesseren. Op dat ogenblik zijn er dan een aantal ontslagnemingen van mensen die het niet eens zijn. En Emiel Tavernier haakt in: Gilbert Claus: ik denk wel dat een voorlichting nodig is. Ik heb er over nagedacht wat Van Rompay gezegd heeft en de tekst die we er besproken hebben. We zouden dat moeten mededelen aan onze leden. Ge moet hen voorlichten. Anders krijgt ge reakties. anders krijgt ge plots kortsluitingen. Mensen die het niet begrijpen, die niet weten waarover het gaat. die er niet willen aan meedoen en zeggen: «dat is een politieke historie». Emiel Tavernier: Wij moeten de leden voorlichten wat het WA op politiek gebied wil doen, in welke richting ze willen strijden. OPTIES VOOR DE TOEKOMST Uit de gesprekken die we optekenden kan men duidelijk de twee luiken onderscheiden van dit Verbond van Vlaamse Akademici. die in september of oktober een algemene ledenver gadering houden en alsdan het programma voor het volgend jaar zullen voorstellen. I n september is er het kongres te Lieven Geldhof (EL) Emiel Tavernier, Gilbert Clans e Kortrijk en op 25september is er de vergadering van de Centrale raad te Aalst, omdat in deze stad de jongst opgerichte afdeling is. Het V.V.A. wil de nadruk leggen op het vlaams strijdbare, maar ook op het algemeen menselijk vlak. Op gans de mens in een verbond dat nu nog aan het groeien is en besluiten met de woorden van Voorzitter Gilbert Claus: «Wij moeten aanvaarden dater in ons midden mensen zij die een andere mening hebbeni «Maar iemand die in vlaandere frans zou spreken, kan bij ot niets komen doen». E.A.ROGGEMA Juli, de eerste maand van het groot verlof. De eksamens zijn achter de rug, een stralend zonnetje kondigt zich aan, en het vakantiegeld moet op. Waarop wacht je? Stap er met gans het gezin eens op uit 3 JULI Op 3 juli, om 16 uur, gaat de Burst de Ruitersommegang van Sint-Eligius uit. Opwijk houdt het ook bij het nobele ros en laat om 15 uur de Grote Sint-Paulus paarden- processie door zijn straten trekken. WEEK-END Een eerste vakantieweek end met weinig aktiviteiten die over het ganse weekend gespreid liggen. Op 3 en 4 juli heeft de Bouffioulx de 7e HandeJsbeurs van aarde werk plaats. Op 4 juli om 15.30 uur trekt er een grote folkloristische stoet door de straten. Comblain-Fairon houdt zijn gastronomisch en folkloris tisch weekeinde en Namen viert op een grootse wijze zijn 30e Grote Feeërie. Het hoogtepunt is de corso van de zondagnamiddag. 4 JULI Hopelijk komt geen regen wolk de hemel bedekken, want een hele reeks festivi teiten staan op het program ma. Om 10 uur heeft te Blanken- berge de jaarlijkse zeewij ding plaats. Bon-Secours laat om 15 uur de Onze-Lie- ve-Vrouweprocessie uittrek ken en Brakel lost de paar den van de Ruitersomme gang om 14 uur. Eveneens op 4 juli kunnen duizenden Vlamingen terug naar de weide van Kaaskerke wandelen, fietsen of rijden, om er de 49e Bedevaart naar de graven van de Ijzer bij te wonen. Ook Doel herdenkt zijn doden op 4 juli. Om 15 uur grijpt er een herden kingsplechtigheid plaats aan het Brits monument op deScheldedijk. Francorchamps gooit het o- ver een andere boeg. Daar laat men de motoren ronken voor de Grote Prijs van Bel gië. Izel houdt over een af stand van 20 km zijn 9e Wan deltocht van de toeristische Boven-Semois. Te Koksijde, meer bepaald te Sint-ldesbald heeft om 15.30 uur de