Bericht uit de witte kamer i; HET NIEUW STEDELIJK ZIEKENHUIS EINDELIJK SPEELKLUB AALST DEZE WEEK 14 - 9-7-76 - De Voorpost Vervolg van vorige week Ik heb alvast een thermos ijsgekoeld ppur-natuur-wa- ter klaargezet want er zal hier weer wat afgezweet worden me dunkt. Ik durf haast mijn bureaulamp niet doen branden, na een paar minuten gaat dat ding immers zo'n ontzaglijke hitte afgeven dat ik er minstens drie meter af moet gaan zitten. Het zweet stroomt in beekjes langs mijn ruggegraat naar bene den, de ramen staan wijdopen maar er is haast geen zuchtje wind. Sinds enkele dagen hangt er volgens ons leugenkundig instituut een flink onweer in de lucht en ik ben graag bereid dat te geloven, alleen vraag ik (en niet ik alleen denk ik) mij af wanneer dat dan wel komen zal? Ondertussen is het voor eenieder duidelijk geworden dat dit prachtige zomerweer niet voor alle burgers even prettig is. Denkt U maar eens aan de boeren. O ja, precies, dat heeft U al gedaan. En bedenkt U dan eens hoe duur aardappelen en de groenten zullen worden? Precies, die bedenking heeft U ondertussen ook al gemaakt. En denk dan ook eens aan die arme hotel- en cafébazen aan de kust en in de Ardennen. Die mensen kunnen het gewoon niet bijwerken. De brouwerijen hebben het ook al zo lastig, massa's studenten werken daar waarschijnlijk mee om produktie en leveveringen bij te houden. En wat doet Tindemans daar aan? Niets natuurlijk, die laat begaan en doet alsof zijn neus bloedt. Kan die regering van ons nu echt niets aan dat weer verhel pen? Zo zie je maar weer wat die kerels waard zijn. Het land is in nood en zij trekken er met vrouw en kind op uit, gaan op hun rug in het zand liggen en denken aan het verleden. Heb ik U ondertussen al over het Standaard schandaal verhaald? Nee veronderstel ik. Welnu, ik doe het niet, ik weiger. Aan zo'n flauwekul doe ik nie mee. Een goede krant is in ons land immers leefbaar zonder staatssteun of dito tussenkomst. Indien het zaakje dan over de kop gaat dan is dat naar mijn bescheiden mening te wijten aan wanbeheer. Precies, wanbeheer. Jammer voor al de betrokken personeelsleden natuurlijk maar die moeten dan maar elders een baantje zoeken. Voor de afwisseling wat sport nu: tijdens de nacht van zaterdag op zondag hebben Israëlische kommando's de zowat honderd gijzelaars bevrijd die sinds enige tijd in het land van Amin Dada op bezoek waren. Korte metten mee maken denken die Israëlische bewindslie den. Vooral niet toegeven. Over die opvatting wordt al gediskussieerd sedert de eerste ontvoering. Het pro bleem kwam meer aan de orde toen de eerste vlieg tuigkapingen de ronde deden. Theologen, Filosofen sociologen en andere knappe bollen zullen het weln nooit eens worden of je aan de eisen van terroristen mag of moet toegeven. Gewoonlijk gaat dat immers ten koste van enige onschuldige mensenlevens en dat wordt erg vervelend begrijpt U. Anderzijds zoekt men ook verklaringen of verontschuldigingen voor het optreden van diezelfde terroristen. Mag een mens in geval van nood naar de wapens grijpen? Mag men met geweld bepaalde eisen afdwingen en zo ja, hoever mag men gaan? Mag en groepje terroristen zo'n honderdtal onschuldige burgers neerknallen in ruil voor een paar andere terroristen die ergens wegens wandaden gevangen zitten? We laten de heren rustig verder praten en schakelen over naar de Ronde. Ik heb vandaag verzuimd de radio te raadplegen en dus weet ik niet wie er aan de leiding staat. Ik vermoed echter dat onze vriend Lucien nog steeds in het geel steekt, tenzij het lot of Zoetemelk daar anders zouden over beslist hebben. Lucien is echter een rasecht klimmer, dat hebben we in vorige uitgaven van de Ronde al mogen merken en dus zal hij zich niet te