Spanje toen en nu HOOGFEEST VOOR DE FAMILIE DE SCHEPPER ENKEL OCTAAF COEN ZAG EEN GRAATJE!!! De Voorppst - 2-7-76 - 9 INFO-AVOND IN HET C.S.V. Zaterdagavond, 26 juni, net vóór de jaarlijkse trek naar Spanje weer een aanvang nam, richtte INFOANGEL een groots opge zette info-avond op het getouw rond: «Spanje, vroeger en nu». Info-angel is een werkgroep van C.SV.-mensen die vooral infor matie willen brengen over belangrijke, maar weinig gekende toe standen en problematieken. Zo ook met deze Spenje-avond. Met de medewerking van Spaanse en Baskische getuigen, met behulp van een zeer verzorgde tentoonstelling, een diamontage, een kollokwium en eenteatervoorstelling met poppenkast en re sumerende diamontages poogde men een stuk verdoezelde wer kelijkheid open te werpen Ook de relaties verleden-actualiteit en wij-spanje werden besproken. TENTOONSTELLING Men zou kunnen verwachten dat een begeleidende tentoon stelling van een info-avond, wegens allerlei omstandighe den wat verwaarloosd en rommelig uitziet. Hoe dikwijls immers wordt bij soortgelijke avonden de laatste dagen niet vlug-vmug wat materiaal bij mekaar gebracht, wat foto's en posters aan de muren geniet, en hop, de tentoonstelling is er. Hier was dit zeker niet het ge val. Info-Angel was eerlijk met zichzelf en had er echt werk van gemaakt. Kronoloigsch en tematisch werden aanleiding en gevolgen ,van de Spaanse burgeroorlog nogal gedetail leerd geïllustreerd. Er werd ge bruik gemaakt van foto's, inter views. tijdschriften en boeken. Een dagje in deze tentoonstel lingsruimte alleen al zou zeer verhelderend zijn. Helaas was 1 zodanig veel materiaal en tek sten (klein getijpt, een bijko mende moeilijkheid) bij mekaar gebracht dat de ekspositie wel licht met haar doel bereikte. Hopelijk wordt de dokumenta- tie, waar maanden opzoe- kwerk aan vooraf ging, ook nog bij andere gelegenheden ge bruikt. Een moeilijkheid voor deze ten toonstelling was wel dat be paalde facetten van de burge roorlog in historische werken sterk verwaarloosd worden en vaak zelfs in een verkeerd dag licht gesteld worden. Over de revolutie die door de links- socialistische en anarcho- syndicalistische arbeiders is doorgevoerd tijdens de «guerra civil» is nauwelijks iets weer te vinden in geschied kundige werken. Om toch een globaal beeld van de waarheid te verkrijgen werd beroep ge daan op bestaande literatuur, foto- en diamateriaal, teksten e.d. op advies van het Aktiver- end Volksteater, Santiago Flo- res (lid van de Parti Socialisti sche des Ouvriers Espagnols), Salvador Gurruchari (Bask, lid van de niet-politieke syndicale organisatie C.N.T.) en Eddy Vaes. Ook het materiaal dat in de diamontage verwerkt werd, werd naar het advies en de in- Het is hoogstmerwaardig hoe deze hittegolf direkt gaat inwerken op eenieders aktiviteiten. In tegenstelling met alle natuur- en scheikundige verschijnselen die bij hogere tem peratuur ook sneller verlopen is het duidelijk dat het mense lijk fenomeen hier tegengesteld reageert. Voor één enkele aktiviteit moet hierop nochtanx uitzonde ring worden gemaakt, met name: het bierwinkelbezoek en het daarbij behorende hef- en praatwerk. Als rechtstreeks gevolg van dat het werk wordt ook nog eventjes later daneen aktiviteitsverhoging van sommige funkties genoteerd die zich doorgaans op een klein plaatsje voltrekken, met uitzondering bij de huiswaarts gang, want dan worden bomen, en lantaarnpalen geviseerd. Hiermede is dan, weetje wel, de