Ijslandvaar- dersstoet plaats, met on middellijk daarna de zeewij ding. Morialmé houdt het bij zijn folkloristische Sint-Pie- r SPECIALIST in TUINMATERIAAL - MEUBELS - GRASMAAIERS - LADDERS GROTE VOORRAAD RIETMATTEN BAMBOEMATTEN VOOR UW TUIN OF TERRAS Steenweg op Dendermonde 225, OPWIJK Tel. 052/35.74.54 OPEN alle dagen, ook de zaterdag tot 18 uur en zondagmorgen. tersmarsen Meigem laat om 16 uur de H.Bloedprocessie uitgaan. Te Poperinge trekt om 15 uur de 496e Mariale Ommegang door de straten. Deze histo risch folkloristische proces sie is een waar festijn voor het oog. Thy-le-Chateau houdt het bij folkloristische Sint-Pie- ter- en Paulusmars, terwijl Wezet (Visé) de beurt laat aan het 66e zomerfeest van de Verenigig van Vrije Kolve- niers. Vanaf 10 uur in de morgen hebben talrijke op tochten plaats. Zinnik denkt aan de landbouwers en houdt een Landbouwwed- strijd. TIPVANDEWEEK Met deze tip van de week willen we even op ons tijd schema voorop lopen. De aktiviteit waarover we het gaan hebben, het Volks- dansfestival te Schoten, loopt immersvan9julitot16 juli ek. Voor de achttiende opeen volgende maal organiseert de Stichting Kempense Volkskulturele Dagen het In ternationaal Volksdansfes- tival in het prachtige kader van het Kasteel te Schoten. Deze konfrontatie op inter nationaal en zelfs op inter continentaal vlak van de beste volksdansgroepen biedt de toeschouwers een grandioos festijn met volks muziek, zang en dans. Wie komt er zoal Van de Ivoorkust komt het volks- dansballet «Les Compag nons d'Akati». Hongarije stuurt de kunstgroep «Va- sas» uit Boedapest. Op hun programma staan onder an dere de welbekende zigeu nerdansen en de dansen van Kalosca. De meisjes treden op met een bevallige fles- sendans en dansen uit Transdanbië. «Coros y Danzas de Seccion Femeninina» komt uit Bada- joz in Spanje en uit de Oe kraïne (USSR) komt de groep «Wesselka». chotland wordt vertegen woordigd door «The Victo rian Dancers» uit Dunbane De groep komt uit de Queen Victoria School» en als we zeggen dat de pipe en drumband van deze school wereldvermaard is dan zegt dat wel genoeg, vermits een ensemble van deze Band de dansers bege leidt. «Los Rupay» is een Boli- viaans groep uit La Paz. Het zijn indianen die een boeien de voorstelling brengen van hun rijke, kleurrijke folfklo- re. «Bakiroy Halkevi» komt uit Istanbul in Turkije en «Tue- van Nuorisoseuran Tanhu- ryhma» is een groep afkom stig uit Tueva in Finland. Bij hen staan er ook dansen uit Zuid- en Oost-Finland op het programma. Als voorlaatsten in het rijtje zijn er dan de jongens en meisjes uit Roemenië. Het folkloreensemble «Pioenit- za» uit Brasov. Vanzelfsprekend mogen ook de Vlamingen niet op het appel ontbreken. Op 10 juli is het de Negende Dag van de Vlaamse Volkskunst, met in de namiddag een voor stelling rond het thema «Vrijen en trouwen in Vlaan deren». Het programma ziet er als volgt uit. Vrijdag 9 juli vanaf 16 uur: feestmarkt in de Kasteel- dreef. Te 21 uur: Feesthal park: begroeting en voor stelling van de deelnemende groepen. Verbroederingsa vond. Zaterdag 10 juli vanaf 10 uur: Park: volksdansuit- wisseling met buitenlandse groepen. Treffen van vende- liersgilden, volkzang- en volksmuziek. Te 15 uur: Park: openluchtvoorstelling met een programma van Vlaamse volkskunst, opge bouwd rond het thema «Vrij en en Trouwen