r De fusies van gemeenten en het probleem van het i.v.m. de organisatie lemeenteliik apparaat Samenlevingsspelen STAP ER EENS UIT KONCERTEN 10 - 9-7-76 - De Voorpsot Voor het vervol ma kingscentrum voor bedrijfsleiding en administratie K.U. Leuven hield stadssecretaris C. Willems, Voorzitter Kommissie Bestuurlijke Organisatie - V.B.S.G. een belangrijke uiteenzetting. Uit de inleiding: Op zeven maanden vóór de fusies, op één maand vóór de zomervakantie, op vier maanden en half vóór de gemeenteraadsverkiezingen vragen wij ons vandaag af op welke wijze wij de vertrouwde gemeentelijke opdrachten vanaf 1.1.77 in de nieuwe fusiege meente zullen uit te voeren hebben en hoe wij ons, met een zo precies mogelijk beeld voor ogen, hierop nog in 1976 kunnen voorbereiden. Velen onder ons hebben niet gewacht tot vandaag om zich die vraag te stellen. Zij zijn dus aan de slag. Voor anderen, die zich even eens de vraag stelden, bleken de plaatselijke omstandighe den tot nog toe echter zo on gunstig te zijn dat van enige aanpak maar weinig of niets kon in huis komen. Zij zullen wellicht noodgedwongen de komst van het nieuwe bestuur, de aanstelling van de nieuwe sekretaris, de ontvanger, de politiekommissaris e.a. lei dinggevende ambtenaren moeten afwachten om, met vertraging, het gemeentelijk apparaat te kunnen organise ren. Anderen moeten omzeggens nog van het nulpunt beginnen. Dit alles maakt er mijn taakvan vandaag niet gemakkelijker op. Want voor de enen zal ik mis schien slechts vertrouwde, zelfs geknabbelde kost verko pen; voor anderen zal het toe schijnen dat wat ik zal zeggen niet meer realiseerbaar is o.w.v. de korte tijd of o.w.v. de reeds eerder gesiteerde on gunstige plaatselijke omstan digheden of o.w.v. allebei. Gans anders was het enkele maanden geleden, toen ik b.v. in het begin van november 1975 over de fusievoorberei ding sprak o.m. voor een gelij kaardig auditorium als van daag. Dan zat ik nog op een omzeggens onontgonnen ter rein. Alles wat toen gezegd werd, mits het zinnig was, klonk nog nieuw en was dus het vernemen waard. Het is trouwens aan de noodzaak om er toen over te spreken en er dus over na te denken te wijten of te danken dat ik mij persoon lijk zo vroeg in deze materie ben gaan verdiepen. Deze bedenkingen van eind vorig jaar, die voor mij sinds dien ongewijzigd zijn gebleven, hebben er mij toe aangezet om toen reeds en zelfs vroeger, zoals ik u straks zal aantonen aan de voorbereiding van «het onvermijdelijke» te begin nen. Het leek mij ook waarschijnlijk dat wij hieromtrent vanwege de wetgever weinig hulpmiddelen te verwachten waren. Deze heeft om het te zegten met de woorden van de Ver eniging van Belgische Steden en Gemeenten in haar bro chure «Uw gemeente na de samenvoeging» wei heel wat werk en energie besteed aan het uittekenen van de kaart van de nieuwe gemeenten, maarzij duwde daarbij de voorberei ding van de uitbouw van de uit samenvoeging ontstane ge meenten enigszins in de ver- 'v-"- Wij zijn, benevens de fusiewet van 30.12.75 nog een wet te verwachten die in hoofdzaak sommige gevolgen regelt van de fusie; nog enkele Konin klijke Besluiten o.a. betref fende het personeel in het al gemeen en de wettelijke gra den in het bijzonder. Maar voor het overige zijn wij aan onze eigen verbeelding overgelaten. Ik ben, zoals ik bij de aanvang zei, evenmin als de meesten van ueen specialist inzake fu sies, in die zin dat Aalst, waar ik sekretaris ben, nog geen fusie meemaakte. Dit had voor de gelegenheden, waarop ik over de fusies sprak en van gedachte wisselde, zoals ook vandaag, dit nadeel dat ik niet vanuit ervaring kon spreken. Het had daarentegen het voor deel dat ik mij niet vastklampte aan de gegeven oplossingen in mijn gemeente die zoals ik op meerdere plaatsen vast stelde vaak echt niet de goede waren, omdat ze mees tal te onverhoeds, hals over kop en geïmproviseerd door gang vonden. Ais men dus met over de erva ring beschikt, is men verplicht