klassieke natuurlijke kringloop wee ral eens rond, maar het herbegint... Ook in ons gezegende dorp worden wij met onze neuzen in de onwelruikende werkelijkheid van ons aller open streekriool geduwd. TEgen beter weten in leren onze kin deren op school dat deze drekgeul een rivier zou zijn. Door het nu reeds maanden lang uitblijven van het ons anders zó vertrouwde natuurfenomeen dat regen heet is de situatie nog nooit zó kritiek geweest en is helemaal niet ««dender end» te noemen. Intussen mochten wij allen reeds als trouwe en toegewijde belastingplichetigen onze kleine bijdrage (en vele kleintjes maken inderdaad een groot) leveren ten behoeve van ene in de toekomst in het vooruitzicht te stellen mogelijkheid tot het eventueel tot stand brengen van het zuiveren van ons aller afvalwater. Het is verheugend te kunnen vernemen dat zeer binnenkort de klassieke plannenmakers der even klassiek studiebureau's straks reeds aan het werk zullen worden gezet. Er zijn nu eenmaal van die dingen welke veel meer tijd nodig hebben dan het onteigenen van gronden voor industrievestigingen, beton snelwegen en verkave- lingsprojekten. Het is maar dat een mens tenslotte aan zowat alles gaat wennen... en zoals hier in de streek bij gelegenheid wel eens wordt gezegd: trekt annen nees op en rikt a poort...» Het is dus verboden om het ons nog resterende water te verspillen en er werd beroep gedaan op ons aller burgerzin om zeker niet meer kostbaar vocht (neen het gaat deze keer niet over dat kostbaar vocht) te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. Naar wordt gefluisterd zou hier een in heemse vooraanstaande nogal volumeus-gewichtige per soonlijkheid, die als medegezagsdrager en straks als kan didaat -gezegsdrager het stichtende voorbeeld dient te geven, zich zelfs in drie keer wassen. Het was een publiek geheim dat nog het met zó zeer op water had, dan v/el op ander nat... misschien is dat de verklaring voor deze grote opoffering. toch <jtt« <yaf perk ggen t •ihncU moet met water worden afgekoeld wegens hitte- spiratie van deze mensen sa mengesteld. DIAMONTAGE TER INLEIDING De ruimte waar de eigenlijke avond doorging (de zwarte zaal) was, net zoals de ten toonstellingsruimte, zeer stemmig en verzorgd ingericht. Sobere verlichting, Spaanse klanken als achtergrondmu ziek, vlaggen van een Spaanse werkersbond (de Union Gene ral de Trabajadores de Espa- na) en van Baskenland weren treffende verwijzingen naar het doel van de Spaanse avond: informatie doorgeven over één van de belangrijkste hoofd stukken van de Spaanse ge schiedenis: de Guerra Cvil (Burgeroorlog), die de huidige politieke situatie in Spanje nog sterk bepaalt, zoals later op de avond zou aangetoond wor den. Na een uurtje vertraging (de uiteindelijke honderd Vlaamse en Spaanse geïnteresseerden kwamen slechts langzaam de zaal binnen) kregen we de in leidende diamontage te zien. Deze was bedoeld als sfeer schepping en situatiesshets. Toch had deze informatief gezienweinig zin: wegens een verkeerde timing werden alle laders op minder dan twin tig minuten afgehaspeld. Ook de tekst was opgenomen op de dia's zelf en er was veel te weinig tijd voorzien om deze te kunnen lezen, laat staan er over na te denken. Toch konden de grote lijnen van de burgeroorlog ontdekt worden. Het verzet reeds van 1917 van de Spaanse arbei ders en boeren tegen hun on derdrukkers (grootgrondbezit ters, adel, hogere kerkinstan ties, economische machten); wrijvingen, spanningen