in Vlaande ren» (Toegang 30 fr.). Te 20 uur in het park openlucht voorstelling met alle deel nemende landen. Zonda 11 juli te 14 uur optocht door de gemeente. Te 15 uur in het park open luchtvoorstelling van alle deelnemende groepen, e- venalste20uur. Maandag 12 juli te 15 uur: openiuchtvoorstelling met alle deelnemende groepen. Te 20 uur voorstelling met groepen uit de Oerkraïne (USSR), Roemenië en Schotland. Woensdag 14 ju li om 20 uur: openluchtvoor stelling in het park met groe pen uit Spanje, Turkije en van de Ivoorkust. Vrijdag 16 juli te 20 uur in de feestzaal van het park, voor stelling met de afgevaardig den van Bolivië, Finland en Hongarije. Het geheel wordt gevolgd door een afscheids- bal. De algemene toegang voor de voorstelling en het bal bedraagt 150 fr. Voor de filatelisten willen we ook nog vermelden dat op zaterdag 10 juli van 10 uur tot 12 uur en van 13 uur tot 17 uur bijzondere dagstem pels te bekomen zijn in het voorlopige postkantoor op het feestterrein. Toegangskaarten voor het gebeuren zijn te verkrijgen tegen 50,80,125,150 en 200 fr. 't stuk. Kinderen genieten 50% reduktie. Tribunezitplaatsen met leu ning aan 200 fr. zijn slechts in geperkt aantal beschik baar. Verder zijn er nog 4.000tribunezitplaatsen. Bij slecht weer gaan de voor stellingen door in twee over dekte feesthallen in he park. Hierin zijn zo'n 4.00 zitplaatsen. Kaarten kunnen op vool hand verkregen worden doó s.torting. Dit vanaf 1.6.76 to en met 3.7.1976 op postre kening 000-0149882-17. O, de stortingsstrook vermeld men naast «Kempens Volkskulturele Dagen I Schoten» duidelijk het aan tal en de waarde' van di kaarten, evenals dag en uu van de voorstelling. Telefonische bestellingei kunnen gebeuren vanaf 1.7 1976 op het telefoo'nnum mer 031/58.76.91. alle da gen van 10 uur tot 12 uur ei van 14 uur tot 17 uur. (uitge zonderd 13.7.76). De openingsuren van di kassa op het feestterrein i! voor de namiddag voorstel lingen vanaf 12.30 uur e voor de avondvoorstellinf vanaf 18.30 uur. Tijdens de namiddagverto ning van maandag 12 jul kunnen ouderdomsgepen sioneerden. militairen e( jeugdbewegingen in groei gunsttarieven bekomen. A! gemene inkom 40 fr. Voor di andere voorstellingen wor den gunstvoorwaarden on der de vorm van rangsverho ging toegestaan aan groe pen van minimum 20 perso nen. S.J AKADEMIESTA OP STRAAT Maandagmiddag even voa twaalf stopte er een Transit busje van de plaatselijke polit* aan de poorten van het Oud Hospitaal. Prompt werd er me een briefje van de heer burge meester in de hand proces verhaal opgemaakt tegen som! mige geparkeerde wagens op d( binnenkoer en werd identiteits kontrolc uitgevoerd. Wij vinden het uitstekend dat di binnenkoer gespaard blijft var gemotoriseerd verkeer maar dar zien we niet zo direkt het nut ii van zo'n plotsklapse aktie en dal uitgerekend enkele dagen voor de grote schoolvakantie. Mer moet er rekening mee houden dat de wagens die zich op dt koer bevinden in hoofde van htf personeel zijn en dus niet var toevallige bezoekers of langpar keerders. Men kan dit parkeer verbod in de Akademie aan nemen als er dan ook uitgekeken wordt naar een gereserveerde parking in de onmiddellijke omgeving. Met het toeristisch seizoen in het vooruitzich is lid maar al te vanzelfsprekend dai een auto-stal hier geweer»} wordt. P.B

De Voorpost | 1976 | | pagina 8