en dat was ik alleszins ook dat men links en rechts gaat neuzen en dan zeer behoed zaam een keuze gaat maken, een keuze uit meerdere alter natieven, wat dus de kansen vergroot op een goede, en be tere keuze. Met uw goedvinden zal ik straks even overlopen wat wij te Aalst tot nog toe deden, dit als mogelijk voorbeeld naast vele andere die denkbaar of bestaande zijn voor een fu- sievoorbereiding. U zult on middellijk bedenkingen maken in de zin dat Aalst toch niet te vergelijken is met uw konkrete fusie X of Y. En dat is inder daad een grote restriktie voor de toepasbaarheid van hetzij de aanpak Aalst, hetzij een an der model van aanpak op elk apart konkreet geval. Wij zeg gen dit dus van in den beginne. En, dit gezegd zijnde, als wij dat dan goed inzien en dat blij ven voor ogen houden, dan zul len wij ook weten dat wij enkel die zaken uithetmodel te halen hebben die elk voor zich in zijn geval toepasselijk kan maken. Zelfs als objektief de uiterlijke omstandigheden van twee fu sies gelijkend lijken, bijv. een zelfde bevolkingsaantal of de omstandigheid dat er een grote kerngemeente is, i.p.v. gelij kwaardige gemeenten naasl elkaar, zal de aanpak boven dien sterk gekonditioneerd zijn door de mensen zelf ter plaat se. door de houding bijvoorbe eld van de politici, door de fi guur van de sekretarissen, ontvangers, politiekommissa- rissen e.a. leidinggevende ambtenaren, door de plaatse lijke gemeentelijke traditie en alle andere eerder menselijke of subjektieve faktoren. Met u het voorbeeld van Aalst te schetsen wil ik mij zeker niet glorieus aanstellen. Wij doen in Aalst gewoon ons best zoals iedereen. Het is juist dat onze aandacht er al sinds enkele maanden op toegespitst is ge weest. Daarom is er ook al heel wat gebeurd. Wij waren mis schien gediend met enkele menselijke faktoren die wel wat mee zaten in die zin dat de poli tici de kollega's van de 9 fusie gemeenten en de kaderleden van Aalst, vrij goed hand in hand werken. Bovendien verwekken een aantal vermoedelijke oplossin gen niette veel diskussie: men betwist niet al is men nooit zeker wie sekretaris zal worden, wie ontvanger, waar het gemeentehuis zal komen, enz Op andere plaatsen, waar hieromtrent wel twijfel bestaat, is om te beginnen de start van de voorbereiding reeds moei lijk. Zoveel plaatsen er zijn in ons land, dat is duidelijk, zoveel verschillen zullen aan het licht U hoort het: ik wens veel voor beschouwingen te maken en u zult er de niet gemaakte willen aan toevoegen om te vermijden dat hij te zeer zou blijven haperen bij de vanzelf sprekende bedenking dat wat in Aalst gebeurt niet kan ge transponeerd worden op al uw toestanden iedereen wete dus dat het zo is en om te bekomen dat u in de plaats van te blijven haperen, integendeel op zoek gaat naar mogelijke hulpmiddelen die u kunnen dienen. OPBOUW VAN EEN ADEKWATE ORGANISATIESTRUKTUUR De oppuntstelling voor een adekwate organisatiestruktuur zou moeten kunnen voorbereid zijn voor 1.1.77 Zoniet zal daar waar het niet gebeurde in de eerste dagen van de fusie grote onduidelijk heid, onzekerheid, en zelfs verwarring heersen en zal bij gevolg moeilijk op een vol doend vlugge manier te bepa len zijn of zekere diensten in eigen regie dan wel aan derden worden toevertrouwd: denken wij bv. aan: onderhoud van de wegen; van parken en plant soenen, ophalen van huisvuil, opmaken van ontwerpen van werken, aan centralisatie of decentralisatie van de dien sten. Ook in Aalst loopt een reorga- nisatieprojekt, geleid door Prof. R. Van Hooland, sinds ruim twee jaar. Het kwam juist op tijd in de fase van de herstrukture- ring van de diensten, zodat vanaf 1.1.77 alle diensten doorzichtig, gespecialiseerd, produktief, doelmatig, rationeel en tegen lage kostprijs zullen kunnen funktioneren. Intussen ging de sektor «intern beheer» reeds van start in haar nieuwe struktuur. Deze sektor bundelt alle funkties van stede lijk beheer die belast zijn met de samenhangende