lang in zijn nek laten kijken. Vooruit Lucien jongen, geef nog maar eens een duwtje extra op dei trappers, Groot Aalst duimt voor je. Dan wordt het stilaan tijd dat we wat inside informatie geven en ook wat publiciteit. Deze week starten we met een horos koop in deze eigenste voorpost. Een gelukkig idee? Dat moet U maar uitmaken. Onze specialist terzake doet ondertussen ijverig zijn best. Hij heeft het echter moeilijk want veel sterren zijn er niet te bespeuren en waar moet de brave man zijn inspiratie dan wel halen? Sedert enige tijd hebben wij de boeken voor eeuwig begraven, de school hebben wij nu vrijwel definitef achter de rug. Nu beginnen we aan de grote school van het leven. En zoals in het verleden al meermaals gebleken is hebben wij daar nog heel wat te leren. We zijn alvast ijverig aan het werk gegaan. Dat valt niet zo best mee op het eerste gezichtvaste uren doorbren gen in een snikheet bureau is niet precies je dat. Daar staat dan wel tegenover dat de job ons enorm bevalt, echt een kolfje naar onze hand. Er zijn echter nog wat feestelijkheden aan de gang in verband met de afsluiting van het schooltijdperk en dan zijn er nog andere feesten op komst. Het lijkt wel of iedereen beslist dit jaar wil gaan trouwen. Voor de komende maanden heb ik alvast drie braspartijen op mijn programma staan. En dan reken ik de barbeque's, uitstapjes en tochtjes nog niet mee. En de filmdagen die toch altijd één groot feest zijn. Er is ook weer mallemunt 'dit jaar. U weet wel, die grote Vlaamse gebeurtenis in het hartje van Brussel. Ik heb net het programma aangekregen en dat belooft weer. Het begint op donderdag 22 juli om 19 uur met de «Flemish all Stars» onder de kundige leiding van Raymond van het Groenewoud. En dan gaat elke donderdag verder, alle groten uit het vlaamse muziek- wereldje komen aan bod. Jandorie, terwijl we nu toch van vlaamse aangelegen heden aan het praten zijn: vorige zondagis er weer eens de ijzerbedevaart geweest natuurlijk, hoe kon ik dat in 's hemelsnaam vergeten? En zondag is het alweer 11 juli, ook een vlaamse hoogdag. Beide gebeurtenissen neigen echter enigszins naar het ongezonde extremisme en dat stoort mij altijd wat. Daarom besteed ik er ook zo weinig aandacht aan zeker? Aan alles komt een eind, zo ook aan dit lange verhaal, dag beste kijkers, oogjes dicht en snaveltjes toe. Leef jij nog stoute beest, laat nog eens wat van je horen? Guy Een hele administratieve rompslomp die veel vakkennis en doorzettingsvermogen vraagt. Het komitee van Wer ken en Eigendommen heeft de praktische voorbereidingen zeer krachtig aangepakt, met als resultaat dat men nu aan een ontwerp kan beginnen. Dit moet dan gevolgd worden door het definitief plan. Voorzitter van hogergenoemd komitee is Roger Guns, sekretaris Paul Coppens en leden: Victor Coessens en Frans De Dec ker. Hierbij moet nog opge merkt worden dat de werk zaamheden van de leden der KOO buiten hun gewone be roepsbezigheden vallen. Elke maand worden door de heer Guns de vorderingen i.v.m. het nieuw ziekenhuis als eerste punt op het agenda der vergaderingen geplaatst. De evolutie wordt nauwlettend ge volgd. WIE ZAL DAT BETALEN? Een volgende fase was de fi nanciële kant van de zaak re gelen. Eigenlijk mag men niet van fasen spreken. Want terwijl men aan plannen denkt, mag men de financiering ervoor niet uit het oog verliezen. Het spreekt vanzelf dat er vanwege de staat subsidies worden ver leend voor een dergelijk pro- jekt. Maar op een totaal bedrag van bij het miljard zal de KOO toch nog voor 200 miljoen moe ten opdraaien. Dit bedrag zal verrekend worden in de lig- dagprijs en de konsultaties. De belastingbetaler moet dus geen schrik hebben: hij zal er niet meer moeten voor betalen. Ditzal