217 Aprilzetels voor Sodiga is niet igenoeg voor sociaal dienstbetoon. 500 PARA NORMALE GENEZERS BEHANDELEN CIRCA 50.000 PATIËNTEN PER WEEK mals- FRANCOIS De Voorpost - 9-7-76 - 11 ekt Op 5 maart 1976 waren we in de gelegenheid de stedelijke werkhuizen te bezoeken. Toen stelden we de vraag wat er met het «grof huisvuil» van de >or: woensdagronde gebeurde en meer speciaal met de oude meubels. letj Toen verwees men naar de gastarbeiders en viel de naam van Sodiga. In een een recent gesprek met de afgevaardigde beheerder met volmachten, de heer hei Van Cauter Louis, blijkt de zaak toch ietwat anders te liggen. Om niet te "9, zeggen helemaal anders en Louis Van Cauter is met zijn kommentaar niet len, SL P La: jNr ji Een der steunpilaren van Sodiga, dhr. Van Cauter (el) aris WAT IS SODIGA be" In een bijlage van het Belgisch ve" staatsblad van 28 november arkt 1974 |ezen we: De vereniging We wordt genoemd: Sodiga (So- an" ciale Dienst voor Gastarbei- ;b') ders). De vereniging heeft tot :en doel het oprichten en beheren in9|van instellingen en diensten en- die hulp bieden aan buiten- net landse arbeiders; dit op het 3n" vlakvansocialezaken, kuituur, 'an godsdienst, onderwijs. Deze vel opsomming is niet exhaustief. 'n*jZij zal alle onroerende goede- tet ren bezitten die tot het verwe zenlijken van haar doel nodig 'n~izijn, hetzij in vruchtgebruik, or" hetzij in eigendom. "•s.lDe vereniging is voor onbe- ins paalde duurtijd opgericht. Zij enkan te allen tijde ontbonden ^■jworden. letG AST ARBEIDERS e_ In Aalst en omgeving verblijven rd een 600-tal gastarbeiders. Verschillende van hen zetelen 3n trouwens in de vereniging So- 3n diga Maar deze VZW kende an haar ontstaan te Hofstade. Tal- an rijke gastarbeiders wendden an zich immers tot medepastoor fe Fouquaert om hen te helpen bij li- het in orde brengen van hun rd papieren. Ten lange laatste werd het allemaal een beetje ii-veel en uiteindelijk ging men over tot de stichting van Sodi- >r- ga. <eAls gepensioneerde boekhou- a- der maakt Louis Van üauter n, zich bijzonder verdienstelijk bij de vereniging. Hij zorgt voor in lamelijk voor het materieel- werk, ae Kieaeren, ae nuisves- T ling, helpen werk zoeken bij de —werkgevers enz. Menig gast arbeider en ook inwoners van onze nationaliteit en stad heb ben reeds de weg gevonden naar de Slotstraat 37, hetzij om e-le helpen of om geholpen te e-worden met huisraad of klede- ji-ren. ^[HUISVESTING )pEen van de grootste bekom- isfnernissen is het huisvestings probleem voor gastarbeiders a_De heer Van Cauter zegt: «Het /moeilijkst voor die mensen is ^"om zelf een huis te huren. .Wanneer een huiseigenaar 3 iemand ziet met een bruine v~huidskleur, dan krijgen ze de a,deur op hun neus». Sodiga en door middel van _onze gesprekspartner, begon men zelf de huiseigenaars op te zoeken. Louis Van Cauter trok z'n stoute schoenen aan r 'en kwam met daadwerkelijke voorstellen naar voor. Ze zijn kernachtig en duidelijk: «Sodiga gaat met de eigenaar een kontrakt afsluiten. Sodiga gaat van de eigenaar zelf een huis huren en het gebouw vol- n edig in orde zetten». De worde is hierbij een bijzondere n hulp om de herstellingswerken )r uit te voeren. Zelf te zorgen voor het behangen en alle 1 kwarweien. i- Voor deze ekstra dienst vraagt - men een simpele tegenpresta- n tie. Gewoon dat de huiseige- e naar zelf de grondstoffen zou t, leveren. Mankracht is immers duurder dan de grondstoffen, ri Tenslotte blijft op de koop toe e Sodiga verantwoordelijk voor - het gebouw dat in huur geno- r men werd, zodat het verhaal - niet valt op de «vreemdeling», r maar wel op Sodiga. De ver- r eniging voert ook een kontrole i