en be stendige interne zorg voor het kompleet stedelijk apparaat dat de bevolking in alle opzich ten «behoorlijk» moet bedie nen. In feite bedient de sektor «inter beheer» ook de sektor met de apparaatszorg. In Aalst zijn we dus wel ge diend geweest met de omstan digheid dat, op het ogenblik dat de nu reeds veeleisende appa raatszorg en het apparaat zelf ingevolge de fusie nog kom- plekser zullen worden, alle be trokkenen voldoende voorbe reidende weg hebben afge legd, dat met name de politici en het personeel zozeer met het reorganisatieprojekt waar aan zij twee jaar lang aktief meewerkten, zijn vergroeid, zodat de herstrukturering nu bijna spelenderwijze kan ge beuren. Zij wordt aangevoeld als de meest normale zaak van de wereld, als de verwachte bevestiging van wat iedereen al enige tijd duidelijk inziet, als een rijpe vrucht die ons alle in de schoot valt, juist op tijd. FUSIEVOORBEREIDING AALST Terugkomend op wat wij in Aalst deden ter voorbereiding van de fusie-operatie: Zeer ver in het verleden: kon takten met Brugge op 30.6.75. Om aan de te verwachten pro blemen een zo goed mogelijke oplossing te geven wij dro men zelfs van een modelaan- pak—gingen de 18 belangrijk ste kaderleden van Aalst sa men met hun burgemeester en met Prof. Van Hooland, op 30 juni 1975 al eens kijken in Brugge, waar zij door de volle dige staf van het keurperso- neel van deze stad bijzonder goed ontvangen werden en ge ïnformeerd over de fusie aldaar van4,5 jaar geleden. Aile deel nemers werden verzocht een bondig verslag over hun bevin dingen te maken Alle versla gen werden gebundeld en geve op heden, doorheen sommige bedenkingen, verge lijkingen en specifieke Droblp- men van wel bepaalde afdelin gen en diensten, een aantal rake waarschuwingen en aller lei opmerkingen die de eerste goede basis vormen om tot een totaal beeld te komen van de fusieproblematiek die zich voor Aalst zou kunnen stellen. Intussen werden vergelijkbare gegevens Ihzake de organisa tiestruktuur, de personeelska- ders e.a verzameld uit Deinze, Dendermonde, Geraardsber- gen, Munkzwalm, Oostende, Oudenaarde, Wortegem- Petegem en Zottegem, alle maal gemeenten die enkele ja ren geleden fusioneerden. Dit alles liet ons toe een eerste maal een omschrijving te ge ven van aspekten die bij de fu sieoperatie zeker moesten be keken worden en zelfs van de manier waarop dit best kon ge beuren. Wij formuleerden aldus een aantal teksten i v m. burgerlijke stand en bevolking, sekretari- aat, begroting en fiskaliteit, personeel, stedebouw en ruim telijke ordening, onderwijs, kui tuur, openbare werken, veilig heidskorpsen. reglementen (politieen huishoudelijke), kon trakten interfcpmmunales. in- formati e ep interpretatie van de bevolking.. Sindsdien, maar dat gebeurde ten vroegste een half jaar later, Zien wij omschrijvingen voor een dergelijke aanpak afge drukt in een dokumentvan Liso (dat in januari van dit jaar ver scheen) en van de V.B.S.G. (dat vorige maand verspreid werd). Het voordeel, dat wij hadden met vlug tot probleemstelling te komen, was dat wij daarop onmiddellijk konden voortbou wen. Het was ons bijvoorbeeld duidelijk dat wij er in het geheel niet moesten op wachten om onmiddellijk een aantal zaken te inventariseren. Wij gaan hierbij als volgt te werk: De stadsadministratie van Aalst bereidt vragenlijsten voor en stuurt deze naar de wette lijke graden van de andere ge meenten. Op een eerste vergadering worden deze vragenlijsten toegelicht. Men gaat na of zij beantwoorden aan het ge stelde doel, of er vragen ont breken, of er vragen overbodig zijn. Ook wordt uitleg verstrekt over de gewenste wijze van antwoorden. Met de vragenlijst en de toelichting erbij gaan alle sekretarissen en ontvangers terug naar huis en pas dan worden de antwoorden ge steld. Na 14 dagen komt men op nieuw in vergadering om de antwoorden af te geven. Het kan gewenst zijn dat bij die ge legenheid toelichting wordt ge geven bij de wijze