en veel bloed ten gevolge van reakties van de machtshebbers; de groeiende aanhang van de anarch o-kommunistische strekking; de geleidelijke kol- lektivisatie van dorpen en ste den juist wegens die grote aanhang onder boeren en ar beiders; verwezenlijking van het ideaal van het «commu- nismo libertad» in die steden en dorpen. Voor tijdsdoku- mentn en foto's uit die tijd laten ons min of meer aanvoelen wat een ellende en verschrikkelijke onmenselijkheden de burge roorlog in 1936 moet gebracht hebben. Hoewel de aanleiding hiervoor de moord geweest is op een rechts luitenant is de ware oor zaak te vinden i n h et verz et van de vroegere machtshebbers (politiek, economisch, reli gieus) die met angst een onze kere toekosmt tegemoet zien. Onder dezen vindt Franco zijn aanhang en herstelt bij de oude «orde».. Spaanse achtergrondmuziek verzinnebeelde konstant het groeiende verzet, het hijgen, de viktorie en de treurnis van het Spaanse volk (beter: de Spaanse volkeren). Sommigen keken wel even op toen op het laatst eigentijdse Bots-klanken tot hun oren kwamen Wat had ««zeven dagen lang» ook te maken met de Spaanse burgeroorlog en het anarcho- kommunisme? Even later werd het verband wel duidelijker. Zinsneden als «samen zullen we werken voor elkaar», «dan is er werk voor iedereen, dus werken we samen», «eerst moeten we vechten voor ons belang voor het geluk van ie dereen», «samen staan we sterk».... lieten ons aanvoelen dat de strijd voor vrijheid en welzijn vanhet Spaanse volk nog voortduurt en nog aktueel is, en dat hun strijd onze strijd is. Op één van de geprojekteerde teksten stonden verkaaringen voor het feit dat het kommu- nisme gedurende één jaar een feitelijke macht bezat in de re publiek. Niet enkel de zeer grote aanhang onder het volk, maar ook het uitstekend orga nisatievermogen en een ze kere infiltratie werden als oor zaken aangestipt. De fotografie van deze dia voorstelling was het werk van Luc Gees en Mon van der Biest. Deze mensen stonden ook in voor opzoekingswerk, li teratuur en vormgeving van de tentoonstelling KOLLOKWIUM Nadat we langs deze lichtbeeF denmontatge wat vertrouwd waren geworden met de situa tie in Spanje toen (en nu) had den normaal gezien drie spre kers dit tema moeten uitdie pen. Flores Santiago (kok en lid van de Parti Socialiste des Ouvriers Espagnols) zou han delen over de oorzaken en de wordingsgeschiedenis van de burgeroorlog, Salvasor Gurru- chi (Bask en militant van de a-politieke syndikale organisa tie C.N.T.) zou de ideologie en het ideaal van het anarcho- kommunisme behandelen en Eddy Vaes zou in het Neder lands dan het derde luik vullen. Omwille van tijdgebrek maar vooral omdat er wat mank liep met de vertaling van de tekst van Flores (hij sprak in het Frans) en slechts weinigen er wat van meedroegen (hoe groot de aandacht ook was in dit publiek van geïnteresseer den) werd voorgesteld na de teatervoorstelling het gesprek in de vorm van vraag en ant woord in een kring voort te zet ten. Alle aanwezigen waren het eens met deze regeling. Toch had Santiago reeds inte ressante gegevens aange bracht. Hij benadrukte sterk dat het Spaanse volk helemaal niet houdt van oorlog en dat de burgeroorlog niet in 1936 be gon. Het Spaanse volk is ge woon gedwongen geweest zich te verdedigen om hun mensenrechten en welzijn te behouden of te winnen. Nu nog De Spaanse burneroorton. onderwerp voor een tentoonstelling (EL) gaat het trouwens gebukt on der