opdat het gehuurde pand vol- - ledig in orde blijft, - Zonder overdrijven en ook niet om aan personenkultus te t doen kunnen we stellen, dat i Louis Van Cauter een van de bijzonderste onderhandelaars was en nog is met de huisba- I zen. Hij ligt aan de basis dat de gastarbeiders een zo goed mogelijke woonst hebben. Geen eenvoudige opdracht I overigens, want een woning vinden kan misschien nog, maar het moet ook sociaal ver antwoord zijn. Sodiga moet er niets aan ver dienen. De gastarbeiders beta len doodgewoon dezelfde huishuur als Sodiga. De huizen mogen niet te duur zijn voor die mensen zegt Louis Van Cauter. Want zij zijn hier om iets te sparen en nadien de mogelijkheid overhouden om in hu" eigen Uwi ^°n huisje of stukje land te kopen. Maksi- mum geven ze hier 2.000 tot 2.500 F voor een woonst via Sodiga. HERBERGEN Het herbergen van mensen kan in... gewezen herbergen. Louis Van Cauter nam het in itiatief. Hij stelde vast dat er vrij veel kafees, al jaren te huur staan. Op een bepaalde dag stapte Louis Van Cauter naar mr. Spitael van de vroe gere brouwerij De Blieck om een voorstel te doen. Hij wou de herbergen die nu niet meer rendabel zijn of moeilijk te ver huren, aanwenden voor de gastarbeiders onder de voor waarden die we reeds eerder opmerkten. Louis Van Cauter heeft bovendien en als ver zekeringsmakelaar en boek houder is hij beslist specia list, een bestek opgemaakt van de kosten kwa grondstoffen. Het initiatief werd na het on derhoud met mr. Spitael door gezonden naar de hoofdzetel in Brussel en Louis Van Cauter kreeg de leegstaande kafees! Op het ogenblik zijn gastarbei ders ondergebracht in gebou wen gelegen in de Rapestraat, Groenstraat, Gemeenteplaats in Hofstade, Kwalestraat te Nieuwerkerken, Blekte, Lan- gestraat, te Dendermonde aan het station en weldra komen er nog een drietal woningen bij. Dat er veel gastarbeiders in middels de weg gevonden hebben naar de Slotstraat hoeft geen betoog. Vooral om dat onder de gastarbeiders het zeer snel van mond tot mond gaat. De ene zegt het tegen de andere... FONDSEN Sodiga neemt een zeer grote verantwoordelijkheid op zich en wil er bovendien niets aan verdienen. Wel helpen. Elke tussenkomst is volledig gratis zegt de heer Van Cauter na drukkelijk. Of het nu al of niet gastarbeiders zijn die om onze hulp vragen. Het is en blijft steeds gratis en niemand van diegene die om hulp vraagt, moet lid zijn. «Wij zitten steeds financieel aan de grond»... een uitlating die te verwachten was. Boven dien krijgt Sodiga geen subsi die, wel een renteloze lening van 35.000 F en om 80.000 frank schuldbekentenissen verkocht. Omhalingen in de kerken zijn een bron van in komsten en mogelijks schrikt de heer Van Cauter er niet voor terug om ook op zijn beurt de preekstoel te beklimmen om met zijn overtuigingskracht de inzet van streven uit hart en ziel over te dragen. Van de stad Aalst hebben we een aalmoes van 3.000 F ge kregen zegt onze gastheer een beetje (veel) teleurgesteld. «Sodiga is geen sodiga meer zegt hij. Het is ons over het hoofd gegroeid en zijn een so ciaal dienstbetoon geworden voor iedereen die in nood isDe bevolking van Aalst, de verla ten kinderen, 't werk der dak lozen uit Antwerpen... ze ken nen het adres in de Slotstraat. DE MEUBELKWESTIE.. In het nu volgende gesprek is Louis Van Cauter formeel. Wij hebben hem gewezen op de draagwijdte van zijn verklarin gen en de uitdrukkelijke toela ting gevraagd om tot de publi- katie over te gaan. Wij hebben er een bandopname van ge maakt en geven dit letterlijk weer: «Wij krijgen geen meubelen van de stad die opgehaald werden met de woensdag- dienst». «Van de stad hebben we nog nooit