waarop ge antwoord werd. Dit zal b.v het geval zijn wanneer de vragen ondanks het feit dat zij in de vorige vergadering werden be sproken en toegelicht, toch moeilijkheden, twijfels of kan sen op een dubbelzinnig ant woord opleverden. Stadssekreiaris Chris Willems. De antwoorden zelf worden echter op deze vergadering niet besproken. De stadsadministratie van Aalst verwerkt alle binnenge komen antwoorden tot één groot synteseverslag. Dit werk en de verzending van de syn- teseverslagen moeten klaar zijn binnen de 10 dagen, zodat er nog 4 dagen over zijn voor alle wettelijke graden om ken nis te nemen van het syntese verslag en opnieuw invergad e- ring komen. Deze nieuwe vergadering, waarop het synteseverslag wordt besproken, grijpt plaats 14 dagen na de vorige verga dering waarop de antwoorden werden afgegeven. De praktijk heeft uitgewezen dat het pre cies op deze vergaderingen is dat de meeste toelichting en bespreking moet worden ver wacht. Na de bespreking van het syn teseverslag kan het eindrap port worden gemaakt. Op die manier wordt één vra genlijst afgewerkt. Er zijn in to taal 5 vragenlijsten, slaande op: sekretariaat en algemene zaken, burgerlijke stand bevolking, sociale dienst, openbare werken, onder wijs, kuituur, sport, jeugd, vrijet ijdsbesteding, financiën en personeel. Op de eerste vergadering werd een aanvang gemaakt met de vragenlijst over sekretariaat en algemene zaken. Op de tweede vergadering met de tweede vragenlijst over bu rger- lijke stand, bevolking en so ciale zaken, terwijl intussen de eerste vragenlijst zijn werkings loop volgde. Óp de derde ver gadering werd de derde vra genlijst aangesneden, op de vierde de vierde en op de vijfde de vijfde. In het mid den van deze inventarise ringsoperatie heeft men dus vergaderingen waarop ener zijds een nieuwe vragenlijst wordt toegelicht, anderzijds de antwoorden van een andere vragenlijst worden afgegeven en toegelicht en vervolgens het synteseverslag van nog een andere vragenlijst wordt be sproken. Onder de ambtenaren die aan deze inventarisering meewer ken werd overeengekomen dat ieder zijn eigen medewerkers, specialisten of techm'ekers meebrengt die hij wenst voor de goede bespreking en be handeling van het inventarisa tieproces. Verder werd ook overeengekomen de werk zaamheden een diskrete be handeling voor te behouden tot het eindrapport werd gemaakt. Dit laatste is belangrijk omdat alle vorige stukken en doku- menten slechts als werkings- dokumenten mogen aange zien worden en het verkeerd zou zijn dat van deze stukken naar buiten ongewenst gebruik of zelfs misbruik zou worden gemaakt. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de inventaris zou resulteren in een publikatie die bestemd is enerzijds voor de toekomstige bestuurders en leidinggevende ambtenaren, anderzijds als historisch do- kument van de overgang van 9 gemeenten naar 1. Het wordt een zeer lijvige ver zameling, als men weet dat de vragenlijst alleen reeds 63 bladzijden bevat en dat het over 9 gemeenten gaat. Het wordt ook een boeiend en nut tig naslagwerk voor lokaal ge bruik in de toekomst en onmid dellijk. - Aan de hand van degeïnventaf riseerde gegevens is het de bedoeling om nog vóór de fusie door enkele projektgroepeft g een aantal gewenste voorstel-;! len en mogelijke alternatieven te laten uitwerken voor enkele, sektoren. Twee van dergelijke projekt-ï 0 groepen zijn al gestart. De ene inventariseerde voor- w lopig de lokaalbehoeften: 3 bijkomende schepenkabinet-1 ten, een grotere raadszaal, eer n grotere zittingszaal voor het V schepenkollege, vergroting, Z( reorganisatie en herstrukture ring van sommige diensten, enz. Aan de hand van die inventarisiw werkt de projektgroep, be- jn staande uit enkele aangewe-sti zen kaderleden en versterkt door een tewerkgestelde w,J werkzoekende architekt, plan- JJ. nen uit die gaan ofwel, en dit bij d' voorkeur, in de richting van een dc doeltreffender aanwending va van de