het brute Franco-regime, aldus Santiago. Hij haalde er een aantal cijfers bij van terreur en verschikkin gen tijdens de burgeroorlog, een balans dus van beide kan ten. Het was een indrukwek kende som van moordaansla gen, politieke moorden, ver brande kerken, aanvallen op partikuliere eigendommen, af schaffing van tijdschriften, per soonlijke aanslagen... Merkwaardig was ook dat de regering toen (samengesteld uit socialisten, kommunisten, republikeinen, en katholieken) tegen de kollektivisatie gekant was en aldus de genadeslag toebracht aan de arbeiders Treffend zoudit uitgebeeld worden later op de avond door het «aktiverend volksteater». Op een vraag uit het publiek «wat verschil was onder Franco en het Juarv-Carlos- Regime» verklaarde Santiago dat, hoewel onder Franco de diktatuur onverbiddelijker en ongenadiger was, het Spaanse volk het verschil niet merkt. Overwinningen worden be haald millimeter voor millime ter Bovendien merkte hij op dat Juan Carlos als koning op gedrongen is door een kleine groep Spanjaarden en niet aanvaard worst als koning door de meeste Spanjaarden. TONEELVOORSTELLING «FRANCO DE TWEEDE Na een korte onderbreking werd door het «Aktiverend Volksteater» uit Breda een tea tervoorstelling gebracht waarin ook gebruik gemaakt werd van sgn. Brechtiaanse vervreem dingsmiddelen als lichtbeel den, poppenkast, harlekijn en verteller. Vertrokken werd vanuit de al ledaagse aktualiteit: het toeris- time naar Spanje.Een fotoklik- kende sunholiday-toerist merkt hoe geüniformeerde mannen (burgerwacht? legerpolitie?) «een bijeenkomst van meer dan twee man» uiteenklopt. Wanneer een kelner zijn vraag «zijn de Spanjaarden dan niet vrij» weglacht, en hem boven dien weervraagt of hij dan uit het land komt van Lockheed- Bernard, Philips en waarom hij Coca verlangt, rijzen een boel vraagtekens op bij de toerist en bij de toeschouwers. Ogen schijnlijk is er geen verband tussen Spanje en de ge noemde multinationals en si Spanje ook vrij, nu de socialis tische partij toegelaten is en er een vorm van parlementair re gime heerst. Langs dia's gaan we terug naar de tijd van toen. (1936, de periode van de buer- geroorlog) We merken hoe de bezittende klasse onrustig wordt door de kollektivisatie ook de Kerk, en de «redder in nood» tegen het kommunisme, Franco, een Spaans officier, steunt in zijn greep naar de amcht. We mer ken hoe der egering aarzelt (de slogans van de arbeiders mochten eens werkelijkheid worden...) Ook de Westerse landen hebben liever een fa scistisch dan een revolutionair land aan hun grenzen. Officieel is er wel een niet-inmenging- verdrag, maar de Westerse bedrijvan wordt vrij spel gela ten en vluchtelingen worden nietmeertoegelaten. Ookltalié en Duitsland steunen Franco. De U.S.S.R. kiest de zijde van de revolutionairen. Franco wint het. De kollektivisaties (de grond is van iedereen, er is meer produktie, werken wordt aangenamer) worden afge schaft. Er heerst de grootste verwarring. Na de tweede wereldoorlog wordt het Franco - regime ge steund door de Westerse lan den (toerisme, investeringen van multinationals als Philips), de U.S.A. (oprichting van mili taire basissen en investerin gen), de Kerk nog stees (meerbepaald de hogere kle- rus). Franco verstevigt dus zijn macht. De politiek van Juan Carlos wordt voorgesteld als opportu nistisch wezenlijks verandert er niets. Weliswaar komt er een demokratische schijn, maar nog meer investereingen (goedkopere arbeiders zijn