of nooit iets ge kregen. Wij hebben zelfs eens een zaal ter beschikking ge kregen om onze meubels te stockeren en op een zeker moment stond er niets meer in. Ze zijn eens met een hele ka- mion meubels naar Sodiga ge komen. Ik stuurde ze naar de vesten, naar die zaal en ze zijn er nooit of nooit ingeko men. Want ik heb mijn beklag gedaan aan het stadsbestuur, dat die gasten die 's woens dags meubels ophalen ze on derweg verkopen en het geld verzuipen. Het is een echte schande. Daarom gaan we onze ophaal dienst zelf trachten te regelen». Al wat we van de stad gekre gen hebben dat zijn die 17 ze tels die op 1 april voor het stad huis stonden met die opschrif ten. En die hebben ze ons ge bracht dat is al wat we tot hier toe gekregen hebben van de stad.» Omtrent deze fameuze zetels zegt Louis Van Cauter nog: op een zekere middag kregen we een telefoontje met de vraag, wanneer komt ge die halen? Want die zetels staan hier in de weg. Op de middag was er terug een telefoontje van het stadsmagazijn. Ze hebben de zetels dan van de stad gebracht naar de Drie Sleutelstraat. Onze vraag: dus al die meu bels die de woensdag opge haald worden gaan niet naar Sodiga? Louis Van Cauter: Neen. Komen ze dan soms individu eel bij de gastarbeiders? Louis Van Cauter: Dat kan ik niet zeggen. Een ding is zeker, ik heb terug een herberg ge kregen op de hoek van de Drie Sleutelstraat om er onze med- bels te stapelen die wijzelf gaan ophalen. Over de woensdagophaal dienst van «grof huisvuil», waaronder meubelen, zegt Louis Van Cauter letterlijk: «Het is een publiek geheim dat die gasten dat verkopen en verzuipen». «In de Slotstraat stond hier bijvoorbeeld een heel mooie kachel. Ik ben er naartoe gegaan om ze te heb ben en ze hebben die kachel vóór m'n ogen kapotgeslagen. Ook meubels die klaar stonden voor de woensdagronde. Het gebeurde nog maar een veer tiental dagen geleden.» «De gastarbeiders komen naar hier zonder iets en wij trachten ze te helpen. Maar de stad laat ons links liggen». DIENSTBETOON Sodiga moet het hebben van giften, financiële, maar ook klederen en oude meubels. Het materiaal komt van mensen die het bewust willen besteden en zo was er net vóór ons ge sprek een telefoontje van ie mand die op de Oude Dender- mondsesteenweg woont en een naaimachine kwijt wil. Zoon Van Cauter was er met zijn personenwagen naartoe gereden om de naaimachine op te halen en naar de stapel plaats te brengen in de Drie Sleutelstraat. De naaimachine staat ter be schikking van de gastarbei ders. Wanneer ze iets nodig hebben gaan ze samen met Louis Van Cauter naar de sta pelplaats en mogen het gratis meenemen. «Spijtig genoeg moeten ze zelf voor vervoer zorgen want ik heb er geen» besluit onze gastheer. Hij wil beslist over een hulpwa gen beschikken. Enkele weken geleden had hij de kans een hulpwagen te kopen, 40.000 km op de teller en slechts 35.000 frank. Maar hij had het geld niet beschikbaar. Daar naast maakte hij een prijsbe- stek om na te gaan wat de wa gen jaarlijks zou kosten. Dit zou slechts een 25.000 frank per jaar zijn voor onderhoud, verzekering en verbruik. «We willen het zelf doen Op de stadsdiensten moeten wij niet rekenen.» Tenslotte gaat het ook om ons eigen volk zegt Louis Van Cau ter. ARMOEDE IN ONZE OMGEVING Onze gesprekspartner haalt feiten aan uit eigen stad. Men sen die in nood zijn en op So diga beroep doen. Ook al zijn het geen gastarbeiders maar gewone inwoners uit onze stad. Een paar voorbeelden: Onlangs een vrouw waarvan de man ziek is en te Gent ver blijft. Zij heeft zeven kinderen en er is een achtste kindje op komst. Zij hebben geen klede ren. Niets. «I k heb die vrouw en die kinde ren klederen gegeven. Ik be middelde om die mensen te helpen». Aldus Louis Van Cau ter, die met de bittere realiteit verder gaat: «Een andere vrouw: 3 kinde ren, het oudste vijf jaar en het jongste drie maanden. De man is zot gedronken en zit in St.