het R.I.Z.I.V. doen, voor zover het geen eenpersoons kamer betreft. Deze som moet vanzelfsprekend worden geleend. Dit gebeurt uiteraard bij het Gemeentekrediet. Het is nochtans niet de KOO die leent, wel de gemeenteraad in voogdij voor de KOO en met akkoord van de stad. MEN KAN NIET MEER TERUG Op 31 mei 1976 ging er een belangrijke vergadering door met vertegenwoordigers van de hoogste instanties van ge meenteraad tot ministerie. Het definitief voorontwerp werd besproken en aangevuld. Men had het graag klaar voor 15 juni 1976. Na een laatste vergade ring zou het voorontwerp dan nog voor de kommissie en op de gemeenteraad kunnen ge bracht worden vóór de vakan tieperiode begint. Het was dus een zeer belangrijke week voor het nieuw ziekenhuis. De voorbereidingen voor de nieuwbouw zijn nu zover ge vorderd, dat men niet meer te rugkan. Dit is de grote verdien ste van de huidige kommissie. Zelfs wanneer zij zou gewijzigd worden bij de volgende ge meenteraadsverkiezingen, wat zeker verwacht mag worden gezien de fusie der gemeen ten, moet deze de werkzaam heden verder zetten. De hui dige kommissie heeft zich tot nog toe heel wat inspanningen getroost om de zaken zover te krijgen. Na de tegenslag die de vorige kommissie had moeten inkasseren, waren het aan vankelijk vooral Piet Rous seau, Roger Guns en Amand De Veylder die zich achter dit reuzenprojekt hadden gezet. Deze kommissie heeft als het ware het projekt terug uit de koma gehaald. INGEWIKKELD PLAN Dat het opmaken van plannen voor een ziekenhuis erg inge wikkeld is, valt niet moeilijk te begrijpen. Het cirkulatie- schema van het ziekenhuis was trouwens één van de grote moeilijkheden. Het heeft enorm veel hersenwerk ge vraagd vooraleer de puzzel van de verschillende diensten in elkaar zat. Het grote pro bleem hier was het scheiden van de steriele en de niet- steriele afdelingen. Niets van wat in de ene afdeling bewoog, mocht met de andere afdeling in kontakt komen. Ook dit pro bleem is nu achter de rug. HOE ZAL HET NIEUW ZIEKENHUIS ERUIT ZIEN? Men heeft de plannen zo opge vat dat er een hoofdgebouw met zeven verdiepingen en één kelderverdieping komt. Een afzonderlijk gebouw is voorzien voor het inwonend personeel (de kloosterge meenschap). Ook de A-Dienst (neuro-psychiatrie) zal van het hoofdgebouw weg worden ge zet. Er blijft altijd nog de moge lijkheid tot uitbreiding, want 17 a 18 hektaren zet men niet zo maar ineens vol. Het aantal bedden is nochtans beperkt tot 398. Vanaf 400 heeft men immers met een akademisch ziekenhuis te doen (wat uiteraard ook heel andere eisen stelt). Tenminste, zo was het cijfer in 1968 vast gesteld, toen voor de eerste keer de toelating tot het bou wen van een ziekenhuis werd gegeven. De konceptie van een ziekenhuis met zalen zoals het huidige (nog vóór 1900 ge bouwd), heeft afgedaan. In het nieuwe ziekenhuis zullen geen zalen meer voorkomen. Eén-, twee-, drie- en vierpersoons- kamer zal daar de formule zijn. Het ziekenhuis zal dus geen mastodont of kazerne worden. Dit zal de verzorging van de patiënten en de bege leiding ervan zeker ten goede komen. Bij het opstellen der plannen was de grootste zorg trouwens de efficiënte inrich ting van het ziekenhuis. Want het blijftmet de woorden van de heer Rousseau nog altijd hoofdzaak de best mogelijke geneeskunde te bieden aan of ficiële (RIZIV) tarieven. Dit wat betreft geneesmetodes, voe ding, verzorging, verpleging en medische begeleiding. Eén- persoonskamers kunnen wel wat duurder worden omdat «privacy» en komfort ook moe ten betaald worden. Volgens de heer Rousseau zou het niet te verwonderen zijn indien bin nen enkele jaren de vraag naar éénpersoonskamers zou af nemen. Het is op een kamer alleen moeilijker de «moraal hoog te houden». LIGGING Dat het nieuwe hospitaal heel wat gunstiger zal gelegen zijn dan het oude, hoeft geen be toog. Geen stadslucht, geen industrie, geen lawaai en veel groen en ruimte. Een ideale omgeving voor een ziekenhuis. Maar ook verkeerstechnisch biedt de Siesegemkouter veel voordelen. Hij ligt tussen twee belangrijke verkeerswegen, de Aan de opstoppingen en de flies, die de laatste weken de weggebruikers van de Albrechtlaan en de Brusselse steenweg razernij bezorgden is nu eindelijk een einde gekomen. Niet dat er geen lichten waren. Ze staan al weken lang te flikkeren op oraqje. Een technische fout was hier de oorzaak van. Het leed is geleden, enkele mensenlevens gespaard, (jm) E5 en de Gentse Steenweg met gemakkelijke verbinding naar alle richtingen. Wat het vervoer van spoedgevall en be treft, een onschatbare verbete ring! Er was wel een klein pro bleem, dat echter zonder al te veel kosten kan opgelost wor den. Komend van de E3 rich ting Gent, moet men de oprit naar Gent toe kunnen dwarsen om de terreinen van het hospi taal te bereiken. Vooral bijdruk verkeer zou dit moeilijkheden opleveren. Men zou reeds aan een overbrugging hebben ge dacht. Ook met het Akade misch Ziekenhuis te Gent heeft men een gemakkelijke verbin ding. Er wordt ook een lan dingsplaats voor een helikop ter voorzien. NAUWERE SAMENWER KING MET HET AZ GENT? Men zou trouwens nauwer wil len samenwerken met dit zie kenhuis, zonder zich evenwel aan hooggespecialiseerde ge neeskunde te begeven. Het behandelen van uitzonderlijke ziektegevallen valt voor een stedelijk ziekenhuis trouwens te duur uit. Men wil zich vooral bezighouden met de uitbouw van «akute geneeskunde». 'n Hospitaal mag geen rust-' huis zijn. Wat in de meeste openbaré ziekenhuizen wel het geval is. Sommige kommissieleden zijn ook de mening toegedaan dat ziekenhuizen elkaar beter zouden moeten aanvullen. Dit zou heel wat kosten besparen. In Aalst heeft het hospitaal bij voorbeeld 'n dure isotopen- afdeling, de kliniek een ko- baltbom. Het hospitaal zou dus niet geneigd zijn een kobalt- bom aan te kopen. Misschien ware het wenselijk dat er toch wat meer overleg tussen de verschillende ziekenhuizen tot stand kwam. TIJDSCHEMA Na dit alles zal men wel al be grepen hebben dat het nóg een tijdje kan duren vooraleer het nieuwe ziekenhuis er staat. Het kan nog vijf tot zes jaar duren. Er valt ook nog af te wachten wat de volgende kommissie zal uitrichten. De huidige KOO zou echter graag zelf nog de aan bestedingen uitschrijven. Wat zeer begrijpelijk is. Dan moet men in de nabije toekomst ze ker vooruit. Voor dit jaar zal het in elk geval niet meer zijn. T" Laten we bidden om regen WAT MET HET «OUDE HOSPITAAL»? Het huidige hospitaal moet dus zeker nog enige jaren mee gaan. De akkomodatie aan moderne geneestechniek en verzorgingseisen worden er zeker niet uit het oog verloren. Samen met de heer Rousseau zijn we de vernieuwingen in het «oude» hospitaal gaan bezich tigen. Alles wordt met eigen personeel uitgevoerd. Zaal 3 bijvoorbeeld is prachtig ver nieuwd. De patiënten die het in het huidige ziekenhuis nog zul len moeten stellen mogen dus niet denken dat ze verwaar loosd worden. Wel integen deel. Tenslotte mogen we mis schien wel vermelden en daar zal ook de heer René Vinck, direkteur van het zie kenhuis wel erg blij mee zijn staat het Aalsters ziekenhuis bij de vijf beste van België ge- kwoteerd. Het is dan ook onze verwach ting dat het nieuw ziekenhuis er zo spoedig mogelijk komt. W.L. Maandag 12 juli: Het Vlaamse Kruis richt vandaag de eerste keer een E.H.B.O.-kursus in, op het speelplein van het Stadspark van 14 uur tot 17.30 uur. Je richt hulpposten op, je leert hoe de 900 te bellen, er is een bezoek aan een ambulancewagen. Wie de 5 E.H.B.O.