bestaande werklokalen, L, waarin soms al te kwistig met )al de ruimte wordt omgespron- v|; gen, ofwel in de richting van J beschikbare uitbreiding, ofwel X- zonodig in de richting van in- Zi huumame van gebouwen. Het',re werk is nog niet af. ze Een andere projektgroep in-jzji ventariseerde, eveneens voor- he lopig, de personeelgegevens,j[)É omdat dit nodig was om onspa een voorlopig idee te kunnen vormen van de lokaabehoef-^ ten. Met die (misschien nog nietfe/ gans volledige) personeelsge- |n, gevens wordt ook al gedokterd ee aan het kader. \/e Nog andere projektgroepen tro moeten volgen. Wij denken die hier op de eerste plaats aan ha een groep die zich zal buigen rijk over de vraag in welke mate en zie hoe best de administratie en de Fo dienstverlening gecentrali- he seerd of gedecentraliseerd pa| wordt. we Dit is ech ter geen louter techni- ve< sche kwestie meer. qvi Dit gaat verder. Het veronder- ga stelt dat vooraf een politieke Als keuze daaromtrent wordt ge- pe maakt. Het zal dus nodig zijn, zie het nemen van die politieke op- de tie zo mogelijk uit te lokken en nai te vernemen. we E.A.R. tinj -we art bei ledereen is er wel van overtuigd dat het «spel» een belangrij ke opvoedkundige waarde heeft. Het leren omspringen met bepaalde materialen, het leren samenspelen met anderen, het zich fysisch uitleven, het nabootsen van werkelijke situaties, enz. dat alles maakt dat «spel» voor het kind (en voor elk) wat meer is dan gewoon bezig zijn, dat het ook betekenis heeft. Meer en meer mensen uit de jeugdwereld worden er ook van overtuigd dat het belangrijke maatschap pelijke funkties heefthet leren samenspelen in een groeps geest, het imiteren van de grotemensenwereld, de inkleding van een spel vanuit maatschappelijke problemen, enz. Er zijn nochtans heel wat vragen bij vele ouders en jeugdlei ders. Van K.S.A.-Oost-Vlaanderen vernamen we dat ze hieraan wat willen doen. Vertrokken werd vanuit de vaststelling dat leiders en leidsters in een jeugdbewe ging zich voor heel wat vra gen geplaatst wetenwelke spelen en waarom doe je die? Waarom zijn sommige spelen goed, beter of min der goed? alternatieve waar- denspelen, wat zijn dat? hoe bouw je een bestaand spel om tot een ander spel, een beter spel? inzicht in maat schappelijke strukturen doorspel, kan dat? informa tieve spelen als lottospel wonen, vlospel, wereld- voedselspel...wat kan er mee gedaan worden? waar op letten als begeleiding? hoe een thema opzetten?. Er is binnen K.S.A.-V.K.S. J. een werkgroep gevormd zich speciaal met deze vragen bezighoudt. Door uitwisseling van ideeën, be spreking, uitproberen van sommige spelen wil men sa men zoeken wat kan. Daar voor zijn er twee weekends gepland: op 12-13 juni (al voorbij) en op 14-15 augus tus. ledereen kan aan deze weekends deelnemen, ook mensen van andere bewe gingen of niet-gegroepeer- den. Als werkzaamheden in de nabije toekomst denkt men aan een vorm van servicever lening. Ze willen zich vanaf HL volgend werkjaar ter be-te schikking stellen van groe-wo pen om daarmee (bv. op lei-i dersweekends, afdelingsra den, banstaven, enz.) te ko men zoeken en werken op vragen en problemen als1"6 hierboven vermeld. Prc Meer informatie en afspra-Pe ken kunnen gemaakt word-™; en langs plaatselijke K.S,A.W, V.K.S.J.-leid(st)ers ofL^ rechtstreeks op het gouw-h sektretariaat, Peperstraat öei 25,9000 Gent. g0 me te tro Deze week is het op toeristisch valk zeer kalm in ons land Er en aKtf»n.ïn viterten sepland. Als voornaamste Ï01 nf "°9 steeds °nze 'iP wn vorige week aan, k|' nl. het Internationaal Volksdansfestival te Schoten dat doorgaat van vrijdag 9 juni tot vrijdag 16 juli e.k., en waarover ee' we reeds uitvoerig schreven. 