- Niklaas. De vrouw en drie kin deren werden voorzien van klederen. Nog een feit: een vrouw met vijf kinderen. De man was het af gestapt en men weet niet waar hij is. Het gezin is zonder in komsten». Onze gastheer stelt vast dat er steeds meer eigen mensen naar Sodiga komen en dat er een evolutie is: «voor mij is So diga geen sodiga meer maar een algemene sociale dienst». Een opmerking van onze ge sprekspartner met overtui gende bewijzen. SIMPATIE Bij Sodiga stelt men vast dat de bevolking meersimpatie begint op te brengen voor de gastar beiders. Ook al vormen ze nog steeds een gesloten groep. Anderzijds is men er het over eens, alhoewel er weinig werk loosheid zou zijn bij de gastar beiders, dat er nog betrekke lijke armoede is, omdat ze over gezinnen beschikken van 6 a 7 kinderen en veel van hun in komsten wordt overgemaakt aan de familieleden in hun land. Spanjaarden en Noord- Afrikanen komen niet zo best overeen, maar als de Span jaarden iets nodig hebben ko men ze toch naar Sodiga. Maar in feite hebben de Spanjaarden een «klan» apart. Een groot probleem blijft de taal en de administratie. Een voorbeeld: Een turks gezin had medikamenten nodig. Ze dien den hiervoor tweemaal 1.306 F te betalen. Maar het Turks ge zin had niet het nodige geld en De N.F.P.N. (Nederlandse Fusie van Paranormale- en Natuurge nezers) is op 1 januari 1968 ontstaan uit de leden (aangeslo ten verenigingen) van de in 1960 opgerichte Nederlandse Fede ratie van Paranormale- en Natuurgenezers en beoogt het zelfde doel als voor de Federatie. De Fusie streeft naar een wettelijke erkenning van de paranormale- en Natuurgene zers en beoogt hetzelfde doel als voor de Federatie. De Fusie streeft naar een wettelijke er kenning van de paranormale en natuurlijke geneeswijze: met name zoekt zij, in het belang van de patiënt en van de volksge zondheid in het algemeen, naar een optimale vorm van samen werking tussen arts en para normale genezer. Tevens stelt dë Fusie zich ten doel bekendheid te geven aan en interesse te wekken voor de paranormale en natuurlijke ge neeswijze. De N.F.P.N. bestaat uit leden-genezers en sympatise- rendo leden. Tot de Fusie kunnen als lid-genezer toegela ten worden: paranormale en natuurgenezers van onbespro ken gedrag, die bewijzen van hun genezend vermogen kunnen overleggen en bereid zijn zich onder kontrole en toezicht te stellen van de Raad van Tucht. Zij dienen zich verder aan de bepalingen van de Praktijkvoor schriften en aan de Erekode te houden. De bij de Fusie aangesloten genezers zijn der halve aan strenge voorschriften ten aanzien van de uitoefening van de paranormale en natuur lijke geneeswijze geboden. Zij was niet in regel met het zie kenfonds. De apotheker was gewoon verplicht om de medicijnen, bij gebrek aan betaling terug te nemen. Gelukkig werd Louis Van Cau ter op de hoogte gebracht en vroeg aan het Turks gezin het ziekenboekje. Geen eenvou dige opgave. Het gezin kon al leen vertellen dat ze aangeslo ten waren in Dendermonde, maar wisten niet eens bij welke mutualiteit! Na lang zoeken stelde Louis Van Cauter vast hoe of wat de vork precies in de steel zat. Maar er was nog meer: uitein delijk bleek dat het gezin wel in regel was en op de koop toe nog 556 F konden terugkrijgen. Uiteindelijk kon men de zo no dige en zeer dure medicijnen bestellen en betaalden slechts 280 F «opleg». Het is een geschiedenis die zeer toevallig