- samenkomsten bijwoont, ontvangt een diploma. Alle materiaal wordt door de inrichters bezorgd. Inlichtingen bij Herman Talloen, Parklaan 93, Aalst. Telefonisch21.21.90. (jongens en meisjes van 9 tot 16 jaar) Dinsdag 13 juli: vervolg kursus Eerste Hulp Bij Ongevallen van het Vlaamse Kruis. Ook op het Speelplein van het Stadspark van 14 uur tot 17.30 uur leer je dit maal je eigen verbandtas samenstellen en verbanden aanleggen. Vandaag is er ook een voettocht van 14 uur tot 17 uur. Verzamelen op de koer van de kring Meuleschette- straat. Chiro MAEVA richt de tocht in voor jongens van 9 tot 12 jaar. Inlichtingen bij H.Vanessen, Cesar Haeltermansstraat 75, Aalst. Tel.21.29.91 Woensdag 14 juli: Vandaag worden drie aktiviteiten ingelegd: het vervolg van de E.H.B.O.-kursus een spelnamiddag en een natuurwandeling. E.H.B.O.weer van 14 tot 17.30 ur in het speelplein van het stadspark. Op het programma: hulp aan drenkelingen, reanimatie en oefeningen met pop. Spelnamiddag: in de Sint-Annaschoo, Spaarzaam heidstraat 27, Aalst. Je moet 5 fr. meebrengen en eventueel nog eens 7 fr. voor een frisdrank. In leeftijdsgroepen (6-8 jaar, 9-10 jaar en 11 tot 12 jaar) kan je heerlijk pleinspelen, sporten, knutselen, naar verhalen luisteren, balspelen, enz. Meer info krijgt je bij dhr. Limpens, Naarstigheidstraat 56, Aalst, (tele foon70.17.62) Natuurwandelingvoor jongens en meisjes van 12 tot 16. Sint-Jorisklub richt deze namiddag in (van 14 tot 17 uur) en er gaat ook een gids mee. Er wordt immers een bezoek gebracht aan een nog prachtig natuurge bied in onze streek. Trek toch maar stevige schoenen of laarzen aan. Inlichtingen bij Sint-Jorisklub, Keizer lijk plein 2, Aalst (tel21.96.11 Donderdag 15juli: vervolg E.H.B.O.van 14uurtot 17 30 uur op het speelplein van het Stadspark. Dit keer leer je beenderbreuken spalken, gewonden trandspor- teren en hulpverlenen op sportterreinen. Inlichtingen zie hoger. Ook vandaag kan je kokeneten spelen en een feest maaltijd voorbereiden. Van 14 uur tot 17 uur in het jeugdhuis Terlinden, Raffelgemstraat 8 voor jongens en meisjes van 9 tot 12. Je kan hier enkele gerechten klaarmaken, een feest voorbereiden, voor versierin gen zorgen, bloemen zoeken, e.d. Het belooft..Inlich tingen bij verantwoordelijke Mark De Schrijder, Rok- lijk 14, Aalst. Telefonisch te bereiken op het nummer 77.75.93. Je moet voor allerlei benodigdheden 10 fr. meebren gen. Vrijdag 16 juli: Vandaag is het de laatste samenkomst van de E.H.B.O.-kursus van het VLaamse Kruis. Er is ook een diplomauitreiking, (speelplein stadspark van 14 uurtot 17.30 uur. Zaterdag 17 juli: vandaag begint het kamp, ingericht door V.K.A.J. Heilig-Hart, in Baisy-Thy. Op 27 juli komen ze terug. Volgende week is er een bezoek aan het trammuseum in Schepdaal, een bezoek aan de telefooncentrale van Aalst, een sport-en spelnamiddag, een bezoek aan e Watertoren, de Belforttoren en het dak van de Sint- Martinuskerk. Op 23 juli eindigt ook de periode van inschrijving voor de kampen van fysisch en mentaal- gehandikapten. Je kan je nog altijd laten inschrijven (of/inlichtingen vragen) bij Beth Wellekens, Kerkhof laan 99, Aalst, (telefonisch21.59.00). Mogen we vragen aan de organisatoren van deze spel en andere namiddagen korte verslagjes binnen te sturen? Zo weet iedereen wat er precies gebeurd is, hoeveel bijval je aktiviteit kende en hoe plezant alles was. Ook inderen zelf mogen op deze bladzijde eens vertellen hoe het allemaal gebeurde op die of die namiddag. Je stuurt alles binnen op het redaktioneel adres De Voorpost, Pontstraat 64, Aalst of gemakke lijker naar de verantwoordelijke Peter Dauwe, Rei- naertdreef 4,9300 Aalst.

De Voorpost | 1976 | | pagina 14