zeer attraktief) worden aange lokt. Pijnlijk haast wordt de opeen volgingvan beelden van de zes gefusilleerde Spanjaarden en zich van niets bewuste zonne baders. Aangetoond wordt hoe infor matie verdraaid wordt in Spanje en hoe het wezenlijke probleem, weliswaar minder nijpend, maar even aktueel is bij ons: de zinloze en verve lende machinale fabrieksar beid, die uitputtend en afstom pend is. De teatermensen von den één antwoord: een font van verenigde arbeiders ginder en hier. Om hun kritisch en technisch erg knap toneel kregen de ak- teurs een luid applaus. Hierna was nog gelegenheid tot na kaarten en vragen stellen aan de kollokwiummensen. EVALUATIE Ongetwijfeld beantwoordde deze informatie-avond aan een nood. Niet alleen kunnen avonden zoals deze bewerken dat wat meer mensen hun we reld leren kennen zoals hij is, ook is inzicht en kennis van de ware toedracht een noodzake lijke voorwaarde voor samen levingsvernieuwing (het ideaal van het C.S.V.) Of nu alles ge zegd is over de Spaanse bur geroorlog, valt wel te betwijfe len. De organisatoren merkten zelf hoe moeilijk het was degelijke informatie erover te vinden Al leszins echter wordt een appel gedaan op alle zin voor histori sche kritiek en liefde voor de waarheid... Nog een proficiat voor Info-angel (de algemene organisatie was in handen van Jan van De Moortel, Mon van der Biest, Santiago Flores, en Pol Gees P.D. GROOTSTE FAMILIE VAN BELGIE Vrijdag 25 juni was het een hoogdag voor de familie De Schepper. Wat vorig jaar als een ontmoeting om de vijf jaar was gepland, blijkt nu toch elk jaar te zullen doorgaan. Zo entoesiast waren de deelnemers aan het familiefeest in 1975, dat men besloot reeds het volgend jaar dit initiatief te herha len. OUDE STAMBOOM De stamboom van de ««de schepperes» (kleermakers - modeontwerpers) moet rond de jaren 1600 wortel gescho ten e hebben. Het kan ook al veel vroeger gebeurd zijn, maar officieel komt men de naam «De Sceppere» dan voor het eerst tegen. Het bijbels ge bod «gaat en vermenigvuldig u» is waarschijnlijk wel één van de familieleuzen geweest. Want momenteel leven er op Belgische bodem zowat 63 000 De Sceppers. Voeg daar dan nog de Nederlanders en de Noord-Fransen bij. dan begrijpt men meteen dat Jaco bus De Sceppere 1616 1665) en Judoca de Vlieghere 1667) hun naam als vroegst vermelde stamouders alle eer hebben aangedaan. DANKMIS Nog immer huldigt de familie De Schepper haar oorspronke lijke principes. Het feest begon met een dankmis in de Sint- Maartenskerk. Het waren uit eraard «De Scheppers» die concelebreerden (Maurice, pastoor te Moerbeke-W.) Al- bert, deken van O.L. Vrouw St.-Pieter te Gent) en missio naris Clarysse wiens moeder een De Schepper is). Ook de muzikale omlijsting werd door De Scheppers verzorgd VLAG In de Sint-Maartenskerk werd ook de nieuwe familievlag ge wijd. Het vorige vaandel werd verleden jaar tijdens een Ko ninklijk bezoek aan Gent ont vreemd. Doopmeter van de vlag was Mieken De Schepper van Aalst, FEESTMAAL Met de nieuwe vlag voorop stapten de De Scheppers op naar de feesthallen. Zeven honderd in getal! Daar voeg den zich nog een honderdtal naamgenoten bij het gezel schap. Meer dan 800 man was er in de hallen aanwezig! Het feest is trouwens in een prach tige stemming verlopen. ORGANISATIE Een dergelijke hoeveelheid mensen bijeenbrengen, en er een feestmaal voor organise ren vraagt veel meer werk dan men op het eerste gezicht zou denken Het is Peter De Schepper (Vlaanderenstraat 11 te Gent. beter bekend als Restaurant «De Dauphin») die hier de pluim op zijn hoed mag steken. Hij is de motor die de familie doet draaien. Hij deed het natuurlijk niet alleen. Ron dom hem is een familieraad ak- tiefplus een twintigtal «stam hoofden». Voor Aalst zijn dat Yo en Mieken (of Mia) echt genote van gemeenteraadslid Antoon Blommaert In sa menwerking met deze laatste dus kon het familiefeest in onze stad worden georganiseerd. Om ongeveer 20 u. begon een Breugeliaans maal waaronder Peter De Schepper het woord nam. Hij dankte alle aanwezi gen voor hun talrijke opkomst, even als de plaatselijke fami lieverantwoordelijken, en het stadsbestuur voor de ver leende-«medewerking. (Een groepsfoto van de stam- hpofden was reeds genomen op de binnenkoer van het stad huis). Hij wenste de aanwezi gen verder een prettige avond. En dit is het dan ook volop ge worden! Het was het «Leo dess Combo Ensemble» dat het feest muzi kaal begeleidde. Tot in de kleine uurtjes dan. Maar tot voldoening van alle deelne mers. (Volledigheidshalve dient nog vermeld dat de fami lie De Schepper begonnen is met een driemaandelijkse uit gave: de «De Sceppere- Kronycke»). De jongste gemeenteraadszitting werd gekenmerkt door twee afwezigheden, tien puntje s o de agenda en een tegen stem van Oktaaf Coen, (BSP) die zich principeel opstelde tegen de goedkeuring van de aanleg van nieuwe wegen in de industriezone en dit vóór de aanpassingswerken van de toe gangen tot het rekreatiecentrum die nog zelfs niet ter sprake zijn gebracht! Burgemeester Lejuste opende de zitting geflankeerd door tien gemeenteraadsleden. Roger Coen en Jozef Sanders (ziek) waren verontschuldigd. De raad besliste een gedeelte van de buurtwegen 18 en 22 (gele gen aan de Stationsstraat) af te schaffen, twee grondkonces sies op het kerkhof toe te ken nen en de verwezenlijking van de onteigening in de Meers straat verder door te drijven. Het kontrakt met aannemer Maes voor het afhalen van huisvuil werd opnieuw ver lengd en de begrotingswijzi ging van de COO werd aange nomen Voor de financiering van de resterende uitbreidingswerken in het gemeentelijk sport- en rekreatiecentrum zoals de aan leg van een nieuw tennisveld (voor TC de Antilopen) en de herstelling van het bestaande, dit naast het asfalteren van be paalde toegangswegen in dit centrum werd een lening van één miljoen frank unaniefri goedgekeurd. Bij de goedkeuring van de plannen, bestek en raming der werken voor de aanleg van de wegen in de meuwe industrie zone. die geraamd worden o m8.279.527 frank meende Ok taaf Coen (BSP) te moeten te genstemmen: hij vond het prin cipieel niet juist dat deze wer ken met voorrang behandeld worden, dit in tegenstelling met de aanpassing van de toe- gengswegen naar het rekrea tiecentrum (probleem Kerk straat) die reeds maanden door de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen wordt tegengehouden, daar de uit spraak in beraad wordt gehou den. Verder werd de dienst jaarrekening 1975 van de ge meente goedgekeurd: een overschot van 3.570.673 frank (gewone dienst) en van 1.295.619 frank (buitenge wone dienst). De dienstjaarre kening van de kerkfabriek (bo ni: 417 frank) leverde ook geen problemen op. Burgemeester Lejuste kondigde ook aan dat iedere Gijzegemnaar uitgeno digd wordt om op 31 juli en 1 augustus mee te reizen naar Membach, alwaar het tegen bezoek van de verbroedering zal plaatsvinden. D.D

De Voorpost | 1976 | | pagina 9