ontdekt werd. Maar men kan zich de vraag stellen hoeveel toestanden er nog bestaan. Vreemdelingen zijn zeer wan trouwige mensen zegt onze gastheer. Ze zijn zeer eerlijk en uiterst dankbaar. Ze zijn niet hebzuchtig en vragen alleen wat ze werkelijk nodig hebben. Tot hiertoe waren er nog geen profiteurs. Sodiga doet wel een oescnei- den onderzoek om na te gaan wat men werkelijk nodig heeft. Maar Sodiga geeft nooit geld. De vereniging verkoopt niets. Ook de klederen niet en even min de meubels. Het teveel aan klederen gaat naar het werk der daklozen. Ook de verlaten kinderen in Erembodegem worden door Sodiga geholpen. Dit zijn op dit ogenblik 84 kinderen en al de klederen die ze kunnen gebrui ken gaat er op dit ogenblik naar toe. mogen onder andere: geen patiënten in behandeling nemen die tevoren niet reeds bij een dokter geweest zijn. Geen medische aanwijzingen of maatregelen van de behande lende dokter doorkruisen of afkeuren. Alleen met toestemming van de behandelende arts patiënten met ernstige infektieziekten be handelen. De patiënten geen resultaat garanderen van de behandeling. De bij de fusie aangesloten genezers zijn in het bezit van een door de N.F.P.N. uitgereikt legimentatiebewijs, dat zij op verzoek moeten tonen. De raad van tucht bestaande uit twee hoogleraren, drie artsen en drie juristen ziet toe op een juiste uitoefening van de paranormale geneeskunde en waakt over de belangen van de volksgezonde heid. DE PATIENT ZOEKT GENEZING De heer F. Van Soomeren, in het werk waaraan wij deze titel ontleenden: «Een bonafide ge nezer wil niets liever dan samenwerking met de arts, hetgeen in wezen een aanvaar den betekent van een kontrole- rende funktie van de arts. Enige maanden geleden hebben wij in onze organisatie de vraag aan onze genezers voorgelegd of zij zich beschikbaar wilden stellen voor een wetenschappelijk on derzoek naar de resultaten van hun geneeswijze. Drie kwart van onze genezers reageerden posi tief op deze oproep. Laten wij dan wel uitdrukkelijk vaststellen GEEN WINST MAKEN Louis Van Cauter legt er de nadruk op dat men geen winst wil maken. Een voorbeeld hier van is het trouwfeest dat on langs doorging in het centrum van Sodiga aan de Gheer- aerdslaan. Er werd daar een ganse dag, tot 's anderen daags feest gehouden. Vooral- les en iedereen, kompleet met de dranken inbegrepen (men kan er een konsumptie krijgen voor 10 F) heeft dit aan de gastarbeider en zijn genodig den slechts 7.000 F gekost. IJSKASTEN Vreemdelingen die tijdelijk in ons land verblijven hebben zeer veel belangstelling voor ijskasten. In hun warme land kost zo een ding rond de 50 a 60.000 fr. Sodiga stelt in de mate van het mogelijke een ijskast ter be schikking die de gastarbeider dat dit geen bewijs van zwakheid is geweest, maar dat onze genezers integendeel hiermede hebben bewezen geloof te heb ben in eigen krachten. Deze mensen hebben door hun be reidheid zich te plaatsen in de schijnwerper van de weten schap, definitief afgerekend met het door een aantal artsen zo graag verspreide fabeltje van lichtschuwe praktijken van op winst beluste kwakzalvers. Dat het zich overgeven aan een onbevoegd genezer zonder in schakeling van de medische wetenschap de dood tengevolge kan hebben, is een reeël en ernstig gevaar. We hebben reeds voor een 6 a 7.000 F kan opstu ren naar zijn land. Ook klederen gaan dikwijls naar de verre familieleden. Zowel ijskast als klederen wor- den gratis gegeven. De' 1 gastarbeider moet uiteraard zelf zorgen voor de verzending naar zijn land. HELPEN Hulp is een dankbare zaak. De grote vraag van Louis Van Cauter is bovendien om over een hulpwagen te beschikken. In