9ai DCIAADn. utmnnu' Een beiaard is niet langer meer een tingeltangel. Sedert enige tijd worden er weer stukken geschreven die speciaal voor dit uitzonderlijke instrument zijn bestemd. Een uitzonderlijk instrument, inderdaad, er bestaan niet zoveel platen me.t beiaardmuziek. Tech nisch zijn die immers moeilijk te realiseren. Boven dien is de interesse voor dergelijke muziek niet bijster groot. Enkel een handvol fanatici zijn bezorgd om de verspreiding van beiaardmuziek. Zij krijgen weinig gehoor bij de massa. Toch is die muziek best geniet baar. Dat konden we tijdens het weekeinde nog ondervinden op onze eigenste Grote Markt. Door een gelukkig toeval dat waarschijnlijk Aalst-kermis mag worden genoemd stonden er twee reuze-beiaardcon certen op het programma. Nu is het met dergelijke muziek natuurlijk wel zo dat je er enigszins op voorbereid naar toe moet gaan. Je moet er maar rekening mee houden dat het openluchtmuziek is, dat het instrument zijn beperkingen heeft maar ook zijn voordelen: een prachtige klank, een bijzonder origi neel timbre, een eigen ritme. Als je met al die dingen rekening houdt valt die beiaardmuziek best mee. Dan spreek ik natuurlijk niet zozeer van het naspelen van populaire deuntje,s genre 'het loze vissertje' of 'broe der jakob'. Wanneer je er op zo'n avond eens rustig kan gaan bijzitten, op een terrasje met een pintje, genieten van het mooie weer en de klingelende klokken, dan mag je jezelf wel gelukkig prijzen. Jammer dat er niet nog meer volk was, dat de sfeer niet zozeer om beiaardklanken vroeg, dat het jonge volkje liever 10CC heeft. Voorwaar een prachtig initia tief dat om herhaling vraagt: kleppert de beiaard, storm op zee! Op vrijdag 9, zaterdag 10 en zondag 11 juli worden te Helt de Europafeesten georgani seerd. Op zondag 11 juli trekt een grote stoet door de straten van neit dit om 15 u Op zaterdag 10 juli heeft om 14 u. te Blankenbergede Interna tionale Zwemwedstrijd in zee plaats Te Oudenaarde, meer bepaald te Mater, start men reeds vanaf 7 u. met de Sint- Amelberga ruitersommegang. Poperinge houdt het bij zijn «Donkere Ommegang Proces sie», dit om 16 u. Op zondag 11 juli viert Bon- Secours zijn feest van de Reu zen met een folkloristische stoet. Etikhove heeft zijn St. Donatusommegang en Gistel heeft om 16 u. de historische Sint-Godelieve processie Wezet laat voor de 666® maal de Vereniging van het Gilde der Oude Kruisboogschutters hun zomert eest vieren Vanaf 9 uur zijn er talrijke optochten gepland. Op dinsdag 13 juli gaat te Hastière-Lavaux de zomerka- valkade uit en op woensdag 14 juli is het te Bouillon groot Frans-Belgisch Feest Deze manifestatie wordt bekroond met een kleurrijk vuurwerk. Op donderdag 15 juli, vanaf 10 u., viert te Sougné- Remou champs de folklore hoogtij. Daar wordt immers de Ardense markt gehouden TIP VAN DE WEEK Dit maal de Arenbergmolen in Rebecq-Rognon en een stage voor kunstambachten in |e<j Roumont-Ochamps wo Van mei tot september worden hul er in de Arenbergmolen voor Rebecq-Rognon tentoonstel lingen georganiseerd. Van 1 juli tot 31 juli loopt er de ten toonstelling van een verzame ling van oude prentbriefkaarten van voor 1914. toebehorende aan de heer René Dë Smedt, conservator van het museum. Schilders en beeldhouwers zijn in de maand augustus aan de beurt en het is het Groother togdom Luxemburg dat dit jaar zal deelnemen aan het tradi tionele «Week-end zonder grenzen» dat in september wordt georganiseerd. Daarna zullen gedurende drie opeen volgende zondagen kinderte keningen die hebben deelge nomen aan de wedstrijd vn hat dot dagblad «Le Soir» in de molen tentoongesteld worden. De zomerstages voor kun stambachten, georganiseerd door het Tehuis voor Kun stambachten van Rochehaut, hebben dit jaar van 5 juli tot 27 augustus plaats in het kasteel van Roumont-Ochamps Op het programma staan: potten bakken, weven, akwarel, knut selen." dinanderie, emailleren, batikken, fotograferen, teke nen, linogravure, serigrafie, li chamelijke uitdrukkingen, en bedrijvigheden voor kinderen. Meer inlichtingen hierovei kunnen verkregen worden bij Martine Dederck, rue Favau- ges 5 - 5620 Bossière-Saint- Gérard. Tel. 071-79.95.25. S.J

De Voorpost | 1976 | | pagina 10