het verleden waren er steeds mensen die met plezier een hulpwagen van hun firma ter beschikking stelden. Maar men kan niet steeds op dezelfden beroep doen. Klederen en meubilair zijn ook welkom. Ook giften te name van Sodiga op kredietbank nummer 422-4368541-14. E.A.R. boven aangestipt dat een bona fide genezer juist zal aandringen op inschakeling van de arts. Natuurlijk kan ook een banafide genezer fouten maken, aldus F. Van Soomeren. Hij is maar een mens. Maar de patiënt die aan de wetenschappelijke medische zorgen toevertrouwt, is die gevrijwaard tegen menselijke dwalingen? We hebben hierover in het «Algemeen Handelsblad» van 13 mei 1967 het een an ander kunnen lezen. In een Haags ziekenhuis werd door twee artsen een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaken van de in dat ziekenhuis overleden patiën- ten. Vervolg volgende week Onlangs heb ik Francois ontmoet. Vraag me niet wie Francois is, want ik ken hem niet. Behalve van «zien». Een enkele keer en zeer toevallig, fk weet alleen dat Franjois van een reis uit Nederland terugkwam. Maar uiteindelijk ging he/t niet om z'n reis. Hij had het over mensen die «iets» schreven in de krant en vooral over die mensen, welke de dupe waren van een eventuele onzinnige opmerking. Het ene woord bracht het andere mede en Francois stelde mij de ultieme vraag: «Durft gij, bij het verslaan van een gemeenteraad bv. midden in die gemeenteraad recht staan én aanvullende vragen stellen?». Francois stuurde duidelijk aan op een provokatic en ik verde digde mij hardnekkig met het standpunt van «opnemen en weer geven». Fout en stom, zegde Francois. Iemand die uit het publiek opstaat en de stomste vraag stelt, is meer waard dan gij. Is slimmer dan gij. Heeft meer moed dan gij. Francois vervolgde in een ware euforie. Gij durft niet, wat zo iemand doet, ge laat het gewoon aan anderen over, maar ieder een durft het niet. Wanneer er niemand is, zoals die toevallige enkeling, zoals ik het zou doen. Ge schrijft maar wat ge hoort en wat ge ziet en ge steekt U weg achter de anderen, ge hebt geen eigen mening om dat allemaal recht te zetten. Francois was niet te overtuigen van de deontologische aspekten. Francois had zijn eigen mening over persmedewerkers en er was geen lieve-heren aan. Het dispuut ging nog een tijd door en in het gesprek liep duidelijk iets mank. Het meelopen in een maatschappij, die bepaalde regels kent. Wie buiten deze regels loopt valt op. Francois valt op. Hij is nochtans een doodgewoon intelligent mens. Maar hij heeftzo maariets tegen mensen die doodgemoedereerd alles aanvaarden, alles opschrijven. Aan Fransois moet ik nog altijd terugdenken en misschien sta ik morgen tijdens een gemeenteraadszitting op én onderbreek de zitting met vervelende vragen. JAARLIJKS 2,5 MILJOEN BEHANDELINGEN DOOR PARA NORMALE GENEZERS IN NEDERLAND Toen bekend werd dat prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, voor haar pijnen de hulp van de pa ranormale genezer G. Croiset jr. had ingeroepen, zijn heel wat pennen in beweging gezet. Maar er lekte ook nog wat anders uit. Een statistisch onderzoek in Utrecht wees uit, dat ruim 90% van de patiënten, die een magnestiseur opzoeken, zich voordien tot een arts gewend heeft. Zeventien ten honderd van de patiënten blijkt te weten, dat deze vorm van geneeswijze, bij de wet verboden is. Anderzijds zou 60% van de Nederlandse artsen er geen bezwaar tegen hebben om een opgegeven patiënt (iemand die aan een ongeneeselijke ziekte lijdt) naar een onbevoegde genezer te laten gaan, mits z(j de patiënt zouden kunnen begeleiden. FUSIE VAN PARANORMALE- EN NATUURGENEZERS

De Voorpost | 1976 | | pagina 11